Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 02-12-2003, 03:53   #1
suuva
Junior Member
 
suuva's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Dublin
Posts: 21
Default pozor zlý pes

Zdravím všechny příznivce čs. vlčáků.
Sama jsem tomuto plemeni propadla a dřív, než si chlupatou kouli přivedů domů, pokouším se zjistit o něm co nejvíc, abych nenarazila na problém, se kterým bych si nebyla schopná poradit. Největší otázkou pro mě zůstává, jestli je agresivita čévéček (tohle slovo je fakt roztomilej úlet :-) ) vyšší než je běžný průměr. Nemám obavy kvůli sobě, dominantní postavení ve většině případů není těžké si uhlídat, když člověk ví, jak na to. Jde mi spíš o chování psa/feny k okolí. Vzhledem k tomu, že jí (chtěla bych fenku) chci brát sebou kam to jen půjde a to i do zaměstnání, kam kromě stálého personálu přichází spousta jiných lidí, nerada bych nám přivodila nějakej malér. Je mi jasný, že důležitý je výcvik, jenomže tak jako se některá plemena vymykají průměru co se počtu napadání jiných psích jedinců týče, mohlo by chování čsv v tomhle ohledu být také jinde? Proto se obracím na Vás, zkušené majitele a chovatele, s prosbou o objektivní odpověď. Ani kladná mě nejspíš neodradí od koupě, většina věcí se dá přizpůsobit, jen bych chtěla být v reálu a vědět co mě čeká. V podstatě jsem se rozhodla pro fenu proto, že se o nich obecně tvrdí, že jsou prý mírnější a snáz ovladatelné (zatím jsem měla jen psy). Platí to i u čsv?

Odpověď jsem hledala v článcích a knihách, ale našla jsem jen náznaky. Tak jak to tedy doopravdy je?

S pozdravem všem hodným čévéčkářům Suuva
suuva jest offline   Reply With Quote
Old 02-12-2003, 13:49   #2
rocco
REJPAL
 
rocco's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 226
Default

co tohle?
rocco jest offline   Reply With Quote
Old 02-12-2003, 18:10   #3
suuva
Junior Member
 
suuva's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Dublin
Posts: 21
Default

Tohle jako co? Špatné téma???
suuva jest offline   Reply With Quote
Old 02-12-2003, 19:36   #4
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default Hanka

Ale ne, to je jen výsledek ankety mezi majiteli čsv. Kde jste četla o agresivitě? Já jsem jich měla už 7 a pár navíc i přechodně. Z tohoto počtu mám problém jen se svým psem. Je silně dominantní k ostatním psům. (Možná jako většina čévéček, možná trochu víc). Jinak všechny fenky byly naprosto normální, bez jakékoliv agresivity k jiným psům. Teď mám jednu, která vysloveně miluje všechny lidi a i zloděje by olízala od hlavy k patě. Ale také jsem měla jednu, která byla vysloveně tvrdá. Výcvik šel ztuha, stále jsme se přetlačovaly. Prostě silná osobnost. Takže si myslím, že co pes, to jiná povaha. Ale rozhodně ne horší, než jiná plemena. Hanka
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 02-12-2003, 20:43   #5
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Quote:
Originally Posted by rocco
co tohle?
Ano Evo, není nic lepšího, než obsáhlá, jasná, profesionální odpověď pro osobu, zajímající se o naše plemeno...
__________________
.

The customs of your tribe are not laws of nature - George Bernard Shaw
Margo jest offline   Reply With Quote
Old 02-12-2003, 20:46   #6
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default Re: pozor zlý pes

Naprostý souhlas s Hankou. Mám dnes třetí ČsV a protože jsem ve velice úzkém kontaktu s prakticky všemi majiteli svých štěňat, tak jsem mohl pozorovat jejich vývoj i v tomto směru.

