Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 21-01-2009, 11:25   #1
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default Čůrání do postele

Mám snad trochu podobný dotaz jako Mellorn, ale posuďte sami-třeba bude mít někdo zkušenost:
Mám 8týdenní fenku ČSV, kadit chodí jedině ven-to už zvládáme vcelku dlouho (a to i pokud jsem v práci!).
S čůráním je to horší - ráno vyvenčím (min.30min) jdu do práce a místo oběda jdu venčit, po skončení práce jdu hned domů opět venčit (min 1h, většinou 2). Čili štěndo je samo doma cca od 7-12h a pak od 13-17h. Že se najde louže, s tím počítám, myslím, že je to na ni ještě dlouho-je malá, než aby vydržela do dalšího venčení a tak jí to promíjím. Nicméně, dost často se doma vyčůrá třeba i 30min po dlouhé vycházce..zcela beze všeho, ne na jedno místo, ale kudy zrovna jde. To jsem jí ještě tolerovala a zpravidla s ní hned šla ven (pokud jsem doma, chodíme tak nějak po 2-3h, když vidím, že se nějak ošívá-častěji).
Nedlouho poté, co jsem ji začla nechávat samu doma, začla čůrat přímo za dveřmi (mimo jiná místa), v rámci tréningu, kdy ji zavřu např. na 5min, než uvařím čaj, jsem zjistila, že po chvíli naříkání stichne a v tu ránu se vyčůrá hned za dveře, ačkoli jsme před tím byli třeba 2h venku.
Od začátku se mnou spala v posteli a zde jsem měla jistotu, že dokud je na posteli, nevyčůrá se..ale ouha, od neděle, se do postele vyčůrala snad už 10x. Nejprve předemnou - byla rozespalá..prominula jsem. Ale pak doma-v Praze 2x, jednou v noci a jednou po "5min tréningu"..tato postel je dost vysoká-sama na ni téměř nevyskočí! Další den pak po příchodu z práce-dopoledne..kdy byli 2louže na zemi a 4 na posteli.
Připadá mi to jako na truc, za to, že je sama doma..nejsem si jista, zda ji nějak kárat-přímo ji nepřistihnu. Fenku nebo postel z dosahu dát nemohu. Včera jsem na postel dala 2židle, aby na ni nechodila..přesto se našla loužička v rohu postele..Každý prosazuje jiné metody, nechci na ni být příliš "drsná"..na druhou stranu si nejsem jistá, zda mě už nezkouší, jestli by se nedostala výš v hierarchii. Nerada bych pokazila vztah mezi námi..
Pokud máte někdo podobnou zkušenost, budu ráda za každou radu.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 21-01-2009, 12:09   #2
Janiz
Junior Member
 
Janiz's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 237
Default

Ahoj Jani, zkušenosti s čůráním do postele nemám. Mám je ale se sklopnou postelí, kterou zvedneme když jdeme pryč a mohu si to jen chválit! ) Jinka těžko soudit proč ti to dělá, možná je ve stresu z toho jak je tam sama. Asi bych být tebou koupila tlustej igelit, jako byly ubrusy, dala to na postel, přes to ještě starou deku nebo povlečení a čekala. Aspoň zatím minimalizuješ následky a mezitím to buď přejde nebo ji přistihneš a vysvětlíš jí to.. nebo to budeš muset řešit nějak jinak, ale získáte čas .. )
Janiz jest offline   Reply With Quote
Old 21-01-2009, 12:10   #3
Janiz
Junior Member
 
Janiz's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 237
Default

Ještě mužeš zakázat lezení do postele..
Janiz jest offline   Reply With Quote
Old 21-01-2009, 12:12   #4
Janiz
Junior Member
 
Janiz's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 237
Default

k tomu by se pak dal třeba použít nějaký odpuzovací sprej nebo nepříjemnej povrch, když by zákaz déle nerespektovala..

Last edited by Janiz; 21-01-2009 at 12:22.
Janiz jest offline   Reply With Quote
Old 21-01-2009, 12:21   #5
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

