Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Sport & trénink

Sport & trénink Českoslovenští vlčáci jako pracovní psi - jak cvičit, jak učit nové prvky, informace o soutěžích a zkouškách a výcvikových seminářích...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 12-06-2008, 19:47   #1
arwen
Junior Member
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 24
Default bakalárska práca - problematika pracovného využitia ČSV

Ahoj,

chcem sa opýtať, či podľa vás má význam rozoberať problematiku pracovného využitia ČSV v bakalárskej práci alebo je táto téma absolútne neaktuálna?

Ako všetci dobre viete, pôvodným zámerom bol "pracovný pes". Dnes to už akosi neplatí. Aký význam malo miešanie krvi Canis lupus a Canis familiaris?
V štandarde sa píše: "použitie- pracovný pes"- akými vlastnosťami si ČSV toto pomenovanie môže obhájiť. Zaslúži si ho vôbec?

(privítam každý názor.. vyjadrite sa)
arwen jest offline   Reply With Quote
Old 13-06-2008, 06:47   #2
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by arwen View Post
V štandarde sa píše: "použitie- pracovný pes"- akými vlastnosťami si ČSV toto pomenovanie môže obhájiť. Zaslúži si ho vôbec?
Psi si ho určitě zaslouží, majitelé už méně. ČsV je výborný pracovní pes (neplést si se sportovním psem - IPO nemá s pracovními vlohami nic společného), ale bohužel majitelé nedávají v drtivé většině jeho pracovním schopnostem vyniknout.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 13-06-2008, 13:37   #3
borislav
Junior Member
 
borislav's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Nitra
Posts: 84
Default

Quote:
Originally Posted by arwen View Post
V štandarde sa píše: "použitie- pracovný pes"- akými vlastnosťami si ČSV toto pomenovanie môže obhájiť. Zaslúži si ho vôbec?
(privítam každý názor.. vyjadrite sa)
Ahoj,
z tvojho príspevku mi nie je jasné, koľko máš rokov, čo študuješ a prečo vlastne chceš robiť túto prácu. Si zaregistrovaný na wolfdogu, predpokladám, že máš aspoň nejaký vzťah k ČSV. To naozaj čakáš, že na tomto fóre ti niekto povie že je to chyba, omyl?

Ale preboha, odkedy je to otázka zásluh aby si ľudský výtvor sám mal obhajovať svoju existenciu?

A aký význam má miešanie krvi? Pozri sa na ČSV, je jedno či má skúšky, alebo je to len „priateľ, spoločník, mazel „ - aj keď sa to navzájom nevylučuje.
A keď ti to niečo povie, tak o tom píš.
Nepýtaj sa, ale pracuj, stretni sa s ním, píš a obhajuj si svoju prácu.
Keď máš odvahu tak si pri vypracovaní a obhajobe svojej bakalárskej práce preži to čo väčšina tých čo priviedli svoje ČSV na cvičák k „odborníkom“. Postav sa pred komisiu a vypočuj si z úst odborníkov - radšej to roztrhaj a opíš niečo, čo tu už máme napísané niekoľko storočí a nepchaj nám tu žiadne novoty.
Použi konkrétnych psov, konkrétnych majiteľov, chovateľov, konkrétne úspechy v konkrétnej práci. Venuj sa spôsobu výcviku tohto plemena, zameraj sa na jeho špecifiká, skúsenosti a výsledky chovateľov, ktorí plemenu veria, majú ČSV radi. Bez dôvodov, jednoducho len preto že je a je také aké je. A podelia sa so svojimi skúsenosťami, bez príkras, zveličovania, s faktami. Z lásky k plemenu, nie k úspechom a peniazom. A na základe toho v závere práce zovšeobecni.
Mala by to byť tvoja práca na základe konkrétnych psov, konkrétnych chovateľov s TVOJIM názorom na záver. Nie od stola a od počítača. Z terénu, zo života s ČSV. Z tvojho života s ním a s tými čo majú ČSV radi..
Držím palce.
Michal.
__________________
borislav jest offline   Reply With Quote
Old 13-06-2008, 17:05   #4
arwen
Junior Member
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 24
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Psi si ho určitě zaslouží, majitelé už méně. ČsV je výborný pracovní pes (neplést si se sportovním psem - IPO nemá s pracovními vlohami nic společného), ale bohužel majitelé nedávají v drtivé většině jeho pracovním schopnostem vyniknout.
Ďakujem za vyjadrenie. Súhlasím s tebou, že majitelia ČSV nedávajú jeho pracovným schopnostiam vyniknúť a je to veľká škoda. Myslím si, že pracovný pes má pracovať. Na základe vlastných skúseností môžem povedať, že ČSV sa asi najviac hodí na pachové práce. Ale to je len môj vlastný postreh. Máš iný názor?
arwen jest offline   Reply With Quote
Old 13-06-2008, 17:27   #5
arwen
Junior Member
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 24
Default

