Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Zdraví a výživa

Zdraví a výživa Jak krmit vlčáka, informace o psích krmivech, jak vakcinovat a co dělat, když pes onemocní...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 28-11-2010, 11:59   #21
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

Quote:
Originally Posted by Czertice View Post
Na sražení horečky (bylo mi tak 10, teploty čtyřicítky, pokud dobře pamatuji) mi pomohlo krátké osprchování chladnou vodou, jen o málo chladnější než já, nebyl to šok.
Nevím jestli je to ale moudré praktikovat na psa Moc vám přeji aby se stav psa zlepšil.
Člověk má kůži hladkou a když Tě osprchovali, tak Tě hned osušili! Pro psa, kterej by zůstal mokrej (tim dýl, že leží a nepohybuje se) a mohl by i v bytě ležet v byť minimálním průvanu který Ty necítíš by to mohlo bejt spíš horší než lepší! Taky jsem prodělal zábal do mokrého prostěradla atd., ale tady je to neaplikovatelné .... se sražením horečky by měl poradit především vet!!!

Další způsob který jsem prodělal, byly pytliky s tvarohem na rukou a nohou. Tvaroh vytahuje horečku a snad určitě by to bylo použitelnější než namáčet psa. Poraď se o tom ale nejdřív s veterinářem!

Kolik je fence a jak vysokou má horečku?

A teď něco co by mělo být neškodné, ale pomůže fence přežít ležení, pokud se vůbec nehýbe.

1) dbát na to, aby nebyla ani v minimálním průvanu
2) přiměřeně měkká podložka kvůli proleženinám
3) pravidelně obracet alespoň z boku na bok (klidně po hodině), aby se omezila tvorba tekutiny v plicích. Při obracení "ležícího" psa pozor na torzi žaludku. Budeš ji muset převracet přez záda, takže pomalu, levou rukou sevři obě přední nohy, pravou obě zadní (klidně i s ocasem) a rovnoměrně a pomalu celý trup převal na druhý bok.
4) kdokoliv kdo dlouhodobě leží, má problémy s peristaltikou a vylučováním. Fena štěňatům olizuje bříška, aby napomohla pohybu ve střevech. Zkus to napodobit - například: přiložíš dlaň na břicho prsty dolů ke genitáliím a hladíš odspoda nahoru k oblouku žeber s postupným prohybáním prstů dozadu jako se ohybá jazyk. Končíš u spodního oblouku žeber s dlaní zvednutou a bříšky prstů v kontaktu s břichem. Takhle to teda dělám já. Fence by tohle mělo být reflexivně příjemné, samozřejmě nic se nesmí přehánět a je třeba ji sledovat jak na to reaguje.

Promiň ale na jiný rady si netroufnu.
Honza
jerabekj jest offline   Reply With Quote
Old 28-11-2010, 13:11   #22
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

Me jen napadlo,ze pokud ji potrebujete dostat do prahy na vys.a neni toho schopna,tak v praze funguje tzv.psi sanitka pro akutni vyjezdy a prevozy.napada me to jako moznost,samozrejme si pocitaji cenu za km,tak to nebude nejlevnejsi.a nevim urcite do jake vzdalenosti operuji...
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 28-11-2010, 13:35   #23
Bára
Junior Member
 
Bára's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Prague
Posts: 137
Default

Držím palce, ať je diagnoza příjemnější a nebo boj úspěšný.

Na baron.cz mají zdravotní matrace pro psy, mohla by se pro maroda hodit.
Bára jest offline   Reply With Quote
Old 28-11-2010, 14:06   #24
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

Veterinární záchranky se jmenují "PetMedic" a "SeidaTrans" ... jezdí s nima doktor, takže jsou schopní základní věci vyřešit doma.
jerabekj jest offline   Reply With Quote
Old 28-11-2010, 14:22   #25
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default

