Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Chov

Chov Informace o chovu, výběru, odchovech....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 10-09-2011, 01:45   #61
GabrielaVesela
Junior Member
 
GabrielaVesela's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Dammbach
Posts: 120
Default

myslim, ze jde vzdy o "zenskou",psi mezi s sebou bez feny to take zvladaji lepe, i pres to, kdyz se k nim priblizi 2 cizi pubertaci, jsou zrejme nekdy i v pohode. Alespon jsem toto mohla pozorovat mezi 4 dospelymi saarloos a k nim se pridali dva z ameriky ale vlastne jeste prerostla stenata :-) Fotecky jsem dala na fb, jsem tam pod jmenem Gabriela Schäfer s cernobilou fotkou s miminem ( jenze v CR jeste nejsem prejmenovana, tak si ve foru uzivam meho stareho pekneho prijmeni jeste aspon chvilku..:-)ale dam sem i link jestli se to smi, na album mimo fb.... nejsou fotograficky nic moc, ale klidek u holandskych pratel byl velmi viditelny. Nekdo z majitelu cevecka si dokonce myslel, ze jsou kastrovani...nebyli, protoze u vsech cevecek byli mezi psy vzdy rozpory...ale holandane pri me zvedavosti odpovedeli jasne, jo neni tady fena..a proto to funguje...americani at bez papiru me tedy okouzlili barvou taky...jsou jini a jinak krasni :-)
https://picasaweb.google.com/1073794...eat=directlink
GabrielaVesela jest offline   Reply With Quote
Old 12-09-2011, 01:41   #62
GabrielaVesela
Junior Member
 
GabrielaVesela's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Dammbach
Posts: 120
Default

nejak jsem odbocila z tematu vyber chovatele...budu toho chtit moc, kdyz by moje kriteria byla treba takova : vyrovnani rodice, zdravi rodice, vyborna sozializace uz to prvni stadium, nejlepe chov v byte a s detmi ?
s mym budoucim ceveckem se chci venovat nejen vandrovani, ale treba i hledani predmetu, ci lidi, stopa, jasne ze poslusnost a mozna i chov, ale to podle toho, jestli se povede vzhled a ostatni dulezite pro chov . Jinak nedavam takovy duraz na krasu, ale spis na povahu a zdravi...
Kteri chovatele mohou toto nabidnout , aneb jak hledat aby se vyber zmensil a dal se navstivit osobne ? Asi tezko sjezdim uplne celou republiku, ale nevaham jet nekolikrat daleko, takze to by nevadilo...:-)
GabrielaVesela jest offline   Reply With Quote
Old 12-09-2011, 07:18   #63
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Já bych řekla, že Vaše kritéria nejsou až tak přísná. Samozřejmě, že je lepší znát rodiče osobně, což by nebyl problém, kdybyste žila tady, viděla je na výstavách, táborech, setkáních.....Takhle musíte dát na to, co si o povaze přečtete v bonitačním kódu a na to, co Vám řekne chovatel. Ale neznám chovatele, který by Vám řekl, že nakryl plachého nevyrovnaného psa . Jinak tady skoro neznám člověka, který by prodal nesocializovaná štěňata. Všichni se s nimi ňuchňaj...... A zdraví rodiče? Jde o to, co si pod tím představujete. Pokud rtg DKK, tak informace najdete v každém inzerátu. Navíc- česká čsv jsou poměrně zdravá a vyhodnocením rtg se tady u nás dá i věřit..... Takže opravdu máte z čeho vybírat.
Ale máte spoustu času. Než si budete chtít koupit štěně, tak na nějaký tábor, klubovou výstavu, setkání přijeďte...
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 12-09-2011, 08:48   #64
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by GabrielaVesela View Post
Alespon jsem toto mohla pozorovat mezi 4 dospelymi saarloos a k nim se pridali dva z ameriky ale vlastne jeste prerostla stenata :-)
Saarloosi se nevyznačují takovou nevraživostí vůči stejnému pohlaví jako čsv.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 12-09-2011, 12:25   #65
Vlkodlak
Junior Member
 
Vlkodlak's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Třeboň
Posts: 207
Default

