Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Žijeme s vlčákem...

Žijeme s vlčákem... Příběhy jako varování pro budoucí majitele ČSV... vše o povaze československých vlčáků

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 06-02-2007, 00:05   #1
Kitty
Junior Member
 
Join Date: Feb 2007
Location: Plzeň-sever
Posts: 28
Default bouda

ahoj, mám úplně hloupou otázku.
Chceme postavit pro našeho budoucího miláčka novou boudu. Stará bouda byla příliš velká i pro kamarádovo "Čechohoráka".

Byly nám doporučeny míry: výška 65cm, hlouka 60cm a šířka 120cm. Zdá se mi to dost malý, hlavně nízký, kamarád (chová alaska-husky) říká, že bouda musí být malá, aby si to pes mohl zadýchat.
Bouda bude ze dřeva s rovnou střechou, aby si pes mohl lehnout i na střechu a část kotce (hlavně nad boudou) bude zastřešen.
Díky za případnou odpověď
Kitty
Kitty jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2007, 07:32   #2
Zbijowski
Junior Member
 
Zbijowski's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Location: Chotěbuz
Posts: 7
Send a message via Skype™ to Zbijowski
Default

Ahoj Kitty,
ono zalezi co si predstavujes pod pojmem "budoucího miláčka".
Pro dospele CsV vetsich rozmeru je to male, napr. nas pes by do takove boudy asi ani nevesel. Kotec doporucuji zastresit cely, jinak muzes byt jednoho dne nemile prekvapena, kdyz najdes prazdny kotec...
Zbijowski jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2007, 11:03   #3
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Ahoj,

mám boudy větší, vnitřní půdorys cca 1300 x 860 mm, vnitřní výška vpředu/vzadu cca 900/760 mm. Vnitřní prostor se dá na zimu rozdělit vyndávací přepážkou. V létě tato velikost umožňuje, že fena může celkem pohodlně kojit štěňata, když je dáš přes den ven. Jestli chceš, napiš mi svoji e-mailovou adresu (moje je [email protected]), pošlu Ti plánek v pdf.

Jinak - jak je napsáno v předchozím příspěvku - kotec musí být dobře zabezpečen. Pokud nebude celý zastřešený, pak musí být nezastřešená část opatřená aspoň pletivem, dole pak kotec zajištěný proti podhrabání. Nevhodné je pletivo potahované PVC, má moc tenký drát - ČSV ho bez problémů překousne. Pokud budeš používat pletivo, pak zvol pozinkované s tloušťkou drátu aspoň 2,6 mm, raději 3 mm. Lepší jsou kari sítě, oko do 100 x 100 mm - pozor na štěňata, které tím ještě prostrčí hlavu, aby se ti v oku nebo jiné mezeře neoběsilo (tam hlavu prostrčí a zpátky už ne), ideální (ale taky nejdražší) jsou mříže. Na střechu doporučuju vlnitý pozinkovaný plech, PVC nebo laminát ČSV snadno zlikviduje. Při stavbě kotce doporučuju z výše popsaných důvodů, aby žádná škvíra nebyla větší než 5 - 10 cm.

Dvoumetrové oplocení kotce bez zastřešení je pro ČSV jen symbolická překážka.

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2007, 11:09   #4
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Cau, to sa aj mne zda male, my mame vnutorne rozmery hlavneho pelechu 65 hlbka, 85 sirka a 75 vyska, plus predsienka nejakych 48 cm sirka (boli sme obmedzeni vnutornym rozmerom kotca), psisko tam vela casu netravi (zo strechy ma lepsi vyhlad), ale uz tam spala, ked bola fest unavena...
Myslim ze vacsia by uz bola zbytocna, pesisko chodi do budy spat a nie cvicit strecing. Strechu ma pekne velku, asi 80 cm hlbka a 150 cm sirka a tam si lebedi vacsinu casu.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2007, 11:55   #5
Trepifajxl
Junior Member
 
Trepifajxl's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Location: Černá Hora
Posts: 28
Default

Ahoj,

Vím o skoro novém kotci a boudě. Bylo to pro ČV, ale majitelka si chov rozmyslela
Jestli chceš ozvi se mi na 607602333 a já se poptám po ceně a zjistím Ti rozměry.

Ondra.
Trepifajxl jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2007, 12:41   #6
Kitty
Junior Member
 
Join Date: Feb 2007
Location: Plzeň-sever
Posts: 28
Default

Na kotec máme kari-sítě, jen rozebereme starý kotec (dělali jsme ho před necelým rokem) a postavíme je na výšku. Našemu starému NO postačoval 1,5m. Takže bude výška 2m. "Strop" kotce plánujeme také vyhotovit z kari-sítí, ale zastřešit jen takovou nudli nad boudou.
jedna stěna kotce tvoří stěna garáže, druhou kamenná zeď a dvě z těch sítí. Pes bude mít stín i sluníčko ve všech ročních obdobích.

