Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 19-02-2008, 16:35   #1
Ekkaia
Junior Member
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 8
Default HALTI ohlávka

Ahoj,

rada bych se zeptala, jake mate zkusenosti s HALTI ohlavkou. Trochu s nami mlati puberta, tak si rikam, ze by nam Halti mohla pomoct s nekterymi zlozvyky a taky usnadnit ovladatelnost slabsim clenum smecky.. ale rada bych slysela nejake Vase osobni zkusenosti..

Diky, Helena
Ekkaia jest offline   Reply With Quote
Old 19-02-2008, 18:40   #2
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Budu možná trochu zlý - přivolání, poslušnost a zařazení do hierarchie smečky žádná ohlávka nezlepší. Co to je "slabší člen smečky" ? chápu dobře - "ten, který psa nezvládá" ? Pak je něco špatně a puberta možná bude jen výmluvou. Ohlávka, ostnáč, elektrický obojek apod. jsou dobré pomůcky pro eventuální odstranění zlozvyků nebo poruch chování, ale jen v rukou skutečného odborníka. Pokud psa nezvládám v běžném životě bez těchto pomůcek, takového odborníka bych vyhledal.
Pro normálního páníčka stačí dobrý obojek, popř. košík, ohlávku bych přece jen nechal koním.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 19-02-2008, 20:04   #3
Ekkaia
Junior Member
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 8
Default

Tak vidim, ze nepotrebujete znat ani me ani meho psa na to, abyste nas oba pekne posoudil a zhodnotil nasi situaci.. I kdyz nemuzu rict, ze by me to prekvapilo..
Stejne tak srovnavat ohlavku s ostnacem nebo elektrikou mi prijde trochu zcestne.. Naopak myslim, ze se da v urcitych situacich pouzit pro psa setrneji nez stahovak a nahubek.. Ma nekdo podobnou zkusenost?
Ekkaia jest offline   Reply With Quote
Old 19-02-2008, 20:13   #4
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Ja jsem halti zkousela na nasi Aline, kdyz s ni triskala puberta a silela kdyz jsme potkali nejakeho psa. Musim rict, ze jsme ji zas odlozili. Celkem rychle totiz prisla na to, jak s hlavou spravne zamavat tak, aby se ji to halti z cumaku vyvliklo. No a pak to bylo o nicem, ze jo.
Ale proti tahnuti na voditku to halti fungovalo moc pekne. Takze jestli to chcete za tim ucelem, tak klidne vyzkousejte. Zas tak drahy to neni, za pokus to stoji. Halti rozhodne neni nic, co by rozhodilo psychiku psa nebo na nem zanechalo jine nesmazatelne stopy
__________________
:: :: :: Cira & Ali & Tulip :: :: ::
http://vlcisen.mirkawolf.com
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 19-02-2008, 20:19   #5
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Ekkaia View Post
Tak vidim, ze nepotrebujete znat ani me ani meho psa na to, abyste nas oba pekne posoudil a zhodnotil nasi situaci.. I kdyz nemuzu rict, ze by me to prekvapilo..
Nechtěl jsem se nikoho dotknout. Znám několik lidí, kteří ohlávku používají a vesměs jsou to případy, které jsem popsal - lidé, kteří prostě svého psa nezvládají.

Quote:
Originally Posted by Ekkaia View Post
Stejne tak srovnavat ohlavku s ostnacem nebo elektrikou mi prijde trochu zcestne..
Co je na tom zcestného ? Jsou to všechno pomůcky, které mají za účel zesíleným způsobem na psa působit. To, že někteří lidé podléhají mýtu, že elektrický a ostnatý obojek jsou jakési mučící nástroje, je smutné a svědčí to jen o jejich naprosté neznalosti, kdy a jak se tyto pomůcky používají. Ale ohlávka je principiálně úplně stejná pomůcka.

Quote:
Originally Posted by Ekkaia View Post
Naopak myslim, ze se da v urcitych situacich pouzit pro psa setrneji nez stahovak a nahubek.. Ma nekdo podobnou zkusenost?
Pokud je tedy šetrnější, proč při problémech nepoužijete obojek ? Jestli prudké stržení čumáku psa dolů (což je funkce ohlávky) je šetrnější způsob než cuknutí obojkem o tom tedy přesvědčen nejsem.
Když tedy tvrdíte, že neznám Vás ani Vašeho psa, tak popište, co máte za problém ? Otázka zněla a zní, jakou má kdo zkušenost. Já jsem popsal svou zkušenost.
Popište problém, protože jinak jsou veškeré debaty tady na zcela teoretické úrovni a naopak eventuální popsané zkušenosti mohou být vysvětleny chybně a psa jen poškodit.

