Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Chov

Chov Informace o chovu, výběru, odchovech....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 06-03-2009, 10:59   #1
Jenik
Junior Member
 
Jenik's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Location: Praha
Posts: 97
Send a message via ICQ to Jenik Send a message via AIM to Jenik Send a message via MSN to Jenik Send a message via Yahoo to Jenik
Default DKK a jeho posouzení - dotaz na CHK

Rád bych se zeptal CHK a zejména slečny Novoveské na pár věcí ohledně DKK.
Dle informací, které jsem získal od Jindry Jedličky v podobě statistických čísel ohledně DKK jsem dospěl k názoru, že Šterc rozhodně nevyřazoval z chovu o tolik více psů než kolik bylo před tím. Pokud si myslíte, že ano, rád bych se zeptal, kde jste přišla na to, že došlo ke skokovému zhoršení výsledků? Vzhledem k tomu, že v letech 1985-1998 byl průměr 31,6% psů, kteří do chovu nešli, v letech 1999 - 2001 to bylo 36%. To není přece skok, ale poměrně plynulý růst, který nesouvisí se změnou posuzovatele. Dle nařízení KVL a zejména komise posuzovatelů DKK a DLK je možné, aby posuzovatel se lišl od druhého ve výsledku o 1 stupeň. Tzn. 0/0 se může lišit na 1/1, atd. Co by se však stávat nemělo, tak je aby byly rozdíly mezi 2/2 a 3/3, pokud si není veterinář jistý má se vždy přiklinit k horšímu výsledku v důsledku selekce.
Druhý dotaz se týká možnosti změny systému posuzování. Vím, že současný systém posuzování formou rtg je již dávno zastaralý a nevypovídá o laxitě kloubů, která je průvodním jevem DKK. DKK není o úhlech, ale o pevnosti. Z těchto důvodů by mne zajímalo, zda neuvažuje CHK o mnohem průkazenějším hodnocení v podobě PENN-Hipu, který sice je dražší (stojí cca 3500 Kč) a dělá ho jediné pracoviště v ČR, a to přímo prof. MVDr. Alois Nečas, PhD., což je světová kapacita na tuto problematiku, ale má i tu výhodu, že již v 16 týdnech dokáže analyzovat, zda zvíře bude zdravé, nebo zda bude mít s kyčlemi problém. A nebo zda bude využívat služeb moderní genetiky, která již z krve dokáže zjistit, zda zvíře je pouze nemocné DKK nebo zda je jejím přenašečem.
Myslím si, že toto stojí za úvahu, v boji proti DKK by to pomohlo. FCI obě tyto možnosti uznává a navíc by byl KCHČSV první v republice, kdo by tyto progresivní metody využíval.
Děkuji moc za reakci a přeji hezký den.

J.Markup
Jenik jest offline   Reply With Quote
Old 06-03-2009, 11:54   #2
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Rád bych se zeptal CHK a zejména slečny Novoveské na pár věcí ohledně DKK.

Sice nejsem člen CHK, ale dovolte abych se k tomu také vyjádřil.

Dle informací, které jsem získal od Jindry Jedličky v podobě statistických čísel ohledně DKK jsem dospěl k názoru, že Šterc rozhodně nevyřazoval z chovu o tolik více psů než kolik bylo před tím. Pokud si myslíte, že ano, rád bych se zeptal, kde jste přišla na to, že došlo ke skokovému zhoršení výsledků? Vzhledem k tomu, že v letech 1985-1998 byl průměr 31,6% psů, kteří do chovu nešli, v letech 1999 - 2001 to bylo 36%. To není přece skok, ale poměrně plynulý růst, který nesouvisí se změnou posuzovatele. Dle nařízení KVL a zejména komise posuzovatelů DKK a DLK je možné, aby posuzovatel se lišl od druhého ve výsledku o 1 stupeň. Tzn. 0/0 se může lišit na 1/1, atd. Co by se však stávat nemělo, tak je aby byly rozdíly mezi 2/2 a 3/3, pokud si není veterinář jistý má se vždy přiklinit k horšímu výsledku v důsledku selekce.


