Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Sport & trénink

Sport & trénink Českoslovenští vlčáci jako pracovní psi - jak cvičit, jak učit nové prvky, informace o soutěžích a zkouškách a výcvikových seminářích...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 16-06-2006, 11:48   #21
artus
Junior Member
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 91
Default

Pádlování packama po průšvihu? Běžné. Zalehne, sklopí uši a vyčkává. Někdy to zkusí i při přivolání, ale to se musí zatrhnout a důrazně vysvětlit, úplnýho vola zase ze mě dělat nemůže. Někdy to zkusí i na cvičáku, situace: povel ke mě, pes na místě zalehne, překulí se na záda a plave, to je pak něco, ostatní vůbec nechápou. Nejlépe ovládá povel volno, na ten reaguje naprosto spolehlivě jak neřízená střela obletí všechny psi, zboří vše co mu stojí v cestě. Zřejmě bychom měli udělat nový zkušebák specielně pro čsv, oni si ty povely tak nějak upravují po svém. Myslím že přivolání je nikdy nekončící příběh o tom kdo má v danou chvíli navrch. Pozitivní je, že ten kdo cvičí s čsv je po nějaké době slušně duševně odolný.
Dan (pesan Alf z Malého ráje, stáří 23měs.)
artus jest offline   Reply With Quote
Old 16-06-2006, 12:25   #22
RadeKKK
http://www.arqeva.cz/
 
RadeKKK's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Zakšín - Doksy
Posts: 389
Default Přivolání

Tak na cvičáku přivolání máme, tam prozměnu občas neznáme povel volno ( pokud někde v dáli neleží chodka Sára).
RadeKKK jest offline   Reply With Quote
Old 16-06-2006, 12:31   #23
RadeKKK
http://www.arqeva.cz/
 
RadeKKK's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Zakšín - Doksy
Posts: 389
Default Přivolání

Tak na cvičáku přivolání máme, tam prozměnu občas neznáme povel volno ( pokud někde v dáli neleží chodka Sára).
S tím zkušebákem by to nebylo špatný - disciplína drbání bříška , "neslyšících" pejsků a ukřivděných pohledů by určitě měla úspěch.
RadeKKK jest offline   Reply With Quote
Old 16-06-2006, 17:20   #24
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default Re: Přivolání

Quote:
Originally Posted by RadeKKK
S tím zkušebákem by to nebylo špatný - disciplína drbání bříška , "neslyšících" pejsků a ukřivděných pohledů by určitě měla úspěch.
Ještě bych přidala disciplínu žraní koňských kobližek na rychlost. Tam by hodně čévéček nasbíralo rychle body
__________________
:: :: :: Cira & Ali & Tulip :: :: ::
http://vlcisen.mirkawolf.com
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 21-06-2006, 09:20   #25
LenkaT
Junior Member
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 6
Default Re: Přivolání

Quote:
Originally Posted by Mirkawolf1
Quote:
Originally Posted by RadeKKK
S tím zkušebákem by to nebylo špatný - disciplína drbání bříška , "neslyšících" pejsků a ukřivděných pohledů by určitě měla úspěch.
Ještě bych přidala disciplínu žraní koňských kobližek na rychlost. Tam by hodně čévéček nasbíralo rychle body
Ještě navrhuju disciplínu v odmlouvání. Určitě to taky znáte, pesan chce strašně moc udělat něco o čem mooc dobře ví že nesmí, tak se začne kroutit a tak jako mručivě kňučet. Vždycky mám co dělat, abych nevybuchla smíchy.
LenkaT jest offline   Reply With Quote
Old 27-06-2006, 06:59   #26
Zbijowski
Junior Member
 
Zbijowski's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Location: Chotěbuz
Posts: 7
Send a message via Skype™ to Zbijowski
Default

Co takhle zkusit elektrický obojek když neposlechne na přivolání?
Zbijowski jest offline   Reply With Quote
Old 27-06-2006, 10:49   #27
RadeKKK
http://www.arqeva.cz/
 
RadeKKK's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Zakšín - Doksy
Posts: 389
Default Přivolání

A je to tady.
Elektrika a ostnáč a psi s infarktem.
RadeKKK jest offline   Reply With Quote
Old 27-06-2006, 20:52   #28
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

No, sleduju diskuzi a vidím, že se dostává do kolejí, kde zase zřejmě dojde ke konfliktu o používání některých výcvikových pomůcek.
Ostnáč a elektrický obojek jistě jsou dobré pomůcky, které ovšemm nepatří do rukou amatérům. Měly by se používat jen pod dohledem zkušeného výcvikáře, který ví, jak je použít. Zvláště elektrický obojek jistě může pomoci ale také může psa zcela zničit.
Mimochodem i špičkoví psovodi (myslím tím teď profesionální psovody, nikoliv sportovní) např. ostnáč běžně při výcviku používají. Osobně jsem viděl používání ostnáče i elektrického obojku při výcviku slepeckých a asistenčních psů. Jde jen o to, jak ho použít a kdo ho používá. Člověk, který vyškubáním psa na ostnáči pouze řeší své chyby ve výcviku jistě není ten, komu tahle pomůcka patří do ruky.


