Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wzorzec & bonitacje

Wzorzec & bonitacje Jak powinien wyglądać typowy wilczak, ile waży CzW, ile ma w kłębie, informacje o przeglądach hodowlanych ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 03-05-2009, 22:59   #1
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default Budowa wilczaka - bonitacja i sposób mierzenia.

Chciałbym zaprezentować model budowy Wilczaka oraz metodę przeprowadzenia pomiarów bonitacyjnych.
Możemy w prosty sposób sami określić sobie podstawowe parametry jak i skontrolować czy nasz Wilczak rozwija się poprawnie.

Budowa psa:


1 - Czoło 2 - Stop 3 - Kufa 4 - Trufla nosowa 5 - Nasada ucha 6 - Guz potyliczny
7 - Wargi, fafle 8 - Kąt wargowy 9 - Żuchwa10 - Podgardle11 - Kark12 - Kłąb
13 - Grzbiet 14 - Lędźwie 15 - Nasada ogona 16 - Ogon 17 - Udo
18 - Pięta, guz piętowy 19 - Śródstopie 20 - Łapy 21 - Podudzie 22 - Kolano
23 - Słabizna 24 - Brzuch 25 - Łokieć 26 - Nadgarstek 27 - Śródręcze 28 - Przedramię
29 - Przedpiersie, rękojeść mostka 30 - Klatka piersiowa 31 – Ramię 32 - Pęcina

Podstawowe wymiary bonitacyjne :


A - Długość kufy. B - Długość czaszki. C - Długość ucha. D - Wysokość w kłębie.
E - Obwód klatki piersiowej. F - Długość przedniej kończyny do łokcia.
G - Długość tułowia. H - Długość uda. J - Długość podudzia. K - Długość stępu.
L - Długość nadgarstka. M - Szerokość nadgarstka.

Metoda przeprowadzenia pomiarów :

Długość tułowia.
Będzie nam potrzebna do wyliczenia indeksu formatu.
Jest to jeden z bazowych wymiarów podawany przy ocenie psa.
Jej długość mierzymy po długości psa od kości ramiennej ( mostka ) do kości guza siedzeniowego miednicy.
Obydwa punkty graniczne są wyczuwalne przy pomiarze psa. Pomiar nie może zostać wykonany zwykłym centymetrem gdyż jest wtedy mało dokładny.



Wysokość psa w kłębie, długość nogi, szerokość klatki piersiowej.
Kolejnym pomiarem, który będzie nam potrzebny do wyliczenia indeksu formatu jak i indeksu wysokości będzie wysokość psa w kłębie
A- Wysokość psa w kłębie mierzymy od podstawy łapy do wysokości kłębu, który znajduje się mniej więcej w połowie łokcia przedniej łapy.
Kłąb jest to najwyższy punkt łopatki u psa i również jest wyczuwalny.
Indeks formatu uzyskujemy poprzez wyliczenie stosunku długości tułowia do wysokości.
B -długość przedniej kończyny mierzymy od podstawy do łokcia przedniej kończyny.
Indeks wysokości powstanie nam z wyliczenia stosunku długości łapy do wysokości psa w kłębie.
Kolejnym wymiarem podawanym przy bonitacji będzie szerokość klatki piersiowej
C - mierzymy ją obwodem klatki piersiowej mniej więcej na wysokości łokcia przedniej kończyny.



Długość podudzia, uda i stęp, ogon.
A -Długość stępu mierzymy od nasady stopy do kości stępu.
B - Długość uda mierzymy od kości podudzia ( kolana) do kości guza siedzeniowego miednicy. ( Kość powinna być wyczuwalna.)
C - Długość podudzia mierzymy od kości podudzia ( kolana ) w dół do miejsca gdzie kończy się nam podudzie i zaczyna kość guza piętowego lub kość stępu. ( Te kości też powinny być wyczuwalne. )
Różnica pomiędzy długością uda i podudzia nie powinna przekraczać 1-2 cm.
Ogon powinien kończyć się w okolicach tylniej pęciny.