Quote:
Originally Posted by Marinette View Post
Dorazila jsem domů. Obvolala jsem půlku republiky, protože stav mé fenky se zhoršil docela markantně. Kontaktovali snad všechny Desenského, Volala jsem do Brna, Prahy na veterinární komoru. Prozatím doporučili homeopatika...scháněla jsem je po všech čertech - Plzeň i Praha. Nakonec sehnala...snad jí to udží do Po, kdy má první chemoterapii. Jen mám trochu strach....nepřijde mi, že by měla dostatek vyšetření. Do Prahy jí ale teď vzít nemůžu - asi by to nezvládla. Oči už vůbec neotvírá...má je hodně natehlé, jen leží...nevíte čím jí srazit teplotu, zmírnit otoky na očích....klidně nějaké babské rady....buď jí to pomůže, nebo jí to nepomůže, ale můsím zkusit všechno.

Moc dík za rady....
Dlouho jsem uvažovala co Ti napsat. Už víš něco bližšího o diagnoze? Kde všude má otoky? Tady po netu moc nevyléčíme, ale třeba Ti pomůže, že na to nejsi úplně bez podpory.

Aspoň můžu napsat sama za sebe, co bych dělala. Nedávno jsem se bohužel dostala do podobné situace, kdy jsem měla rozhodnout, zda léčit nebo neléčit, nešlo o ČSV ani o rakovinu, ale bylo to podobné.

- První a nejdůležitější úvaha byla, zda se pes může úplně zotavit. Pokud ne, jaké je nejlepší možné pozastavení nemoci a jaké omezení nemoc psu přinese.
- Pokud to vyléčit nejde, tak kolik psu zbývá času bez léčby a kolik s léčbou.
- Pokud je léčba je pro psa těžká, ale pokud má naději na alespoň několik měsíců navíc, které nebudou znamenat jen to, že mu bude zle a bude jen nemohoucně ležet, pak bych léčila bez dalšího přemýšlení.
- Pokud by ale léčba měla znamenat krátké protažení života, ale bylo by psu jen špatně, dopřála bych mu usnout, aby už nic nebolelo. To je ten poslední, nejtěžší a přitom nejvzácnější dar - mít i sílu ukončit trápení, které nikam nevede. Smrt je vždy smutná, ale někdy vysvobodí.

Nevzdávej se, jen před chemem dobře promysli, co je nejlepší ne pro lidi, ale pro Cherry. Držím jí palce, ať má na ten boj dost sil.
__________________
In wildness is the preservation of the world...
So seek the wolf in thyself
www.wolfdog.name
Dayen jest offline   Reply With Quote
Old 28-11-2010, 15:59   #26
Marinette
Junior Member
 
Join Date: Jun 2004
Location: Plzeň
Posts: 41
Send a message via ICQ to Marinette
Default

Moc děkuju za všechny rady. Cherry leží, ale naštětí se sama přetáčí, taky jí to stálé ležení vadí. Dokud se bude přetáčet sama nechám jí, ať se přetáčí sama. Ráno jsme jí vynesli ven, kde ještě dokáže sama udělat potřebu. Neotvírá ale oči, protože je má nateklé a teče jí z nich hnědý hnis. Taky se hodně motá, takže jí musíme přidržovat. Chvilku byla ráno venku....na sněhu, říkala jsem si, že jí ta zima trošku srazí teplotu. Po 5min, jsme jí vzali zpět.
Kontaktovala jsem P. Jiřičku z veterinální komory, zaměřuje se na homeopatika. Je hodně ochotný a pravidelně si voláme. Léky mi na veterině žádné nedali, že by jí jen přitížily, vlastně nám jen řekli, že musíme počkat do pondělí - chemoterapii bude dělat p. Huml. Teď zkouším bylinky....ten tvaroh určitě zkusím. Na ty otoky prý zkusit měsíček - přikládat obklady. Ty homeopatiky jí snad stabilizovali...zatím to vypadá, že se to nezhoršuje, ale nechci to zakřiknout.
Nejradší bych jí převezla do Brna nebo Písku, ale ona na to fakt ted nemá.
Uvidíme jak zabere ta chemo - musíme do toho jít, ikdyž vím, co to je za hrus. Snad to zvládne do zítra. Držte nám palečky.

