Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 16-02-2011, 09:45   #21
Anathema
Junior Member
 
Anathema's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Brno
Posts: 96
Default

Quote:
Originally Posted by Stela View Post
Jak tak poslouchám tak to mám asi rozmazlený :-)
Obě chodí i k záchodu, když musím :-) - jó pokud nejsou hódně unavené, tak je z pelechu nebo válendy nikdo nezvedne, ale odejít někam a nechat je na zahradě nehrozí. S tou samotou je to fakt horší já mám práci z domu, do druhé je ráno a večer beru sebou - chodí volně po zahradě, nebo doma - na noc do kotce. Ze začátku jsem spávala s ní aby si zvykla - že tam se spinká, papá a ospočívá, že sranda a hraní je pak s paničkou venku - to nám pomohlo. Potom jsem se snažila utahat co to šlo a pak dát s velkou kostí do boudy. Zvkla si dobře ale i teď (15 měsíců) mívá záchvaty kňučení štěkání atd. Nevím co s ní - ničeho se nebojí, ví, že tam má být, že se tam odpočívá a že si pro ni ráno zase příjdu. Prostě si asi vymýšlí a bude ji to muset přejít její maminu to taky přešlo a je absolutně zvyklá na kotec - i kdybych ji tam potřebovala dát na den tak ví, že tam se odpočívá.
Nám pomohly syrové hovězí klouby - výborná zábava klidně i na 3 dny. Ale u toho malého štěněte bych to opravdu začala zkoušet po kratších chvílích a fakt mu dát něco na zabavení a když třeba vychytáš dobu jak dlouho dokáže vydržet a pochválíš ho a pustíš v okamžiku kdy je ještě v klidu tak je to podle mě úplně nej. Já takto zavírala štěně po procházce s nějakou mlskou vydřžela cca hodinku a pak se začala nudit - tak sem ji zavčas pustila a moc chválila, časem jsem to začala prodlužovat, samozřejmě bez kňourání, stýskání a štěkání (také ničení) se to nezvládne :-) Hlavně jak píšeš pustit v největší mele je chyba jsou moc chytří a ví, že si nás (náš příchod) dokáží vymrčet, vím o čem mluvíš, toto kňučení taky moc "psychicky" nezvládám :-)
Když jsem měla 14 dní dovolené, tak jsme přes den - právě jak píšeš - zvykali po troškách na dlouhou denní samotu, napřed půl hodiny, pak hodinu, pak hodinu a půl... a celkově jsme ten den pojali hodně v klidu a naopak odpoledne řádili. Myslím, že si navykl, že doba k nezřízenému bláznění je odpoledne a večer a přes den když jsem v práci snad tolik nevyvádí, o víkendu je docela umírněný a dopoledne většinou prospí. Na samotu přes den určitě zvykat po troškách, to rozhodně souhlasím , těch 14 dní dovolené bylo z mého pohledu hodně důležitých. Kdo to zvládne bez nich, tak klobouk dolů.
Jinak jak je napsáno výše, pokud štěník řve, ignorovat a počkat až se zklidní, i kdyby řval půl hodiny v kuse. Pustit až po tom, co je hodný (pozor na krátké pauzy ve vytí, kdy jen čeká, jestli přijde odezva a někoho se dovolal, náš je měl tak 3-5 minutové).
Většinou řvou fakt z nudy! A když zjistí, že se nikoho nedořvou, najdou si jinou zábavu a odvyknou si. Ale je potřeba to důsledně dodržet, jinak se budou dovolávat kdo ví jak dlouho. Pes přítelovy maminky se jí dovolal vždycky když chtěl (když byla doma), přispěchala kdykoliv kníknul - otevřít dveře tam či tam, vzít na balkón, podrbat, cokoliv, kamkoliv. A pak řval úplně celý den, když byla v práci. Každý den, nepřetřžitě, pěna u huby, hysterie, sousedi naštvaní a bylo to tak 16let v kuse, dokud neumřel. A samozřejmě respekt neměl k nikomu, poslušnost nulová, protože pánem byl on, když panička dělala všechno na co si písknul. Strašlivý pes naprostý odstrašující příklad
__________________
www.bran.estranky.cz
Anathema jest offline   Reply With Quote
Old 16-02-2011, 10:59   #22
Czertice
Rakša
 