Długość kufy i czaszki.

B - Długość kufy mierzymy od nasady nosa do części znajdującej się pomiędzy linią oczu.
A - Długość czaszki mierzymy od linii znajdującej się pomiędzy częścią oczu do guza potylicznego znajdującego się w tylniej części czaszki. ( Kość powinna być wyczuwalna )

Stosunek kufy do czaszki powinien wynosić 1 : 1.5

Przykładowo, jeśli długość kufy wynosi 10 cm to długość czaszki powinna wynosić 15 cm.
Długość całkowitą głowy, jaką powinniśmy uzyskać powinna wynosić 25 cm.



Pomiar długości ucha.

Mierzymy ucho od wewnętrznej strony głowy po jego zewnętrznym brzegu aż do szpiczastego końca.

Długość ucha zgodnie ze wzorcem powinna wynosi maksymalnie 1/6 wysokości psa.
Jeśli pies ma wysokość 65 cm to długość ucha nie powinna przekraczać 10.80 cm.

Długość nadgarstka i jego szerokość.
A - długość nadgarstka mierzymy od nasady łapy do linii nadgarstka ( kości stępu ).
B - Szerokość mierzymy mniej więcej pod tylnim opuszkiem piątego palca.


Zgryz u Wilczaka powinien mieć budowę nożycową.




Oko powinno być koloru bursztynowego stosunkowo małe i skośne..
W tej kwestii jak i wielu innych jest wiele rozbieżności.
Dla porównania oko wilka.



Opracowane na podstawie własnych doświadczeń i wiedzy, jaką posiadam na ten temat. Wszystko podlega weryfikacji tak samo i to.
No, ale mam nadzieje, ze znawcy się wypowiedzą na ten temat i to zweryfikują.

Last edited by wilczakrew; 04-05-2009 at 16:01.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 03-05-2009, 23:52   #2
OneUnited
Fenela ponad wszystko
 
OneUnited's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: WARSZAWA
Posts: 133
Smile

Bardzo ciekawe . Dzięki wielkie
OneUnited jest offline   Reply With Quote
Old 04-05-2009, 07:11   #3
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Hej!
No super to zrobiłeś.
I tak wogóle, to gratulacje za bonitacje.
Wiedziałam, że Czambor, to pies o wyjątkowym charakterze
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 04-05-2009, 11:53   #4
marchencki
Junior Member
 
Join Date: May 2008
Location: Złotoryja/Wrocław
Posts: 149
Default

Kawal dobrej roboty. Niech jeszcz specjalisci krytycznie rzuca na to okiem i moze isc do artykulow na wolfdogu. Gratulacje dla Czambora za bonitacje, choc myslalem, ze w klebie jest wyzszy, no ale pomiar nie klamie.
marchencki jest offline   Reply With Quote
Old 04-05-2009, 13:17   #5
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Quote:
Originally Posted by marchencki View Post
Kawal dobrej roboty. Niech jeszcz specjalisci krytycznie rzuca na to okiem i moze isc do artykulow na wolfdogu. Gratulacje dla Czambora za bonitacje, choc myslalem, ze w klebie jest wyzszy, no ale pomiar nie klamie.
Hehe
Pomiar pomiarowi nie równy, no a kłąb jak kłąb ma tendencje...........
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 04-05-2009, 15:56   #6
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Teraz powinno być o wiele bardziej czytelniejsze bo uściśliłem terminologię i zaznaczyłem dokładnie punkty graniczne na zdjeciach.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 04-05-2009, 18:55   #7
ROGU
Junior Member
 
ROGU's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: ŁÓDŹ
Posts: 22
Default

Dla mnie bomba, zaraz mierzę lestata.
ROGU jest offline   Reply With Quote
Old 10-08-2009, 23:30   #8
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Bonitacja część druga.
Bonitacja składa się z dwóch części.
W pierwszej części pies jest dokładnie mierzony jak i sprawdzana jest ogólna budowa.
W drugiej części sprawdzany jest test charakteru.
Sędzia główny podchodzi do psa i wita się z nim.
Sprawdza jego uzębienie, jądra u psa, linię grzbietu, budowę klatki piersiowej.



