Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Standard plemene a bonitace

Standard plemene a bonitace Jak by měl vypadat typický vlčák, poměřování a komentáře ke standardu plemene, informace o bonitacích a svodech...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 04-09-2010, 17:43   #1
skvost12345
Junior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 13
Default Názor: exterier nebo povaha?

Len taka mala myslienka ktora mi vrta hlavou: comu by kto dal prednost, kdyz si musi vybrat medzi krasnym psom v exterieri, alebo povahou?
skvost12345 jest offline   Reply With Quote
Old 04-09-2010, 18:24   #2
Mishel
Junior Member
 
Join Date: Aug 2010
Location: Vsetín
Posts: 1
Default

To asi záleží na každém, jaké má priority.. Podle mne si psa s krásným exterierem vybere člověk, který se chce hlavně věnovat výstavám.. Kdežto člověk, který chce psa jako kamaráda a partáka si vybere toho s tou dobrou povahou a stejně bude krásný i tak Samozřejmě nejlepší je kombinace obojího, že

Michaela
Mishel jest offline   Reply With Quote
Old 04-09-2010, 19:03   #3
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

pes môže byť aj najkrajší vlčiak na svete, čo s takým, keď ho nemôžete vybrať z koterca a slúži len ako okrasa záhrady? ale zase - super povaha na úkor krásy tiež nie je ok, chov sa má orientovať tak, aby zvieratá boli zdravé, spĺňali štandard a mali aj povahu vlčiaka. všetky veci dokopy, to je chov vlčiaka
niekdy to nie je tak - musíš si vybrať či krásny alebo povahovo super pes. vždy je na výber...
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 04-09-2010, 19:40   #4
skvost12345
Junior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 13
Default

no skor ta povaha bola myslena tak trochu divsia, ako uplne nezvladnutelna...
skvost12345 jest offline   Reply With Quote
Old 04-09-2010, 20:08   #5
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

ja som si vždy myslela, že vlčiak je sám o sebe "tak trochu divší" ako iné plemená (just a joke)

osobne som radšej, keď je pes živší, ako pomalý a tým až netypický pre čsv...
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 04-09-2010, 20:15   #6
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by skvost12345 View Post
no skor ta povaha bola myslena tak trochu divsia, ako uplne nezvladnutelna...
Divšia a nebo bázlivá? Divšie jsou totiž téměř všichni
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 05-09-2010, 00:38   #7
Elar
Junior Member
 
Elar's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Bratislava
Posts: 74
Send a message via ICQ to Elar
Default

Quote:
Originally Posted by skvost12345 View Post
Len taka mala myslienka ktora mi vrta hlavou: comu by kto dal prednost, kdyz si musi vybrat medzi krasnym psom v exterieri, alebo povahou?
Ak je to myslené v tom zmysle že sa človek nevie rozhodnúť po akých rodičoch chce šteňa? Či majú pozerať skôr na povahu alebo na exteriér rodičov.
Treba vedieť že povaha psa je daná predovšetkým jeho výchovou a od toho ako sa mu najskôr chovateľ (od narodenia) potom majiteľ venuje a nie až tak povahou rodičov. Taktiež nie je dané že po exteriérovo krásnych rodičoch bude krásne šteňa.

Bolo by treba upresniť otázku o aký druh vyberania medzi exteriérom a povahou ide...
__________________
Zuzana Melkusová
chovateľská stanica "z Devínskej"
www.zdevinskej.vlciak.eu
Elar jest offline   Reply With Quote
Old 05-09-2010, 15:52   #8
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Jednoznačně na prvním místě je povaha. Na co je mi sebekrásnější pes, když není povahově OK ? Navíc ČsV nebylo vyšlechtěno ke kráse, ale především pro své schopnosti a povahu.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 05-09-2010, 16:57   #9
Monika Edgamo
Edgamo
 
Monika Edgamo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Jelenec
Posts: 19
Default

