Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Zdraví a výživa

Zdraví a výživa Jak krmit vlčáka, informace o psích krmivech, jak vakcinovat a co dělat, když pes onemocní...

View Poll Results: Zavést èipování místo tetování u ÈSV ?
Ne 3 11.11%
Nevím ...? 0 0%
Ano 24 88.89%
Voters: 27. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 02-10-2005, 23:39   #1
Marinette
Junior Member
 
Join Date: Jun 2004
Location: Plzeň
Posts: 41
Send a message via ICQ to Marinette
Default Co si myslíte o čipování?

Docela by mě zajímalo, co si myslíte o čipování.
Možná, že některých z Vás se to netýká - mě bohužel jo.
A kdo ví, třeba se tahle vyhláška brzo prosadí všude.


Už je prokázáno, že čip v těle zvířete putuje. Tak ať mi netvrdí, že to zvířeti nemůře nějak ublížit.

Co si o tom myslíte?

marinette
Marinette jest offline   Reply With Quote
Old 03-10-2005, 08:28   #2
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default Co si myslíte o čipování?

Ahoj,

Quote:
Originally Posted by Marinette
Už je prokázáno, že čip v těle zvířete putuje. Tak ať mi netvrdí, že to zvířeti nemůře nějak ublížit.
nevím odkud máš informaci, že čip je nějak nebezpečný ? Moji psi jsou očipovaní všichni a z našich štěňat minimálně 70% taky. Nikdy se nestalo, že by čip nějak "putoval". Ano, pokud je čipováno štěně, tak samozřejmě tím, jak roste se čip posune. Ale je to vždy jen pár centimetrů.
Já jsem se na "putování" ptal veterináře taky. Bylo mi vysvětleno, že tohle se stávalo u levných čipů, kde výrobci šetřili za každou cenu. Normální čip by měl být potažen jakousi látkou, která vyvolá v těle zvířete lehčí místní zánět. S tím si tělo bez problémů poradí a čip se v tělě zapouzdří a tím je pevně přichycen ke tkáni a je zamezeno jeho pohybu.
Navíc i kdyby se čip pohyboval, nevím co by mohlo hrozit. Čip je pod kůží, nikoliv ve svalech nebo v hrudní nebo břišní dutině.
Nejlépe je čipovat standardními čipy, vyvarovat se nabídek levných čipů (standardní čip stojí okolo 200-300 Kč). Navíc s čipy se budou muset majitelé psů brzy smířit všichni. Protože není daleko doba, kdy se u psů s PP bude místo tetování používat čip a myslím, že není daleko ani doba, kdy budou muset být čipováni všichni psi, bez rozdílu.

Pavel
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 21-10-2005, 19:23   #3
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Navíc je čipování podstatně menší "masakr" než tetování. Zkuste si do kombinaček dát 30 - 40 jehel a procvaknout si s nimi slabinu (pardon - předkolenní řasu) ... Štěně to sice za chvilku neví, ale samotný úkon určitě nic příjemného není. Ze šestnácti našich štěňat u tetování řvala všechna, 8 z nich je čipovaných (poslední vrh D komplet celý) a u čipování štěňata většinou ani necekla a nenechala se vyrušit z očmuchávání stolu, max. zakuňkala jako u očkování. Pokud vím, posun čipu je dán růstem (jak napsal Pavel) a může to nějaký ten centimetr být.
Jen mi není jasná ta cena čipů, co jsi Pavle napsal - v Brně se (aspoň co já vím) pohybuje od 450 do 550 Kč za jeden čip (včetně úkonu veterináře, samozřejmě).