Quote:
Originally Posted by suuva
jenomže tak jako se některá plemena vymykají průměru co se počtu napadání jiných psích jedinců týče, mohlo by chování čsv v tomhle ohledu být také jinde?
Ze statistik NRL toto vyplývá ale je to zkresleno mnoha jinými faktory. "Nejkousavější" se totiž jeví právě ta plemena, která jsou dnes považována za jakési "sociální psy". Tedy psy, které si pořizují lidé ke zlepšení své sociální situace. Je tedy se třeba i ptát nejen, jakého plemene je pes, ale i jakého má majitele a jak ho tento vychoval. Z neoficiálních průzkumů bylo ověřeno, že velké množství napadení mají na svědomí psi ve vlastnictví lidí, kteří je mají jen jako tzv. "domácí mazlíčky". Znáte přece velice dobře tu scénu, kdy babička o holi jde se svým knírašem po ulici a ten štěká a snaží se napadnout každého kolemjdoucího. Nebo ne ?
Z údajů NRL vyplývá, že psi s výcvikem (nikoli prověřený údaj, jen to tak uvedli majitelé) se na napadení lidí podílejí zcela mizivým procentem.

Pavel

PS : "nejkousavějším" plemenem je podle statistik NRL německý ovčák a jeho kříženci .
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 03-12-2003, 00:01   #7
BrunhoferovaV
Junior Member
 
BrunhoferovaV's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Praha 10
Posts: 52
Send a message via ICQ to BrunhoferovaV
Default

Nejen knírači Pavle !
Já jsem se svou fenkou moc spokojená, je přátelská, učenlivá, temperamentní a nenapadá ani psy ani lidi.
Když svou fenku budete vychovávat s láskou, trpělivostí a spravedlivostí určitě budete mít toho nejlepšího psa na světě
BrunhoferovaV jest offline   Reply With Quote
Old 03-12-2003, 07:07   #8
suuva
Junior Member
 
suuva's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Dublin
Posts: 21
Default

Rocco - ´ch taaak, odkaz. Trochu mě zlobí prohlížeč, takže jsem se přes něj nikam ani nedostala, nehledě na to, že jsem tomu podtržítku napřed přikládala jiný význam (to asi kvůli těm očím). Jaký je tedy výsledek té ankety?

Hanka - Kde jste četla o agresivitě?
- no především mě zarazil článek na těchto stránkách. Jmenoval se Agresivita I., autor: amaruk, překlad: Pavel, 12/12/2002. Hned první věta zní: Na základě mých zkušeností s českosl. vlčáky jsem zjistila, že většina z nich se chová agresivně.
Bum bác, tak nevím, dál se autorka zmiňuje o agresi z nejistoty a chybách ve výchově.
A pak jsem si poskládala pár věcí dohromady, jako např. neopomenutelný fakt, že tohle mladé plemeno má vlčí genový základ a ostřejší krev německých ovčáků. Mimochodem tento fakt by leckteré babičce s kníračem v náručí lehce přivodil srdeční kolaps i při nevinné srážce s takovým psem. Plus příběh vlčice chované zkušenými dobrými lidmi od malička v zajetí, která se k nim chovala taky moc fajn, až na to, že se stávalo, že ty samé lidi, kterým dávala najevo svoji náklonnost někdy vzápětí pokousala. Což mi trochu připomíná - sice indivindi- nešťastný případ Mc Navara, kdy se právě mohlo stát, že páníček podcenil povahu svého psa. Pak i v jednom z příspěvků toho téma je zmínka o psu, který by ho asi "sežral", kdyby si Navara vzali (stále indivindi?). Plus pro mě právě objevené Pavlovo podhoubí téhle problematiky: "nejkousavějším plemenem je podle statistik NRL německý ovčák a jeho kříženci".

