Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 07-08-2009, 11:28   #1
moncikkk
Junior Member
 
moncikkk's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Svatobořice
Posts: 29
Default nedůvěra vůči cizím

Zdravím,
prosila bych o radu. Mám 15ti měsíční fenku a do roku se vůbec cizích lidí nebála, bez problémů si ji mohl kdokoliv pohladit. Jako úplně mladá ještě i cizí lidi kousala stejně jako členy rodiny, pak přestala, ale nechala se pohladit. Ted už před cizíma lidma utíká, stahuje ocas a pohladit se nenechá. A to i na cvičáku. Nikdo ji ale nic neudělal, přišlo to postupně samo.
Dá se s tím něco dělat? Nějak ji ukázat, že ji nikdo neublíží a nemusí se bát?
Nebo už taková zůstane?
Přeci jenom máme v plánu bonitaci a nechci, aby se tam každého, koho nezná, bála jako čert kříže.
moncikkk jest offline   Reply With Quote
Old 07-08-2009, 11:54   #2
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

mám podobný problém, ale môj pes je na takom levely, že cudzích absolútne odmieta a nechce žiaden kontakt... ak sa mu niekto vnucuje vrčí a prejavuje dominanciu... ale u neho je zase možnosť, že mu niekto ubližoval - jeden čas mal voliéru pri policajných psoch kam mali prístup aj cudzí a myslím, že mu bolo ubližované, i keď nikoho som tam nikdy nepristihla... začalo sa to tiež postupne.
teraz sa snažím ho socializovať a ukázať mu, že ľudia nie sú zlí, no bez výsledkov... alebo len minimálnych - apoň som ho "donútila" k tomu, že cudzích nech ignoruje a venuje sa sebe a mne a človeka, čo je so mnou, nech nerieši... dá sa to. ale kontakt nechce - od nikoho, len odo mňa. a je to škoda, pretože rovnako ako ty, aj ja plánujem bonitáciu a chcela by som ho uchovniť...
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 07-08-2009, 21:05   #3
De.Lorche
Junior Member
 
Join Date: Sep 2006
Location: Louny
Posts: 26
Default

Zdravím,
já jsem na tom podobně, mám 17 měsíčního pesana, když jde k nám někdo cizí on je na volno - stáhne se do bezpečné vzdálenosti a pozoruje. Pokavaď jsem s ním a mám ho na vodítku vrčí a pouští bubáky, když sedíme pod pergolou na cvičáku je v klidu, ale nesmí si nikdo cizí přisednout - buď se snaží odejít pryč a nebo pouští hrůzu.
O pohlazení od cizích nemůže být ani řeč, snažíme se ho přesvědčit že je vše o.k., uplatit masem ale nic nefunguje.
taky se chystám na bonitaci a opravdu nevím jak tam dopadnem :-(..
Rada jak na to by se opravdu šikla
De.Lorche jest offline   Reply With Quote
Old 08-08-2009, 09:46   #4
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Pokud pes jen prostě nevyhledává kontakt s cizím nebo se mu brání, není to nic tak nenormálního. Prostě máte nekontaktního psa, který je nedůvěřivý k cizím lidem.
Pokud ovšem při kontaktu s cizím člověkem projevuje baázlivost (stažený ocas, útěk) je to už problém, protože se nejedná o nedůvěru, ale plachost. V 99% případů je to dáno špatnou socializací psa. Někteří jedinci prostě potřebují socializaci intenzivnější a někteří méně. Nestačí jen štěně občas od někoho cizího nechat pohladit a spokojit se s tím, že je v pohodě. Je třeba intenzivně mu navozovat situace a vodit ho úmyslně mezi lidi. Případů, kdy pes byl do své puberty v pohodě a pak se z něj stal plachý jedinec, jsem už viděl několik. Vždy to byla právě zanedbaná socializace v mládí.
Vše lze ještě většinou napravit, ale tady platí více než 100%, že každý zanedbaný den znamená minimálně 2 dny práce se psem.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 17-08-2009, 17:34   #5
moncikkk
Junior Member
 
moncikkk's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Svatobořice
Posts: 29
Default

