Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Standard plemene a bonitace

Standard plemene a bonitace Jak by měl vypadat typický vlčák, poměřování a komentáře ke standardu plemene, informace o bonitacích a svodech...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 16-10-2008, 19:00   #1
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default Délka uší

...jak tak koukám na různé fotky různých psů různých generací, docházím k názoru, že současná čévéčka mají delší uši než ta starší. Zdá se mi to, nebo to tak je? Tuším, že ve standardu je, že uši by měly být krátké...nevím, jestli je to přesně dáno i v nějakých poměrech k dalším částem těla...Jen takové zamyšlení
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 16-10-2008, 22:19   #2
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Není to tak. I dříve bylo dost čsv s delšíma ušima )
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 17-10-2008, 09:29   #3
RadeKKK
http://www.arqeva.cz/
 
RadeKKK's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Zakšín - Doksy
Posts: 389
Default

Quote:
Originally Posted by yzengrin View Post
...jak tak koukám na různé fotky různých psů různých generací, docházím k názoru, že současná čévéčka mají delší uši než ta starší. Zdá se mi to, nebo to tak je? Tuším, že ve standardu je, že uši by měly být krátké...nevím, jestli je to přesně dáno i v nějakých poměrech k dalším částem těla...Jen takové zamyšlení
uší = kohoutková výška/6 ( zaokrouhluje se na 0,5cm) . Takže když mám fenu 64cm v kohoutku a naměřené uši 11cm, tak je to přesně. Přesto máme v bon. kódu F2 dlouhé uši.
RadeKKK jest offline   Reply With Quote
Old 17-10-2008, 10:21   #4
Adrian
Junior Member
 
Adrian's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Hostivice
Posts: 264
Default

Žádoucí je přiblížit se co nejvíc vlku. Uši a délka těla jsou to co zatím moc nevychází. Vždyť jsi moji netopýřici viděla osobně. I když někdy nevím, jestli nás u vlka nemate ten mocný chlup ve kterém ty uši ukrývá. Co jsem koukal na Saarloosy tak tam jsou ty napnuté plachty snad ještě větší než u nás. Nevím jestli to nějak řeší, když donedávna byl takový týpek i na úvodní stránce Holandského klubu.
Adrian jest offline   Reply With Quote
Old 17-10-2008, 10:38   #5
RadeKKK
http://www.arqeva.cz/
 
RadeKKK's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Zakšín - Doksy
Posts: 389
Default

Úžasně malý uši má Cherokee Eden Severu. Na fotkách to tak vidět není, ale ve skutečnosti ano. Ale myslím že není uchovněn. ( tedy mě se to aspoň tak zdálo když jsem ho viděla, měl krásnou hlavu, malý ouška, ale nejsem odborník)

Last edited by RadeKKK; 17-10-2008 at 10:41.
RadeKKK jest offline   Reply With Quote
Old 17-10-2008, 11:13   #6
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Quote:
Originally Posted by RadeKKK View Post
uší = kohoutková výška/6 ( zaokrouhluje se na 0,5cm) . Takže když mám fenu 64cm v kohoutku a naměřené uši 11cm, tak je to přesně. Přesto máme v bon. kódu F2 dlouhé uši.
Hm, 64/6 je 10.6666. To ak mas zaokruhlit na 0.5 cm, tak vysledok je 10.5. Opacny sposob je vynasobit dlzku ucha x 6, a to ma byt menej nanajvys rovne ako vyska v kohutiku. 11 cm x 6 je 66 cm, cize viac ako 64 cm. Cize mate dlhe usi. Nie moc, ale dlhe.

Nam zas nevychadza index vysky, preto mame napriek idealnemu kodu P3. Zastrelim sa zato? Nezastrelim.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 17-10-2008, 13:31   #7
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Tak to má Dráče o 0,33333333333.... cm kratší uši, než má mít.

