Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wzorzec & bonitacje

Wzorzec & bonitacje Jak powinien wyglądać typowy wilczak, ile waży CzW, ile ma w kłębie, informacje o przeglądach hodowlanych ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 28-09-2009, 22:17   #1
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default Roznice w bonitacjach - mierzenie psa

Małgosiu mam tego dosć.
Ciągle wysuwacie jakieś głupie zarzuty i odpowiadacie na niezadane pytania. Robicie jakieś głupie statystyki, porównania i wytykacie wszystkim błędy.
Jeszcze nikt nie odpowiedział na żadne moje konkretne pytanie jakie zadaje w wielu tematach.
Wszystko zbywacie na zupełnie inne tory i zaczynacie sobie robić komedię.
Zaczyna panować tutaj ogólna histeria i oburzenie czymś dla mnie niezrozumiałym.
Nikomu z Was nie ubliżam, nikogo nie atakuje i ciągle muszę się tłumaczyć i tak w zasadzie to sam nie wiem z czego. Odpowiadam na wasze coraz to głupsze dywagacje.
Temat jest o Wystawie Światowej i to nie ja zrobiłem z niego tragikomedię.
Bronicie się choć nikt was nie jes atakowany i nie wiem zupełnie dlaczego.
Co chwila znajduję inny punk zaczepki. Odpowiadam ale zaczyna mnie to śmieszyć i bawić.
Za chwile znowu usłyszę jaki to jestem głupi, a mój pies szpetny.

Bardzo chętnie zmienię temat i porozmawiam z zainteresowanymi osobami na pewne istotne tematy :

1. Bonitacja we Francji
Suka w dniu 16 lipca dostaje taki kod bonitacyjny: Glasya z Peronówki A62 Xv56.5 Xf106.5 Ob R1 P5
Suka w dniu 16 lipca dostaje taki kod bonitacyjny :
- Aneli z Kopá?kova dvora A63.5 Og Xv55.1 Xf111.8 Og R1 P1
2. Wystawa Klubowa we Francji
Suka wygrywa wystawę w dniu 18 lipca w stawce 86 wilczaków:
1.Glasya z Peronówki doskonałaZwycięzca Rasy (BOB), CACS, Najlepsza Suka w Rasie
Suka zdobywa ostatnie miejsce z oceną bardzodobrą:
Aneli z Kopáčkova dvora bardzo dobra

PYTANIE
Jaka nastąpiła zmiana u powyżej pokazanych suk na przestrzeni 2 dni , że wyniki z wystawy i bonitacji dokonanych przez tą samą osobę uległy tak znaczącemu oddaleniu się od siebie.

PYTANIE
Jakie musiały być wady nie zauważone w trakcie oceny suki na wystawie, a ujawnione na bonitacji.

PYTANIE
Jakie wady miała suka i się ich pozbyła przy bonitacji.

PYTANIE
Jakie uprawnienia miała sędzina przeprowadzająca bonitację we Francji na tą rasę.

PYTANIE
Jakie charatery z karty bonitacyjnej kwalifikuja psa do oceny P14

PYTANIE
Ponownie pytam o skład komisji bonitacyjnej. Dopisana została jedna osoba.

3. Bonitacja na Litwie
- Kaukas Girios dvasia wybitnie obiecująca
- Kerri Girios dvasia wybitnie obiecująca

PYTANIE
Jaki jest minimalny wiek gdzie sędzia może prawidłowo ocenić szczeniaka na przeglądzie młodych i wystawić mu kartę przeglądu młodych.

PYTANIE
Ponownie pytam o kompetencje sędziny przeprowadzającej bonitację, bo ta bonitacja została uznana.

I'Hakoru Girios dvasia A67 Of Xv56 Xf105 R1 P1

PYTANIE
W jakim przedziale znajdują się indeksy psa pozwalające na danie mu oceny P1

4. Pytania ogólne :

PYTANIE
Jak się ma do oceny bonitacyjnej niespełnienie wymogu wzrostowego u psa i suki ?
Jakie jest stanowisko czeskiego i słowackiego klubu w tej sprawie.

Jeśli ktoś zechce podjąć konstruktywną dyskusję to ja mam jeszcze bardzo dużo pytań .

