Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 26-01-2009, 14:05   #41
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

saschia - nevim,jak u vas,ale v cechach si sebou na postu moc psa nevezmes,nesmi tam,ani do obchodu,mozna do nekterych bank,jak mi rikala kamaradka s boxerkou,ze je tam pustili. jinak taky sebou beru cubu,kam to jen jde.ale ja proste lidem neverim a pokud by to nebyl nejaky maly kramek,na ktery vidim zvenku,nenechala bych ji tam.A jestli diky tomu nedopadne dobre na bonitaci je mi fuk.
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 26-01-2009, 14:19   #42
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

Já jsem hnedka po přivezení Dakouše v lékárně nakoupil podložky do postele pro lidi s inkontinencí. Cca 60x90 nebo tak nějak, plochá "dečka" vycpaná vatou. Jednu má v obyváku, druhou v ložnici a po pár dnech pochopil, kde jsou místa na čurání. Zpočátku byl problém, když byl rozespalý, tak někdy nedošel. A ještě teď se někdy nepostaví na podložku uplně idealně a jde to pul na podložku pul na podlahu, ale lepší než bajkal. Dokonce se snaží na ně i kadit, ale když má řidší stolici, tak na podložku vykadí první pevnej bobek a zbytek popochází a "dosírá se" kudy zrovna jde, takže koberec v ložnici je celej flekatej :-) ... doporučuju na lokální čištění Vanish na koberce a jednou za měsíc stejnej Vanish, ale v prašku. Je to suchý, posype se koberec, rozmete smetakem, necha dvacet minut pusobit a vyluxuje se. Neveril jsem, ale fakt to i nasucho cisti skvele. Co se tyka postele, udelal to asi 3x ... poprve omylem a pak dvakrat z trucu :-)), ale ted uz ne.
jerabekj jest offline   Reply With Quote
Old 26-01-2009, 14:26   #43
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

Ad tůry se štěnětem: v 10ti týdnech jsme kromě venčení, chodili cca 2,5 km 1-3x denně a jednou jsem cestou ztratil klíče a museli jsme to jít ještě jednou. Bylo to v době, kdy pro Dakouše ta procházka ještě byla "neznámým prostředím" a tak z těch 5 km byl vyčerpanej spíš psyhcicky než fyzicky. Ke konci druhýho kola už na něm byl vidět vzdor, tak jsem zastavil na sluníčku, postavil se do stoje spatného a Dakouš se mi stočil na boty a usnul. Dal jsem tam 3 cigára a když zvednul hlavu co se bude dít dál, zavelel jsem k odchodu. Já jsem se vyslunil, on se vyspal a domu jsme došli vpohodě. Dneska ve 3,5 měsících běhá líp než já, leckde už to zná a nebojí se věci zkoumat, takže se snažim procházky "indiánským během" protahovat do nových lokalit, nicméně se nesnažim to na jednu vycházku tlačit přez 4 km a málokdy se nám už povede dát jich víc za den. Ostatní je venčící púlhodinová klasika.
Honza.
jerabekj jest offline   Reply With Quote
Old 26-01-2009, 15:17   #44
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Mellorn - samozrejme nemoze na postu a do obchodu, uvazujem ju pred postou a pred obchodom. Co sa tyka verenia/neverenia ludom, nic sa podla mna neda robit, ja si myslim ze spravna socializacia je najdolezitejsia, hoc aj s rizikom chytenia choroby alebo stretnutia s neprijemnymi ludmi. Moja minula psica bol socializovana nedostatocne, ludom neverila a parkrat to dopadlo nie najlepsie, aj komunikacia so psami nebola u nej idealna. Takze teraz radsej riskujem, ale zatial mi ju ani nik neukradol, ani neotravil, ani na piraty nenalakal. Nastastie a dufam ze to tak bude pokracovat. Inak myslim ze su sice aj zli ludia, ale zas aj dobri ludia, a na frekventovanom mieste su oboch typov, takze verim ze ti zli sa ublizovat psiskovi na verejnosti neodvazia.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws

