Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Żywienie i zdrowie

Żywienie i zdrowie Czym żywić wilczaka, informacje o karmach i pomysły na smakołyki, jak szczepić i co robić, gdy pies zachoruje....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 29-12-2010, 13:42   #41
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by GRABA View Post
Hej! Napisałam właśnie do Hani jak, to przeczytałam. Zatem jak będę wiedziała czy ma możliwość przesłania, to zacznę działać.
aha bo takie tamponiki latwo dostac a te inne juz trudnej. I sama Daniela pisala ze narazie na takich z wata/wiskoza nie robili i pytanie czy material NDA tam wytrzyma sie tak jak trzeba i podobne rzeczy. To kedy bedzie wiadomo czy mozno, jak dlugo trzyma sie i podobne, bedzie latwej robic wymaz, bo nie ma sensu wysylac chetnym waciki, jesli z nich nie wychodzi, zal pracy potem i liudzi i laboratorii
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2010, 13:52   #42
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
aha bo takie tamponiki latwo dostac a te inne juz trudnej. I sama Daniela pisala ze narazie na takich z wata/wiskoza nie robili i pytanie czy material NDA tam wytrzyma sie tak jak trzeba i podobne rzeczy. To kedy bedzie wiadomo czy mozno, jak dlugo trzyma sie i podobne, bedzie latwej robic wymaz, bo nie ma sensu wysylac chetnym waciki, jesli z nich nie wychodzi, zal pracy potem i liudzi i laboratorii
Tak właśnie takie łatwo dostać. Najdalej w poniedziałek powinna do mnie dotrzeć przesyłka, a wyślę raz dwa wg tej instrukcji obsługi (hehe) co podałaś i zobaczymy czy będzie możliwe odczytanie i badanie tego materiału.
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2010, 19:38   #43
Galicja
Galicyjski Wilk
 
Galicja's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Kraków
Posts: 1,124
Default

Quote:
Originally Posted by Rona View Post

Jeśli chodzi o Kraków, to można poprosić którąś z dużych renomowanych lecznic aby wydelegowała weta. Nie sądzę, aby to sporo kosztowało, bo i zabieg prosty i szybki.
My się oczywiście piszemy, choćby tylko i "dla porządku w papierach"
Na W.A.R. będzie wet tak czy siak więc może pobierać.
__________________
http://www.galicyjskiwilk.pl/
Galicja jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2010, 19:39   #44
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default

Do testów DNA używa się sterylnych pałeczek z bawełną, choć lepsze są te sztuczne (chyba wiskozowe).
Można również używać sterylnych szczoteczek do cytologii (ginekologicznych). Pozwalają zebrać więcej błony śluzowej z policzka (w gonekologii używa się ich do pobierania komórek błony śluzowej z szyjki macicy).
Po zebraniu materiału należy taką szczoteczkę/pałeczkę wysuszyć w temperaturze pokojowej i najlepiej włożyć do probówki plastikowej i zakorkować. Dla bezpieczeństwa można pobrać dwa wymazy.
Zarówno zwykłe wymazówki jak i szczoteczki można kupić w sklepach ze sprzętem laboratoryjnym (są internetowe).
Nie wiem czy osoby prywatne mogą takie zamówić ale chyba nie będzie problemu.
Zazwyczaj do badań w laboratorium wymaga się, aby próbkę pobrał lek. wet. po uprzednim sprawdzeniu psa (tatoo albo chip). W przypadku badań Danieli nie wiem czy jest to konieczne- jeżeli nie każdy może sam pobrać materiał od swojego psa.
Alternatywną metodą (pewniejszą) jest pobranie krwi. Jednak z tym już jest więcej zachodu.
http://www.medyczny.biz/sprzet/ginek...001578874.html
http://www.medyczny.biz/sprzet/ginek...001578883.html
__________________

Last edited by Rybka; 29-12-2010 at 19:46.
Rybka jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2010, 19:40   #45
Galicja
Galicyjski Wilk
 