Rozměry- 65 hlbka, 85 sirka a 75 vyska, plus predsienka se mi zdá skoro lepší, než to, co vymyslel náš kamarád.

Jinak děkuji za nabídku boudy, ale máme už koupený materiál a manžel může kutit

Rozměr boudy navrhnul náš kamarád, že to musí být akorát (přečetla jsem si, že pes je velký max. 65cm, a my budeme mít fenu), aby si to mohla v zimě zadýchat.

>>Dvoumetrové oplocení kotce bez zastřeąení je pro ČSV jen symbolická překáľka. <<
tedy, to je čím dál, tím lepší, co jsme si to zamluvili za ďáblíka??

Díky
Kitty jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2007, 12:53   #7
Trepifajxl
Junior Member
 
Trepifajxl's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Location: Černá Hora
Posts: 28
Default

Dobře
A ďáblík? Ani ne...
Mi Becky utíkala, ale už dala pokoj. Měla dvě takový dvoutýdenní období a už je pokoj. Snad
Pokud ale není denně alespoň na chvilku venku tak udělá nějakej průšvih. Cokoli. Zašantročí někam kliku od dveří, rozkouše kousek plotu, nebo lavičky, vyhrabe skleník, vypustí bazén... Je úžasný jak je chytrá, ale občas při tom smíchu i brečím
ČV jsou nej psi! Jsem o tom přesvědčen, takže klídek...
Trepifajxl jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2007, 13:45   #8
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Ozaj, este k tym mreziam... My mame kotec mrezovy, cca 10 cm medzery. Ovsem do 3 mesiacvo nemala problem sa cez ne prepchat a potom az do takmer piatich mala jednu specialnu medzeru ktora bola trosku sirsia a cez tu sa asi teleportovala... Cize ak mas kari-rohoz tak by to malo byt OK (predsa len taka zizalka je len par tyzdnov), ale kto robi mreze odporucam v spodnej polovici koterca vyssiu hustotu.

Inak k tomu diablikovi - to je to pekne na CVCku - nie je presvedcene o tom, ze panecek ma vzdycky pravdu...

Ozaj a pes ma nie maximalne 65 cm, ale minimalne...
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2007, 16:54   #9
Ghost
Junior Member
 
Join Date: Jan 2004
Location: Praha-Východ
Posts: 74
Default

Ahoj,

Quote:
>>Dvoumetrové oplocení kotce bez zastře?ení je pro ČSV jen symbolická překá?ka. <<
tedy, to je čím dál, tím lepąí, co jsme si to zamluvili za ďáblíka?? Shocked
nenech se vystresovat. Je pravda, že čevečko nemá problém zdolat 2m vysoký plot, ale k tomu, aby to dělal, musí mít důvod. Náš Odin byl schopný přelézt kotec jen proto, aby byl s námi (kotec je z kari sítě - po té se suprově šplhá :P ). Hráli jsme spolu dlouhou dobu hru s názvem "Páníček kotec zabezpečí, pejsek přijde na způsob, jak se dostat ven". Vyhrál jsem po těžkých bojích až tehdy, když jsem západkou zavírání prostrčil ohnutý drát a nad to jsem připevnil prkna, aby se k tomu drátu nemohl dostat zubama.

Samotnou zahradu máme oplocenou obyčejným poplastovaným pletivem vysokým 1,6m a nikdy jsem nemusel řešit nějaké utíkání nebo likvidování plotu (i když za plotem chodí často psi, se kterými si Odin moc rád hraje, a Odin je sám na zahradě). Prostě neměl důvod k útěku. Nedělám si iluzi, že kdyby to jednou zkusil a zjistil, že plot není pro něj překážka, začal by utíkat pravidelně, ale jeho to ani nenapadne.

Jak psal Trepifajxl (prima nick ), naši psi jsou super a pokud se mu budeš věnovat, mnohonásobně ti to v dobrém vrátí.

