Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Sport & trénink

Sport & trénink Českoslovenští vlčáci jako pracovní psi - jak cvičit, jak učit nové prvky, informace o soutěžích a zkouškách a výcvikových seminářích...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 05-04-2010, 14:58   #1
Bára
Junior Member
 
Bára's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Prague
Posts: 137
Default Zátež u štěněte

Tak jsem náhodou zabrousila na forum SA, už ani nevím, proč. Co mě ale vyděsilo, že cca 8 lidí tam doporučovalo chodit se štěnětem do půl roku tak leda na loučku za vesnici. Procházky prý maximálně kilometr! To mě vyděsilo, sice obyčejně chodíme spíš na kratší procházky, ale stane se jednou týdně, že jdeme klidně 5 km nebo jsme si nedávno udělaly výlet po zoo, to ani ty km raději nepočítám....Jak to vidíte vy?


Jinak moje štěně má zatím jen necelé tři a půl měsíce, ale je velmi temperamentní a jak ji vezmu ven, lítá jak splašená....
Bára jest offline   Reply With Quote
Old 05-04-2010, 19:05   #2
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

S úplně malým špuntem se nedoporučuje hned začínat třeba běhat u kola. Ale pokud běhá při hraní nebo na procházce, tak toho vydrží hodně a když je unavené, tak prostě přestane nebo dá celkem jasně najevo, že se mu dál nechce. Čévéčko toho ale snese už odmalička docela hodně.
Někdo se taky řídí podle rovnice "kolik měsíců = tolik naběhaných kiláků". Ale myslím, že kdo má trochu citu, ten pozná, že má štěně dost a je čas jít domů.
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 05-04-2010, 19:51   #3
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Tohle jsem nikdy neřešil. Nedospělý pes potřebuje přirozený pohyb v množství a obtížnosti, jak sám uzná za vhodně. Jak píše Marianka, prostě štěně dá samo najevo, kdy má dost a nesmysl, počítat kilometry nebo minuty. Ale nejdůležitější je, že by množství pohybu a jeho intenzitu si mělo štěně určovat samo, tedy žádné běhání u kola nebo podobně.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 05-04-2010, 20:00   #4
Bára
Junior Member
 
Bára's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Prague
Posts: 137
Default

Já moc nemám, jak to poznat...když jde na procházku s jiným pejskem, tak prostě dovádí a dovádí (a myslím, že by dováděla, i kdyby byla hodně utahaná)

Když jdeme samy, tak naopak má tendence si lehat i po pár metrech, když objeví zajímavý klacíček na žužlání nebo se jí asi zlíbí vysoká suchá tráva...
Bára jest offline   Reply With Quote
Old 05-04-2010, 20:39   #5
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

To, že si lehá, je normální. Kromě toho, že je štěně hravé, je taky zvědavé. Poznává svět a všechno musí ochutnat a vyzkoušet. Když je unavené, tak se zvedá opravdu neochotně nebo vůbec, zastavuje se a podobně "sabotuje". Myslím, že to časem poznáš. Každopádně po pěti minutách procházky určitě není unavené, spíš zaujaté nějakou zajímavou věcí na hraní.
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 06-04-2010, 10:40   #6
RadeKKK
http://www.arqeva.cz/
 
RadeKKK's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Zakšín - Doksy
Posts: 389
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Ale nejdůležitější je, že by množství pohybu a jeho intenzitu si mělo štěně určovat samo, tedy žádné běhání u kola nebo podobně.
Škoda, že tento příspěvek nebyl už před rokem. Mohl si ho přečíst i odborník na nepovedené plemeno a jeho nemoci. Teď už je bohužel pozdě. Nutit běhat 4 měsíční štěně 6km u kola je akorád zadělání na pořádný průšvih, který s genetikou nemá co dělat
__________________
Jiřina

http://www.arqeva.cz
RadeKKK jest offline   Reply With Quote
Old 06-04-2010, 12:20   #7
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

Quote:
Originally Posted by RadeKKK View Post
Nutit běhat 4 měsíční štěně 6km u kola je akorád zadělání na pořádný průšvih, který s genetikou nemá co dělat
Jiřko, řekni, že tohle není pravda???!
Ale jak Tě znám, není důvod, abys něco takhle zkreslovala... Za tohle bych snad stavěla ke zdi

Jinak je, prosím, si třeba uvědomit, že štěně (zvlášť malinké) se Vás mimo vlastní teritorium bude držet zuby nehty (zůstat osamocené by pro něj v přírodě také mohlo znamenat smrt). Takže "odpadne", až když už je opravdu zmordované - a to už může být pozdě - zvlášť, když to takhle budete aplikovat pravidelně každý den.