Last edited by saschia; 26-01-2009 at 15:17. Reason: preklep
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 26-01-2009, 15:26   #45
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by saschia View Post
Mellorn - samozrejme nemoze na postu a do obchodu, uvazujem ju pred postou a pred obchodom. Co sa tyka verenia/neverenia ludom, nic sa podla mna neda robit, ja si myslim ze spravna socializacia je najdolezitejsia, hoc aj s rizikom chytenia choroby alebo stretnutia s neprijemnymi ludmi. Moja minula psica bol socializovana nedostatocne, ludom neverila a parkrat to dopadlo nie najlepsie, aj komunikacia so psami nebola u nej idealna. Takze teraz radsej riskujem, ale zatial mi ju ani nik neukradol, ani neotravil, ani na piraty nenalakal. Nastastie a dufam ze to tak bude pokracovat. Inak myslim ze su sice aj zli ludia, ale zas aj dobri ludia, a na frekventovanom mieste su oboch typov, takze verim ze ti zli sa ublizovat psiskovi na verejnosti neodvazia.
...no, v Mělníku bych si to asi aj troufla, nechat psa-štěně před obchodem. Ale třeba v Praze-ani nápad..mezi těmi davy se dotyčný krásně ztratí a na ostatní-dobré lidi, bych se taky nespoléhala..každý si dnes raději hledí svého, než aby se do něčeho motal. A až psa někdo ukradne, nebo otráví, bude už nejspíš pozdě..Někde před obchodem-kde na psa a jeko okolí člověk nemůže dohlédnout, může pes získat taky dost ošklivou zkušenost a tím pádem se pak třeba bude bát, nebo se bude chovat nepřiměřeně...Ale nechci malovat čerty na zeď. Jen to dost chápu. Sofi naštěstí s lidmi ani psi problémy nemá..spíš naopak. Ke všem se hrne a může se uvrtět štěstím. Pravda-od jedné feny dostala přes papulu-natvrdo. Ale od té doby si dává větší pozor a hned se na každého psa neřítí jako na nejlepšího kámoše. Až když zjistí, že ten druhý je ok tak se v ní probere ten ďáblík
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 26-01-2009, 15:54   #46
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Akkon taky se psi a lidmi v pohodě... než na něj někdo šlápne nebo ho nějakej pes víc stiskne ale taky bych si nedovolil psa uvázat třeba v Praze, ale v Trutnově mu to asi jednou za týden neuškodí. Navíc když chodím ven, tak většinou u něj sedí nějaká mamina s děckem a hladí ho. Když ne, tak Akkon sedí a kouká. Je to otázka priorit Radši ho vezmu na půl hodiny do města s desetiminutovým rizikem (přece jenom když jdu nakupovat, tak vím co Nejsem ženská ) než jít sám a nechávat ho v kotci. Zatím se to ještě nevymstilo a lepší ho to učit teď a využívat minimálně, než chtít to po něm v dospělosti. Chápu, že co s ním dělám je trochu záběr na jeho makovičku, ale já jsem taky radši, když po mně ve škole trochu dupou. Ono se to pak hodí a věřim tomu, že když nezmršíme socializaci, tak potom bude o polovinu lehčí práce. Když to jde, nechávám psa někomu na hlídání, ale když ne, jednoduše ho na chvilku uvážu před krámem. Riziko tam je, ale zas kde není. To bych si nemohl dovolit ho pustit z kotce.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 26-01-2009, 16:06   #47
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

zrovna socializace je to jedine o cem muzu rict,ze se povedla.neboji se lidi ani psu i bez uvazovani pred institucema a obchodama.ale kazdy na to ma jiny nazor a dle toho k tomu pristupuje. Neberu.spis jsem stene socializovala na hospodach,tramvajich,metru apod.z niceho nema strach a nic ji nevadi,teda aspon to na sebe zatim nepraskla. zejtra ji bude rok
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 26-01-2009, 16:22   #48
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

jj přejeme Arwence všechno nejlepší a těšíme se na další setkání. Socializace je kotkrétně u nás až podružnej důvod při uvazování před krámem. Hlavní je samozřejmě ten, že někdy holt člověk nakoupit musí a abych odved z nádraží psa přes celý město do kotce a potom se vracel zase k nádraží... na to jsem moc línej a zatím to vždycky dopadlo nejlíp, jak to šlo.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 26-01-2009, 17:15   #49
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Jo, Prahu celkom chapem, ja zijem v Bratislave a tiez nie v centre. Sice som zenska ale kym bola malicka tak to bol vzdy len taky kratky nakup, skor odskocenie kupit nieco co som zistila ze nutne potrebujem. Ale aspon sa naucila na mna slusne cakat. Teraz ked je velka tak ju kludne necham aj dlhsie, kto sa odvazi ukradnut vlka tak ten si ho zasluzi (a potom to tym padom olutuje ). Ja to beriem ako bonus k prechadzkam a Frei aj tak nema rada ked idem niekam bez nej (okrem do roboty).
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws

