Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 25-02-2010, 15:21   #1
Ewa
Junior Member
 
Ewa's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Roudnicko
Posts: 8
Post V jakém věku přestanou štěňata s kousáním?

Ahoj,

zajímalo by mě v jakém věku přestalo Vaše štěně s kousáním? Mám doma 3 měsíčního psa, dračíka, krokodýla a přemýšlivého "starostu" a všežravce v jedné vlčí osobě. Kouše stále a pořád, mě i ostatní členy rodiny. Při mazlení, při povelech - sedni, lehni, povely provádí ale při tom kouše do kotníků, rukou apod. Na vodítku naštěstí nekouše, ale když se vrátíme z dlouhé večerní procházky a já ho z vodítka odepnu, je to jako bych mu dala povel "kousej". Přehrnování pysků moc nepomáhá a když zakřičím AU, přijde mi, že mu zajiskří očka a ještě veseleji pokračuje v jeho zábavě. Trošku mě děsí, jak budeme vypadat až náš brouček vymění zuby
Ewa jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2010, 16:31   #2
sdivokoukrvi
Member
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 674
Default

U nás Arya přestala kousat tak v 8měsících, dneska je jí 11 měsíců a kouše minimálně, jen občas při vítání ale i to je už není pravidelný.Větší problém je skákání na lidi,to ji nepřešlo dodnes
sdivokoukrvi jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2010, 16:46   #3
Janiz
Junior Member
 
Janiz's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 237
Default

Někdo kouše víc, někdo míň, někdo větší silou, někdo menší. Obecně 2. zuby jsou větší ale míň ostrý, takže to bývá lepší, pokud si teda mrňous nebude cvičit i stisk. Pokud nepomuže stisk pysku proti dásni, proti zubu (kor štěněcímu), by měl pomoct, ale nesmí se to přehnat!!! ty zoubky jsou fakt hodně ostrý!
Naše první kousala fakt hodně a dlouho a naše Au! rozhodně nepomáhalo, jedině stisk proti zubům a zakazování a uklidnění. Její dcera chytá ráda za ruce, ale v podstatě jemně a vysoké Au! respektuje dobře.
První přestala kousat hodně pozdě, zmírnila se až tak v roce a pul(?). Druhá nebyla vážný kousací problém nikdy. Držím palce!
Janiz jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2010, 21:26   #4
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

Já jsem měl ruce jako řešeto od mléčných zubů a po výměně jsem si oddechl. Druhé zuby nejsou tak ostré a asi je snazší naučit ty bestie aby kousaly málo než aby nekousaly vůbec :-). Taky jsem používal AU a kňučení, a když kousnul jo moc, tak jsem ho kousnul taky a nebo když byl rozdováděnej, tak jsem ho zklidnil složením na zem a podržením. Tohle ale funguje spíš až později, od těch 6-8 měsíců (teď je mu cca 15) - asi je to i o tom, jak se postupně štěně sžívá s pánem a roste jeho respekt. Často mi ale nejbližším okolím bylo vyčítáno, že se ho VŮBEC nesnažim odnaučit kousat a asi je na tom něco pravdy. Ono to kousání je v tomhle věku projevem hry, ale i přízně a lásky a já jsem prostě neměl to srdce mu to vzít úplně . Teď když je rozdováděnej, tak občas zmáčkne víc než by se mi líbilo, ale postupně se to srovnává, jak zjišťuje co ještě jde a co už ne (a co se stane když mne nas***). Když mne tahá od počítače za uši, už se nebojim že mi je urve a můžem se přetahovat tak, že je zaklesnutej špičákama za moje prsty, aniž by to moc bolelo. Samo, někdy se rozohní, ale už si dá říct když je to moc. Jsem spokojenej, měl jsem takhle naučenýho i Agyra (tahání za špičáky). Přítelkyně má Retrievera, kterého to odnaučili tak dokonale, že nekouše vůbec a ani neni ochotný vzít nabídnutou ruku do tlamy. Když ho člověk vyprovokuje ve hře ke chňapnutí nebo chycení za ruku, tak většinou zmáčkne opravdu hodně - měl to zakázané a nikdy nepoznal míru. Tohle je o důvěře a mně vyhovuje vědět, že si s nim můžu hrát "po jeho" a nic mi neudělá. Někde jsem to tu už asi psal, před pár měsíci měl takovou radost při odchodu z hospody, že se postavil na zadní, spodní špičáky jsem měl pod bradou a horní za uchem, do kterýho mi ječel . Mně se nic nestalo, ale číšník co stál metr od nás málem zkolaboval )).
jerabekj jest offline   Reply With Quote
Old 26-02-2010, 10:48   #5
Janiz
Junior Member
 