Michal, asi si môj príspevok celkom nepochopil, ale mojim zámerom nebolo provokovať, ale získať vyjadrenia od zainteresovaných ľudí, ktorí sú s ČSV v kontakte. Uvažujem nad témou práce a chcem písať o niečom, čo má nejaký zmysel v chove ČSV. Práve zhrnutiu nejakých faktov zozbieraných z jednej alebo dvoch webových stránok sa chcem vyhnúť. To zase neznamená, že práca bude založená na mojich vlastných názoroch. V každom prípade by som rada všetko konzultovala s niekým kompetentným.

Obhajoba existencie ČSV je výhradne na nás majiteľoch a chovateľoch a na tom ako k chovu pristupujeme.

Mňa zaujíma čo prinieslo miešanie krvi po tej pracovnej stránke. To, že je to úžasné zviera, dokonalý spoločník, na to som prišla aj sama.

Mimochodom, som jedna z tých čo nosia svoje ČSV na cvičák a snažia sa získať skúsenosti v teréne. Nemysli si, že sedím za compom, čítam fórum a len tak som si zmyslela, že napíšem bakalárku práve o ČSV. Rozhodla som sa tak preto, lebo sa snažím s týmto psom pracovať a rada by som v bakalárskej práci rozobrala pracovný potenciál tohto plemena, ale na základe jedného (môjho) psa to urobiť nemôžem.

Očakávala som, že na môj príspevok sa ozvú ľudia, ktorí niečo so svojimi psami robia a vyjadria sa v čom ich pes vyniká a v čom naopak nie. Len sa obávam toho, že takých asi veľmi veľa nie je (to nie je výčitka). Na základe toho by som sa rozhodla či téma ČSV a služobná kynológia má nejaký význam, alebo je toto plemeno po tejto stránke nepoužiteľné.
arwen jest offline   Reply With Quote
Old 13-06-2008, 18:18   #6
mája
Junior Member
 
mája's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Blansko
Posts: 140
Send a message via ICQ to mája Send a message via Skype™ to mája
Default

ahoj, já jsem s Benem jezdila hlídat podniky i stavby, ve firmách velice brzy rozpoznal kdo tam patří a kdo ne, úžasné bylo když označil chlapa ještě ani nebyl vidět přes zasklené dveře, na stavbách jsem přesně věděla kde se co šustlo aniž by vyštěkl, a nadruhou stranu jsem věděla že bezdůvodně nezaútočí. Což ostatní kolegové říct nemohli, jejich psy NO aRTW šli do akce ihned. Nemám ho skvěle vycvičeného, původně to měl být jen mazílek se základama a žádný vysoký zkoušky nemá, ale vím co od něj můžu očekávat za každé situace a taky vím, že vždycky bude přemýšlet, NO co jsem měla předním jednal pomalu jako robot udělal úplně vše i ten největší nesmysl. Kdybych mu řekla skoč do Macochy, tak jde, ale ČSV ne to se nad tím zamyslí. poslouchat se naučí, ale zachová si svoji hlavu. A bude mě bránit před každým i před manželem, kdyby bylo potřeba...
__________________
Marie


http://www.cswolfdog.net
mája jest offline   Reply With Quote
Old 13-06-2008, 19:04   #7
arwen
Junior Member
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 24
Default

