Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Zdraví a výživa

Zdraví a výživa Jak krmit vlčáka, informace o psích krmivech, jak vakcinovat a co dělat, když pes onemocní...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 16-05-2006, 10:28   #21
Bellinka
Junior Member
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 16
Default

Quote:
Originally Posted by jerrz_e
Maxima jsem do roku krmil granulemi Bento Cronen grow maxi se syrovým hovězím a RTG nám vyšel A0/0 tak asi jsem dělal dobře :P
No krmení není všemocné, je to hodně znát, spíše jsi měl štěstí na zvíře, dodržoval zásady životosprávy a rtg posuzoval v Polsku! : Ale to už jsme u jiného tématu...Bento Kronen není špatné krmení, pokud dodáváš na klouby věci navíc,...Nemusí to nutně být Alavis a jim podobné. Ale jak říkám, nevím, co máš za zvíře, kde jsi to dělal, takže nemůžu jej soudit...Ale co platí obecně, tak výživa má cca 30% vliv, genetika 40% vliv a prostředí spojené se zátěží 30% vliv na vývoj kloubů.
Bellinka jest offline   Reply With Quote
Old 16-05-2006, 12:21   #22
Aranka
Junior Member
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 5
Default

Ahoj ve spolek. V současnosti krmím Eucanubou - asi zřejmě ze zvyku, ale chtěla bych značku změnit. A spousta známých - nemyslím chovatelů rybiček mě upozorňovala na Acanu? Máte s ní nějaké zkušenosti? OStatní krmení které jste zmiňovali neznám - ale kouknu na netu jestli něco o tom najdu.
Děkuji předem za odpověď.
Aranka jest offline   Reply With Quote
Old 16-05-2006, 12:33   #23
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Nevím jak vy ale já od malička krmím všechny své psy i štěňata pouze syrovou stravou (samozřejmě s přílohami a eventuelně i vitamínovými doplňky). Nikdy žádný můj pes neměl problémy s nějakými alergiemi nebo trávením. A to se týká i všech štěňat, které z mého chovu pocházejí. Myslím, že experimenty s průmyslově vyráběnými krmivy se mohou projevit právě různými zdravotními problémy. Žádné granule nejsou přirozenou stravou a vždy jsou to chemicky upravovaná krmiva.
Tahle diskuze se lehce naklání k reklamně na různé značky granulí. Nejsem sice jejich příznivcem ale ať si každý krmí, čím uzná za vhodné. Zdravotní problém ovšem bude muset řešit také sám ...
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 16-05-2006, 13:04   #24
Bellinka
Junior Member
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 16
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel
Nevím jak vy ale já od malička krmím všechny své psy i štěňata pouze syrovou stravou (samozřejmě s přílohami a eventuelně i vitamínovými doplňky). Nikdy žádný můj pes neměl problémy s nějakými alergiemi nebo trávením. A to se týká i všech štěňat, které z mého chovu pocházejí. Myslím, že experimenty s průmyslově vyráběnými krmivy se mohou projevit právě různými zdravotními problémy. Žádné granule nejsou přirozenou stravou a vždy jsou to chemicky upravovaná krmiva.
Tahle diskuze se lehce naklání k reklamně na různé značky granulí. Nejsem sice jejich příznivcem ale ať si každý krmí, čím uzná za vhodné. Zdravotní problém ovšem bude muset řešit také sám ...
No nevím, reklama to není, jen spíše se tady rozebírají, které granule komu vyhovují Souhlasím ale s Pavlem, nativní strava je nejlepší a rozhodně nepřirozenější, ale pouze v případě, že člověk dodá psovi také dostatek minerálů ať v přirozené nebo nepřirozené podobě (Roboran-H, atd..:-))..Také je potřeba dodat psovi kromě masa i vápník, protože maso má hodně fosforu, ale to už je o něčem jiném a to sem do této diskuze nepatří...)
Acana jako krmení jsem zkoušel a už to svému mazlíkovi nikdy nedám. Kromě kvality, si také myslím, že cena je opravdu přemrštěná. To už si radši připlatím stovku a koupím si Nutram, který já vychvalovat vždy budu, protože je vyráběn opravdu kvalitně - byl jsem na exkurzi ve výrobě...
Prostě při kvalitní přírodní stravě nehrozí průjmové onemocnění, problémy s ledvinami, atd...Pokud krmíte granulemi, tak toto nebezpečí hrozí, hrozí např. usedávání zbytků stravy v ledvinách v podobě kamenů (mám na mysli nestrávené živiny), každý výrobce granule vyrábí jinou technologií, nemusí složení sedět, atd......
Bellinka jest offline   Reply With Quote
Old 16-05-2006, 14:26   #25
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

