Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Hodowla

Hodowla Informacje o hodowli, selekcji hodowlanej i miotach....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 18-02-2010, 10:51   #1
Witek
Plessowy wilczak
 
Witek's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Pszczyna
Posts: 1,200
Default Wilczaki we wloskim stylu

Długo się wahałam... No ale dobrze... Powiem to! Mnie też się chyba podobają bardziej psy w włoskim stylu- znaczy duże i puchate. Piszę chyba, bo niestety nie miałam okazji zobaczyć ich na żywo, a zdjęcie to tylko zdjęcie. Dla mnie na zdjęciach ten pies http://wolfdog.org/pol/dbase/d5423.html to po prostu cudo. Ale jak wygląda na prawdę nie wiem. Jeśli tak jak na zdjęciu to.... (oj teraz mi się oberwie, ale co tam!) uważam że rasa powinna iść w tym kierunku- dla mnie jest to bardziej wilczy wygląd. Wiem, nie znam się, jest wzorzec itp. Ale czy nie jest cudowne w naszej rasie to, że jest tak niewyrównana? Że prawie każdy może sobie dobrać wilczaka jakiego chce pod siebie? Że na wystawie wiesz, który wilczak jest który, a nie jak w przypadku jamników czy innych ras gdzie wszystkie psy wyglądają jak swoje klony? Oczywiście mówię tu tylko o wyglądzie bo rzeczą nadrzędną jest to żeby pies był zdrowy.
No ulżyło mi! Mam nadzieję, że zaraz nie zacznie się jatka.
Witek jest offline   Reply With Quote
Old 18-02-2010, 11:00   #2
szasztin
Senior Member
 
szasztin's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Sopot
Posts: 1,787
Default

Quote:
Originally Posted by trunksia&witgor View Post
Długo się wahałam... No ale dobrze... Powiem to! Mnie też się chyba podobają bardziej psy w włoskim stylu- znaczy duże i puchate. Piszę chyba, bo niestety nie miałam okazji zobaczyć ich na żywo, a zdjęcie to tylko zdjęcie. Dla mnie na zdjęciach ten pies http://wolfdog.org/pol/dbase/d5423.html to po prostu cudo.
Będzei mały OT : trunksia&witgor zobacz to zdjęcie psa o którym piszesz:
http://wolfdog.org/drupal/pl/gallery/pic/76296/. To jest ładny pies!!
Ja tez lubie wysokie, proporcjonalne samce wśród wilczaków- oczywiście!
szasztin jest offline   Reply With Quote
Old 18-02-2010, 11:36   #3
Palpatine
Junior Member
 
Palpatine's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Wolne Miasto Gdańsk
Posts: 212
Default

Quote:
Originally Posted by trunksia&witgor View Post
Dla mnie na zdjęciach ten pies http://wolfdog.org/pol/dbase/d5423.html to po prostu cudo. Ale jak wygląda na prawdę nie wiem. Jeśli tak jak na zdjęciu to.... (oj teraz mi się oberwie, ale co tam!) uważam że rasa powinna iść w tym kierunku- dla mnie jest to bardziej wilczy wygląd.
Ale trafiłaś!
Ja też nie znam się na wzorcu, ale uważam, że jest to jeden z najładniejszych psów jakie widziałem na zdjęciach. Na pewno w moim prywatnym rankingu TOP3. Powiem, że nawet zapragnąłem przez moment kupić szczeniaka po Induk'u, miot był jakoś do odbioru w styczniu, nie pamiętam już dokładnie. Natomiast cena 1300euro, plus trasa do Włoch i z powrotem, to był koszty, których nie byłem w stanie udźwignąć. Później dowiedziałem się, "że nie wszystko złote co się świeci" i dzisiaj nie żałuję swojej decyzji. Natomiast pokreślę...jest to jeden z najładniejszych psów CSV jakie widziałem.
Palpatine jest offline   Reply With Quote
Old 18-02-2010, 12:38   #4
sssmok
Gorthan's WeReWoLf
 
sssmok's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Wilkołaki
Posts: 1,828
Send a message via Skype™ to sssmok Send Message via Gadu Gadu to sssmok
Default

Mi tez osobiscie Induk sie podoba, ale na zdjeciach
Duzo psow ma ladne fotki, ale na zywo wyglada zupelnie inaczej.
Ja zawsze jak widze jakiegos psa w bazie to ogladam jego rodzicow, rodzenstwo i potomkow.
Przy Induku rozwalil mnie jego brat:
http://wolfdog.org/pol/dbase/d6999.html