Zatím se snaží žrát, pít ...bojuje, takže já budu bojovat s ní.
Marinette jest offline   Reply With Quote
Old 28-11-2010, 16:14   #27
Marinette
Junior Member
 
Join Date: Jun 2004
Location: Plzeň
Posts: 41
Send a message via ICQ to Marinette
Default

Quote:
Originally Posted by Dayen View Post
Dlouho jsem uvažovala co Ti napsat. Už víš něco bližšího o diagnoze? Kde všude má otoky? Tady po netu moc nevyléčíme, ale třeba Ti pomůže, že na to nejsi úplně bez podpory.
Volala jsem na veterinu, kde byla vyšetřena. Prý v krvi měla tolik bílých krvinek, že neexistuje žádná jiná nemoc. Proto nedělali žádné další texty (biopsi, odběr kostní dřeně). Otoky má jen na očích...diagnostika AML (akutní myeloidní leukémie).
Marinette jest offline   Reply With Quote
Old 28-11-2010, 16:14   #28
Marinette
Junior Member
 
Join Date: Jun 2004
Location: Plzeň
Posts: 41
Send a message via ICQ to Marinette
Default

Quote:
Originally Posted by jerabekj View Post
Veterinární záchranky se jmenují "PetMedic" a "SeidaTrans" ... jezdí s nima doktor, takže jsou schopní základní věci vyřešit doma.
Moc děkuju za radu.
Marinette jest offline   Reply With Quote
Old 28-11-2010, 16:23   #29
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

Ahoj znova, trochu jsem zagoogloval a našel nějaký odborný text. Jsou tam i 4 případy - jedná se o akutní leukemii. Upřímně, neni to nic moc pozitivního, ale třeba Ti studium těch textů přinese "úlevu v činnosti" a ukrátí čekání, případně osvětlí věci, o který bude mluvit veterinář.

http://www.vetweb.cz/projekt/clanek.asp?pid=2&cid=5609

http://www.stafbullterier.com/cz/Nemoci/leukemie.html

Na Google jsem vyhledával v uvozovkách "leukémie u psa"

Držte se,
Honza
jerabekj jest offline   Reply With Quote
Old 28-11-2010, 16:44   #30
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

Kouknul jsem se teď do databáze a zjistil, že je Cherry 10 let - proto asi veterinář doporučil euthanasii, protože se už blíží horní hranici . Vlastně to odpovídá tomu co jsem četl na webu - u lidí byl rozvoj tohoto onemocnění taky pozorován většinou ve vyšším věku.
Jedna věc nazávěr, když by se nedařilo ... pokud, jako já s Agyrem, budeš mít při té smůle štěstí v tom, že odjede sama a budeš u toho, nenech se zaslepit jako já a neresuscituj. Dodnes si říkám, že jsem Agyrovi jeho odchod resuscitací dost znepříjemnil.
jerabekj jest offline   Reply With Quote
Old 28-11-2010, 16:54   #31
Marinette
Junior Member
 
Join Date: Jun 2004
Location: Plzeň
Posts: 41
Send a message via ICQ to Marinette
Default

Quote:
Originally Posted by jerabekj View Post
Ahoj znova, trochu jsem zagoogloval a našel nějaký odborný text. Jsou tam i 4 případy - jedná se o akutní leukemii. Upřímně, neni to nic moc pozitivního, ale třeba Ti studium těch textů přinese "úlevu v činnosti" a ukrátí čekání, případně osvětlí věci, o který bude mluvit veterinář.

http://www.vetweb.cz/projekt/clanek.asp?pid=2&cid=5609

http://www.stafbullterier.com/cz/Nemoci/leukemie.html

Na Google jsem vyhledával v uvozovkách "leukémie u psa"