Jesli jednak ktoś nie chce zmieniać tematu to ja wracam do starego wątku i tym razem ja sam wybiorę mu temat ŚWIATOWA - KLUBOWA - ***OWA

Mam dość celowego dzielenia watków według uznania i wyrywania zdań z jego kontekstu.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 28-09-2009, 22:46   #2
spy77
Junior Member
 
Join Date: Aug 2009
Location: Białobrzegi/Łódź/Błeszno
Posts: 35
Default

nie znam sie na Waszych bonitacjach ale rozne oceny w przeciagu dwoch dni u dwoch wczesniej inaczej ocenionych suk to wg mnie akurat zadna sensacja - z tego co tu sie orietnuje bonitacja to ocena wg wzorca a na wystawie dochodzi jeszcze element "show" - czyli pokazanie psa i pokazanie sie psa - zwierze ktore na bonitacji wypadlo ok moze miec gorszy dzien za te dwa dni i zejsc z ringu nawet z nizsza niz doskonala ocena. TEoretycznie moze nawet zejsc z dyskwalifikacja.
__________________
lepiej być kanciastym Czymś niż okrągłym niczym
spy77 jest offline   Reply With Quote
Old 28-09-2009, 22:46   #3
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Quote:
Originally Posted by wilczakrew View Post
Małgosiu mam tego dosć.
Ciągle wysuwacie jakieś głupie zarzuty i odpowiadacie na niezadane pytania. Robicie jakieś głupie statystyki, porównania i wytykacie wszystkim błędy.
Moze tak bedzie lepiej... niz insynuacje i polprawdy opowiadane na boku..

Quote:
Originally Posted by wilczakrew View Post
Jeszcze nikt nie odpowiedział na żadne moje konkretne pytanie jakie zadaje w wielu tematach.
Tu na Wolfdogu? GDZIE? Gdzie sa pytania na ktore JA nie odpowiedzialam?

Quote:
Originally Posted by wilczakrew View Post
Bardzo chętnie zmienię temat i porozmawiam z zainteresowanymi osobami na pewne istotne tematy :

1. Bonitacja we Francji
Suka w dniu 16 lipca dostaje taki kod bonitacyjny: Glasya z Peronówki A62 Xv56.5 Xf106.5 Ob R1 P5
Suka w dniu 16 lipca dostaje taki kod bonitacyjny :
- Aneli z Kopá?kova dvora A63.5 Og Xv55.1 Xf111.8 Og R1 P1
2. Wystawa Klubowa we Francji
Suka wygrywa wystawę w dniu 18 lipca w stawce 86 wilczaków:
1.Glasya z Peronówki doskonałaZwycięzca Rasy (BOB), CACS, Najlepsza Suka w Rasie
Suka zdobywa ostatnie miejsce z oceną bardzodobrą:
Aneli z Kopáčkova dvora bardzo dobra

PYTANIE
Jaka nastąpiła zmiana u powyżej pokazanych suk na przestrzeni 2 dni , że wyniki z wystawy i bonitacji dokonanych przez tą samą osobę uległy tak znaczącemu oddaleniu się od siebie.
Reszta jak widze nie jest do mnie, ale Glasya i jej liczne wygrane stoja niektorym oscia w gardle... A odpowiedz jest BARDZO prosta...

Glasya jest CZADERSKA. Wzorcowa pod kazdym wzgledem. Ale tak jak wszystkie psy tego pana hodowcy kompletnie niesocjalizowana... Dlatego mimo zerowych wad w eksterierze jest na bonitacji jedynie P5 - WYLACZNIE za charakter.

Poniewaz jednak pan hodowca to profesjonalista to wystawia suke tak, ze mucha nie siada... To przy prezentacji nie widac jej brakow w wychowaniu.

W piatek suka oberwala za charakter, w sobote byla wystawiona tak, ze kermit lepiej by nie potrafil - prezentowala sie jak misska na wybiegu. Wiec wygrala... za eksterier, ruch i prezentacje...

Jezdzisz na tyle wystaw i dziwi ciebie, ze to mozliwe... Jak Czambor warknie na sedziego przy ocenie to "doskonaly P1" Czambor zejdzie z dyskwa... Zdziwi to kogos? Ze doskonaly pies jest zdyskwalifikowany jak pies np. bez jaderek?

Sprawa z Aneli z Kopáckova dvora to odwrotna sytuacja. To suka z glowa samca - psia. Na bonitacji nie da rady za to obnizyc oceny, bo nie ma wpisu "wrazenie ogolne". Glowe suka ma typowa, tylko nie dla tej plci... Daiva nie mogla jej dac za to gorszej oceny - nie na podstawie tej karty bonitacyjnej.
Natomiast w stawce na wystawie rzeczywiscie nie zaslugiwala na "dosk", bo z takim wygladem daleko jej bylo do "doskonalych" suk...

Mam nadzieje, ze rozwiazalam Wam ta skomplikowana, nurtujaca was od tygodni sprawe rodem z X-files...
__________________
.

