Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Mimo téma

Mimo téma O všem a o ničem - aneb jak příjemně strávit volný čas...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 10-03-2011, 10:20   #1
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default Obedience

Teď jsem se pobavila a musím se podělit:
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 10-03-2011, 13:47   #2
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

Tak já nevim ... mám napsat že je to pěkný a super? Na jednu stranu jo, na druhou je to nepřirozený (píše někdo jehož pes nebude nikdy poslouchat ani z desetiny takhle :-). No rozhodně by mne zajímalo, jak docílil tak rychlýho lehnutí ... pouštěl mu na hlavu kovadlinu?
jerabekj jest offline   Reply With Quote
Old 10-03-2011, 14:03   #3
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Suhlasim, na jednej strane uzasne dosiahnut takyto vykon, na druhej strane viem, ze hoci by mi lichotilo keby moj pes takto posluchal, tak dam radsej prednost tomu co neposlucha lebo ma vlastnu hlavu, a sprava sa prirodzenejsie. Nic proti takymto psom - su velmi zlati, ale ked na to kukam tak mi pridu totalne vymleti (ze nevedia co robit tak su blazeni ze panecek vymysli za nich, alebo tak zavisli na odmene ze takto dokazu makat). Mozno sa mylim a je to len dojem ktorym posobia.

jerabekj - Frei si vie podobne rychlo lahnut (nie s hlavou na zemi), tak sa hodi o zem, az to zaduni a niekedy staci ze idem dat prikaz, ovsem je to tym, ze v ruke drzim nejaky fajny zvanec - napriklad odrezky z diviaka alebo inej diviny, to na mna len kuka ze preboha rychlo nieco prikaz, lebo sa vyslinim z podoby... Pripadne sa snazi odcvicit dopredu co mysli ze by som mohla prikazat ;o), takze ked ten prikaz padne tak je uz naozaj nazhavena ho spravit, pripadne ho uz aj zacala robit ak sme sa nahodou trafili ;o)
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 10-03-2011, 14:35   #4
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Já mám taky jednu čubinku, které když řeknu lehni, tak na "hni" už leží a čeká co budu chtít dál. Ale všichnio ostatní už jsou "normální" čévéčka. Tudíž se na zem skládají různou rychlostí (nebo pomalostí). Pejsek na videu se mi zdá, že to dělá přirozeně a je to pro něj zábava. Nejvíc se mi líbí, jak po prvním cviku už kouká kam ho budou vysílat a už dopředu si to prohlíží.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 10-03-2011, 17:45   #5
LenkaR
Junior Member
 
LenkaR's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 54
Send a message via ICQ to LenkaR Send a message via Skype™ to LenkaR
Default

Musela jsem se smát, kdyby tak hned za tímto úryvkem bylo moje vlčisko, veselý pohled a radost z práce by se vyměnila za znuděný "ksicht" protože pro naši Amee je chození u nohy největším utrpením, ,místo pohled na pánečka, pátrání po únikové cestě, rychlé lehnutí za pomalé, co pomalé, ještě se protáhne, podrbe pak si lehne a aby mne just naštvala tak si převalí zadek - pohodlí nadevše :-)
LenkaR jest offline   Reply With Quote
Old 11-03-2011, 00:48   #6
BrunhoferovaV
Junior Member
 
BrunhoferovaV's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Praha 10
Posts: 52
Send a message via ICQ to BrunhoferovaV
Default

Quote:
Originally Posted by jerabekj View Post
na druhou je to nepřirozený
Proč je to nepřirozený? Že má pes radost a baví ho činnost s páníčkem?

Quote:
Originally Posted by jerabekj View Post
pouštěl mu na hlavu kovadlinu?
To by byla tvoje metoda?

BTW mě nejdřív bylo divné jak hrbatě pes chodí, nicméně holky co psa viděly na živo v Bratislavě tvrdily, že mimo plac chodí normálně.

Last edited by BrunhoferovaV; 11-03-2011 at 00:56.
BrunhoferovaV jest offline   Reply With Quote
Old 11-03-2011, 03:11   #7
Marinette
Junior Member
 
Join Date: Jun 2004
Location: Plzeň
Posts: 41
Send a message via ICQ to Marinette
Default

Úžasný!!!
A hlavně je vidět, že to toho psa baví. Hned jsem zkoukla těch videí na youtube vice. Na tomhle vypadá možná trochu přecvičeně a vyumělkovaně, ale našla jsem i jak radostí skáče po páničkovi a porotě.... takže žádný nepřirozený dryl, ale asi jen nadaný pes, co si rád hraje a miluje svého pána.
Marinette jest offline   Reply With Quote
Old 11-03-2011, 10:18   #8
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