Nedošlo k významnému nárůstu psů vyřazených z chovu (stupně D, E), ale došlo k významnému nárůstu hodnocení C "na úkor" hodnocení A (příp. B).

Druhý dotaz se týká možnosti změny systému posuzování. Vím, že současný systém posuzování formou rtg je již dávno zastaralý a nevypovídá o laxitě kloubů, která je průvodním jevem DKK. DKK není o úhlech, ale o pevnosti. Z těchto důvodů by mne zajímalo, zda neuvažuje CHK o mnohem průkazenějším hodnocení v podobě PENN-Hipu, který sice je dražší (stojí cca 3500 Kč) a dělá ho jediné pracoviště v ČR, a to přímo prof. MVDr. Alois Nečas, PhD., což je světová kapacita na tuto problematiku, ale má i tu výhodu, že již v 16 týdnech dokáže analyzovat, zda zvíře bude zdravé, nebo zda bude mít s kyčlemi problém. A nebo zda bude využívat služeb moderní genetiky, která již z krve dokáže zjistit, zda zvíře je pouze nemocné DKK nebo zda je jejím přenašečem.
Myslím si, že toto stojí za úvahu, v boji proti DKK by to pomohlo. FCI obě tyto možnosti uznává a navíc by byl KCHČSV první v republice, kdo by tyto progresivní metody využíval.


Zde si odpovídáte prakticky sám – cena za vyšetření PENN-HIP je vysoká, provádí ho jak píšete pouze jedno pracoviště. Já vím ještě minimálně o jednom dalším špičkovém pracovišti, kde ho dělají pro diagnostické účely, ale nevím jestli mají povolení nebo atestaci, aby ho mohli provádět za účelem „oficiálního“ vyhodnocování DKK. S tím je to údajně složitější, protože tato metoda je patentována v USA a aby ji mohl někdo „oficiálně“ používat, musí mít (a zaplatit si) potřebná povolení a osvědčení. Také je údajně složitější z hlediska nároků na provádějící personál (expozice RTG záření). Jistě, tato metoda prokáže laxitu KK, u níž je prokazatelná dědičnost – nicméně ani laxní kloub neznamená, že pes nutně bude mít v dospělosti projevenou DKK – záleží totiž i na vnějších vlivech. A to je právě problém současné metody, která zkoumá následek a ne příčinu. Tzn. i nulový pes může být nositelem DKK, protože pokud bude pes i s výraznou genetickou dispozicí k tomuto onemocnění v dospívání držen „vhodným“ způsobem (vhodným je v uvozovkách záměrně), DKK se u něj neprojeví., ale bude ji předávat. Bohužel při současném stavu se obávám, že toto řešení je neprůchodné. Ale můžete dát návrh na tuto změnu prostřednictvím některého z delegátů, kteří budou zvoleni, příští konferenci. Za zkoušku to stojí.
Co se týká druhého způsobu, o kterém píšete (genetické testy) – můžete uvést více? Tzn. zdroje kde se dá o této metodě získat více informací, zda ji v ČR někdo provádí, přibližná cena (pokud ji znáte), příp. další kontakty a informace. Přiznám se že osobně jsem do dnešního dne všude našel jen tolik, že z hlediska „genetického založení“ není DKK dosud dopodrobna prozkoumána. O "krevních testech na DKK" slyším opravdu poprvé. Případné informace můžete vložit zde do diskuze, pokud by jich bylo více můžete mi je zaslat e-mailem: [email protected]

Díky, Karel Skoupý
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 06-03-2009, 12:05   #3
mája
Junior Member
 
mája's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Blansko
Posts: 140
Send a message via ICQ to mája Send a message via Skype™ to mája
Default