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 24-10-2005, 08:56   #4
kutnarova
Junior Member
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 7
Default

Pracuji na Městském úřadě a mám mimo jiné na starosti ochranu zvířat proti týraní a volný pohyb psů. Uvažujeme o vydání vyhlášky, která by stanovila povinné čipování psů v našem městě. Čipování samozřejmě obnáší i zanesení do tzv. národního registru. Jelikož se nám ve městě v poslední době zvýšil volný pohyb psů, rychleji by se nám podařilo dopátrat se majitele (jedná se většinou o psy bez obojku a známky). Je lepší kontaktovat nejdříve majitele, než aby pejsek zbytečně skončil v útulku (případně majitele postihnout za to, že pejska opakovně nechá bez dozoru pobíhat po městě).
Podle informace od veterinářky se očipování včetně zanesení do nár. registru vejde do 400,- Kč (cena asi závisí na tom, kolik si veterinář počítá za úkon). Více informací najdete na htpp://narodniregistr.cz/.

Do této doby jsem psala jako úředník. Jako majitel ČSV bych psa dala očipovat i když u nás už zmíněná vyhláška neprojde. Nikdy nevím, co se může stát. Čtecí zařízení mají v útulcích, veterináři, v některých městech, kde už k podobným opatřením přistoupili, i na MěÚ nebo ji má městská policie (např. v Plzni, tam už vyhláška platí).
Známku může pes ztratit, ale čip ne. Nedávno při procházce k nám naše fenka přiběhla bez obojku se známkou, tetování nemá. Můj pes ČSV tetovaný sice je, ale tetování je nečitelné a mezi námi - málo kdo si dovolí otočit cizího psa na záda a podívat se, zda má tetování.
Ivana
kutnarova jest offline   Reply With Quote
Old 24-10-2005, 11:03   #5
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Ja mam tetovane a cipovane obe psi holky a nikdy jsme s tim nemeli zadny problem. Cipovala jsem je hlavne z toho duvodu, ze casto jezdime pres hranice a EU momentalne vyzaduje, aby pes mel krome pasu jeste bud tetovani, nebo cip. Jenze v prubehu nekolika let uz budou trvat pouze na cipu. Navic, CSV se tetuji jak znamo do slabiny a neumim si predstavit, jak na hranicich obracim psa celnikovi na zada a ukazuju mu tetovani. Cteckou na cipy staci lehce prejet okolo psova krku a je to, zadne stresy.

Cip ma i nas kocour, ktery s nami parkrat pres hranice jel taky, a ani jemu nedela zadne problemy.

Krome toho co se pamatuju, v ZOO jsme cipovali i treba papousky a vzdycky v pohode.
__________________
:: :: :: Cira & Ali & Tulip :: :: ::
http://vlcisen.mirkawolf.com
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 04-11-2005, 12:59   #6
oblivion
Junior Member
 
oblivion's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Plzeň
Posts: 86
Send a message via ICQ to oblivion
Default městské vyhlášky

bydlím v Plzni a právě kvůli nové vyhlášce o povinném čipování jsem psa z evidence odhlásil, přestože je čipování zdarma (samozřejmě v rámci ročního poplatku za psa, což je od letošního roku 900 Kč)

údaje se totiž zanášejí do městské evidence (podobně jako v Praze, tam to ale bylo, alespoň donedávna, dobrovolné a byla za to sleva z poplatku), což je v rozporu s původní ideou Národního registru: nesdělovat údaje třetí straně!

pokud totiž někdo nalezl očipovaného psa, Národní registr nálezci kontakt na majitele nesdělí, místo toho majitele kontaktují sami.. dá se tak předejít vydírání při záměrném odcizení psa, postihu za nepřihlášeného psa a podobně..

současný přístup měst však výhodu pro majitele obrací ve výhodu pro město a nevýhodu pro majitele, takže čipování jedině městem neevidované..

charlie
oblivion jest offline   Reply With Quote
Old 06-11-2005, 17:54   #7
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default městské vyhlášky

Quote:
Originally Posted by oblivion
pokud totiž někdo nalezl očipovaného psa, Národní registr nálezci kontakt na majitele nesdělí, místo toho majitele kontaktují sami.. dá se tak předejít vydírání při záměrném odcizení psa, postihu za nepřihlášeného psa a podobně..