Ad nepřirozený: možná jen ze mne mluví bledá zavist :-), každopádně mi nepřijde přirozený, že ten pes visí pohledem na pánovi a vypadá jak na speedu. Ale nic proti tomu - ten pán určitě nemá problémy s odvoláním jako já :-)). Chápu že obedience neni služební výcvik a ten pes je nepochybně nadanej právě pro tohle. U služebního psa bych čekal, že bude sledovat okolí a hodnotit situaci. Každej si vybírá to co mu vyhovuje a hlavně co vyhovuje psovi. I tak to určitě pána stálo úsilí to takhle vypilovat a klobouk dolu.
Ad Kovadlina: Dakouš se má rajsky oproti Agyrovi :-) ... a kovadlinu nemám a ani jsem ji nikdy neměl. Když cvičim, tak bez násilí (pokud nejde o paličatost a vzpurnost, kdy ho prostě do lehu musim dostat silou). A někdo tady výše měl pravdu ... taky jsem párkrát zažil, že sebou Dakouš fláknul o zem, když jsem k tý zemi dal ruku s kusem masa .
jerabekj jest offline   Reply With Quote
Old 11-03-2011, 10:23   #9
BrunhoferovaV
Junior Member
 
BrunhoferovaV's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Praha 10
Posts: 52
Send a message via ICQ to BrunhoferovaV
Default

Quote:
Originally Posted by jerabekj View Post
Chápu že obedience neni služební výcvik a ten pes je nepochybně nadanej právě pro tohle. U služebního psa bych čekal, že bude sledovat okolí a hodnotit situaci.
Při poslušnosti? Asi těžko... Naopak, když se maká, tak by psa nemělo zajímat nic jiného než pán a jeho povely.

Quote:
Originally Posted by jerabekj View Post
taky jsem párkrát zažil, že sebou Dakouš fláknul o zem, když jsem k tý zemi dal ruku s kusem masa .
Takže to umí
BrunhoferovaV jest offline   Reply With Quote
Old 11-03-2011, 10:32   #10
Czertice
Rakša
 
Czertice's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Praha
Posts: 292
Default

Mně se líbí, jak se celej rozplácne na zemi Je vidět, že se baví. Výbornej je taky jeho sliding stop z běhu do lehu.

S takovou rychlostí Rakša poslouchá především když dojde na krmení přesně jak Saschia popisuje: sedne, lehne, sedne k noze, lehne aby pokryla všechny možnosti, co bych tak asi mohla po ní chtít, než jí to žrádlo konečně hodím.
__________________
Czertice jest offline   Reply With Quote
Old 11-03-2011, 11:17   #11
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

Quote:
Originally Posted by BrunhoferovaV View Post
Při poslušnosti? Asi těžko... Naopak, když se maká, tak by psa nemělo zajímat nic jiného než pán a jeho povely.
V Tartu se na neustálý upřený pohled na pána tolik nehledí a podle mne je to tak vpořádku. Pes má mnohem lepší smysly než člověk a pokud s nim budu v terénu, mám ho od toho, aby mne včas varoval před nebezpečím, o kterym já ještě dlouho nebudu vědět. K čemu je pes, kterej na Tobě visí tak, že první kdo si nebezpečí všimne budeš Ty? Podle mne pokud člověk cvičí poslušnost pro běžný venčení nebo pro oboustrannou zábavu, pak je to vpořádku tak jak je to na tom videu. Pokud má ta poslušnost mít praktický využití, musí pes poslouchat a být při tom schopný zpracovávat a vyhodnocovat víc než jen pána. Ale nebudu dál polemizovat, máš odcvičeno mnohem víc a úspěšněji než já a začínám si připadat hloupě, že se s Tebou dohaduju.
jerabekj jest offline   Reply With Quote
Old 11-03-2011, 11:33   #12
BrunhoferovaV
Junior Member
 
BrunhoferovaV's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Praha 10
Posts: 52
Send a message via ICQ to BrunhoferovaV
Default