Czertice's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Praha
Posts: 292
Default

Štěněcí nářek je hodně těžké vydržet. Vzpomínám si, že jsme Rakšu jako štěníka zavřeli v kotci a to bylo šílené co následovalo: ňafání, vytí, kvílení, kňučení, nárazy o mříže, připadala jsem si jak Herodes.
Navíc hlavně okolní sousedi na to ještě dlouho vzpomínali, co to bylo za nářek, co jsme jí to chudince prováděli, že to slyšeli až do obýváku...
__________________
Czertice jest offline   Reply With Quote
Old 16-02-2011, 11:36   #23
Vlkodlak
Junior Member
 
Vlkodlak's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Třeboň
Posts: 207
Default

Většinou řvou fakt z nudy! A když zjistí, že se nikoho nedořvou, najdou si jinou zábavu a odvyknou si. Ale je potřeba to důsledně dodržet, jinak se budou dovolávat kdo ví jak dlouho.

Jsou to potvory přizpůsobivý A páníci to možná řeší víc než ti pesani. Napřed jako maličká sama doma-vyjímečně se stalo, že sem jí musela nechat i 11 hodin - obložila jsem ji žrádlem a šla jsem od 8 týdenního štěněte. Celej den jsem nestála za nic (ale mám práci jinak ideální pro "vlčí" život, takže kvůli jednomu extrémnímu dni to nestálo za vyhazov), šla sem domu z hrůzou, co tam najdu-loužičky i hromádky všude, rozmatlané po spacáku i koberci, rozkousané všechno na co se dostala a u dveří mě výtala bestie s hrdým výrazem "to jsem byla šikovná co? Vidíš jak jsem pracovala?" Pak jsme přišli o bydlení, chvilku jsme bydleli v kotci (obě), pak já na ubytovně a bestie musela být venku, jen párkrát slabě zkusila zakňourat a pak šla spát se známým výrazem "no tak nic, no(" Já ten kotec nesla hůř než ona. U svojí bestie mám zkušenost, že pokud se tvářim, jako že se jedná o naprosto samozřejmou věc, nepárám se s ní a strčim jí do kotce, do transportní přepravky nebo do auta s povelem čekej a odejdu, tak ona maximálně vyjeveně kouká a pak čeká. Život jí naučil a nemám pocit, že by ji to v tomto směru nějak negativně poznamenalo-akorát si potom výrazně užívá, když je ve "svojí" stabilní noře doma-v místě trvalého bydliště. Ale to já taky. Možná, že kdybych měla čas a podmínky navykat jí postupně, byly by scény větší, takhle jsem prostě povolit nemohla a je klid. Najaře pude asi zas na chvíli do kotce, ale už se toho tolik nebojim jako poprvé-prostě jí tam strčim, budeš tady, čekej, čau. Když jí to podám jednoznačně, tak to neřeší. Kéž by se nám takhle dařily i jiné stránky výchovy. Takže pokud je Bran plánován na noc do kotce, nepřipadá mi nijak kruté odmala ho nepouštět do ložnice. Spíš je to o tom, jak to chce majitel v budoucnu. Pro mě ložnice bez psa není úplná
Vlkodlak jest offline   Reply With Quote
Old 16-02-2011, 12:12   #24
Šakalka
Junior Member
 