K Radkovi :
Nemyslím, že infarkt u psa má něco společného s ostnáčem nebo elektrikou. Zatím nikdy jsem o podobném případu neslyšel.

K Lence :
Lenko, je jistě dobré, zeptat se na radu jiných čévéčkářů na našem fóru ale nebylo by spíše lepší, zajít se svým psem k nějakému zkušenému výcvikáři ? Na fóru mohou lidé psát pouze o tom, jak oni sami problém řešili u svých psů ale nikdo Ti asi bez znalosti Tvého psa neporadí, jak nejlépe postupovat v jeho případě.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 28-06-2006, 09:21   #29
RadeKKK
http://www.arqeva.cz/
 
RadeKKK's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Zakšín - Doksy
Posts: 389
Default Přivolání

[quote="Pavel"]
Ostnáč a elektrický obojek jistě jsou dobré pomůcky, které ovšem nepatří do rukou amatérům.

Zvláště elektrický obojek jistě může pomoci ale také může psa zcela zničit.

== Až sem s Vámi souhlasím.

Osobně jsem viděl používání ostnáče i elektrického obojku při výcviku slepeckých a asistenčních psů.

==Myslím si, že LenkaT neměla na mysli ze svého ČSV udělat tento druh psa.

K Radkovi :
Nemyslím, že infarkt u psa má něco společného s ostnáčem nebo elektrikou. Zatím nikdy jsem o podobném případu neslyšel.


==Tak to já o takovém případu slyšela.

Dokonce mě se stalo, že se mi briard dotkl el.ohradníku, a klepal se tak, že bylo velké štěstí , že měl srdce v pořádku.

To aby si dal majitel psa nejprve vyšetřit jestli takovou "pomůcku" zvládne, tady nikdo neřekl ani slovo.

A debata probíhala docela příjemně o specifikém chování našich psů. Nebo né?
RadeKKK jest offline   Reply With Quote
Old 28-06-2006, 12:46   #30
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default Re: Přivolání

Quote:
Originally Posted by RadeKKK
Myslím si, že LenkaT neměla na mysli ze svého ČSV udělat tento druh psa.
Jistě ne ale jasně to ukazuje, že ani ostnáč ani elektrický obojek nejsou žádnými zakázanými, nedoporučovanými nebo nepoužívanými pomůckami. Opak je pravdou. Oba jsou velice dobrými pomocníky, zvláště v případech, kdy nelze jinak. Ale musí je užívat člověk znalý.

Quote:
Originally Posted by RadeKKK
Tak to já o takovém případu slyšela.
Dokonce mě se stalo, že se mi briard dotkl el.ohradníku, a klepal se tak, že bylo velké štěstí , že měl srdce v pořádku.
Hmm, nevm. Já mám na pozemku elektrický ohradník a nikdy s ním žádný pes neměl problém. A o tom, žeby pes zemřel na infarkt kvůli ohradníku, elektrickému obojku nebo dokonce ostnáči jsem skutečně neslyšel. A myslím, že existují i silnější podněty a takový pes by nemohl přežít ani např. ohňostroj nebo příjezd houkajícího vlaku na nádraží.

Quote:
Originally Posted by RadeKKK
To aby si dal majitel psa nejprve vyšetřit jestli takovou "pomůcku" zvládne, tady nikdo neřekl ani slovo.
To je sice možné i když neznám žádné vyšetření, které by osvědčovalo možnost nebo nemožnost použití ostnáče nebo elektrického obojku. A pokud je pes nemocný, tak to majitel jistě ví.

Quote:
Originally Posted by RadeKKK
A debata probíhala docela příjemně o specifikém chování našich psů. Nebo né?
Probíhala a probíhá. Já jsem jen po reagoval na trochu konfliktní příspěvek od Vás. Nic víc a nic míň. Debata jistě bude probíhat i nadále.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 28-06-2006, 17:08   #31
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default Re: Přivolání

Quote:
Originally Posted by Pavel
Oba jsou velice dobrými pomocníky, zvláště v případech, kdy nelze jinak.
Hmmm,to je zvláštní formulace.Nevím,co si pod ní představit?
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 28-06-2006, 18:28   #32
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default Re: Přivolání

