Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Zdraví a výživa

Zdraví a výživa Jak krmit vlčáka, informace o psích krmivech, jak vakcinovat a co dělat, když pes onemocní...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 18-03-2010, 03:05   #1
Bára
Junior Member
 
Bára's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Prague
Posts: 137
Default Zlomení prvního zubu

Stalo se vám někdy, že si štěně zlomilo první zub? Hrála jsem si s mojí fenkou (3 měsíce) na přetahovanou s provazem, nebyla jsem nijak násilná...Najednou se ale fena divně podívala a nakonec jsem pochopila, co se stalo. Z jednoho špičáku zbyla jen půlka.

Krmím podle BARF, fena je zvyklá i na hodně tvrdé kosti. Neudělala jsem tedy chybu v přetahování?

Hrozně jsem se vyděsila, že by se totéž mohlo stát i při druhých zubech a už nikdy se se psem nehodlám přetahovat :-( Fakt nechci mít jednou psa bez zoubků :-(
Bára jest offline   Reply With Quote
Old 18-03-2010, 07:11   #2
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

To bych vůbec neřešila, to je hned . Přetahování je bezva hra, nepřestávej, pokud to štěně baví
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 18-03-2010, 08:52   #3
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Pokud se zub zlomí a není otevřený, není to problém. Pokud otevřený je, pak stojí zato raději ho nechat ošetřit kvůli možnému zánětu.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 18-03-2010, 09:12   #4
Dušan
Junior Member
 
Dušan's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Veselí nad Moravou
Posts: 65
Default

Stalo se mi něco horšího s asi 7 měsíčním psem, papírákem čsv - jednou se nám po dvoře prohnal potkan a Ar hned na něj, potkan se schoval mezi železné sloupky na plot a Ar do nich plnou silou narazil svými špičáky. V necelém roce měl oba horní dospělé špičáky v půli zlomené. Museli jsme k doktorovi, aby mu to nějak desinfikoval a zalepil.
Dušan jest offline   Reply With Quote
Old 18-03-2010, 10:27   #5
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

Báro, mléčné špičáky jsou u ČSV velmi náchylné k ulomení - jsou hodně dlouhé a štěňata, jak jsou akční, k něčemu takovému přijdou raz dva. Mně se to samé stalo u dvou mých psů - u Arei a u Clifa.

Doporučuji zoubek sledovat - hlavně v období výměny za trvalý chrup. Pokud ulomený špičák bude mít výrazně jinou barvu, než zuby ostatní (takovou ošklivě šedou), pravděpodobně odumřel a může být trochu problém se vstřebáváním kořenu a přirozeným vypadnutím tohoto zubu. Jestliže se už bude ven viditelně tlačit špičák trvalý a tenhle mléčný si bude sedět dál na svém místě, můžeš mu pomoci velmi, velmi jemným kýváním (každý den trochu). Ale opravdu jemným, abys nepoškodila zub trvalý! Pokud to nepomůže nebo si nebudeš jistá, že to zvládneš, je pak na místě veterinář, který v anestezii zub vytrhne odborně. Tohle bych brala ale vždy až jako to nejkrajnější řešení - příroda si umí pomoct hodně a pokud jí ještě malinko pomůžeme sami, dá se zvládnout leccos.

Takže mám-li to shrnout, zlomenina mléčného špičáku není žádná tragédie, pokud nedojde až na krvácení S fenkou se rozhodně dál tahej o hadry a jiné hračky, jen v období výměny zubů buď hodně citlivá nebo tuto hru na čas vynechej úplně.
Ještě bych doporučila poradit se s vetem o možnosti vakcinace proti tetanu - malá štěnda se ráda rýpou v hlíně (obvykle všechna čévéčka navíc milují koňské koblihy) a v období výměny zubů jsou ranky po vypadlých zoubcích ideální vstupní branou pro tetanus.
__________________

Helenasotis jest offline   Reply With Quote
Old 18-03-2010, 11:39   #6
Bára
Junior Member
 
Bára's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Prague
Posts: 137
Default

Děkuju, tak to jste mě uklidnili :-) K vetovi jdeme tak jako tak v pátek na třetí očkování, tak se na zub mrkne.