The customs of your tribe are not laws of nature - George Bernard Shaw
Margo jest offline   Reply With Quote
Old 28-09-2009, 22:51   #4
Sariel
Junior Member
 
Join Date: Oct 2005
Location: bbbb
Posts: 192
Default

www.wolfdog.org to coś (idea) co niektórym jest bardzo obce *

*- wniosek wysnuty na podstawie długotrwałego czytania forum
__________________
edor-stary druch
Sariel jest offline   Reply With Quote
Old 28-09-2009, 22:52   #5
spy77
Junior Member
 
Join Date: Aug 2009
Location: Białobrzegi/Łódź/Błeszno
Posts: 35
Default

wlasnie edytowalam swoj post i chcialam jako laik totalny w tej rasie dopisac ze z prezentowanych fotek suka z bdb gdybym to ja ją oceniala tez by dostala bdb wlasnie za ta glowe ktora mi sie zupelnie nie podoba - a faktycznie jak pisze Margo ta druga suczka jest SHOW i to zajebiscie SHOW i nie dziwi mnie ze wziela Rase - prezencje na ringu ma godna pozazdroszczenia
__________________
lepiej być kanciastym Czymś niż okrągłym niczym
spy77 jest offline   Reply With Quote
Old 28-09-2009, 22:55   #6
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Quote:
Originally Posted by wilczakrew View Post
PYTANIE
Jak się ma do oceny bonitacyjnej niespełnienie wymogu wzrostowego u psa i suki ?
Jakie jest stanowisko czeskiego i słowackiego klubu w tej sprawie.
SLOWACKIEGO
Takie jak we wzorcu:

Code:
 
WIELKOŚĆ I WAGA
Wysokość w kłebie 
Psy minimum 65 cm 
Suki minimum 60 cm
 
WADY 
Każde odstępstwo od wyżej wymienionych punktów uważane jest za wadę, której ocena powinna zależeć od stopnia występowania.
Czyli jak brakuje to obnizyc ocene.

CZESKIEGO
Jak brakuja jakis cm to DOPISAC kilka cm i dac doskonala.... I tak z psa 63cm staje sie pies 65.5cm. Z suki 60.5cm staje sie suka 65.5cm... Z psa 61cm staje sie pies 66cm... Z psa 63.5 staje sie pies 65cm... I to wszystko PRAWDZIWE liczby...
__________________
.

The customs of your tribe are not laws of nature - George Bernard Shaw
Margo jest offline   Reply With Quote
Old 28-09-2009, 23:19   #7
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Quote:
Originally Posted by spy77 View Post
nie znam sie na Waszych bonitacjach ale rozne oceny w przeciagu dwoch dni u dwoch wczesniej inaczej ocenionych suk to wg mnie akurat zadna sensacja - z tego co tu sie orietnuje bonitacja to ocena wg wzorca a na wystawie dochodzi jeszcze element "show" - czyli pokazanie psa i pokazanie sie psa - zwierze ktore na bonitacji wypadlo ok moze miec gorszy dzien za te dwa dni i zejsc z ringu nawet z nizsza niz doskonala ocena. TEoretycznie moze nawet zejsc z dyskwalifikacja.
Tak zgadza się ale nie u tego samego sędziego.
Dobry sędzia, który zna psa i jego wady i zalety ocenia tak samo.
Ocena charakteru na bonitacji obniża wartość hodowlaną psa. Sędzia wie jaki jest to pies i pomimo jego doskonałej budowy może nieść wadę charakteru.
Dlatego jest to oceniane. Dlatego taki pies nie wygrywa no chyba, że chodzi o zupełnie inne kryteria oceniania.
Kiedy pies schodzi z dyskwą to zawsze jest to napisane jaki jest powód.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 28-09-2009, 23:22   #8
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Małgosiu jeśli tak bardzo zapałałaś chęcią odpowiedzi na moje pytania to proszę o krótkie i rzeczowe odpowiedzi. Otoczka typu show mnie nie interesuje.
Na głowę z tego co wiem jest kod D w karcie bonitacyjnej i ma on np nietypową głowę.
Proszę o odpowiedz na temat bez zbędnych akcentów.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 28-09-2009, 23:25   #9
atah
Junior Member
 
atah's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Location: Katowice
Posts: 243
Default

Quote:
Originally Posted by Margo View Post

CZESKIEGO
Jak brakuja jakis cm to DOPISAC kilka cm i dac doskonala.... I tak z psa 63cm staje sie pies 65.5cm. Z suki 60.5cm staje sie suka 65.5cm... Z psa 61cm staje sie pies 66cm... Z psa 63.5 staje sie pies 65cm... I to wszystko PRAWDZIWE liczby...
Tego chyba nie zrozumiałam. To znaczy , że jeżeli pies nie pasuje do parametru to wpisuje się jakąś fikcyjną liczbę?
atah jest offline   Reply With Quote
Old 28-09-2009, 23:25   #10
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Quote:
Originally Posted by Margo View Post
SLOWACKIEGO
Takie jak we wzorcu:

Code:
 
WIELKOŚĆ I WAGA
Wysokość w kłebie 
Psy minimum 65 cm 
Suki minimum 60 cm
 
WADY 
Każde odstępstwo od wyżej wymienionych punktów uważane jest za wadę, której ocena powinna zależeć od stopnia występowania.
Czyli jak brakuje to obnizyc ocene.