Držte se,
Honza
Moc dík Honzo,
oba články jsem už četla v letaďle cestou do Čech. Jak jsem již řekla, pokud má umřít, tak umře...poslední fáze je prý opravdu rychla.
Pokud bude chtít bojovat a zatím chce, budu bojovat s ní... na maximum.
Marinette jest offline   Reply With Quote
Old 29-11-2010, 10:38   #32
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Možná, že píšu pozdě....Před dvěma roky měla moje fenka velké problémy, skoro mi umřela. První doktor- laryngidita, druhý doktor v okresním městě po rtg a sondě s kamerou- rakovina plic, utratit. Na poslední chvíli a radu Lucky jsme rychle jeli do Prahy do Jaggy. Tam chvíli nevěděli, ale nakonec ji zachránili, rakovina to nebyla. Byť rtg, příznaky téměř identické.
Držím Cherry palce, je to smutné......
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 29-11-2010, 16:12   #33
Marinette
Junior Member
 
Join Date: Jun 2004
Location: Plzeň
Posts: 41
Send a message via ICQ to Marinette
Default

Quote:
Originally Posted by Hanka View Post
Možná, že píšu pozdě....Před dvěma roky měla moje fenka velké problémy, skoro mi umřela. První doktor- laryngidita, druhý doktor v okresním městě po rtg a sondě s kamerou- rakovina plic, utratit. Na poslední chvíli a radu Lucky jsme rychle jeli do Prahy do Jaggy. Tam chvíli nevěděli, ale nakonec ji zachránili, rakovina to nebyla. Byť rtg, příznaky téměř identické.
Držím Cherry palce, je to smutné......
Dneska jsme byli na první chemoterapii. Oči má v hrozném stavu - hodně zakrvené, ale doktor říkal, že jsme to chytli včas. Prognozy jsou samozřejmě nic-moc pozitivní. Myelidní leukémie je bohužel ten horší typ leukémie. Zkouším tak nějak všechno, co se dá... homeopatiky, bylinky... Doktor slíbil objednat nějaké speciální konzervy s velkým množstvím tuků - výživa a podpora... jestli to bude jíst.

Převoz do Prahy by nebyl dobrý nápad, ale děkuju za radu. Každý den máme naplánovanou chemoterapii a dneska na ní bylo vidět, jak jí to vyčerpává. Teď leží vedle mně - spí...zdá se v klidu. V praze by jí chtěli hospitalizovat a ona je bez nás strašný nerv.
Přemýšlím, jestli výsledky testů nenascanovat a zkusit je poslat do Brna...někam jinam. Víc hlav - víc ví. Hlavně nějaké podpůrné léky a vitamíny bych pro ní potřebovala.

Doktor Huml v Plzni se mi zdá vcelku ochotný. Jestli je to kapacita nevím, ale teď stejně jinou možnost nemáme. Doktor tvrdil, že v tomto případě byla leukémie jednoznačně prokázána, aniž by museli dělat odběr kostní dřeně. Chtěla jsem, aby jí totiž udělali další testy. Tak nevím, jestli se v tom ještě víc vrtat, nebo prostě už připustit, že bojujeme s leukémií.
Marinette jest offline   Reply With Quote
Old 29-11-2010, 16:21   #34
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

Ahoj,
opět, nejsem veterinář, ale obecně jakýkoliv vážně nemocný tvor má zhoršenou schopnost trávit a vstřebávat živiny, nehledě na to, že samo trávení je energeticky náročné. Podle mne je tohle případ na intravenózní výživu a ne na supertučné konzervy.
Honza
jerabekj jest offline   Reply With Quote
Old 29-11-2010, 16:52   #35
Marinette
Junior Member
 
Join Date: Jun 2004
Location: Plzeň
Posts: 41
Send a message via ICQ to Marinette
Default