Sice krmím masem a jen těžko mě od toho kdo odradí, ale přeci jen těm, kdo preferují granule, přidám malinký tip, jak se lépe zorientovat v nabídce krmiv. Výrobci jsou povinni uvádět na obale použité suroviny v sestupném pořadí, tedy to, čeho je při výrobě použito nejvíc, musí být na prvním místě. Pokud tam není uveden živočišný zdroj bílkovin (česky maso ), tak se značkou dál už vůbec nezabývám! Největší podíl krmiva totiž vždy tvoří bílkoviny (stačí se podívat na nutriční hodnoty) a jestliže jsou rostlinného původu, krmivo bude špatně stravitelné a pro psa bude spíš velkou zátěží. Zrovna tak zdroj bílkovin z nějakých zbytků (obvykle schováno za pěkným výrazem produkty živočišného původu apod.) není nic moc . Také pozor na sóju, ale to asi každý ví.
Helenasotis jest offline   Reply With Quote
Old 16-05-2006, 15:27   #26
hybl
Junior Member
 
Join Date: Apr 2005
Location: Tvorovice
Posts: 19
Send a message via ICQ to hybl Send a message via Skype™ to hybl
Default

Quote:
Originally Posted by Bellinka
Quote:
Originally Posted by jerrz_e
Maxima jsem do roku krmil granulemi Bento Cronen grow maxi se syrovým hovězím a RTG nám vyšel A0/0 tak asi jsem dělal dobře :P
No krmení není všemocné, je to hodně znát, spíše jsi měl štěstí na zvíře, dodržoval zásady životosprávy a rtg posuzoval v Polsku! : Ale to už jsme u jiného tématu...Bento Kronen není špatné krmení, pokud dodáváš na klouby věci navíc,...Nemusí to nutně být Alavis a jim podobné. Ale jak říkám, nevím, co máš za zvíře, kde jsi to dělal, takže nemůžu jej soudit...Ale co platí obecně, tak výživa má cca 30% vliv, genetika 40% vliv a prostředí spojené se zátěží 30% vliv na vývoj kloubů.
Rtg je udělaný letos v dubnu Maxim Eden severu má 14 měsíců na klinice Vltava v ČB. Nepřidával jsem žádné minerály a vitamíny pouze společné snídání tzn. chleba se sýrem, jogurt, tvaroh a tak Jinak s tebou naprosto souhlasím .
hybl jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2006, 08:55   #27
SARKA
Arimminum Kennel
 
SARKA's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Rimini
Posts: 1,230
Send a message via Skype™ to SARKA
Default granule

Ze zahranicnich znacek bych osobne nejvice doporucila - FIRST MATE, super kvalita diky specialni technologii, (bilkoviny: 85% zivocisne : 15% rostl.)!, zadna barviva, soja cukrovar. drt apod. Pro dospivajici psiky pak na klouby Firest Mate LAMASKO. Od stejne firmy bych doporucila i hypoalergen. granule, velice osvedcene(pro jemne citlive psi)!!

Mezi ty lepsi bych zaradila Pro Formanc, Purinu, K-9, Hill's a jeste Royal canin.
Trainer, Nutram, Bosch (v Brne bezne dostupny), Chickopee, Best Choice, Happy dog - to je asi rozumny kompromis mezi cenou a kvalitou, ktera je na velice dobre urovni.
Klesajici tendence:
Dlouhodobe nizka kvalita Eukanuby (vyrobna prestehovana do Polska, ale cena zustala stejna!) Dále Acana (opet zhorsena chutnost, vyrobci proto zacali delat 25 kilovky!). A silene zabarvovane granule Pedigree.