To není natruc, je tam nejvíc tvých osobních pachů, tak prostě přidá svůj, ona přeci taky patří do smečky. To je asi to, co se jí honí v hlavičce. Ne trestat, spíš zamezit přístup, trestáním to neodstraníš, jen by se divila proč nesmí značkovat vaše společné výsostné území.
Ale moc tě nepoteším, mám i jedno už poměrně staré čuně, které močí zásadně do boudy (fenka), což je v zimě dost nepraktické. Slámu můžu měnit obden
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 21-01-2009, 12:26   #6
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by Janiz View Post
Ahoj Jani, zkušenosti s čůráním do postele nemám. Mám je ale se sklopnou postelí, kterou zvedneme když jdeme pryč a mohu si to jen chválit! ) Jinka těžko soudit proč ti to dělá, možná je ve stresu z toho jak je tam sama. Asi bych být tebou koupila tlustej igelit, jako byly ubrusy, dala to na postel, přes to ještě starou deku nebo povlečení a čekala. Aspoň zatím minimalizuješ následky a mezitím to buď přejde nebo ji přistihneš a vysvětlíš jí to.. nebo to budeš muset řešit nějak jinak, ale získáte čas .. )
Ahoj, díky za tipy..pro igelit plánuji jít dnes. Sklopná postel asi moc nepřipadá v úvahu...Poslední dva dny má "zákaz vstupu" na postel..ale zkouší to. Nechala jsem ji samu a čekala za dveřma..jakmile na ni vyskočila, vlítla jsem zpět a stáhla ji dolů..na 5tý pokus už zůstala na zemi..bohužel štěndo nemůžu ani "vystěhovat" do jiné místnosti..zbylé věci jsou zatím (!), zabezpečené..
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 21-01-2009, 12:28   #7
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by Janiz View Post
k tomu by se pak dal třeba použít nějaký odpuzovací sprej nebo nepříjemnej povrch, když by zákaz déle nerespektovala..
...to mě taky napadlo-ten sprej. Máš s nějakým konkrétním dobrou zkušenost? Zatím vím jen o nějakých proti okusování nábytku apod., což naštěstí zatím řešit nemusím.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 21-01-2009, 12:34   #8
Janiz
Junior Member
 
Janiz's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 237
Default

Taky jsem použila jen proti okusování a to navíc fungoval jen od jedný značky, od tý druhý firmy jí spíš chutnal. ( Ale vim že jsou i nějaký co maj odradit od vstupu, to bys musela vyzkoušet, je to od individuality, klidně se muže stát že jí to bude naopak lákat.. nebo to zkus třeba postríkat voňavkou, (ty aspoň Lara vyloženě nesnáší) třeba nebude mít chuť se v ní válet a třeba tak přehlušíš i ty svoje pachy..?
Janiz jest offline   Reply With Quote
Old 21-01-2009, 12:35   #9
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by Hanka View Post
To není natruc, je tam nejvíc tvých osobních pachů, tak prostě přidá svůj, ona přeci taky patří do smečky. To je asi to, co se jí honí v hlavičce. Ne trestat, spíš zamezit přístup, trestáním to neodstraníš, jen by se divila proč nesmí značkovat vaše společné výsostné území.
Ale moc tě nepoteším, mám i jedno už poměrně staré čuně, které močí zásadně do boudy (fenka), což je v zimě dost nepraktické. Slámu můžu měnit obden
Hmm, to mě napadlo, ale právě proč by si čůrala do svého vlastního pelechu (víceméně - do té doby, než jsem jí to zatrhla)? To mi právě není moc jasné..na zemi má krabici s dekou, což je její "oficiální" pelíšek, pak ještě pelech po kočkách, tam hrozně ráda spí..ale ani do jednoho nečůrá. Jinak včera jsem ji kárala prvně a za čůrání doma-na zemi.
...ještě dotaz: pokud by jen značkovala, tak to nebudou louže jako Bajkal, ne? ale jen malé flíčky..nebo se pletu?
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 21-01-2009, 12:38   #10
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Dobrý nápad-s voňafkou:-). Momentálně to všechno peru..blbé jsou akorát ty matrace-je to klasická stará postel, se 3mi čtvercovými tlustými matracemi..z toho to pořádně nedostanu:-( Co se dalo jsem vysosla toaleťákem.
...když jsme u toho, mohly bychom naplánovat nějaké to setkání s Vašima prckama:-)..než se vám rozjedou!
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 21-01-2009, 12:54   #11
Janiz
Junior Member
 
Janiz's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 237
Default

no jasně, co třeba o weekendu? pošli mail, abysme nebyli moc offtopic.
Janiz jest offline   Reply With Quote
Old 21-01-2009, 14:50   #12
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