super.. takže v skratke môžeme povedať, že inteligencia je jednou z výrazných predností plemena, za ktorú vďačíme jednoznačne vlkovi (nie ovčiakovi).. ďakujem Mája
arwen jest offline   Reply With Quote
Old 15-06-2008, 16:27   #8
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Quote:
Originally Posted by arwen View Post
Len sa obávam toho, že takých asi veľmi veľa nie je (to nie je výčitka).
No, ak zoberieme pojem pracovny pes, tak ako to je v skutocnosti, tj. vyuzivany na pracu a nie cviceny podl IPO / ZVV / algility alebo cokolvek ine, tak samozrejme dnes je ludi, co mozu svjho psa vyuzit vo svojej praci, naozaj malo a medzi nimi asi CVcko nie je nejak v oblube (mozno aj preto, ze nevedia o jeho potenciali).
Pokial myslis pod pojmom pracovny pes psa, ktory ma sportovy vycvik v akomkolvek obore kynologie, tak takych ludi je samozrejme viac.
Z tohto hladiska je CVcko myslim zasluzene pracovny pes - pretoze je inteligentne, ma silnu potrebu byt so svojim paneckom a spolupracovat s nim (myslim ze spolupracovat je nieco ine ako na slovo posluchat), je vytrvale a dobre odolne voci pocasiu a je velmi univerzalne. To su veci ktore su napisane v standarde a podla mojej skusenosti s mojimi psami (konkretne 2) aj pravdve.

Myslim ze najvacsim handikepom, pre ktory si ludia co chcu cvicit kvoli vysledkom a nie procesu, nevyberaju CVcko, je prave ta ich inteligencia a samostatnost. Ak chces dosiahnut vysledky rychlo, potrebujes aby pes posluchal, nie rozmyslal. To je ako s vojakmi - pokial vojak rozmysla, tak velitel sa moze aj na hlavu postavit, ale celu rotu ist rovno jednym smerom nedonuti... Ale na druhej stane, ak chce mat velitel v time dobreho pyrotechnika, musi si vybrat cloveka co vie rozmyslat a je schopny pracovat aj samostatne...
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 16-06-2008, 09:16   #9
borislav
Junior Member
 
borislav's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Nitra
Posts: 84
Default

Quote:
Originally Posted by arwen View Post
Michal, asi si môj príspevok celkom nepochopil, ale mojim zámerom nebolo provokovať"

Ahoj,
neberiem to ako provokáciu ani urážku, len debatu. Problém je v pojmoch, oficiálnych názvoch, psíčkarskom žargóne.... práca so psom.
Pokiaľ by poradie tvojich príspevkov bolo opačné, nebol by som sa ozval . Ale formulácia toho prvého, úvodného, ma zdvihla a je to už vonku. V závere bolo, že privítaš každý názor, nielen tých ktorí so psom PRACUJÚ. Ale aj v tom druhom príspevku ma dvíha najmä veta: „Očakávam, že sa ozvú ľudia, ktorí niečo so svojimi psami robia a vyjadria sa v čom ich pes vyniká a v čom naopak nie“. Také rozdiely by v samotnej práci nemali byť, odborníci ťa roznesú v zuboch, najmä pri netradičnej téme.
Podľa teba, keď nedrilujem svojho ČSV na cvičáku, neučím ho skákať na figuranta, zámerne nenútim behať po pachovej stope, nepredvádzam ho na skúšky „ odborníkom „ ktorí už dávno nad nami zlomili palicu atd. nič so svojim psom nerobím?
Pozn.: Bol som na cvičáku cca od jeho 4mesiacov a keď ako polročný zahryzol figurantovi do rukáva, ten zbledol, zahrešil a skončili sme. Vraj ho pred tohto diabla keď bude starší nikto nedostane.
ČSV prešiel niekoľkými výstavami, zvodom mladých, bonitáciou, SVP1 ( čas 4:14, je skôr môj výsledok ako jeho ). Podľa hodnotenia je aj povahovo OK, resp. Of, sangvinik, ovládateľný, vyrovnaný. Problémik je P3 na konci, ale to som asi svojou neprácou s ním nezbabral. Gény, ktoré som v ňom kúpil, môže preniesť ďalej aj pre tých, ktorí budú v budúcnosti PRACOVAŤ s plemenom. Aby plemeno prežilo.
Napriek tomu vážne uvažujem na jeho neuchovnení. Aby sa nespracovaný pes nedostal do ďalšieho chovu. Načo aj, veď hranice padli, hraničného trhača už na okolí nie je treba, armáda a polícia ho zatratili, kynológovia – civili takisto. Možno len potajomky pre nejakú SBS-ku na vylepšenie krvi a vlastností prácou zblbnutých plemien. Tak ako voľakedy prilievanie vlčej krvi a aj nevhodných vlčích vlastností do jedného takého plemena. Tak isto ako veľavravný pohoršujúci pohľad niektorých kolegov od ČSV, keď ten môj na jemu nesympatickému súplemeníka zavrčí, alebo sa naježí. Dá najavo svoj sivý "názor".
Mne osobne tento nepracovný ČSV dal viac pozitívneho ako väčšina ľudí, s ktorými som sa stretol, alebo pracoval.

