Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Chov

Chov Informace o chovu, výběru, odchovech....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 08-09-2011, 16:21   #41
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Heh, fenky sa tiez nemusia navzajom, takze ak sa chces vyhnut vnutropohlavnym nezhodam, CVcko si neber. Nevravim ze sa to neda vychovne ovplyvnit, da, ale ci sa to podari prave tebe nezaruci nikto.

Za 3-4 roky sa toho vela zmeni, takze nieco presne planovat nema zmysel, najma si sprav prehlad v tom kto tu je a kto sa comu venuje, ktore zvery sa ti pacia a tak.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 19:37   #42
GabrielaVesela
Junior Member
 
GabrielaVesela's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Dammbach
Posts: 120
Default

Knihu pana Hartla mam prectenou ( uz asi 3 roky ) a pochopitelne se k jednotlivym kapitolam znovu vracim. Na strane 17-18 je sice rozliseny brzky a pozdni ober, ale zde se jedna o odber v 6. tydnu stari , nebo az odber napr. 4 mesicniho stenete. Zde jsou mi rozdily jasne. Rozdil mezi 6.a 8 tydnem popsan uz neni, ale myslim, ze je urcite dobra rada, od nevyrovnane fenky vzit stene driv, nez u fenky pohodove.
A jak uz jsme psali, rozhodla bych se pro osmy tyden s tim, ze mohu stene navstevovat driv a chovatelska stanice se mi v pristupu ke stenatum bude libit. Vychazim ale take z toho , ze uz pri vyberu chovatele budu chtit najit rodice s povahou vyrovnanou a pokud zrovna v tom roce nebudou, tak si pockam o rok dele, na tom uz mi nesejde...ted take musim byt trpeliva a vim ze musim vydrzet minimalne jeste 3-4 roky...:-(
Pri otazce pohlavi si jako zacatecnik troufam vice na fenu ( i podle toho co pise p. Hartl a take proto, ze mam vice zkusenosti s fenami obecne ), ale protoze v dobe kdy bych si chtela stene poridit budu mit jiste jeste i fenku Labradora, ktere v te dobe bude 6-7 let, objevuji se nove otazky a nazory.Zde se setkavam s doporucenim, poridit si radeji psa, protoze dominantnejsi fena cevecka by mohla mit pri dovrseni dospelosti s fenkou Labradora problem. Ja si myslim, ze pokud spolu vyrostou , melo by se to zvladnout i kdyz nevylucuji, ze spolu mozna jednou budou diskutovat o postaveni. Jenze nekteri me strasi i tim, ze je docela mozne, ze mi fenka Cevecka muze labinu i zlikvidovat. To bych pochopitelne nerada :-( Zda se mi to trochu prehnane, urcite vim, ze budu muset davat pozor kdyz pujde o zradlo, protoze obe plemena jsou znama velkou zravosti, ale jinak si myslim, ze jim bude stacit si to vyrikat. Ma nekdo zkusenosti v tomto smeru ?
GabrielaVesela jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 21:04   #43
Kometa
Junior Member
 
Kometa's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Jablonec nad Nisou
Posts: 153
Default

Já bych ti nerada brala iluze, ale obávám se, že ani to, že budeš mít štěně po pohodových rodičích, ti nezaručí, že to nebude pošuk Třeba zrovna ten náš... tatínek je úplný plyšový medvídek, takový pohodář, kliďas... a povahu našeho miláčka asi nejlépe vystihují slova jako: extrovertní, cholerický, emotivní, sebestředný, výbušný, impulsívní, vzteklý, hysterický... Ani špetka klidné a pohodové povahy
__________________
www.jezek.vyjimecny.cz
Kometa jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 22:17   #44
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Co se týče soužití dvou fen, tak máme zkušenosti z varianty fena dospělá+fena štěně, starší domina, mladší submisiv - soužití naprosto v pohodě bez jakýchkoliv nesvárů; z varianty fena dospělá+fena dospělá, obě dominy - ze začátku ostré rvačky a neustálé hlídání, po čase, kdy pochopily, že spolu prostě musí žít a žádná nebude odejita nebo upřednostňována před druhou, se srovnaly a dokonce skamarádily. Teď, když je jedna gravidní, druhá (ač sterilizovaná) na ni trochu nasazuje, ale nevypadá to jako velký problém. Pro jistotu ale dáváme pozor. A ještě jeden postřeh ze soužití domina+domina: rvaly se jen když měly obecenstvo. Když jsme je ignorovali, nechaly toho. Podotýkám, že jsou to jen čévéčka, žádná cizí rasa.
__________________
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 09-09-2011, 00:14   #45
GabrielaVesela
Junior Member
 
