Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Různé

Různé Vše o československých vlčácích...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 15-02-2006, 15:06   #1
LenkaR
Junior Member
 
LenkaR's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 54
Send a message via ICQ to LenkaR Send a message via Skype™ to LenkaR
Default Vybrat si dobre ale jak??

Ahoj, uz dlouho planuji porizeni CSV, jsem uplny zacatecnik - myslim v tomhle plemeni, ale jak jsem procitala forum jsem na tom snad trochu lepe, odchovlala jsem fenku NO bez PP, takze o nejakych bonitacich a DKK nemam ani paru, zatim jsem nenasla poradnou literaturu, ktera by na chovatelske povinnosti zacatecnika pripravila.
Na ruznych strankach procitam nabidky chovatelu, ale jak mam poznat ze ten ci onen je ten spravny, nerozumim soutezim, ktere rodice jejich stenat vyhrali, ktere zkousky slozili, podle ceho se teda mam orientovat?? Snazila jsem se teda najit nekoho kdo je pobliz - v ramci dalsi komunikace s chovatelem, pripada mi ale ze v okoli Opavy zadny chovatel neni.

Znam CSV jen z fotek a z videa, chtela bych si pohladit videt ho na vlastni oci, chtela bych se podivat na Narodní vystavu ktera bude v Ostrave, ale zase nevim jestli tam normalni lide mohou prijit?? Mohla bych Vas nekoho kdo tam budete poprosit ze bysme si tam dali jakoby schuzku a konecne bych si mohla sahnout na vlci srst??
CSV bych si chtela poridit na podzim, muzete mi poradit jakl si vybrat chovatele??
Dalsi vec kterou bych chtela projednat s odborniky je, ze jsem zdrtavotni sestra - zachranar, jelikoz je v tomto oboru diskriminace zen, neni mi dovoleno jezdit s RZP, proto se nechci vzdat snu a chtela bych byt zachranar se psem, teda dobrovolny, co musim udelat aby muj pes byl uznan za zachranarskym??
Diky
LenkaR jest offline   Reply With Quote
Old 15-02-2006, 21:28   #2
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default Vybrat si dobre ale jak??

Ahoj Lenko,
Tvůj příspěvek je plný různých otázek, na které není snadné odpovědět. Takže jen krátce :

Quote:
Originally Posted by LenkaR
...podivat na Narodní vystavu ktera bude v Ostrave, ale zase nevim jestli tam normalni lide mohou prijit??...
Samozřejmě, že na výstavy mohou normální návštěvníci, jinak by výstavy neměly žádný smysl. To, že se dnes staly pro mnohé pouhou soutěží krásy a kteří pro vítězství jsou schopni udělat prakticky cokoliv (na výstavě v Jižní Americe dokonce někdo hodil granát se slzným plynem do kruhu aby znemožnil vítězství jiným), neznamená, že výstavy psů nemají plnit právě tu hlavní funkci - představit veřejnosti jednotlivá plemena a jejich představitele.


Quote:
Originally Posted by LenkaR
muzete mi poradit jakl si vybrat chovatele??
Výběr chovatele a psa se řídí stejnými principy, jako výběr čehokoliv jiného. Nespoléhej, že Ti někdo dá nějaký univerzální recept. Když si budeš chtít koupit např. auto, tak zřejmě také nedáš jen na něčí rady ale obejdeš si několik různých prodejců a zjistíš si technické parametry a podmínky. Stejně tak u výběru chovatele. Doporučuji Ti investovat čas a peníze do cestování a navštívit různé chovatele, podívat se, jak u něj psi žijí, zda nejsou nemocní, špatně živení, bázliví nebo naopak nadměrně agresivní atd. Potom Ti doporučuji navštívit nějaké chovatelské a výcvikové akce, kde se můžeš s mnoha lidmi okolo ČsV setkat a poznat psy nejen v laboratorních podmínkách výstavy ale při skutečné práci. Vše, co investuješ do výběru chovatele se Ti 100x vrátí později při soužití se psem a při řešení problémů, se kterými by Ti měl především chovatel pomoci. Pro skutečného chovatele totiž nekončí péče o štěně jeho prodejem ale je celoživotním úkolem. A tak je i dobré si na chovatele sehnat reference u majitelů psů z jeho chovu.