Quote:
Originally Posted by jerabekj View Post
Ahoj,
opět, nejsem veterinář, ale obecně jakýkoliv vážně nemocný tvor má zhoršenou schopnost trávit a vstřebávat živiny, nehledě na to, že samo trávení je energeticky náročné. Podle mne je tohle případ na intravenózní výživu a ne na supertučné konzervy.
Honza
Ona zatím se stále snaží jíst...málo, ale snaží se. Doktor říkál, aby jedla sama dokud může... to co má ráda. Jinak dneska dostala transfuzi s výživou. Zítra se zeptám, jestli jí nemůžeme dávat nějakou výživu transfuzí my...já tomu nerozumím, ale zeptám se, jak to řešit, aby jsme do ní dostali co nejvíce jídla - jakkoukouliv formou.
Ty konzervy myslel doktor až v pa - to budeme vědět, jestli chemoterapie zabrala, nebo ne. Oni se taky musí objednávat, takže to chvíli asi trvá...proto jsme se o tom dneska bavili. Chci vědět co nejvíce informací co nejdříve, aby se nestal stejný problém, že jsme v so večer sháněli homeopatika, aby jí udrželi a nemohli je sehnat....nakonec byly až v Praze, lékárna u Anděla na Smíchově.
Marinette jest offline   Reply With Quote
Old 30-11-2010, 09:05   #36
Marinette
Junior Member
 
Join Date: Jun 2004
Location: Plzeň
Posts: 41
Send a message via ICQ to Marinette
Default

Děkuji moc všem za pomoc - CHERRY DNES BRZO RÁNO UMŘELA.
Snad jí bude v tom psím nebi dobře. Budeme na ni stále vzpomínat...v srdcích bude pořád s náma.

Děkuji vám všem za pomoc a dodání síly v tomto strašném boji.
Marinette jest offline   Reply With Quote
Old 30-11-2010, 09:17   #37
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Smutné :-(. Snad už je jí dobře.
Když jste to tu psala, vzpoměla jsem si na našeho kocoura, ale nechtěla jsem Vám brát naději. Byl to "povodňový" kocour. Našla jsem ho s jeho sourozenci večer před záplavami 2002 u Vltavy, mámu odehnal NO nějakého pejskaře, koťata byla ani ne měsíční. Se psem jsme je všechny vytáhly a donesly domů (mamka měla náramnou radost-druhý den ve 3ráno jsme se evakuovali) a jedno ze 4koťat si nechali. Zrzavého kocoura. Když mu byl asi jeden rok, z ničeho nic začal mít záchvaty-stuhnul, slintal,evidentně se dusil. Proběhl týden intenzivních vyšetření a infuzí,nakonec byla zjištěna akutní leukémie. Taky jsme prohráli.
Na druhou stranu, kocour byl roční, Vaše fenka 10ti letá. Věřím, že s Vámi měla skvělý život!
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 30-11-2010, 09:27   #38
madonna
cskuklik
 
Join Date: Nov 2007
Location: Kuklík
Posts: 34
Send a message via Skype™ to madonna
Unhappy

Quote:
Originally Posted by Marinette View Post
Děkuji moc všem za pomoc - CHERRY DNES BRZO RÁNO UMŘELA.
Snad jí bude v tom psím nebi dobře. Budeme na ni stále vzpomínat...v srdcích bude pořád s náma.

Děkuji vám všem za pomoc a dodání síly v tomto strašném boji.
Zdravím,

je mi to moc moc líto,upřímnou soustrast a mnoho sil do života.Věř že jí je tam nahoře určitě moc fajn a že skáče po obláčcích s kamarády:-))Drž se!

Jarka
www.cskuklik.cz
madonna jest offline   Reply With Quote
Old 30-11-2010, 09:52   #39
samak
Junior Member
 
Join Date: May 2006
Location: Plzeň
Posts: 58
Default

Quote:
Originally Posted by Marinette View Post
Děkuji moc všem za pomoc - CHERRY DNES BRZO RÁNO UMŘELA.
Snad jí bude v tom psím nebi dobře. Budeme na ni stále vzpomínat...v srdcích bude pořád s náma.

Děkuji vám všem za pomoc a dodání síly v tomto strašném boji.
Je me to moc lito, uprimnou soustrast.
Lada
samak jest offline   Reply With Quote
Old 30-11-2010, 09:54   #40
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

jerabekj jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org