Jest sporo wloskich psow, ktore pasuja mi z wygladu. Tylko gorzej, ze przy niektorych nie ma sie pewnosci co do rodowodu i nie mozna obejrzec wynikow bonitacji. No i przy kryciu mamy zazwyczaj outcrossing, czyli nie wiadomo co tak naprawde wyjdzie.
Ale ja uwazam, ze mozna zaryzykowac - bo bez krycia i odchowania szczeniat, nie mozna tak naprawde powiedziec co z tego "mezaliansu" wyjdzie.
__________________

Forum to nie rzeczywistość...
A to, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

Last edited by sssmok; 18-02-2010 at 12:40.
sssmok jest offline   Reply With Quote
Old 18-02-2010, 12:23   #5
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by trunksia&witgor View Post
Długo się wahałam... No ale dobrze... Powiem to!
I chwala ci za to...

Quote:
Originally Posted by trunksia&witgor View Post
Mnie też się chyba podobają bardziej psy w włoskim stylu- znaczy duże i puchate.
Bo to jest wlasnie internet...

Widzisz, krytyka wloskich psow (a raczej glownie Passo del Lupo) bazuje na tym, ze fotki bardzo roznia sie od rzeczywistosci...

Sama sie na to nacielam i to nie raz - znalazlam na internecie PIEKNE fotki wloskiego wilczaka.

Ladny, prawda?
Myslalam kiedys, aby nim kryc... Ale ze nie wybieram psow przez internet wiec czekalam na opinie znajomego slowackiego 'guru', ktory mial go dla mnie 'obkukac'... Dostalam od niego SMSa: "Zapomnij. To przeklatowany jamnik. W realu ma sie nijak do fotek".
Rzeczywiscie potem przyszly nowe fotki tego psa - i fakt: budowe ma FATALNA. Glowa byla ladna, gdy byl mlody, potem stal sie przecietny. Zdwecydowanie nie warto by bylo jechac 2000km na krycie.
A gdyby ktos pokryl nim swoja suke, ktora nie ma idealnych indeksow to szczeniaki wygladalyby jak Vallhundy...

I problemy te dotycza wiekszosci psow z PD.

1) Co do wzrostu to Wlosi maja troche wysokich psow (sa wyzsze np niz Slowackie, ale tez dlatego, ze bazuja na czeskiej krwi). Pamietaj jednak, ze Wlosi sa MALI. NISCY. A przy mezczyznie '150 w butach' nawet malutki wilczak wyglada na giganta...
Ja byla w SZOKU, gdy spotkalam w Nitrze psa mocno promowanego na internecie za pomoca swietnych fotek... Nie dosyc, ze byl malo wilczy. lub raczej WCALE nie byl wilczy. To jeszcze jesli mial 63cm wzrostu to bylby to cud naciagania...

2) Wilczaki POWINNY miec gesta siersc. Jak wilki - czyli dluga na szyji, grzbiecie i ogonie, krotka na brzuchu i bokach. We Wloszech nastawiono sie jednak na hodowanie psow pod wystawy, czyli nie liczy sie JAKOSC i STRUKTURA siersci, ale jej ilosc. Jesli zobaczysz wiele wloskich psow z bliska zauwazysz, ze maja inna siersc niz wilki. Maja taka jak husky czy malamuty, czyli puchata i stojaca.
Zerknij na ostatniego psa (pierwszego po prawej) - wyglada DOKLADNIE tak samo, jak dlugowlosy malamut mojej znajomej.

A to dlatego, ze selekcja nie poszla na WILCZA siersc, ale na siersc owczarkowata. Stad tez zaczely sie pojawiac wlasnie w tej linii problemy z psami dlugowlosymi - tutaj masz fotke synka Induka (a takich dzieci ma kilka):


W rasie probuje sie uzyskac obfita siersc, ale nie "wloska" droga selekcjonujac na wlos dlugowlosego ONa. Choc trzeba przyznac, ze sa to psy, ktore wygladaja SLICZNIE. Takie puchate misie. To jednak jest to wlos nieprawidlowy dla wilczaka (i wilka).

