Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Chov

Chov Informace o chovu, výběru, odchovech....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 28-05-2013, 17:21   #21
MaryAnn
Junior Member
 
MaryAnn's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 23
Default

K tým DNA profilom: v SR je 5 laboratórii, ktoré ich robia,trošku sa odlišujú cenou a typom vzoriek, avšak je rozdiel medzi vykonaním štandartného profilu, kde sa sleduje po väčšinou 19 rovnakých markerov a výsledkom je akýsi "kód konkrétneho psa" a medzi vypracovaním kompletného genetického profilu plemena, to už je troška silnejšia káva a pokial ho Taliani vypracovali do konca, tak by sme im mali ručičky-nožičky bozkávať. Je fajn, že je tu iniciatíva medzi chovateľmi, ale treba si uvedomiť že toto bude projekt na dlhý čas a nevyrieši sa to za mesiac (ani za dva ani za tri). A o rozporoch medzi chovateľmi, ktoré to spôsobí (spôsobuje) ani nehovorím...
MaryAnn jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 17:23   #22
MaryAnn
Junior Member
 
MaryAnn's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 23
Default

Náš chov nie je v dobrom stave, to vieme všetci, napr. som si robila štastiku a vychádza mi že z cca 360 zvierat, ktoré sa v SR narodili alebo importovali (za posledných 8 r.), máme uchovnených cca nejakých 60 ks (+ -) ... z čoho mnohé už majú svoj vek... To len tak na okraj, že je veľa vážnych vecí, na ktoré sa treba v chove zamerať (a to ešte keby sme pripojili odhad plemennej hodnoty krycích psov, efektívnu veľkosť populácie a nešťastné koeficienty príbuznosti, variabilitu v populácii..tak by sme všetci plakali) Prosím pozerajte sa na to komplexne, je tu veľa vecí ktoré treba riešiť...
MaryAnn jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 17:24   #23
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Margo - ako pisala Maria, DNA profily su pekne, ale pri vzdialenejsich pribuznostiach nemusia pomoct. Z celkovej DNA by sa teoreticky dali robit aj ine markery plemena ako mikrosatelity. Respekive nie tak plemena ako konkretneho psa. Ako je v prvej generacii pritomnost b-alely potvrdenim ze zviera nemoze byt cistokrvne CSV, tak treba niekolko takych markerov. Ako som napisala, je to na dlhe lakte a nemusi to vyjst vobec, ak neberieme do uvahy celogenomovu sekvenaciu co by bolo hooodne drahe... Bez vzoriek krvi sa nepohneme nikam...
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 17:26   #24
borislav
Junior Member
 
borislav's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Nitra
Posts: 84
Default

saschia - ale ak je základom profil jednotlivca, tak som za to, aby to bolo povinné - pre všetky šteňatá vo vrhu a to čím skôr. Podchytiť čo najviac psov aj skorších ročníkov. Je treba zabezpečiť tieto profily proti zneužitiu, archivovať a súbežne pracovať na využití týchto profilov. Pokiaľ je to pre niekoho príliš nákladné, tak čím skôr odobrať zákonným spôsobom čo najviac vzoriek krvi, so súhlasom majiteľa psa, a uložiť vzorky v databanke na náklady klubu - to klub nezruinuje. A pokiaľ je aj to nákladné, tak založiť osobitný klubový účet viazaný vyložene na tento účel a ako písala Peťa - bude zbierka, prispeje kto chce ( len pozor na ALWEG )
borislav jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 17:26   #25
Pavol1217
Junior Member
 
Join Date: Feb 2008
Location: Dubnica nad Váhom
Posts: 105
Default

čo je to nákladné? vie niekto povedať aspon približné cifry?
Pavol1217 jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 17:38   #26
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

a čo teda s tým projektu, či daný pes patrí alebo nepatrí k plemenu? nejako som nepostrehla záver. bolo tu písané, že už kontaktovali predsedu ohľadom tohto projektu...
leila jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 17:39   #27
MaryAnn
Junior Member
 
