Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Chov

Chov Informace o chovu, výběru, odchovech....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 29-07-2011, 08:19   #21
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by yzengrin View Post
Já se hlásím!!!
Není to jednoduché a je to spojené i s dalšími věcmi. Je třeba nastavit co nejpřísnější podmínky výběru majitelů aby se "odfiltrovali" ti horší. Ale na to je třeba těch zájemců mít dostatek. Takže je třeba dostatečně svou CHS propagovat, se svými psy jezdit po akcích v ČR i zahraničí, se zájemci komunikovat atd.
Z praxe vím, že u hodně chovatelů není problém vybrat chovatele, ale vůbec sehnat jich tolik, aby prodal štěňata.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 01-08-2011, 09:33   #22
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Není to jednoduché a je to spojené i s dalšími věcmi. Je třeba nastavit co nejpřísnější podmínky výběru majitelů aby se "odfiltrovali" ti horší. Ale na to je třeba těch zájemců mít dostatek. Takže je třeba dostatečně svou CHS propagovat, se svými psy jezdit po akcích v ČR i zahraničí, se zájemci komunikovat atd.
Z praxe vím, že u hodně chovatelů není problém vybrat chovatele, ale vůbec sehnat jich tolik, aby prodal štěňata.
To je mi všechno celkem jasné...Ale ráda bych se poučila co se týče výběru budoucích majitelů.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 01-08-2011, 10:33   #23
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by yzengrin View Post
To je mi všechno celkem jasné...Ale ráda bych se poučila co se týče výběru budoucích majitelů.
Každý chovatel na to má svůj systém (tedy kromě těch, co prodají komukoliv, kdo zaplatí). Asi se nedá dát nějaký obecný návod, protože každý chovatel posuzuje trochu něco jiného a má trochu ninak nastavené priority. Ale to už je trochu jiné téma do jiného fóra.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 02-08-2011, 10:35   #24
Kometa
Junior Member
 
Kometa's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Jablonec nad Nisou
Posts: 153
Default

K tomu kotci a bytu bych dodala, že mi máme Dinouše z bytového odchovu a doma je na zabití, nábytek sice neničí, ale odejít z bytu a nechat ho tu, můžu tak maximálně na pár minut a i tak minimálně něco shodí ze stolu nebo ukradne něco, co může žvýkat... nechat někde ležet jídlo nebo jen špinavé nádobí je nemožné Na druhou stranu na kotec si docela pěkně zvykl i když jsme ho postavili až když mu byly asi čtyři měsíce, takže tam rozhodně nebyl zvyklý od mala. Občas má sice ještě chvíli, kdy kňučí, obvykle začne, když je tam delší dobu a potřebuje se vyvenčit, ale většinou už nejančí ani když ho tam zavírám... Je to mnohem lepší, než jsem čekala
Já mám pocit, že ani výběr rodičů člověku nezaručí, že ten pes bude takový a takový... když vidím na různých akcích rodiče a potomky nebo i třeba sourozence, jak jsou každý naprosto jiný, jak vzhledem (tomu teda moc nerozumím, ale z mého laického pohledu), tak povahou... Je to prostě o náhodě
Kometa jest offline   Reply With Quote
Old 02-08-2011, 10:44   #25
Pouliche
Bolt Grey Střípek snů
 
Pouliche's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Děčín
Posts: 93
Send a message via Skype™ to Pouliche
Default

Quote:
Originally Posted by Kometa View Post
Já mám pocit, že ani výběr rodičů člověku nezaručí, že ten pes bude takový a takový... když vidím na různých akcích rodiče a potomky nebo i třeba sourozence, jak jsou každý naprosto jiný, jak vzhledem (tomu teda moc nerozumím, ale z mého laického pohledu), tak povahou... Je to prostě o náhodě
Že se může lišit vzhledem od rodičů, není nic zvláštního...genetika je dost o náhodě a nikdo nemůže dopředu říct, které geny se projeví
Pouliche jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 11:03   #26
GabrielaVesela
Junior Member
 
