Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

View Poll Results: Kdo je lep¹í na obranu?
Èeskoslovenský vlèák 5 27.78%
Nìmecký ovèák 6 33.33%
Oba stejnì, mají-li výcvik 7 38.89%
Voters: 18. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 13-12-2005, 14:37   #1
Absolonová
Junior Member
 
Absolonová's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Location: Vy¹ehradská 7 Praha 2
Posts: 6
Default Obrana páníčka

Ahoj,
chci se zeptat, zda čsv projevují při nebezpečí hrozící páníčkovi snahu ho bránit nebo naopak se někam schovat. Chtěla bych totiž psa, s nímž bych se nebála jít sama např. do lesa, protože bych věděla, že mě ubrání. Byl by čsv schopen mě bránit nebo je na tohle lepší NO? Díky, Kája.
Absolonová jest offline   Reply With Quote
Old 13-12-2005, 15:28   #2
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Toto nie je otazka plemena, to je otazka majitela a vychovy. Nie je nutne aby pes absolvoval obranarsky vycvik, aby bol schopny svojho pana branit. Na druhej strane, pes brani to co povazuje sa svoje, ze ak so svojim psom nieco konkretne robite, mate lepsiu sancu, ze vas pes bude branit. Dolezite je aj budovane psej sebadovery.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 13-12-2005, 16:01   #3
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Já 100% vím, že můj pes by mě ubránil. jdeme -li na procházku se psy a jde s námi někdo známý, ale pro psa cizí, neustále ho po očku sleduje, vrací se k nám dívat se, jestli je vše OK a pro jistotu zavrčí, když prochází kolem "vetřelce". To už je skoro "moc", ale psa v tomhle neusměrňuji. Třeba se mi to někdy bude nedejbože hodit. Nedávno jsem venčila psy s dětmi a s jejich kamarádem (11let). Děti si až tak nehlídá, takže běhal s čubama poměrně daleko. Pak se začal syn s kamarádem pošťuchovat a blbnout. Nic moc, jen se kočkovali. Ale se přiřítil a vrčíc stál i kamaráda.Nekousnul ho, ale vytlačoval od syna dál. Vzala jsem ho za obojek a dala mu znovu volno. Řekla jsem mu v tu chvíli "hodný Ali, volno". Pochvalu jsem nijak moc nezdůrazňovala a už vůbec jsem mu za to nevynadala. V podstatě to co udělal bylo správné. Můj syn je pro něj v podstatě jen nedůležitý člen smečky, ale to neznamená, že jej jako součást smečky nechrání. U fenek si nejsem jistá, ca by udělaly. Konynka je hrozný lidumil, každého olíže, ale zase se dá poměrně lehce vydráždit na figuranta. A druhá fenka je dost neprůbojná, třeba by jen hopsala kolem a netroufla by si někoho kousnout. Ale ráda bych to někdy zkusila a přepadení nafingovala. Opravdu by mě to zajímalo. Hanka
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 13-12-2005, 17:47   #4
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

Troufám si říct, že otázka může být ještě poněkud složitější, než jen NO/ČSV a způsob výcviku a výchovy.
U vlků bylo pozorováno, že samice se často přidaly při potyčkách na stranu vítězících samců. Má to své opodstatnění - vlčice tak volí silnějšího potenciálního partnera, který bude tedy případně lepším otcem jejích potomků. Také z jistého článku (tuším že v Pes přítel člověka) si pamatuji, jak byl popisován případ z praxe z dob služebního využití prvních kříženců a ČSV. Psovod se dostal do potyčky, v které byl sražen na zem a jeho fena se bohužel přidala na stranu útočníka. Otázka je, nakolik je tento příběh autentický a jaký měli ti dva vzájemný vztah.
Otvírá se zde tedy ještě možnost, že případné obranářské jednání fen by mohlo ovlivňovat množství zděděného vlčího chování, které samozřejmě není u všech ČSV stejné (nechápejte to jako aritmetické "procento vlčí krve", které lze najít např. v databázi u jednotlivých jedinců - genetika není aritmetika a dědičnost chování je jednou z nejsložitějších věcí).
Helenasotis jest offline   Reply With Quote
Old 14-12-2005, 09:47   #5
artus
Junior Member
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 91
Default