Zdeněk
Ghost jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2007, 22:18   #10
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Jen bych chtěl upozornit na jedno nebezpečí. Kari sítě jsou tím nejméně vhodným materiálem na kotec (i když asi nejlevnějším). Psi (nikoliv všichni ale nikdy nevíš, co ze štěněte vyroste) mají tendenci pletivo nebo kari sítě okusovat. Pokud jsou oka tak velká, že pes je schopen prostrčit jimi čumák a okusuje je, pak hrozí velké nebezpečí zlomení špičáků. Viděl jsem již několik ČsV se špičáky, na kterých byla vybroušená drážka od okusování kari sítě kotce. Nakonec se takto ztenčený zub zlomí. Doporučuji kotec s mříží ze svislých trubek, nejlépe zinkovaných aby nerezly. Já takové kotce mám už skoro 10 let a nemám s nimi žádný problém. Ani ti nejvetší okusovači, kteří v nich byli zavřeni (třeba když přišli k nám na návštěvu jejich majitelé) je nekousali. Jednou to zkusili a když zjistili, jak je svislá trubka v tlamě nepříjemná, nechali toho. Kotce mám od firmy MORAMA , která je i byla ochotna svého času odvézt a namontovat majitelce mého štěněte v Berlíně. Kotce to nejsou nejlevnější ale jsou kvalitní a psovi v nich nehrozí žádné nebezpečí zranění. Řešením pro psa je jistě i levný kotec sestavený z odpadu z kovošrotu ale je třeba se rozmyslet, zda nám jde o co nejlevnější kotec nebo o zdraví psa.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2007, 22:44   #11
Jats
Junior Member
 
Jats's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Šumice Brno venkov
Posts: 139
Send a message via ICQ to Jats Send a message via Skype™ to Jats
Default

taky stavíme boudu a nějak se nemůžeme shodnout na rozměrech,máme na ni sice selou lodžii doma (nesmějte se)
a ta má šířku necelých 90 čísel a musíme teda dát boudu s předním vchodem a stříškou do A abysi pejsek na ni nemohl vylézt a hrát si na parašutistu,samozřejmě zateplenou ale jakou výšku a délku?
Jats jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2007, 23:03   #12
Radar
Junior Member
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 4
Default

No nevím. Kupovat kotec s pozinku si určitě nemůže dovolit jen tak někdo......a závislák bude kousat vše i svislé trubky (zkušenost). Základem je naučit psa na kotec a neudělat z něho totálního závisláčka - pak trpí pes, majitel, popřípadě sousedi.
Nejlepší kotec je z kari sítí svařených na nějakou konstrukci, střecha na celý kotec z pozink-plechu. Průměrný kutil to zvládne.
A bouda ? - v téměř každé starší knize je plánek na standarrdizovanou boudu pro NO - pro fenu dostačující (pokud nebude jako porodní), pro psa možná trochu zvýšit, ale ČSV stejně raději leží na boudě.....a bát se, že bude ČSV zima je celkem zbytečné.
A ČSV na lodžii ? No potěš koště......
Radar jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2007, 23:57   #13
Jats
Junior Member
 
Jats's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Šumice Brno venkov
Posts: 139
Send a message via ICQ to Jats Send a message via Skype™ to Jats
Default

potěĹĄ koĹĄtě...hm
to ti děkuji,bohuĹžel či spíĹĄe bohudík bude pejsek s námi v bytě ale spát bude na lodĹžii-neuzavřené ať uĹž kvůli srsti a hlavně abych nemusela potom řeĹĄit starosti kdyĹž ho nechám samotného-aby to nebyl závislák,neznamená to Ĺže ho zavřu na balkon a koukat na něj budu z okna a sem tam mu hodím kus Ĺžvance!!
Jats jest offline   Reply With Quote
Old 07-02-2007, 00:14   #14
carey1
Junior Member
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 11
Default bouda

Ahoj posílám citaci z originálu vetrinárního předpisu používaného armádou pro služební psy vet-1-3 z roku 1973 míry pořád platí:"...... délka 150cm, hloubka 90cm, výška 100cm a vstup mezi předsíní a ložnicí by měl mít šířku 40cm a hlavní vchod šířku 50cm...". Přejeme všem stavbu boudy bez úrazu ahoj Hanka a Carey!
carey1 jest offline   Reply With Quote
Old 07-02-2007, 00:52   #15
Jats
Junior Member
 
Jats's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Šumice Brno venkov
Posts: 139
Send a message via ICQ to Jats Send a message via Skype™ to Jats
Default

Díky díky Hani (taky jsem si o oto mohla napsat mailem že
tak to se nám to tam krásně vejde jen tu hloubku 0 5 čísel musím pokrátit,moc moc díky,pozdravuj carye :P
Jats jest offline   Reply With Quote
Old 07-02-2007, 08:44   #16
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Ahoj,

taky jsem prodal jedno štěnisko do paneláku, kde měl boudu na balkoně. Balkon jeho majitelé předělali na kotec, tzn. opatřili ho mřížemi po celé výšce až po balkon nad nimi. Osobně bych měl trošku strach spoléhat na to, že se vlčák neodváží seskočit.