Tak co se týká sociializace, Xara se mnou od malička chodí témeř všude. Každý den na vycházce ji odmalinka obdivovali lidé a každý den se našel a najde někdo, kdo se s ní pomazlí. Bereme ji na různé výlety, takže nové lidi potkává neustále. Bezproblémů je zvyklá i na lidi v hospodě, samozřejmě na zahrádce
Jak jsem psala, že se ted bojí všech cizích, není to pravda. Jsem se unáhlila. Bojí se jenom chlapů a to jen některých, stáhne ocas a couvá, pokud o ni projeví zájem. Agresi neprojevuje.
Dotaz spíš zněl, jestli má někdo osvědčenou metodu, jak psovi ukázat, že se není čeho bát??Nebo ji mám nechat tak, když mě osobně to nevadí? Jde mi spíš jen o tu bonitaci. Protože u nás stejně jako u dalších co tu psali, žádné uplácení neplatilo. A když jsem se ji snažila přidržet, aby si ji ten dotyčný mohl pohladit nebo vůbec přiblížit, bylo to ještě horší a začala strašně vyvádět.
moncikkk jest offline   Reply With Quote
Old 17-08-2009, 17:52   #6
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by moncikkk View Post
Tak co se týká sociializace, Xara se mnou od malička chodí témeř všude. Každý den na vycházce ji odmalinka obdivovali lidé a každý den se našel a najde někdo, kdo se s ní pomazlí. Bereme ji na různé výlety, takže nové lidi potkává neustále. Bezproblémů je zvyklá i na lidi v hospodě, samozřejmě na zahrádce
Jak jsem psala, že se ted bojí všech cizích, není to pravda. Jsem se unáhlila. Bojí se jenom chlapů a to jen některých, stáhne ocas a couvá, pokud o ni projeví zájem. Agresi neprojevuje.
Dotaz spíš zněl, jestli má někdo osvědčenou metodu, jak psovi ukázat, že se není čeho bát??Nebo ji mám nechat tak, když mě osobně to nevadí? Jde mi spíš jen o tu bonitaci. Protože u nás stejně jako u dalších co tu psali, žádné uplácení neplatilo. A když jsem se ji snažila přidržet, aby si ji ten dotyčný mohl pohladit nebo vůbec přiblížit, bylo to ještě horší a začala strašně vyvádět.
Žádná osvědčená metoda neplatí, rozhodně jí do kontaktu s cizími nenutťe, tudy cesta naprosto nevede. Ona musí chtít sama. Pokud nechce, nechala bych ji být. Můžete maximálně požádat dotyčného až jí podá něco dobrého, nebo i hodí. Ať sama pozná že s ní žádné nekalé úmysly nemá. Mezi čsv se vyskytují nedůvěřiví jedinci a u některých zvířat se tato přirozená vlastnost postě 100% odstranit nedá i kdyby jste se snažila sebevíc. Někteří majitelé mají štěstí a jejich pes dostane povahu od pána Boha, jiní si jí musí setsakramensky zasloužit. jen tak pro zajímavost - i vlci mají různé povahy. S některými se pracuje snáze s jinými je spolupráce téměř nemožná.
Vaše fena se časem "ochodí" a bude lepší, uvidíte. Musíte jí stále brát do neznámých prostředí a využívat každé možnosti k zlepšení tohoto chování, jiná možnost není. Co se bonitace týče, pokud jen couvá není důvod proč by neměla být zbonitována. Občas jsou zbonitována i skutečně bázlivá zvířata.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 18-08-2009, 20:53   #7
Mackie
Junior Member
 
Mackie's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Slovakia/Presov
Posts: 112
Default

moncikkk je to dlha cesta, narocna, vyzaduje si doslednost, pevnu volu, sebavedomie a hlavne cas
skoda, ze sem nechodia ludia, ktori sa praci s takymito psami venuju, niektori su znamejsi, niektori menej, najlepsie je asi skontaktovat sa s nimi priamo
v Cechach to budu ludia okolo pana Desenskeho, snad aj ini, ale .. neviem, nepoznam.. na Slovensku napr. Rea - vlcica (.sk)
(nemyslim pracu s problemovymi psami, ale kazdu jednu malickost, ktoru sme schopni pokazit - ako bolo spomenute, kym pozitivne veci treba neustale posilnovat, negativna staci jedna a sme na zaciatku - vidim to na svojom psovi, ked sa 100 ludi nezlakne, ale 101veho ano)
Mackie jest offline   Reply With Quote
Old 22-08-2009, 12:36   #8
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