Następnie zaczyna pomiary psa.
Pierwsza jest wysokość psa w kłębie i długość tułowia i przedniej nogi do łokcia.. Następnie mierzona jest szerokość klatki piersiowej, szerokość głowy i obwód klatki piersiowej. Kolejno długość i obwód nadgarstka, długość uda, podudzia i stęp, długość pyska, głowy, ucha.














Na podstawie otrzymanych wymiarów zostają obliczone indeksy formatu i wysokości psa jak i inne jego parametry.
Ostatnim sprawdzianem w tej części jest ocena psa w ruchu tzn. w inochodzie.



Test charakteru na bonitacji odbywa się w trzech etapach.
Pierwszym etapem jest sprawdzenie reakcji psa na obcych ludzi.
Przewodnik z psem na smyczy podchodzi do grupy ludzi i wita się z nimi, za chwilę do grupy dochodzą kolejne osoby.
Osoby zaczynają rozmawiać, witają się z psem, po czym przewodnik z psem odchodzi od grupy.
W tym teście jest sprawdzana reakcja psa na otoczenie i na całkiem obce mu osoby. Sprawdzana jest zdolność do akceptacji i współpraca z przewodnikiem.
Ten test pokazuje nam na ile dany osobnik jest ufny i zdolny do akceptacji stada jak i przyjęcia do niego kolejnych członków.
Reakcje psów mogą być różne i zupełnie skrajne: od braku zainteresowania do nawet lęku.
Pies może okazać nieufność do nowych osób jak i całkiem spore zainteresowanie. Może się grzecznie przywitać, sprawdzić grupę jak i otoczenie.
Kolejnym etapem jest próba pozoranta z przewodnikiem.
Pies zostaje przywiązany do palika na stalowej lince.



Przewodnik staje obok psa lub bezpośrednio przy nim.
W pobliżu psa przechodzi pozorant i zaczyna zaczepkę słowną w stosunku do psa polegającą na przywoływaniu i odchodzi dalej.
Tutaj reakcje psów też mogą być różne, mogą one zainteresować się pozorantem zachęcone do zabawy, mogą okazać nieufność wobec takiej osoby, mogą się wycofywać jak i warczeć.
Kolejno pozorant zawraca i przypuszcza atak na przewodnika.
Psy zazwyczaj reagują albo atakiem na pozoranta albo wycofaniem i próbą ucieczki, lub chowają się za przewodnika.




Ostatnim etapem jest również próba pozoranta, ale już bez przewodnika.
Znowu w pobliżu psa przechodzi pozorant próbując go zachęcić i przywołać.
W tej części psy zazwyczaj bacznie obserwują już pozoranta i jego reakcje.
Warczą lub szczekają na niego, przypuszczają atak lub się wycofują i próbują uciekać.
Następnie pozorant odchodzi i zawraca w kierunku psa przypuszczając atak.
To jest chyba dla psa najcięższa część testu, bo zostaje on sam pozbawiony oparcia, jakie ma w przewodniku. W momencie jak pozorant oddala się od psa następuje wystrzał i sprawdzenie reakcji .
Psy w takim momencie często panikują, próbują uciekać są niespokojne, lub przypuszczają atak bezpośrednio na pozoranta. Dodatkowy strzał potęguje stres jakiemu zostaje poddany pies.