CZESKIEGO
Jak brakuja jakis cm to DOPISAC kilka cm i dac doskonala.... I tak z psa 63cm staje sie pies 65.5cm. Z suki 60.5cm staje sie suka 65.5cm... Z psa 61cm staje sie pies 66cm... Z psa 63.5 staje sie pies 65cm... I to wszystko PRAWDZIWE liczby...
Czyli jak rozumiem wprowadzasz weryfikację kodów bonitacyjnych i sama mierzysz psy.

To nie jest odpowiedz na moje pytanie bo nie pytałem kto ile komu dodaje.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 28-09-2009, 23:42   #11
spy77
Junior Member
 
Join Date: Aug 2009
Location: Białobrzegi/Łódź/Błeszno
Posts: 35
Default

Quote:
Originally Posted by wilczakrew View Post
Tak zgadza się ale nie u tego samego sędziego.
Dobry sędzia, który zna psa i jego wady i zalety ocenia tak samo.
Ocena charakteru na bonitacji obniża wartość hodowlaną psa. Sędzia wie jaki jest to pies i pomimo jego doskonałej budowy może nieść wadę charakteru.
Dlatego jest to oceniane. Dlatego taki pies nie wygrywa no chyba, że chodzi o zupełnie inne kryteria oceniania.
Kiedy pies schodzi z dyskwą to zawsze jest to napisane jaki jest powód.
wlasnie ze u tego samego sedziego i nie raz sie z tym spotkalam. Z tego co sie zdazylam zorientowac bonitacja a wystawa to inna bajka i wlasnie ta SHOW OTOCZKA gra tu bardzo duza role, dlatego BISy biora psy ktore sie umieja pokazac, dlatego tez rase wygra SHOWDOG a nie pies wzorcowy ktory nie ma tego czegos w sobie - na tegorocznej lodzkiej wrzesniowej w kazdym BISie ktores miejsce na podium mial husky - rasa ta juz sama w sobie ma to cos wlasnie ze sie podoba a jeszcze jak do tego dolozyc dobrego handlera to sukces gotowy i z marnego psa mozna zrobic wyjadacza wystawowego.

A wracajac jeszcze do tych dwoch suczek ktorych w zyciu na oczy nie widzialam - powiem raz jeszcze: gdy widze prezentowane zdjecia to wydaje mi sie ze pierwszego dnia oceny czyli na bonitacji sedzia byl rozkojarzony skoro takiej "dziwnej" suce dal ocene wyzsza ... moze po prostu na wystawie poprawil swoj blad:P
__________________
lepiej być kanciastym Czymś niż okrągłym niczym
spy77 jest offline   Reply With Quote
Old 29-09-2009, 00:02   #12
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Quote:
Originally Posted by atah View Post
Tego chyba nie zrozumiałam. To znaczy , że jeżeli pies nie pasuje do parametru to wpisuje się jakąś fikcyjną liczbę?
Tzn sprawa jest bardziej skomplikowana... Wielkosc psa zalezy od wielu rzeczy... W Czechach robiono eksperyment - te same osoby mierzyly tego samego psa na tym samym terenie o roznych porach dnia. Roznica byla 1-2 cm.
Tak samo w ciagu tygodnia porosly o 1cm nasze psy - moj i Adama:

http://www.wolfdog.org/php/modules.p...e=list&id=1197

http://www.wolfdog.org/php/modules.p...e=list&id=5803

A Camio przez 4 mies sie skurczyl...
http://www.wolfdog.org/php/modules.p...e=list&id=6631

Tak samo jak skurczyl sie Jabberwock, czy Daimon...

Ale wlasnie z powodu tych rozbieznosci czesc sedziow daje widelki - jak namierza mniej to wpisuja takie dane jaki otrzymalia i za ew. braki tna po ocenie... Tak jak mowi wzorzec - im wieceh brakuja cm tym gorsza to wada i gorsza ocena...


Jest jednak pewna grupa sedziow /w tym wszyscy czescy/ ktora uznala, ze brak nawet 0.5cm to wada dyskwalifikujaca...