Quote:
Originally Posted by Jenik View Post
Rád bych se zeptal CHK a zejména slečny Novoveské na pár věcí ohledně DKK.
Dle informací, které jsem získal od Jindry Jedličky v podobě statistických čísel ohledně DKK jsem dospěl k názoru, že Šterc rozhodně nevyřazoval z chovu o tolik více psů než kolik bylo před tím. Pokud si myslíte, že ano, rád bych se zeptal, kde jste přišla na to, že došlo ke skokovému zhoršení výsledků? Vzhledem k tomu, že v letech 1985-1998 byl průměr 31,6% psů, kteří do chovu nešli, v letech 1999 - 2001 to bylo 36%. To není přece skok, ale poměrně plynulý růst, který nesouvisí se změnou posuzovatele. Dle nařízení KVL a zejména komise posuzovatelů DKK a DLK je možné, aby posuzovatel se lišl od druhého ve výsledku o 1 stupeň. Tzn. 0/0 se může lišit na 1/1, atd. Co by se však stávat nemělo, tak je aby byly rozdíly mezi 2/2 a 3/3, pokud si není veterinář jistý má se vždy přiklinit k horšímu výsledku v důsledku selekce.
Ahoj, jenže konkrétně u mého psa dr. Šterc "sekl" na jednom kloubu o stupně 3 a na druhém o jedenm a to jsem po dlouhém přesvědčování jela do PL v jeho 6 letech, navíc mě posouzení z PL (podle jednoho rtg co mám doma posouzený od Dr Šterce) potvrdil i Dr KILLAR. Navíc ten den tam s námi jel pes posouzený v ČR 2/2 a v 5letech v PL 0/0.
Ještě dodám Dr Šterc mě osobně řekl, že podle kloubů mě pes v 7letech přestane chodit a v 9 už nebude. Dnes (10let), bez toho abych do něj cpala od malička výživu a vitamíny na klouby a chrupavky (to pomalu začínám přidávat až poslední rok), je ve skvělé formě, když jsme na obranách tak ti co ho neznají se ptají jestli je o polovinu mladšído. Do konce ledna byl i v pracovní zátěži.
__________________
Marie


http://www.cswolfdog.net
mája jest offline   Reply With Quote
Old 06-03-2009, 12:31   #4
Jenik
Junior Member
 
Jenik's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Location: Praha
Posts: 97
Send a message via ICQ to Jenik Send a message via AIM to Jenik Send a message via MSN to Jenik Send a message via Yahoo to Jenik
Default

Quote:
Originally Posted by alexa View Post
Zde si odpovídáte prakticky sám – cena za vyšetření PENN-HIP je vysoká, provádí ho jak píšete pouze jedno pracoviště. Já vím ještě minimálně o jednom dalším špičkovém pracovišti, kde ho dělají pro diagnostické účely, ale nevím jestli mají povolení nebo atestaci, aby ho mohli provádět za účelem „oficiálního“ vyhodnocování DKK. S tím je to údajně složitější, protože tato metoda je patentována v USA a aby ji mohl někdo „oficiálně“ používat, musí mít (a zaplatit si) potřebná povolení a osvědčení. Také je údajně složitější z hlediska nároků na provádějící personál (expozice RTG záření). Jistě, tato metoda prokáže laxitu KK, u níž je prokazatelná dědičnost – nicméně ani laxní kloub neznamená, že pes nutně bude mít v dospělosti projevenou DKK – záleží totiž i na vnějších vlivech. A to je právě problém současné metody, která zkoumá následek a ne příčinu. Tzn. i nulový pes může být nositelem DKK, protože pokud bude pes i s výraznou genetickou dispozicí k tomuto onemocnění v dospívání držen „vhodným“ způsobem (vhodným je v uvozovkách záměrně), DKK se u něj neprojeví., ale bude ji předávat. Bohužel při současném stavu se obávám, že toto řešení je neprůchodné. Ale můžete dát návrh na tuto změnu prostřednictvím některého z delegátů, kteří budou zvoleni, příští konferenci. Za zkoušku to stojí.
I já vím o dvou pracovišťích tady v republice, která to pro "diagnostické" účely dělá. Měl jste předpokládám na mysli Lukáše Duchka v Praze, a já ještě přidák MVDr. Deckera, ten to dělá taky:-) Ano, problém je v personálu, v ceně, ale právě to, že to dělá jedno pracoviště bych já viděl naopak jako pozitum i vzhledem k tomu, že to provádí prof. Nečas, jehož výsledky vždy byly přesné. U Duchka i Deckera to sice není taková "řacha", ale problém je v tom,že to neuzná FCI, ale dalo by se to dělat jako podpůrný materiál pro CHK. Souhlasím s Vámi, že i PENN-Hip neřeší příčinu, ale důsledek, což řeší naopak právě ten krevní test a dejte mi malinko času, sepíšu Vám o tom veškeré informace a pošlu je jak Vám na mail, tak je hodím sem na stránky.

