Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Z życia wzięte....

Z życia wzięte.... Opowiadania ku przestrodze dla przyszłych właścicieli wilczaków...czyli wszystko o charakterze CzW

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 18-04-2011, 20:12   #1
Lupusek
Junior Member
 
Lupusek's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Masuria
Posts: 488
Send a message via Skype™ to Lupusek
Default Dorosły wilczak szuka nowego domu...

Temat z pierwszej strony WD - dorosłe wilczaki szukające nowego domu.
Co jakiś czas znajdują się chętni na takiego "odchowanego" pieska, często trochę tańszego niż szczeniaczek, a czasem także wartościowego pod względem hodowlanym.

Zastanawiam się jednak, czy taki "dorosły" pies to oferta dla każdego. Jak Wam się wydaje, czy przyszły właściciel takiego psa powinien mieć jakieś szczególne umiejętności i/lub wiedzę? Jeśli tak, to jakie?
Postanowiłam poruszyć ten temat, dlatego że Ci, którzy zdecydowali się zamieszkać z dorosłym wilczakiem, nie zawsze mają pozytywne doświadczenia na tym gruncie...
Chciałabym poprosić hodowców i właścicieli wilczaków, którzy mają wiedzę i własne doświadczenia odnośnie adopcji dorosłych psów, by podzielili się nimi na forum. Przede wszystkim dla dobra ludzi, a w drugiej kolejności - psów.
Zastanawiam się między innymi nad tym:
Na co trzeba zwrócić uwagę podczas adopcji dorosłego wilczaka?
Jak poznać, czy sprzedający/oddający mówi o nim prawdę?
Dlaczego "dorosłe wilczaki szukają nowego domu"?
__________________
Lupusek jest offline   Reply With Quote
Old 18-04-2011, 20:32   #2
Daniel Demon
Młody wilk
 
Daniel Demon's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Grudziądz
Posts: 62
Default

Quote:
Originally Posted by Lupusek View Post
Temat z pierwszej strony WD - dorosłe wilczaki szukające nowego domu.
Co jakiś czas znajdują się chętni na takiego "odchowanego" pieska, często trochę tańszego niż szczeniaczek, a czasem także wartościowego pod względem hodowlanym.

Zastanawiam się jednak, czy taki "dorosły" pies to oferta dla każdego. Jak Wam się wydaje, czy przyszły właściciel takiego psa powinien mieć jakieś szczególne umiejętności i/lub wiedzę? Jeśli tak, to jakie?
Postanowiłam poruszyć ten temat, dlatego że Ci, którzy zdecydowali się zamieszkać z dorosłym wilczakiem, nie zawsze mają pozytywne doświadczenia na tym gruncie...
Chciałabym poprosić hodowców i właścicieli wilczaków, którzy mają wiedzę i własne doświadczenia odnośnie adopcji dorosłych psów, by podzielili się nimi na forum. Przede wszystkim dla dobra ludzi, a w drugiej kolejności - psów.
Zastanawiam się między innymi nad tym:
Na co trzeba zwrócić uwagę podczas adopcji dorosłego wilczaka?
Jak poznać, czy sprzedający/oddający mówi o nim prawdę?
Dlaczego "dorosłe wilczaki szukają nowego domu"?
Dorosły wilczak ma już wyrobione pewne schematy zachowania jakie nauczył sie u poprzedniego właściciela. Kazdy musi wiedzieć na co sie pisze kiedy bierze pod swój dach psa rasy wilczak, aby nie doszło do ponownej sytuacji oddania psa. Podstawowe zasady to za mało. Musi mieć pojęcie o tej rasie.

Last edited by Daniel Demon; 18-04-2011 at 20:34. Reason: za krótki
Daniel Demon jest offline   Reply With Quote
Old 18-04-2011, 21:10   #3
Wonderfull Wolf ES
Senior Member
 
Wonderfull Wolf ES's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Warszawa
Posts: 1,337
Default

Quote:
Originally Posted by Daniel Demon View Post
Podstawowe zasady to za mało. Musi mieć pojęcie o tej rasie.