GabrielaVesela's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Dammbach
Posts: 120
Default

mne by zajimalo, kteri chovatele v Cr jiz nechavaj svei psy testovat na DM ? Mam momentalne Borderku, ktera touto nemoci trpi a uz ted mam strach z toho, jaky bude jeji konec, nerada bych si to zazila s dalsim psem znovu a proto bych chtela mimo povahu vybirat i takovou chovatelskou stanici, ktera se zodpovedne stara i o zdravi jedincu a pochopitelne bych si tak prala, aby oba rodice byli zdravi...
Oba rodiče jsou zdraví (G/G), pak všechna štěňátka budou zdravá (G/G
GabrielaVesela jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 11:13   #27
GabrielaVesela
Junior Member
 
GabrielaVesela's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Dammbach
Posts: 120
Default

pak jeste otazka odberu...Vetsina ceskych chovatelu doporucuje brzky odber. V nemeckem Heigenbrückenu, kde jsem se byla radit, divat a informovat, maji vsichni sve cevecka az od tech povolenych 8 tydnu. Jejich argumentem je hlavne to, ze steneti by pri odberu v 5-6 tydnech chybeli prave informace, ktere ziska mezi sourozenci ve hre atd. a ze nemaji absolutne problem s tim, ze by jejich psi byli spatne vazani na cloveka. Ja nejak tapu, co je tedy lepsi, muj nazor je totiz takovy, ze pokud bych nasla chovatele, ktery se opravdu venuje stenatkum, tak jak se ma a v rannem impritingu ( tedy do 8 tydnu ) jiz u nej poznaji vsechno mozne, pak si myslim, ze by nemel byt problem, vzit si stene az v tech 8 tydnech. Rada bych si pak take vzala dovolenou a pochopitelne treba tech poslednich 14 dni travila nekde ve stanu blizko chovatele a mohla se tak podilet spolu s chovatelem v rannem veku jiz stene seznamovat se vsim, co bude potrebovat a zvykat si i na mou osobu, ale nadale jeste byt ty posledni dva tydny u sve"vyrovnane " matky a sourozencu. Myslite, ze by to byl spravny postup, neco jako kompromis mezi v CR doporucenym brzkym odberem a odberem v 8 tydnech ? Dekuji za prispevky...
Mam jeste cas, Cevecko bych si rada poridila az za 3-4 roky, nebot pak ma dcera zacne chodit do skoly a ja budu mit vic casu. Mimoto by mi momentalne stenatko skakalo po nemocne 13-lete Borderce a ta uz by to urcite zdravotne spatne nesla, i kdyz je to skoda, nebot jako chuva byla vzdy skvela :-)
GabrielaVesela jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 11:14   #28
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Začíná to patřit k prestiži chovatele, takže mnozí už své psy otestovali (zvlášť když je to zadarmo) a negativním výsledkem se jistě každý rád pochlubí. Takže stačí se na to zaměřit a u psů, kde to majitel neuvádí, se ho zeptat. Buď je pes pozitivní, nebo není testován a pak je vhodné majitele k otestování vyzvat.
__________________
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 11:15   #29
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Ak by sa pouzivali iba zdravi (G/G) rodicia, zachvilu by nam plemeno zakapalo na ine ochorenia ktore niesu testovatelne. Pravdepodobnost rozvoja klinickych priznakov u G/g jedincov je miziva (resp skor sa mu tie iste priznaky rozvinu z inych ako genetickych dovodov), idealne je parit tak, aby ziadne stena nebolo g/g.