GabrielaVesela's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Dammbach
Posts: 120
Default

jenze ja nedokazu jeste presne rict, jaka je vlastne labina. Jde totiz vzdy o to, o co ji jde, takze o motivaci. Mam starou Borderku, ktera je spise submisivni a nechava vse na me, ale pokud ma mou oporu, tak zvladne i zahnat nejake ratliky co se k nam zenou bez majitele, proste neni zas tak bojacna i presto ze tak pusobi, protoze se sama o sobe veskerym konfliktum vyhyba a chova se ke psum submisivne, je schopna spolu se mnou vetrelce stipnout, proste to ma i trochu naucene z hlidani ovci, kdy vyrazit vpred, pokud to chci i ja. Kdyz jsme adoptovali labinu, ktera nemela vychovani temer zadne, presto ze vyrostla mezi dvema starousi - jenze tito byli rozmazleni a mezi s sebou se casto hadajici psy, vypadalo to zpocatku tak, ze stara bordera ztrati rychle jeji pozici, protoze drza labina se proste neumela chovat, vnucovala se, otravovala a borderka to resila odchodem - dej mi pokoj....
Pochopitelne jsem musela situace u zradla nejdriv labince vysvetlit, protoze kdybych se do toho nenamichala, tak by zrava labina seniorku sezrala i spolu s jeji miskou. Dnes uz akceptuje, ze musi pockat, ale pochopitelne u toho stojim ja. Kdyz jde o aport, je to mezi nimi tak, ze labina akceptuje, kdyz ho ma borderka driv, nebo ho zaludne ukradne, ale nepere se o nej, stejne tak borderka. Kdyz jde o hru mezi obema, ma borderka navrh, proste hru ukonci ona, nebo si hraje. Pokud si labinka hraje s jinou kamaradkou a hra je pohodova, borderka si toho moc nevsima, pokud si labinka hraje moc ostre a zkousi kamaradku moc demolovat, prijde bordera ( pokud ji tedy necham jednat samotnou ) a ukonci hru tak, ze to proste te nasi labince, zakaze.
Rekla bych tedy, ze nemohu rict, ze labina je domina a borderka submisiv. protoze labina pak borderky ukonceni hry akceptuje i kdyz nekdy u toho drobet nadava, na druhou stranu, kdyz ji jde o kus burtu, byla by schopna borderce natrhnout kozich a vyhrat.
Povahove jako takova ( nemyslim ted styk s cizimi psy - kde ji bohuzel chybela sozializace a jeste se s tim pereme i kdyz uz mame oproti zacatku uz docela uspechy ), ale pri vycviku a pod. je labinka odvazna, neboji se vylezt kamkoliv, "kovove schody ve vysce, klouzacka na detskem hristi, cizi predmety atd. ) proste takovy ten vyrovnany typ psa, ktery by se neztratil ani u obran ( ktere tedy nedelame z duvodu jineho planu vyuziti ).
Takze opravdu nevim, do ktereho supliku zaradit labinku. Pokud ji usmernim, poslechne, ale pokud bych nebyla pritomna, nevim, jestli si od dospivajici mozna dominantni feny cevecka ( clovek nevi co se mu vyklube ) opravdu necha vse libit.
GabrielaVesela jest offline   Reply With Quote
Old 09-09-2011, 00:32   #46
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Já bych to nechala na nich a zasahovala jen v případě, že by to vypadalo na vážnou rvačku. To si ale nemyslím, když přijde do smečky štěně. Bude vyrůstat postupně a hierarchie se tím pádem bude rovnat taky postupně. Leccos se naučí od sebe navzájem.
__________________
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 09-09-2011, 01:43   #47
GabrielaVesela
Junior Member
 