Otázky týkající se obrany svého pána jsou zajímavé i pro mě, také nedokážu posoudit jak by se můj čsv zachoval, mohu soudit jen podle toho, že když máme uvnitř rodiny (naší smečky) nějakou pranici, samozřejmě v legraci vždycky bez vyjímky se přidá na stranu silnějšího (toho kdo má navrch), jedná se o psa 17měs.
Dan
artus jest offline   Reply With Quote
Old 14-12-2005, 12:16   #6
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Helena
U vlků bylo pozorováno, že samice se často přidaly při potyčkách na stranu vítězících samců.
Právě tohle chování je samozřejmě nežádoucí a mj. by mělo být potlačováno. Nemáme vlky, ale psy. Zcela jistě jim z vlků hodně zůstává (bohudíky) ale některé nežádoucí vzorce chování by právě chov měl korigovat.
Napadení vlastního psovoda je zdokumentováno v historii i u vycvičených vojenských psů. Ti, když se poprvé dostali do skutečné bojové situace, kde na ně např. velmi stresově působil hluk dělostřelecké palby, se pak občas otočili a napadli svého psovoda (jsou známy případy, kdy psovod musel v takové situaci svého psa zastřelit). Stávalo se to ale pouze u psů, kteří neprošli důkladnou přípravou a kteří vykazovali známky psychické nestability.
I tady je jasně vidět, že skutečná zkouška povahy je velmi důležitou součástí podmínek chovnosti. Psi nejistí a bázliví by do chovu prostě neměli mít přístup. Stejně tak by zkouška povahy neměla být nijak změkčována. Průchod skupinkou osob nebo zkouška reakce na nárazový zvuk nikdy není schopna nahradit klasický "kolík".
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 14-12-2005, 13:19   #7
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

Dovolila bych si Ti trochu oponovat - napadení vlastního psovoda ve stresové (= zátěžové) situaci vůbec nemusí souviset s vlčím dědictvím (mimochodem já toto chování také neobhajuji, jen dávám k dobru další teorii) ani se slabou povahou. Běžně se jedná o tzv. přenesné jednání. Nervová soustava psa je podrážděna tak silně, že byl přesažen spouštěcí práh pro určité jednání, ale pes nemá v dosahu cíl, na který toto jednání má být zaměřeno - vezme tedy za vděk náhradním cílem, ktrý v dosahu má a to je v dané situaci právě psovod. Nejčastěji se s tímto chováním můžeme setkávat právě při obraně, kdy je pes maximálně vydrážděn, ale protože nedosáhne na kořist, může kousnout vlastního psovoda. Samozřejmě že správně vedeným výcvikem lze toto chování potlačit. Příkladů, kde se přenesené jednání může vyskytnout, by se dalo najít spousta a možná by se hodně lidí divilo, jak zdánlivě banální situace to někdy jsou. Pro lepší pochopení těchto věcí, veškerého chování a motivací psa, včetně důsledku domestikace na projevy psa domácího (které se u našich vlčích uličníků zajímavě mísí zpětně s vlčím chováním) doporučuji knihu MVDr. Mikulici Poznej svého psa, kde vše poměrně srozumitelným způsobem vysvětluje a ukazuje i na spoustě příkladů.
Helenasotis jest offline   Reply With Quote
Old 15-12-2005, 15:37   #8
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Ked uz pisete o vlastnych skusenostiach, ja pridam tiez jednu svoju a jednu cudziu.

Svoja - moja suka ma vzdy branila, niezeby som mala niekedy problem ze ma niekto napadne - mna sa tusim boja aj ked nemam vedla nohy metroveho vlka ;o) - skor som ju musela odnaucat, ze ruka podavana nie je snaha o napadnutie.

Skusenost, ktora sa odohrala na vycvikovom tabore slovenskeho klubu, ktoru som nevidela na vlastne oci (boli sme na prechadzke) ale ktoru spominalo viac ludi: Jirka Matejka a Ivos Eichler hrali opilcov obtazujucich okoloiduceho majitela s CVckom. Vsetky psy, vcitane Elisky Maji Glosovej (kto ju nepozna - mala cierna seltia) svojich panov branili, jedina vynimka bol pes, ktoreho majitelovi sa nam ani predtym nedarilo vysvetlit, ze na svojho psa nema povely stekat, a ktory tym padom so svojim majitelom prakticky ziaden pozitivny vztah nemal.

