Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wilki i wolfdogi

Wilki i wolfdogi Wszystko na temat tych najblizszych braci CzW... A do tego informacje na temat innych wilczych ras: Saarloosów, Lupo Italiano...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 24-11-2010, 15:57   #21
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
No wiesz, jeśli uznać, że Saarloos był "nawiedzony", a przy okazji wykonywał zawód leśnika?
Czy był leśnikiem to nie wiem co do tego że był nawiedzony hmmm.
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 24-11-2010, 16:54   #22
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by Charly View Post
na allegro oferta usunięta. na alegratce jest jeszcze:
http://ale.gratka.pl/ogloszenie/9306..._w_polsce.html
To, że facet napisał, że zwierzęta są "w legalnym obrocie" nic nie oznacza, nie pokazał skanu dokumentu. Zatem nie dziwie się usunięciu aukcji, handel gatunkiem objętym ochroną w Polsce jest nielegalny.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 24-11-2010, 17:48   #23
Z LASÓW LOTHLORIEN
Junior Member
 
Z LASÓW LOTHLORIEN's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Lublin
Posts: 298
Default

"WILK BIAŁY zamieszkuje północne podbiegunowe krańce Ameryki Północnej, siejący postrach wśród reniferów i piżmowców."

W Polsce chyba chronione nie są

A co z handlem innymi zwierzętami egzotycznymi? Np. taki renifer czy struś?

Czy to dobre czy złe, nie mnie oceniać. W każdym razie wolałabym żeby człowiek mniej ingerował w naturę tych pięknych zwierząt.
Z LASÓW LOTHLORIEN jest offline   Reply With Quote
Old 24-11-2010, 18:14   #24
maillevin
Junior Member
 
maillevin's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 156
Default

Quote:
Originally Posted by Lotlorien View Post
W Polsce chyba chronione nie są
To gatunek niezagrożony więc chyba nigdzie nie jest chroniony. W rozporządzeniu ministra jest mowa o ochronie wilka - Canis lupus, więc w zasadzie nie wiadomo czy można to rozszerzyć do Canis lupus arctos, z drugiej strony wilk polarny to też wilk...

Quote:
Originally Posted by marchencki View Post
Zaznaczam, że mogę się mylić w kwestiach prawnych. Swego czasu była burza z tą listą gatunków niebezpiecznych i do końca nie jestem pewny na czym stanęło. Możliwe, że jest tak, że część gatunków można trzymać warunkowo, a pewnych jest zakaz całkowity, który jednak nie obejmuje placówek typu ZOO.
Pamiętam zamieszanie z tą listą, ktoś wtedy stwierdził, że chyba była redagowana na "wc podczas zatwardzenia" (oryginalnie było to dobitniej powiedziane ). Ostatecznie prace były wstrzymane i lista została zmieniona, na dzień dzisiejszy wygląda tak http://lex.pl/serwis/du/2005/1455.htm. Lista jest dość absurdalna, ale pisali to ludzie o zerowym pojęciu na temat wymienionych zwierząt (tak więc nie mogę mieć morsa bo mnie przygniecie ).

Tak czy siak wyegzekwowanie zgłaszania zwierząt było/jest i tak niemożliwe w przypadku zwierząt drobnych (pająki, mniejsze gady). To samo z CITES bo większość sprzedawców nawet nie dołącza dokumentów, a nawet jak dołącza to nikt nie będzie leciał z jednym pająkiem do urzędu. O ile mi wiadomo, nie ma żadnych kar za trzymanie zwierząt niebezpiecznych bo tak naprawdę jakie miałyby być? Odebranie zwierząt odpada - ogrody zoologiczne nie byłyby w stanie przyjąć choćby tych nieszczęsnych ptaszników, bo Poe czy Pterinochilusy ma co dziesiąty 15latek. Wtedy stanęło chyba na tym, że ci co je mają to mają i już, tak zostaje.