Quote:
Originally Posted by CDaniela View Post
Saarloosi se nevyznačují takovou nevraživostí vůči stejnému pohlaví jako čsv.
Dotaz trošku off topic, ale: moje fena čsv cvičí a od mala je v kontaktu mezi všemožnými plemeny, s čsv se vídáme minimálně. Nikdy nebyla rváč, spíš se podřizuje, ale zhruba od roku a čtvrt to zkouší na fenky, které vypadají plaše - hojí si na nich ego, válí je a snaží se je podřizovat. Samozřejmě jí to zakazuju, s menším či větším úspěchem, mezi některými psy navolno už nesmí-majitelé si to nepřejí, ale ne proto, že by něco dramatického provedla, je jen velká, šedá, moc divoká a vypadá jako vlk - to pro strach stačí. Nikdy ale nešla do rvačky zubama a máme na kontě jen jednu jedinou bitku s krví - s místní fenou NO - vyhlášenou zápasnicí zocelenou mnoha bitvami - a i tak šly holky velmi rychle od sebe, jedna měla procvaklé ucho, druhá hřbet - na šití to rozhodně nebylo. V souladu s teorií na cvičácích doufám, že se dobereme stavu, že na ostatní feny vůbec vyjíždět nebude a když už něco zkusí, tak se to podaří řešit poslušností, tedy odvoláním nebo zákazem. Doteď jsem věřila, že se tohoto stavu dobereme (budou jí 2 roky). Ale tohle fórum mě trochu zarazilo: je moje očekávání reálné? nebo mají čsv nějakou speciální povahu, která jim velí rvát se se stejnými pohlavím? Mám čekat nějaký zlom, kdy se začne rvát fakt na krev? Jak jsou na tom vaše feny při vypuštění navolno, když potkají na procházce neznámou fenu? Předem díky za zkušenosti.
Vlkodlak jest offline   Reply With Quote
Old 12-09-2011, 14:10   #66
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Vlkodlak View Post
Dotaz trošku off topic, ale: moje fena čsv cvičí a od mala je v kontaktu mezi všemožnými plemeny, s čsv se vídáme minimálně. Nikdy nebyla rváč, spíš se podřizuje, ale zhruba od roku a čtvrt to zkouší na fenky, které vypadají plaše - hojí si na nich ego, válí je a snaží se je podřizovat. Samozřejmě jí to zakazuju, s menším či větším úspěchem, mezi některými psy navolno už nesmí-majitelé si to nepřejí, ale ne proto, že by něco dramatického provedla, je jen velká, šedá, moc divoká a vypadá jako vlk - to pro strach stačí. Nikdy ale nešla do rvačky zubama a máme na kontě jen jednu jedinou bitku s krví - s místní fenou NO - vyhlášenou zápasnicí zocelenou mnoha bitvami - a i tak šly holky velmi rychle od sebe, jedna měla procvaklé ucho, druhá hřbet - na šití to rozhodně nebylo. V souladu s teorií na cvičácích doufám, že se dobereme stavu, že na ostatní feny vůbec vyjíždět nebude a když už něco zkusí, tak se to podaří řešit poslušností, tedy odvoláním nebo zákazem. Doteď jsem věřila, že se tohoto stavu dobereme (budou jí 2 roky). Ale tohle fórum mě trochu zarazilo: je moje očekávání reálné? nebo mají čsv nějakou speciální povahu, která jim velí rvát se se stejnými pohlavím? Mám čekat nějaký zlom, kdy se začne rvát fakt na krev? Jak jsou na tom vaše feny při vypuštění navolno, když potkají na procházce neznámou fenu? Předem díky za zkušenosti.
Moje feny s neznámou fenou do přímého kontaktu nepouštím. Chodím v 99ti% případů se smečkou (3 - 4 psi) a rozhodně by se všichni ochotně smečkově poprali. Když půjdou solo, nechají se okřiknout, ale kamarádit se nebo hrát s cizí fenou nebudou.
Pokud žije jedna fena sama, je určitě situace jednodušší. Má-li dobrou ovladatelnost, můžete se dopracovat ke stavu, že si fen nebude všímat.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 12-09-2011, 14:42   #67
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

... jo a "muchlovat" pod sebe jsem je nikdy nenechala. Sama nemám ráda, když to někdo na mých štěňatech praktikuje, tak nevidím důvod proč to těm svým povolovat.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 12-09-2011, 15:11   #68
Janiz
Junior Member
 
Janiz's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 237
Default

Tak todle mi nedá.. to je totiž věčný problém.. feny s fenama a psi se psama.
Tady se řeší několik věcí současně, takže k tomu co se týče fen i psů čsv, vůči cizím jedincům stejného pohlaví je tam nevraživost nebo chcete-li dominance, o tom žádná!! která se musí samozřejmě řešit a výsledky jsou různě úspěšné. Nejvíc samozřejmě pokud je čsv jen jedno. Už od dvou kusů je to smečka a tudíž alespoň potenciální problém.
Co se týče dotazu na soužití feny čsv se starší labinou, pokud si budete brát čsv jako štěně, problém bych neviděla a to ani později bych se toho nebála. Ten rozdíl 6-7 let je dost velký na to aby ji mladší fena čsv respektovala a brala jí jako adoptivní matku a šéfku. (pokud teda labina neni nějak extremně nevyrovnaná, záleží samo i na vztahu labiny ke štěněti a tom jak se k němu postaví ona a vy k nim)