U Dakouše se (naštěstí v nevelké míře) projevuje něco, čemu já říkám "dopředná plachost". Za necelý rok jsme narazili snad jen na dva lidi (oba špinaví santusáci), ke kterým se přiblížil jen na 50 cm a pak vždy uskočil. Zkusili jsme Dakouše s oním homelesem nalákat na větvičku a sice si ji vzal, ale vzdálil se s ní. Samozřejmě se to celé neobešlo bez halasného štěkání. Jinak pokud má z někoho obavy, má spíš tendenci jít do toho pohlavě - proto "dopředná plachost". Naštěstí je Dakouš zatim v jádru velmi hravej a kamarádskej a tak pokud už se náhodou stane že na někoho takhle vyběhne, velmi rychle zjistí, že ten člověk může bejt kámoš a výhružky se změní ve vítání. Tohle nám dělal na dovolené před apartmánem i u lidí které znal - nejdřív je vyštěkal a pak se kámošil. Za těch 9 měsíců co jsme spolu jsem ho dost nepoznal na to, abych z tohodle chování neměl vždycky osypky ... v tuhle chvíli ještě těžko říct, zda by byl ochotný i kousnout, ale snad ne, na dovolené nám hlídal fleka a pokud šel náhodou někdo okolo, tak se spokojil se štěkáním a tím, že toho člověka zastavil. Tohle chování je průser hlavně u malých dětí, protože prckům do cca 5ti let Dakouš prostě nevěří a nevim proč - špatnou zkušenost neměl kde získat. Bohužel v okolí nemáme dost odolných dětí a rodičů, abychom tohle mohli trénovat. Celkem chápu i lidi, že pokud se na ně vyřítí štěkající ČSV 70cm/39kg, tak mají problém to ustát a moc nepomáhá ani vysvětlování, že to je štěňátko :-). Jinak taky nemá rád maskáče a tmavý brejle :-). Nestává se mi to často, Agyr mne svou dominancí vůči psům naučil být při venčení velmi pozorný ... na druhou stranu, jemu byli lidi u p***** :-). Když se mu nelíbili, tak si jich nevšímal a začal až když šlo do tuhýho a i tak byl dost benevolentní :-). U něj se dalo spolehnout na jeho "vyjadřovací schopnosti" - štěkání-zastrašování, vrčení-vlažná hrozba, vrčení s ohrnutými pysky-vážná hrozba.
jerabekj jest offline   Reply With Quote
Old 23-08-2009, 12:32   #9
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by jerabekj View Post
U Dakouše se (naštěstí v nevelké míře) projevuje něco, čemu já říkám "dopředná plachost". Za necelý rok jsme narazili snad jen na dva lidi (oba špinaví santusáci), ke kterým se přiblížil jen na 50 cm a pak vždy uskočil. Zkusili jsme Dakouše s oním homelesem nalákat na větvičku a sice si ji vzal, ale vzdálil se s ní. Samozřejmě se to celé neobešlo bez halasného štěkání. Jinak pokud má z někoho obavy, má spíš tendenci jít do toho pohlavě - proto "dopředná plachost". Naštěstí je Dakouš zatim v jádru velmi hravej a kamarádskej a tak pokud už se náhodou stane že na někoho takhle vyběhne, velmi rychle zjistí, že ten člověk může bejt kámoš a výhružky se změní ve vítání. Tohle nám dělal na dovolené před apartmánem i u lidí které znal - nejdřív je vyštěkal a pak se kámošil. Za těch 9 měsíců co jsme spolu jsem ho dost nepoznal na to, abych z tohodle chování neměl vždycky osypky ... v tuhle chvíli ještě těžko říct, zda by byl ochotný i kousnout, ale snad ne, na dovolené nám hlídal fleka a pokud šel náhodou někdo okolo, tak se spokojil se štěkáním a tím, že toho člověka zastavil. Tohle chování je průser hlavně u malých dětí, protože prckům do cca 5ti let Dakouš prostě nevěří a nevim proč - špatnou zkušenost neměl kde získat. Bohužel v okolí nemáme dost odolných dětí a rodičů, abychom tohle mohli trénovat. Celkem chápu i lidi, že pokud se na ně vyřítí štěkající ČSV 70cm/39kg, tak mají problém to ustát a moc nepomáhá ani vysvětlování, že to je štěňátko :-). Jinak taky nemá rád maskáče a tmavý brejle :-). Nestává se mi to často, Agyr mne svou dominancí vůči psům naučil být při venčení velmi pozorný ... na druhou stranu, jemu byli lidi u p***** :-). Když se mu nelíbili, tak si jich nevšímal a začal až když šlo do tuhýho a i tak byl dost benevolentní :-). U něj se dalo spolehnout na jeho "vyjadřovací schopnosti" - štěkání-zastrašování, vrčení-vlažná hrozba, vrčení s ohrnutými pysky-vážná hrozba.
Jsme na tom dost podobně..Sofi taky "vybíhá". U dětí jsem taky nezaznamenala špatnou zkušenost..ale od jisté doby je taky nemusí-do určité výšky/věku dítěte. Jediné, co mě napadá, je situace, kdy si ji chtělo pohladit asi 20 dětí školkového věku naráz..ale nikdo ji neublížil. Bohužel, v těchto případech pak často rovnou chňape.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 23-08-2009, 15:31   #10
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Quote:
Originally Posted by yzengrin View Post
Jsme na tom dost podobně..Sofi taky "vybíhá". U dětí jsem taky nezaznamenala špatnou zkušenost..ale od jisté doby je taky nemusí-do určité výšky/věku dítěte. Jediné, co mě napadá, je situace, kdy si ji chtělo pohladit asi 20 dětí školkového věku naráz..ale nikdo ji neublížil. Bohužel, v těchto případech pak často rovnou chňape.
My chodili za dětma k nám do MŠ a pohoda. Pak ale jednou v zoo v Praze se mě ptali, jestli si ho můžou děcka z nějaký MŠ pohladit. Neměl jsem žádnou špatnou zkušenost, tak říkám, že jasně. No a když Akkon viděl jak se na něj sesypalo 15 děcek, začal si chňapáním dělat okolo sebe prostor. Potom říkám pojďte postupně po dvojicích a to už bylo v pohodě. Všeho moc škodí. No a teď ho nechávám hladit už jen občas, protože se ho dost dětí bojí a rodiče je v tom podporují nebo mám strach já, protože štěňátko je jak hrom do police a kdyby si třeba na děcko vyskočil, výsledek by byl jasnej. Jinak se mi už taky brání třeba proti opilcům, kteří si ho musej za každou cenu pohladit, ale tam mu to i schvaluju
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 24-08-2009, 12:15   #11
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

