Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wychowanie i charakter

Wychowanie i charakter Jak poradzić sobie ze szczeniakiem, najczęstsze problemy z CzW, jak je rozwiązać, ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 20-11-2007, 17:50   #1
Just
Junior Member
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 23
Question agresja

"Co możemy zmienić to przekonać hodowców do dokładniejszego informowania zainteresowanych rasą o CzW. By hodowcy mówili o swoich psach, o ich zachowaniu, o dobrych, ale również i ZŁYCH stronach tej rasy. Że są w pewnym sensie myśliwymi i że mogą być agresywne, a nie jedynie mile wyglądającymi i przyjacielskimi psami. "Letty (Holandia)
Jest to cytat z art. Jakie są wasze wilczaki i co należy zrobić aby te agresywne zachowania u wilczaka wyeliminować?
Na stronie z "peronówki" są świetne zdjęcia CzW z dzieciaczkami, sielanka, czy zawsze tak jest? Jak stworzyć taką miłą, kochającą się wilcczakową rodzinę?
Just jest offline   Reply With Quote
Old 20-11-2007, 18:43   #2
aneta1
Member
 
aneta1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Będzin
Posts: 708
Send a message via Skype™ to aneta1 Send Message via Gadu Gadu to aneta1
Default

Poczytaj sobie lepiej posty to przekonasz się czy tylko mówimy o sielance w moim odczuciu więcej jest opisywanych złych zachowań niż tych dobrych hodowcy polscy zawsze na każdej wystawie jakiej byłam mówili prawdę tą dobra i tą złą o tym jakie to są psy Więc nie sądzę że jest tu coś do zmieniania
__________________


aneta1 jest offline   Reply With Quote
Old 20-11-2007, 19:13   #3
PawelK
Junior Member
 
PawelK's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: Warszawa
Posts: 137
Send Message via Gadu Gadu to PawelK
Default

inna sprawa to fakt ze to hodowca raczej decyduje o tym czy danej osobie szczeniaka sprzedac czy tez nie (a napewno powinien decydowac), chociaz pewnie beda tez ludzie ktorzy sprzedadza tylko dla zysku.

Sa ludzie ktorzy beda chcieli miec CzW jako super gadzet, bo "to wyglada" i tacy raczej predko szczeniaka miec nie beda ale sa tez ludzie ktorych marzeniem jest posiadanie wilczaka - i ta druga czesc ktora chce miec/lub juz ma, to sa ludzie ktorzy zanim kupia interesuja sie rasa, zachowaniami, czytaja troche, a pozniej i tak hodowca przy spotkaniu wyczula i informuje o tym co wilczak potrafi, a jak wiemy potrafi duzo
__________________
.:Opinia jest jak dupa - każdy ma swoją:.
PawelK jest offline   Reply With Quote
Old 20-11-2007, 20:59   #4
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Nie podoba mi się tytuł tego wątku. Wilczaki nie są bardziej agresywne niż inne psy. W ogóle jest taka zasada, że każdego psa można wychować na dziką, agresywną bestię, ale i na partnera i przyjaciela w zależności od tego jak się go traktuje i szkoli. Z pewnością wilczaki potrafią bardziej psocić niż inne psy, z racji tego, że z natury po przodkach wilkach są bardziej inteligentne (myślące strategicznie, zdolne do przewidywania skutków swoich działań, czy jak kto zwał)

Poczytaj sobie ten wątek zanim kupisz wilczaka http://www.wolfdog.org/forum/showthread.php?t=2494 Ale pamiętaj też, że wilczaki są cudownie empatyczne, lojalne i wierne. Paweł ma rację, wilczaka się nie tresuje jak inne psy - z nim trzeba się dogadać, wynegocjować zasady wspólnej egzystencji, a wtedy nie tylko można go szkolić ale jest najlepszym partnerem-przyjacielem....
Rona jest offline   Reply With Quote
Old 20-11-2007, 21:21   #5
aneta1
Member
 
aneta1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Będzin
Posts: 708
Send a message via Skype™ to aneta1 Send Message via Gadu Gadu to aneta1
Default