Galicja's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Kraków
Posts: 1,124
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
rozmawialam z Daniela i troche prosze o chamowanie wszystkiego bo:
1. jesli nie biedze cie miec takej szczoteczki jak miala na fotce Daniela nie jasne jak dlugo material DNA bedzie trzymac patyczki z wata. Facet u nas z laboratorii DNA powiedzial jesli juz brac patyczki to nie z wata ale z wiskoza. bo tam wieciej mozliwosci ze DNA nie popsuje sie.
moze Gia wyjasni czy moze dostac szczoteczki ( tz zrobic zakup dla wszystkich). Albo niech ktos ( Graba widzialam ma kontakt z Hana) sproboje wyslac patyczek z wiskoza i jesli uda sie z DNA to mozna potem bedzie uzywac i nie szczoteczi a patyczki z wiskoza.

teras WAZNE (to co dala Daniela o pobraniu materialu, oraz co ja dostalam z DNA laboratorium u nas na LT):
1. Pies do pobrania materialu musi minimum 2 godziny nie dostac jedzenia, moze pic wode ale z miski gdzie nie ma innych psow. Tez musi nie miec kontaktu z innymi psami ( nie lizac ich czy byc oblizany).
2. około 5 sekund szczotkowac psu morde tz. skore policzka ze srodku ( laboratoria DNA dala to ze min. 20 raz obracać szczoteczke wystarczająco silno ze strony policzka.
Choc Daniela mowi ze wystarczy jedna probka jesli wszystko jest zriobone dobrze, ja rekomenduje na jednego psa robic dwa probki ( wieciej gwarancji ze bedzie ok)
3. przed tym wszystkim juz miec przygotowany czysty list- papier, na ktorym polozymi szczoteczke i bedziemi ja suszyc w temperaturze pokoju okolo 2 godzin. Do niej musi nie miec dostepu inne zwierzeta, oraz nie dotykac i samemu palcami ( badami to psy nie nas).
4. Gdy szczotką juz bedzie sucha, polozyc ja do koperty z napisana informacja psa ( imie psa, plec, numer rejestru, data urodzenia). Koperte uzywac bez celofanu bo celofan "pomaga" bakteriom a szkodzi DNA.
probke najlepej wyslac nastepnego dnia czy w terminie tygodnia ( im szybczej dostanie sie ona do laboratorium tym lepej, choc DNA zyje na szczoteczsce okolo miesiaca.


narazie tyle jesli co pytaj cie bedziemi razem kombinowac jak lepej to zrobic.
Rozmawiałam włśnei z weterynarzem, i pytał się z jakim podkładem maja być te szczoteczki? tzn co ma być w tym plastikowym pudełeczku? Ja się nie znam na tym , więc tylko powtarzam pytanie
__________________
http://www.galicyjskiwilk.pl/
Galicja jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2010, 19:48   #46
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default

Quote:
Originally Posted by Galicja View Post
Rozmawiałam włśnei z weterynarzem, i pytał się z jakim podkładem maja być te szczoteczki? tzn co ma być w tym plastikowym pudełeczku? Ja się nie znam na tym , więc tylko powtarzam pytanie
Bez podkładu, puste. DNA nie wymaga podłoża transportowego, musi być tylko suche, żeby się nie rozwinęła pleśń
__________________
Rybka jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2010, 19:52   #47
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by Rybka View Post
Do testów DNA używa się sterylnych pałeczek z bawełną, choć lepsze są te sztuczne (chyba wiskozowe).
czy moze wies jak dlugo DNA bedzie "zywe" na takich patyczkach?

( u nas tez mowili ze lepej z wiskoza bo syntetyka mniej "skodzi" DNA)
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2010, 20:11   #48
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
czy moze wies jak dlugo DNA bedzie "zywe" na takich patyczkach?
Generalnie nie ma daty ważności ale zaleca się jak najszybsze wysłanie. Dobrze wyschnięty preparat, nie zanieczyszczony może sobie siedzieć w tej szczoteczce całkiem długo. Jedynym zagrożeniem jest przerost pleśnią lub zepsucie się ale do tego trzeba wilgoci.
Z resztą sama wiesz po jakim czasie naukowcy potrafią pobrać próbki DNA np. po zbrodni (z włosa, ubrania czy nasienia). Dobrze wyschnięte DNA potrafi żyć latami
__________________
Rybka jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2010, 20:21   #49
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by Rybka View Post
Generalnie nie ma daty ważności ale zaleca się jak najszybsze wysłanie. Dobrze wyschnięty preparat, nie zanieczyszczony może sobie siedzieć w tej szczoteczce całkiem długo. Jedynym zagrożeniem jest przerost pleśnią lub zepsucie się ale do tego trzeba wilgoci.
Z resztą sama wiesz po jakim czasie naukowcy potrafią pobrać próbki DNA np. po zbrodni (z włosa, ubrania czy nasienia). Dobrze wyschnięte DNA potrafi żyć latami
noo wiem ze calkiem dlugo - ale w przypadku badan DNA mi zalecano trzymac preparat DNA do miesiaca po pobraniu ( w tym roku robilam DNA psom) i w ten czas oddac do laboratorium, to w badaniu DM tydzien czy dwa nie popsuje, ale jak mowis czym szybczej tym lepej jego oddac do laboratorium.
__________________