Quote:
Jeśli tak jak na zdjęciu to.... (oj teraz mi się oberwie, ale co tam!) uważam że rasa powinna iść w tym kierunku- dla mnie jest to bardziej wilczy wygląd. Wiem, nie znam się, jest wzorzec itp.
Szasztin wrzucil piekna fotke tego psa:

Glowe ma rzeczywiscie bardzo ladna.... Cialo niestety takie jak psy z Passo del Lupo, czyli jest dluuuugi i jak jego ojciec Miky ma fatalne katowanie "a la wystawowy owczarek niemiecki"...
(WAZNE: nie chodzi o to, ze jest to pies "nie do krycia", ale o to, ze rzeczywistosc rozni sie czasem od internetowego PRa. PDL daje ladne fotki psow, ale prawda jest taka, ze porywac moga sie na krycie jednynie ci, ktorzy maja swietnie zbudowane suki, bo zla budowa PDL mocno siedzi tam w genetyce lub dobrze zorientowani co niosa ich rodowody, ktorzy sa w stanie oszacowac "ryzyko").


_________________
A teraz tak ogolnie - PIEKNE psy trafiaja sie w kazdym kraju. Jest wiele bardzo wilczych wilczakow. Ale istnieje tez cos takiego jak "specyfika danego kraju".

Wiec stosujac uogolnienie:

1) Slowacja:
Ma zdecydowanie najlepiej zbudowane psy. Jednak sa niskie - piekne "giganty" sa sredniego wzrostu. Brakuje tez ostatnio troche wilczego zabarwienia.
Minusy: ostatnio probowano poprawiac wzrost czeska krwia, niestety choc psy sa wyzsze to BARDZO ucierpiala ich jakosc...

2) Czechy:
Maja najwyzsze psy. Ale tez chyba najgorsza srednia jesli chodzi o typowosc glow. Brak selekcji na indeksy spowodowal, ze jest bardzo zle jesli chodzi o budowe klatek i indeksy wysokosc. U dobrych, delikatniejszych suk potrafia poprawic kosc nie psujac eksterieru.

3) Niemcy:
Sciagneli psy glownie ze Slowacji. Czesc bazuje na czeskich liniach. Ale calosc populacji na bardzo wysokim poziomie.

4) Francja.
Maja bardzo dobre budowy - wiekszosc mierzonych CzW miala wprost idealne proporcje za wyjatkiem potomkow ich wloskich importow (tam wystapily typowe wady "PDL").

5) Wlochy
Ja zawsze je dziele na "Passo del Lupo" i "reszte"

Passo del lupo to hodowla nastawiona na szol - czyli psy efektowne o specyficznej bogatej siersc, ale o BARDZO zlej budowie (malo ktory pies ma dobry format) i w wiekszosci mocno przekatowane (taki ruch podoba sie sedziom na wystawach, ale owczarkowaty wykrok jest nietypowy dla CzW). Slabostka PDL sa glowy - psy maja dobry profil, ale ja jednowymiarowe - maja bardzo waskie czaszki, stad psy maja wiecznie zdziwony wyglad pyska. Bardzo duzy odsetek psow "suczych" (wynika to z proporcji - glowa wysokiego i "mocnego" wilczaka w typie wloskich jest zwykle wezsza, niz glowa slowackiego psa, ktory ma zalediwe min). Bylo to dosyc smieszne i doskonale widoczne, gdy obserwowalam klubowke we Francji: 90% psow ze slabymi, suczymi, bo waskimi glowami to byly wlasnie psy bedace potomkami francuskiego importu z Passo del Lupo.

Tu masz roznice w wygladzie:
- "wszystkowygrywajaca" wloska suka:


- suka w stylu slowackim


I psow:

- ostatnio sporo wygrywajacy wloski pies:


- slowacki pies


Oczywiscie Passo del Lupo ma tez piekne psy. Ale pamietajmy, ze jego to hodowla ma wiecej szczeniak niz cala Slowacja, Polska czy Niemcy. I trafiaja sie tam dobre wilczaki - ale wynika to glownie z teorii chaosu, a nie umiejetnosci i wiedzy hodowcy... )

Co do innych wloskich hodowli to jest to mieszanka - czesc z nich ma psy MOCNO odbiegajace od wzorca. Czesc ma SUPER psy. Czyli sytuacja taka jak w Polsce...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 18-02-2010, 12:48   #6
Witek
Plessowy wilczak
 