Wracając do wilków, skoro nie ma ich na liście, a wilk polarny nie jest na liście CITES to można wywnioskować, że można go trzymać "w domu". Tak więc tutaj można chyba tylko powołać się na ustawę o ochronie zwierząt w przypadku utrzymywania wilków w warunkach nieodpowiednich dla nich.

Last edited by maillevin; 24-11-2010 at 18:43.
maillevin jest offline   Reply With Quote
Old 25-11-2010, 13:52   #25
Skrzat&Bow
Junior Member
 
Skrzat&Bow's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Gdańsk
Posts: 314
Send a message via Skype™ to Skrzat&Bow
Default

Quote:
Originally Posted by DanielZ View Post
Czy był leśnikiem to nie wiem co do tego że był nawiedzony hmmm.
z pewnoscią!
Skrzat&Bow jest offline   Reply With Quote
Old 25-11-2010, 14:54   #26
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default

Wilki urodziły się w niewoli. Papierów na nie nie trzeba. Pan może sprowadzić jeszcze 3 pary od ręki z Czech. Ponieważ ma uprawnienie do trzymania dzikich zwierząt może je sprzedawać albo pośredniczyć przy zakupie zwierząt (wilków) z ZOO, gdzie "zwykły" człowiek nie ma szans ich nabyć.
Ma jakiś rezerwat czy wybiegi hodowlane, dlatego może swobodnie sprzedawać zwierzęta. Jak sam mówi nasze prawo ma luki jest tak napisane "że nie wiadomo o co chodzi", więc te białe jako nie objęte ochroną w Polsce i niewidniejące na liście zwierząt, których dotyczy zakaz obrotu można spokojnie sobie hodować.
Same zwierzęta to wilki Hudsona- wywodzą się z Kanady. Telefon strasznie trzeszczał, więc wielu rzeczy nie zrozumiałam...

P.S. Acha- RACZEJ nie są agresywne ale "proszę pamiętać, że to wilki". Jak zapytałam jak reagują na ludzi to powiedział, że można koło nich chodzić ale należy być bardzo ostrożnym.
__________________

Last edited by Rybka; 25-11-2010 at 15:37.
Rybka jest offline   Reply With Quote
Old 25-11-2010, 18:55   #27
Manu
Junior Member
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 323
Send Message via Gadu Gadu to Manu
Default

Szlag by to...
Kasia, napisz też o tym na forum zaprzęgowym, dobrze ?


Tutaj mają swoją agroturystykę i chyba też hodowlę: http://rajskadolina.prv.pl/
Manu jest offline   Reply With Quote
Old 25-11-2010, 22:20   #28
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Zapytałam o sprawę (Rybka pokazała mi jeszcze ogłoszenie o sprzedaży pum) w organizacji Salamandra (www.salamandra.org.pl).
Oto odpowiedź:

"(...)
Jeśli oferowane na sprzedaż zwierzęta faktycznie posiadają "pełną dokumentację", która wykazuje legalne pochodzenie zwierząt, wówczas w chwili obecnej niewiele można zrobić powołuąc się na Konwencję Waszyngtońską (CITES), czy też odpowiadające jej rozporządzenia Unii Europejskiej.

W przyszłości (mam nadzieję niedalekiej) oferty takie będzie można ścigać z innych paragrafów. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody zabronione jest posiadanie zwierząt należących do gatunków niebezpiecznych dla życia i zdrowia człowieka. Niestety od kilku lat brak jest przepisów wykonawczych do tego zapisu i teoretycznie posiadając w ogrodzie tygrysa można się droczyć z Policją, że przecież ten "kotek" wcale nie jest niebezpieczny. Jest jednak światło w tunelu. Projekt rozporządzenia określającego m.in. gat.
niebezpieczne jest już wysoce zaawansowany - niedawno zakończyły się konsultacje społeczne. Istnieje więc realna szansa, że rozporządzenie wejdzie w życie w najbliższych miesiącach. Od czasu wejścia w życie tego rozporządzenia, posiadacze okazów należących do gatunków uznawanych za śmiertelnie niebezpieczne (czyli np. puma czy wilk) będą mieli 6 miesięcy na ich przekazanie do uprawnionych jednostek - czyli ogrodów zoologicznych, placówek naukowych, ośrodków rehabilitacji zwierząt oraz... niestety również cyrków."


