Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wychowanie i charakter

Wychowanie i charakter Jak poradzić sobie ze szczeniakiem, najczęstsze problemy z CzW, jak je rozwiązać, ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 11-05-2008, 03:41   #1
Binka
Junior Member
 
Binka's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Châlons en Champagne
Posts: 15
Send a message via MSN to Binka
Default Czy charakter czeskiego wilka rozni sie od charakteru owczarka niemieckiego?

Bardzo dziekuje za powitanie! Chcialam wiedziec czy charakter czeskiego wilka rozni sie od charakteru owczarka niemieckiego.
Binka jest offline   Reply With Quote
Old 11-05-2008, 10:40   #2
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

najpierw nie wiem co to jest czeski wilk ja mam tylko czechoslowackich wilczakow.

jasne ze rozni sie - inaczej mialam by owczarka a nie wilczaka

na Francii sa wilczaki tez mozna spotkanie tam jakies zrobic i samej zobaczyc co i jak a lepej to w realu zrobic - bo texty textami ale malo co oni daja.

p.s. popatrz w hystory- duzo jest podobnych tematow i duzo tu jest do czytania - to najpierw czyytac czyyyytac i czyyytac
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 11-05-2008, 11:50   #3
shaluka
Wilczy Duch
 
shaluka's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: Sulejów
Posts: 1,439
Send a message via ICQ to shaluka Send a message via Skype™ to shaluka
Default

Czechosłowackie wilczaki rożnią się i to według mnie bardzo, przede wszystkim samodzielnością. Są to naprawdę myślące psiaki Jednak w tym wypady ma racje wolfin, nie ma nic lepszego od spotkania z kilkoma osobnikami tej rasy, choc mozesz byc pewna, ze nie ma dwóch takich samych wilczaków, to jednak da Ci większe pojęcie o rasie i pozwoli porównać, ze swoimi doświadczeniami z owczarkiem. Wydaje mi się, że jednak najlepiej na ten temat wypowiedzą się osoby, które mają, bądź miały obie te rasy. Ja mogę raczej porównać z siberianem, bo ich róznice i podobienstwa dostrzegam na codzien

A na wolfdogu naprawdę jest o tym duuużo.
__________________

"...Brak ci tchu i na oślep uciekasz, Wsiąka krew w biały śnieg, czarny piach, Nauczyłeś się dziś od człowieka: Życia chęć jest silniejsza niż strach."
shaluka jest offline   Reply With Quote
Old 11-05-2008, 12:43   #4
Binka
Junior Member
 
Binka's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Châlons en Champagne
Posts: 15
Send a message via MSN to Binka
Default

Bardzo dziekuje za te odpowiedzi. Przepraszam ze nazwalam czechoslowackie wilczaki czeskimi wilkami, cos mi cieszko wchodzi do glowy ten "wilczak". Zastaniawiam sie nad tym podobienstwiem charakterow, bo w histori rasy pisza ze to sa krzyzowki z ON daly wilczaki, i dla tego takie mialam pytanie
Binka jest offline   Reply With Quote
Old 11-05-2008, 13:15   #5
shaluka
Wilczy Duch
 
shaluka's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: Sulejów
Posts: 1,439
Send a message via ICQ to shaluka Send a message via Skype™ to shaluka
Default

Owszem, ale dąży się do jak najbardziej wilczego wyglądu.. więc tudzież charakteru tez
__________________

"...Brak ci tchu i na oślep uciekasz, Wsiąka krew w biały śnieg, czarny piach, Nauczyłeś się dziś od człowieka: Życia chęć jest silniejsza niż strach."
shaluka jest offline   Reply With Quote
Old 11-05-2008, 13:16   #6
shaluka
Wilczy Duch
 
shaluka's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: Sulejów
Posts: 1,439
Send a message via ICQ to shaluka Send a message via Skype™ to shaluka
Default

z tym ze bardziej oswojonego
__________________

"...Brak ci tchu i na oślep uciekasz, Wsiąka krew w biały śnieg, czarny piach, Nauczyłeś się dziś od człowieka: Życia chęć jest silniejsza niż strach."
shaluka jest offline   Reply With Quote
Old 11-05-2008, 14:32   #7
Agnieszka
Distinguished Member
 
Agnieszka's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Location: Supraśl/Poznań
Posts: 2,513
Default