MaryAnn's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 23
Default

Peťka - Na to je potrebný celkom iný postup (aj prístup) a ak je to vôbec možné - bavíme sa o génovej mape plemena, o psom genóme, pri ktorom je neraz problém odlíšiť skupiny plemien (chrty, stavače, molosy..) nieto ešte konkrétne plemená, možno mám zaostalé informácie a veda je dalej, ale vypracovať profil plemena pre účely porovnania príslušnosti k nemu nebude žiadna sranda... ak to bude mocť nejaké laboratórium spraviť. Ako som vravela, ak sa to talianom podarilo, paráda... Ale na krížence by sme mali mať v zálohe aj iné páky a nespoliehať sa len na toto...
MaryAnn jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 17:48   #28
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Jj to je ten problém u čsv ... proto je třeba obou rodičů. Genová variabilita je malá ... Já mám "projetých" hodně čévéček v rámci našich studií, a je to bohužel tak ... Proto není možné 100% tvrdit že Issar je či není otcem Y CW. Je potřeba i matka.

Některé markery jsou mimo hodnoty běžného rozsahu (mimo hodnoty jiných běžných pelmen) ale stejně tak i markery u SW bohužel ..
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 17:49   #29
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Jo, to som citala aj v nejakom manuali k DNA profiling kitu, ze plemena sa mozu lisit od beznych. Daniela, ake mnozstvo zvierat mas k dispozicii (teda udaje DNA profilov)... Nedal by sa napriklad urobit histogram frekvencii jednotlivych alel a porovnat medzi plemenami? Je to vystrel naslepo, ale najma ak v SV pouzili aj ine plemena (a najma ze pouzili iny poddruh vlka) mohlo by to zafungovat. Mozno by sa nam podarilo ziskat spolupracu SV klubov ktore su tiez proti krizeniu, ze by sme si navzajom poskytli udaje z urcite cistokrvnych zvierat...
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 17:49   #30
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Mám profily asi 200 zvířat, ale jsou na malém počtu markerů. Pracovali jsme na tom v rámci jedné diplomky. Pokud by se měli sjet na např. výše jmenovaném panelu, bylo by to rozhodně velice zajímavé ... ale opět vše vázne na financích. Z toho co jsem v rámci diplomky zpracovali nechci dělat nějaké veřejné závěry. Mám i několik SW. Mimoto by bylo třeba souhlasu od všech majitelů zvířat od kterých máme DNA.
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 17:50   #31
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Jo, chce to klubmi financovanu spolupracu, toto nie je vec jednotlivcov.
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 17:54   #32
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Jj přesně tak. U nás vše vázne na financích ... Jsme chudá Univerzita
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 17:56   #33
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

penazi na vedu nikdy nie je dost, ja sa divim ze vobec nejake su ked vidim, ako je problem zohnat peniaze na biomedicinsky vyskum, a o tom aj bezny clovek veri ze nejaky zmysel ma...
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 17:57   #34
borislav
Junior Member
 
borislav's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Nitra
Posts: 84
Default

Daniela - som rád, že ste jasne napísali, že na akýkoľvek test poskytnutej vzorky je potrebný súhlas majiteľa psa. Nepochyboval som o tom, ale pre istotu a zbytočné bočné šumy v tomto vlákne. Chápem to tak, že keď som poskytol vzorku svojho psa na test DM, nebude použitá na iné testy vrátane DNA profilu jedinca bez môjho súhlasu ( písomného)
borislav jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 17:57   #35
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

ja som dostala mail, ci moze byt vzorka Nera pouzita na nejaky rozbor, nejaky dotaznicek som vyplnala, nebol problem, poskytla som, preco nie. ale to som chcela, ze sa opytali - pisomne
leila jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 17:58   #36
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Miki, nebude použitá na nic jiného. To je samozřejmé.
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 18:00   #37
MaryAnn
Junior Member
 
MaryAnn's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 23
Default

Quote:
Originally Posted by CDaniela View Post
Jj to je ten problém u čsv ... proto je třeba obou rodičů. Genová variabilita je malá ...
ani sa netreba čudovať, že majú malú variabilitu, ked u 95% psov je pevne úzko príbuzensky upevnený Rep, všade a z každej strany :/
MaryAnn jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:05.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org