Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Chov

Chov Informace o chovu, výběru, odchovech....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 19-06-2008, 08:30   #1
Anarvin
Junior Member
 
Join Date: Jun 2008
Location: Černá Hora
Posts: 42
Question Krytí fenky

Dobrý den,
mám takový dotaz. Když si majitelé fenky vyberou na krytí určitého psa, nechají si poradit od poradkyně chovu a ta jim psa neschválí, musí se tím naprosto řídit nebo se to bere opravdu jen jako rada a tak si majitelé stejně můžou nechat vybraného psa na krytí?
Možná už zde podobný nebo stejný dotaz byl, bohužel jsem ho, ani odpověď na něj nenašla.
Děkuji všem.
Anarvin jest offline   Reply With Quote
Old 19-06-2008, 08:53   #2
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Cov se řídí schváleným chovatelským řádem. Když si člověk kupuje ČsV a chce na něm chovat, musí počítat s tím, že bude muset chovatelský řád dodržovat (měl by ho tedy alespoň v základních rysech znát). Chovatelský řád mluví jednoznačně a jasně :
B. Řízený chov
Zabezpečuje široký rozvoj genofondu plemene v jednotlivých skupinách a liniích. Výběr chovných párů provádí chovatelská komise v součinnosti se zkušenými chovateli. Chovatel může, ale nemusí si sám navrhnout krycího psa. Pokud jeho návrh neodporuje zásadám řízeného chovu, uvede poradce tohoto psa na krycím listě mezi navrhovanými plemeníky. Když existují závažné důvody proti použití navrhovaného psa, je poradce chovu povinen písemně zdůvodnit chovateli, proč s navrhovaným psem nesouhlasí a navrhovaného psa na krycím listě neuvede. Proti rozhodnutí poradce chovu se může chovatel odvolat podle ustanovení čl. II.7 tohoto řádu
.

Pokud tedy navrhovaný pes odporuje zásadám řízeného chovu, proč by na něm měl chovatel trvat ??? Krýt se může pouze psy, kteří jsou uvedeni na krycím listě a které tam zapíše poradce chovu.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 19-06-2008, 09:04   #3
Anarvin
Junior Member
 
Join Date: Jun 2008
Location: Černá Hora
Posts: 42
Default

Pes ale neodporuje zásadám řízeného chovu, jestli to tedy chápu dobře. Je mezi plemeníky a má víc než dobré proporce právě na krytí. Letos ale připadají v úvahu pro krytí té konkrétní fenky chovní psi IV. a on je chovný III. znamená to tedy že se krytí tímto vylučuje, nebo je to jen doporučení? už jsem slyšela že poradkyně chovu nesouhlasila s krytíma a majitelé si to stejně udělali po svém a vzešli nádherná štěňátka...
Anarvin jest offline   Reply With Quote
Old 19-06-2008, 09:31   #4
Tyna
Junior Member
 
Tyna's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Jihlava
Posts: 88
Send a message via Skype™ to Tyna
Default

Jen taková drobná otázka, jak víte, že neodporuje zásadám řízeného chovu? To že je mezi plemeníky ještě neznamená, že se pro Vaši fenku bude "krevně" hodit. Já se v liniích nevyznám, takže nevím, proč je vhodnější čtvrtá skupina než třetí, ale nějaký důvod to asi mít bude...
__________________
Martina
Tyna jest offline   Reply With Quote
Old 19-06-2008, 09:58   #5
Anarvin
Junior Member
 
Join Date: Jun 2008
Location: Černá Hora
Posts: 42
Default

V rodokmenu se neshodují žádné krevní linie minimálně do pátého kolene - jen co jsme tak prohlíželi. Stále čekáme na vyjádření poradkyně chovu,ale už se delší dobu nedostává, proto jsem zde žádala o radu jestli je to povinné nebo ne poslechnout tuto radu... samozřejmě bude lepší když se s ní shodneme,mám ale obavy že kvůli chovnosti III. to nepůjde.
Anarvin jest offline   Reply With Quote
Old 19-06-2008, 10:03   #6
Tyna
Junior Member
 
Tyna's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Jihlava
Posts: 88
Send a message via Skype™ to Tyna
Default