Tím nechci říct, že tohle jsou neochvějné důvody, proč si něco takového hned myslet, pro mě jsou to ty náznaky, o kterých jsem mluvila a víc mě zajímají zkušenosti dlouholetých chovatelů, kteří by průměr chování čsv mohli znát. Když to tak shrnu, já to snad ani vědět nechci, tak moc bych ráda čévéčko..! :-DD

A jestli se důslednou výchovou v mezích možností kynologa-amatéra dá z čsv vychovat nejlepší pes na světě, pak vlastně není co řešit. :-)
suuva jest offline   Reply With Quote
Old 03-12-2003, 09:34   #9
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by suuva
... no především mě zarazil článek na těchto stránkách. Jmenoval se Agresivita I. ... dál se autorka zmiňuje o agresi z nejistoty a chybách ve výchově...
... nešťastný případ Mc Navara, kdy se právě mohlo stát, že páníček podcenil povahu svého psa ...
Tady jsi právě narazila na jádro problému. Jak sis všimla, tak v obou případech je zmiňována zásadní chyba ve výchově. A jsme u toho zpátky. Nemá to nic společného s plemenem, ale jen a jen se socializací, výchovou popř. s výcvikem.
Článek "Agresivita I" je napsán původně v holandštině, holandskou majitelkou ČsV. Měli jsme velké dilema, zda ho zveřejnit tak, jak ho napsala. Nicméně jsme tak učinili, protože je to skutečně jen a jen její problém, jaký má názor. Možná, že v Holandsku jsou skutečně většinou ČsV bázliví a ze strachu útočí ? Ale těžko soudit, a i ona, jak je vidět, přiznává zásadní pochybení ve výchově.


Quote:
Originally Posted by suuva
... Plus pro mě právě objevené Pavlovo podhoubí téhle problematiky: "nejkousavějším plemenem je podle statistik NRL německý ovčák a jeho kříženci".
V kampani v roce 2000 proti tzv. "kořistkovu zákonu" jsme tyto jednotlivosti nevytahovali, protože by mohly být vytrženy ze souvislosti a použity proti kynologii. Nicméně, zamysli se. Logicky je "nejkousavějším plemenem" to plemeno, které je nejpočetnější. Jinak v porovnání počet pokousání/velikost populace vycházejí nejhůře knírači, kokršpanělé a jezevčíci.

Quote:
Originally Posted by suuva
A jestli se důslednou výchovou v mezích možností kynologa-amatéra dá z čsv vychovat nejlepší pes na světě, pak vlastně není co řešit. :-)
Drtivá většina majitelů ČsV jsou právě "kynologové amatéři". Nechci tím ale vůbec říci, že ČsV patří do ruky zcela každému. Pro Tvou lepší informovanost a eventuální volbu doporučuji se především s našimi psy a jejich majiteli seznámit osobně. Příležitostí je k tomu dost. Hned první je 13.12.2003, kdy pořádáme vánoční setkání se závodem ČsV v Hrádku/Nisou. Tam můžeš vidět ČsV od štěňátek až po staré psy. Psy se zkouškami i ryzí "domácí mazlíky". Psy v rukou zkušených kynologů i psy jež jsou pro majitele prvními čtyřnohými přátely v životě. Rádi Tě tam přivítáme. Tady je pozvánka (jen zde klikni a otevře se Ti ).
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 03-12-2003, 10:53   #10
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default Re: pozor zlý pes

Ahoj Suuvo,

přispěju také svou troškou zkušeností do mlýna.

Quote:
Originally Posted by suuva
Vzhledem k tomu, že jí (chtěla bych fenku) chci brát sebou kam to jen půjde a to i do zaměstnání, kam kromě stálého personálu přichází spousta jiných lidí, nerada bych nám přivodila nějakej malér. Je mi jasný, že důležitý je výcvik, jenomže tak jako se některá plemena vymykají průměru co se počtu napadání jiných psích jedinců týče, mohlo by chování čsv v tomhle ohledu být také jinde?
Osobně si myslím, že pokud si štěně od malička zvykne na ruch a velký počet lidí ve svém okolí, tak by to neměl být problém, brát ho například i do zaměstnání. Verča Brunhoferová si do práce vodí Natálu a jsou také v pohodě. I Pavel si občas brává své psy do práce.

Rozhodně nesmíš podcenit řádnou socializaci, výchovu a výcvik štěněte. Na tom to všechno stojí. Doslova "jak si to vychováš, takový to máš".