Navíc jestliže špatně odhadnete délku trasy, na kterou se s miminem vydáte, mohlo by se Vám taky stát, že celou zpáteční cestu štěně ponesete (a nést nějakých 10 kg živé váhy 2-3 km - to si to fakt užijete!) Takže nějaké počítání km bych rozhodně nezavrhovala! Je to určitě mnohem zodpovědnější přístup, než štěně neadekvátně přetěžovat.
__________________

Helenasotis jest offline   Reply With Quote
Old 06-04-2010, 12:25   #8
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

Quote:
Originally Posted by Helenasotis View Post
Jiřko, řekni, že tohle není pravda???!
Ale jak Tě znám, není důvod, abys něco takhle zkreslovala... Za tohle bych snad stavěla ke zdi

Jinak je, prosím, si třeba uvědomit, že štěně (zvlášť malinké) se Vás mimo vlastní teritorium bude držet zuby nehty (zůstat osamocené by pro něj v přírodě také mohlo znamenat smrt). Takže "odpadne", až když už je opravdu zmordované - a to už může být pozdě - zvlášť, když to takhle budete aplikovat pravidelně každý den.

Navíc jestliže špatně odhadnete délku trasy, na kterou se s miminem vydáte, mohlo by se Vám taky stát, že celou zpáteční cestu štěně ponesete (a nést nějakých 10 kg živé váhy 2-3 km - to si to fakt užijete!) Takže nějaké počítání km bych rozhodně nezavrhovala! Je to určitě mnohem zodpovědnější přístup, než štěně neadekvátně přetěžovat.
presne môj názor, šteňa ak aj bude riadne unavené a vy pôjdete ďalej, neopustí vás a pôjde ďalej. záťaž treba zvyšovať pomaly a rovnomerne. ale zase počítať každý meter, to nie. zdravý "selský" rozum a všetko bude OK.
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 06-04-2010, 12:38   #9
RadeKKK
http://www.arqeva.cz/
 
RadeKKK's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Zakšín - Doksy
Posts: 389
Default

Quote:
Originally Posted by Helenasotis View Post
Jiřko, řekni, že tohle není pravda???!
Ale jak Tě znám, není důvod, abys něco takhle zkreslovala... Za tohle bych snad stavěla ke zdi
Já taky. Hlavně jsem se to dozvěděla až teď
__________________
Jiřina

http://www.arqeva.cz
RadeKKK jest offline   Reply With Quote
Old 06-04-2010, 14:43   #10
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Quote:
Originally Posted by Helenasotis View Post
... štěně (zvlášť malinké) se Vás mimo vlastní teritorium bude držet zuby nehty (zůstat osamocené by pro něj v přírodě také mohlo znamenat smrt). Takže "odpadne", až když už je opravdu zmordované - a to už může být pozdě - zvlášť, když to takhle budete aplikovat pravidelně každý den...
Pravda. Asi jsem naivní, když jsem si myslela, že by to nikoho nenapadlo (chodit nebo dokonce běhat se špuntem sedm dní v týdnu desetikilákové trasy). Přesně jak píše leila - selský rozum. Malé dítě taky nebudete hnát na dvoudenní pochodovou túru, která dá zabrat i dospělému..