Kombinace všech těchto možností, ale dává lidem možnost DKK eliminovat. Problém je, že ideální varianta jsou obě tyto vyšetření, ale cena bude dosahovat cca 7 tisíc korun, což je mi jasné, že není legrace.
Jenik jest offline   Reply With Quote
Old 06-03-2009, 14:47   #5
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

MVDr. Beránek - klinika Jaggy, Brno. A když mluvíte o MVDr. Duchkovi, tak teď si vzpomínám, že nedávno od něj přišla pozvánka na otevírání nové kliniky, a mezi prováděnými úkony to tam bylo uvedeno. Že PENN-HIP dělá i MVDr. Decker jsem nevěděl.
Ohledně vyšetření krve - díky za Vaši snahu, budu se těšit na zprávu.

Karel Skoupý
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 06-03-2009, 20:43   #6
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Jeniku, já osobně bych na toto vyšetření jela, ale řekni, kolik lidí by jelo? Dá mi dost práce dotlačit majitele mých štěňat na "obyčejný "rtg a to zdaleka není tak drahé.
Minule jsem mluvila s p. Duchkem a ten mi potvrdil, že náš systém posuzování je nejobjektivnější ze všech plemen, které posuzuje. Já osobně bych asi neměnila, když tohle funguje dobře.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 06-03-2009, 21:25   #7
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Právě - cena je faktor, který je pro hodně lidí jeden z rozhodujících. Navíc nutnost cestování na jedno pracoviště. Dokud je stav takový jaký dnes je, tak se obávám, že by to výrazně snížilo počet jedinců, kteří by vyšetření absolvovali. Viz. zkušenost s povinným zavedením účasti na speciální nebo klubové výstavě, který jsme byli nuceni zrušit se zpětnou platností, protože víc než polovina jinak úspěšně zrentgenovaných a zbonitovaných jedinců tuto podmínku nesplnila a nebylo je tak možné zařadit mezi chovné jedince . A to klub kvůli tomu pořádal maximální povolený počet výstav, tzn. 2 klubové a jednu speciální ročně.
Každopádně informace je to zajímavá, hlavně o těch testech, o kterých tady slyším opravdu poprvé. Pokud je to opravdu už dnes prokazatelná metoda, pak by to mohlo aspoň v některých případech hodně pomoct. Plošné zavedení této metody by pak zase záviselo nejvíc na ceně.

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 06-03-2009, 21:39   #8
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Jen takový dotaz. Jeníku a s jakým psem Ty jdeš na vyšetření ?
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 06-03-2009, 21:57   #9
Solveig
Junior Member
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 25
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Jen takový dotaz. Jeníku a s jakým psem Ty jdeš na vyšetření ?
Jen takový dotaz: Jak to souvisí s obecnou otázkou a se zájmem o problematiku? Jenik musí jít se psem na vyšetření, aby se mohl zeptat a aby mohl napsat svůj názor? Jak jste na to přišel?