PS:
Ako potom budeš v súčasnosti hodnotiť „prácu“ amerických plemien šľachtených napr. na vyhľadávanie utekajúcich otrokov? Áno, dajú sa využiť na iné účely, aj na vyhľadávanie drog, dokonca aj ako záchranári. Je to ich práca na ktorú boli pôvodne šľachtení? Spoločenská objednávka na „ pracovné“ plemená je iná, ako bola za studenej vojny.
Mám za sebou viacero skúšok, zmysluplných aj nezmyselných, vrátane nejakých tých prác. Najväčší úspech som dosiahol, keď som vychádzal zo zadania práce, svojho názoru na zadanie a ten som v závere práce vyvrátil, alebo potvrdil. Za odborného vedenia školiteľa, konzultanta, skrátka odborníka v odbore, ktorého sa práca dotýkala. Aj negatívny výsledok je totiž výsledok.
Aj ako nepracant ti môžem napísať v čom ten môj vyniká, ale určite to nebude objektívne hodnotenie. A najmä nie názor, ktorým by sa mal obhájiť ČSV ako pracovné plemeno.
Držím palce pri formulácii celej bakalárskej práce a rád by som si ju prečítal, nezáväzne, možno bude stačiť aj jej záver.

Ďalej prenechávam pole tým, čo so svojimi psami niečo robia

Michal
__________________
borislav jest offline   Reply With Quote
Old 16-06-2008, 21:05   #10
arwen
Junior Member
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 24
Default

Quote:
Originally Posted by borislav View Post

Podľa teba, keď nedrilujem svojho ČSV na cvičáku, neučím ho skákať na figuranta, zámerne nenútim behať po pachovej stope, nepredvádzam ho na skúšky „ odborníkom „ ktorí už dávno nad nami zlomili palicu atd. nič so svojim psom nerobím?
To netvrdím. Ja len potrebujem fakty, preto oslovujem predovšetkým ľudí, ktorí majú praktické skúsenosti a dosiahli nejaké výsledky. A tiež nesúhlasím, že výcvik je o nútení a drilovaní. Koniec koncov nútiť niečo ČSV robiť je priam nemožné. To všetko je o spolupráci, perfektnej komunikácii medzi psovodom a psom a hlavne o dobrom vzťahu medzi nimi.
Vlčiaci by podľa mňa mali skladať skúšky všestranného výcviku, aby sme mali hmatateľné dôkazy o tom, na čo majú konkrétni jedinci vlohy, ktorí ich majú výraznejšie atď... Keby každý chovný ČSV mal na papieri potvrdené, že dokáže sledovať stopu, priniesť aport, zadržať figuranta, myslím že by sa na naše plemeno celkovo pozeralo trochu inak.
To, že ti tvoj nepracovný ČSV dal viac ako väčšina ľudí, je síce pekné, ale mňa zaujíma, čo môže naše plemeno priniesť svetu kynológie. O tom by som chcela napísať prácu. Samozrejme s cieľom zlepšiť všeobecnú mienku o ČSV. To všetko však musí byť založené na faktoch, ktoré však asi len veľmi ťažko zoženiem, takže v konečnom dôsledku z tejto témy asi nebude nič.

Last edited by Pavel; 17-06-2008 at 09:46.
arwen jest offline   Reply With Quote
Old 17-06-2008, 09:28   #11
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Quote:
Originally Posted by arwen View Post
Ja len potrebujem fakty, preto oslovujem predovšetkým ľudí, ktorí majú praktické skúsenosti a dosiahli nejaké výsledky.
..., ale mňa zaujíma, čo môže naše plemeno priniesť svetu kynológie. ... To všetko však musí byť založené na faktoch, ktoré však asi len veľmi ťažko zoženiem, takže v konečnom dôsledku z tejto témy asi nebude nič.
Nelam flintu nad rozliatym mliekom ;o) Je dost ludi co pracuju s CsV systematicky (t.j. robia s nimi skusky, alebo sa aspon venuju konkretnej cinnosti). Nie je ich vela, ale su. Obavam sa ale, ze vela ich na fore nenajdes. Potrebujes ich stretnut osobne. Alebo ich aspon osobne oslovit...