Vdaka Daniele je teraz testovanie u CSV mozne zadarmo, takze zodpovedni chovatelia by mali testovat a vyuzivat vysledky v prospech steniatok i plemena.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 11:20   #30
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

K tomu odberu - najnovsie regule uvadzaju ako minimalny vek odberu stenata 8 tyzdnov, takze skorsi odber by ziaden chovatel nemal navrhovat. Obcas majitel z nejakych dovodov potrebuje odobrat stena skor, ale tie dovody by mali byt vazne (napriklad cestovne obmedzenia pre majitela z daleka, moznosti cerpania dovolenky pre prve tyzdne spolu a podobne). Inak naozaj to stena z pobytu u matky do veku 8 tyzdnov prosperuje, a aj starsie stenata pri spravnej socializacii zvladaju bez problemov zmenu prostredia.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 11:43   #31
GabrielaVesela
Junior Member
 
GabrielaVesela's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Dammbach
Posts: 120
Default

dekuji :-)
GabrielaVesela jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 13:45   #32
Elsia&Benjamin
Junior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Písty - Budyně nad Ohří
Posts: 124
Default

Quote:
Originally Posted by saschia View Post
K tomu odberu - najnovsie regule uvadzaju ako minimalny vek odberu stenata 8 tyzdnov, takze skorsi odber by ziaden chovatel nemal navrhovat. Obcas majitel z nejakych dovodov potrebuje odobrat stena skor, ale tie dovody by mali byt vazne (napriklad cestovne obmedzenia pre majitela z daleka, moznosti cerpania dovolenky pre prve tyzdne spolu a podobne). Inak naozaj to stena z pobytu u matky do veku 8 tyzdnov prosperuje, a aj starsie stenata pri spravnej socializacii zvladaju bez problemov zmenu prostredia.
A to se týká Slovenska, nebo i ČR? Já jsem si štěně brala na 6 týdnech a za těch 14 dní do 8.týdne už toho se mnou spoustu poznal a vyzkoušel, co se socializace týče - dopravní prostředky, hodně lidí, děti, koně atd atd. Od těch 6 týdnů co jsem ho měla rostl jako z vody, den ze dne bylo vidět jak je větší. Představa jak chovatel v 7 týdnech (to už jsou čévéčka docela medvědi) socializuje 8 nebo třeba i 10 štěňat - to je přece nereálné. S osmi piraněma nikam naráz vyrážet nemůže a pokud by měl socializovat každého zvlášť...? Kolik chovatelů si může dovolit být u každého vrhu celých 8 týdnů doma a věnovat se socializaci každého jedince zvlášť a individuálně jak to potřebuje. Myslím, že na odběru na 6.týdnu něco bude.
Elsia&Benjamin jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 14:03   #33
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Tyka sa to aj Ceska. A ano, socializovat sa da. Nie perfektne, ale v tom veku ani nieje potrebna perfektna socializacia. A da sa aj cestovat - ja som bola s mojimi 8 prckami cca 4 tyzdnovymi na navsteve u kamosky na predlzeny vikend (este ze ma Pato take velke auto). Plus obcas niektore stena zo sebou do prace, na vylet do mesta, pozicane kamaratom na hodinku-dve do cudzieho prostredia. A kopec navstev, uz od malicka k nim boli vpustani znami aj cudzi ludia, dospeli aj deti. Najvacsim problemom su skor demolacne schopnosti 8 tyzdnovej svorky pirani.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 14:17   #34
Elsia&Benjamin
Junior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Písty - Budyně nad Ohří
Posts: 124
Default

A tohle tedy pravda je nebo ne?
"Obecně platí, a snažíme se to vždy novým majitelům vlčáků co nejdřív vštípit, že co nestihnete do tří měsíců věku štěněte, to pak musíte složitě dohánět a někdy se to už nepodaří." (autor se snad nebude zlobit, že jsem to sem dala)
Protože pak mi přijde nesmyslné, si tu dobu na ukázání světa malému šedivcovi (a to hlavně věcí, které třeba se mnou potkávat bude a u chovatele tato možnost není) zkracovat z 6 týdnů na 4?
Elsia&Benjamin jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 15:01   #35
GabrielaVesela
Junior Member
 
GabrielaVesela's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Dammbach
Posts: 120
Default