Rona święta racja
psa sie ma takiego jak sobie wychowasz
Jak stworzyć taką miłą, kochającą się wilcczakową rodzinę?
poczytaj trochę o zachowaniach psów ich zwyczajach i obyczajach A wtedy możesz zastanowić się nad psem
Potem Bądż dla psa przyjacielem traktuj go tak jak byś chciała by ciebie traktowano i tak jak powinno sie traktować psa a nie maskotkę
Wtedy będziesz miała wspaniałego psa
Powodzenia
__________________


aneta1 jest offline   Reply With Quote
Old 20-11-2007, 22:08   #6
PawelK
Junior Member
 
PawelK's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: Warszawa
Posts: 137
Send Message via Gadu Gadu to PawelK
Default

Rona, tytul watku - moze to chodzi o wlascicieli
__________________
.:Opinia jest jak dupa - każdy ma swoją:.
PawelK jest offline   Reply With Quote
Old 20-11-2007, 23:16   #7
shaluka
Wilczy Duch
 
shaluka's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: Sulejów
Posts: 1,439
Send a message via ICQ to shaluka Send a message via Skype™ to shaluka
Default

Hmm sa tez takie cwaniaki,ze przed ludzmi udaja spokojne,leeniwe,ciapowate kluchy..a niech tylko zobacza domową furtke..
Ale to raczej wobec innych psow,ja mam trzy psy i jedna suka.. i kto kroluje i terozyzuje reszte( nie liczac Bal;ego bo to calkowity stoik i wsytko olewa ) wilczakowata sunia
Według mnie u wilczaka by wyeliminowac agresje nalezy caly czas uwazac np. podczas zabaw,by nie uczyc lapania zebami,bo dziecko np. moze zre to zinterpretowac( albo obca osoba), trzeba zawsze trzymac granice,co psu wolno a czego nie,a jak przegina to zwrocic mu na to uwage i byc bardzo konsekwentnym.. Ja to stosuje i jak na razie mam wszytkie przytulaki(rotka tez )
__________________

"...Brak ci tchu i na oślep uciekasz, Wsiąka krew w biały śnieg, czarny piach, Nauczyłeś się dziś od człowieka: Życia chęć jest silniejsza niż strach."
shaluka jest offline   Reply With Quote
Old 22-11-2007, 16:44   #8
Just
Junior Member
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 23
Default

Odnośnie tytułu, to po prostu rzuciłam hasło.A co robić, jakich zachowań unikać, żeby psa nie wychować na agresywnego?
Oczywiście porócz tego co napisała shaluka

Last edited by Just; 22-11-2007 at 16:59. Reason: dodatkowe pytanie
Just jest offline   Reply With Quote
Old 22-11-2007, 17:04   #9
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

socializowac i to dobrze

a wilczka bez gryzania to trudno-on inaczej bawi cie nie umie
moja dwojka ma 2 dzieci na wychowanie -to corka okolo roku i syn 5-letni u rodziny Alpestre i co-ta dwojka wariatow PRZED tym nie miala kontaktow z dziecmi bardzo piekne z nimi graja bywaja i gryzanie ale taaaakie delikatne ze cho cho.


co do psa agresywnego-wilczak nie jiest agresywny jak inne rasy (nie ktore) z grupy I FCI ale kiedy trzeba umie zeby pokazac i ja jiestem z tego zadowolona.
byla u nas hystorja kiedy mlody 10-mieseczny syn Harki ugryzl w noge faceta, ktory chcial potluc jiego wlascicielke -ona z tego wysla zdrowa ale i tak miala kontuzje mozgu.

i sama byla dziewczyna zadowolona ze pies bez szkolenia wie kiedy trzeba byc body guardem

a w reality to taaaaakiiiii slodziak ze hoho
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 22-11-2007, 17:34   #10
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Quote:
Originally Posted by Just View Post
.A co robić, jakich zachowań unikać, żeby psa nie wychować na agresywnego?
Nadmierna agresja to nie jest najpowazniejszy problem w wychowaniu wilczaków. To tak jak z dziećmi - co zrobić, żeby nie wychować dziecka na agresywanego człowieka - nie bić, nie poniżać, stosować dużo nagród i adekwatne kary, gdy jest to absolutnie konieczne, itp. Poza tym jesli już karać to z sensem, gdy pies zdaje sobie sprawę że i za co jest karany.