Nemáme sice mega vekou smečku, ale máme 2 dost dominantní feny, matku s dcerou(7 a 3 roky). Co se týče soužití starší dokud byla sama s jinými "domácími" (rozuměj z rodiny) fenami jak mladšími tak staršími bylo to vždy v pohodě, i když jsme ze začátku samozřejmě hlídali a byli opatrní. Dokonce i ty dvě s těmi "domácími" jsou v podstatě hodný, cizí jsou ale celkem problém!
Jo a pokud by to feny neměly mezi sebou jasně dané nebo vyříkané tak stačí samozřejmě jeden pes a byl by oheň na střeše (a obráceně to funguje taky spolehlivě)
Janiz jest offline   Reply With Quote
Old 12-09-2011, 16:11   #69
Kometa
Junior Member
 
Kometa's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Jablonec nad Nisou
Posts: 153
Default

My jsme tuhle potkali asi jedno dost netypické čévéčko) Byl to pes, prý necelé tři roky starý, prý z CHS někde od Sázavy, říkají mu Áďa, ale jak se jmenuje netuším. Každopádně, když jsem se majitelky ptala, jestli k němu můžu Dinga pustit, jestli mu nic neudělá, podívala se na mě úplně překvapeně, co by mu jako měl udělat? Tak jsme je pustili a opravdu, ten pes nebyl plachý nebo přehnaně submisivní, ale doslova si nechal Dinouše skákat po hlavě, s bohorovným klidem si nechal líbit všechny provokace, občas se dal trochu vyprovokovat ke hře na chvilku a pak zase jen tak postával, občas zavrčel nebo odrazil útok, když byl Dingo dotěrný moc... a jinak nic, žádné peskování, machrování, prostě pohodář Takže asi existuje víc medvídkovatých čévéček, protože ve skoro třech letech bych řekla, že už se moc nezmění... I když je to možná rarita
__________________
www.jezek.vyjimecny.cz
Kometa jest offline   Reply With Quote
Old 12-09-2011, 16:45   #70
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

my to mame podobne jako vetsina. Ale prijde mi, ale klidne me opravte, ze dve samice se nesnesou mnohem vic nez dva samci. Prijde mi to jako u lidi. Kdyz se nesnasej dve zenske, tak je to nadosmrti a chlapi, ti si daji pres drzku a muzou byt zase kamosi.Nebo se pripadne tolerovat a nepostvavaj porad na sebe.
K cizim fenam nepoustim vubec, nejedna-li se o uplne maly stene, ale tam neni zadny zajem si s ni hrat.Mladsi cubiny zkousi sikanovat, starsi podlejza a se stejne staryma cubinama je to jak kdy. Mozna, ze kdyby byly navolno jen s kosem,tak by to nebylo tak hrozny, jako na voditku, kdy to tu situaci jen umocnuje a adrenalin strika vsem z usi.Druha situace,kdy by to se samici i slo, je, ze se musi trochu znat a treti je, jako treba u Rudy D. na free sobote, kdy se sejde 50 psu a to potom neresi nic a nikoho. Koho nemusi jsou plemena jako maliny nebo dobrmanky,tam je to celkem ultimatni. V ulici ma jednu nepritelkyni na zivot a na smrt, kdy zensky vbehla cuba za nama do hospody( dobrmanka ci neco takoveho) a vrhla se pod stul k Arwen, ale ja duchaprtomne nastavila nohu,cubu si stahla, takze se nestihly porvat,ale to cloveka nenapadne, aby daval bacha i v hospodeNo, ale od te doby,jakmile zmerci jedna druhou, tak jsou jak smyslu zbavene a vidim toho bersekra, ktery by nastoupil, kdyby se k sobe dostaly....
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 12-09-2011, 19:41   #71
BrunhoferovaV
Junior Member
 
BrunhoferovaV's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Praha 10
Posts: 52
Send a message via ICQ to BrunhoferovaV
Default