Mam nacteno ze prvni doba ranneho impritingu je uz do osmi tydnu. Takze od chvile, kdy se stenatkum otevrou oci, by se meli seznamovat se vsim moznym. Je mi ale taky jasne, ze sam chovatel nebude mit cas uplne na vsechno, proto ten napad, podilet se spolecne s chovatelem na ranne sozializaci, jak jsem psala predtim. Myslim ,ze budu hledat chovatele, ktery pristoupi na to, ze budu navstevovat stene co nejdriv i kdyz ho odeberu az v osmi tydnech, presto se budu snazit uz treba od pateho tydne, si stene na nejakou dobu pujcit, hrat si s nim, udelat maly vylet s dcerkou a stenatkem a pak ho zase vratit k mamine a sourozencum. Snad mi na to chovatel pristoupi ? Nebo jsou nejake zduvodnene argumenty, ktere by mluvily proti ? Napr. to, ze pes jeste neni ockovany atd ? Rizika ?
GabrielaVesela jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 15:09   #36
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Ja som stenata poziciavala kamaratom, a buduci majitelia mohli k nam chodit na navstevu kolko chceli. Je pravda ze neockovane stena je vo vacsom riziku chytenia nejakej choroby, takze treba byt opatrny. Ale aj chovatel, pokial to nieje mnozitel, sa stencom ma moznost venovat, a ten zivot stenata nema byt len o socializacii na cudzie veci, ale aj o spravani sa v svorke, spolupraci, komunikacii, a to mu zas daju matka a surodenci. Tiez neposlete 6-rocne decko na 10 hodin do skoly zarezavat, lebo ved vzdelanie je dolezite a v ranom veku sa uci najlepsie...
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 15:15   #37
sdivokoukrvi
Member
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 674
Default

Taky mám fenu od 6 týdnů a nevidim na ní, že by se to někde negativně podepsalo. Do 8 týdne sme toho ale v rámci socializace stihli hodně,( dost pochybuju že bych tohle mohla poskytnout třeba 8 štěňatům) od čajoven po mhd, po návštěvy mých kamarádů. Od mala se vídala s jinými psy od štěňat po dospělce.
sdivokoukrvi jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 15:26   #38
GabrielaVesela
Junior Member
 
GabrielaVesela's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Dammbach
Posts: 120
Default

saschia - zcela souhlasim :-) a o to mi jde...chodit k chovateli, ktery si pri navstevach udela i cas na to, mi poradit i pote co si stene odvezu a urcite i pozdeji treba u vychovy a poslusnosti. Ted uz musim jen premyslet za kym pujdu, kdo planuje za 3-4 roky stenatka ( coz asi takto dopredu nikdo neplanuje ) a jestli si mam poridit fenku ci psa. Tendence je fena, protoze ti vlci spolu zrovna na te vystave moc nevychazeli, za to feny v kruhu byly daleko vice v pohode...jenze zde jsou nazory ruzne...tak budu jeste premyslet a premyslet a ptat se a ptat se...
GabrielaVesela jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 15:29   #39
Elsia&Benjamin
Junior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Písty - Budyně nad Ohří
Posts: 124
Default

Má o tom napsáno i p.Hartl ve své knize - http://www.sky.cz/seda-eminence/pkniha.html - doporučuji přečíst celou - výhody a nevýhody časného odběru - str.17/18 knihy, 22/23 PDF dokumentu.
Elsia&Benjamin jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 15:33   #40
sdivokoukrvi
Member
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 674
Default

Quote:
Originally Posted by GabrielaVesela View Post
saschia - zcela souhlasim :-) a o to mi jde...chodit k chovateli, ktery si pri navstevach udela i cas na to, mi poradit i pote co si stene odvezu a urcite i pozdeji treba u vychovy a poslusnosti. Ted uz musim jen premyslet za kym pujdu, kdo planuje za 3-4 roky stenatka ( coz asi takto dopredu nikdo neplanuje ) a jestli si mam poridit fenku ci psa. Tendence je fena, protoze ti vlci spolu zrovna na te vystave moc nevychazeli, za to feny v kruhu byly daleko vice v pohode...jenze zde jsou nazory ruzne...tak budu jeste premyslet a premyslet a ptat se a ptat se...
Myslím že v dnešní době ti možnost častých návštěv poskytne každý
sdivokoukrvi jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:35.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org