Určitou roli ovšem hraje také výběr štěněte z té které chovatelské stanice. Osobně bych například nebrala štěně z chovu, kde se matka štěněte uteče přede mnou schovat apod.

Já se svou fenou byla x-krat s dalšími lidmi ze cvičáku například v mateřské školce ukazovat dětem, jak psi cvičí atd. Bez košíku, v pohodě, ač děti jinak nemusí, nechala se od všech hladit a to i v případě, že pod dětskýma rukama už nebyla ani vidět.

Se psy už to máme horší, ovšem je to zcela v přímé úměře k tomu, nakolik se feně věnuji ve výcviku a neustálém připomínání, kdo je tady šéfem. Jakmile ji nechám pár týdnů jen tak pobíhat, zvlčí mi a začíná si na psy dovolovat. Tvrdím ovšem, že problém není ve feně, ale pouze a jedině v tom, kolik jí povolím a jak důsledná ve výcviku jsem. Cira je fena velmi dominantní a děsně ráda by to každému dokazovala. Pokud ji cíleně denně cvičím a "péruju", tak si cizího psa ani nevšimne.


Mirka
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 03-12-2003, 12:39   #11
rocco
REJPAL
 
rocco's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 226
Default

Quote:
Originally Posted by Margo
Quote:
Originally Posted by rocco
co tohle?
Ano Evo, není nic lepšího, než obsáhlá, jasná, profesionální odpověď pro
osobu, zajímající se o naše plemeno...
ale Margo.....mě ty výsledky ty ankety zase nepřišly tam od věci...a proč bych měla já dávat obsáhlé, jasné a profesionální odpovědi na to tu jsou jiní Zase nějaký osobní útok ??
rocco jest offline   Reply With Quote
Old 03-12-2003, 13:28   #12
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Quote:
Originally Posted by rocco
Zase nějaký osobní útok ??
Ne. Jsem prostě očekávala trochu rozsáhlejĹĄí odpověd....
__________________
.

The customs of your tribe are not laws of nature - George Bernard Shaw
Margo jest offline   Reply With Quote
Old 03-12-2003, 14:14   #13
rocco
REJPAL
 
rocco's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 226
Default

Quote:
Originally Posted by Margo
Ne. Jsem prostě očekávala trochu rozsáhlejĹĄí odpověd....
Sem zrovna neměla moc času
Jasně můžu napsat o svým zlatíčku, ale to by bylo opravdu dlouhý a mám takový tušení, že by se diskuse posunula zase úplně jinam ... , tak to nebudu pokoušet
rocco jest offline   Reply With Quote
Old 03-12-2003, 15:17   #14
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default Zlatíčko?

Quote:
Originally Posted by rocco
Jasně můžu napsat o svým zlatíčku, ale to by bylo opravdu dlouhý a mám takový tušení, že by se diskuse posunula zase úplně jinam
Jejda, o tvym zlaticku tu snad radsi nepis, prece nechces tu budouci majitelku cevecka vydesit Jak bychom ji pak vysvetlovali, ze vsechna cevecka nejsou takova jako zlaticko Rocco?

Mirka
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 03-12-2003, 16:28   #15
rocco
REJPAL
 
rocco's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 226
Default

Quote:
Originally Posted by Dragosani
...rocco 03. 12. 2003 - 13:14...mel jsem se vsadit :!))..uz se posouvame.....
ale já se klidně ještě vsadím....že to není všechno
rocco jest offline   Reply With Quote
Old 03-12-2003, 17:07   #16
suuva
Junior Member
 
suuva's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Dublin
Posts: 21
Default

Takže je celkem zřejmé, že celé to visí na kvalitě výcviku. Tak fajn. To bych měla zvládnout. Vlčáčí přírůstek plánuji na jaro a už teď ležím v knihách o výcviku (taky jsem dřív udělala pár chyb).

Ještě bych Vás všechny ráda poprosila o srovnání psa a feny ve smyslu tématu (a cvičitelnosti).