Quote:
Originally Posted by Vlkodlak View Post
Dotaz trošku off topic, ale: moje fena čsv cvičí a od mala je v kontaktu mezi všemožnými plemeny, s čsv se vídáme minimálně. Nikdy nebyla rváč, spíš se podřizuje, ale zhruba od roku a čtvrt to zkouší na fenky, které vypadají plaše - hojí si na nich ego, válí je a snaží se je podřizovat. Samozřejmě jí to zakazuju, s menším či větším úspěchem, mezi některými psy navolno už nesmí-majitelé si to nepřejí, ale ne proto, že by něco dramatického provedla, je jen velká, šedá, moc divoká a vypadá jako vlk - to pro strach stačí. Nikdy ale nešla do rvačky zubama a máme na kontě jen jednu jedinou bitku s krví - s místní fenou NO - vyhlášenou zápasnicí zocelenou mnoha bitvami - a i tak šly holky velmi rychle od sebe, jedna měla procvaklé ucho, druhá hřbet - na šití to rozhodně nebylo. V souladu s teorií na cvičácích doufám, že se dobereme stavu, že na ostatní feny vůbec vyjíždět nebude a když už něco zkusí, tak se to podaří řešit poslušností, tedy odvoláním nebo zákazem. Doteď jsem věřila, že se tohoto stavu dobereme (budou jí 2 roky). Ale tohle fórum mě trochu zarazilo: je moje očekávání reálné? nebo mají čsv nějakou speciální povahu, která jim velí rvát se se stejnými pohlavím? Mám čekat nějaký zlom, kdy se začne rvát fakt na krev? Jak jsou na tom vaše feny při vypuštění navolno, když potkají na procházce neznámou fenu? Předem díky za zkušenosti.
Mně se nerve. Teď jí je 9. Cizím dominantním, stejně velkým, stejně starým fenám se většinou vyhne. Vychovávací snahy mívá na mladé, převážně hodně temperamentní psy, stejně jak psala Daniela, netoleruju, páč bych se v opačném případě taky pěkně vztekala.

Last edited by BrunhoferovaV; 12-09-2011 at 19:47.
BrunhoferovaV jest offline   Reply With Quote
Old 26-10-2011, 11:39   #72
GabrielaVesela
Junior Member
 
GabrielaVesela's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Dammbach
Posts: 120
Default

Mam taky zvlastni prihodu jeste ze setkani v Heigenbrückenu. Vzala jsem s sebou Borderku a Labinu a potkala smecku Holandanu. Vetsina Ceveckaru mi totiz rika, ze jejich psy maji s Borderkama problem, zrejme kvuli jejich prikrcenemu postoji atd...
Moje stara borderka si hraje i v jejim veku 13 let s malymi psy a velke absolutne ignoruje, nebo na ne podobne jako cevecka reaguje hrozbou, na ty hodne drze psy se pochopitelne otoci a chce je stipnout, kdyz ji otravuji. Pak ji odvolam a ona se u me schova, proste to neresi. Kdyz jsme potkali smecku holandanu, sla si s odstupem nekde hledat mysi a zanedlouho ji cela smecka velkych Saarlosu ( feny i psy ) nasledovali, jakoby byla jejich sefem....:-) Zadny pes ani Cevecko-Pes o kterem mi majitel tvrdil, ze bordery rad nema, ji nikdy nenapadl. Zrejme mam borderu, ktera se umi chovat :-)
GabrielaVesela jest offline   Reply With Quote
Old 26-10-2011, 12:07   #73
Pouliche
Bolt Grey Střípek snů
 
Pouliche's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Děčín
Posts: 93
Send a message via Skype™ to Pouliche
Default

Quote:
Originally Posted by GabrielaVesela View Post
Vetsina Ceveckaru mi totiz rika, ze jejich psy maji s Borderkama problem, zrejme kvuli jejich prikrcenemu postoji atd...
Z vlastních zkušeností můžu říct, že je to vzájemné - už od štěněte mi na něj bordery silně útočily, i když on by si hrál. Když vyrostl, tak od fenky borderky by se nechal klidně sežrat, jen aby se s ní mohl přivítat, ale psa by zakousl. Uvodíme časem v dospělosti, jak to bude mít... Ještě jsem ale nepotkala borderku, která by se s ním chtěla přátelit a neútočila na něj.
Pouliche jest offline   Reply With Quote
Old 26-10-2011, 12:47   #74
Stela
Junior Member
 
Join Date: Sep 2006
Location: Smrček
Posts: 255
Send a message via ICQ to Stela
Default