Z vaší otázky jsem usoudila, že Jenik nemá čsv. To jako vědec, který dělá dejme tomu výzkum týkající se leukémie a sám nemá leukémii, by ho neměl dělat a vůbec se o něj zajímat?
Anebo doktor, který sám nevlastní čévéčko... Podle vaší logiky by neměl stav jejich kyčlí ani hodnotit, ne?
A co třeba člověk, který u zrodu plemene vůbec nestál. Má do něj vůbec co mluvit?
Solveig jest offline   Reply With Quote
Old 06-03-2009, 22:09   #10
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Co mi to podsunujete ? Jen se ptám s jakým psem jde na vyšetření, co je na tom špatného ?
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 06-03-2009, 22:20   #11
Solveig
Junior Member
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 25
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Co mi to podsunujete ? Jen se ptám s jakým psem jde na vyšetření, co je na tom špatného ?
Možná mám špatnou paměť, a jestli ano, pak pardon, ale už jsem tu v jedné diskusi četla výčitku, že dotyčný diskutuje a sám nemá čsv (nevím, od koho přesně, dost možná se to týkalo p. Desenského, ale hledat to nebudu).
Pokud to je jiný dotyčný a ne tento, a pokud je to nedorozumění a dotaz je myšlený jinak, beze všeho a ráda se za nedorozumění omluvím.
Solveig jest offline   Reply With Quote
Old 10-03-2009, 11:13   #12
Jenik
Junior Member
 
Jenik's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Location: Praha
Posts: 97
Send a message via ICQ to Jenik Send a message via AIM to Jenik Send a message via MSN to Jenik Send a message via Yahoo to Jenik
Default

Quote:
Originally Posted by Hanka View Post
Jeniku, já osobně bych na toto vyšetření jela, ale řekni, kolik lidí by jelo? Dá mi dost práce dotlačit majitele mých štěňat na "obyčejný "rtg a to zdaleka není tak drahé.
Minule jsem mluvila s p. Duchkem a ten mi potvrdil, že náš systém posuzování je nejobjektivnější ze všech plemen, které posuzuje. Já osobně bych asi neměnila, když tohle funguje dobře.
Ano, i já jsem mluvil s Lukášem Duchkem, i on mi řekl, že tento protokol je výborný a já s tímto souhlasím, protože dává chovatelské komisi nástroj na vyhodnocování DKK u jednotlivých zvířat a potažmo třeba celé rodiny. Ale i Lukáš Duchek řekl, že bohužel systém posuzování každým veterinářem je špatný a pokud se má dělat selekce, tak se má stanovit jeden až dva veterináři, kteří budou mít podobný názor na vyhodnocování, aby nedocházelo ke statistickým odchylkám. Ono je u zvířat opravdu občas vidět velký rozkol ve výsledcích a nedělám si iluze, že podvody s DKK se dějí i u vás v klubu. Dějí se všude. Právě proto jsou oba tyto systémy mnohem objektivnější, ale nedělám si iluze, že se dá obejít i toto.
Jenik jest offline   Reply With Quote
Old 10-03-2009, 11:37   #13
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Nejsem si vědom toho, že by někdo podváděl s DKK. Jistě, pokusy o podvody jsou bohužel časté, ale opravdu zatím nevím o nikom s ČSV, kdo by se o to pokusil.
Systém více veterinářů také nepovažuji za správný, naštěstí po jeho schválení se situace poměrně rychle "usadila" na stavu, kdy většinu ČSV vyhodnocují dva posuzovatelé - MVDr. Duchek a MVDr. Vomáčka. Tito dva vyhodnotili z celkového počtu:
v r. 2006 - 62% (34 z 55)
v r. 2007 - 86% (43 z 50)
v r. 2008 - 85% (44 z 52)
Aby byl pokud možno co nejvíce eliminován vliv subjektivního pohledu jednotlivých posuzovatelů, byl zaveden podrobný protokol - doporučuju přečíst tento článek: http://www.decker.cz/Standardizace_rtgHD%20_pos.htm