současný přístup měst však výhodu pro majitele obrací ve výhodu pro město a nevýhodu pro majitele, takže čipování jedině městem neevidované..
Myslím, že Tvoje rada není z těch nejrozumějších. Nevím, jak by mne mohl někdo vydírat, záměrným odcizením psa a co to má společného s evidencí majitele ? Pokud mi někdo bude chtít odcizit psa z mé zahrady, tak bude mít mou adresu a jméno i bez evidence. A jinde psa samotného nenechávám. Navíc je poměrně velice snadné takového člověka chytit. A argument, že se tak dá předejít postihu za nepřihlášeného psa ... to snad není myšleno vážně. Všichni rozumní a odpovědní pejskaři volají už léta po tom, aby byli všichni psi, bez ohledu na to zda mají PP nebo ne, evidováni a čipováni, protože právě jen tak se dá docílit postihu lumpů, kteří neplatí poplatky za psy.

Jinak pro Tvou informaci (a dalších), již na vládě leží návrh zákona o povinném čipování VŠECH psů na území ČR a jejich centrální evidenci, která bude sloužit právě obcím při vybírání poplatků a veterinární správě pro postih majitelů, kteří své psy neočkují. Kdy zákon přijde na řadu zatím není zcela jasné ale jistě to nebude až tak dlouho trvat. Takže jistě se vyplatí mít všechny své psy řádně přihlášené na obci (což předpokládám všichni čévéčkáři mají), očkované a pak není žádným problémem jejich evidence. Samozřejmě lumpům a darebákům bude evidence psů a jejich čipování velice komplikovat život ...
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 07-11-2005, 12:15   #8
oblivion
Junior Member
 
oblivion's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Plzeň
Posts: 86
Send a message via ICQ to oblivion
Default

jakožto lump a darebák ti klidně sdělím, že momentálně psa opravdu přihlášeného nemám.. ostatně, ani mi to tady v Plzni obvodní úřad nedovolí, protože trvalé bydliště mám v Praze.. co na tom, že tu pes bude žít několik let a bylo by tedy rozumné, abych platil plzeňskému úřadu za úklid po psech, rozmísťování košů a doplňování psích pytlíků.. na co jiného poplatky jdou, ne? oni ale mé peníze nechtějí..

o čipování jsem uvažoval dávno před vyhláškou, považuji ho za dobrou věc, ale ne za takovýchto podmínek! pořád si myslím, že má sloužit především majiteli při ztrátě psa, při přechodu hranic, pro jednoznačnou identifikaci při očkování apod. (může sice docházet k podvodům, čip možná půjde vyndat a dát jinému psu, podle reakce tkáně..)

argumenty o vydírání a o vlastním rozhodování o tom, kdy kam psa přihlásit, nemám ze své hlavy – byly uvedeny na stránkách Národního registru, stejně jako zásada nesdělovat údaje třetí straně.. to, co se chystá, je ale skutečně nechutné.. povinnost očkovat proti vzteklině je přeci už dána zákonem, tak o co se stav zlepší zákonem o čipování??

nás lidi to nejspíš také brzy čeká.. po pasech si biometrickými údaji přijde rovnou čipování.. už teď se někteří lidé nechávají čipovat ze zdravotních důvodů (pro případ úrazu či bezvědomí jsou na čipu jejich zdravotní údaje).. nejdřív budeme čipovat vězně, pak mentálně nesvéprávné a pak rovnou všechny – povinně – při narození..
oblivion jest offline   Reply With Quote
Old 07-11-2005, 16:05   #9
kutnarova
Junior Member
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 7
Default