S tím tetanem moc děkuji za radu, určitě naočkuji :-)

Takže se mám připravit na to, že i dospělý pes bude mít možná zlomené zuby? Vadí to nějak/něčemu? Jsou to vážně raubíři
Bára jest offline   Reply With Quote
Old 18-03-2010, 11:53   #7
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Když oni jsou vlčáci značně sebedestruktivní. Když se doněkud (nebo někam) chtějí mermomocí dostat, tak se dostanou i za cenu vylámaných zubů, zničených polštářků od hrabání, zlomených noh po výskoku z okna (to není legrace, naposledy před měsícem jedno moje starší štěně-výskok z druhého patra, majitelka na mrtvici, vyražené druhé zuby, ale nic zlomeného-zázrak).
Nechci ale strašit, v běžném životě se to zas tak často nestává. Jsou to spíš nárazové, nezvyklé situace (háravky v okolí, pes přechodně někde zavřený z nějakého důvodu, pes u nového majitele a tisíc dalších, pro psa "děsně důležitých" důvodů, proč se někam-odněkud dostat)
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 18-03-2010, 11:55   #8
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

Stát se to může, ale zase tak časté to není
Problémem mohou být zlozvyky, jako kousání mříží kotce, misek nebo kamenů - tam dostávají zuby sakra zabrat, mnohdy se nepravidelně obrousí (hlavně na špičácích se při kousání mříží mohou udělat příčné zářezy) a k fraktuře pak může dojít mnohem snadněji.

No ale na druhou stranu - i s ulomeným zubem může vlčák žít naprosto normálně (něco jiného je to u psa, který aktivně dělá obrany - tam může zlomený zub buď chybět nebo případně i způsobovat nepříjemné pocity při zákusu).

Ještě jedno upozornění - pokud dojde k vyražení trvalého zubu (i to se stane), nechte si okamžitě udělat veterinární zprávu a RTG s potvrzením, že zub tam byl a k jeho ztrátě došlo úrazem. Časem se totiž čelist zhojí natolik, že po chybějícím zubu nezůstane ani památky a nelze pak již zpětně dokázat, zda zub nevyrostl nebo o něj pes přišel a takové zvíře pak nelze zařadit do chovu (samozřejmě u psů již uchovněných toto neplatí - ti mají plnochrupost doloženou právě bonitací ).
__________________


Last edited by Helenasotis; 18-03-2010 at 13:06. Reason: překlep
Helenasotis jest offline   Reply With Quote
Old 18-03-2010, 12:37   #9
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

môj pes je príkladom sebadeštrukcie. kvôli háravej fene si rozrezal nohu (5stehov) a zlomil dopoly špičák, dolný. bude musieť ísť na operáciu, pretože mu trčí nerv. samozrejme, si dám spraviť aj potvrdenie, že zuby všetky mal, keby dačo. so psom sme v tomto rovnakí, obaja máme náchylnosť na zuby a úrazy ústnej dutiny...
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 18-03-2010, 12:43   #10
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

A já jsem možná ještě mohla doplnit tohle: noví majitelé, kupujete si bláznivé čévéčko. Prosím dávejte pozor na otevřená okna, balkóny a přemýšlejte tři tahy dopředu. Ujistěte se, že na zahradě nemáte jedovaté rostliny a dřeviny (vlčák žere a ohlodává všechno), jezírko s břehy, na které se nedá vydrápat z vody ven, plot bez škvírky pod ním, branku na chatrný zámek, elektrické šňůry volně na podlaze.....
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 18-03-2010, 12:46   #11
sdivokoukrvi
Member
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 674
Default

Quote:
Originally Posted by Hanka View Post
A já jsem možná ještě mohla doplnit tohle: noví majitelé, kupujete si bláznivé čévéčko. Prosím dávejte pozor na otevřená okna, balkóny a přemýšlejte tři tahy dopředu. Ujistěte se, že na zahradě nemáte jedovaté rostliny a dřeviny (vlčák žere a ohlodává všechno), jezírko s břehy, na které se nedá vydrápat z vody ven, plot bez škvírky pod ním, branku na chatrný zámek, elektrické šňůry volně na podlaze.....
a pokud je jezírko, rozlučte se se vší florou i faunou obývající jezírko můj tatík a jeho lekníny by mohli vyprávět, ani rybičky aryu nevydejchali. Nebo okrasná tráva. A po zimě budu jezírko zahrabávat, vykopala kolem něj totiž příkop
sdivokoukrvi jest offline   Reply With Quote
Old 18-03-2010, 13:11   #12
Bára
Junior Member
 
Bára's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Prague
Posts: 137
Default

Tak jedovaté tu snad nemáme nic :-) A balkony nevedeme, máme starší rodinný domek. Do šutrů ji zatím taky nenapadlo kousat.

Zato jí napadlo kousat do každého místečka na mém těle, vypadám jako bych třirát prolezla šípkovým keřem. Ale je to můj miláček :-D
Bára jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org