Má to jeden háčik...kúpiš si šteniatko za nie malé peniaze,krásne,vybereš si z vrhu to svoje naj, sedí ti aj povahovo, miluješ ho, na plno sa mu venuješ, ale o niekoľko mesiacov sa objaví nejaká chybička krásy, miluješ ho ďalej, venuješ sa mu rovnako,super spolupracuje pri vycviku, ste úžasní parťáci, aj pes je čoraz krajší, hádam by aj nejaké to ocenenie získal, ale...tá chybička...no čo už......
Monika Edgamo jest offline   Reply With Quote
Old 05-09-2010, 17:53   #10
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Monika Edgamo View Post
Má to jeden háčik...kúpiš si šteniatko za nie malé peniaze,krásne,vybereš si z vrhu to svoje naj, sedí ti aj povahovo, miluješ ho, na plno sa mu venuješ, ale o niekoľko mesiacov sa objaví nejaká chybička krásy, miluješ ho ďalej, venuješ sa mu rovnako,super spolupracuje pri vycviku, ste úžasní parťáci, aj pes je čoraz krajší, hádam by aj nejaké to ocenenie získal, ale...tá chybička...no čo už......
Nechci být osobní, ale takhle tedy já ke svým psům nepřistupuju. Podívej se někdy sama do zrcadla a jestli nenajdeš nějakou tu chybičku, tak tedy gratuluji ...
Lidé, kteří ke mně přišli a zajímal je jen exteriér a ptali se především na výstavy, ti ode mne štěně prostě nedostali.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 05-09-2010, 19:04   #11
Monika Edgamo
Edgamo
 
Monika Edgamo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Jelenec
Posts: 19
Default

Ja osobne som si ČSV nezadovážila kôli výstavám, ano, výzor vlčiakov ma neskutočne fascinuje,ale nebolo mojou prioritou super exteriér, so svojim mladým vlčiakom pracujem, je úžasne inteligentný, učenlivý, ochotný, sociálny, bez známok strachu, zbožňujem ho a práve pre to je mi tak trochu ľúto, že nebude môcť pradať svoje povahové vlastnosti svojim potomkom pre exteríérovú vadu vylučujúcu z chovu.
Monika Edgamo jest offline   Reply With Quote
Old 05-09-2010, 19:47   #12
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

o akú vadu ide ak sa smiem spýtať? mohol to niekto predvídať? sú to stále zvieratká a príroda, ktorú človek síce tvaruje, ale chyby sa objavia aj v sebelepšom chove - je to jednoducho príroda.
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 05-09-2010, 21:12   #13
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Monika Edgamo View Post
Ja osobne som si ČSV nezadovážila kôli výstavám, ano, výzor vlčiakov ma neskutočne fascinuje,ale nebolo mojou prioritou super exteriér, so svojim mladým vlčiakom pracujem, je úžasne inteligentný, učenlivý, ochotný, sociálny, bez známok strachu, zbožňujem ho a práve pre to je mi tak trochu ľúto, že nebude môcť pradať svoje povahové vlastnosti svojim potomkom pre exteríérovú vadu vylučujúcu z chovu.
S tímto problémem se setká asi každý majitel, kterému za život rukama projde více psů. Já vlastním psy už víc než 20 let - ty své "osobní" (jinak se v naší rodině vyskytovali vždy minimálně dva) a první, kterého se mi povedlo uchovnit byla až Tajga - před 4mi roky. Měla jsem dva německé ovčáky, německou dogu, jednoho čsv a u všech se vyskytl nějaký problém. Vždycky mi to bylo líto, ale všichni byli jedineční a nikdy bych je za jiného nevyměnila. To samé očekávám od všech majitelů svých štěňat.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 05-09-2010, 21:28   #14
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Souhlas s Danielou. Psy přece nemám jen k tomu, abych je množil. Pokud můj pes nesplňuje podmínky chovu, tak prostě své geny nepředá.
Jinak by to chtělo prostudovat trochu informace o vlcích. U nich své geny předává jen skutečně nepatrný zlomek populace.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 06-09-2010, 08:12   #15
Monika Edgamo
Edgamo
 
Monika Edgamo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Jelenec
Posts: 19
Default