Join Date: Feb 2011
Location: Praha-východ
Posts: 36
Default

[quote=yzengrin;359152]
Quote:
Originally Posted by Vlkodlak View Post

S tím souhlasím. Ono také, jiné zkušenosti bude mít chovatel-začátečník, který odchoval svůj první vrh, a jiné zkušenosti bude mít chovatel jenž chová třeba 20let a má doma 4psy. Vždy jsem se také jako první obracela na chovatele, ale v mnohém mi poradili právě ostatní chovatelé i majitelé. Každý má jiné zvíře s jinou povahou a tedy i jiné zkušenosti, co na ten který problém pomáhá. Nedivila bych se, jestli už se tazatelka svých chovatelů ptala.
S chovatelkou samozřejmě v kontaktu jsme, je to chovatel začátečník s prvním vrhem této rasy. Samo, že jsme dostali spousty rad, ale spíše do budoucna, pro ten samotný začátek moc ne.
Každopádně tento chat pojímám stylem: víc hlav více ví. Všem také moc děkuji za poznatky a rady, pomáhají mi.

Abych doplnila průběh dnešní, třetí, noci. Řádila jen cca 3 hodiny a pak byl klid, jasně padlo pár loužiček a jedna hromádka, ale snaží se na plínku. Nijak zatím netrestáme, chápeme, že tohle ještě ovládat moc nemůže.
Šakalka jest offline   Reply With Quote
Old 16-02-2011, 13:29   #25
Stela
Junior Member
 
Join Date: Sep 2006
Location: Smrček
Posts: 255
Send a message via ICQ to Stela
Default

Určitě to chce čas. Já dlouho uvažovala, zda feny nechávat doma či venku (mám obě možnosti). - zvolila jsem variantu kotce - pouze na noc (v zimě cca 22:00 - 7:00, v létě podobně někdy i kratší) a na dobu nezbytně nutnou - doktor, zubař atd, ale to je většinou jeden z nás doma, takže ani to se nestává. Na silvestra jsem je měla doma ani jedna z nás se nevyspala, chodili, bylo jim v cca 15-17 °C vedro - chodila funěla a největší problém byl když se něco venku šustlo a ony to nemohli přes zavřené dveře zkontrolovat a odehnat :-) Když nejsou veliké mrazy spí na střeše boudy - spokojené, že jim není vedro a mají přehled, taky mě občas mrzelo, že nemohli být u postele, ale ačkoliv občac v kotci zaplače - doma nevydrží. Přes den se vyvalí doma na "posteli" spíše taková jejich válenda a chrní třeba celé dopoledne - mezitím lítají po zahradě - když je léto tak se sluní venku nebo na chdbě na dlažbě. myslím, že tento styl jim vyhovuje. I když o víkendu občas spíme do 9-ti takže se proběhnou po zahradě a jsou ještě na tu hoďku dvě k nám domů :-)odpočívat. neříkám, že to není příjemné pomuchlat se v posteli. Ale zlatý kotec - bezpečné místo a klid, když je nemůžu mít pod kontrolou.
Stela jest offline   Reply With Quote
Old 16-02-2011, 19:27   #26
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

Anathema:
Jojo, pro mne to vyznělo dost tvrdě, ale pokud má tolik prostoru jak se píše, už to tak zle nevypadá, ale na oddělování psa vnoci se můj názor nemění. My používali inkontinenční podložky, jedna v ložnici, jedna v obyváku a on si na ně rychle sám začal chodit. Jen když byla louže velká, tak to podložka nepobrala a steklo to. Bobiky se snažil dělat taky tam, ale jak se vždycky postavil na podložku tak aby nestál ve chcankách, tak to často trefil těsně vedle, což bylo zvlášť výživný v období průjmů :-). Když povyrostl, nastal s podložkama (70x90cm) jiný problém - čůral z výšky a dost se to rozstřikovalo okolo.

Co se týká řevu přes den - kvůli sousedům to trochu sleduju a momentálně to mám vyřešený tak, že mám dva Skype účty a ráno pustim v obyváku PC s mikrofonem a když ho chci zkontrolovat, tak si prostě z práce zavolám na domácí Skype a poslouchám. Když řve, tak to kontroluju čas od času, když je relativní klid, jsem připojenej celej den a pustim si přes to muziku - nevnímám šum z mikrofonu, ale mám přehled když začne opravdu vyvádět.