Poczytaj sobie forum, to się dowiesz jak nagradzac i dyscyplinować wilczaki. Nikt Ci tego w jednym poście nie wyjaśni, bo to skomplikowane zagadnienie i wymaga szerszego kontekstu. Poza tym wilczaki to nie nakręcane zabawki - każdy reaguje inaczej i trzeba wpierw poznać ogólne zasady, a potem zobaczyć, co konkretnie sprawdza się w wychowaniu własnego psa. Nie dostaniesz gotowej recepty.

Najwazniejsze, żeby pamięać , że z wilczakiem nic nie ugrasz "na siłę". "Trzepniesz" go, że posikał dywan, to się wkurzy i pójdzie na złośc posikać go z drugiego końca. Ale zawstydzisz go, odmówisz wspólnej zabawy, odłaczysz na chwilę od stada to masz szanse, że pies za którymś razem "załapie" o co chodzi, zwłaszcza gdy będziesz chwalić każde pożądane zachowanie...
I przede wszystkim nie przejmuj się tym co pisze Letty
Rona jest offline   Reply With Quote
Old 22-11-2007, 19:28   #11
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Ja bym moze sprobowala rozpoczac od zdefiniowania pojecia "agresja" - co przez to rozumiesz. Wtedy moze latwiej bedzie odpowiadac na pytania.
Ja moge Ci powiedziec jedno najlepiej socjalizowany wilczak jak dorosnie i tak nie bedzie kumplem dla innych doroslych psow tej samej plci. Wyjatek to znane i lubiane psy "od zawsze".
Tak po ukonczeniu roku pies zaczyna ''dorastac" i konczy sie beztroski czas zabaw wszedzie i z kazdym. Nie da sie z takim dorosnietym pojsc do parku, puscic wilczaka w grupe 5 innych labkow, goldkow i innych psow.
WIelu z nas (w tym i ja ) probowalo to zamienic ( "moj bedzie inny" )- niestety, rasa ma swoje prawa i trzeba je uznac
Oczywiscie, na takim cwiczaku mozesz spokojnie psa posadzic metr- dwa od innego psa i nic zlego sie nie stanie ale to pod warunkiem, ze pies nauczony jest juz skupienia i pracy
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 22-11-2007, 19:43   #12
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

ooo to JUZ ja wiem-Harka ma swoj charakter to wiemi ale i Gierka juz ma "irokeza" na te psy ktore jiemu nie podobaja sie dorasta facet
i to dla mnie jiest normalne-wiedzialam to kiedy kupowalam ta rase i to dla mnie nie problem
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 23-11-2007, 01:30   #13
AngelsDream
Wiewiórka Wredna
 
AngelsDream's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Warszawa
Posts: 877
Send Message via Gadu Gadu to AngelsDream
Default

To ciekawa sprawa... Kiedy rzuci się hasło wiczak, to ludzie mają dwa skojarzenia: duży chart i agresja. Skąd to podejrzenie o agresję? Nie wiem. W sumie o agresję podejrzewane jest wszystko, co nie jest labradorem, goldenem, dalmatyńczykiem czy yorkiem.

A prawda jest taka, że to sprawa bardzo indywidualna, ale może się mylę.
__________________
(...)W kwestie mroczne i ogromne
Słodka świata treść wycieka:
Wszystko wina to człowieka(...)
AngelsDream jest offline   Reply With Quote
Old 23-11-2007, 01:47   #14
PawelK
Junior Member
 
PawelK's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: Warszawa
Posts: 137
Send Message via Gadu Gadu to PawelK
Default

AngelsDream nie mylisz sie, zawsze sie znajdzie ktos kto bedzie ocenial, a najczesciej jest to ktos kto gdzies cos slyszal, albo gdzies cos ktos mu powiedzial, piata woda z prania, a psa na oczy nie widzial, pitbule czy amstafy tez sa wpisane jako agresywne, a ja znam dziesiatki psow "potencjalnie" agresywnych ktore dzieci na garbie wozily.

