Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Żywienie i zdrowie

Żywienie i zdrowie Czym żywić wilczaka, informacje o karmach i pomysły na smakołyki, jak szczepić i co robić, gdy pies zachoruje....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 31-01-2011, 13:15   #81
Z LASÓW LOTHLORIEN
Junior Member
 
Z LASÓW LOTHLORIEN's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Lublin
Posts: 298
Default

Wielkie dzięki, chyba ją zakupię, bo właśnie dzisiaj miałam zamawiać white wolf'a dla szczeniąt ale byłam w Decathlonie i zobaczyłam tą.

A tak poza tym, to karmimy barfem
__________________
Pierwszy cios musi być mocny... zaoszczędzi ci to wielu następnych.

Z LASÓW LOTHLORIEN jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2011, 13:25   #82
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

Jak dla mnie karma nie warta grzechu, więc nie karmiłam nią.

Skład mięso z kurczaka i pochodzenia drobiowego (min. 38%), ryż, kukurydza, zboże, suszone jabłko, drożdze, tłuszcz drobiowy, olej łososiowy, sole mineralne, hydrolizowane drożdże (źródło mannanooligosacharydów), korzeń cykorii (źródło fruktooligosacharydów), wyciąg z Yukki, DL-metionina, L-lizyna, siarczan miedziowy pięciowodzian, witamina A, witamina D3, Witamina E (alfa-tokoferol). Analiza na 1 kg: 32% proteiny, 16% tłuszcze, 10% wilgotność, 8% popiół, 4% włókno surowe, 2,2% wapń, 1,5% fosfor, 0,16% sód; Dodatki na 1kg: witamina A 20 000 IU/kg, witamina D3 2000 IU/kg, witamina E (alfa-tokoferol) 200 mg/kg, siarczan miedziowy pięciowodzian 20 mg/kg.

Mięsa w niej chyba nie za wiele, za to ryż, kukurydza i zboże. Ja na Twoim miejscu zostałabym na White Wolfie albo chociaż zmieniła na karmę z tej samej półki.
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2011, 14:11   #83
Z LASÓW LOTHLORIEN
Junior Member
 
Z LASÓW LOTHLORIEN's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Lublin
Posts: 298
Default

Quote:
Originally Posted by Gia View Post
Mięsa w niej chyba nie za wiele, za to ryż, kukurydza i zboże.
Rozumiem, wysłucham oczywiście wszystkich opinii i je dobrze rozważę, jednak powiedz mi, co jest złego w ryżu czy kukurydzy? Oba te składniki nadają psu powera, czyli dostarczają energii i odżywiają organizm.

Zboża (niektóre i też zależy jak przetworzone) mogą - ale nie muszą - wpływać na niestrawność.
KAŻDA zwymienionych wcześniej karm poza Orijenem i White wolfem, zawiera zboża!

Acana ma w składzie owies i brązowy ryż (który bardzo polecam!) w ilości 20%!!!!!
http://www.krakvet.pl/acana-adult-la...g-p-12805.html

Purina Pro Plan ma kukurydze, ryż i pszenicę!
http://www.krakvet.pl/purina-plan-pu...kg-p-3227.html

Ponad to każda karma z średniej czy wyższej półki zawiera wspomagacze trawienia. W Outdogu występują prebiotyki i wyciąg z Yuki - karma jest lekkostrawna.

Można długo wymieniać ale nie w tym rzecz. Z przestudiowania składów wiekszości chodliwych karm stwierdzam, że dla osób "nie zbożowych" dostępne są tylko 3 karmy (te lepsiejsze) : Orijen, Husse Valp i White wolf, z czego ten ostatni można zakwalifikować do zupełnie innej klasy ze względu na całkowicie UNIKALNY skład.

Ale sie rozpisałam!!!! A tak jak wspomniałam wyżej to bardzo polecam ryż brązowy jako dodatek do barfu (czy co tam innego) ze względu na mase korzyści dla organizmu.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ry%C5%BC_br%C4%85zowy
__________________
Pierwszy cios musi być mocny... zaoszczędzi ci to wielu następnych.

Z LASÓW LOTHLORIEN jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2011, 14:13   #84
Z LASÓW LOTHLORIEN
Junior Member
 
Z LASÓW LOTHLORIEN's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Lublin
Posts: 298
Default

Jejku, z tym wyborem suchej karmy jest jak z podawaniem drobiu z kośćmi lub bez - można ogłupieć
__________________
Pierwszy cios musi być mocny... zaoszczędzi ci to wielu następnych.