Last edited by Pavel; 19-02-2008 at 20:21.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 19-02-2008, 20:40   #6
Romana Hajasova
Junior Member
 
Romana Hajasova's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Vyskeř okr.Semily
Posts: 82
Send a message via ICQ to Romana Hajasova Send a message via AIM to Romana Hajasova
Default

Já jsem po operaci krční páteře a mám psa který ,když vidí zvěř nebo psa ,tak je jak utrženej ze řetězu.Máme ho z útulku a ten už převychovat nejde,jen se trošku zklidnil. Když byl na obojku,měla jsem problémi s páteří a pes když cuknul tak zdrhnul,nebo využil každičkou příležitost a potrhal pejska. Řekla jsem si dost! Pořídila jsem haltinu a od té doby mám klid ,mohu venčit bez problémů dva psi čsv,toho druhého mám většinou na volno,nebo jen na obojku.Používám ji pravidelně a pes si zvyká,dává si pozor ,aby s tou hlavou neškubnul,jen se otočí a snaží se vyvlíknout,v tom povolim a zatáhnu ,pořád opakovaně až to vzdá.Nebo ho přitáhnu a chytnu za kůži .Je to dobrá pomůcka pro ty co mají zdravotní potíže jako já,nebo pro ty co nejsou fyzicky tak zdatní a nejsou tak důslední .
Romana Hajasova jest offline   Reply With Quote
Old 19-02-2008, 21:49   #7
mája
Junior Member
 
mája's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Blansko
Posts: 140
Send a message via ICQ to mája Send a message via Skype™ to mája
Default

ahoj, taky mě Ben hodně tahal, že jsem přemýšlela o ostnáči. Ale dostala jsem dobrou radu, za obojek(stahovák) a koš připnout vodítko s dvěma karabinami, nastavit si délku tak, aby při zatáhnutí prvně cukla hlava a on si pak rychle rozmyslel jestli je to ochoten snášet. Navíc obojek i koš v běžným životě potřebuje, ale jestli si zvykne na ohlávku, tak při jejich chytrosti to bude houby platný, sundá se ohlávka a jsi tam kde jsi byla. A opravdu nebude dlouho trvat a naučí se ji sundávat sám ( záleží na temperamentu, Ben by na to přišel hned, stejně jako na některý obojky a karabiny)
mája jest offline   Reply With Quote
Old 19-02-2008, 22:24   #8
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Maruška to přesně napsala. Na denní nošení musí stačit obojek a košík. Pokud někdo musí psa vodit deně na ostnáči nebo s ohlávkou, pak není něco v pořádku. Samozřejmě jsou výjimkou zdravotní důvody majitele. Jedno z mých štěňat vlastní majitel, který chodí o dvou francouzských berlích kvůli problémům s páteří. A přestože je jeho pes hodně živý, tak nepotřebuje ohlávku nebo ostnáč. Prostě psa zvládá s normálním stahovákem a košíkem (a samozřejmě důslednou a řádnou výchovou). A používá podobnou fintu, jako ty Maruško .

Pavel

PS : A Romano, tenhle člověk, kterému stačí kopnout do hole a leží na zemi a už se nezvedne, měl předtím také čévéčko z útulku. Musela si ho oficiálně vzít jeho žena, protože to byl 4 letý pes, kterého se všichni v útulku báli a tak jemu ho nechtěli jako invalidovi dát. Přesto ho zvládal úplně bez problémů. Není to ve psech a v pomůckách, ale především v lidech.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2008, 06:09   #9
Romana Hajasova
Junior Member
 
Romana Hajasova's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Vyskeř okr.Semily
Posts: 82
Send a message via ICQ to Romana Hajasova Send a message via AIM to Romana Hajasova
Default

Určitě to je v lidech,já v tom vidím pohodlnost.Nevím proč,ale přijde mi ta ohlávka šetrnější,než s ním každou vycházku cukat a být jak policajt.Vidím na něm ,že je víc teď s tou haltinou v pohodě než předtím.Asi záleží i na povaze psa?
Romana Hajasova jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2008, 14:27   #10
Join
Junior Member
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 19
Send a message via ICQ to Join
Default

Quote:
Originally Posted by Ekkaia View Post
Ahoj,

rada bych se zeptala, jake mate zkusenosti s HALTI ohlavkou. Trochu s nami mlati puberta, tak si rikam, ze by nam Halti mohla pomoct s nekterymi zlozvyky a taky usnadnit ovladatelnost slabsim clenum smecky.. ale rada bych slysela nejake Vase osobni zkusenosti..