Chtěla bych podat malou připomínku. Polovina poplatků za psy v našem městě (jsme malé město do 4.000 obyvatel - poplatek za 1 psa je 250,- Kč, důchodci platí 100,-) padne na úhradu odchytu nalezených psů a jejich pobyt v útulku. A to voláme útulek jen v nejnutnějších případech, pokud se jedná o psy kteří ohrožují okolí, jsou ve špatném zdravotním stavu, v jednom případě nám někdo přivázal křížence pudla provázkem rovnou před radnici a nechal ho tam. A to u nás pobíhá spousta psů bez známky, kteří majitele mají, ale nepodaří se nám je zjistit. Kdybychom měli umísťovat do útulku všechny tyto psy, vybrané poplatky za psy by nám zdaleka nestačili. Pokud bychom volně pobíhající psy mohli identifikovat, převoz a pobyt v útulku by platil majitel a peníze z poplatků by se dali využít rozuměji ve prospěch psů. Musíte uznat, že volně pobíhající psi bez dozoru majitele do města prostě nepatří! Mohou ohrozit nejen lidi, ale i naše psy.
Myslí, že zákon o evidenci psů a o změně některých zákonů (návrh je možné najít na internetu) nebude všem zodpovědným majitelům činit žádné problémy, spíš ho přivítají. Podle mě tento zákon bude ve prospěch psů, bude totiž navazovat na zákon na ochranu zvířat proti týrání (za týrání se mimo jiné považuje i opuštění zvířete), ovšem bude v neprospěch nezodpovědným majitelům kteří se o své psy nestarají a nechají je toulat a je jim to jedno - ale to už tady řekl Pavel.
Ivana
kutnarova jest offline   Reply With Quote
Old 08-11-2005, 21:14   #10
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Milý Charlie,
Quote:
Originally Posted by oblivion
jakožto lump a darebák
Já jsem Tě takto neoznačil, udělal jsi to teď Ty.

Quote:
Originally Posted by oblivion
že momentálně psa opravdu přihlášeného nemám.. ostatně, ani mi to tady v Plzni obvodní úřad nedovolí, protože trvalé bydliště mám v Praze.. co na tom, že tu pes bude žít několik let a bylo by tedy rozumné, abych platil plzeňskému úřadu za úklid po psech, rozmísťování košů a doplňování psích pytlíků.. na co jiného poplatky jdou, ne? oni ale mé peníze nechtějí..
Nevím, není to jen holá výmluva ? Proč tedy nemáš psa přihlášeného v Praze ? Je sice nelogické, mít psa přihlášeného jinde, než kde skutečně žije ale ani tato nelogičnost neopravňuje nikoho k nedodržování pravidel.

Quote:
Originally Posted by oblivion
o čipování jsem uvažoval dávno před vyhláškou, považuji ho za dobrou věc, ale ne za takovýchto podmínek! pořád si myslím, že má sloužit především majiteli při ztrátě psa, při přechodu hranic, pro jednoznačnou identifikaci při očkování apod. (může sice docházet k podvodům, čip možná půjde vyndat a dát jinému psu, podle reakce tkáně..)
Byla by to pravda, kdyby chovatelé byli skutečně odpovědní a prodávali své psy jen skutečně odpovědným majitelům. Tak tomu ale v poměrně velkém procentu není. Svědčí o tom např. plné útulky, psi, kteří nejsou očkováni, napadení občané psy, ke kterým se majitelé nehlásí atd. Takže čipování dnes by mělo především řešit tyto nejpalčivější problémy. Pokud by vše fungovalo ideálně (což samozřejmě 100% nebude), tak by psí útulky zely prázdnotou, protože opuštění psa je považováno za jeho týrání. V případě napadení člověka psem pak stačí je přečíst čip a Policie si může přímo z místa dojet pro majitele. Nemluvím už vůbec o majitelích, kteří své psy neočkují a vystavují tak všechny kolem nebezpečí nákazy. A v neposlední řadě usnadní postih podobných případů, jako jsi Ty, když neplatíš za svého psa poplatky.

Quote:
Originally Posted by oblivion
argumenty o vydírání a o vlastním rozhodování o tom, kdy kam psa přihlásit, nemám ze své hlavy – byly uvedeny na stránkách Národního registru, stejně jako zásada nesdělovat údaje třetí straně..
Jen pro doplnění - Národní registr je soukromá firma, která je jen jednou z několika dalších, které na území ČR vedou evidenci. Majitelé byli tak chytří a obchodně zdatní, že si pro svůj podnik zvolili šikovný název, který budí dojem jakési centrální instituce. Tak tomu ale není. A proto ani doporučení jedné soukromé firmy není rozhodující. Navíc firma Národní registr není ani tou největší ani tou nejlepší. Já osobně bych vždy raději volil např. registraci u firmy DATAK, která poskytuje nesrovnatelně kvalitnější služby.