Ide o vadu chvosta, začala sa ukazovať po štvrtom meiaci. Kúpiť si šteniatko a to nie len ČSV je vždy lotéria, vyskočiť môže čokoľvek, v povahe, výzore, kĺboch... Ideál je ťažko predvídateľný, ale čo sa týka povahy, dá sa na tom pracovať od šteniatka a je to tá najovplyvnitejšia záležitosť na naších "vĺčkoch"...Ja svojho Šošoja milujem, pracujem s ním, má skvelú povahu, áno, ten chvost ma mrzí, ale nie je to to podstatné.
Monika Edgamo jest offline   Reply With Quote
Old 06-09-2010, 08:49   #16
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

dovolím si trochu doplniť, že tá povaha nie je len vecou práce nového majiteľa, keď má šteniatko predpoklady k plachosti, môžeš s ním robiť čokoľvek, nikdy nebude 100%. Záleží veľmi aj od chovu. Majiteľ toto môže usmerňovať, no začať musí chovateľ už len správnym výberom rodičov...
Tá vada je až tak vážna, že mu to spraví P14?
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 06-09-2010, 09:04   #17
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Quote:
Originally Posted by Monika Edgamo View Post
Ide o vadu chvosta, začala sa ukazovať po štvrtom meiaci. Kúpiť si šteniatko a to nie len ČSV je vždy lotéria, vyskočiť môže čokoľvek, v povahe, výzore, kĺboch... Ideál je ťažko predvídateľný, ale čo sa týka povahy, dá sa na tom pracovať od šteniatka a je to tá najovplyvnitejšia záležitosť na naších "vĺčkoch"...Ja svojho Šošoja milujem, pracujem s ním, má skvelú povahu, áno, ten chvost ma mrzí, ale nie je to to podstatné.
Můžu se zeptat, o jakou vadu ocasu přesně jde? Jedná se o Brefa Karpatská svorka, že ano? Díval jsem se tady na wd na fotky - podle nich to vypadá na "háček" na ocase, ale podle fotek těžko soudit. Je tam nějaký jiný problém, jako třeba netypické nesení ocasu v pohybu (třeba znám fenku, která v klidu má ocas úplně normálně volně svěšený, ale jak se rozběhne, smotá ho nad záda jako husky - moc velká škoda, protože jinak je to nádherná v povaze super fenečka, ale toto je opravdu netypické nesení ocasu hodnocené K14 ) - ale háček nebo lehké vytočení ocasu do strany není zase tak závažná vada, aby psa vyřadila z chovu - je to potřeba jen ohlídat při sestavování rodičovského páru. Vyřazující vady jsou ocas deformovaný K12 a netypický K14, nikoli vadně nesený K5...

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 06-09-2010, 09:39   #18
Monika Edgamo
Edgamo
 
Monika Edgamo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Jelenec
Posts: 19
Default

Ano,ide o háčik,alebo skôr o hák, v kľude pekne visí, ale v pohybe sa stáča posledná štvrtina do prava a smeruje späť k zadku...Možno hák na chvoste je :-P"známkou inteligencie"...
Monika Edgamo jest offline   Reply With Quote
Old 06-09-2010, 11:37   #19
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Quote:
Originally Posted by Monika Edgamo View Post
Ano,ide o háčik,alebo skôr o hák, v kľude pekne visí, ale v pohybe sa stáča posledná štvrtina do prava a smeruje späť k zadku...Možno hák na chvoste je :-P"známkou inteligencie"...
Chtělo by to vidět v reále, ale aby byl háček na ocase vyřazující vadou, tak to by musel být opravdu extrém. Spíš bych řekl že to může využití v chovu nějakým způsobem omezit (výběr vhodných fen). Jen me napada - 16.10. je svod mladych a bonitace ve Frydlantu nad Ostravici, nechcete se prijet podivat, ze by jsme na ten ocasek mohli mrknout? Mohli by jste si tam udelat i svod, u toho je jedno jestli jste ze Slovenska, tam muzete jit klidne taky.
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 06-09-2010, 16:31   #20
skvost12345
Junior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 13
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Jednoznačně na prvním místě je povaha. Na co je mi sebekrásnější pes, když není povahově OK ? Navíc ČsV nebylo vyšlechtěno ke kráse, ale především pro své schopnosti a povahu.

vidim ze prva otazka nebola moc podarena, mam taky pocit kazdy kto dostane na vyber medzi vzhľadom a povahou, tak voli povahu... nebolo to povodne myslene, ze csv bude povahou take zle, ze si nebude vediet ani maso zahrabat v zahrade... trosku sa to zvrtlo...
skvost12345 jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org