To že je Dakouš hysterka, to je bohužel zřejmý. Vůbec nepomáhají povely, řev, tresty ani ignorace. Když je doma sám, a nelíbí se mu to, dokáže řvát celej den - nejdřív dvě hodiny v kuse a střídavě hrabe lino u dveří a pak pokračuje v různých intervalech až do večera a můžu ho ignorovat jak chci. Tohle ale dělá jak kdy. Někdy vydrží týden vklidu, ale když ho něco vyvede z konceptu, je řev hned. Typická situace - minulý víkend jsme si dovolili s přítelkyní v sobotu odpoledne odjet na 2,5 hod do Ikey a to já jel nejdřív k babičce a přítelkyni jen pak vyzvednul před domem, abychom neodcházeli oba najednou. Stejně strhnul kus lina a celou dobu řval. Teď je blbý období, přítelkyně je doma a když přes den potřebuje odejít ... je řev. Klid bývá v podstatě jen když je situace standardní - ráno odchod první přítelkyně, pak já venčení, cca hodinka se psem doma na krmení a než se po prochajdě zklidní, a pak já odchod do práce. Pokud zkrátim procházku nebo odejdu dřív či pozdějí, většinou se to neobejde bez hysteráku.

Každopádně trénink samostatnosti přes den jsem snad tolik nepodcenil - 14 dnů jsem měl dovolenou, pak jsem týden pracoval doma (tady asi byla chyba, že jsem ho na odchody v téhle době nezvykal). Pak jsem začal chodit do práce a v poledne jezdil venčit, po dalších měsících jsem poledne začal vypouštět. Mám zato, že ve starém bytě už takovej bordel nedělal, ale obnovilo se to po přestěhování do nového. Už je to víc jak půl roku, cizí pachy už tu snad nejsou, ale úplně vklidu je jen když jsme doma. To si prostě někam lehne a chrní a je spokojenej, že nás má blízko.
jerabekj jest offline   Reply With Quote
Old 16-02-2011, 19:29   #27
Anathema
Junior Member
 
Anathema's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Brno
Posts: 96
Default

Já bych jen ještě malou poznámku, ono to teď určitě vypadá, že Bran perfektně seká latinu a poslouchá jako hodinky, no to by byla mylná domněnka je to paličatá potvora, která musí mít vždycky poslední slovo, alespoň naprázdno cvaknout zubama ve vzduchu, když mu zakážu něco kousat, atd. Všude první, machírky machírky a hlavně ta paličatost, ta je tedy až příslovečná. Normální chlupatý tyran to je
__________________
www.bran.estranky.cz
Anathema jest offline   Reply With Quote
Old 16-02-2011, 19:35   #28
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

Quote:
Originally Posted by Anathema View Post
Já bych jen ještě malou poznámku, ono to teď určitě vypadá, že Bran perfektně seká latinu a poslouchá jako hodinky, no to by byla mylná domněnka je to paličatá potvora, která musí mít vždycky poslední slovo, alespoň naprázdno cvaknout zubama ve vzduchu, když mu zakážu něco kousat, atd. Všude první, machírky machírky a hlavně ta paličatost, ta je tedy až příslovečná. Normální chlupatý tyran to je
Ufff ... aspoň v něčem se neliší :-). Jsem zvědavej jakou bude mít Bran na svodu povahu, když je tak klidnej a rychle si zvykl. Ja jsem to měl podobně s Agyrem (i když ten teda ničil věci) a byl Oh.
jerabekj jest offline   Reply With Quote
Old 16-02-2011, 20:00   #29
Šakalka
Junior Member
 