Ale vubec bych nezavrhovala i ceske granulky: Brit, Fitmin konkretne Fitmin Berta grow. Calibra -hm, ta je dost draha, ale zadne extra slozeni jsem na ni nenasla, spis vidim jeji stoupajici poptavku v reklame. A pak mozna Aport Energy.

Pro psiky jiz vazne alergicke, ci jinak problematicke (zazivani, slinivka..) doporucuji NEJVICE veter. radu granuli SPECIFIC, (konkretne, jestli si dobre pamatuji SPECIFIC CRD)!!

Z konzerv vyborny Rex nebo Grand.

Osobne si myslim, ze RTG vyziva nijak zvlast neovlivni. Kdyz ovsem nezajdu do extremu, a nebudu stene krmit treba Propeskem, ci granulemi Akinu za 100,-Kc/12kg pytel.

Chondroprotektiva jako doplněk jsou ale vhodna, tak si clovek apon rekne, ze udelal pro psicka maximum. Treba Gelacan baby, Alavis, nebo Chassoton 4%.
iva
SARKA jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2006, 13:51   #28
rocco
REJPAL
 
rocco's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 226
Default

Quote:
Originally Posted by Helena
Výrobci jsou povinni uvádět na obale použité suroviny v sestupném pořadí, tedy to, čeho je při výrobě použito nejvíc, musí být na prvním místě. Pokud tam není uveden živočišný zdroj bílkovin (česky maso ), tak se značkou dál už vůbec nezabývám!
To je sice pravda, ale tuto podmínku splňují snad všechna krmiva (i ta levná)(existuje ovšem i čistě vegetariánská strava pro psy a kočky,což je opravdu zvrhlost A pojem maso je taky poněkud jinde. "Maso a výrobky živočišného původu"= masokostní moučka, péřová moučka (dělá se opravdu z peří), kostní moučka - tedy pěkné dobrůtky , ale na druhou stranu je to třeba drůbeží maso. Jistě, výrobce udá podíl masa 4% .... a obsah soji se lehce skryje pod "vedlejší výrobky rostlinného původu" a na pytli vůbec nemusí být soja napsána. Takže podle povinně deklarovaných znaků se kvalita krmiva moc nepozná, pokud se člověk neorientuje v těchto pojmech....Stejně jako třeba obsah NL, je obsah všeh N-látek v krmivu po vynásobení koeficientem 6,25 (průměrný obsah N v bílkovinách), ale kvalitu bílovin z něho nezjistíte
Granule jsou pěkný zlatý důl.
K Bellince - k tomu výzkumu. Dnes se informace šíří poněkud snáze a např. Fitmin má také vlastní "testačku". Aport testuje granule na psech v útulku. Ono výzkumné centrum Waltham a produkt Pedigree.....mají krásné reklamy, že ? Royal Canin jim vylepšuje pověst. No, celé je to prostě o penězích a lidské pohodlnosti.
Je to nekonečné téma. Granule nejsou normální stravou pro psa a argumenty o "vyváženosti" u mě neobstojí. Ale ať si každý krmí, jak umí a považuje za nejlepší. CHemie je všude, i v těch kuřatech , ale já se o ně s Roccem ráda podělím .
rocco jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2006, 21:21   #29
Dragosani
Junior Member
 
Dragosani's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 22
Default

Hm......vono uz ani to pivo neni co bejvalo :!)
__________________
Dragosani
Dragosani jest offline   Reply With Quote
Old 18-05-2006, 11:37   #30
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Já krmím granule jen z nouze, když jedeme na dovolenou nebo na pár dní pryč. A potom hodně rychle zpátky k masíčku. Krmím buď syrové nebo vařené + přílohy + vitamínky, minerály. Pokud možno tak, aby papáníčko mělo každý den trochu jinou chuť a složení. Já bych taky nechtěla jíst celý život ten samý maglajz, i kdyby byl sebevíce "vyvážen".Taky si myslím, že předělávat masožravce na pojídače sójy a masokostní moučky je FUJ. I v těch nejlepších granulích je masa méně než by si pes přál. A kdyby si pejsek mohl sám vybrat.....
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 18-05-2006, 14:33   #31
Medcin
Junior Member
 