Quote:
Originally Posted by sedivak
Hmmm,to je zvláštní formulace.Nevím,co si pod ní představit?
Danielo, co řešíš ? Tady ta diskuze je o problémech s přivoláním. Jeden z diskutujících tady normálně zmínil používané výcvikové pomůcky a druhý na to konfrontačně odpověděl jakýmsi démonizovánm těchto pomůcek. Já jsem pouze vysvětlil, že se běžně lidmi znalými používají.
Nevím, proč řešíš nějaké formulace ? Chceš zde vyvolávat zbytečné spory ?
Ano, každá výcviková pomůcka slouží k tomu aby byla použita tehdy, když jinak nelze. Bez vodítka a obojku psa nenaučíš chůzi u nohy, bez aportu aportovat. To je snad jasné. A tak se ostnáč například používá pro zdůraznění povelu v případech, kdy pes je zaměstnán něčím jiným, co je pro něj mnohem silnějším podnětem (např. pro psy, kteří rádi koušou se ostnáč používá pro naučení pouštění na povel, protože při zákusu pes prostě na nic jiného nereaguje). Mám kamaráda, který je profesionálním psovodem Policie ČR, má vystudovanou vysokou školu, obor chovatelství, do práce chodí nikoliv se služebním psem Policie ale se svým vlastním a i na služebních i sportovních soutěžích a závodech se vždy umusťuje na předních místech. Ten používá ostnáč zcela běžně i např. při výcviku poslušnosti. Nikoliv ale tak, jak si diletanti představují a jak ho také používají. Nikdy neškube s vodítkem tak, aby psovi způsobil bolest. Ostnáč je pouze na krku psa a psovodovi stačí pouze s ním mírně "poťukávat". Tak se pes naučí přesnému provádění cviků aniž by psovod musel drsně škubat se stahovákem. Pro oba je takováhle práce pohodlnější a výsledek tomu také odpovídá.
A abychom se tedy vrátili k tématu, co Ty poradíš Lence ? Jak Ty odnaučíš psa běhat za zvěří ?
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 28-06-2006, 20:36   #33
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default Re: Přivolání

Quote:
Originally Posted by Pavel
Danielo, co řešíš ?
Pavle,nic.
Jen mě překvapila tvá formulace - "když nejde jinak".
Co se týče profi výcviku,pochopitelně souhlasím,ale u výcviku sportovního,notabene u výcviku čévéček, mi ostnáč prostě nesedí.Je to věc názoru a vím,že spoustua lidí opravdu dosahuje tímto způsobem výsledků.Dle mého by ale u sportovního výcviku "mělo jít jinak" neboť tam jde o zálibu(neboli o prd) a ne o život.
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 28-06-2006, 20:57   #34
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default Re: Přivolání

Quote:
Originally Posted by sedivak
Dle mého by ale u sportovního výcviku "mělo jít jinak" neboť tam jde o zálibu(neboli o prd) a ne o život.
Danielo, než budeš něco psát do fóra, pečlivě se podívej, o co v něm jde. Tady nikdo neřeší žádný sportovní nebo služební výcvik ale přivolání psa, který běží za zvěří. Myslím, že pan Zbijowski nenavrhoval žádné používání ostnáče nebo elektriky při sportovním výcviku.
Opět se tedy vracím k tématu. Co bys Ty poradila Lence aby se její pes nechal odvolat, když běží za zvěří ?
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 28-06-2006, 21:35   #35
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default Re: Přivolání

Quote:
Originally Posted by Pavel
Quote:
Originally Posted by sedivak
Dle mého by ale u sportovního výcviku "mělo jít jinak" neboť tam jde o zálibu(neboli o prd) a ne o život.
Danielo, než budeš něco psát do fóra, pečlivě se podívej, o co v něm jde. Tady nikdo neřeší žádný sportovní nebo služební výcvik ale přivolání psa, který běží za zvěří. Myslím, že pan Zbijowski nenavrhoval žádné používání ostnáče nebo elektriky při sportovním výcviku.
Opět se tedy vracím k tématu. Co bys Ty poradila Lence aby se její pes nechal odvolat, když běží za zvěří ?
Právě,že jsem četla pečlivě :-) a proto mi tvá poznámka neunikla. Dobře víš,že jsem nereagovala na pana Zbijovského,ale na tebe.