dobře: opravuji slovo značkovat na slovo čůrat. Zatím jen čůrá na to místo. Značkují až starší psi. Tudíž je to rovnou Bajkal. Prostě neřeší jestli je to hodně nebo málo.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 21-01-2009, 14:58   #13
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by Hanka View Post
dobře: opravuji slovo značkovat na slovo čůrat. Zatím jen čůrá na to místo. Značkují až starší psi. Tudíž je to rovnou Bajkal. Prostě neřeší jestli je to hodně nebo málo.
Děkuji za osvětlení. Na posteli už je igelit..na zemi byla jedna louže, na posteli 2velké...i přes 2židle..tak uvidím.
Děkuji všem za zkušenosti a rady.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 21-01-2009, 15:07   #14
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Když ji přistihneš (nejen na posteli), tak ji okamžitě okřikni, za cenu že ti počůrá ruce ji čapni do náruče a vynes ji ven. Jak se vyčůrá venku, pochval ji. Taky ji vynes ven pokaždé hned jak se probudí, nečekej až začne dělat něco doma. Musíš to dělat i v noci - pár týdnů se sice moc nevyspíš a budeš muset spát v něčem, v čem můžeš rychle vyběhnout ven (štěně nebude čekat, než se stihneš obléct), ale já s tímto mám celkem dobrou zkušenost. S přibývajícím věkem se frekvence venčení zmenší. Tři a půl měsíční štěně už je zpravidla schopné vydržet od nějakých jedenácti večer do pěti šesti do rána, nebo to zvládne s max. jedním venčením.
Jen mě ještě zarazila délka vycházek, o kterých píšeš. S malým štěnětem je lepší chodit víckrát denně na krátké vycházky (cca 10 - 15 minut). Postupně pak ubírat četnost a přidávat délku. To co popisuješ, je dávka vhodná pro dospělého psa, ale určitě ne pro osmitýdenní štěně! Říká se, že štěně by mělo denně ujít jen tolik kilometrů, kolik mu je měsíců. Když to bude o něco víc, tak to asi zas tak nevadí, ale každodenní hodinová nebo dvouhodinová vycházka je pro osmitýdenní štěně teda fakt nálož .

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 21-01-2009, 15:41   #15
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by alexa View Post
Když ji přistihneš (nejen na posteli), tak ji okamžitě okřikni, za cenu že ti počůrá ruce ji čapni do náruče a vynes ji ven. Jak se vyčůrá venku, pochval ji. Taky ji vynes ven pokaždé hned jak se probudí, nečekej až začne dělat něco doma. Musíš to dělat i v noci - pár týdnů se sice moc nevyspíš a budeš muset spát v něčem, v čem můžeš rychle vyběhnout ven (štěně nebude čekat, než se stihneš obléct), ale já s tímto mám celkem dobrou zkušenost. S přibývajícím věkem se frekvence venčení zmenší. Tři a půl měsíční štěně už je zpravidla schopné vydržet od nějakých jedenácti večer do pěti šesti do rána, nebo to zvládne s max. jedním venčením.
Jen mě ještě zarazila délka vycházek, o kterých píšeš. S malým štěnětem je lepší chodit víckrát denně na krátké vycházky (cca 10 - 15 minut). Postupně pak ubírat četnost a přidávat délku. To co popisuješ, je dávka vhodná pro dospělého psa, ale určitě ne pro osmitýdenní štěně! Říká se, že štěně by mělo denně ujít jen tolik kilometrů, kolik mu je měsíců. Když to bude o něco víc, tak to asi zas tak nevadí, ale každodenní hodinová nebo dvouhodinová vycházka je pro osmitýdenní štěně teda fakt nálož .

Karel
Okřiknutí nezabírá:-/, o počůrané ruce by nešlo (snad spíš o oblečení..už takhle stále peru), ale především nebydlím v baráku, kde vyběhnu před dveře a můžu ji pustit na zem. I bez oblékání to trvá podle mého dost dlouho, než ji donesu ven. Často na louži spíš "natrefím", opravdu čůrá spíš tak mimochodem. Od začátku chodíme automaticky ven hned jak se probere, ale i mezi tím.
Jinak na tyto delší vycházky chodíme jenom tak jak jsem psala, pak jdeme ještě tak 3x večer-když už jsem z práce doma a to jsou ty vycházky o kterých píšete..resp., jsem s ní venku min. tak dlouho, dokud se aspoň nevyčůrá. O nevyspání mi ani nemluvte! Jsem nevyspaná už pěkně dlouho..poslední vycházka je tak ve 12h, vstávám kvůli ní v 5:40 a hned mažem ven..na 7musim být v práci. Je mi jasné, že jít ještě mezi tím by bylo bezvadné, ale pak natvrdo usínám v práci a to si nemůžu dovolit:-(. Hodně hodně často jsme chodili prvních 14dní, co jsem si ji přivezla-nebyla jsem v práci, pomáhali mi i známí..takže ideální. Ale teď častěji zkrátka nemůžu. Pokud nejsou úřední dny, beru ji někdy do práce (podle dalších pracovních okolností) a to také chodíme na čistě čůrací "procházky" častěji (dám ji na zatravněný dvůr, co tu máme).
Ještě k délce těch vycházek - ráno, dopoledne a večer jdeme déle abych jí 1. vynahradila svou nepřítomnost..hrajeme si, trošku zkoušíme základní povely, 2. aby se aspoň trochu vybila (hlavně ráno a dopoledne) a netropila tolik hloupostí doma. Nechodíme žádné tůry, jdu dost pomalu (na to jak chodím normálně rychle)...všechno si očichává, prozkoumává..skáče jak chce. Obejdeme jenom menší parčík.Opravdu nemám dojem, že by to na ni bylo moc...naopak se vrátíme a začne řádit ještě doma. Taky to dost uteče. Přijde mi lepší s ní trávit takto čas venku, než doma..pozná tak i více věcí, zvířat atd. Když je utahaná, docela to na ní poznám. Jestli je to časově pro dospělého psa, měla jsem si asi vybrat náročnější plemeno
. No, trošku jste mě těmi procházkami zarazil
P.S.: ze schodů a do schodů ji samozřejmě ještě nosím..
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 21-01-2009, 15:45   #16
LenkaR
Junior Member
 