Janiz's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 237
Default

Jo, přetahování za špičáky je taky nejoblíbenější hra naší malý!!
A tím braním za ruce skutečně komunikujou, takže kor u našich, bych to rozhodně uplně nezakazovala, ale učila míru, přesně jak píše Jerabekj.
Janiz jest offline   Reply With Quote
Old 26-02-2010, 13:40   #6
Adrian
Junior Member
 
Adrian's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Hostivice
Posts: 264
Default

Až vymění zuby, už to nebude tak bolet. Náš nepřestal "kousat" nikdy. Ale je to spíš výzva ke hraní a nezbytný pozdrav/doporučuji sledovat momentální postavení uší-uctivý kousač je má aerodynamické/. No a když to přehání tak ho kousnu taky, nebo chňapnu za nohu. Protože máme dva tak je kde brát inspiraci
Adrian jest offline   Reply With Quote
Old 04-01-2012, 20:25   #7
Anathema
Junior Member
 
Anathema's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Brno
Posts: 96
Default

Quote:
Originally Posted by Ewa View Post
Ahoj,

zajímalo by mě v jakém věku přestalo Vaše štěně s kousáním? Mám doma 3 měsíčního psa, dračíka, krokodýla a přemýšlivého "starostu" a všežravce v jedné vlčí osobě. Kouše stále a pořád, mě i ostatní členy rodiny. Při mazlení, při povelech - sedni, lehni, povely provádí ale při tom kouše do kotníků, rukou apod. Na vodítku naštěstí nekouše, ale když se vrátíme z dlouhé večerní procházky a já ho z vodítka odepnu, je to jako bych mu dala povel "kousej". Přehrnování pysků moc nepomáhá a když zakřičím AU, přijde mi, že mu zajiskří očka a ještě veseleji pokračuje v jeho zábavě. Trošku mě děsí, jak budeme vypadat až náš brouček vymění zuby
Jéééhehe, no jo čím víc člověk vyjekne, tím víc jim zajiskří očička. Rady - musíte hodně pyštět - jsou u čévéčka často úplně mimo mísu náš má teď 13 měsíců a když má hodně hravou, tak jsou štípance dost citelné. Na stehnech modrá jelítka a pod, děje se to buď na procházkách, když se poddá radosti z pohybu a nebo doma, když se nudí a všemi možnými způsoby se mě snaží vyprovokovat ke hře. Takové to chňapnutí při nucení něco udělat je už delší dobu tak nějak naprázdno a nic z toho. Nejhorší jsou zkrátka hry, jeho hrůzolásku už od jeho časného dětství snáším jen já ale musím říct, že je to už výrazně lepší, než bylo třeba v těch třech měsících. Nicméně si troufám říct, že si to v plné parádě ještě nějaký ten pátek vychutnáte
Moc se mi osvědčilo mu hned šoupnout něco do tlamy, něco do čeho se může zakousnout, zvlášť při vítání. Teď už se sám sápe po něčem, co by mohl stisknout zuby zatímco se mocně vítáme třeba klacek, plyšáka, cokoli, co nasytí jeho potřebu "bodrého potřesení rukou"

Mellorn, Bran má taky ohromnou radost, když může zlobit, když scházíme z prudkého svahu. Buď na mě ze zadu rovnou skočí nebo se zakousne a pak se mi směje jak padám (to už naštěstí téměř nedělá, protože jsem pak byla vždycky hodně nasr....) a nebo teď jeho oblíbené - číhat asi 20m ode mě - už jak sedí v tom svahu a šibalsky na mě čučí, je mi jasné, že má za lubem nějakou lumpárnu a samozřejmě - pak se rozběhne a plným tryskem profičí těsně kolem mě, většinou mi podjede noha, no náramná legrace ale za to už se na něj tolik nezlobím, mám z toho taky srandu.