Já bych asi počkala na její vyjádření, pokud máte zatím čas... třeba se tu ozve někdo, kdo má větší přehled, příbuznost totiž není všechno, ono je to celé složitější, taky bych tomu jednou chtěla rozumět
__________________
Martina
Tyna jest offline   Reply With Quote
Old 19-06-2008, 10:07   #7
Anarvin
Junior Member
 
Join Date: Jun 2008
Location: Černá Hora
Posts: 42
Default

Jojo čas určitě ještě máme :-) jen ta netrpělivost, když by to nevyšlo tak pak vybírat jiného psa...do tohoto už jsme se zakoukali s přítelem :-) Tak snad už dostaneme brzy odpověď a nebo se tu opravdu ukáže někdo kdo tomu rozumí víc než my :-)
Anarvin jest offline   Reply With Quote
Old 19-06-2008, 10:08   #8
cheynee
Junior Member
 
cheynee's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 16
Default

Ahoj,

jenom podotknu, že vhodné psy ke krytí vybírá celá chovatelská komise klubu (5 lidí), nikoli jen sám poradce chovu. Poradce chovu má dnes ,,jen,, tu funkci, že to napíše na papír a zašle chovateli

Největší prioritou při výběru vhodného plemeníka je hlavně ,,následná využitelnost,, štěňátek v chovu.
Tedy rodokmen. Samozřejmě je velice důležité sledovat i exteriér, aby se v nejideálnějším případě nespojovala zvířata se stejným nedostatkem, tedy zatíženost té které rodiny ( včetně samozřejmě DKK apod. ). Takže nikdy to není jen strohé přiřazování psa k feně dle bonitačního kódu a DKK, popř. třídy chovnosti, ale důkladné promýšlení nad všema jejich příbuznýma, dála i nad tím, co z daného spojení lze očekávat a již teď se hlavně uvažuje do budoucna, že třeba štěňata z vrhu ,,x,, budou vhodná k těmto štěňátům z vrhu ,,y,, , který se třeba taky ještě nenarodil, ale který již máme naplánovaný k uskutečnění, pakliže vše výjde a noví majitelé s nima příjdou k bonitaci. Sleduje se stav celé naší populace, počet krytí plemeníků ve skupinách, prostě všechno..... je třeba to vše brát v potaz a to chce aspoň mírný přehled o tomhle všem.

Vše je o dohodě, všechno se Vám vysvětlí a osvětlí, ničeho se nebojte; všechno co chovatelská komise dělá jen pro dobro Vašich štěňátek a taky v neposlední řadě pro budoucnost našeho plemene.

Samozřejmě budete-li trvat na svém vybraném psu, tak se Vám podvolí i CHK, ale opravdu je důležité si uvědomit priority, zda chcete štěnda exteriérem líbivá, nádherná, tudíž dobře prodejná ale třeba v chovu následně méně využitelná, protože jsou třeba po plemeníkovi, po kterém již v chovu působí třeba ,,20,, jeho potomků nebo existuje podezření, že předává nějaké zdravotní postižení (teoreticky).



Iva S.
cheynee jest offline   Reply With Quote
Old 19-06-2008, 10:22   #9
Anarvin
Junior Member
 
Join Date: Jun 2008
Location: Černá Hora
Posts: 42
Default

Děkuji za přiblížení ohledně CHK. Samozřejmě chceme štěňátka, která budou jak exteriérem nádherná tak využitelná do chovu...
Hlavně jsem dostala odpověď, která mě zajímala, jestli se tou radou musíme opravdu řídit. Samozřejmě když nám řeknou zdravotní důvody nebo podobně proč ne, tak se tím budeme řídit. Chceme pro ni jen to nej.
Při tom čekání jsem ale zvědavá a potřebuji znát odpovědi na některé otázky
Díky moc.
Anarvin jest offline   Reply With Quote
Old 19-06-2008, 10:37   #10
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Plemeníci jsou rozděleni do 7-mi skupin. V každé z těchto skupin jsou navzájem více či méně příbuzní jedinci (sourozenci, polosourozenci a jejich potomci ...), kteří mají (většinou) ve své otcovské linii stejného plemeníka, zakladatele linie. Každá z těchto skupin má "přiřazenu" zase některou "skupinu" fen, tak aby bylo zajištěno rovnoměrné využití "krve". Tolik stručně a velmi zjednodušeně ke skupinám.