Taky je dobré si uvědomit, že pro takové mimino (psí) je důležité hlavně poznávat okolí, nové věci a tvory, zvuky, kravály a pod. Takže spíš než běhat je lepší pomalu courat a umožnit mu ke všemu si čuchnout a podívat se. I tak se dost naběhá, když si hraje s ostatními a když za vámi běhá z jednoho kouta místnosti do druhého.
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 06-04-2010, 14:51   #11
Bára
Junior Member
 
Bára's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Prague
Posts: 137
Default

Děkuji všem za příspěvky....bohužel u toho štěněte, které běhalo u kola (??) jaksi postrádám souvislosti
Bára jest offline   Reply With Quote
Old 06-04-2010, 16:02   #12
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Stejně tak je potřeba dávat pozor na hry se staršími nebo dospělými psy. Pokud si spolu budou hrát dvě stejně stará štěňata, unaví se přibližně stejně rychle a pak prostě obě zároveň padnou a spí. Pokud si bude hrát malé štěně s odrostlejším psem, může ho jeho aktivita nutit pokračovat ve hře, i když jinak by si už samo lehlo.
Běhání u kola bych odložil opravdu až na dobu, kdy bude dokončen vývoj kostry (stejně tak jako třeba metrovku na cvičáku). Do té doby je potřeba psovi dopřát dostatek přirozeného, nikoliv nuceného pohybu, jehož množství a intenzitu si štěně určí samo. Ideální pro "vyběhání" štěněte jsou měkké povrchy (louky, les - ne beton nebo asfalt). Procházky - jak píše Lenka - by měly být hlavně poznávací, žádné velké tůry, u malého štěněte radši pár set metrů víckrát denně.
Správný zdravý vývoj psa kromě pohybu záleží také na správné výživné kondici - štěně musí dostat vše co potřebuje pro svůj růst, ale nesmí se překrmovat. Nadváha je stejně nebezpečná jako fyzické přetěžování.

Karel

Last edited by alexa; 06-04-2010 at 16:06.
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 06-04-2010, 17:15   #13
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Quote:
Originally Posted by Bára View Post
Děkuji všem za příspěvky....bohužel u toho štěněte, které běhalo u kola (??) jaksi postrádám souvislosti
Souvislosti netřeba. Stačí poučení, že nic se nemá přehánět...
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 06-04-2010, 19:16   #14
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by RadeKKK View Post
Škoda, že tento příspěvek nebyl už před rokem. Mohl si ho přečíst i odborník na nepovedené plemeno a jeho nemoci. Teď už je bohužel pozdě. Nutit běhat 4 měsíční štěně 6km u kola je akorád zadělání na pořádný průšvih, který s genetikou nemá co dělat
Taky mi nějak utíká smysl o koho a co se jedná. Ale asi jsem pomalejší v chápání .
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 06-04-2010, 21:39   #15
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Pavle, to byla narážka na jiné vlákno fóra...
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 06-04-2010, 21:44   #16
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Marianka.W View Post
Pavle, to byla narážka na jiné vlákno fóra...
Tak sem hoďte odkaz na to vlákno, ať i natvrdlí jako já víme, o čem jde řeč
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 06-04-2010, 21:53   #17
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

http://www.wolfdog.org/forum/showthr...t=13637&page=9

#166
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 07-04-2010, 08:12   #18
Ajry
Junior Member
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 71
Default

Quote:
Originally Posted by Bára View Post
Děkuji všem za příspěvky....bohužel u toho štěněte, které běhalo u kola (??) jaksi postrádám souvislosti
Vidis Baro, mne jsi neverila, tak ted to mas od vice lidi. Ale ocenuji ze se o vse dukladne zajimas, jak o krmeni, tak o vse ostatni. Tak piluj privolani a tesim se na brzkou shledanou s Dracicí.
Ajry jest offline   Reply With Quote
Old 07-04-2010, 10:20   #19
Bára
Junior Member
 
Bára's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Prague
Posts: 137
Default

To víš, já jsem pedant ne Prostě je to jako první dítě, člověk je ze všeho vyplašený...a znáš tu naši malou potvoru, ona je fakt dračice Tak aby si neublížila
Bára jest offline   Reply With Quote
Old 12-04-2010, 12:23   #20
Mackie
Junior Member
 
Mackie's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Slovakia/Presov
Posts: 112
Default

mne sa so 4 mesacnym stenatom "podaril" vylet 15km tam a spat plus na mieste cely den behala s druhym psom
az ked uz sme isli domov a zacala si lahat, uvedomila som si, ze toho bolo asi vela
doma padla mrtva hned za dverami a spala "az" 4 hodiny (o 10 v noci sa zacala blaznit, ale tusim o polnoci uz zalomila az do rana)
niekto sa musi poucit na vlastnych chybach, nastastie v tomto pripade bez nasledkov
Mackie jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org