Ozaj, este k tomu pridaniu sa na steranu silnejsieho v rodinnej akoze-bitke - jedna sa o svorku daneho jedinca. Preto je to uplne normalne - totiz ak to berie pes ako hru, tak v hre ide o zabavu a ta je bud v tom, ze niekhoho drhnem, alebo ze niekto drhne mna (aspon z pohladu tych mnohych CVciek, co sa takto hraju). Ak by to pes bral ako ozajstny zapas o miesto vo svorke, tiez sa snazi zatlacit na najslabsieho, pretoze tym sa automaticky dostava v hierarchii svorky nad neho. Cize akekolvek bitky v ramci svorky sa proste nemozu brat ako priklad toho, ako bude pes reagovat na napadnutie niekym cudzim...
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 05-01-2007, 03:16   #9
perun
Junior Member
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 4
Default Obrana

Ahoj všem
Chtěl bych se zeptat, jak čsv reaguje na napadení svého pána a jeho rodiny, jak hlídá a zda se to musí prvně naučit, nebo to má vrozené. Dále by mě zajímalo, jak se chová pokud je on, nebo jeho pán napaden jiným psem, který je podstatně silnější?
Je na něj spolehnutí jako na ochránce i když je toto plemeno plaché? Má nějaké zvláštní způsoby při rvačce, nebo se chová stejně jako NO? Martin
perun jest offline   Reply With Quote
Old 05-01-2007, 09:29   #10
Ghost
Junior Member
 
Join Date: Jan 2004
Location: Praha-Východ
Posts: 74
Default

Ahoj,

určitě ti dá radu někdo zkušenější než já, ale napíšu několik svých postřehů z vlastní zkušenosti.

1. čevečka jsou závisláci na vlastní smečce a tu budou milovat a bránit. Nejsou ale z povahy takoví, že by na ulici po každém kolemjdoucím vyjížděli

2. hlídání určitého prostoru nebo oblasti podle mě nemají naši psi vrozené, ale musí se to naučit nebo na to přijít časem. Ovšem to, co považují za své (hračky, žrádlo, vodítko,...) mu nikdo cizí nevezme. Například náš pes přijal za své zahradu a dům. Pokud k nám někoho přivedu, je to v pořádku. Pokud přijde sám, pes pouští hrůzu vrčením. Ale vůbec neštěká za plotem a kolemjdoucí jsou mu úplně ukradení, dokud by k nám nevlezli.

3. při napadení silnějším protivníkem se podle mě bude čevečko bránit. Pokud tam bude sám a bude jasné, že by prohrál, nejspíš se stáhne. Pokud bude bránit člena smečky, neustoupí.

4. Psa si budeš muset vychovat k tomu, aby na něj bylo spolehnutí v situacích, které píšeš . Čevečko není pitbul (nechci urazit nikoho, kdo má bulíka ), který nejdřív kousne a pak se mu teprve rozběhne myšlení, ani kavkazák, který si očichá určený revír a pak už do něj nikoho nepustí. Jsou však majitelé, kteří s čevečkem chodí například do strážní služby a fungujou spolehlivě.

4. způsob boje a obecně hraní má podle mě určitě blíž k vlčímu způsobu než k NO

Celé výše popsané je to dost individuální a jako u jiných plemen se i u čeveček najdou jedinci silně dominantní, kteří se nebudou bát vůbec nikdy, nikoho a ničeho a naopak jedinci, kteří se do konfliktu nepohrnou.

Na závěr mám jednu otázku na tebe. Proč se na tyhle věci ptáš? Pokud chceš čevečko hlavně kvůli věcem, na které ses ptal, nemyslím si, že ti tohle plemeno bude vyhovovat. Krása a kouzlo našich psů je totiž někde jinde než v tom mít u nohy trhače a rozháněče davů.

Zdeněk "Ghost" Havlík
Ghost jest offline   Reply With Quote
Old 05-01-2007, 10:33   #11
Dušan
Junior Member
 
Dušan's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Veselí nad Moravou
Posts: 65
Default