Czy ja wiem, czy charakter ma być też bardziej wilczy? To zawsze będzie coś pomiędzy- nie owczarek, a bardziej wilk, ale też nie wilk.
Agnieszka jest offline   Reply With Quote
Old 11-05-2008, 14:44   #8
shaluka
Wilczy Duch
 
shaluka's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: Sulejów
Posts: 1,439
Send a message via ICQ to shaluka Send a message via Skype™ to shaluka
Default

Agnieszko i o to mi chodzilo.. Czasem nie umiem myśli ubrać w odpowiednie słowa...
__________________

"...Brak ci tchu i na oślep uciekasz, Wsiąka krew w biały śnieg, czarny piach, Nauczyłeś się dziś od człowieka: Życia chęć jest silniejsza niż strach."
shaluka jest offline   Reply With Quote
Old 11-05-2008, 16:07   #9
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Rownie dobrze, co do ONa, można porównywac wilczaka do cavaliera Po prostu NIE MA PORÓWNANIA Przez 1,5 rolu mialam w domu Ona i wilczaka razem i smiem twierdzic, ze szkoda czasu na szukanie podobienstw
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 12-05-2008, 16:03   #10
maria_i_wilk
Junior Member
 
maria_i_wilk's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 387
Default

Quote:
Originally Posted by Binka View Post
Chcialam wiedziec czy charakter czeskiego wilka rozni sie od charakteru owczarka niemieckiego.
Wilczak miał być psem pracującym z człowiekiem, i nie miał służyć do polowania na zwierzynę ani do pilnowania stad zwierząt, jak ja to zrozumiałam z opowieści Margo o historii tworzenia rasy, a raczej do pracy ze strażnikiem pogranicza czyli do ew. ataku na człowieka przekraczającego granicę. Choć nacisk na tropienie i umiejętność znajdowania przemytnika i przemytu też zapewne chodziła po głowie twórcom rasy. Tak więc pies nowej rasy musiał mieć na pewno zmodyfikowany tryb łowczy, nie taki jak u wilka, prowadzący od namierzenia, wytropienia, przez chwycenie i zagryzienie do zjedzenia lub schowania łupu (większość na ten temat znajdziesz w wydaniu DogObservera/ Nr2 Łowy w postaci pdf tutaj), ale gdzieś się ograniczający, zatrzymujący, albo z tak przerośniętym jednym elementem, że pies niechętnie zajmie się czymkolwiek innym. Poniżej w tabeli przekopiowałam schemat zachowań łowczych psów w zależności od rasy, zamieszczony przez Coppingera w książce Dogs (przetłumaczyłam i przytoczyłam w DogObserverze za zgodą autora oraz wydawcy w 2003). Nie ma w niej ani owczarka niemieckiego ani CZW, ale da się coś z tego dopasować i wywnioskować.
Coppinger opisał w dość jasny sposób koncepcję, że wilk staje się użyteczny dla człowieka czyli staje się psem jednocześnie tracąc coś z wrodzonego zestawu zachowań łowczych, lub tracąc połączenie między poszczególnymi ogniwami sekwencji zachowań łowczych.

Wzorzec ruchowy w poszczególnych rasach
>> = połączenie wzorców ruchowych wytłuszczone = przerośnięte ( ) wada
Pierwotne
| namierzyć >> | wpatrywać się hipnotycznie >> | podkradać >> | gonić za>> | chwycić – ugryźć >> | ugryźć – zabić
Psy strzegące stad
| (namierzyć) | (wpatrywać się hipnotycznie) | (podkradać) | (gonić za) | (chwycić – ugryźć) | (ugryźć – zabić)
Pasterski „przy głowie”
| namierzyć >> | WPATRYWAĆ SIĘ HIPNOTYCZNIE>> | PODKRADAĆ>> | GONIĆ ZA | (chwycić – ugryźć) | (ugryźć – zabić)
Pasterski „przy nodze”
| namierzyć >> | wpatrywać się hipnotycznie | podkradać | GONIĆ ZA>> | CHWYCIĆ – UGRYŹĆ | (ugryźć – zabić)
Gończe
| namierzyć >> | | Zaznaczyć/ głosić>> | GONIĆ ZA>> | CHWYCIĆ – UGRYŹĆ >> | UGRYŹĆ – ZABIĆ
Pointer
| namierzyć >> | WPATRYWAĆ SIĘ HIPNOTYCZNIE | (podkradać) | (gonić za) | CHWYCIĆ – UGRYŹĆ | (ugryźć – zabić)
Retriever
| namierzyć >> | wpatrywać się hipnotycznie | podkradać >> | gonić za | CHWYCIĆ – UGRYŹĆ | (ugryźć – zabić)