Oczywiscie ich prawo. Ale jak jest w realu? W rzeczywistosci nie znam ANI JEDNEGO sedziego, ktory wyznaje taka zasade, a ktory by nie oszukiwal 'dla dobra psa'. Czyli, gdy stawia sie im na bonitacji maly pies to zamiast wpisac prawdziwy wynik dopisuja mu brakujace cm, a czasem nawet wiecej, aby "ladnie wygladalo". Problem w tym, ze ICH reguly powoduja, ze gdyby wpisali mu prawdziwy wzrost to musieliby dac mu dyskwalifikacje. Takie zaklamanie, ktore Grzeskowi sie jednak podoba...

Abym nie byla goloslowna - tu sa dwa psy, ktore w cudowny sposob urosly u czeskich sedziow:

http://www.wolfdog.org/php/modules.p...e=list&id=6510

http://www.wolfdog.org/php/modules.p...e=list&id=7558
/tu jest rekord - dorosla suczka, ktora urosla 5cm w ciagu 3 mies/


Ale w sumie lepszy jest ten pies:

http://www.wolfdog.org/php/modules.p...e=list&id=7413
U czeskiej sedziny wpisano mu to "wymagane" minimum aby bylo doskonale, czyli 65cm. Rok pozniej, na klubowce we Francji mierzony przez dwoch roznych sedziow (bo widac bylo, ze pies jest za maly), dwa razy mial wynik 61cm!


Niestety to nie sa wyjatki, ale dosyc czesto spotykany styl postepowania... Ma to swoje uzasadnienie... Bo zobacz - dla Grzeska Ar'wann bedzie typowym wzorcowym psem o dobrym wzroscie, a Jabber, ktory od Ar'wanna jest O WIELE wyzszy bedzie za maly...
I takie "naciagane" psy znajdziesz w kazdym kraju - hodowcy doskonale je znaja. Wiedza, gdzie ktos pofantazjowal... Reszta widzi przez porownanie - np. jesli jakis pies jest widocznie nizszy niz Ali (62cm) to W ZYCIU nie moze miec 66 cm... Jesli jakis pies jest nizszy niz normalna suka to nie moze byc 65cm....
__________________
.

The customs of your tribe are not laws of nature - George Bernard Shaw
Margo jest offline   Reply With Quote
Old 29-09-2009, 00:04   #13
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Quote:
Originally Posted by spy77 View Post
wlasnie ze u tego samego sedziego i nie raz sie z tym spotkalam. Z tego co sie zdazylam zorientowac bonitacja a wystawa to inna bajka i wlasnie ta SHOW OTOCZKA gra tu bardzo duza role, dlatego BISy biora psy ktore sie umieja pokazac, dlatego tez rase wygra SHOWDOG a nie pies wzorcowy ktory nie ma tego czegos w sobie - na tegorocznej lodzkiej wrzesniowej w kazdym BISie ktores miejsce na podium mial husky - rasa ta juz sama w sobie ma to cos wlasnie ze sie podoba a jeszcze jak do tego dolozyc dobrego handlera to sukces gotowy i z marnego psa mozna zrobic wyjadacza wystawowego.

A wracajac jeszcze do tych dwoch suczek ktorych w zyciu na oczy nie widzialam - powiem raz jeszcze: gdy widze prezentowane zdjecia to wydaje mi sie ze pierwszego dnia oceny czyli na bonitacji sedzia byl rozkojarzony skoro takiej "dziwnej" suce dal ocene wyzsza ... moze po prostu na wystawie poprawil swoj blad:P
Po pierwsze wilczaki to nie haszczaki, które sa lansowane. Po drugie pytania dotyczą speca od rasy, który się doskonale zna na wilczakach. Po trzecie wilczaków nie jest tyle co yorków. Po czwarte zdjęcie nie jest obiektywne. Po piąte nie mówimy o zwykłej wystawie tylko klubowej danej rasy, a one rządzą się innymi prawami.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 29-09-2009, 00:20   #14
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Quote:
Originally Posted by Margo View Post
Tzn sprawa jest bardziej skomplikowana... Wielkosc psa zalezy od wielu rzeczy... W Czechach robiono eksperyment - te same osoby mierzyly tego samego psa na tym samym terenie o roznych porach dnia. Roznica byla 1-2 cm.
Tak samo w ciagu tygodnia porosly o 1cm nasze psy - moj i Adama:

http://www.wolfdog.org/php/modules.p...e=list&id=1197

http://www.wolfdog.org/php/modules.p...e=list&id=5803

A Camio przez 4 mies sie skurczyl...
http://www.wolfdog.org/php/modules.p...e=list&id=6631

Tak samo jak skurczyl sie Jabberwock, czy Daimon...