Z LASÓW LOTHLORIEN jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2011, 14:22   #85
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

Hihihi.... ja nie jestem dietetykiem, to tylko obserwacje po moim psie, co jej najlepiej służyło Po karmach bez zapychaczy, a bardziej mięsnych suka ma więcej poweru, więcej mięśni niż tłuszczyku, mniejsze i "ładniejsze" kupy.

Z karm bez zbożowych zapomniałaś jeszcze o Taste of the Wild, Fish4Dog, Wolfsblut 2 pierwsze zawsze były u nas hiciorem - nigdy nie było grymaszenia przy jedzeniu. poza tym suka mniej jej jadła, mając więcej poweru
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2011, 14:25   #86
Z LASÓW LOTHLORIEN
Junior Member
 
Z LASÓW LOTHLORIEN's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Lublin
Posts: 298
Default

O! No widzisz, jest tego na rynku co nie miara, człowiek sam nie wie co brać, byłaby jedna marka i problem z głowy
__________________
Pierwszy cios musi być mocny... zaoszczędzi ci to wielu następnych.

Z LASÓW LOTHLORIEN jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2011, 14:31   #87
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

Napisałabyś w czym tkwi unikalność składu White wolfa?? Tak z ciekawości, bo nie wiem, a chyba muszę zmienić karmę, bo suka marudzi okropnie po ciąży, choć ma co zrzucać
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2011, 14:34   #88
AngelsDream
Wiewiórka Wredna
 
AngelsDream's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Warszawa
Posts: 877
Send Message via Gadu Gadu to AngelsDream
Default

Z bezzbożowych karm jest jeszcze wyższa seria Bozity, a Outdog na ten przykład w ogóle moim obu psom nie służył i go nie polecam. Z karm ze średniej półki ciekawa jest podstawowa Bozita, korzystny wydaje się również Fitmin. W tej chwili nasi panowie jedzą Fitmin Maxi Maintenance i wszystko jest w najlepszym porządku. Celar ma piękną sierść i proporcjonalnie buduje mięśnie, na treningach spokojnie wyrabia nawet intensywną normę. Baaj też nie narzeka na brak entuzjazmu, ale ważne jest to, że karma jest dla nich tak fajna, że chętnie za nią pracują. Outdog po jakimś czasie został przez nich kompletnie olany, również w misce i nie było opcji, żeby jadły. Strajkował zwłaszcza Celar, ale Baaj też, a to już ewenement.

Z ciekawostek: Fitmin ma całą linię dodatków dedykowanych do swoich karm. Są wśród nich takie dla psów sportowych, na stawy, trawienie i kilka innych.
__________________
(...)W kwestie mroczne i ogromne
Słodka świata treść wycieka:
Wszystko wina to człowieka(...)
AngelsDream jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2011, 14:36   #89
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by Z LASÓW LOTHLORIEN View Post
Jejku, z tym wyborem suchej karmy jest jak z podawaniem drobiu z kośćmi lub bez - można ogłupieć
Fakt.
Co właściciel czworonoga, to inny pogląd.
Jeśli chodzi o Twoje pytania odnośnie zboża, kukurydzy itp. itd., to pogląd na ich "szkodliwość", a przynajmniej brak potrzeby spożywania wziął się stąd, że pies jako pochodzący od wilka ma przewód pokarmowy przystosowany jednak do pokarmu typowo mięsnego wzbogaconego o to czym las bogaty (np. owocami leśnymi). Z tym przewodem pokarmowym po latach udomowienia i (często niestety głupiej hodowli) można oczywiście polemizować.
W przypadku wilczaków przyjmuje się jednak, że im (i ich układowi pokarmowemu) o wiele bliżej do dzikich psowatych niż innym rasom, zatem zalecane karmy dla nich to te z wysoką zawartością mięsa, bez dodatku zbóż, za to wzbogacone np. owocami i warzywami.

Myślę jednak że w tym przypadku (jak i każdym innym zresztą) najlepiej po prostu zachować zdrowy rozsądek i zastosować coś na zasadzie złotego środka; oprzeć np. karmę o mięcho ale nie odmawiać im także owoców, warzyw, a i dodatek ryżu czy nieoczyszczonego zboża od czasu do czasu pewnie też nie zaszkodzi.