Měl jsem také jednou osobní zkušenost na toto téma. Vlastnil jem asi dva roky psa ČSV a pořídil si pak k němu dospělou fenu ČSV. Asi po dvou týdnech seznamování jsem šel s oběma psy na procházku. Brzy poté, co jsem je pustil na volno, mě fena zezadu napadla skokem na krk. Stačil jsem uhnout na stranu, ale ona v útocích pokračovala. Můj pes byl úplně zmatený, ale přece jen mě zpočátku naoko bránil, ale ne nijak razantně. Nikdy nebyl sebevědomý, asi měl před dominantní fenou respekt. Fena se však nedala odbýt, a opakovaně na mě skákala. Pěstmi jsem se ji snažil od útoků odvrátit. Můj pes, kterému jsem do té doby věřil, mi začal útočit na nohy. Fena stále vyskakovala na krk, pes kousal do kalhot. Kopal jsem kolem sebe jak se dalo, křičel na psa, a dával bacha na fenu. Nebylo to vůbec příjemné, ale konečně se mi podařilo fenu trefit a dala si pauzu. Jak to pes viděl, šel naopak po ní, a to dost drsně. Od té doby to bylo vyjasněné a fena byla ke mně jak mazlivá kočička. Myslím, že pes se prostě přidal na stranu silnějšího, podle toho, jak se situace průběžně vyvíjela. Fena, silně dominantní, to jednoduše zkusila, jak jí příroda velela. Nezlobil jsem se na ni ani na psa. Tak to asi v přírodě je. Každý zkouší nějak prorazit na nejlepší pozici. Od té doby pohoda, klid, pořádek "ve smečce".
Dušan jest offline   Reply With Quote
Old 05-01-2007, 13:59   #12
Evelin
Junior Member
 
Evelin's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 35
Default

Ty brdo, ma nestrasne, ze nie len, ze si ma vlastny pes nezastane, ale ze ma este aj napadne! (... alebo nieko z mojej rodiny)
Evelin jest offline   Reply With Quote
Old 05-01-2007, 14:29   #13
Ghost
Junior Member
 
Join Date: Jan 2004
Location: Praha-Východ
Posts: 74
Default

To, že pes napadne psovoda, není zas tak výjimečné, policejní psovodi by o tom asi mohli psát romány. Kdysi jsem viděl amatérské video o zásahu na demonstranty, kde se pes přidal k silnějšímu (demonstrantům) a suverénně zaútočil na svého psovoda. Nedělal bych z toho ale nějaký speciální problém čeveček, platí to podle mě u všech plemen.

Zdeněk
Ghost jest offline   Reply With Quote
Old 05-01-2007, 14:57   #14
Dušan
Junior Member
 
Dušan's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Veselí nad Moravou
Posts: 65
Default

Historka, kterou jsem před chvílí popisoval, se stala už před pár lety. Mezitím se mi dostala do rukou zajímavá studie z jednoho vlčího parku v USA, kde ošetřovatelé ochočovali vlčata a dělali s nimi pak osvětu na školách atd. Jeden z nich popisoval zajímavou zkušenost: kvůli správné socializaci vlčete a navázání na člověka vodili vlčata a později i dospělé vlky co nejčastěji na řetězu ven, mezi lidi. Chovatel píše, že vlky měl pevně u nohy, s náhubkem a na řetězu. Když šel naproti nim jiný člověk, psovod (vlkovod) nesměl za žádnou cenu uhnout na stranu nebo zpomalit, aby se protijdoucímu vyhnul, jinak vlk po něm (po psovodovi) vyjel. Považoval to za projev podřízenosti. Vlci se chovali na těchto procházkách "ukázněně" jen se sebevědomým psovodem, který byl vlku vůdcem. Vlci dokonce projevovali jistou nevoli až agresivitu vůči i jinak zdravému a vyrovnanému ošetřovateli, pokud byl nemocný, nevědomky napadal na nohu, pohyboval se kolébavou chůzí nebo nosil skloněnou hlavu.
Ve všech případech se jednalo o vlky, o které se od pár týdnů po narození starali lidi, čili do značné míry zvyklé na člověka.
Zajímalo by mě, co by k tomuto řekli lidi, kteří také chovají vlky, např. Andrlovi, p. Lakatoš, MVDr Miholová apod.
Dušan jest offline   Reply With Quote
Old 05-01-2007, 15:28   #15
Adrian
Junior Member
 
Adrian's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Hostivice
Posts: 264
Default