Last edited by wilczakrew; 11-08-2009 at 23:13.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 11-08-2009, 13:23   #9
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

A co ti říká autorizace fotek???
A máš tam chybu: skus nemusí být JEN nůžkový. Klešťový skus je také povolen. Přidej si tam fotky
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 11-08-2009, 13:35   #10
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

A ještě jsi zapomněl: když figurant na konec odchází, tak se vystřelí a pozoruje reakce psa.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 11-08-2009, 23:06   #11
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Przepraszam Haniu ale zdjecia mam wszystkie razem ponumerowane i nie wiem jakie robiłaś moim aparatem, a jakie mi dosłałaś. Fakt nie zapytałem i proszę o wybaczenie. Bo wszystkie zdjecia zrobiłaś Ty i za to Ci dziękuje.
Dziękuje, że mi przypomniałaś o strzale bo o tym zapomniałem, a faktycznie jest strzał w ostatniej fazie jak odchodzi pozorant.
Co do zgryzu to należało by to uzupełnić i dodać zdjęcia, ale ja nie dysponuje takimi. Przydały by się też lepsze zdjecia oka.
No ale mam nadzieję, ze wspólnymi siłami postaramy się opracowac internetowy przewodnik po bonitacji dla zielonych.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 12-08-2009, 12:20   #12
Aga
Junior Member
 
Aga's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Warszawa
Posts: 200
Default

"Ostatnim sprawdzianem w tej części jest ocena psa w ruchu tzn. w inochodzie."

Czy tu nie powinno być : ...w ruchu tzn. w kłusie? Inochód to jeden z rodzajów kłusu lub chodu.
Aga jest offline   Reply With Quote
Old 12-08-2009, 13:57   #13
Louve
Wilcza Saga
 
Louve's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Częstochowa/Rzeszów
Posts: 809
Default

Całość bardzo ciekawa i pomocna

Quote:
Originally Posted by wilczakrew View Post
Zgryz u Wilczaka powinien mieć budowę nożycową.
Nożycową, lub cęgową.
__________________
Bo to wszystko... to takie przesadnie wyraźnie poplątane jest!


Louve jest offline   Reply With Quote
Old 12-08-2009, 16:24   #14
sssmok
Gorthan's WeReWoLf
 
sssmok's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Wilkołaki
Posts: 1,828
Send a message via Skype™ to sssmok Send Message via Gadu Gadu to sssmok
Default

Quote:
Originally Posted by Aga View Post
"Ostatnim sprawdzianem w tej części jest ocena psa w ruchu tzn. w inochodzie."

Czy tu nie powinno być : ...w ruchu tzn. w kłusie? Inochód to jeden z rodzajów kłusu lub chodu.
Moze stad sie wzial ten inochod (fragment czeskiego wzorca):
"Mechanika pohybu
Harmonický, lehký, prostorný klus, kdy končetiny kmitají co nejníže nad zemí. Hlava a krk se schylují do vodorovné polohy. V kroku mimochod."

Wilczak moze poruszac sie inochodem w stepie (w kroku), w klusie juz nie powinien. Jest to oceniane na bonitacji.
Z tego co wiem to sposob poruszania sie psa (zwykly lub inochod) ocenia sie w chodzie nie w biegu. W biegu ocenia sie konczyny, budowe, ruch ogolnie, etc.
Na fotce przedstawiony jest prawidlowy klus. Troche to miesza.
__________________

Forum to nie rzeczywistość...
A to, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

Last edited by sssmok; 12-08-2009 at 16:33. Reason: Kolejna litrówka dziś ;)
sssmok jest offline   Reply With Quote
Old 13-08-2009, 20:31   #15
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Na bonitacji oceniany jest bardziej spokojny i lekki chód psa. Czasami może być szybszy o ile sędzia oceniający sobie tego życzy.
Dam zdjęcie zrobione przez Hanie jakie mi wysłała. Ono bardziej zobrazuje chód wilczaka wymagany na bonitacji.

Inochód jest określeniem dwutaktowego chodu zwierzęcia, przedstawiający jednoczesne unoszenie prawych lub lewych kończyn. Wilczaki tak jak wilki maja skłonność do poruszania się inochodem, czasami nawet bez względu na prędkość.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 13-08-2009, 21:13   #16
sssmok
Gorthan's WeReWoLf
 
sssmok's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Wilkołaki
Posts: 1,828
Send a message via Skype™ to sssmok Send Message via Gadu Gadu to sssmok
Default

Quote:
Originally Posted by wilczakrew View Post
Na bonitacji oceniany jest bardziej spokojny i lekki chód psa. Czasami może być szybszy o ile sędzia oceniający sobie tego życzy.
Dam zdjęcie zrobione przez Hanie jakie mi wysłała. Ono bardziej zobrazuje chód wilczaka wymagany na bonitacji.