PS
Karm z wysoką zawartością mięsa i bez zboża jest więcej niż wspominałaś.
Gia np. dodała kolejne pozycje.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2011, 14:40   #90
Z LASÓW LOTHLORIEN
Junior Member
 
Z LASÓW LOTHLORIEN's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Lublin
Posts: 298
Default

Quote:
Originally Posted by Gia View Post
Napisałabyś w czym tkwi unikalność składu White wolfa?? Tak z ciekawości, bo nie wiem, a chyba muszę zmienić karmę, bo suka marudzi okropnie po ciąży, choć ma co zrzucać
Chodziło mi tu oczywiście o kompleks ochrony stawów (glukozamina, MSM, chondroityna), co jest fantastyczne dla psów, które mogą mieć dysplazję.
__________________
Pierwszy cios musi być mocny... zaoszczędzi ci to wielu następnych.

Z LASÓW LOTHLORIEN jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2011, 14:45   #91
AngelsDream
Wiewiórka Wredna
 
AngelsDream's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Warszawa
Posts: 877
Send Message via Gadu Gadu to AngelsDream
Default

MSM faktycznie w karmach się nie widuje zazwyczaj. Za to glukozaminę i chondroitynę można znaleźć w różnych produktach od pewengo pułapu cenowego.
__________________
(...)W kwestie mroczne i ogromne
Słodka świata treść wycieka:
Wszystko wina to człowieka(...)
AngelsDream jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2011, 14:54   #92
Z LASÓW LOTHLORIEN
Junior Member
 
Z LASÓW LOTHLORIEN's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Lublin
Posts: 298
Default

Quote:
Originally Posted by AngelsDream View Post
Z bezzbożowych karm jest jeszcze wyższa seria Bozity, a Outdog na ten przykład w ogóle moim obu psom nie służył i go nie polecam. Z karm ze średniej półki ciekawa jest podstawowa Bozita, korzystny wydaje się również Fitmin.
Z ciekawostek: Fitmin ma całą linię dodatków dedykowanych do swoich karm. Są wśród nich takie dla psów sportowych, na stawy, trawienie i kilka innych.
Fitmin i Bozita mają dobrą cenę, jednak nigdzie nie mogę znaleźć skłądu mineralno-wit Fitmin'a


Quote:
Originally Posted by Grin View Post
Myślę jednak że w tym przypadku (jak i każdym innym zresztą) najlepiej po prostu zachować zdrowy rozsądek i zastosować coś na zasadzie złotego środka; oprzeć np. karmę o mięcho ale nie odmawiać im także owoców, warzyw, a i dodatek ryżu czy nieoczyszczonego zboża od czasu do czasu pewnie też nie zaszkodzi.
Ja karmie 75% barfem + mix warzyw, te 20-25% to sucha karma, więc u mnie nie ma ona OGROMNEGO znaczenia. To czym się kierujęw suchej to zawartość minerałów i witamin (NNKT)
__________________
Pierwszy cios musi być mocny... zaoszczędzi ci to wielu następnych.

Z LASÓW LOTHLORIEN jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2011, 14:59   #93
Z LASÓW LOTHLORIEN
Junior Member
 
Z LASÓW LOTHLORIEN's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Lublin
Posts: 298
Default

Quote:
Originally Posted by Gia View Post
Z karm bez zbożowych zapomniałaś jeszcze o Taste of the Wild, Fish4Dog, Wolfsblut 2 pierwsze zawsze były u nas hiciorem - nigdy nie było grymaszenia przy jedzeniu. poza tym suka mniej jej jadła, mając więcej poweru

Z Taste of the Wild nie ma serii dla szczeniaka a przynajmniej ja nie znalazłam, też wcześniej patrzyłam ta te karme Z kolei Fish4Dog odpada, bo moja ryb nie lubi szczególnie (karm typowo rybnych, a nie z dodatkiem ryby).
__________________
Pierwszy cios musi być mocny... zaoszczędzi ci to wielu następnych.