Tiez je otazka, ci ta zaujima len nazor ludi z Ciech a Slovenska? Pretoze nech mam na chov v Taliansku nazor akykolvek, fakt je ten, ze tam je dost ludi co so psami robia nielen formalne skusky (typ sportova kynologia), ale naozajstne pracovne skusky - zachranar, alebo praca s dobytkom, napriklad...

Tiez si potrebujes presnejsie zadefinovat pojem praca - je to len pes, ktory je sucastou zarobkovej cinnosti svojho majitela (inej ako podukcia steniat)? Alebo je to aj pes ktory vyplna svojmu majitelovi jeho volny cas? Co je este praca a co nie? Coursing, agility, dogtrekking, zaprahy?

Co je kriteriom pracovneho psa? Ze dokaze urobit skusky vseobecnej ovladatelbosti? Nie je to nahodou do velkej miery aj skuska majitela? Ci ma dost casu, priestoru a financii na to, aby ich so psom robil? Podla tohoto kriteria totiz moja prva suka bola pracovny pes (mala zlozene skusky SOP, agilitacke A1 (3x) a A2, a hrala vo filme), a moja druha suka nie je (uz nestudujem ale pracujem, a ked su otvorene cvicaky bud som v praci alebo doma varim - alebo som uplne mimo). Pritom druha suka je (podla mojho nazoru) lepsi pracovny pes - je rovnako inteligentna, ale na rozdiel od prvej sa snazi "byt dobra", je ovladatelnesia - u veterinara ju zvlada aj moja mama, kym som v zahranici venci ju ktorykolvek z kamaratov alebo je v psom hoteli - s prvou sukou veci nepredstavitelne...
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 17-06-2008, 15:32   #12
borislav
Junior Member
 
borislav's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Nitra
Posts: 84
Default

Quote:
Originally Posted by arwen View Post
Ja len potrebujem fakty, preto oslovujem predovšetkým ľudí, ktorí majú praktické skúsenosti a dosiahli nejaké výsledky.