Inochód jest określeniem dwutaktowego chodu zwierzęcia, przedstawiający jednoczesne unoszenie prawych lub lewych kończyn. Wilczaki tak jak wilki maja skłonność do poruszania się inochodem, czasami nawet bez względu na prędkość.
To jest wymagany czy maja tylko sklonnosc do takiego poruszania, bo to duza roznica.
Mozesz mi rzucic linkiem, obrazujacym, ze na bonitacji wymagany jest inochod w klusie? Ja tylko widzialam w chodzie.

Wilczaki poruszaja sie normalnie, ale mozna u nich zaobserwowac inochod, co nie jest wada. Ale nie jest to ich podstawowy chod.
__________________

Forum to nie rzeczywistość...
A to, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
sssmok jest offline   Reply With Quote
Old 13-08-2009, 22:20   #17
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Quote:
Originally Posted by sssmok View Post
To jest wymagany czy maja tylko sklonnosc do takiego poruszania, bo to duza roznica.
Mozesz mi rzucic linkiem, obrazujacym, ze na bonitacji wymagany jest inochod w klusie? Ja tylko widzialam w chodzie.

Wilczaki poruszaja sie normalnie, ale mozna u nich zaobserwowac inochod, co nie jest wada. Ale nie jest to ich podstawowy chod.
Ania przeczytaj to co piszesz sama, potem to co piszą inni . Przeczytaj to co napisałem, a potem zadawaj pytania.
To jest jedno zdanie i tak należy je traktować.
Quote:
Wilczaki tak jak wilki maja skłonność do poruszania się inochodem, czasami nawet bez względu na prędkość.
Nie ja wymyśliłem, ze wilczaki poruszają się inochodem podczas chodu. Na bonitacji wymagany jest wolny i spokojny chód , a czasami sędzia chce zobaczyć psa w biegu, lub w szybszym czy wolniejszym chodzie. To zalezy od jego upodobania i od tego co właśnie chce ocenić i na ile dogłębnie chce ocenić psa przy bonitacji w ruchu.

Quote:
Tzn co do oceny w ringu to w marszu MUSI byc inochod. W klusie NIE MOZE byc. Dlatego sedziowie 'od rasy' nakazuja i chodzic i biegac.
Już kiedyś dałaś wykład na innym forum, na temat wzrostu wilczaka niezgodny i nie potwierdzony niczym. Teraz dajesz wykład na temat poruszania się wilczaka i myślę, ze nie oprzesz go na tej samej teorii co oparłaś się na wzroscie.

Więc nie wkładaj mi w usta tego czego nie powiedziałem i czego nie napisałem i nie każ tego potwierdzać linkami.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 13-08-2009, 23:17   #18
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Będe bardzo wdzieczny za odpowiedź .
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 13-08-2009, 23:39   #19
sssmok
Gorthan's WeReWoLf
 
sssmok's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Wilkołaki
Posts: 1,828
Send a message via Skype™ to sssmok Send Message via Gadu Gadu to sssmok
Default

Quote:
Originally Posted by wilczakrew View Post
Ania przeczytaj to co piszesz sama, potem to co piszą inni . Przeczytaj to co napisałem, a potem zadawaj pytania.
To jest jedno zdanie i tak należy je traktować.

Nie ja wymyśliłem, ze wilczaki poruszają się inochodem podczas chodu. Na bonitacji wymagany jest wolny i spokojny chód , a czasami sędzia chce zobaczyć psa w biegu, lub w szybszym czy wolniejszym chodzie. To zalezy od jego upodobania i od tego co właśnie chce ocenić i na ile dogłębnie chce ocenić psa przy bonitacji w ruchu.



Już kiedyś dałaś wykład na innym forum, na temat wzrostu wilczaka niezgodny i nie potwierdzony niczym. Teraz dajesz wykład na temat poruszania się wilczaka i myślę, ze nie oprzesz go na tej samej teorii co oparłaś się na wzroscie.