Join Date: Dec 2003
Location: Všenory
Posts: 14
Send a message via ICQ to Medcin
Default

Quote:
Originally Posted by Hanka
A kdyby si pejsek mohl sám vybrat.....
Mohla. Před pár lety se nám před vánoci vloupala do lednice. Myslíš, že ji zajímalo hovězí, salámy, paštika ... Sežrala všechno těsto na vanilkové rohlíčky. Jak to pak dopadlo, to je jiná story.
Medcin jest offline   Reply With Quote
Old 18-05-2006, 14:50   #32
RadeKKK
http://www.arqeva.cz/
 
RadeKKK's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Zakšín - Doksy
Posts: 389
Default

Tak to my vybíráme salámek, tvrdý sýr a ramu. Pak za sebou hezky zavřem lednici a děláme , že v kuchyni jsme my určitě nabyli. Jen ty obaly ještě neumíme házet do koše.
RadeKKK jest offline   Reply With Quote
Old 09-12-2006, 09:38   #33
Jats
Junior Member
 
Jats's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Šumice Brno venkov
Posts: 139
Send a message via ICQ to Jats Send a message via Skype™ to Jats
Default

ráda bych si pořídila štěnčo na jaře pokud se povede, tak se chci jen zeptat, zda krmení masem nevyjde moc draho, já osobně mám v krmení nejlepší výsledky s calibrou, dělám veterinu a v ordinaci jsme měli No, pes jen ležel asi dva měsíce tak jsme měli strach že bude bez svalů jestli ho dáme dohromady tak jsme krmily calibru zátěžovku, dobře podporuje kosti a růst svalů a pes od nás odešel v lepší kondičce jak přišel, žádný svalový úbytek
Jats jest offline   Reply With Quote
Old 09-12-2006, 10:30   #34
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Jats
tak se chci jen zeptat, zda krmení masem nevyjde moc draho,
Krmím pouze syrovým masem (celá kuřata i s peřím, pštrosí maso a vnitřnosti, občas nějaké vepřové nožičky a ryby), ovocem, zeleninou, vejci a doplňuji vitamínovými tabletami. Mám 3 ČsV, takže se to dá poměrně reprazentativně zprůměrovat. Krmení pro jednoho psa mne vyjde v průměru na 8-10 Kč/den. Na jejich kondici se kdokoliv může přijet podívat. Nancy je 10 1/2 roku, Alfě je 6 let a Danymu jsou 3 roky.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 11-12-2006, 10:26   #35
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Ja by som povedala ze zavisi od toho, ci mas zdroj na lacnejsie maso. My to riesime (ked nemame zdroj naozaj lacneho masa) nakupovanim masa na zlave (vo vacsine hypermarketov davaju na maso tesne pred koncom zaruky az 50% zlavy), takisto kupujem kuracie trupy (vyjdu 24 Sk/kg a ked je zlava - cize ich treba hned jest takaj 19). Kombinujem to s pecienkou - ta vyjde drahsie a nejakou hladkou svalovinou (kuracie zaludky alebo hovadzie drzky), cize priemerna cena za kilo je vyssia, ale kedze suka zbodne nejakych 900 g takejto zmesi, ta cena na den vyjde povedala by som do 30 korun na den. Mesacne tisicka, dajme tomu (olivovy olej, jablka, mrkvu, oriesky a piskoty neratam, lebo to jej davam z kuchynskych zasob). No a ak sa mi na zlave podari kupit maso pekne aj pre ludsku konzumaciu (a navyse krasne odlezane), tak si to mozem odratat z nakladov, pes je vtedy zadarmo ;o).
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 11-12-2006, 17:54   #36
Judita
Junior Member
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 3
Default