V každé z těchto skupin se nacházejí plemeníci I., II. a III. třídy chovnosti - tyto třídy se určují na základě DKK jedince a jeho rodičů. Při sestavování chovného páru je nutné přihlížet ještě kromě výše zmíněného k exteriéru psa - tzn. navržený pes nemusí být bezchybný, ale neměl by mít stejné vady a nedostatky jako fena, přitom je ještě vhodné sledovat výskyt těchto vad a nedostatků u sourozenců, rodičů a příp. dalšícjh blízkých příbuzných plemeníka.

Nikoliv pouze poradce chovu, ale celá chovatelská komise schvaluje pro každou fenu plemeníka. Zkušení chovatelé, kteří znají tyto zásady, při výběru s CHK mnohdy spolupracují, pro začínající je lepší nechat si poradit. Výběr je směřován také tak, aby štěňata byla pokud možno "krevně zajímavá" pro další chov. Myslím že z uvedeného je jasné, že výběr není jednoduchý, že každý chovný pes neodpovídá zásadám řízeného chovu a že to, že se narodí krásná štěňata ještě neznamená, že budou perspektivní pro další chov - pokud to budou štěňata, jejichž krve je v populaci nadbytek, bude jejich další využití značně omezené. A ti lidé, kteří si je vezmou, budou chtít asi taky chovat. A na co jim pak bude krásný pes, pro kterého nebude využití?

Každopádně se Dany zeptám, jestli byla oficiálně požádána o krycí list na Becky a pokud ano, pak aby celý proces proběhl urychleně CHK. K vysvětlení výběru plemeníka doporučuji osobní nebo telefonický kontakt. A ještě k použití nebo nepoužití psa vybraného CHK a napsaného na krycím listu: Pokud chovatel svévolně použije jiného psa, porušuje tím Zápisní a chovatelský řád (v něm je prakticky vše na co se ptáte popsáno) a vystavuje se postihu, včetně toho že štěňatům nemusí být vystaveny průkazy původu!

Karel Skoupý
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 19-06-2008, 11:01   #11
cheynee
Junior Member
 
cheynee's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 16
Default

Áá, už vím, co máte za fenku. Jsem byla zvyklá, na jiný nick (asi Vašeho přítele) a taky jste se blíže nespecifikovala.

Takže Vaše fenka se samozřejmě řeší, poradkyně Vám navrhla, ať si vyberete psa z určité skupiny plemeníků a pakliže by to bylo vše v pořádku, že Vám bude napsán.

Jelikož to není akutní žádost o KL, tak dle Zápisního a chovatelského řádu máte žádat aspoň 6 týdnu předem ( Vy jste tak správně učinili, je to cca dva týdny zpět), ta lhůha je opodstatněná - více proč - naleznete na klubových stránkách KCHČSV v sekci ,,časté dotazy,,.

Akorát mám pocit z Vašeho příspěvku, že zaměňujete, chovné skupiny za chovné třídy ( to s tím IV. a chovná III.). Takže, jestli máte zájem, napište mi na můj mail a probereme to spolu, ať v tom nejsou zbytečné komplikace. Popřípadě znovu kontaktujte poradkyni chovu (telefonicky, večer).

Iva S.
[email protected]
cheynee jest offline   Reply With Quote
Old 19-06-2008, 11:09   #12
Anarvin
Junior Member
 
Join Date: Jun 2008
Location: Černá Hora
Posts: 42
Default

cheynee: Becky se řeší, ale navrhli jsme psa, kterého jsme si vybrali a právě zatím žádná odpověď. S těma chovnýma skupinama a třídama je to dost možné, v tomto se opravdu zatím moc nevyznám.
Napsala jsem Vám na mail
Anarvin jest offline   Reply With Quote
Old 19-06-2008, 11:53   #13
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Je třeba si ujasnit, proč chováme československé vlčáky ? Jsou možné prakticky 3 varianty :
1. Chci se podílet na rozvoji plemene.
2. CHovám jen proto abych uspokojil svou potřebu být "slavný" a produkovat jen líbivá štěňata.
3. Chovám kvůli zisku a tak chci mít štěňata jen po rodičích, o které bude komerční zájem.