Join Date: Feb 2011
Location: Praha-východ
Posts: 36
Default

Quote:
Originally Posted by Anathema View Post
Já bych jen ještě malou poznámku, ono to teď určitě vypadá, že Bran perfektně seká latinu a poslouchá jako hodinky, no to by byla mylná domněnka je to paličatá potvora, která musí mít vždycky poslední slovo, alespoň naprázdno cvaknout zubama ve vzduchu, když mu zakážu něco kousat, atd. Všude první, machírky machírky a hlavně ta paličatost, ta je tedy až příslovečná. Normální chlupatý tyran to je

Teda mám pocit, že naše zvíře je Branova kopie. I podle webovek, to jsem měla pocit, že čtu o naší raubířce.
Poslední slovo, to je ono. Když jí něco zakážu, tak si stjně musí udělat něco natruc, buď si do mě kousnout, nebo kousnout do zakázaného, cvaknout cubama ve vzduchu a nebo sebou brutálně křísnout o zem . Je to mazec a zkouška mých nervů.

Ještě jeden dotaz bych měla, tak abych ohlídala vyčůrání venku, tak to znamená venčení co půl hodiny. Většina lidí uvádí, že jejich mazel zvládá tak hodinu. Je pravda, že Ari hodně moc pije. Usíná tak na cca 15 minut, pak musíme okamžitě ven, pak deset minut hraní, spánek a zase venčení. Měli jste to stejně ?
Šakalka jest offline   Reply With Quote
Old 16-02-2011, 20:03   #30
Šakalka
Junior Member
 
Join Date: Feb 2011
Location: Praha-východ
Posts: 36
Default

Jinak super stránky, dodávají mi sílu, je tu spousta hodnotných informací. Ale hlavně vidím, že v tom nejsme sami :-D
Šakalka jest offline   Reply With Quote
Old 16-02-2011, 20:11   #31
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

Quote:
Originally Posted by Šakalka View Post
Ještě jeden dotaz bych měla, tak abych ohlídala vyčůrání venku, tak to znamená venčení co půl hodiny. Většina lidí uvádí, že jejich mazel zvládá tak hodinu. Je pravda, že Ari hodně moc pije. Usíná tak na cca 15 minut, pak musíme okamžitě ven, pak deset minut hraní, spánek a zase venčení. Měli jste to stejně ?
Asi to neni u každýho stejný, ale pokud hodně pije, tak to nebude zas tak nenormální a fenky pokud se nepletu potřebují častěji, aspoň v tomhle věku .... my jsme Dakoušovi ze srandy říkali "průtokový ohřívač vody" :-)
jerabekj jest offline   Reply With Quote
Old 16-02-2011, 20:26   #32
Anathema
Junior Member
 
Anathema's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Brno
Posts: 96
Default

Jééé děkuju to jsem ráda, že jsou někomu k něčemu dobré

Nu a ohledně svodu, na to jsem taky zvědavá. On Bran zas tak klidný není. Je jen docela samostatný především je ale zvědavý a umíněný, nové podněty vždycky hlasitě okomentuje, do všeho a všechny štípe nebo se rovnou na plno zakusuje a čím víc "oběť" zařve JAŮŮŮ, tím víc mu zasvítí očička nadšením. První co nás čeká je víkend v Jevišovicích a kdo ví, co se nám z toho raubíře do svodu vyklube za dáreček
Už teď ale můžeme říct, že bude velmi dominantní a nejspíš nebojácný a uštěkaný (na čv). Snad mu vydrží poslušnost a moc se s odrůstáním nezjančí, ale nejspíš zjančí... (chlubíme se, už umí sedni, lehni - kdo ví, na jak dlouho)
Na Duo Cacib v Brně se nadšeně a přátelsky vrhal na všechna dospělá čvčka v hloučku u kruhu, snad mu vydrží tento vstřícný duch vůči jiným psům i do budoucna, ale vzhledem k nekonečné snaze dělat ramena a všechny povalit okamžitě na záda v to moc nevěřím.
No ale nebudeme malovat čerta na zeď, zatím je plyšový, hodný a veselý (až na chvíle, kdy si urputným a necitlivým chňapáním vynucuje pozornost).
__________________
www.bran.estranky.cz
Anathema jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:24.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org