Diky, Helena

Já jsem měla haltinu na No, protože dost tahal, asi po 4 měsících s haltinou se sklidnil, přestal táhnout a haltici jsme odložili. Jinak myslím, že tu někdo uváděl, že když má pes halti a ty zatáhneš jde mu hlava dolů, ale to není úplně pravda, aby šla hlava dolů, muselo by být vodítko pod tělem psa, hlava se primárně otáčí do boku a má to vést k tomu, že pes ztratí z očí objekt svého zájmu a pokud na něj zároveň zavoláš, tak převracíš pozornost k sobě atd..jinak co se týče ovladatelnosti pro slabší členy smečky, myslím že s halticí by mohlo venčit klidně malý dítě. Co se týče správné manipulace s halti ohlávkou, tak třeba zajeď k Rudolfovi Desenskému, myslím, že na svých free sobotách už někdy ukazoval práci s ní a určitě by poradil i individuálně.
Iva
Join jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2008, 20:13   #11
mája
Junior Member
 
mája's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Blansko
Posts: 140
Send a message via ICQ to mája Send a message via Skype™ to mája
Default

Quote:
Originally Posted by Romana Hajasova View Post
Určitě to je v lidech,já v tom vidím pohodlnost.Nevím proč,ale přijde mi ta ohlávka šetrnější,než s ním každou vycházku cukat a být jak policajt.Vidím na něm ,že je víc teď s tou haltinou v pohodě než předtím.Asi záleží i na povaze psa?

Jenže jak jsem to popisovala, tak se psem necukáš ty, ale on sám, pokud chce táhnout. Bylo to absolutně bez jakékoliv síly z mé strany, ale musíš vyzkoušet nastavení vodítka, aby ke koši bylo kradší než k obojku, ale stále v klidu prověšené. Nejlepší by to bylu ukázat. Myslím, že je to podobné jak ohlávka, ale nemusím za ni utrácet a jsem si jistější že se nevyvleče. Navíc ohlávka nenahradí koš v dopravních prostředcích.
__________________
Marie


http://www.cswolfdog.net
mája jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2008, 23:46   #12
Jazzinka
Junior Member
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 74
Default

Quote:
Originally Posted by mája View Post
Jenže jak jsem to popisovala, tak se psem necukáš ty, ale on sám, pokud chce táhnout. Bylo to absolutně bez jakékoliv síly z mé strany, ale musíš vyzkoušet nastavení vodítka, aby ke koši bylo kradší než k obojku, ale stále v klidu prověšené. Nejlepší by to bylu ukázat. Myslím, že je to podobné jak ohlávka, ale nemusím za ni utrácet a jsem si jistější že se nevyvleče. Navíc ohlávka nenahradí koš v dopravních prostředcích.
to je ale úplně stejné jako ta halti ohlávka - tam taky necukáš ty, ale pokud pes někam vystřelí, cukne si sám
Mám ji doma, obvykle ji nepoužívám, ale pokud by měla dandyho venčit třeba máma, babička apod, nepustila bych je bez ní. Stejně tak jsem ji používala, když jsem jela ven s neteří v kočárku - to člověk fakt nemůže řešit nějaké vycukávání psa a současně kočírovat tříkolák.
Takže ano, asi svého psa dostatečně nezvládám a sestava vodítko - košík mi přijde úplně stejný systém, jen se zbytečně komplikovanějším ovládáním.
A srovnávání halti s ostnáčem je poněkud přitažené za vlasy.
Jazzinka jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2008, 00:06   #13
Ekkaia
Junior Member
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 8
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Nechtěl jsem se nikoho dotknout.
Potom byste mozna mel podle toho take psat sve prizpevky


Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
...popište, co máte za problém ? Otázka zněla a zní, jakou má kdo zkušenost.
Presne tak, otazka znela, jakou ma kdo zkusenost. Nikoho jsem nezadala, aby resil nebo hodnotil moji situaci. To uz budete zrejme muset nechat na me


Ostatnim dekuji za vecne odpovedi

Helena
Ekkaia jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2008, 10:04   #14
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Osobní zkušenost s halti nemám a doufám, že nikdy mít nebudu. Doufala jsem, že to k nám nedorazí.....Chodím ven běžně s pěti psy na vodítku a NIKDO nesmí zatáhnout. Učí se to od miminka a proto je nám nějaká puberta později ukradená. Když nesmí tahat ani malé štěně, tak je potom jedno, že je později v pubertě. To ho neomlouvá....
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2008, 10:47   #15
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Ekkaia View Post
Presne tak, otazka znela, jakou ma kdo zkusenost. Nikoho jsem nezadala, aby resil nebo hodnotil moji situaci. To uz budete zrejme muset nechat na me
Já jsem taky nic jiného nenapsal - jen své zkušenosti. Nehodnotil jsem žádnou konkrétní situaci a přesto jste si to vztáhla na sebe. Vy jste reagovala tak, že neznám Vás ani Vašeho psa. Zřejmě jste čekala jen samé pozitivní názory a zkušenosti. Ale jak vidíte, nejsem sám, kdo k používání ohlávky je skeptický.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2008, 16:44   #16
Cingene
Junior Member
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 5
Default