Sprzedawca jest im znany już jakiś czas
Czyli nadzieja w tym, że jednak szybko chętny się nie znajdzie, a planowane regulacje prawne wreszcie wejdą w życie.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。

Last edited by Gaga; 25-11-2010 at 22:28.
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 25-11-2010, 22:39   #29
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

cena jest niestety dosc przystepna
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 25-11-2010, 23:11   #30
Miru
Junior Member
 
Miru's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Krosno
Posts: 375
Send Message via Gadu Gadu to Miru
Default

Mój brat miał ostatnio takie problemy z ptasznikami, tez musiały mieć papiery i wg. , gdzieś tam je zgłaszał ( ze ma takie i takie okazy) , weterynarze itp. po prostu sajgon
__________________
gryzły jak aligatory, szczekały jak suchotnicy
Miru jest offline   Reply With Quote
Old 26-11-2010, 00:47   #31
Mar
Junior Member
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 2
Default

Po przeczytaniu tych wszystkich wypowiedzi postanowiłem sprawdzić źródło i chciałem zakupić wilki do niby małego ogródka itp.
Usłyszałem iż, do takich warunków on sprzedać ich nie moze bo są pewne wymogi do których się trzeba stosować, i nie pozwoli by zwierzeta żyły w niegodnych warunkach. Są to zwierzęta dla których należy się jakić szacunek.Najważniejsze jest to iż prowadzi ewidencje zwierząt do kogo zostały sprzedane, wiec sprzedajac je dokładnie zapisuje ,gdzie dane zwierzę idzie i będzie funkcjonować. Tak więc niby to tak fajnie wygląda, ale my możemy mieć kontrolę z urzędu. Chcąc zakupić lwa ,też może pomóc ale tutaj bezwzględnie wymaga dokumentów zezwalających na hodowlę, lub warunków w jakich zwierzę jest przetrzemywane.

Więc te posty i opisy są trochę nie na miejscu, ma równiez naczelne ale prywatnym osobom nie sprzedaje, tylko zoo i ośrodki hodowli ze specjalnym numerem i nadzorem.

Więc wszystko jest wporządku.
Mar jest offline   Reply With Quote
Old 26-11-2010, 02:52   #32
maillevin
Junior Member
 
maillevin's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 156
Default

Quote:
Originally Posted by Miru View Post
Mój brat miał ostatnio takie problemy z ptasznikami, tez musiały mieć papiery i wg. , gdzieś tam je zgłaszał ( ze ma takie i takie okazy) , weterynarze itp. po prostu sajgon
Jeśli ma ich wiele (kilkadziesiąt) i prowadzi profesjonalną hodowlę to miało to sens, ale jeśli trzyma dla siebie i nie sprzedaje to wg mnie szkoda czasu na zgłaszanie. Większość hodowców nawet nie zadaje sobie trudu przejścia do weta i uzyskania zaświadczenia o wykluciu pajączków w niewoli. Ja trafiłam tylko na jednego sprzedawcę, który razem z pająkiem przesłał mi zaświadczenie od weta, a i to było ksero bo niemożliwością jest wyrobić osobny papier każdej wyklutej nimfie. Umieszczenie ptaszników na tej liście to w ogóle jest jakiś nonsens.

Quote:
Originally Posted by Mar View Post
do takich warunków on sprzedać ich nie moze bo są pewne wymogi do których się trzeba stosować, i nie pozwoli by zwierzeta żyły w niegodnych warunkach.
Ten pan nie a dziesięciu innych będzie to miało gdzieś i sprzeda zwierzęta nawet do garażu.

Quote:
Tak więc niby to tak fajnie wygląda, ale my możemy mieć kontrolę z urzędu.
Kontrolę to można mieć zawsze, bez względu na gatunek posiadanego zwierzęcia, wystarczy naruszyć ustawę o ochronie zwierząt i mieć pecha bo ktoś to zauważy i pospieszy biednemu stworzeniu z pomocą.