Quote:
Originally Posted by jerabekj View Post
V Tartu se na neustálý upřený pohled na pána tolik nehledí a podle mne je to tak vpořádku. Pes má mnohem lepší smysly než člověk a pokud s nim budu v terénu, mám ho od toho, aby mne včas varoval před nebezpečím, o kterym já ještě dlouho nebudu vědět. K čemu je pes, kterej na Tobě visí tak, že první kdo si nebezpečí všimne budeš Ty? Podle mne pokud člověk cvičí poslušnost pro běžný venčení nebo pro oboustrannou zábavu, pak je to vpořádku tak jak je to na tom videu. Pokud má ta poslušnost mít praktický využití, musí pes poslouchat a být při tom schopný zpracovávat a vyhodnocovat víc než jen pána. Ale nebudu dál polemizovat, máš odcvičeno mnohem víc a úspěšněji než já a začínám si připadat hloupě, že se s Tebou dohaduju.
Honzo, prosím, připusť, že obedience a poslušnost jako součást nějaké všestranné zkoušky NENÍ o upotřebení v terénu... Je to o tom, že pes umí sedni a předvádí ho když to není "potřeba", lehni i do mokra, aport tak zvláštního předmětu jakým činka je.
Jaké nebezpečí čekáš při cvičení cviků z poslušnosti?
Když si trénuju na louce s holkama, tak koukají samozřejmě na mě (resp. to po nich chci). Pokud přiběhne pes (jiné potencionální "nebezpečí" mě fakt nenapadá), dám holkám volno, aby nebyly "svázané" povelem.
Máš pravdu, asi jsme každý jinde, já chci, aby mi dávaly holky přednost a "vyhodnocovaly" mě víc než cokoli jiného
BrunhoferovaV jest offline   Reply With Quote
Old 11-03-2011, 11:52   #13
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

Já to chápu a připouštim , ostatně jsem měl zato, že je to zřejmé z toho co jsem psal nahoře. Nic proti tomu, každý má jiné cíle a jiný způsob. A jen na vysvětlení ... pokud bych obcházel svěřený objekt, budu chtít aby pes šel u nohy (poslušnost) a místo zbožnýho čumění na mne sledoval okolí a "dával pozor" i ZA mne - samozřejmě musí být schopný reagovat na moje povely a ne že bude zcela rozptýlenej. Jinak opakuju, obedience je pro normální "panelákový" žití nepochybně správný výcvik.
jerabekj jest offline   Reply With Quote
Old 11-03-2011, 12:08   #14
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Quote:
Originally Posted by BrunhoferovaV View Post
Při poslušnosti? Asi těžko... Naopak, když se maká, tak by psa nemělo zajímat nic jiného než pán a jeho povely.
Mozno prave to nam, co nas nebavi makat tymto sposobom, pripada neprirodzene.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 11-03-2011, 12:55   #15
BrunhoferovaV
Junior Member
 
BrunhoferovaV's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Praha 10
Posts: 52
Send a message via ICQ to BrunhoferovaV
Default

Quote:
Originally Posted by saschia View Post
Mozno prave to nam, co nas nebavi makat tymto sposobom, pripada neprirodzene.
Jasně, to jsem pochopila.
Nicméně já zas stále nechápu nebo nechci chápat proč jsou cviky, které psa nechci nebo nedokážu naučit nepřirozené
BrunhoferovaV jest offline   Reply With Quote
Old 11-03-2011, 13:31   #16
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Mne nepripada neprirodzeny cvik lahni, sadni, zastav v behu, atd, mne pripada neprirodzene bavit sa tym, ze psovi kazem sadni lahni vstan, utekaj tam, urob hento, dokola a bez nejakeho ineho ciela ako toho, aby to pes vedel, a neprirodzene mi pripada aj ze pes to robi hoci ja na jeho mieste by som si uz davno ukazala vztyceny prostrednik. A este mi pripada neprirodzene aby pes furt kukal len na svojho pana, kedze viem, ze pes dokaze sledovat panecka hoci vyzera ze kuka vsade len nie na neho...

Ale mne to pripada neprirodzene pre mna a pre mojho psa, ak sa tym niekto bavi a svojho psa tym netyra, tak je to jeho vec, a pri niektorych naozaj klobuk dolu co dokazu spolu spravit a nacvicit...
Tak ako agility a tanec so psom je obedience cinnost sama pre seba, a pre pobavenie okolia, napriek tomu agility som aktivne robila a po tanci v tajnosti tuzim (ale sama na to nemam ani cas, ani ine...), len tie psy v obedience mi pripadaju vymletejsie ako v tych druhych dvoch. Ale ako vravim, mozem sa mylit, mozno sa pes len tvari vymleto pocas cvicenia lebo ten vyraz k tomu patri...
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 05-05-2011, 19:15   #17
Aishway
Junior Member
 
Join Date: May 2011
Posts: 2
Default

Pri poľovníckych psoch sa takýto povel ľahni volá u nás "down" Ide im o to, aby pes prestal prenasledovať alebo stopovať korisť, ľahol si a udržoval očný kontakt Pri tomto výcviku so zverou je dôležité, aby ten pes HNEĎ ľahol a nehýbal sa ako prikovaný k zemi. Inak ich za to tlčú ako vrecia s pieskom. Však toto predvádzanie psov mi príde veľmi primitívne. Ja chcem mať psa pretože chcem verného priateľa a spoločníka v živote nie predvádzať na verejnosti čo môj pes dokáže ako cvičená opica.
Aishway jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org