Witek's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Pszczyna
Posts: 1,200
Default

Aż tak puchate to mi się nie podobają Zresztą tak jak pisałam zdjęcie to zdjęcie- nie odda psa. Mama Astarte (Cona) na zdjęciach wyglądała, że to tak określę "jak pół dupy za krzaka" a jak ją zobaczyłam na żywo to było jedno wielkie wooow. I zapewne to działa też w drugą stronę- że wielkie woow na zdjęciu może być "dupą" w realu.
Założę się, że Szasztin zna sposoby, żeby pies wyglądał bardziej wilczo i mniej wilczo na zdjęciu. Sama zauważyłam, że wąchający wilczak z głową przy ziemi wygląda dużo bardziej wilczo niż z głową podniesioną. Jak ma mokre futro też jest bardziej dziki. To samo dotyczy tego, że jak się boi to ma niesamowicie dzikie spojrzenie.... A jak leci z wywalonym jęzorem albo z piłeczką to już zwykły piesek
A żeby nie było to chodzi mi ogólnie o to, że chyba nie można powiedzieć, że jakiś pies mi się podoba- jest super duper i w ogóle jeśli widziało się go tylko na zdjęciu
Witek jest offline   Reply With Quote
Old 18-02-2010, 13:04   #7
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by trunksia&witgor View Post
I zapewne to działa też w drugą stronę- że wielkie woow na zdjęciu może być "dupą" w realu.
Założę się, że Szasztin zna sposoby, żeby pies wyglądał bardziej wilczo i mniej wilczo na zdjęciu. Sama zauważyłam, że wąchający wilczak z głową przy ziemi wygląda dużo bardziej wilczo niż z głową podniesioną. Jak ma mokre futro też jest bardziej dziki. To samo dotyczy tego, że jak się boi to ma niesamowicie dzikie spojrzenie....
Oko rozjasniasz robiac fotki pod slonce - najlepiej, zeby bylo ono blisko horyzontu. Uszy skracasz nie robiac fotek od frontu, lesz lekko z ukosa. Tak samo format - poprawisz robiac je psu stojacemu lekko bokiem. Poprawisz format i optycznie powiekszasz psa robiac fotki lekko od dolu... A jak chcesz miec "olbrzyma" to do trzymania psa prosisz jakiegos niskiego znajomego...

Dlatego fotki fotkami.... Mamy specow, ktorzy z owczarka potrafia zrobic wilka...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 18-02-2010, 13:55   #8
Witek
Plessowy wilczak
 
Witek's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Pszczyna
Posts: 1,200
Default

Wylosował mi się ładny pies na zdjęciu
Chyba trzeba zrobić osobny temat Bo już mamy niezły OFF
Witek jest offline   Reply With Quote
Old 26-02-2010, 19:16   #9
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by trunksia&witgor View Post
Wylosował mi się ładny pies na zdjęciu
Chyba trzeba zrobić osobny temat Bo już mamy niezły OFF
Co je to za zvíře?

Loni jsem jela do Itálie vybrat psa na krytí, ale nevybrala....
Fotila jsem na jejich výstavě v Serramazzoni. Čistě italští psi se na první pohled poznají. http://picasaweb.google.cz/smecka313/Serramazzoni#
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2010, 20:09   #10
atah
Junior Member
 
atah's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Location: Katowice
Posts: 243
Default

Quote:
Originally Posted by z Peronówki View Post
- "wszystkowygrywajaca" wloska suka:


- suka w stylu slowackim


Ehhh rzeczywiście jest różnica! Włoska suka ma wyraz pyska jak owczarek collie. Taki ładny ozdobny piesek Nie wypada, zeby sie taplał w błocie
atah jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2010, 17:03   #11
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Ja jeszcze o tym (wiem, wiem - wyrwanym z kontekstu) fragmencie...

Quote:
Originally Posted by Katka View Post
Wiem, wiem, Włosi oszukują przy bonitacji, podają zawyżony wzrost, ich psy mają kiepski charakter, a prześwietlenia są nieważne.
1) Wlosi nie oszukuja przy bonitacji... Nie bardziej niz my Polacy...
Oni maja dwa rodzaje... te oficjalne i te "osieczenskie", czyli bonitacje, gdzie sedziuja ich znajomi z Czech, a jedyna zasada bonitacji jest to aby znajomi dostali dobre wyniki...