Skvělé tohle téma jsem tady chtěl právě nadhodit. Potkal jsem totiž několikrát člověka který touží po Čsv, ale právě tyto historky jej od toho odrazují. Několik lidí mu to totiž nezávisle na sobě ( i někteří majitelé ) podalo tak ,že napadení psovoda v ohrožení je typická vlastnost čsv. Sám totiž žádný takový případ neznám, když nepočítám testování vůdce domácnosti dospívajícími zbojníky. Takže jsem mu to asi nebyl schopen vyvrátit. To je smutné nemyslíte? Dle mého se tohle ale může stát jen člověku který o této možnosti u svého psa ví, a nebo ho pořádně nezná. Neznám čitelnější plemeno.
Napadení policejních psovodů(psem jakéhokoliv plemene) zase tak překvapující není, vezmeme li v úvahu ,že mnozí pěstují se svými svěřenci vztahy čistě "pracovní". Taktéž občasné dělání figuranta svému psu a snaha vyhecovat jej při obraně k maximální histerii by snad mohli přispět k onomu nepříjemnému výsledku.
Adrian jest offline   Reply With Quote
Old 05-01-2007, 16:06   #16
Evelin
Junior Member
 
Evelin's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 35
Default

Apropo.. myslite si, ze toto chovanie CSV sa da korigovat vycvikom "obrana majitela?"
Evelin jest offline   Reply With Quote
Old 05-01-2007, 16:20   #17
Ghost
Junior Member
 
Join Date: Jan 2004
Location: Praha-Východ
Posts: 74
Default

Já myslím, že je potřeba rozlišit, kdy napadne pes psovoda z pocitu ohrožení (psa psovodem) a kdy napadne proto, že se přidá k někomu dalšímu silnějšímu. Každý pes, kterého psovod zažene do úzkých (například někam do rohu při pokusu potrestat) a kdy pes nemá už žádnou možnost úniku, vycení zuby a bude se bránit. To je přirozené a bez ohledu na plemeno. Viděl jsem postavit se krotkou německou dogu své paní, když ji zahnala do kouta zahrady za to, že zadávila slepici. V takovou chvíli dá každý pes viditelně najevo, že dál už nemůže (čevečka to umí dát najevo přímo nádherně a s noblesou ).

Podle mě musí pes jednoznačně poznat, kdo velí a kdo poslouchá, jinak je to zadělání na malér.

Zdeněk
Ghost jest offline   Reply With Quote
Old 05-01-2007, 21:55   #18
De.Lorche
Junior Member
 
Join Date: Sep 2006
Location: Louny
Posts: 26
Default

Mě také plno lidí odrazuje v pořízení Čsv, že jsou zrádná atd... je super že je tu tohle téma... aspoň se "nečévéčkáři" dozvědí něco objektivního... a hlavně od lidí co mají s těmito hafíky zkušenosti...
De.Lorche jest offline   Reply With Quote
Old 06-01-2007, 05:32   #19
perun
Junior Member
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 4
Default

Ahoj Zdeňku.
Samozřejmě, že nikdo v dnešní době nechce TRHAČE a ROZHÁNĚČE DAVU(teda alespoň nikdo rozumný) Jen mě zajímá,
nakolik může plachý pes projevit smysl pro obranu pána.
Mě docela záleží na tom, aby můj pes byl ochotný se za mě postavit. A ne že v případě napadení budu muset dotyčného
nejdřív profackovat, abych hafanovi dokázal, že jsem stále ve formě a když mě nebude bránit, tak z toho bude mít, hafánek, pěknej malér:-) Nerad bych se dočkal toho, že mě z jara v lese napadne nejakej hladovej kňour a můj pejsek tomu prasátku pak ještě pomůže zbaštit paníčka
Československý vlčák je nádhernej pes. Jenže k čemu to je, když nebude dělat to, pro co byl pes stvořenej. Navíc pes takovéto velikosti a se sklony přidat se k silnějšímu, by mohl být pěkný malér. Nechce se mi věřit, že by takovýto hafan byl jen na výstavu. Martin
perun jest offline   Reply With Quote
Old 06-01-2007, 11:08   #20
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Quote:
Originally Posted by perun
Československý vlčák je nádhernej pes. Jenže k čemu to je, když nebude dělat to, pro co byl pes stvořenej. Navíc pes takovéto velikosti a se sklony přidat se k silnějšímu, by mohl být pěkný malér. Nechce se mi věřit, že by takovýto hafan byl jen na výstavu. Martin
Asi takhle. Jak si psa vychováš, takového budeš mít.
__________________
:: :: :: Cira & Ali & Tulip :: :: ::
http://vlcisen.mirkawolf.com
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org