Quote:
Originally Posted by oblivion
to, co se chystá, je ale skutečně nechutné.. povinnost očkovat proti vzteklině je přeci už dána zákonem, tak o co se stav zlepší zákonem o čipování??
Právě o to, že se lehce naleznou a poženou k odpovědnosti majitelé, kteří pravidla nedodržují. To se zákonem změní (kromě mnoha dalších zjednodušení).
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 09-11-2005, 15:44   #11
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Musim povedat, ze vo veci povinneho cipovania vidim skor pozitiva ako negativa. Napriklad ak cloveka pokuse cudzi pes - ak by bol ocipovany, da sa zistit ci bol ockovany proti besnote, a pokusany clovek si zo vsetkej ostary usetri aspon pobyt na infekcnom a par otravnych preockovavani.


Ale na druhej strane, nemoznost psa prihlasit tam, kde skutocne je, je dost od veci, najma v pripade, ze napriklad byvam na vidieku u babky (alebo v podnajme) a trvaly pobyt mam v panelaku v hlavnom meste. Ak si psa prihlasim na svoj trvaly pobyt, budem platit riadne palky, hoci ak by som ho prihlasila tam kde skutocne je, platim len symbolicke sumy. Je sice oblubenou fintou majitelov psov v panelakoch mat ich prihlasenych na babku v rodinnom dome, aby usetrili, ale tiez to napokladam za vyborne riesenie.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 09-11-2005, 18:18   #12
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default městské vyhlášky

Kdo vi, jak to s tim prihlasovanim vlastne je, Saskie. Vzdyt Charlie napsal, ze:

Quote:
Originally Posted by oblivion
bydlím v Plzni a právě kvůli nové vyhlášce o povinném čipování jsem psa z evidence odhlásil, přestože je čipování zdarma (samozřejmě v rámci ročního poplatku za psa, což je od letošního roku 900 Kč)
Takze toho psa nekde prihlaseneho puvodne mel Presto ze ma trvale bydliste v Praze a bydli v Plzni. Takze kdo chce, cestu si zrejme najde.
__________________
:: :: :: Cira & Ali & Tulip :: :: ::
http://vlcisen.mirkawolf.com
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 29-03-2006, 14:01   #13
rocco
REJPAL
 
rocco's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 226
Default Čipování vs. tetování

Vzhledem k nakousnutí tohoto tématu v jiném fóru, zakládám nové .
Zajímá mě názor ostatních (a jelikož jinde to není umožněno, zneužiji toto místo).
Zákon, který se pár poslanců snažilo prosadit - O povinném čipování a jakési "ústřední evidenci VŠECH psů" neprošel. Ovšem od roku 2007, pokud budete chtít se psem vyjet mimo republiku, musí být označen čipem - (směrnice EU).
Já jsem osobně pro zavedení čipování u plemene ČSV. Proč ?
1. Časem k tomu stejně dojde.
2. Majitelé, kteří budou chtít cestovat se psem, tak stejně budou muset učinit.
3. Už nyní je dost zvířat čipovaných.
4. Pokud netetují poradci chovu stejně musíte k veterináři a čipování je "jistější", jednodušší a méně bolestivé.
5. Cena - průměrných 500 Kč nepovažuji za horentní sumu - chovateli náklady zaplatí majitel v ceně štěněte.
6. Čipování je v mnoha ohledech lepší než tetování.