Z LASÓW LOTHLORIEN jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2011, 15:20   #94
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by Z LASÓW LOTHLORIEN View Post
Z Taste of the Wild nie ma serii dla szczeniaka a przynajmniej ja nie znalazłam, też wcześniej patrzyłam ta te karme
No właśnie, to kolejna kwestia (też tu już często poruszana i dyskutowana). Część producentów świadomie odeszło od linii dla poszczególnych etapów psiego życia argumentując, że tak naprawdę więcej w tym marketingu niż sensu.
W naturze wszystkie psowate jedzą mniej więcej to samo, różni się tylko ilość.
Wolfsblut którym karmiłam Łowcę (teraz chyba u nas niedostępny) też nie miał odmiany szczenięcej.
Z Fish4Dogiem jest u nas to samo. Łowca go nie luuuubi, blee.
Choć rybki lubi, nie powiem. Najlepsze są takie trzytygodniowe, trzymane w cieple.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2011, 16:06   #95
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by Z LASÓW LOTHLORIEN View Post
Chodziło mi tu oczywiście o kompleks ochrony stawów (glukozamina, MSM, chondroityna), co jest fantastyczne dla psów, które mogą mieć dysplazję.
Zawsze mozesz podawac oddzielnie glukozamine + chondroityne, zostajac przy karmie, ktora tego w skladzie nie ma. Gdzies na tym forum bylo powiedziane, ze jest to nawet wskazane... Ja swojemu suplementuje te skladniki, mimo jakiejs ich zawartosci w karmie. Nie zaszkodzi, tym bardziej, ze w pierwszych miesiacach zycia moj psiur dosyc szybko rósł. A co pare dni kurze łapki, pychota
anula jest offline   Reply With Quote
Old 01-02-2011, 10:18   #96
Z LASÓW LOTHLORIEN
Junior Member
 
Z LASÓW LOTHLORIEN's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Lublin
Posts: 298
Default

Quote:
Originally Posted by anula View Post
Zawsze mozesz podawac oddzielnie glukozamine + chondroityne, zostajac przy karmie, ktora tego w skladzie nie ma.
Widziałam ten suplement na stronie white wolf'a. Też rozważam tę opcję W kurzych łapkach czy skrzydełkach jest dużo kolagenu co też wzmacnia stawy.

Dziękuje wszystkim za porady, wiele pomogło w wyborze
__________________
Pierwszy cios musi być mocny... zaoszczędzi ci to wielu następnych.

Z LASÓW LOTHLORIEN jest offline   Reply With Quote
Old 05-02-2011, 00:06   #97
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default

Kukurydza, soja oraz pszenica są najbardziej alergennymi produktami używanymi przy produkcji karm dla psów, a do tego nie są zbyt dobrze absorbowane przez organizm - dlatego też jeśli to możliwe, najlepiej unikać tych składników w karmach. Są wykorzystywane przy produkcji tylko dlatego, że są tanimi wypełniaczami, a do tego dostarczają węglowodany. Ryż to już inna półka - to nadal nie mięso, ale znacznie zdrowsze dla psa niż kukurydza czy soja. Nie powoduje problemów żołądkowych, węglowodany są lepiej przyswajalne. Najwyższa półka to karmy bez kukurydzy, soji, pszenicy czy ryżu - w nich najczęściej źródłem węglowodanów są ziemniaki lub inne warzywa.

Co do karm z glukozaminą, chondroityną czy MSM, to fajnie, gdy ma ona coś takiego w składzie, ale trzeba pamiętać, że te ilości są niewielkie i lepiej dodatkowo jeszcze suplementować - wystarczy np. zakupić w aptece Artresan (glukozamina) lub też coś bardziej złożonego, np. Olimp Glucosamine Plus (glukozamina+chondroityna).
__________________
"It's too bad that stupidity isn't painful.” Anton LaVey
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2011, 19:10   #98
free-dog
Junior Member
 
free-dog's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Warszawa
Posts: 2
Default

Quote:
Originally Posted by Huan View Post
Kukurydza, soja oraz pszenica są najbardziej alergennymi produktami używanymi przy produkcji karm dla psów, a do tego nie są zbyt dobrze absorbowane przez organizm - dlatego też jeśli to możliwe, najlepiej unikać tych składników w karmach. Są wykorzystywane przy produkcji tylko dlatego, że są tanimi wypełniaczami, a do tego dostarczają węglowodany. Ryż to już inna półka - to nadal nie mięso, ale znacznie zdrowsze dla psa niż kukurydza czy soja. Nie powoduje problemów żołądkowych, węglowodany są lepiej przyswajalne. Najwyższa półka to karmy bez kukurydzy, soji, pszenicy czy ryżu - w nich najczęściej źródłem węglowodanów są ziemniaki lub inne warzywa.
Wprawdzie White Wolf był już w tym wątku wywoływany do tablicy, ale powyższy opis idealnie pasuje do tej karmy Niestety mimo, że na rynku jest już duży wybór karm i wielu kupujących, to niewielu z nich czyta ich skład . Jako przedstawiciel White Wolfa mogę nie wydawać się obiektywna , jednak "białym wilkiem" karmimy nasze 4 futra od początku istnienia tej karmy i z pełną odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że na dzień dzisiejszy jest to jedna z najlepszych karm na naszym rynku - również jeżeli chodzi o stosunek jakości do ceny.
Karma całkowicie pozbawiona jest zbóż, kukurydzy i soi. Ryż znajdziecie jedynie w karmie dla szczeniaków i jest to zabieg celowy.
__________________
free-dog jest offline   Reply With Quote
Old 18-03-2011, 21:39   #99
ola06022
Junior Member
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 23
Default