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 10-03-2009, 11:59   #14
Jenik
Junior Member
 
Jenik's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Location: Praha
Posts: 97
Send a message via ICQ to Jenik Send a message via AIM to Jenik Send a message via MSN to Jenik Send a message via Yahoo to Jenik
Default Pro Pavla Hanušku

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Co mi to podsunujete ? Jen se ptám s jakým psem jde na vyšetření, co je na tom špatného ?
Víš Pavle, znám Tě natolik dobře, abych věděl, že Tvůj dotaz nebyl nic jiného než rejpanec na to, že víš, že nemám papírové čsv, ale křížence. Můj dotaz se týkal toho, zda nechtějí v klubu zavést jiný, modernější způsob posuzování, který je zároveň mnohem objektivnější a přesnější, než klasická ventrodorzální projekce. Ale ty jsi přišel s něčím jiným. Víš, Pavle, já si velmi dobře pamatuji, jak jsi mi před skoro 5 lety, když jsem se o čsv zajímal řekl, že nedáš štěně člověku, který má již doma bezpapíráka, nebo psa z útulku. Jako důvod jsi uvedl, že pro Tebe ten člověk nemá kredit, že podporuje různé takychovatele atd. Já si však myslím, že by Tě spíše mělo zajímat v jakých podmínkách ten pes žije, že ten majitel chtěl pro sebe a pro psa kamaráda. Tvůj názor, že by měli tyto psy uspat, mi připadá taky špatný. Jak toto může říci chovatel? Jak můžeš chtít vzít život zvířeti, kterému jsi ho nedal? Připadá Ti toto správné? Mám doma fenku, která je absolutně zdravá, odolná, tráví jak drtička průmyslového odpadu, s výbornou povahou. Tuto fenku, která má bohužel smůlu, že se nenarodila jako „von“, bych měl dle Tebe dát utratit? Víš, Pavle, pro mne je pes především kamarád a člen rodiny, udělám pro něj vždy všechno, koupil jsem třeba kvůli ní mrazák, aby měla stále maso a nemusela mít granule, dávám ji Alavis, udělal jsem si posouzení rtg u 6 vetů, abych věděl, že fenka je v pořádku, každý rok jí dělám biochemku, protože chci po kastraci vědět, jak na tom je. A proč to dělám? Protože ji mám rád a je to můj kamarád a chci, aby tu se mnou byla co nejdéle. A pokud bude potřeba operace nebo nějaká léčba, ty peníze do ní dám a nedám ji uspat, pokud uvidím, že ta léčba jí pomůže. A na stranu druhou, fenka daruje krev, protože to pomůže jiným psům třeba přežít, navíc ji lidi mají rádi. A věř mi, že toto s průkazem původu opravdu nesouvisí. Možná by ses místo pomlouvání a napadání druhých mohl zamyslet nad tím, co pro Tebe znamená pes. Podotýkám pes i bez PP.
Víš, ten pocit spojení se svým psem, kdy spolu fungujete jako parťáci, Ti žádný rodokmen nenahradí.
Jenik jest offline   Reply With Quote
Old 10-03-2009, 12:04   #15
Jenik
Junior Member
 
Jenik's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Location: Praha
Posts: 97
Send a message via ICQ to Jenik Send a message via AIM to Jenik Send a message via MSN to Jenik Send a message via Yahoo to Jenik
Default