Myślę, że to też nie do końca wystarcza... ja pojęcie o rasie miałem, Młoda miała 4 mce a zaskakiwała i zaskakuje do dziś ja na prawdę podziwiam ludzi, którzy przygarniają dorosłe psy rasy każdej, ze szczególnym uwzględnieniem wilczaka myślę, że tu recepty gotowej niestety nie ma na to co zrobić, żeby zrobić lepiej...
Wonderfull Wolf ES jest offline   Reply With Quote
Old 18-04-2011, 21:19   #4
Galicja
Galicyjski Wilk
 
Galicja's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Kraków
Posts: 1,124
Default

To bardzo trudny temat, wydaje mi się że każdy z tych co zdecydował się na posiadanie dorosłego "obcego" wilczaka ma za sobą inną historię.
Myślę że decydując się na dorosłego psa trzeba przygotować się na wszysto i przyjąć najgorszy ze scenariuszy, nie można liczyć że może ten pies będzie inny, może....
Ja ma doświadczenie tylko z jednym dorosłym psem wziętym chyba w najgorszym wieku dla psa, i myślę że miałam szczęście
__________________
http://www.galicyjskiwilk.pl/
Galicja jest offline   Reply With Quote
Old 18-04-2011, 21:41   #5
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

po tym jak dostalam w dupe od szczeniaka nigdy nie zdecydowalabym sie na wersje dorosla z problemami ktore kogos przerosly.

oczywiscie duzo zalezy do czego nam pies, bo jednak od psa towarzyszacego, domowego wymagamy znacznie wiecej niz od psa kojcowego, podworkowego. (chodzi mi tu o intensywnosc i rodzaj interakcji pies-czlowiek niz miejsce gdzie pies spi).

ile mamy udanych adopcji psow doroslych w PL a ile nieudanych?
wydaje mi sie ze powrot do hodowcy to nie jest jednak to samo. hodowca jest w takiej sytuacji niejako postawiony pod sciana i poprostu musi sobie z psem poradzic bo wie ze tylko on psu pozostal na swiecie. latwiej wiec zagrysc zeby i pracowac, szukac pomocy itd.
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 02-04-2012, 16:31   #6
Shyboy
aen'drean va, eveigh Ain!
 
Shyboy's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Location: Stargard
Posts: 205
Send Message via Gadu Gadu to Shyboy
Default

O fajny temat mi się udało odkopać. Tu mogę się wypowiedzieć bo niecały rok temu przygarnełam do siebie rocznego wilczaka.
Temat jest rzeczywiście trudny... Ja przed tą decyzją zastanawiałam się czy nie wziąć szczeniaka, zawsze to jest taka 'pusta kartka' i to w 90% bedzie zalezało ode mnie jaki ten pies będzie jak dorośnie ( te 10% niech będzie zarezerwowane na charakter, który jest warunkowany genami). To był duży stres, miałam milion wątpliwości czy dam rade, czy dobrze robie, co będzie jak jednak się nie uda, jak będzie wyglądało moje życie z wilczakiem.

Quote:
Originally Posted by Lupusek View Post
Zastanawiam się jednak, czy taki "dorosły" pies to oferta dla każdego. Jak Wam się wydaje, czy przyszły właściciel takiego psa powinien mieć jakieś szczególne umiejętności i/lub wiedzę? Jeśli tak, to jakie?
Szczerze? Ja nie miałam prawie żadnych. Jedyne doświadczenie to wilczak siostry z którym miałam okazje pomieszkać kilka miesięcy i kilka wilczakowych spotkań na których byłam z wiedzą moim zdaniem jest tak, że nigdy nie ma się jej wystarczającej ilości. Całe życie się człowiek uczy tych psów, bo są mega zaskakujące.
Strasznie dużo też zależy od psa. Mi trafił się anioł w wilczej skórze! Poważnie... Jakbym trafiła na 'cięższy przypadek' nie wiem czy dałabym rade. I chociaż mam mega wsparcie u ludzi, którzy z tą rasą mają o wiele dłużej do czynienia niż ja, to i tak stres był ogromny. Na szczęście nam się jakoś udało dogadać i nie licząc niewielkich problemów jest dobrze. Po tym roku mieszkania razem nie wyobrażam sobie już jak mogłam żyć wcześniej bez Młodego. Życzę wszystkim ludziom, którzy się na taki krok zdecydują dużo, dużo szczęścia!
__________________
'Jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś' Antoine de Saint-Exupery
Shyboy jest offline   Reply With Quote
Old 02-04-2012, 22:44   #7
pawmagdul
Junior Member
 
pawmagdul's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: Kraków
Posts: 168
Send a message via Skype™ to pawmagdul
Default

<<lubię to >>
__________________
http://pl.euroanimal.eu/
pawmagdul jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org