Last edited by saschia; 26-01-2009 at 17:16. Reason: preklep
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 26-01-2009, 17:49   #50
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by jerabekj View Post
... doporučuju na lokální čištění Vanish na koberce a jednou za měsíc stejnej Vanish, ale v prašku. Je to suchý, posype se koberec, rozmete smetakem, necha dvacet minut pusobit a vyluxuje se. Neveril jsem, ale fakt to i nasucho cisti skvele. Co se tyka postele, udelal to asi 3x ... poprve omylem a pak dvakrat z trucu :-)), ale ted uz ne.
Děkuji za tip! Snad to bude fungovat i na matrace.
U Sofci je to čůrání do postele evidentně plánované. Dnes při dopoledním venčení mě doma čekalo toto překvápko:
-na zemi ani kapka!
-igelit komplet sundaný z celé postele
-sundaná jedna ze 3matrací
-jedna ze dvou zbylých matrací poctivě počůraná
-vítající Sofinka u dveří...
Následná opatření:
-vysušní pročůrané matrace (v rámci možností)
-vrácení vyhozené matrace
-znovunatažení igelitu
-pokapání a postříkání igelitu vším, co jsem měla po ruce (voňafka, vonný olejíček, vonící sajrajt do místnosti).
...tak jsem zvědavá, co mě bude čekat teď!
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 26-01-2009, 19:47   #51
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Ty kokso, mam pocit ze ten postrek odpudi aj teba

Mimochodom, ked davas do poriadku tu postel, hovoris jej nieco? Nadavas, rozpravas sa s nou, alebo ju ignorujes? Odporucam ignorovat, pripadne, ak vydrzis, nechod kontrolovat postel hned pri prichode, skus si ju vobec nevsimnut... aspon 15 minut...
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 26-01-2009, 23:56   #52
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by saschia View Post
Ty kokso, mam pocit ze ten postrek odpudi aj teba

Mimochodom, ked davas do poriadku tu postel, hovoris jej nieco? Nadavas, rozpravas sa s nou, alebo ju ignorujes? Odporucam ignorovat, pripadne, ak vydrzis, nechod kontrolovat postel hned pri prichode, skus si ju vobec nevsimnut... aspon 15 minut...
Přijdu..projdu pokoj (Sofi vytrvale vítá), pokud je louže na zemi...toleruji to (když se nevyčůrá přímo předemnou), když zjistím louži na posteli, dostane dost rázně vyhubováno a pak ji pošlu pryč-nemluvím s ní. Pokud dotírá, vrčím na ni, nevšímám si jí. Dám věci do pořádku, a jásavým hlasem ji zavolám a jdeme ven.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 27-01-2009, 01:08   #53
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

No tak si skus tu postel nevsimat, ak to robi naschval tak prestane mat dovod - takto jej vdaka tomu venujes zvysenu pozornost (aj negativna pozornost je pozornost). Niekde som citala, ze dokonca odporucaju najdene kaluzky a kopky odpratavat v psovej nepritomnosti, co je samozrejme niekedy nemozne, ale skus to aspon urobit akokeby mimochodom. Napriklad ked spi, alebo zerie, alebo zuzle nieco extremne zaujimave. A skus jej niekde vyhradit miesto na curkanie kym si prec a jasavo ju chvalit ak sa tam trafi... dobra alternativa k posteli. Tie podlozky z lekarne vyzeraju vyborne... Predsa len este nema sancu vydrzat cely den, a ak to ma pustit, nech to pusti kam chces ty.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 27-01-2009, 02:00   #54
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