No a štípání předníma do zadku, to je taky jeho oblíbené. Příteli to až tolik nedělá, ale mně skoro každý den a taky se pak vždycky tlemí, když nadskočím šibal jeden
"Chytání blešek" je tak trochu mrazivě příjemné

Na cizí lidi už v podstatě neskáče (pokud na něj nezačnou žvatlat). Sice na něj vždycky pro jistotu houknu varovné NE když se někdo někde vynoří a Bran se na něj se zájmem podívá, ale už nemám strach. Spíš když je náledí a lidi jdou legračně, jako připosr... tak pak Branovi zase svítí očička, to ho zatím musím vzít na vodítko, asi by to dopadlo bledě riskovat na náledí jestli NE zabere, si netroufám.

Přirovnání umíněné chlupaté děcko, sedne na mladé čévéčko jak nočník na pr...
__________________
www.bran.estranky.cz

Last edited by Anathema; 04-01-2012 at 20:58.
Anathema jest offline   Reply With Quote
Old 04-01-2012, 21:42   #8
tombr
Junior Member
 
tombr's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 8
Default

Díky všem za reakce. Docela jde poznat, kdy je kousání ještě součástí hry a kdy už je to z umíněností a vzteku. Nejdřív se to snažím řešit v klidu, třeba povelem Ke mě a Sedni, což už docela umí a nebo mu vrazím sušenou chrupavku. Většinou ale musím sáhnout k přiměřené síle, tedy buď trochu potahat za kůži na krku nebo chycení za tlamičku, o čemž se zmiňuje pan Hartl ve své knize o ČV. Pravda je, že ani toto moc nezabírá a spíš ho to ještě víc rozjede. Nevím jestli je to správné, všude se píše, že štěňata by se neměla trestat, ale myslím si, že by měl vědět kam může zajít. Po takovémto trestu se zase rychle snažím "usmířit" tzn. povel a odměna. Nutno dodat, že se těmto situacím, kdy se vztekle něčeho dožaduje, snažím vyhnout jak jen to jde a nejsou na denním pořádku.
tombr jest offline   Reply With Quote
Old 04-01-2012, 23:26   #9
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by tombr View Post
Pravda je, že ani toto moc nezabírá a spíš ho to ještě víc rozjede. Nevím jestli je to správné, všude se píše, že štěňata by se neměla trestat, ale myslím si, že by měl vědět kam může zajít.
Je trest a trest. Štěňata se musejí vychovávat a pouze pozitivní motivací to opravdu nejde. Chycení za tlamu, vytřepání za kožich je trest, kterému každé štěně rozumí. Pokud dělá, že nerozumí, děláš ty něco špatně. Reaguješ pozdě, nebo jen občas, či nepřiměřeně. Abych nepřirovnávala k vlkům, vím že někteří jsou na to alergičtí - stačí podívat se, jak se štěňaty jedná jejich čsv matka. I ona je trestá a někdy velice tvrdě a štěňata to rozhodně nepovažují za křivdu. I zbytek smečky štěňata udržuje už od prvních dnů setkání s nimi v pokoře. Štěňtům sice tolerují mnohé chování, třeba co se her týče, ale nesmí to hraničit se slušným chováním
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 05-01-2012, 00:20   #10
Saerithra
Junior Member
 
Saerithra's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 96
Default

Jak například trestá fena štěňata a za co?
Saerithra jest offline   Reply With Quote
Old 05-01-2012, 10:42   #11
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

neni mi znamo,ze by fena trepala stenaty za kuzi,videla jsem kdyz ak chyceni hlavy do tlamy,kdyz uz stene zachazelo mimo slusne chovani. Pokud ma nekdo video,kde toto fena provadi,rada se na nej podivam.To trepani za kuzi je podle me spis hra na lov a takhle se trepe s koristi,aby byla zabita. Vidim,jak si takhle arwen hraje s plysakem,pripadne s zivou mysi....
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 04-01-2012, 21:46   #12
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

to jsem rada,ze to zlobeni pri schazeni prudkeho terenu nedela jen Arwen,cloveku je hned lip
mellorn jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org