Ale wlasnie z powodu tych rozbieznosci czesc sedziow daje widelki - jak namierza mniej to wpisuja takie dane jaki otrzymalia i za ew. braki tna po ocenie... Tak jak mowi wzorzec - im wieceh brakuja cm tym gorsza to wada i gorsza ocena...


Jest jednak pewna grupa sedziow /w tym wszyscy czescy/ ktora uznala, ze brak nawet 0.5cm to wada dyskwalifikujaca...

Oczywiscie ich prawo. Ale jak jest w realu? W rzeczywistosci nie znam ANI JEDNEGO sedziego, ktory wyznaje taka zasade, a ktory by nie oszukiwal 'dla dobra psa'. Czyli, gdy stawia sie im na bonitacji maly pies to zamiast wpisac prawdziwy wynik dopisuja mu brakujace cm, a czasem nawet wiecej, aby "ladnie wygladalo". Problem w tym, ze ICH reguly powoduja, ze gdyby wpisali mu prawdziwy wzrost to musieliby dac mu dyskwalifikacje. Takie zaklamanie, ktore Grzeskowi sie jednak podoba...

Abym nie byla goloslowna - tu sa dwa psy, ktore w cudowny sposob urosly u czeskich sedziow:

http://www.wolfdog.org/php/modules.p...e=list&id=6510

http://www.wolfdog.org/php/modules.p...e=list&id=7558
/tu jest rekord - dorosla suczka, ktora urosla 5cm w ciagu 3 mies/


Ale w sumie lepszy jest ten pies:

http://www.wolfdog.org/php/modules.p...e=list&id=7413
U czeskiej sedziny wpisano mu to "wymagane" minimum aby bylo doskonale, czyli 65cm. Rok pozniej, na klubowce we Francji mierzony przez dwoch roznych sedziow (bo widac bylo, ze pies jest za maly), dwa razy mial wynik 61cm!


Niestety to nie sa wyjatki, ale dosyc czesto spotykany styl postepowania... Ma to swoje uzasadnienie... Bo zobacz - dla Grzeska Ar'wann bedzie typowym wzorcowym psem o dobrym wzroscie, a Jabber, ktory od Ar'wanna jest O WIELE wyzszy bedzie za maly...
I takie "naciagane" psy znajdziesz w kazdym kraju - hodowcy doskonale je znaja. Wiedza, gdzie ktos pofantazjowal... Reszta widzi przez porownanie - np. jesli jakis pies jest widocznie nizszy niz Ali (62cm) to W ZYCIU nie moze miec 66 cm... Jesli jakis pies jest nizszy niz normalna suka to nie moze byc 65cm....
Małgosiu nie wiesz jaki pies dla mnie będzie wzorcowy. Nie wiesz co mi sie podoba, a co nie. Nie jesteś mną i przestań być stanowcza w swoich osądach.
Mierzenie psa nie jest takie proste bo większosć psów poprostu nie da się dokładnie zmierzyć. Wystarczy, ze właściciel podduszająć psa podniesie go do góry.
Takie przykłady jakie podała Margo można odnieść praktycznie do każdego sędziego i ja mogę dać lepsze i słuszniejsze przykłady i nie o to pytałem.
Takie przykłady dotyczą zarówno słaowackich jak i czeskich sędziów.
Zresztą wyniki wpisuje asystent i wystarczy, ze ktoś źle usłyszy. Sam osobiscie byłem świadkiem takiego błędu u innego psa.
Po raz kolejny lepiej jest opowiedzieć bajkę ale jest już po północy to należało by zacząć straszyć. Moze to by było lepsze rozwiazanie.

Eksperyment pewnie był robiony na spotkaniu i pies pewnie w miarę upływu dnia rósł.
Wiadomo dlaczego.
Jeśli wyznaczy się prawidłowo kłąb u psa i ustawi go prawidłowo do pomiaru, a pies da sobie go wykonać to różnica nie będzie większa jak 1 mm.
Problem w tym, ze ponad 70 % psów jest nieprzygotowana i wtedy sędziowie oceniają psa na podstawie proporcji. z dokładnością własnie do około 2-3 cm.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 29-09-2009, 00:22   #15
spy77
Junior Member
 