To všetko však musí byť založené na faktoch, ktoré však asi len veľmi ťažko zoženiem, takže v konečnom dôsledku z tejto témy asi nebude nič.
Nevzdávaj to, zaťala si do horúcej témy a vývoj tejto diskusie patrí už do iného fóra ( výcvik, tréning ) tam je na tomto serveri naozaj doma Pavel. Nesúhlasím s povinným univerzálnym atestom použiteľnosti psa, plošným skúšaním univerzálnosti plemena. Keď už z iných dôvodov tak z toho že všetko, čo je povinné, sa dá kúpiť. Tak ako si kúpim výsledky psychologického testu, aby som mohol držať a nosiť zbraň, byť profesionálnym vodičom, tak si kúpim aj výsledky testu pre svojho psa. Doplatia na to tí pracanti, čo berú veci vážne a svedomito. Chov, výcvik, výstavy psa sú opäť otázkou tvrdej komercie. Keď budeš zbierať informácie, nezáväzne si zisti, koľko je na Slovensku ľudí, ktorí sú schopní profesionálne zabezpečiť výcvik ČSV. Skutočne profesionálne, tak, aby vedeli aj profesionálne ohodnotiť a a vydať atesty o schopnostiach ČSV, nielen tých ktorých sami vycvičili. Nie rýchlovýkrm na iných plemenách a len malá bokovka pre ČSV. Nie pre peniaze, ale pre plemeno. Prehrab sa na tomto serveri aj na iných fórach a jazykových mutáciách a porovnaj ako hodnotia výsledky výstav a prácu rozhodcov na výstavách jednotliví chovatelia. Aké je zákulisie výstav, a atmosféra okolo nich. Keď budeš mať odborníkov, profesionálov pre ČSV, môžeš žiadať skúšky. Nie naopak. Pôvodná téma bola otázka, či má význam zaoberať sa problematikou pracovného využitia ČSV v bakalárskej práci a výzva akými vlastnosťami si ČSV toto pomenovanie obhájiť toto plemeno, nie zmena či doplnenie štandardu ČsV. Túto prácu už vykonali v nedávnej minulosti ľudia ktorým patrí moja úcta aj obdiv. Tak teda: Zaoberať sa ČSV v bakalárskej práci má určite význam. Aký je názor zástupcu školy, na ktorej študuješ na tvoju prácu, jej zadanie a spôsob jej spracovania? Určite je tam človek, s ktorým môžeš tieto otázky konzultovať. Vyjasni si čo chceš, požívaj oficiálne termíny, a hlavne štandard plemena. Nie obhajobu vlastností nepopísaných v štandarde. Nie požívať nadsadené výrazy typu čo môže naše plemeno priniesť svetu kynológie, písať v mene celého plemena atd. To už za teba vykonali iní. Plemeno je tu, štandardné, zapísané, živé, mnohostranne použiteľné. Nemyslím si, že by bakalárska práca by mala byť slohová práca. Máš k dispozícii SKJ, chovateľské kluby, ich databázu, neoficiálny ale najprístupnejší archív – wolfdog.org, (prepáč Pavel za ten neoficiálny). Pokiaľ je treba vyžiadať si súhlas na použitie údajov, vyžiadaj si ho. Daj to do zoznamu použitej literatúry, zdrojov ... a pracuj. Prekonzultuj to s príslušným pracovníkom školy. Vyjasni si čo chceš, požívaj oficiálne termíny, a hlavne štandard plemena. Nie obhajobu vlastností nepopísaných v štandarde. Nie požívať nadsadené výrazy typu čo môže naše plemeno priniesť svetu kynológie, písať v mene celého plemena atd. To už za teba vykonali iní. Plemeno je tu, štandardné, zapísané, živé, mnohostranne použiteľné. Fakty: Zober si napr. početnosť ČSV v krajine ( krajín ) z ktorej chceš vychádzať. Aj na tomto serveri máš sekciu psi so skúškou, je tam zoznam psov, rozsah absolvovaných skúšok, dostaneš sa k menám psov, bonitačným kódom, majiteľom, chovateľom, chovateľským staniciam, možno ich adresám, meilom, webom. Štatisticky sa fakty dajú spracovať, s odvolaním sa na zdroje to môže prejsť. Neočakávaj zázraky. Čísla ťa nepustia. Môžeme diskutovať o ich relevantnosti, dôveryhodnosti, svedomí toho kto to na server poslal. Kontrola sa aj tu pritvrdzuje. Predpokladám, že už dlhší čas si „sivá“, obiehaš výstavy, klubovky, letné tábory. Takže mená v databáze ti niečo povedia. Priprav si dotazník, preber ho s príslušným pracovníkom školy, pošli poštou, meilom. Niečo sa určite dostane späť. Doplníš tým suché čísla zo štatistiky konkrétnymi príkladmi. Štatistikou môžeš zovšeobecniť koľko psov prešlo skúškami a akými, konkrétnym príkladom nie. A pokiaľ ti chýbajú už len konkrétne príklady, tak som zasa niečo nepochopil. Nevzdávaj to! Ale myslím, že toto má Pavel už dávno prelúskané. Nie ako bakalársku prácu. Alebo sa mýlim? Michal
__________________
borislav jest offline   Reply With Quote
Old 19-06-2008, 19:00   #13
arwen
Junior Member
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 24
Default

Quote:
Originally Posted by saschia View Post
Nelam flintu nad rozliatym mliekom ;o) Je dost ludi co pracuju s CsV systematicky (t.j. robia s nimi skusky, alebo sa aspon venuju konkretnej cinnosti). Nie je ich vela, ale su. Obavam sa ale, ze vela ich na fore nenajdes. Potrebujes ich stretnut osobne. Alebo ich aspon osobne oslovit...
...nechcem, aby si si myslela, že tú prácu mienim riešiť cez fórum.. to určite nie.. ja sa len potrebujem od niečoho odraziť.. zbieram prvotné informácie.. je pravda, že ani netuším, kde zoženiem dostatočné množstvo serióznych ľudí, ktorí sa s ČSV venujú nejakej činnosti, a ktorí budú ochotní to so mnou konzultovať.. ak mi môže v tomto smere niekto poradiť, aby som vedela ako a kde začať, tak vám budem veľmi vďačná..