Last edited by wolfin; 29-12-2010 at 20:24.
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 30-12-2010, 17:05   #50
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

te szczoteczki do cytologi są pakowane po 100-200 sztuk chyba najprościej poprosić wjakimś gabinecie ginekologicznym by odsprzedali 2 szt...
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 30-12-2010, 17:32   #51
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default

Drugi link w poście 201- tam są do kupienia po jednej sztuce.
__________________
Rybka jest offline   Reply With Quote
Old 30-12-2010, 18:12   #52
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

Będę miała w przyszłym tygodniu szczoteczki takie jak te Danieli. Jeśli ktoś chce, to proszę napisać ile sztuk i adres
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 30-12-2010, 18:20   #53
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by Gia View Post
Będę miała w przyszłym tygodniu szczoteczki takie jak te Danieli. Jeśli ktoś chce, to proszę napisać ile sztuk i adres
super, a moze zrobic jakis list ile wilczakow jest ( chialo) to robic w jednym miescie i wysylac do jednej osoby z tego miasta zeby potem dal kazdemu ( zeby nie wysylac dla jednego psa odzielny list)
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 30-12-2010, 20:01   #54
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

Quote:
Originally Posted by Gia View Post
Będę miała w przyszłym tygodniu szczoteczki takie jak te Danieli. Jeśli ktoś chce, to proszę napisać ile sztuk i adres
2 szt. Dróżnicza 62, 52-116 Wrocław , mogę gdzieś podjechać po nie.
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 07-04-2011, 11:06   #55
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Stále přemýšlím nad pozitivy a negativy zveřejňování výsledků testů DM, které provádíme na naší Univerzitě. Protože vidím, že zájem veřejnosti je veliký, rozhodla jsem se, že výsledky se bude možné zveřejňovat. Mějte na paměti, že tento test je prováděn z bukálních sliznic a ne z krve, která je ideálním materiálem pro molekulárně genetické analýzy takže výsledek testu je nejen v mých ale také ve Vašich rukách. Tento způsob oděru je velice citlivý na kontaminaci buňkami jiného živočicha a já nemám absolutně šanci toto poznat. Pokud máte více než jednoho psa, musíte striktně dodržovat pravidla odběru. Pes musí být aspoň jednu hodinu izolován.
Kdyby byl některý z výsledků z jakéhokoli důvodu podezřelý, pošlete mi od daného psa krev a nebo nechte psa testovat v Laboklinu.
Omlouvám se, jestli nereaguju na dotazy některých z vás, ale emailů dostávám mnoho a není v mých silách na všechny odpovídat. Výsledky testů dostanete všichni na nikoho nezapomenu.
Takže můžete zveřejňovat zde na wd sami dle vlastního uvážení. Kdo nemá zájem výsledky zveřejnit, samozřejmě nemusí.
Margo prosím o překlad do Polštiny.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 07-04-2011, 11:30   #56
Mistrali
Junior Member
 
Mistrali's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Chorzów
Posts: 285
Default