Quote:
Originally Posted by petosan
Zdravím,
My neustále hledáme granule, které by našemu pejskovi vyhovovaly. To téma už tady bylo - asi alergik, měl kromě průjmu i kožní problémy, krmili jsme nyní čistě filé+rýže, nyní přidáváme Purina Pro Plan losos-rýže. Vypadá to nadějně.
Můžete doporučit něco odzkoušeného, resp. druh granulé pro alergiky, které na podobné problémy zabraly?
Díky
Dobrý den,
máme taky psa alergika, projevuje se to kožními problémy. Přes různé zkoušení vhodné stravy nakonec pomohlo odborné vyšetření na alergeny - u nás se zjistila alergie na rybu a soju, která je obsažena skoro ve všem: většině granulí, piškotech, apod.
Kupujeme hypoallergenní granule (např. Hill's), ale vždy s ohledem na to, aby neobsahovali to, na co je pes alergenní, a dále krmíme masem, to je bez problémů. Jediné co nám působí problémy jsou "hodní" lidé, co během dne pejska přes plot krmí pamlsky...
Judita
Judita jest offline   Reply With Quote
Old 12-12-2006, 16:47   #37
Jats
Junior Member
 
Jats's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Šumice Brno venkov
Posts: 139
Send a message via ICQ to Jats Send a message via Skype™ to Jats
Default

moc moc děkuju za rady ohledně krmení masem, koukám že to vyjde i levněji jak pytel granulí a pejsek je určitě radši za maso
Jats jest offline   Reply With Quote
Old 13-12-2006, 15:26   #38
Adrian
Junior Member
 
Adrian's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Hostivice
Posts: 264
Default

Prvního psa jsem krmil hovězím masem a zeleninou. Odešel v 8 letech. Důvodem byli právě ty chemikálie dlouhodobě přijímané ve stravě. Druhý pes žil na granulích Delican a odešel ve 13.
Rozhodně není ideální ani jedno ale i to maso přestane časem chutnat stejně jako granule. Svého času krmili útvary PS a SNB své psy masem a teď podle posledních zpráv od Policejních psovodů vedou čistě granule. Ovšem tam pes byl a je nástroj o určité životnosti.
U nás to kombinujeme. Po dlouhodobém martiriu a kolotoči renomovaných značek to u našich hafanů vyhrál Brit ač nejlepší jsem seznával K9(ovšem dětičky jej často bojkotovali).
Adrian jest offline   Reply With Quote
Old 13-12-2006, 15:54   #39
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

No já nevím, mně se zdá, že se dřív přejí pořád ty samé granule než maso. Já krmím jen maso, ale pokažé jiné, někdy povařené, někdy syrové, střídám přílohy. I já bych nerada jedla každý den to samé jídlo. Tak chci, aby i naši psi měli pokaždé jiné jídlo. přidávám minerály, vitamíny a problémy jsem s čsv za celých 17 let neměla. A to jsem testovala i granule (ne levné). Nikdy nebyla štěňata po granulích tak "hezká" jako po mase + přílohy.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 13-12-2006, 19:12   #40
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by adrian
Svého času krmili útvary PS a SNB své psy masem a teď podle posledních zpráv od Policejních psovodů vedou čistě granule.
To ovšem není o vhodnosti nebo nevhodnosti. Před několike lety krmily armádní útvary psy granulemi značky, kterou by si nikdo nekoupil ani v supermarketu. U těchto složek není krmení otázkou vhodnosti či nevhodnosti ale v první řadě cenou (samozřejmě, pokud berou tuny ročně, mají trochu jinou cenu) a samozřejmě i nenáročností skladování a přípravy (takže také finance).
Do roku 1989 bylo je skutečně minimální procento psů u nás krmeno granulemi (jen ten, kdo měl nato, koupit si je v Tuzexu nebo dovézt z "nepřátelské" ciziny). Drtivá většina byla krmena právě masem. A obdobně tomu bylo a je vě většině oblastí světa (kdo krmí v Africe nebo Asii psy granulemi ???).
Nesouhlasím s Adrianem, že v mase je jiný obsah škodlivých látek, než v granulích. Ze kterého masa myslíš, že se granule vyrábějí ? Z ekofarem ? Nikoliv, z toho nejhoršího jatečního separátu, který je oddělen od masa, které jíme všichni a kterým krmíme i své psy.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org