Poku jsem případ 1. tak má zájem se vždy domluvit s chovatelskou komisí, která chov řídí a má o něm komplexní přehled. Pokud patřím do kategorií 2. nebo 3. budu tvrdě prosazovat jen a jen své zájmy bez ohledu na potřeby plemene. Osobně odhaduji, že 90% chovatelů v ČR bez problémů kryje psem, na kterém se domluví s chovatelskou komisí.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 19-06-2008, 12:05   #14
Anarvin
Junior Member
 
Join Date: Jun 2008
Location: Černá Hora
Posts: 42
Default

Pavle,
nikdy jsme neřekli že se s chovatelskou komisí domluvit nechceme. Je to naše první krytí, spoustu informací o tom ještě nevíme a toto forum je tu od toho, aby se lidé ptali a ti kteří znají odpovědi odpovídali, proto se ptám a budu chtít vědět určitě ještě spoustu věcí jako ve všem a chci také vědět negativní stránky a vše kolem. Pro peníze ani "slávu" to neděláme, proto si člověk nepořizuje ČsV, k tomu by měl mít jiné důvody. Prostě se ptám a zjišťuji a věřím, že je spousta majitelů, kteří budou mít to "své první krytí" a že se budou také ptát, přeci učený z nebe nespadl
Anarvin jest offline   Reply With Quote
Old 19-06-2008, 12:11   #15
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Anarvin View Post
Pavle,
nikdy jsme neřekli že se s chovatelskou komisí domluvit nechceme. Je to naše první krytí, spoustu informací o tom ještě nevíme a toto forum je tu od toho, aby se lidé ptali a ti kteří znají odpovědi odpovídali, proto se ptám a budu chtít vědět určitě ještě spoustu věcí jako ve všem a chci také vědět negativní stránky a vše kolem. Pro peníze ani "slávu" to neděláme, proto si člověk nepořizuje ČsV, k tomu by měl mít jiné důvody. Prostě se ptám a zjišťuji a věřím, že je spousta majitelů, kteří budou mít to "své první krytí" a že se budou také ptát, přeci učený z nebe nespadl
Já to nemyslel nijak osobně, jen jsem konstatoval to, s čím se člověk setkává. Tenhle víkend byla klubová konference, kde se právě o těhle věcech vedly bouřlivé diskuze. Takže možná jsem trochu ještě ovlivněn tím, co jsem tam slyšel. Ale v žádném případě jsem nechtěl tady nikoho shazovat. To skutečně ne.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 19-06-2008, 12:57   #16
Trepifajxl
Junior Member
 
Trepifajxl's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Location: Černá Hora
Posts: 28
Default

Zdravím všechny. Jsem druhý páneček Becky a chci se k tomu vyjádřit.
Janča ani já jsem nechtěli říct, že se nebudeme řídit tím co nám řekne chovatelská komise. jen jsme v tom měli kapánek zmatek a když se mi nedostalo odpovědi konkrétní od Dany Matušincové (chápu že toho má moc), tak se Janča zeptala obecně abychom věděli ten "klíč" podle kterého se posuzuje vhodnost dvou ČV do páru.
Také v žádném případě nechceme dělat štěňata jak na běžícím páse jen proto aby byly a chceme pro ně, stejně jako pro Becky to nejlepší!

uvidíme jak se domluvíme. Aris byl náš favorit, ale pokud to nepůjde tak najdeme jiného ženich .

Ondra
Trepifajxl jest offline   Reply With Quote
Old 19-06-2008, 13:04   #17
cheynee
Junior Member
 
cheynee's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 16
Default

Již jsme se s Anarvin domlouvaly.

Jenom zopakuji (obecně), že to, že se poradkyně chovu ihned nevyjádří, je logické, musí se Vaše žádosti prostě podrobně projednat se všema z CHK. A přednostně se řeší akutní KL. Takže to neznamená, že se jako nic neděje.....

Ideální (minimální) doba je těch 6 týdnů před předpokládaným termínem krytí. Navíc platnost krycího listu je dlouhá (9 měsíců).


Iva S.
cheynee jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org