LenkaR's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 54
Send a message via ICQ to LenkaR Send a message via Skype™ to LenkaR
Default

Ahoj, máme za sebou naprosto stejné zážitky, čůrala vždy tam kde spí páníček, ale brzo to přešlo, hned jak to udělala jsem ji odnesla ven. Jakmile byla sama doma tak jsme měli za dveřmi nejen loužičku ale i hnědé potěšení, to samé mi dělala i v autě když jsem skočila do obchodu pro salám na cvičák. Pak pochopila kam jedu když stojíme před stejným obchodem. Jakmile se ji upravila strava tak začala kadit 2x za den, čůrat 3-4x, ale ty loužičky ji trvaly mnohem déle tak do 4 měsíců, máme totíž zelený chlupatý koberec a ten ji asi připomínal trávu. Tak hodně trpělivosti!!
LenkaR jest offline   Reply With Quote
Old 21-01-2009, 15:56   #17
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by LenkaR View Post
Ahoj, máme za sebou naprosto stejné zážitky, čůrala vždy tam kde spí páníček, ale brzo to přešlo, hned jak to udělala jsem ji odnesla ven. Jakmile byla sama doma tak jsme měli za dveřmi nejen loužičku ale i hnědé potěšení, to samé mi dělala i v autě když jsem skočila do obchodu pro salám na cvičák. Pak pochopila kam jedu když stojíme před stejným obchodem. Jakmile se ji upravila strava tak začala kadit 2x za den, čůrat 3-4x, ale ty loužičky ji trvaly mnohem déle tak do 4 měsíců, máme totíž zelený chlupatý koberec a ten ji asi připomínal trávu. Tak hodně trpělivosti!!
Ahoj, hnědé poklady jsem nacházela naštěstí asi jen první 2dny, pak už nic! Je pravda, že toho strašně vypije..takže četnosti loužiček se nedivím..ale kdyby chodila čůrat ke dveřím, nebo něco kníkla..aby jeden věděl, "jo, honem ven"..ale ona nic. Naštěstí mám v pokoji lino (schválně kvůli ní)...ale ta postel-až na ty 2výjimky, kdy jsem ji přistihla, to dělá jen když nejsem v pokoji.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 21-01-2009, 16:19   #18
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

K procházkám - pokud je to takto (tzn. hodinka přirozeného pohybu a hraní spojená s venčením), pak je to v pořádku. Já jen že takto malé štěně by nemělo ještě absolvovat nějaké "tůry".

Co se týká nočního vstávání se štěnětem - prožil jsem si to už několikrát, je to fuška. Ale není to napořád. Jak to řešit přes den, kdy jste v práci, bohužel neporadím. Když jsem v práci mám psiska venku.

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 21-01-2009, 16:23   #19
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by alexa View Post
K procházkám - pokud je to takto (tzn. hodinka přirozeného pohybu a hraní spojená s venčením), pak je to v pořádku. Já jen že takto malé štěně by nemělo ještě absolvovat nějaké "tůry".

Co se týká nočního vstávání se štěnětem - prožil jsem si to už několikrát, je to fuška. Ale není to napořád. Jak to řešit přes den, kdy jste v práci, bohužel neporadím. Když jsem v práci mám psiska venku.

Karel
Tak to ano..žádné tůry zatím nepořádáme. S tím vstáváním, také se to tak snažím brát, nicméně - poslední venčení mezi 11-12, ve 12 v noci a pak těch 5:40..je pro mne maximum, co jsem schopna fyzicky zvládnout. No, uvidíme, jak to bude všechno pokračovat. Beztak je to moje malé chlupaté (a zubaté!) štěstí, tak myslím, že je to všechno ještě v pohodě. Děkuji za názor a rady:-)
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 21-01-2009, 18:39   #20
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default Procházky

S těmi procházkami jsme na tom zhruba stejně jako Janča se sestřičkou. Třeba dneska jsme přes hodinu chodili a až poslední čtvrthodinu pobíhal Akkon okolo a dělal kraviny na sněhu. Jinak si tak v pohodě capká se mnou. Prakticky se mi ho povedlo utahat pouze dvakrát a to za přispění dalších ČVček, když běhali pořád tam a zpátky. Jinak to snad ani není možné.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org