Więc nie wkładaj mi w usta tego czego nie powiedziałem i czego nie napisałem i nie każ tego potwierdzać linkami.
No coz. Po raz kolejny pokazales, ze nie da sie z Toba dyskutowac.
Zadalam proste pytanie, a Ty robisz wszystko, zeby na nie nie odpowiedziec, a mnie zdyskredytowac, bo sie czepiam

Napisales:
"Ostatnim sprawdzianem w tej części jest ocena psa w ruchu tzn. w inochodzie."
Dales zdjecie klusu, a inochod ocenia sie w stepie. Zdjecie nie obrazuje wymaganego chodu, bo jest to zdjecie psa biegnacego, a nie chodzacego. Dales, wiec drugie zdjecie, rowniez biegnacego psa i nadal nie odpowiadasz na pytanie tylko piszesz co to jest inochod.
Nie neguje tego, ze wilczaki moga sie poruszac inochodem. Pisze tylko co widze wg wzorca i co mowili mi eksperci od rasy.
Cytujesz Margo, potwierdzajac moje slowa, a nastepnie mowisz mi, ze pisze niczym nie poparte glupoty, nadal nie odpowiadajac na moje pytanie. Ja napisalam, skad pochodzi moja wiedza, a Ty nadal nie.

To nie ja zaczelam ten wyklad na temat bonitacji.
Nie ja robie sie na eksperta, ktorym nie jestem.
Zadaje pytania i odpowiadam na nie dzielac sie swoja wiedza. Czasami mam racje, czasami nie - jak kazdy. Czlowiek uczy sie cale zycie. Jak juz pisalam specem nie jestem i nigdy sie za niego nie podaje. 10 lat siedzenia w rasie i prawie 3 lata zycia z wilczakami - to nadal niewiele, zeby wiedziec wszystko na kazdy temat.

Przestaje sie juz dziwic, ze coraz wiecej osob nie odpowiada na Twoje posty.
__________________

Forum to nie rzeczywistość...
A to, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
sssmok jest offline   Reply With Quote
Old 13-08-2009, 23:52   #20
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Quote:
Originally Posted by sssmok View Post
No coz. Po raz kolejny pokazales, ze nie da sie z Toba dyskutowac.
Zadalam proste pytanie, a Ty robisz wszystko, zeby na nie nie odpowiedziec, a mnie zdyskredytowac, bo sie czepiam

.
Problem w ty, ze ja odpowiedziałem na pytanie . Nie wiem jakiej ty oczekujesz odpowiedzi.
Quote:
Na bonitacji oceniany jest bardziej spokojny i lekki chód psa. Czasami może być szybszy o ile sędzia oceniający sobie tego życzy.
Dam zdjęcie zrobione przez Hanie jakie mi wysłała. Ono bardziej zobrazuje chód wilczaka wymagany na bonitacji.
Dałem zdjęcie , które bardziej obrazuje inochód . Napisałem tak jak się to odbywa i nie robię z siebie w tej kwestii eksperta. To są moje odczucia i spostrzeżenia po bonitacji.

Jestem Ci bardzo wdzięczny, ze poprawiasz pewne niedociągniecia i błędy w tym temacie bo jest ich z pewnoscią wiele i bardzo się będe cieszył jak staniesz się bardziej pomocna.

Jeśli jednak dla Ciebie te dwa zdania oznaczają dokładnie to samo to ja ...............cytat " Cytujesz Margo, potwierdzajac moje slowa "
Quote:
Originally Posted by Margo
Tzn co do oceny w ringu to w marszu MUSI byc inochod. W klusie NIE MOZE byc. Dlatego sedziowie 'od rasy' nakazuja i chodzic i biegac.
Quote:
Originally Posted by sssmok
Wilczaki poruszaja sie normalnie, ale mozna u nich zaobserwowac inochod, co nie jest wada. Ale nie jest to ich podstawowy chod.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org