Quote:
Originally Posted by alexa View Post
Nejsem si vědom toho, že by někdo podváděl s DKK. Jistě, pokusy o podvody jsou bohužel časté, ale opravdu zatím nevím o nikom s ČSV, kdo by se o to pokusil.
Systém více veterinářů také nepovažuji za správný, naštěstí po jeho schválení se situace poměrně rychle "usadila" na stavu, kdy většinu ČSV vyhodnocují dva posuzovatelé - MVDr. Duchek a MVDr. Vomáčka. Tito dva vyhodnotili z celkového počtu:
v r. 2006 - 62% (34 z 55)
v r. 2007 - 86% (43 z 50)
v r. 2008 - 85% (44 z 52)
Aby byl pokud možno co nejvíce eliminován vliv subjektivního pohledu jednotlivých posuzovatelů, byl zaveden podrobný protokol - doporučuju přečíst tento článek: http://www.decker.cz/Standardizace_rtgHD%20_pos.htm

Karel

Ano, pana Deckera znám, a ten článek taky. Teďko Vám zpracovávám ty materiály a pokusím se co nejdříve Vám je poslat dle dohody.
Jenik jest offline   Reply With Quote
Old 10-03-2009, 13:20   #16
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Jenik View Post
Víš Pavle, znám Tě natolik dobře, abych věděl, že Tvůj dotaz nebyl nic jiného než rejpanec na to, že víš, že nemám papírové čsv, ale křížence.
Jeníku, Tvůj výlev je plný lží a polopravd. Trochu cítím, že mne prostě za každou cenu chceš očernit, i když dost dobře nechápu proč. Nikdy jsem neřekl a nenapsal, žeby se bezpapíráci měli utrácet ani další nesmysly, které mi vkládáš do úst.
Nevím, zda máš stále jen toho křížence nebo i čévéčko. Z Tvých neustálých dotazů a starostí o plemeno by vyplývalo, že jsi majitelem ČsV a chystáš se být chovatelem.
Ty jsi ode mne chtěl štěně. Měl jsi strašný zájem o ČsV (stejně jako máš široké zájmy tady na stránkách) a najednou jsi napsal, žes našel v lese jakéhosi křížence a tak sis ho nechal a ČsV sis nevzal. Já jsem nic jiného nenapsal, než že když jsi měl takový zájem o ČsV, proč jsi nalezence nedal do útulku a nevzal sis ČsV. Nic víc a nic míň.
Prosím Tě, místo zbytečných starostí o vyhodnocování DKK by jsi spíše měl opatrněji psát. Lži a bezdůvodné napadání nic neřeší, jen ukáží, kdo má jaký charakter.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 10-03-2009, 13:33   #17
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Ty jsi ode mne chtěl štěně. Měl jsi strašný zájem o ČsV (stejně jako máš široké zájmy tady na stránkách) a najednou jsi napsal, žes našel v lese jakéhosi křížence a tak sis ho nechal a ČsV sis nevzal. Já jsem nic jiného nenapsal, než že když jsi měl takový zájem o ČsV, proč jsi nalezence nedal do útulku a nevzal sis ČsV. Nic víc a nic míň.
...je mi jedno jak to mezi vámi je či není...jen k tomu, co jsem vyňala:
Jestliže bych chtěla psa, a našla nějakého, z 90% bych si jej také nechala (pokud bych vůbec měla podmínky pro to psa mít)..bez ohledu na to, o jakém psu (plemeni), bych do té doby uvažovala...to mě osobně nepřijde tak divné. Původně jsem chtěla psa z útulku.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 10-03-2009, 14:20   #18
Solveig
Junior Member
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 25
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
kdo má jaký charakter.
A to máte pravdu, jelikož najít psa, nechat si ho a na nějakou dobu se kvůli němu vzdát svého přání mít konkrétní plemeno, o dobrém charakteru rozhodně svědčí.