GabrielaVesela's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Dammbach
Posts: 120
Default

dekuji..:-) ja si myslim ze to zvladnem, jen me trochu vystrasili nemecti ceveckari, tak se radsi zeptam vice lidi :-) muj prvni vlastni pes byl sice perfektni pes a ne fena, ale pak uz nasledovali jen holky...sice je pes vlk krasnej, silnej, vysokej zastupce rasy, jenze okolo je dost fen a kdyz se postupne hara cela vesnice, proste do toho se mi moc nechce, plus ze jako zacatecnik to snad bude mozna s fenkou trosinecku lehci...i kdyz chapu i prispevky o potvurkach feneckach, ja jsem z nasi rodiny po klidnych rodicich taky jedinej cvok :-), takze verim, ze mi klidni rodice u psa nezaruci klidneho potomka a co tak ctu, byla by to u cecevek asi nemoc, narodit se uplny klidas bez problemu...:-) diky za vase prispevky :-)
GabrielaVesela jest offline   Reply With Quote
Old 09-09-2011, 06:35   #48
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Já bych tedy proti návštěvám budoucího majitele nebyla, dokonce ani proti tomu, aby si štěně, půjčil ven, ale pouze na louku za dům. Ale určitě bych ho nepůjčila do města, mezi lidi a psy a potom zpět mezi všechna štěňata. To je příliš velké riziko, že by mi štěně nechtěně přineslo nějakou nemoc. Mně se vždy uleví, až když jsou štěňata v pohodě a zdravá 14 dní po druhém přeočkování .....
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 09-09-2011, 08:21   #49
Elsia&Benjamin
Junior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Písty - Budyně nad Ohří
Posts: 124
Default

Quote:
Originally Posted by Kometa View Post
tatínek je úplný plyšový medvídek, takový pohodář, kliďas... a povahu našeho miláčka asi nejlépe vystihují slova jako: extrovertní, cholerický, emotivní, sebestředný, výbušný, impulsívní, vzteklý, hysterický... Ani špetka klidné a pohodové povahy
Nemůžeš srovnávat dospělého psa a puberťáka. Pes má tu výhodu, že většina z nich od určitého věku "medvídkovatí" a pak už mají rádi svoji pohodu a klid. Neříkám, že neexistují výjimky.
Elsia&Benjamin jest offline   Reply With Quote
Old 09-09-2011, 08:29   #50
RadeKKK
http://www.arqeva.cz/
 
RadeKKK's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Zakšín - Doksy
Posts: 389
Default

Quote:
Originally Posted by Hanka View Post
Já bych tedy proti návštěvám budoucího majitele nebyla, dokonce ani proti tomu, aby si štěně, půjčil ven, ale pouze na louku za dům. Ale určitě bych ho nepůjčila do města, mezi lidi a psy a potom zpět mezi všechna štěňata. To je příliš velké riziko, že by mi štěně nechtěně přineslo nějakou nemoc. Mně se vždy uleví, až když jsou štěňata v pohodě a zdravá 14 dní po druhém přeočkování .....
Souhlasím. Ke mě choděj návštěvy budoucích majitelů i nemajitelů, co se mimča kouknou na svět. Tahám do bytu i pošťačky :-). Ale bez dozoru , někam dál, bych ho nepůjčila. Kromě nákazy se mu může i něco stát, co budoucí majitel třeba nepostřehne... a mě se rozmazlený už roděj :-)
__________________
Jiřina

http://www.arqeva.cz
RadeKKK jest offline   Reply With Quote
Old 09-09-2011, 09:25   #51
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Kometa View Post
Já bych ti nerada brala iluze, ale obávám se, že ani to, že budeš mít štěně po pohodových rodičích, ti nezaručí, že to nebude pošuk Třeba zrovna ten náš... tatínek je úplný plyšový medvídek, takový pohodář, kliďas... a povahu našeho miláčka asi nejlépe vystihují slova jako: extrovertní, cholerický, emotivní, sebestředný, výbušný, impulsívní, vzteklý, hysterický... Ani špetka klidné a pohodové povahy
Podle slov majitelky tatínka vím, že taky vždycky nebyl medvídek. Je to stav ke kterému se postupně dopracovali Má tu výhodu, že ho příliš neinteresují psi a tak se na výstavách, kdes ho ty mohla pozorovat, chová až extrémně klidně na dospělého samce.
Sebestřednost má Dino po mamince, o tom žádná
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 09-09-2011, 11:07   #52
GabrielaVesela
Junior Member
 