..ďakujem za odpovede..
arwen jest offline   Reply With Quote
Old 19-06-2008, 19:23   #14
arwen
Junior Member
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 24
Default

..nerada by som to vzdala.. ale zatiaľ vážne neviem kde a čím presne začať.. musím si to všetko poriadne premyslieť.. v každom prípade ti ďakujem za názory a rady.. tak isto aj ty, ak mi môžeš niekoho odporučiť, kto sa aktívne venuje nejakej činnosti s ČSV (okrem tých, ktorých nájedm na tejto stránke), tak ti budem veľmi vďačná..
arwen jest offline   Reply With Quote
Old 20-06-2008, 14:53   #15
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Quote:
Originally Posted by arwen View Post
... ak mi môže v tomto smere niekto poradiť, aby som vedela ako a kde začať, tak vám budem veľmi vďačná...
Ja by som zacala od Steva Malika. Chova CsV aj NO, a ocakavam ze aj vie, za kym este ist na Slovensku. Laco Nagy ti urcite porozprava o Flintovi, mal s nim porobene skusky. Steva aj Laca predpokladam ze budes moc stretnut na tabore v lete na Hronci.
V Cechach vela ludi cvici so psami, aj sa cudujem, ze sa este neozvali, mozno ich nezaujala tema. Helena Hubackova sa venuje vycviku aj so skuskami, napriklad. Skus ist na niektore z ceskych vycvikovych stretnuti, predpokladam ze su organizovane aj tento rok...
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 20-06-2008, 18:23   #16
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Kamila Nováková s Ohnivákem z Molu se hodně věnuje výcviku. Má se psem složeno několik zkoušek včetně IPO3. V zimě zavodí ve skieringu. Přímý kontakt na ní se mi ale uvádět nechce, protože nevím, jestli by s tím souhlasila.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 20-06-2008, 22:15   #17
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Stačí se podívat na stránky "Psi se zkouškou". Doporučuji se spojit s majitelem dosud nejúspěšnějšího ČsV (sportovně) Hera od Úhoště.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 24-06-2008, 18:39   #18
arwen
Junior Member
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 24
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Stačí se podívat na stránky "Psi se zkouškou". Doporučuji se spojit s majitelem dosud nejúspěšnějšího ČsV (sportovně) Hera od Úhoště.
..no ja som si to uz neraz prezerala, ale nemozem povedat, ze by mi tie vysledky vyrazili dych.. az na niekolko jedincov, ktori by mozno prichadzali do uvahy.. vytrvalostne skusky ani skusky typu BH a podobne jednoduche skusky, ktore su len o zakladnej ovladatelnosti psa nemozem brat do uvahy.. fakt neviem, ci do toho ist alebo nie.. obavam sa, ci si vyberom temy sama neuskodim..
arwen jest offline   Reply With Quote
Old 24-06-2008, 18:52   #19
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by arwen View Post
..no ja som si to uz neraz prezerala, ale nemozem povedat, ze by mi tie vysledky vyrazili dych.. az na niekolko jedincov, ktori by mozno prichadzali do uvahy.. vytrvalostne skusky ani skusky typu BH a podobne jednoduche skusky, ktore su len o zakladnej ovladatelnosti psa nemozem brat do uvahy.. fakt neviem, ci do toho ist alebo nie.. obavam sa, ci si vyberom temy sama neuskodim..
Pokud chce někdo skládat vrcholové zkoušky, nepořídí si čsv. Jeho výcvik je oproti klasickým pracovním, či služebním plemenům daleko obtížnější. Dnes si lidé pořizují vlčáky převážně kvůli extriéru. Možná je to svým způsobem smutné, ale je to tak.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 24-06-2008, 20:46   #20
arwen
Junior Member
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 24
Default

Quote:
Originally Posted by CDaniela View Post
Pokud chce někdo skládat vrcholové zkoušky, nepořídí si čsv. Jeho výcvik je oproti klasickým pracovním, či služebním plemenům daleko obtížnější. Dnes si lidé pořizují vlčáky převážně kvůli extriéru. Možná je to svým způsobem smutné, ale je to tak.
lenže tu sa ozvali ľudia, ktorí tvrdili, že ČSV je dobrý pracovný pes a že má význam písať prácu na túto tému.. ja osobne súhlasím s Pavlom: nedávame pracovným vlohám vlčiaka vyniknúť.. a už vonkoncom ich nerozvíjame a neupevňujeme.. mňa osobne to veľmi mrzí.. a to, že je výcvik vlčiaka náročnejší oproti iným pracovným plemenám nie je len zásluhou genetiky, ale tiež práve pre to, že sa to vôbec nesnažíme zlepšiť (resp. sa o to snaží len malá časť z nás).. nemyslím si totiž, že dobré pracovné plemeno sa zrodí len tak..
arwen jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:13.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org