Join Date: Aug 2009
Location: Białobrzegi/Łódź/Błeszno
Posts: 35
Default

po piate to mam odczucie ze ten spec ci cos za skore zalazl - wiem na czym polega wystawa klubowa bo nie bawie sie tym od chwili ale juz dobrych pare lat - z psa kazdej rasy mozna zrobic zwierze show - a co do zdjec to myslalam ze jak dajesz do porownania to jakies takie najlepsze lub najbardziej obiektywne no i zawsze ZAWSZE podkreslam w gestii wlasciciela psa jest uemiscic w sieci najlepsza jego fotke nierzadko lepsza niz oryginal (od czego mamy PS:P) wiec mowienie ze fotka nie oddaje oryginalu mija sie z celem. Piszac o innych rasach chcialam Ci przedstawic czym kieruja sie sedziowie w wyborach BOB - a wiadomo ze nie sa to wybory latwe, poza tym wystawa a bonitacja to roznica nawet jesli to jest wystawa klubowa - dodatkowo tak jakos sie sklada ze ocena sedziego jest subiektywna, sedzia to nie BOG i nie wyrocznia tylko zwykly czlowiek ktory tez moze sie mylic i takie tam.. ale szkoda sie wysilac bo ty i tak wiesz inaczej
__________________
lepiej być kanciastym Czymś niż okrągłym niczym
spy77 jest offline   Reply With Quote
Old 29-09-2009, 00:42   #16
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Quote:
Originally Posted by wilczakrew View Post
Problem w tym, ze ponad 70 % psów jest nieprzygotowana i wtedy sędziowie oceniają psa na podstawie proporcji. z dokładnością własnie do około 2-3 cm.
Za niby jak? Z nie mierza? Tylko sobie "oceniaja na podstawie proporcji"... Teraz wiem skad te przekrety w wysokosciach...

PS. NA PODSTAWIE JAKICH PROPORCJI!?!?!?!
__________________
.

The customs of your tribe are not laws of nature - George Bernard Shaw
Margo jest offline   Reply With Quote
Old 29-09-2009, 07:50   #17
konek
Member
 
konek's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bystrzejowice
Posts: 712
Send a message via Skype™ to konek
Default

Grzegorz powiedz, dlaczego zadajesz pytania?

Ja odnoszę wrażenie, że nie dlatego że chcesz się czegoś dowiedzieć, czy uzyskać na nie odpowiedź, bo jak potem często się okazuje (tak to przynajmniej na moje oko niejedno w życiu widzącej osoby wygląda), wiesz lepiej a może raczej udowadniasz, że inni się mylą (choć często tak nie jest).
Czy masz aż taką wiedzę w temacie i doświadczenie?
Pochwal się skąd ją zdobyłeś a może zacznę Twoje posty czytać z innym odczuciem, bo jak na razie, wybacz ale według mnie mają niejednokrotnie na celu zdyskredytowanie wypowiedzi innych.

Na podstawie czego proszę napisz zamieszczasz taką wypowiedź :

„Problem w tym, ze ponad 70 % psów jest nieprzygotowana i wtedy sędziowie oceniają psa na podstawie proporcji. z dokładnością właśnie do około 2-3 cm. Problem w tym, ze ponad 70 % psów jest nieprzygotowana i wtedy sędziowie oceniają psa na podstawie proporcji. z dokładnością właśnie do około 2-3 cm.”

Być może tak jest. Ale..
Czy były na ten temat jakieś badania? Czy to jest wynik oficjalnie gdzieś opublikowany, czy Ty to obliczałeś, czy Ty to zaobserwowałeś? Czy to są Twoje przypuszczenia, czy Twoja ocena?
Bo z Twojej wypowiedzi to nie wynika. A więc skąd taka pewność w Twojej wypowiedzi, że pozwalasz sobie na mało wybredną krytykę, cytuję:
„Po raz kolejny lepiej jest opowiedzieć bajkę ale jest już po północy to należało by zacząć straszyć. Może to by było lepsze rozwiązanie.”

Napisałeś:
„Robicie jakieś głupie statystyki, porównania i wytykacie wszystkim błędy.”
Ja odnoszę wrażenie, że jest odwrotnie. Zarzucasz innym stanowcze osądy a co innego robisz?
Zaraz pewnie napiszesz, że przecież chodzi Ci tylko o uzyskanie jasnej odpowiedzi na Twoje pytania.
Moim zdaniem o to Ci nie chodzi a przynajmniej tak odbieram Twoje posty nie tylko w tym temacie.

__________________
http://henrykowka.wolfdog.org/
konek jest offline   Reply With Quote
Old 29-09-2009, 09:19   #18
Galicja
Galicyjski Wilk
 
Galicja's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Kraków
Posts: 1,124
Default

Quote:
Originally Posted by konek View Post


Moim zdaniem o to Ci nie chodzi a przynajmniej tak odbieram Twoje posty nie tylko w tym temacie.