Quote:
Chcąc zakupić lwa ,też może pomóc ale tutaj bezwzględnie wymaga dokumentów zezwalających na hodowlę, lub warunków w jakich zwierzę jest przetrzemywane.
To oczywiste skoro lwy są na liście zwierząt zabronionych i do tego w I grupie co oznacza bezwzględny zakaz trzymania ich przez osoby prywatne, także żadna to uprzejmość ze strony pana sprzedawcy a dbanie o własny interes bo dokonując obrotu takim zwierzęciem dokonałby przestępstwa.

Quote:
ma równiez naczelne ale prywatnym osobom nie sprzedaje, tylko zoo i ośrodki hodowli ze specjalnym numerem i nadzorem.
Jak wyżej - małpy człekokształtne to również I grupa, podobnie jak gibony, a parę innych należy do grupy II (konieczność posiadania specjalnych zezwoleń).

Quote:
Więc wszystko jest wporządku.
Absolutnie nie, bo tak jak powiedziałam wcześniej ten sprzedawca może i dba o zwierzęta, które sprzedaje ale inny nie będzie tego robił. Poza tym co do tej dbałości to mam pewne wątpliwości bo pan tam podaje cenę za jedno zwierzę, a biorąc pod uwagę, że są one stadne to osoba dbająca o nie sprzedawałaby je jako parę a nie pisała wyraźnie o cenie jednego.
Co więcej osoba, która kupi te wilki może z nimi zrobić cokolwiek i ten pan już wpływu na to mieć nie będzie.

Last edited by maillevin; 26-11-2010 at 03:03.
maillevin jest offline   Reply With Quote
Old 26-11-2010, 03:29   #33
maillevin
Junior Member
 
maillevin's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 156
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
będą mieli 6 miesięcy na ich przekazanie do uprawnionych jednostek - czyli ogrodów zoologicznych, placówek naukowych, ośrodków rehabilitacji zwierząt oraz... niestety również cyrków."
Zawsze jak widzę to stwierdzenie to mam ochotę zapytać jego autora "bo co?" Bo osoba posiadająca takie zwierzę popełnia wykroczenie? Faktycznie straszne.
maillevin jest offline   Reply With Quote
Old 26-11-2010, 10:38   #34
Mar
Junior Member
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 2
Default

Acha, wilki te już zostały sprzedane chyba do Niemiec i Francji.
Więc tak na dobrą sprawę w Polsce ich już niebędzie. Jednakze sprzedawał gepardy, po imporcie z Tanzani. I rzekomo wszystko poszło do zachodniej Europy, bo tam mogą utrzymywać i z pozwoleniem nie mają problemu (licencja płatna). A Polska to rzekomo jedyny kraj który nie stosuje się do Traktatu akcesynego podpisanego w Atenach z 3 kwietnia 2003 roku.
I co wy na to ?
Mar jest offline   Reply With Quote
Old 26-11-2010, 10:45   #35
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Ja na to tyle, że podbijając watek robimy gościowi kapitalna reklamę, WD czyta sporo osób, które są w jakiś sposób zainteresowane "wilkiem w domu";/
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 21-12-2010, 21:49   #36
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

Wchodzi nowa ustawa:
http://www.terrarium.com.pl/forum/vi...5e6155fb19e761Takze nie bedzie mozna trzymac juz wilkow (oficjalnie i prawnie, oczywiscie).

Quote:
Mieszańce gatunków zwierząt, których conajmniej 1 przodek należał do gatunku kategorii II, z wyjątkiem tych, których co najmniej 1 przodek należał do gatunku kategorii I

No to oddajemy wilczaki...
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda

Last edited by Narvana; 21-12-2010 at 22:06.
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 22-12-2010, 02:07   #37
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Narvana View Post
No to oddajemy wilczaki...
Gorzej - oddajemy WSZYSTKIE psy... Ale podobno kiedys psy byly na CITESIE....
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org