Co se týče přivolání:u čévéček se mi nejvíce osvědčilo docílit změny významu slova ke mně.Slovo ke mně neznamená pojď sem a já tě připnu,ale znamená maso.V běžných situacích(vědí- li psi,že maso opravdu mám)to funguje hodně spolehlivě.S lovením nemám problém ani u Tajgy ani u Agara,nevím proč,ale žádný z nich zvířecí stopu nevyhladává.Bude to nejspíš tím,že Agar je lenoch a Tajga je závislák.Hlavním lovcem je u nás Ambra(kříženec No),ta funguje na vrhání řětízu,či vodítka,spolehlivé to je ale jen do určité "dohoditelné" a odvolatelné vzdálenosti.Vyplatí se psa v této vzdálenosti stále povelově udržovat,což ale vyžaduje určitý stupeň poslušnosti,který u půlročního čévéčka nepředpokládám.Je velice těžké psa cvičit po netu a neodvažuju se dávat nějaký univerzální návod.Pokud není poslušnost, je jediným bezpečným řešením stopovačka.Aspoň prozatím.
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 28-06-2006, 21:45   #36
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Jo a mimo té poslušnosti také zdravý respekt z pána,který je nutný budovat vlastně již od prvních dnů.Jeho "budování" ale bohužel po netu také popsat neumím
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 29-06-2006, 08:50   #37
RadeKKK
http://www.arqeva.cz/
 
RadeKKK's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Zakšín - Doksy
Posts: 389
Default Re: Přivolání

[. Ale musí je užívat člověk znalý.
= Opravdu nevím, že by je používali běžně.

Hmm, nevm. Já mám na pozemku elektrický ohradník a nikdy s ním žádný pes neměl problém.
= Pokud si tím jste jistý , tak to je jedině dobře pro Vaše psy

[ neznám žádné vyšetření,
= Na srdce je to třeba EKG =

které by osvědčovalo možnost nebo nemožnost použití ostnáče nebo elektrického obojku.
=Samozřejmě jsem neměla na mysli ostnáč a to určitě dobře víte

A pokud je pes nemocný, tak to majitel jistě ví.
= Kdyby to každý majitel věděl, tak by to bylo prima. Bohužel to tak není. To potvrzují např. náhlá úmrtí zdánlivě zdravých psů.

Já jsem jen po reagoval na trochu konfliktní příspěvek od Vás.
jakýmsi démonizováním těchto pomůcek[/quote]
= Je to můj názor, a pokud mám psa pro radost, tak jako pomůcka je maso přijatelnější pro mě i pro psa.
RadeKKK jest offline   Reply With Quote
Old 29-06-2006, 11:29   #38
artus
Junior Member
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 91
Default

Daniela se vlastně vrátila na začátek, skutečně i já mám ten pocit, že u našich psů (alespoň u mého) spolehlivě funguje jen když si pes zafixuje povel k přivolání s odměnou ve formě potravy. Nejlépe reaguje když ví, že odměnu máte u sebe, další fází je když se pes naučí reagovat reflexivně, prostě po povelu reaguje automaticky a vždy za každé situace i když netuší jestli odměnu máte u sebe, to je ale ideální stav ke kterému vede dlouhá cesta. U mě má už pes tuto reakci vybudovanou pouze na povel "místo". Od 5-ti týdnů dostává nažrat v kotci po venčení a s povelem místo. Je až neskutečné jak na něj nyní reaguje. Ať se děje cokoliv (např. šílí u plotu když mu jiný pes na ulici očurává sloupky) stačí jeden tichý povel a v mžiku je v kotci a žrádlo vůbec nemusím mít u sebe, to už není důležité. Bohužel u povelu přivolávacího to zatím nefunguje, existuje pro něj ještě řada silnějších podnětů. Zajímalo by mě jak lze tuto reakci u psa rychleji vybudovat?
Dan
artus jest offline   Reply With Quote
Old 29-06-2006, 13:40   #39
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by artus
Bohužel u povelu přivolávacího to zatím nefunguje, existuje pro něj ještě řada silnějších podnětů. Zajímalo by mě jak lze tuto reakci u psa rychleji vybudovat?
Dan
Každý pes je individualita,ale to jistě víte.A ani vytvoření podmíněného reflexu - ke mně = maso, nemůže být považováno za stoprocentní a v určitých situacích selhává,asi opravdu hodně záleží,jak silným podnětem jste pro psa vy sám,jakou dohru má neuposlechnutí Vás.
Nedokážu nějak zasvědceně odpovědět na Vaši otazku ..povel je nutné opakovat do omrzení,stejně jako to,co u vás již funguje ...místo.Samožřejmě,že po každém povelu ke mně, musí následovat maso(je nutné,aby byl pes hladový), a pes dostává ve většině případů opět radostně volno.
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 29-06-2006, 13:53   #40
RadeKKK
http://www.arqeva.cz/
 
RadeKKK's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Zakšín - Doksy
Posts: 389
Default Přivolání

Mě neutíká - spíš Argos - je líný a to maso je u mě bez námahy.
Když měl snahu vyletět a neslyšet, tak fungovalo si přidřepnout, abych nebyla vidět a byl zpátky hned - co kdyby se náhodou ztratil :-)
RadeKKK jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org