K DKK - všechno, co se toho týká, mě zajímá. Vážně nevím, proč by se tomu Jenik neměl v souvislosti s ČSV věnovat. Jsem naopak zvědavá, co nového se dozvím.
Solveig jest offline   Reply With Quote
Old 10-03-2009, 14:41   #19
Jenik
Junior Member
 
Jenik's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Location: Praha
Posts: 97
Send a message via ICQ to Jenik Send a message via AIM to Jenik Send a message via MSN to Jenik Send a message via Yahoo to Jenik
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Jeníku, Tvůj výlev je plný lží a polopravd. Trochu cítím, že mne prostě za každou cenu chceš očernit, i když dost dobře nechápu proč. Nikdy jsem neřekl a nenapsal, žeby se bezpapíráci měli utrácet ani další nesmysly, které mi vkládáš do úst.
Nevím, zda máš stále jen toho křížence nebo i čévéčko. Z Tvých neustálých dotazů a starostí o plemeno by vyplývalo, že jsi majitelem ČsV a chystáš se být chovatelem.
Ty jsi ode mne chtěl štěně. Měl jsi strašný zájem o ČsV (stejně jako máš široké zájmy tady na stránkách) a najednou jsi napsal, žes našel v lese jakéhosi křížence a tak sis ho nechal a ČsV sis nevzal. Já jsem nic jiného nenapsal, než že když jsi měl takový zájem o ČsV, proč jsi nalezence nedal do útulku a nevzal sis ČsV. Nic víc a nic míň.
Prosím Tě, místo zbytečných starostí o vyhodnocování DKK by jsi spíše měl opatrněji psát. Lži a bezdůvodné napadání nic neřeší, jen ukáží, kdo má jaký charakter.
O charakteru nic nepiš, zrovna ty. To, co jsem napsal, jsi mi napsal do mailu. Zdá se, že budu muset projet maily a dát sem kopii mailů, ať to každý vidí. Pravdu ale máš v tom, že mám o čsv zájem a rád bych se stal chovatelem. A o DKK jsem měl zájem už dřív:-) Jen jsem se s vervou sobě vlastní začal o tom zjišťovat informace a materiály. Já jsem nepsal nic víc, než jen to, že mne zajímá, proč to CHK dělá tak, jak to dělá, proč provádí selekci na fenotyp, atd.... Pokud mi někdo vysvětlí, budu rád, ale Ty jsi začal tady mne skrytě napadat. Ono, chtít psa a mít pro něj akdekvátní podmínky je rozdíl. Bez toho to nejde, a já to beru, ale vzhledem k tomu, že mám poměrně jasnou představu za ty roky, co hledám, tak chci znát i odpověďi na to, co nevím a co třeba bude zajímat jen mne a ne okolí. Navíc si myslím, že to nejsou zbytečné starosti. DKK by totiž nebylo, kdyby nebylo chovatelů a kdyby nebyl chov psů byznys. Nebudu tady nikoho očerňovat, DKK není záležitost jednoho psa, jedné generace, ale těch faktorů je více, ale vymítit ji, je prostě v současných podmínkách chovatelů nereálné. Ale dá se selekce dělat lépe a její riziko snížit a k tomu právě dopomáhají výše uvedené metody, na které jsem se zeptal.
Jenik jest offline   Reply With Quote
Old 10-03-2009, 14:47   #20
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Jenik View Post
O charakteru nic nepiš, zrovna ty. To, co jsem napsal, jsi mi napsal do mailu. Zdá se, že budu muset projet maily a dát sem kopii mailů, ať to každý vidí.
Budu rád, když sem ty maily dáš. Já je mám také schované. I to, že jsi mi napsal, že dát psa do útulku je kruté...
A proč bych neměl já psát o charakteru ? Co víš o mém charakteru ? Jsem zvědav, co mi odpovíš.

Quote:
Originally Posted by Jenik View Post
Ale dá se selekce dělat lépe a její riziko snížit a k tomu právě dopomáhají výše uvedené metody, na které jsem se zeptal.
No právě, selekce ovšem může fungovat jen potud, pokud je chov řízen a není volný. Jaký Ty máš tedy názor na tlak Moniky Soukupové a její partičky, zavést volný chov, ať si každý páry sestaví, jak uzná za vhodné bez ohledu na názor chovatelské komise ?
Pavel jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:48.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org