Přimlouvám se za nestřílení. Když ji (ho) miluješ, není co řešit. S něktrými plachťáky je větší legra, než s těmi podle šablony. Osobně preferuji variabilitu, než všechny psy stejné. Už proto, aby byli od sebe k poznání.

Last edited by Marianka.W; 17-10-2008 at 13:37.
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 17-10-2008, 15:25   #8
Mackie
Junior Member
 
Mackie's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Slovakia/Presov
Posts: 112
Default

tak mne jeden dlhorocny chovatel a funkcionar povedal, ze sice nie je dovod menit standard, ale ked sa raz v chove (islo prave o tieto dlhsie usi) objavuje nejaky znak castejsie ako kedysi, tak sa to nemoze brat tak, ze sa to postavi mimo standard, ale treba to brat ako prirodzeny vyvin plemena a pocitat s tym do buducnosti (parafrazujem, ja tom to takto pochopila)
Mackie jest offline   Reply With Quote
Old 17-10-2008, 16:14   #9
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Pokud to není nějaký extrémní extrém, tak mi to připadá v pořádku.

Ten Cherokee je opravdu moc pěkný pejsek, aspoň na fotkách, ale bohužel malinký. Škoda, protože má krásnou barvu a hlavinku. Kdyby měl štěňátka s nějakou větší čubinkou ... No, jak říkám, škoda.
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 17-10-2008, 17:05   #10
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by RadeKKK View Post
Úžasně malý uši má Cherokee Eden Severu. Na fotkách to tak vidět není, ale ve skutečnosti ano. Ale myslím že není uchovněn. ( tedy mě se to aspoň tak zdálo když jsem ho viděla, měl krásnou hlavu, malý ouška, ale nejsem odborník)
Tak to si skoro dovolím tvrdit, že máme i kratší
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 17-10-2008, 18:51   #11
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

...samozřejmě bych kvůli uším psa taky nešla reklamovat:-). Jen mi to tak přijde, když koukám na různé psi. Tak mě zajímalo, jak to vidí ostatní, jak je to z pohledu standartu a tak:-)
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 17-10-2008, 19:09   #12
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Vidím to tak, že svého pejska miluju bez ohledu na uši a příliš dlouhý ocas. Počítám, že se řadím k většině.
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 17-10-2008, 19:34   #13
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

V této debatě přece nejde o lásku. Já bych řekla že se uši prodlužují. Uši i ocasy.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 17-10-2008, 21:18   #14
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Já vim, chtěla jsem to jen trochu zlehčit. Jak jsem už řekla, mně osobně se líbí variabilita, takže ušáci i bezušáci, dlouhoocasí i "bobtailové", tmaví i světlí. A myslím, že standard je v tomhle docela benevolentní.
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 18-10-2008, 08:49   #15
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