Quote:
Originally Posted by Pavel
Tady je pozvánka (jen zde klikni a otevře se Ti ).
No, právě že neotevře.
Ale už jsem o tom setkání četla. Díky za pozvání, ráda bych se přijela podívat, ale s termínem je to špatný.
suuva jest offline   Reply With Quote
Old 03-12-2003, 19:40   #17
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by suuva
Ještě bych Vás všechny ráda poprosila o srovnání psa a feny ve smyslu tématu (a cvičitelnosti).
Mám fenu a už druhého psa. I tady si myslím, alespoň z mé zkušenosti, že je to také velice individuální a nezáleží ani tak na pohlaví. Jiná věc je, že fena 1x (nebo i 2x ročně) hárá a to má pochopitelně vliv i na její chování. U psa takovéhle výkyvy samozřejmě nejsou.


Quote:
Originally Posted by Pavel
Tady je pozvánka (http://www.wolfdog.cz/ces/events/121.html]jen zde klikni a otevře se Ti [/url] ).

Quote:
Originally Posted by suuva
No, právě že neotevře.
Máš asi nějaké problémy s prohlížečem. Tak tady je plná adresa pozvánky - http://www.wolfdog.cz/ces/events/121.html. Jinak stačí kliknout na hlavní stránce v kalendáři akcí na její název a měla by se Ti také otevřít.

Quote:
Originally Posted by suuva
Ale už jsem o tom setkání četla. Díky za pozvání, ráda bych se přijela podívat, ale s termínem je to špatný.
Pak není problém, pokud jsi z Prahy, aby ses přijela podívat někdy k nám na cvičák do Hloubětína. Býváme tam o víkendech (ale je to různé, podle toho, jak je čas). Jinak jsme tuto sobotu v Hluboké nad Vltavou (popis cesty je také v setkáních - tentokráte 10.1.2004). Bude tam minimálně 6 ČsV. Je to od 14:00 hod.

Pavel
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 04-12-2003, 10:30   #18
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Chcela som len poznamenat, ze CVcka nie su ani tak agresivnejsie voci ludom a psom, ale ze sa skor lahsie pokazia zlou socializaciou a nedoslednostou vo vychove a vycviku.
Tiez co sa psov a fien tyka - ja som si brala sucku, lebo som ako prveho psa vo svojom zivote chcela mat "pritulnejsie, miernejsie a lahsie cvicitelne" zviera a skoncila som s velkou dominantnou bitkarkou. Nie ze by ju aj tak cela rodina nemilovala, ale o to tazsie s nou bolo robit - no aj tak sme zvladli agility, takze urcite sa to aj s CVckom da zvladnut.
Dolezite je asi aj vyberat stena, ci to ma byt nebojacny drzy fafrnok, alebo skor maznavec.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 04-12-2003, 11:34   #19
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default Pes versus fena

Já souhlasím se Saschiou, pes nebo fena, kromě hárání v tom není žádný rozdíl. Alespoň z mé zkušenosti. Před Cirou jsem měla psa (sice z utulku) a přes pravidelný výcvik se rval jako kůň. Tenkrát to byl můj první pes a já si řekla, že příště chci fenku, že bude klidnější a mírnější.
Byla, tak do roka věku, a pak začala řádit taky. Jenže teď už vím, jak na ni.
Přesto všechno si myslím, že fena je lépe ovladatelná (a zvladatelná), a to nejen díky menší velikosti a váze. Je rozdíl přetahovat se s 45-50 kg psem, který si to chce vyřídit s uštěkaným voříškem, nebo s lehkou 30 kg fenkou.

Mirka
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 04-12-2003, 12:32   #20
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

No, ta moja konkretna potvora vazila minimalne 35 kg, takze natahovat sa s nou bola tiez sranda. ale kazdopadne, myslim ze fenka je najma v meste vyhodnejsia uz len preto, ze sa cely rok neobzera po harajucich susedkach.
Kazdopadne si myslim, ze ci ma clovek fenu alebo psa, podstatne je spravna socializacia, brat von medzi ludi a psov, presviedcat ze vsetci su kamarati, a ked to pokazi druha strana, problemy by sa nemali vyskytnut.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org