Z wielką chęcią przebadam Baldura Tylko że mimo przeczytania całego wątku wciąż jeszcze nie do końca wiem jak to jest z tymi szczoteczkami. W najbliższym czasie będę z Baldurem na wystawie w Opolu i Łodzi, więc jeśli ktoś też się tam wybiera i ma takowe szczoteczki, byłabym bardzo wdzięczna za ''podrzucenie'' jednej
__________________
''FLECTERE SI NEQUEO SUPEROS, ACHERONTA MOVEBO''
Mistrali jest offline   Reply With Quote
Old 07-04-2011, 21:45   #57
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Quote:
Originally Posted by CDaniela View Post
Stále přemýšlím nad pozitivy a negativy zveřejňování výsledků testů DM, které provádíme na naší Univerzitě. Protože vidím, že zájem veřejnosti je veliký, rozhodla jsem se, že výsledky se bude možné zveřejňovat. Mějte na paměti, že tento test je prováděn z bukálních sliznic a ne z krve, která je ideálním materiálem pro molekulárně genetické analýzy takže výsledek testu je nejen v mých ale také ve Vašich rukách. Tento způsob oděru je velice citlivý na kontaminaci buňkami jiného živočicha a já nemám absolutně šanci toto poznat. Pokud máte více než jednoho psa, musíte striktně dodržovat pravidla odběru. Pes musí být aspoň jednu hodinu izolován.
Kdyby byl některý z výsledků z jakéhokoli důvodu podezřelý, pošlete mi od daného psa krev a nebo nechte psa testovat v Laboklinu.
Omlouvám se, jestli nereaguju na dotazy některých z vás, ale emailů dostávám mnoho a není v mých silách na všechny odpovídat. Výsledky testů dostanete všichni na nikoho nezapomenu.
Takže můžete zveřejňovat zde na wd sami dle vlastního uvážení. Kdo nemá zájem výsledky zveřejnit, samozřejmě nemusí.
Margo prosím o překlad do Polštiny.
Wciaz mysle i pozytywach i negatywach publikowania wynikow DM, ktore wykonujemy na naszym Uniwersytecie. Poniewaz widze, ze jest nimi duze zainteresowanie, postanowilam, ze wyniki bedzie mozna publikowac. Nalezy pamietac, ze test ten robiony jest ze sluzu jamy ustnej, a nie z krwi, ktora jest idealna do wykonywania badan genetycznej analizy, wiec wynik zalezy nie tylko ode mnie, ale i od Was. Ten rodzaj pobierania jest bardzo wrazliwy na zanieczyszczenia innymi komorkami zwierzat i nie mam zadnej szansy, aby to rozpoznac. Jesli macie wiecej niz jednego psa musicie scisle przestrzegac regul pobierania probek. Pies musi byc minimalnie przez jedna godzine odizolowany.
Jesli ktorykolwiek z wynikow bylyby z jakiegos powodu podejrzany, wyslijcie mi krew danego psa albo przetestujcie go w Laboklinie.
Przepraszam, ze nie reaguje na pytanie niektorych z Was, ale dostaje duzo emaili i nie jestem w stanie na wszystkie odpowiedziec. Wszyscy dostaniecie wyniki, o nikim nie zapomne.
Tak wiec mozecie publikowac wyniki tutaj na Wolfdogu wedlug waszego uznania. Kto nie chce publikowac wynikow ten oczywiscie nie musi.
__________________
.

The customs of your tribe are not laws of nature - George Bernard Shaw
Margo jest offline   Reply With Quote
Old 08-04-2011, 20:13   #58
Bajka
'Wilk z baśni' :)
 
Bajka's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Kraków / Żydów...i tak na zmianę:)
Posts: 749
Default

A ja chciałam powiedzieć, że mam jeszcze wolne szczoteczki i mogę odstąpić Nas można dosyć łatwo spotkać na wystawach, więc mogę przywieźć jeśli ktoś by chciał W najbliższym czasie planujemy być w: Ostravie, Zabrzu, Opolu, Częstochowie, i w połowie maja w Bratysławie na dwudniowej. Jeśli ktoś by chciał, to proszę o kontakt na priv, żebyśmy nie zaśmiecali wątku
__________________

www.wilkzbasni.pl
Kalaratri z Peronówki (Furia) & Clair De Lune Srdcerváč (Luna) & Bazyliszek Wilk z baśni

Last edited by Bajka; 08-04-2011 at 20:23.
Bajka jest offline   Reply With Quote
Old 08-04-2011, 21:07   #59
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

Ja tez posiadam jedna wolna szczotke jakby ktos chcial
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 09-04-2011, 13:08   #60
Lupusek
Junior Member
 
Lupusek's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Masuria
Posts: 488
Send a message via Skype™ to Lupusek
Default

Quote:
Originally Posted by Narvana View Post
Ja tez posiadam jedna wolna szczotke jakby ktos chcial
To ja poproszę, jeśli jeszcze masz. Odbiorę na majówce.
__________________
Lupusek jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:35.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org