Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Chov

Chov Informace o chovu, výběru, odchovech....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 13-07-2004, 11:30   #1
Ghost
Junior Member
 
Join Date: Jan 2004
Location: Praha-Východ
Posts: 74
Default Pravidla pro pojmenování psů

Ahoj,

rád bych si ujasnil jednu maličkost, a tou je pojmenování psů. Vím (rámcově) podle jakého klíče se psi pojmenovávají, ale rád bych, kdyby mi to mohl někdo zrekapitulovat, díky.

Moje otázka je totiž následující:
Mám pro svého budoucího psa vybrané jméno a jsem rozhodnut mu tak říkat, i kdyby měl v rodokmenu jiné. Co si o tom myslíte? A je to běžné nebo nesmyslné?

Díky za názory.

Ghost
Ghost jest offline   Reply With Quote
Old 13-07-2004, 21:56   #2
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default Re: Pravidla pro pojmenování psů

Quote:
Originally Posted by Ghost
Vím (rámcově) podle jakého klíče se psi pojmenovávají, ale rád bych, kdyby mi to mohl někdo zrekapitulovat, díky.
Psi se pojmenovávají podle jednoduchých pravidel. Nejprve je třeba vědět, že jméno psa se skládá, jako u člověka, ze dvou částí. Ze jména psa (něco jako křestní jméno) a jména chovatelské stanice (obdoba příjmení), ze které pochází. V jednom vrhu musí jméno psa začínat na stejné písmeno. Písmena jdou po sobě podle pořadí vrhů v chovatelské stanici (1. vrh "A", 2. vrb "B", 3. vrh "C" atd.). Nepoužívají se písmena s háčky a čárkami naopak specialitou ČR a SR je používání "Ch" jako samostaného písmene (v ostatních zemích jsou tato jména zařazena do 3. vrhů, tedy "C"). Pokud chovatelská stanice má takové množství vrhů, že vyčerpá celou abecedu, začíná se znovu od "A". Příklady takových psů je možné vidět v databázi, kdy mají dva psi stejné jméno ale chovatel to rozliší např. římskou číslicí (např. Bara z Rosíkova a Bara II z Rosíkova). V pravidlech pojmenovávání jsou další různá podrobnější pravidla, ale tyto jsou ta základní. Snad jen se zmínit o třech specialitách.
1. Pes může mít (jako člověk) i více jmen. Nejčastěji 2. Je to dáno buďto libovůlí chovatele nebo častěji právě tím, že majitel chce psa se jménem, které začíná na písmeno neodpovídající pořadí vrhu v chovatelské stanici. Druhé jméno je možné dát v tomto směru libovolné.

2. Abecední pořadí vrhů neplatí ve všech státech, takže v některých se setkáte i s tím, že 1. vrh začíná na např. "Z" (např. Itálie).

3. V některých státech se jméno používá v obráceném pořadí, tzn. první se uvádí jméno chovatelské stanice a teprve druhé jméno psa (opět příkladem je Itálie).

Quote:
Originally Posted by Ghost
Moje otázka je totiž následující:
Mám pro svého budoucího psa vybrané jméno a jsem rozhodnut mu tak říkat, i kdyby měl v rodokmenu jiné. Co si o tom myslíte? A je to běžné nebo nesmyslné?
Nesmyslné to není, ale myslím si, že pokud máte vybraného chovatele a vrh včas, není problémem mu nechat jméno zapsat do rodokmenu (pokud neodpovídá písmenem, tak jako druhé).
Má vlastní zkušenost je taková, že z mých 18 odchovaných štěňat si majitelé sami určili jméno u 14 z nich. Pokud má chovatel zájemce o štěňata včas (myšleno do 28. dne stáří štěňat, do kdy je chovatel povinen vrh nechat zapsat do plemenné knihy), pak to není vůbec žádný problém.
Poměrně běžně je možno se setkat s případy, kdy majitel oslovuje psa zcela jiným jménem, než má pes v PP. I když, s odkazem na výše uvedené, se mi to zdá zbytečné.

Pavel

PS :Jistě není moje odpověď vyčerpávající. Problematiku pojmenovávání je možné konzultovat přímo s ČMKU, kde jsou k tomu nejkompetentnější osoby (http://www.cmku.cz)
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 15-07-2004, 11:03   #3
Artemis
Junior Member
 
Artemis's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Vysočina
Posts: 30
Default pojmenování psa

Tvé informace jsou Pavle docela vyčerpávající, jen bych je pro lepší pochopení zestručnil. Bez ohledu na to, co má pes v rodokmenu za jméno, může si ho majitel pojmenovat, jak chce. Už za totáče jsme nastupovali ke zkouškám s tím, že jsme hlásili: "pes Zuno ze SNB, volacím jménem Čenda...". Z toho vyplývá, že je jedno, jak na psa volám. Někdy člověk ani neví, jak se zapsané jméno vyslovuje nebo je tak dlouhé, že si přejmenuje psa jménem, které mu lépe sedí. Já osobně psům dávám dvouslabičná jména pro lepší vyslovování.
Pokud však chce mít jméno zapsáno v rodokmenu, je to opravdu složitější.
Artemis jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org