no môj pes má výšku 69cm, dĺžka ucha 11,5cm. čiže 69/6=11,5 spätne 11,5*6=69
tiež si myslím, že dnes majú čsv oveľa dlhšie uši, dlhší chvost a tiež sa znižujú. výška už dávno nie je taká, ako bývala... ale myslím, že je to prirodzený vývoj plemena a ako napísala Mackie, treba to zohľadňovať, plemeno sa pomaly ustaľuje a mení
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 18-10-2008, 10:06   #16
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by leila View Post
no môj pes má výšku 69cm, dĺžka ucha 11,5cm. čiže 69/6=11,5 spätne 11,5*6=69
tiež si myslím, že dnes majú čsv oveľa dlhšie uši, dlhší chvost a tiež sa znižujú. výška už dávno nie je taká, ako bývala... ale myslím, že je to prirodzený vývoj plemena a ako napísala Mackie, treba to zohľadňovať, plemeno sa pomaly ustaľuje a mení
Každé plemeno se vyvíjí tak, jak ho chovatelé "modelují". Pokud nám dlouhé uši, ocasy a snižující se kohoutková výška a nevadí, pravděpodobně to tak zůstane. O přirozeném procesu bych ale nemluvila. Chovatelství je proces spíše umělý.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 18-10-2008, 12:18   #17
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Uši se zřejmě prodlužují, většina se jich ale dlouhodobě vejde do standardu. Spíš možná není už tolik takových těch kratičkých přísně trojúhelníkových oušek. Nemyslím si že je jakýkoliv důvod měnit standard. Ostatně na téma prodlužování uší mluvil už na podzim 2004 v Hostivicích ve své zprávě pan Ing. Karel Hartl.
Co se týká dlouhých ocasů, tam si myslím, že se to zase tak moc nemění - i dříve byla spousta psů mnohdy s ocasy "až na zem" (stejně tak bylo i dost psů F2). Každopádně podle mého názoru základna plemene není tak široká, abychom si mohli dovolit luxus nepoužívat v chovu psy F2, K1 nebo třeba E3. Samozřejmě je přitom nutné se dívat na výběr partnerů pro ně, i na jejich předky. Jsou ale přece důležitější věci než uši nebo ocas.
A ještě jednu poznámku - obavy že kvůli tomu, že moje fena / pes má K1, F2, E3 apod. nebude nikdo po ní / něm chtít štěňata (což je často od majitelů psů takto "postižených" slyšet), jsou liché. Troufám si tvrdit, že zájemci o štěně se rodiče buď líbí, nebo ne, podle toho si chovatele vybere a není pro něj prvořadý bonitační kód, pokud si tedy už nevybírá budoucího partnera pro ČSV které už má doma. Ale i tak může vždy jen s určitou pravděpodobností předpokládat, jistotu bude mít až mu psisko vyroste - vypočítat se to dopředu se 100%-ní jistotou nedá...

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 18-10-2008, 18:49   #18
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

..no pěkně jste se mi tu rozpovídali:-) Děkuji za názory:-)
S tou víškou..tady se mi zase zdá, že psi se spíš zvyšují než snižují..ale zase jsem jich tolik neviděla.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 19-10-2008, 18:37   #19
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Suhlasim s tym, ze dlzka usi, chvosta a tmavost oka nie su tak tragicke veci, ale je dolezite na ne mysliet a naozaj starostlivo vyberat partnerov. Napriklad nekrizit jedinca s E1 na jedinca, ktoreho otec je E1 a babka z matkinej strany E3. A najma (a to je vec chovatelskej komisie) pouzivat v chove jedince, ktore maju niektore z tychto znakov vo velmi dobrom stave.
Mne sa napriklad nepaci kam sa ubera tvar kutikov ust - na anglickom fore sa preberalo, ze je dnes uz tazko najst psy s naozaj suchou papulou. Takze som hladala a hladala az napokon sa mi podarilo najst krycieho psa pre moju potvoru s krasnymi zltymi ocami (Frei ma tmavojantarove - este je to standard ale myslim ze upevnit svetle oko neuskodi), dlhymi nohami (Frei nevychadza index formatu, takze kompenzujeme) a suchym pyskom (Frei ma suchy, takze posilnujeme ). Dysplazia B1, povaha Ob - podotykam v nemecku, 8 rocny pes - stavila by som sa ze povaha je dana vychovou a nie genetikou. Inak ani chybicka. Hadajte kolko krat bol pes pouzity v chove? Ani raz. No nie je to skoda?
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 19-10-2008, 19:26   #20
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

saschia možná právě povaha "b" je důvodem nepoužití psa v chovu. Či je zapříčiněna nedostatečnou socializací nebo genetikou těžko odhadovat. Já osobně bych raději nakryla psem ušatým a dlouhoocasým ať se tedy držíme tématu než bázlivým. Ale úplně nejraději krátkouchým a vyrovnaným
Jinak s těmi povolenými koutky máš pravdu, pes se suchou tlamou se opravdu těžko hledá.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org