Quote:
Originally Posted by LenkaR
chtela bych byt zachranar se psem, teda dobrovolny, co musim udelat aby muj pes byl uznan za zachranarskym??
K tomu stačí na první pohled poměrně málo - složit zkoušky psa záchranáře. Ale ve skutečnosti je to prakticky každodenní tvrdá práce se psem. Znám osobně několik profesionálních i amatérských špičkových záchrannářů a musím říci, že ani jeden z nich se ve svém volném čase nevěnuje ničemu jinému, než práci se psem. Můžeš samozřejmě mít zkoušky ale skutečným záchranářem je pes až poté, co je skutečně schopen praktického nasazení. A k tomu je třeba více, než jen složit zkoušku.

Držím Ti palce
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 15-02-2006, 21:42   #3
Edenseveru
Junior Member
 
Join Date: Sep 2003
Location: Liberec
Posts: 185
Default

Ahoj,
když to máš kousek do Ostravy ,tak se přijed podívat na klubovou výstavu čsv 6.5.06 v Hlučíně(u Ostravy). Tam určitě uvidíš hodně čévéček a určitě i najdeš někoho kdo si s tebou o nich popovídá.
Jsem sice z druhého konce republiky,ale když si mě tam odchytneš ráda ti
na otázky odpovím.
ahoj Lucka - Eden severu
Edenseveru jest offline   Reply With Quote
Old 16-02-2006, 13:23   #4
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Jak napsala Lucka, klubovka v Hlučíně bude pro Tebe dobrá příležitost k setkání s ČSV. Chovatelský klub taky pořádá různé akce - kalendář akcí najdeš buď na těchto stránkách nebo na oficiálních stránkách Klubu - www.cswolfdog.cz - akce bývají vícedenní a je na nich víc času na to, abys ČSV trošku líp poznala - doporučuji! Určitě jich bude dost, jakmile skončí zima (jestli teda ta letošní vůbec skončí ).

Karel S.
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 19-12-2007, 12:07   #5
Tipsy
Junior Member
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 20
Default Vyber stenata

Neviem, ci takato tema tu uz bola, ale otazocka. Ked uz ste majitelia CsV na co by ste si davali pozor pri vybere stenata a podla coho by ste vyberali a coho by ste sa chceli vystrihat? CsV som este nemala, ale zda sa mi, ze ked clovek nema ani prehlad v chovateloch ani nepozna psov, ze musi sledovat vela veci. Uz si to tak sledujem rok a myslim, ze este kludne rok mozem, kym sa rozhodnem pre vyber nejakej peknej fenky.
Tipsy jest offline   Reply With Quote
Old 25-12-2007, 19:09   #6
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Quote:
Originally Posted by Tipsy View Post
... coho by ste sa chceli vystrihat? ...
No ja by som sa urcite vystrihala zobrat si to mile zlate stenko, co musi byt vsade prve z vrhu a vsetko musi hned ochutnat a vyskusat a nedajboze aby nebolo po jeho. Z takeho lahko vyrastie dominator a s tym sa potom dohadovat o pozicii vo svorke - dakujem, raz stacilo
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 26-12-2007, 14:00   #7
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default

Quote:
Originally Posted by saschia View Post
No ja by som sa urcite vystrihala zobrat si to mile zlate stenko, co musi byt vsade prve z vrhu...
Jedno takové si zrovna beru jako své druhé ČSV, a jestli se bude vztekat když po jeho nebude, to ještě uvidíme