To já těm děckám tehdá taky říkala, ať na ni nejsou tak hrr, ale ukočíruj 20 školkováků:-(. A první negativní reakce byla u jednotlivce a ne skupiny..což trvá i nadále.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 24-08-2009, 13:09   #12
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

u nás to bolo tiež v skupine, detská sa proste nahrnuli a nejako sa to nedalo regulovať... reakcia bolo tichšie vrčanie, stiahnutie a malý náznak výpadu... potom, keď išli zase po jednom, to bolo OK, ale už s nevôlou.
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 25-08-2009, 11:36   #13
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

Vidim,ze s detma nemame problem jen my. nikdy s nimi nemela spatnou zkusenost, presneji nemela zadnou,protoze deti na socializaci nebyly ani v rodine,ani u kamaradek.Takze si myslim,ze Arwen nebere takove ty mensi deti,ktere behaji a jeci,jako lidi,ale spis je povazuje za korist a nekdy na ni uplne vidim,ze kdyby byla na volno,tak je jde honit a chnapnout.takze ji k nim nepoustim. Pokud si ji chtelo nejake dite pohladit,drzela,ale jakmile davalo ruku zpet,tak po nem s takovym hysterickym vysokym vysteknutim chnapla. nastesti se nikdy nic nestalo,ale dite se lekne a zacne brecet. A i kdyz se nic nestane,tak z toho muzou lidi udelat paradni aferu
mellorn jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org