GabrielaVesela's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Dammbach
Posts: 120
Default

Chapu, ze se stene muze nakazit mezi psy, ale mezi lidmi ? Mimoto treba kdybych se jela podivat na stene a mela s sebou sveho psa, radne ockovaneho odcerveneho atd. pak je to taky riziko ?
GabrielaVesela jest offline   Reply With Quote
Old 09-09-2011, 11:18   #53
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Nevím jak ostatní chovatelé, ale já bych vás s druhým psem mezi štěňata nepustila. I když očkovaným. Přeci jen: štěňata ještě nejsou očkovaná, případně jsou chvilku po prvním očkování....Za to riziko, že váš pes uvidí štěňata mi to nestojí....
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 09-09-2011, 11:47   #54
GabrielaVesela
Junior Member
 
GabrielaVesela's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Dammbach
Posts: 120
Default

ok, beru to, proto se ptam :-)
GabrielaVesela jest offline   Reply With Quote
Old 09-09-2011, 13:47   #55
Kometa
Junior Member
 
Kometa's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Jablonec nad Nisou
Posts: 153
Default

Quote:
Originally Posted by CDaniela View Post
Podle slov majitelky tatínka vím, že taky vždycky nebyl medvídek. Je to stav ke kterému se postupně dopracovali Má tu výhodu, že ho příliš neinteresují psi a tak se na výstavách, kdes ho ty mohla pozorovat, chová až extrémně klidně na dospělého samce.
Sebestřednost má Dino po mamince, o tom žádná
Hmm... takže máme šanci, že Dingo taky zmedvídkovatí a bude z něj hodný, klidný mazel, který si nebude všímat cizích psů? Pravda, že mazel začíná být, občas má chvilky, kdy přijde, vrazí mi hlavu do klína a drbej! Ale myslím, že je to možná jen tím, že začíná chápat, že hryzáním si pozornost vynutí hůř, než mazlením... že mu ani nejde tak o to mazlení, jako prostě o to, aby si ho každý všímal Jo, sebestředný je nekonečně

Quote:
Originally Posted by Elsia&Benjamin View Post
Nemůžeš srovnávat dospělého psa a puberťáka.
On se tak nechová proto, že je v pubertě, do té ještě ani zdaleka nedorazil On je prostě takový od malička Ale tak třeba jednou pobere rozum...
__________________
www.jezek.vyjimecny.cz
Kometa jest offline   Reply With Quote
Old 09-09-2011, 14:58   #56
Elsia&Benjamin
Junior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Písty - Budyně nad Ohří
Posts: 124
Default

Quote:
Originally Posted by Kometa View Post
On se tak nechová proto, že je v pubertě, do té ještě ani zdaleka nedorazil On je prostě takový od malička Ale tak třeba jednou pobere rozum...
No myslím, že u skoro 10měsíčního psa už by se o ní pomalu mluvit dalo. Ale ok. V tom případě oprava: nemůžeš srovnávat dospělého psa a psa kterému je 9měsíců a nějaký drobný.
Elsia&Benjamin jest offline   Reply With Quote
Old 09-09-2011, 19:16   #57
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Kometa View Post
Hmm... takže máme šanci, že Dingo taky zmedvídkovatí a bude z něj hodný, klidný mazel, který si nebude všímat cizích psů?
Mizivá. Ať přemýšlím, jak přemýšlím, jiného čsv, o kterém se dá říc, že je medvídek, nebo že ho nezajímají cizí psi, neznám.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 09-09-2011, 19:21   #58
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

My máme méďu doma, ale od té doby, co má harém se o psy zajímá až dost...
__________________
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 09-09-2011, 21:46   #59
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Marianka.W View Post
My máme méďu doma, ale od té doby, co má harém se o psy zajímá až dost...
Tak náš Agar je dnes už taky méďa, kam ho člověk postaví, tam ho najde, neloví a nikdy nelovil, je klidný až líný a nic moc ho nezajímá ... mimo to i jak medvěd vypadá Ale jen se objeví v dostahu cizí pes, nedej bože čsv, otočí o 180 stupňů.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 10-09-2011, 00:32   #60
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

ja myslim, ze dat dohromady smecku stejnopohlavnich vlkoidu asi nebude takovy problem, jako to, ze cizi samice nebo samci se nezerou
mellorn jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org