Při výběru konkrétního štěňátka z vrhu je dobré, pokud má štěně zájem komunikovat a prozkoumávat okolí. Pokud se hlásí k cizím lidem, je to mnohem lepší než když se jich snaží stranit. A v tom mu hodně svým příkladem pomůže povahově vyrovnaná máma.
Malé štěňátko by mělo být veselé a zvědavé, aby z něho mohl vyrůst povahově pohodový pes. Když se něčeho lekne, jde si pak prozkoumat čeho se leklo... to je dobré.
Štěňátko které se bojí a schovává, to se bude bát a schovávat nejspíš i později. Jenže konkrétní povahový projev záleží na tom, jestli je mimi unavené nebo vyspané, jestli má hlad nebo se zrovna najedlo. Pro dobrý výběr to chce štěňátka chvíli pozorovat a přijet k chovateli i vícekrát. Případně si nechat poradit od chovatele, dobrý chovatel svá štěňátka po stránce povahy zná.
Dayen jest offline   Reply With Quote
Old 26-12-2007, 14:23   #8
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

ja odchovala len 2 vrhy, no pomaham majitelom vybrat stenatka. Ak? ja dela test o majitela-co on robi, kde pracuje, kolik casu bude mit pro stenatko, co z stenem chte delat ma deti v rodine nebo ne a viacej. potem uz sama observuje cely vrh od narodin a ked stene uz ma mesiac nebo viacej uz mohe povedat aki konkretne stene bude. do teho casu melam len 15 stenat no (tfu tfu tfu) ako vsehne stene sou take akich ja videla v tych 4-8 tyzdni a maja take rodine a majitele ake je dobre pro ne a te stenatka je dobre pro te rodine.

taki vyber ked stene vidis len 20 minut to ne je dobre, lepej delat dlhsy vyber a pytat sa chovatela akou povahu ma ten lebo ten stenatko. este pro bojazlivost, esli stene je v kotercu v svem kratkim zyvote to on moze byt bojazlivy pro to ze ne vi co to je zyt z liudmi v byte, a ked je bytovy chov to take problemy nie byva (len genetycka bojazlivost, a ne vychovna).
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 26-12-2007, 16:36   #9
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

Quote:
Originally Posted by saschia View Post
No ja by som sa urcite vystrihala zobrat si to mile zlate stenko, co musi byt vsade prve z vrhu a vsetko musi hned ochutnat a vyskusat a nedajboze aby nebolo po jeho. Z takeho lahko vyrastie dominator a s tym sa potom dohadovat o pozicii vo svorke - dakujem, raz stacilo
Ono je to také o tom, co od svého budoucího čsv očekávám Budu-li si vybírat pejska z velké části na sportovní výcvik a mám-li již nějaké zkušenosti jak s výcvikem, tak s tímto plemenem, sáhnu právě po "zbojníkovi", který má dostatek sebevědomí být všude první, všechno prozkoumává, všude se jde podívat, je průbojný a temperamentní.
Pokud chci ale pejska hlavně do rodiny na "klidné soužití", sáhnu naopak po tom zlatém středu - tedy klidném, poddajném, ale ještě kontaktním jedinci (tím mám na mysli štěně, které je ochotno k člověku přijít samo od sebe - ne jen že se nechá trpně pomuchlat).
Takže jako vše - je to o osobních preferencích
__________________

Helenasotis jest offline   Reply With Quote
Old 02-01-2008, 16:30   #10
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Quote:
Originally Posted by Dayen View Post
Jedno takové si zrovna beru jako své druhé ČSV, a jestli se bude vztekat když po jeho nebude, to ještě uvidíme
To ze sa mu nepaci ze nie je po jeho je najmenej. Ale z dominatora tazsie vychovas psisko do celej rodiny s malymi detmi a nemohucimi babickami. Dominatora len tak nenechas mame, kamaratovi alebo v hoteli, ked musis ist na sluzobku. Zila som s dominatorkou devat rokov a zvladli sme to, ale opakovat to uz nechcem.

Teraz mam kludnejsiu suku, zvedavu, priatelsku, neboji sa kazdeho suchnutia, muchlanie nepovazuje za narusenie osobnej integrity a omnoho lepsie vychadza ako so psami tak aj s ludmi. Proste zlaty stred.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org