Grzegorz lubi jak coś się dzieje, bez znaczenia czy dobrego czy złego ważne by się działo, a raczej pisało.A pytania? Fajna sprawa, można je zadawać, tak naprawdę w przestrzeń, można mieć potem pretensje że się nie uzyskało odpowiedzi. Dobra taktyka.
__________________
http://www.galicyjskiwilk.pl/
Galicja jest offline   Reply With Quote
Old 29-09-2009, 09:44   #19
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by wilczakrew View Post
Mierzenie psa nie jest takie proste bo większosć psów poprostu nie da się dokładnie zmierzyć. Wystarczy, ze właściciel podduszająć psa podniesie go do góry.
Takie przykłady jakie podała Margo można odnieść praktycznie do każdego sędziego i ja mogę dać lepsze i słuszniejsze przykłady i nie o to pytałem.
Takie przykłady dotyczą zarówno słaowackich jak i czeskich sędziów.
No wlasnie nie... Oczywiscie mozesz naciagnac psa do gory i dzieki temu go powiekszysz, ale nie naciagniesz mu KOSCI - dlugosci przedniej lapy. Wiec podciaganie psa w gore spowoduje, ze wyjda mu zle indeksy (proporcje ciala). Podobny skutek ma inny "styl" mierzenia, gdzie wysokosc mierzy sie nie KLEBIE (tak jak byc powinno), a na SZYI (to dodaje jakies 2-3 cm w zaleznosc jak wysoko ustawi sie miarke).
I tu wlasnie dochodzimy do waznego momentu: na indeksy zwracaja uwage JEDYNIE slowaccy sedziowie. Jedynie u nich "naciagany" pies, czy ten mierzony na szyi dostanie gorsza ocene. Czescy KOMPLETNIE ignoruja zle proporcje i dlatego to naciaganie tam zawsze przechodzi i ma sie u nich doskonale.

Latwo to pokazac na przykladzie ("nieszczesnej") Queen.
Suczka jest poprawnie zbudowana i slowacka bonitacja jest prawdziwa jesli chodzi o wysokosc. Wynosi ona 60.5 cm. Indeks wysokosci to 54. Wynika z tego, ze jej przednia noga ma dlugosc 32.7 cm... To sa FAKTY....

Teraz bierzemy czeska bonitacje. Sedzia "naciagnal" suczce wysokosc o 5 cm. Co sie dzieje z indeksem - dlugosc KOSCI, czyli nogi sie nie zmienia - zostaje 32.7cm. Przy tych liczbach indeks wychodzi 49,9. Wiesz jaka jest ocena za taki indeks. DYSKWALIFIKACJA. P14 bez dwoch zdan. A jak wyglada wynik czeskiej komisji? Suczka otrzymala przy takim indeksie ocene BARDZO DOBRA, ale obnizona nie za indeks, a inne niedostatki.

(uzywam przykladu Queen, bo ona pieknie obrazuje jak mocno przekrecone potrafia byc wyniki u niektorych sedziow - Queen na tym nie ucierpi, bo suczka ma normalny wzrost (60-61cm) i poprawne indeksy. Cierpi jedynie na wyniku naciagania u czeskiego sedziego, bo obecnie figuruje w statystykach jako suczka chyba z najgorszym indeksem wysokosci w historii rasy)

Quote:
Originally Posted by wilczakrew View Post
Eksperyment pewnie był robiony na spotkaniu i pies pewnie w miarę upływu dnia rósł.
Wiadomo dlaczego..
Czego nie wiesz to sobie dopowiesz.... Eksperymetn byl robiony na czeskim obozie przez czlonkow czeskiej komisji hodowlanej. Wlasnie aby pokazac jednej z hodowczyn, ktora krytykowala "widelki", ze jej wlasne psy tez zmieniaja wysokosc w ciagu dnia.
A wieczorem psy nie byly wieksze, byly MNIEJSZE.


Quote:
Originally Posted by wilczakrew View Post
Jeśli wyznaczy się prawidłowo kłąb u psa i ustawi go prawidłowo do pomiaru, a pies da sobie go wykonać to różnica nie będzie większa jak 1 mm.
Skad to masz? Bo to wlasnie jest jedna z bajeczek... Jakie 1mm?
Podczas bonitacji bywa, ze psa mierzy sie kilka razy i roznica 1 CM jest normalka - nawet jesli mierzy sie psa, ktory stoi w tej samej pozycji....
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 12-10-2009, 11:55   #20
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Margo, při měření Queen nikdo netahal nahoru pro větší velikost. Na této fotografii i dalších fotografiích můžeš vidět, že celé měření probíhalo v uvolněné atmosféře a Queen byla OK.
http://picasaweb.google.cz/smecka13/...63442631592162
Hanka jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org