Bačulda na balkoně ovšem pobýval celkem sporadicky, většinou byl doma v obýváku a nebo lítal s páníčkem po blízkém lese. Nakonec mu paníčci koupili zahradu se zahradním domkem (což neznamená že by s ním přestali chodit na vycházky), kam se prakticky odstěhovali. Ale jak napsal Zdeněk, nestresujte se - tohle přechytračování se s vlčákem je zábava (aspoň s odstupem času určitě ), a je spousta lidí, kteří chovají i více ČSV v bytě (jen není moc chytré si těsně před pořízením štěněte do bytu koupit nový nábytek ).

Ad rozměry boudy podle Hanky: myslím že to je až dost, výška 1 metr se mi zdá trošku zbytečná (průměrná kohoutková výška psů je kolem 68 cm, velcí psi mají lehce přes 70 cm), klidně bych dal 75 - 80 cm na vyšší straně u šikmé střechy. Vnitřní půdorys je pro pořádně velkého psa, pro fenu klidně těch 130 x 80 cm. Ale hloubka 65 cm, jak tady bylo napsáno, se mi zdá taky už trošku málo.

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 07-02-2007, 09:02   #17
Jats
Junior Member
 
Jats's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Šumice Brno venkov
Posts: 139
Send a message via ICQ to Jats Send a message via Skype™ to Jats
Default

nový nábytek pravda že mi teď kupovaly nový stůl a novou pohovku výměnou za ten nábytek co nám zničilo štěně bígla
Jats jest offline   Reply With Quote
Old 07-02-2007, 09:59   #18
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Radar
No nevím. Kupovat kotec s pozinku si určitě nemůže dovolit jen tak někdo......
Nemusí být celý s pozinku. Mrkni na ty stránky, je to stavebnice a lze udělat třeba 3 stěny dřevěné a jen přední z mříží. Navíc protože je to modulární, je velice snadné eventuálně dále kotec rozšiřovat nebo měnit. Já jsem původně měl kotec jeden velký a později jsem přikoupil jeden malý, který má společnou jednu stěnu s tím původním. Mám zadní stěnu pevnou a boční půlené - půl plné dřevo a půl mříže. Přední stěna je, samozřejmě mříže.

Quote:
Originally Posted by Radar
závislák bude kousat vše i svislé trubky (zkušenost).
Tak moje zkušenost je zcela opačná. Kdo mně zná ví, že k nám jezdí poměrně často návštěvy s ČsV. Zatím žádný ani ten největší závislák, si do mříží nekousl více jak jednou.

Quote:
Originally Posted by Radar
Základem je naučit psa na kotec a neudělat z něho totálního závisláčka - pak trpí pes, majitel, popřípadě sousedi.
Naprostý souhlas.

Quote:
Originally Posted by Radar
Nejlepší kotec je z kari sítí svařených na nějakou konstrukci,
Tady bych opět varoval. Jestliže síť, tak pouze s tam malými oky aby pes jimi nemohl prostrčit čumák. Běžná kari síť je naprosto nevhodná.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 07-02-2007, 12:07   #19
Kitty
Junior Member
 
Join Date: Feb 2007
Location: Plzeň-sever
Posts: 28
Default

Manžel už skoro drží v ruce pilu a já mu nosím další a další info co tu píšete...

Asi se rozhodneme:
délka 120cm, hloubka 80cm, výška 80cm
Zdá se mi to přijatelné (na to, že jsem viděla ČSV na živo jednou v životě a to ještě kolem mě jen profrčel)
Stejně bude hafan spát na boudě nebo u nás v posteli ) i když jsem to radikálně zakázala. Už v minulosti jsem řekla "žádné zvíře do bytu!! Máme dost velkou zahradu." Ale náš kocour se nenechal vyhodit....
Kotec uděláme z kari-sítí zkombinovanými s obyčejným pletivem (aby se štěně nepropasírovalo, když bude ještě maličké).

Ještě z úplně jiného soudku, je povinost mít v autě mříž/síť, když vozíme zvíře? Kámoš vozí fenu Howavarda na zadním sedadle, jezdí tak i na dovolenou. Zajištění nemá.
Díky
Kitty
Kitty jest offline   Reply With Quote
Old 07-02-2007, 15:27   #20
carey1
Junior Member
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 11
Default bouda

Ahoj všem!
Jen ještě dodatek k mému příspěvku viz výše....ten rozměr má opodstatnění, předsíň je důležitá kvůli závětří a její rozměr by měl být takový, aby si v ní pes mohl pohodlně lehnout , tím pádem má ložnice asi 1mx0,9m a to mě na dospělého psa nepřipadá nijak přehnaně moc, právě naopak....někde se pro velká plemena uvádí i tento rozměr 170x110x120cm teď záleží do které kategorie zařadíte svého miláčka a jaký mu dopřejete konfort.
Koukám, že tu stavíte už kotce a to bude myslím ještě delší diskuze!!!
Hezký den vám i psiskám přejí Hanka a Carey Šedý chlup z Holštejna!!!
carey1 jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org