2) Z tym zawyzeniem wzrostu to tez jest nie tylko wloski wymysl... Bo i w Czechach, Slowacji i KAZDYM kraju znajdziesz psy, ktorych wzrost byl mierzony "na szyji", czyli maja 2-4 cm wiecej niz w rzeczywistosci...

3) Kiepski charakter... I tu nie jest to wloska specyfika... Fakt, widac, ze wiekszosc Passo del Lupo ma charakter o wiele gorszy niz srednia... Ale tez o wiele gorszy niz sama WLOSKA srednia... Wlosi maja spora ekipe psow z SUPER charakterami, wloski psy mozna spotkac w wojski i grupach ratowniczych...

4) Co do przeswietlen...
Jasne, przekrety sa i to nie tylko tam... To nie ich wloska 'specyfika'...


Niestety tu, jak w kazdym wypadku, ogol cierpi z powodu przekretow jednostki... To jakby pisac, ze polscy hodowcy oszukuja przy wynikach HD, tylko dlatego, ze jeden rzeczywiscie to robi...

Tak samo jest we Wloszech... Prawda jest, ze praktycznie wszystko to co mowi sie negatywnie o WLOSKICH psach mozemy odniesc ale do kilku hodowli, a glownie do Passo del Lupo... Stad tez taka niechec hodowcow do importu tej krwi - bo nie wiesz co "przywleczesz"... bo nikt nie jest pewny, czy sa to wilczaki... a czesc z nich to na 100% zwyczajne kundelki.....

Przyklady - jest ich masa - oto jeden z nich:
- pies z Passo del Lupo



Wyglad jak Saarloos? JASNE, bo to jest praktycznie Saarloos, a raczej mieszanka sarlosopodobna z dolaniem krwi wilczakow... I pies ten ma normalny rodowod FCI.... We wloskich Zwiazku (ENCI) zapisany jest jako CzW...

I to caly problem - ktos kto sie nie zna na przekretach moze przez przypadek "wkopac" sie w taka krew... A pamietajmy, ze z takim mieszancem mamy zakaz w Slowacji i Czechach - nie mamy prawa kryc takim psem (ani ZADNYM JEGO POTOMKIEM) zadnej slowackiej czy czeskiej suki - bo w trosce o czystosc rasy pilnuja oni aby nie zaciegnac do siebie tych "wilczakopodobnych" mieszancow z Wloch...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2010, 18:27   #12
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

"Mój" włoski psiak, to od dawna (niektórzy pamiętają) ten wilczaczek http://www.wolfdog.org/drupal/pl/gal...ubcat/1/10378/
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2010, 19:55   #13
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

Graba-ladny
Chyba kazdy ma choc jednego psa z Wloch, ktory sie podoba. Ja generalnie mam 2 takie psy. Plus jedna sunia, ktora jest po wloskim psie i slowackiej (wlasciwie slowacko-niemieckiej) suce.
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2010, 20:16   #14
atah
Junior Member
 
atah's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Location: Katowice
Posts: 243
Default

Quote:
Originally Posted by trunksia&witgor View Post
Ale czy nie jest cudowne w naszej rasie to, że jest tak niewyrównana? Że prawie każdy może sobie dobrać wilczaka jakiego chce pod siebie? Że na wystawie wiesz, który wilczak jest który, a nie jak w przypadku jamników czy innych ras gdzie wszystkie psy wyglądają jak swoje klony?
Magda - to chyba telepatia pospolita Dziś na przedszkolu miałam taka refleksję Labki albo retrivery są jak swoje odbicia lustrzane. Pewnie właściciele zauważają niuanse, jednak to nie zmienia faktu , ze są prawie identyczne. Oby z czasem nie powstał jedyny słuszny model wilczaka
atah jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2010, 21:15   #15
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Atah, myslę, że to spojrzenie spoza rasy. Dla środowiska właścicieli i hodowców labów, beagli czy jakiejkolwiek innej rasy różnice są tak samo wyraźne jak dla nas w odniesieniu do wilczaków. Nie ma siły-musisz "wyćwiczyć oko" ale wtedy każdy lab jest odróżniany od razu
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2010, 21:41   #16
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

tzn. ja SWOJEGO beagla nie zawsze poznaję na zdjęciach myli mi się z sukami z tej samej linii. moim zdaniem wilczaki jeszcze trudniej, bo kolorystyka odpada
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org