My właśnie też zmieniliśmy karmę... Wcześniej braliśmy z zoologicznego na wagę Purinę, za 9zl, więc chyba to Dog Chow była. Teraz kupiliśmy 15kg Boscha, na razie mały je bardzo chętnie (zresztą czego on nie je chętnie) i żadnych rewelacji żołądkowych też nie ma. Myślę, że dla niego to "wystarczająco", my też nie mamy kasy na droższe karmy. Widzę że bardzo polecacie karmy mięsne. Tylko one jeszcze raz takie drogie, a licząc ok. 300gr dziennie, to wychodzi ok. 2kg na tydzień, więc np. 7,5kg White Wolfa by nam starczyło na niecały miesiąc... Myślę też nad kupowaniem makaronu do zaparzania- mamy takie coś w zoologu, to jest coś a'la makaron blyskawiczny z zupek chińskich- z witaminami itp. Myślicie że możnaby było to mieszać z suchą karmą?
A jeszcze wracając do mięsa... Nutel ukradł ostatnio ponad pół kilo "gulaszowego" z kurczaka, które miało być do sałatki... Surowe i na pół zamrożone, ale co tam, smakowało...
ola06022 jest offline   Reply With Quote
Old 20-03-2011, 13:44   #100
spadzista
the Bright Side of Wild
 
spadzista's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: himalaya
Posts: 181
Send a message via Skype™ to spadzista
Default karmić zdrowo :-)

A my kochamy BARFa - albo coś w podobie :-) w każdym razie surowe mięso i kości oraz warzywka i owoce..

suchej karmy używamy tylko na nagrody - i z reguły jest to Wolfsblut

Jak Akriś był malutki i miał malutką główkę - a były takie czasy :-) i zaczynałam wprowadzać mu surowe - polecono mi szyje indycze i super się sprawdziły - miękkie kostki i w całości nie do połknięcia - trzeba gryźć - tak łatwo nauczyć psa co zrobić z mięsem :-) ważne, żeby nie podawać gotowanego czy pieczonego oraz żeby kawałki nie były maksymalnie duże do połknięcia-tzn albo krojone drobniutko albo cały kawał do rozszarpania. A najlepsze na świecie są głowy cielęce :-)

Do dopełnienia diety kiedyś kupowałam mrożonki warzywne, szpinak, tarłam jabłko i marchew i mieszałam to z rozgotowanym ryżem i maślanką ewentualnie jajkami - do tego dodawałam potrzebne suplementy. I tak narodził się pomysł "the Bright Side of Wild" - czyli suszonego mixu warzywno-ziołowo-owocowego. Chciałam zrobić go dla siebie i barfujacych znajomych ale ponieważ minimalne ilości zakupowe suszy to 30kg, a żeby urozmaicić wystarczająco musiałam kupić tego pół tony co odpowiada mniej więcej 5 tonom warzyw, owoców i ziół. I tak zgłosiłam się do powiatowego weterynarza aby zatwierdził produkcję dodatku do psiej diety :-)
Nie chcę nikomu nic wciskać - ale naprawdę to wygodny i wysokiej jakości dodatek- polskie warzywa i owoce oraz dużo zieleniny- żadna chińszczyzna czy Holandia, wzbogacone spiruliną i miodem. Myślałam o dodaniu tych wszystkich suplementów na stawy - ale uważam, że każdy w swoim zakresie zrobi to najlepiej, szczególnie gdy chce suplementacją uzyskać konkretny efekt.
Zapraszam do testowania http://wildside.pl
spadzista jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:13.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org