Ahoj,
tak ja se musim zastat haltiny.
Muj pes ma sedesat kilo a ja jen padesattri, navic je to anatolsky pastevecky pes, teda naprosto svehlave individuum. Muzete se do me pustit, ze ho nezvladam, vyvracet vam to nebudu.
Bez haltiny bych si jednoduse na prochazku netroufnula. Bydlim v Rakousku, tady pouziva haltinu temer kazdy majitel velkeho psa, a myslim, ze lide tu maji zvirata hodne radi.
Pavle, nezlob se na me, ale zda se mi, ze nemas s halti osobni zkusenost, jinak bys tak zapalene nemohl hajit obojek, natoz ji prirovnavat k ostnaci.
Kdyz byl muj pes mladsi (a lehci), tak zkousel tahat, stahovak jsem pouzila jednou, ale popravde receno, stacil mi i normalni obojek - anatolci pravda nejsou zrovna citlivky, takze kdyz se Pepo rozhodl ze povlece, jednoduse vlekl a vlekl by az do obeseni (kdyz uz se davil moc, tak se jednoduse vyblil a vlekl dal). U haltiny nehrozi poraneni (coz se o obojcich tvrdit neda), taky nepracuje na principu "zmacknuti a stlaceni cumaku dolu" (myslim, ze si pletes halti a gentle leaders) - naopak, pokud silou netrhnete voditkem tak psovi s hlavou ani necukne. Jen mu obrati cumak smerem osoba drzici voditko, takze lze snadneji obnovit ocni kontakt. Tim padem usnadni odvedeni pozornosti od cehokoli, at uz je to srnka, kocka, mys, nebo rvouci pes. Navic halti psovi nezpusobuje bolest, coz o ostnacich a podobne opravdu trvdit nelze.
A k nazorum, ze pes si ohlavku jednoduse sunda - neni to pravda. Pokud mate spravnou velikost, pes jednoduse nema sanci si haltinu stahnout.
Misto predsudku a konzervativnosti bych navrhovala, aby si kazdy, nez tuto pomucku odsoudi, trochu vic precetl, pripadne vyzkousel. A hned bude oponentu min.
Jana
Cingene jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2008, 17:23   #17
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Jano, vůbec se nepřu o tom, že nějaká ohlávka funguje. Stejně jako např. Hanka i já mám 3 psy a nikdy jsem na procházce žádnou jinou pomůcku než obojek a popř. košík nepotřeboval. Nediskutuji o účinnosti ohlávky, ale jen o tom, že kdo není schopen zvládnout bez takových pomůcek psa v běžném životě, ten by si ho asi neměl pořizovat. To, že přibývá nezvládnutých psů, je fakt a tak firmy vymýšlejí různé pomůcky pro lidi, kteří své psy nezvládají. A tak zatímco dříve byly podobné prostředky používané k výcviku (především tam, kde cvik jde proti přirozenosti psa), dnes se používají bohužel i v normálním životě. Je zajímavé, že jsem nikdy ohlávku neviděl u lidí, kteří se psem cvičí (a cvičí i mladé křehké dívky s těžkými psy - např. rotweilery). Nechci dále dokola opakovat to stejné. A tak jen na úplný závěr úplně nejzákladnější pravidlo, které by měl dodržovat každý majitel psa :
Pro psa je smečkou rodina a pes by měl vždy stát v hierarchii až za všemi lidskými členy téhle smečky. Pokud tomu tak je, všechny je poslouchá a také se nechá všemi ovládat. Pak je úplně jedno, zda jde s 80 kg psem na procházku 30 kg dítě, protože dítěti stačí při nechtěnné činnosti psa (např. táhnutí) říci povel a pes toho zanechá. Nepotřebuje stahovák, ostnáč, elektriku, ohlávku nebo podobné pomůcky. Vystačí si s obojkem, vodítkem a především svou autoritou vůči psovi. A autoritu nenahradí žádný donucovací prostředek, kterým ohlávka je stejně, jako osoatní výše jmenované.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2008, 17:38   #18
Cingene
Junior Member
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 5
Default

Pavle, pokud staci povel, tak nepotrebujes ani voditko a obojek. Nezlob se na me, ale voditko a obojek jsou taky donucovaci prostredky, a pokud mas psa zvladnuteho na 100%, tak nepotrebujes ani je.
Jana
Cingene jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org