Ja tak to podsumowałam odnośnie mojego psa husky versus border collie:
"Psy ras pierwotnych dysponują często całą nie zmodyfikowaną sekwencją zachowań łowczych. W ich wykonaniu namierzaniei dalszy przebieg łowów są ze sobą ściśle powiązane. I ponieważ jeden krok ciągnie za sobą następny, to przebieg łowów, ogniwo po ogniwie, prowadzi do nieuchronnego końca – zabicia ofiary. Właściciele tych psów albo reagują błyskawicznie, albo... jest za późno. Tymczasem u psów border collie cykl łowczy zapętla się na poziomie podkradania i dzięki temu pasterze mogą bez obawy o pojawienie się dalszych sekwencji zachowań drapieżczych kierować stadem przy pomocy psów. Wykorzystują unikową reakcję gęsi (i owiec) na wpatrywanie się w nie drapieżnika. Zwierzęta oddalając się od takiego spojrzenia psów, idą tam, gdzie chce tego człowiek kierujący psami.
Pasterze, by móc wykorzystać użyteczną dla człowieka część wrodzonego behawioru drapieżnika, latami dobierali do dalszego rozrodu psy, u których sekwencja zachowań łowczych pozbawiona była etapów chwycić – ugryźć i ugryźć – zabić. U psów border collie w wielu wypadkach uzyskano zaplanowaną perfekcję: naganianie (odpowiednik namierzania) przechodzi u nich w etap wydłużonego, przesadnie zaznaczonego hipnotycznego wpatrywania w ofiarę, aby dalej przemienić się w podkradanie, a następnie wrócić do naganiania – pierwszego etapu łowów border collie.
Jeśli chodzi o psy husky, to żaden pasterz nie wybierał szczeniąt pod kątem ich przydatności na halach. Przeciwnie. Psy, gdy nie ciągnęły sań, były uwalniane na całe tygodnie i musiały same o siebie zadbać. Dlatego w ich przypadku utrwaliły się inne zwyczaje ruchowe: te które były użyteczne z punktu widzenia przetrwania, bo dawały szanse upolowania i zjedzenia obiadku." [M.S. s.4/Nr2,DogObserver]

A jak wygląda łańcuch łowczy u wilczaków? Czy gdzieś jest wzmocniona cecha? Czy gdzieś jest wyhamowanie (przerwanie trybu łowczego)? Czy całość musi prowadzić do zakończenia, jak u psa husky?
Na drugie pytanie znam odpowiedź - podobnie jak u owczarka niemieckiego jest wzmocnienie cech "gonić za" --> "chwycić / ugryźć". U gończych oba te dwa przerośnięte etapy trybu łowczego są mocno połączone z ostatnią częścią łańucha łowów czyli z "zagryźć/ zabić". Jak jest u wilczaków? Z opisywanych przez właścicieli obserwacji wynika, że psy te (CZW) przejdą do ostatniej części łańcucha łowczego wobec zwierząt, z którymi się nie wychowywały, chociaż zdarzają się ewenementy - totalni pacyfiści wobec całego ożywionego świata ;o)
Wydaje się też, zgodnie z opisami właścicieli wilczaków, że trudniej psa tej rasy zapętlić na etapie "gonić za" czy "chwyć/ ugryź" (czyli na aporcie) na poziomie samonagradzającym.
A jak jest u owczarków niemieckich? U nich finalne połączenie "chwycić" z "zagryźć" nie jest cenione, ale się zdarza. Więc nie każdego owczarka niemieckiego zdołamy przysposobić do pracy ze stadem owiec czy kóz, z którymi mogą pracować psy mające koniec trybu łowczego najdalej na "chwycić/ ugryźć", które dzięki szczypaniu w pięte nakierowują stado na właściwy kierunek. A u wilczaków? Niestety, problemy mogą być podobne, połączenie "chwycić" z "zagryźć" istenieje, dlatego skłonność do tropienia czyli namierzania (I etap łowów) oraz nastawienie na szczypanie czyli aport (IV/V etap łowów) wróży BARDZO dobrze możliwościom i łatwości uczenia psa (wilczaka).

Oczywiście praca z dobrym hardwarem daje znakomite efekty i jest łatwa. Ale nie oznacza to, że dobrze użyty software nie skompensuje ew. niedociągnięć.
maria i wufi
maria_i_wilk jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:33.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org