být naštavná na psa,po pár hodinách,pokud ho u louže nechytneš přímo je k ničemu,nespojí si tvou naštvanosti s tou louží,jen to ,že cítí,že je "zle",když přijdeš a nechápe proč. my jsme měli taky štěněcí plínky,přímo ze zverimaxu,na chodbě,někdy v noci,když se mi nechtělo ze 7.patra,jsem ji tam šoupla,ale snažili jsme se co nejvíc chodit ven.
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 27-01-2009, 08:37   #55
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by saschia View Post
No tak si skus tu postel nevsimat, ak to robi naschval tak prestane mat dovod - takto jej vdaka tomu venujes zvysenu pozornost (aj negativna pozornost je pozornost). Niekde som citala, ze dokonca odporucaju najdene kaluzky a kopky odpratavat v psovej nepritomnosti, co je samozrejme niekedy nemozne, ale skus to aspon urobit akokeby mimochodom. Napriklad ked spi, alebo zerie, alebo zuzle nieco extremne zaujimave. A skus jej niekde vyhradit miesto na curkanie kym si prec a jasavo ju chvalit ak sa tam trafi... dobra alternativa k posteli. Tie podlozky z lekarne vyzeraju vyborne... Predsa len este nema sancu vydrzat cely den, a ak to ma pustit, nech to pusti kam chces ty.
...jak jsem psala na začátku - když s tím začla, tak jsem na to nereagovala...a pokračovala. A uklízet to až si nebude všímat..to znamená nechat počůranou matraci od rána až do večera (cca 19h)..to už ji můžu rovnou vyhodit. Podlaha je mi jedno ale tu matraci musím co nejdřív vysušit co to jde. Učit na jedno místo jsem se snažila hned ze začátku..to ale nevyšlo. Teď už 2x za sebou byla ráno jen jedna louže a to malá...přes den (kdy jsem doma) žádná. Považuji to docela za úspěch. Celkově ty podložky asi nejsou špatný nápad, snad kdybych o nich věděla ze začátku..ale teď - jestli budu utrácet za podložky a měnit je každý den, nebo budu každý den vytírat, to už mi vyjde nastejno..Stejně udělá takovýho čurbesu, že je to lepší vytřít. A postel bych podložkou asi nevyřešila-se mi zdá.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 27-01-2009, 08:43   #56
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by mellorn View Post
být naštavná na psa,po pár hodinách,pokud ho u louže nechytneš přímo je k ničemu,nespojí si tvou naštvanosti s tou louží,jen to ,že cítí,že je "zle",když přijdeš a nechápe proč. my jsme měli taky štěněcí plínky,přímo ze zverimaxu,na chodbě,někdy v noci,když se mi nechtělo ze 7.patra,jsem ji tam šoupla,ale snažili jsme se co nejvíc chodit ven.
Jo, o tomhle vím...nicméně, s louží na posteli jsem ji párkrát chytla:
Když jsem jí zakázala kvůli tomu postel, tak jsem ji zavřela a čekala co bude..chvíli hulákala, pak vyskočila na postel a hurá louže! To se opakovalo asi 2-3x. Několika hodinová louže by taky ve vysoké matraci klesla mnohem níž (aspoň se mi to tak zdá u té mojí-jak to teď řeším)..takže to tak staré nebylo. Štěněcíma plínkama myslíš to samé co Saschia? nebo myslíš plínky jako "plínky"? ...tam bych se bála, že se na to pes vybodne a bude čůrat pořád, jak se mu zachce...nebude zvyklý chvíli vydržet. Samozřejmě s ní chodím taky co to jde, ale když jsem v práci tak jsem v práci a s tím nic nenadělám.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 27-01-2009, 08:44   #57
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

..a jinak to vypadá, že včerejší sajrajty zabraly! Ne že by byla postel suchá..pár kapek se tam našlo, ale opravdu kapek. Takže to spíš zkoušela. Dnes jsem igelit opět pokapala aroma olejíčkem..dala jsem Sofi i čuchnout a utekla z pokoje, evidentně ji to šimrá v nose. Tak uvidíme, jak dnes pochodíme.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 27-01-2009, 11:18   #58
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

No tak drzim paste. Je mi jasne ze niekedy sa proste odporucane postupy nedaju pouzivat - ja som mala taky problem s vitajucim psom, vsade pisu ze prist, pockat kym sa ukludni a az potom sa s nou kludne zvitat, no jo, lenze co robit ked pes medzitym v kotci robi kotrmelce dozadu a vcelku vyzera aj znie (najma susedom) ze kazdu chvilu umrie hroznou smrtou... Tak som to zacala robit tak ze jak som ju pustila z kotca hodila som jej lopticku alebo inu hracku na opacny koniec dvora (aby sa zakusla do nej a nie do mna), ona zo seba tu radost vylietala a potom to uz robila automaticky - ked som ju pustila z kotca zacala behat po dvore a po chvili sa ukludnila a nechala sa pomojkat.
Takze drzim paste neh ti tie odpudzovadla zaberu. Ak nemas, skus vonu citronela, ta sa odporuca postriekat na objekty co nechces aby psisko zul, tak to mozno pomoze aj proti ocuravaniu.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 27-01-2009, 11:37   #59
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

tema plinkama pro stenata myslim ty save nelatkove,takze asi ty co myslela saschia. ono se to ani moc nedoporucuje mit je vic po byte,steneti to tezko potom vysvetlis,ze tam nee,kdyz uz to chces prevest cele ven.nechala jsem ji je tam,kdyz jsem byla v praci,casem se to odbouralo.
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 27-01-2009, 13:16   #60
Janiz
Junior Member
 
Janiz's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 237
Default

Já teda nevim jak vám, ale mě mrňata ty plínky cupovali , takže pže maj v sobě igelit je nepoužívám aby je to pak nenapadlo sežrat, i když jinka by byly super! Ale je fakt že moje štěnda byly menší když jsem to zkoušela aplikovat, třeba už by z toho měli větší rozum a nebo ještě větší srandu..?
Janiz jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org