Moje první fenka vyrůstá s borderkami odmalička (na vedlejším ranči mají/měli 2 bordery psa a fenu) - teď tam mají jen fenu (psa ukradli). Nikdy nebyl problém.
Moje druhá fena si myslí, že je borderka :-) Takže u nás to vypadá asi takto - bordeka pase koně, druhá borderka pase první a moje vlčanda pase borderky ... Takže maximálně proběhaná a dokonce je stejně rychla jako ony. Neviděla bych konkrétní problém v borderkoliích, ale ve zkušenostech z mládí. Samozřejmě pokud se pes krčí a bojí je to pro čévo možná popoud.
Moje fena nesnáší bernardýny - známá z dalšího ranče :-)( jsme dědina o 50 obyvatelých, ale máme 4 statky s koňmi :-D) si koupila malou bernardýnku cca o půl roku starší než moje fena - nesnáší se od malička bernardýnka byla hodně dominantní a tak jim to zůstalo. Vidímě bernardýna a trvá nám dlouho než zjistíme, že to není ten náš, abychom prošli kolem v klidu :-)
Stela jest offline   Reply With Quote
Old 26-10-2011, 15:10   #75
GabrielaVesela
Junior Member
 
GabrielaVesela's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Dammbach
Posts: 120
Default

Quote:
Originally Posted by Stela View Post
Neviděla bych konkrétní problém v borderkoliích, ale ve zkušenostech z mládí. Samozřejmě pokud se pes krčí a bojí je to pro čévo možná popoud.
Uz jsme teda uplne mimo tema..ale dopisu jeste ze prikrceny postoj borderky, tim nemyslim bojici se borderky, ale treba zrovna typicky postoj pri hlidani ovci...kdy bordera proste pase stado. Tento postoj zaujme u jakehokoliv zvirete, kocky, atd. nekdy i u maleho psa, nez pozna ze je to pes...:-) Moje bordera zrejme nema problem se psy z toho duvodu, ze se konfliktu vyhyba a je submisivni, ale to jak vedla smecku saarlosu za sebou, me opravdu prekvapilo..Jeji chaldny postoj a vubec to, ze nemela zajem se s nimi moc bavit, mozna prave to bylo pro ne zajimave, nebo videli, ze hleda mysi a chteli se zapojit do spolecneho lovu, vse je asi mozne. Na setkani v Heigenbrückenu jsem ji mela volne mezi ceveckami, ti se mohli ustekat, ale ona vlastne vzdy dela, jakoby tam nikdo nebyl, proste si toho nevsima.
GabrielaVesela jest offline   Reply With Quote
Old 26-10-2011, 15:48   #76
Pouliche
Bolt Grey Střípek snů
 
Pouliche's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Děčín
Posts: 93
Send a message via Skype™ to Pouliche
Default

Quote:
Originally Posted by GabrielaVesela View Post
Uz jsme teda uplne mimo tema..ale dopisu jeste ze prikrceny postoj borderky, tim nemyslim bojici se borderky, ale treba zrovna typicky postoj pri hlidani ovci...kdy bordera proste pase stado. Tento postoj zaujme u jakehokoliv zvirete, kocky, atd. nekdy i u maleho psa, nez pozna ze je to pes...:-) Moje bordera zrejme nema problem se psy z toho duvodu, ze se konfliktu vyhyba a je submisivni, ale to jak vedla smecku saarlosu za sebou, me opravdu prekvapilo..Jeji chaldny postoj a vubec to, ze nemela zajem se s nimi moc bavit, mozna prave to bylo pro ne zajimave, nebo videli, ze hleda mysi a chteli se zapojit do spolecneho lovu, vse je asi mozne. Na setkani v Heigenbrückenu jsem ji mela volne mezi ceveckami, ti se mohli ustekat, ale ona vlastne vzdy dela, jakoby tam nikdo nebyl, proste si toho nevsima.
Stejný přikrčený postoj má Bolt, když chce lovit nebo se chystá nenápadně k útoku. Krom toho silně řeší silně řeč těla a to bude asi většina čévéček v tomhle podobná. Čévéčka ten postoj můžou chápat jinak...
Vím, že pokud by měl od mala kamaráda borderáka (samce), tak se s ním bude rád vítat kdykoliv ho uvidí, ale sousedi mají "jen" jezevčíka a jednoho většího křížence, který se už s Boltem přátelit nechce, když ho přerostl a "dospěl"
Pouliche jest offline   Reply With Quote
Old 26-10-2011, 22:57   #77
Stela
Junior Member
 
Join Date: Sep 2006
Location: Smrček
Posts: 255
Send a message via ICQ to Stela
Default

Quote:
Originally Posted by GabrielaVesela View Post
Uz jsme teda uplne mimo tema..ale dopisu jeste ze prikrceny postoj borderky, tim nemyslim bojici se borderky, ale treba zrovna typicky postoj pri hlidani ovci....
Jasné chápu :-) znám jejich pohyby, ale vím, že nejdou do boje. proto se to možná některým zvířatům zdá jako "bojácná pozice" ...to už je ale opravdu mimo téma :-)
Stela jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org