Zaden pies z natury nie jest zly, genetycznie moze miec zrodlo agresji, ale zarowno to ze ma taki magiczny guzik, jak i to czym taki pies moze sie pozniej stac, jest zasluga ludzi i nikogo wiecej. Ktos takie rasy stworzyl w jakims celu (mowie o rasach wpisanych jako agresywne) a i zawsze sie znajdzie jakis cwiercinteligent, ktory psa tak zmeczy psychicznie a i niejednokrotnie fizycznie ze ta agresja kiedys eksploduje, bo pies tez ma swoja cierpliwosc, a kopiac pudla tez nas ten pudel w koncu ugryzie, i co agresywny?? no pewnie ze agresywny. Zasada jest zawsze ta sama, jak ty psu tak pies tobie, w koncu kiedys odda, i nie ma znaczenia jaka to rasa
__________________
.:Opinia jest jak dupa - każdy ma swoją:.
PawelK jest offline   Reply With Quote
Old 23-11-2007, 08:05   #15
szasztin
Senior Member
 
szasztin's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Sopot
Posts: 1,787
Default

Quote:
To ciekawa sprawa... Kiedy rzuci się hasło wiczak, to ludzie mają dwa skojarzenia: duży chart i agresja. Skąd to podejrzenie o agresję?
Dla wielu obcych wilczak to prawie wilk a wilk co zrobił...... zjadł ... babcię....... To na tej bajce wychowują się całe pokolenia i potem twierdzą że wilk( i tez wilczak) jest agresywny. A jak opowiadam że wilczaki potrafią być bojaźliwe i trzeba je szybko socjalizować to ludzie mi nie wierzą. No cóż....
szasztin jest offline   Reply With Quote
Old 23-11-2007, 09:17   #16
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by szasztin View Post
A jak opowiadam że wilczaki potrafią być bojaźliwe i trzeba je szybko socjalizować to ludzie mi nie wierzą. No cóż....
To im pokaz przykladowe osobniki- wtedy nie beda mieli watpliwosci
Faktem jest, ze poziom "ostrosci reakcji" wilczakow z definicji jest wyzszy niz goldenow na przyklad. Choc oczywiscie radosna produkcja setek szczeniat spowodowala i tu degeneracje Dlatego nie osmielilabym si epowiedziec ze wilczak jest lagodny z natury.Ale najczesciej wystarczalo rozgraniczenie: psy samce nie sa mile widziane, ludzie (w tym dzieci) - jak najbardziej sa lubiani
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 23-11-2007, 12:02   #17
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

szastin-jiesli to babka nie z Dedynek to wszystko ok

wiem te bajki bardzo zle wplywaja na wilczaki-u nas slowo "vilksunis" (t.j. wilczak) mnogo komu asocijuje sie z ON'kem dla tego nawet pytaja dla czego ja mam....nie normalne ON'ki-ale to bylo dawnej, teras juz same wlascicieli ON'kow sami mowa ze wilczak to nie ON'ek.

a co do agresii :

email:

"prosze pani a ten wilczka bedzie dobrym strozem i agresywnym obracem mojej posiadlosci?"

odpowiedz:
"tak, jiesli bedzie cie na dodatek mieli alarm "


p.s. wczoraj moja corka "I" wyszla z mieszkania w centrum Wilno-na spacer -otworzila zamek w drzwi .....nooo prawdziwy ojciec, tylko sunia sama wrocula do domu i spokojne czekala na rodzine
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 23-11-2007, 12:22   #18
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
p.s. wczoraj moja corka "I" wyszla z mieszkania w centrum Wilno-na spacer -otworzila zamek w drzwi .....nooo prawdziwy ojciec, tylko sunia sama wrocula do domu i spokojne czekala na rodzine

молодес !
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 23-11-2007, 12:31   #19
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
молодес !
jasne, ale ...

po co ruski???
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 23-11-2007, 12:35   #20
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Bo w polskim sie przyjelo to powiedzonko bardzo czesto uzywamy a chcialam zachowac oryginalna pisownie
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:05.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org