Toliko můj názor .
rocco jest offline   Reply With Quote
Old 29-03-2006, 14:42   #14
RadeKKK
http://www.arqeva.cz/
 
RadeKKK's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Zakšín - Doksy
Posts: 389
Default

Jsem pro čipování, Qeron dostal čip, hned jak jsme jeli na první prohlídku k veterináři.
RadeKKK jest offline   Reply With Quote
Old 29-03-2006, 20:22   #15
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Jsem pro čipování.
Karel Skoupý

Ještě k tetování - podle par. 59 veterinárního zákona smí tetovat pouze osoby odborně způsobilé, jmenovitě: veterinární lékaři, absolventi vysokoškolského vzdělání v bakalářském studijním programu v oblasti veterinárního lékařství a hygieny, osoby které získaly úplné střední odborné nebo vyšší odborné vzdělání ve veterinárním oboru, nebo osoby které získaly odbornou způsobilost k výkonu některých odborných veterinárních činností specializovanou odbornou průpravou organizovanou SVS ČR. Pracoviště plemenné knihy jsou povinny dodržování tohoto zákona kontrolovat.
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 30-03-2006, 09:27   #16
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default Čipování vs. tetování

Jsem také příznivcem čipování (všechna má štěňata ode mne odcházejí očipovaná). Čipování á ovšem svá úskalí a jedním z nich je evidence. U tetování je tvořena ucelená číselná řada ale u čipů tomu tak není (jedině, kdyby třeba Klub zakoupil celou jednu výrobní šarži čipů a tou se muselo čipovat). Znamená to, že evidence musí být naprosto perfektní, protože jakákoliv chyba nebo překlep je takřka nezjistitelný (u tetovacích čísel velice snadno).

A ještě k jednomu :
Quote:
Originally Posted by rocco
4. Pokud netetují poradci chovu stejně musíte k veterináři
Podle zákona (který mimochodem platí už 10 let) mohou tetovat pouze veterináři nebo osoby se zvláštní kvalifikací (musí projít kurzem na veterinární nebo zemědělské univerzitě). Už 10 let nemohou poradci tetovat, pokud toto nesplňují (a z poznatků kynologických organizací 99% poradců chovu tetovalo a tetuje, přestože toto nesplňují).
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 30-03-2006, 17:55   #17
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Ahoj,
moje stene bed met i tetovani (z klubu) i cipovani u veterinara.
tak je lepej pro psa pro ceste i na vystavy.
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 31-03-2006, 08:55   #18
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Ještě doplnění ke speciálnímu školení, které by umožnilo činnost "klubovým tetovačům" - podle zákona to musí být školení od SVS (státní veterinární správy), ta však odmítla školení pořádat. V současné době je to v řešení mezi právníky ČKS a SVS, ale jestli se něco změní není moc pravděpodobné.

Karel Skoupý
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 03-04-2006, 14:50   #19
rocco
REJPAL
 
rocco's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 226
Default

Tak z evidence bych strach neměla. Je v zájmu každého, aby si ohlídal správnost údajů, takže snad zkontrolovat správně zapsané číslo čipu v PP není takový problém. Bylo by poněkud otravnější vypisování různých formulářů (přihlášky na výstavy, zkoušky, krycí listy...), ale jde o zvyk. Nepátrala jsem po tom, která plemena se dnes již čipují místo tetování. Nevíte někdo ? Tipuju nějaká malá společenská plemena. ...
rocco jest offline   Reply With Quote
Old 03-01-2007, 09:54   #20
Jats
Junior Member
 
Jats's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Šumice Brno venkov
Posts: 139
Send a message via ICQ to Jats Send a message via Skype™ to Jats
Default

čipovaní by podle mě mělo být povinné všude, do ordinace nám chiódí žalostně málo lidí co by ho dali psům a vesměs tvrdí že čip putuje, pes bude nemocný, náhodou by vypadl, nebo ho budou operovat a čip se stratí a podobné doslaova voloviny,takže za minulý měsíc jsme měl očipovaných 7 koček, 5papoušků 2 králíčky a 1 jednoho yorksiráka kterého panička vláčela na mini vodídku posázeném kamínky metr nad zemí, kupodivu je útulek nacpaný i chovnými velkými psy s rozmazaným nečitelným tetováním a ne malími hajzlíky co by se nehnuly ze závětří za paničkou (taky mám takovou psí slečnu) když se náhodou najde nějaký s čipem tak už není problém dohledat majitele
Jats jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org