Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Standard plemene a bonitace

Standard plemene a bonitace Jak by měl vypadat typický vlčák, poměřování a komentáře ke standardu plemene, informace o bonitacích a svodech...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 12-04-2010, 17:16   #1
skvost12345
Junior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 13
Default hodnotenie na bonitácii

Chcel by som sa touto formou opytat na jeden postreh, ktory som si vsimol. Ked si porovnam bonitacne kody napr. Cézara od Pavlisina As, Oh, P1/69 a Buxa z Krotkovského dvora As, Oh, R1, P3/69. Preco pri v podstate identickych bonitacnych kodoch je jeden pes P1 výborný, a druhý P3 len velmi dobrý? Vedel by mi niekto odpovedať?
skvost12345 jest offline   Reply With Quote
Old 12-04-2010, 18:37   #2
nanno
ChS Tichý stín
 
nanno's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Kopřivnice - Mniši
Posts: 65
Send a message via ICQ to nanno Send a message via Skype™ to nanno
Smile hodnoceni

No ja se taky k dotazu připojuju!zajimalo by mě to,v čem je tam rozdil?když DKK je uplně stejna.do budoucna planujeme taky bonitaci tak at vim v čem jsou rozdily.děkuji
nanno jest offline   Reply With Quote
Old 12-04-2010, 18:39   #3
Bára
Junior Member
 
Bára's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Prague
Posts: 137
Default

Mě by zase zajímalo, jak je to pak s chovem. Nedávno mě udivilo, že někdo choval i na feně, která má dysplazii C...Jsou nějaká pravidla, na kterých psech chovat a na kterých už nikoliv?
Bára jest offline   Reply With Quote
Old 12-04-2010, 22:10   #4
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default

Quote:
Originally Posted by Bára View Post
Mě by zase zajímalo, jak je to pak s chovem. Nedávno mě udivilo, že někdo choval i na feně, která má dysplazii C...Jsou nějaká pravidla, na kterých psech chovat a na kterých už nikoliv?
Báro, na tohle je nejjednodušší, aby sis jako začátečník přečetla odbornou chovatelskou literaturu někde ve větší knihovně a nebo si ji koupila.
Kromě systému bonitace a řízení chovu je to u všech plemen víceméně stejné. Přidej k tomu i něco o chovu v málopočetné populaci.
Budeš tak mít mnohem lepší úvod do chovatelství než jen z internetu.

Dědičnost DKK je příliš složitá na to, aby bylo vhodné ji dvěma odstavci vysvětlovat na foru.
__________________
In wildness is the preservation of the world...
So seek the wolf in thyself
www.wolfdog.name
Dayen jest offline   Reply With Quote
Old 12-04-2010, 22:12   #5
Elar
Junior Member
 
Elar's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Bratislava
Posts: 74
Send a message via ICQ to Elar
Default

Quote:
Originally Posted by skvost12345 View Post
Chcel by som sa touto formou opytat na jeden postreh, ktory som si vsimol. Ked si porovnam bonitacne kody napr. Cézara od Pavlisina As, Oh, P1/69 a Buxa z Krotkovského dvora As, Oh, R1, P3/69. Preco pri v podstate identickych bonitacnych kodoch je jeden pes P1 výborný, a druhý P3 len velmi dobrý? Vedel by mi niekto odpovedať?
Neviem isto, ale asi preto, lebo Buxo z Krotkovského dvora nemal dobrý index(výšky alebo formátu), ten sa do bonitačného kódu predtým nepísal. Teraz, keď index nevychádza podľa štandardu, tak sa aj do bonitačného kódu uvádza pod písmenom X. (Xf - index formátu, Xv - index výšky...)
__________________
Zuzana Melkusová
chovateľská stanica "z Devínskej"
www.zdevinskej.vlciak.eu
Elar jest offline   Reply With Quote
Old 12-04-2010, 23:25   #6
Bára
Junior Member
 
Bára's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Prague
Posts: 137
Default

No pouze mě to jen tak, jakožto zájemce o plemeno, zaujalo.
Zatím jsem četla jednoduchou rovnici, že čím horší dysplazie u rodiče, tím větší šance na ni u štěňat...a na další knihy při studiu nezbývá kapacita, proto ta snaha o instantní odpověď :-)
Bára jest offline   Reply With Quote
Old 13-04-2010, 00:36   #7
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default

Budiž, instantně Ti to tedy shrnu, i když mám raději odborné články.

Nezáleží POUZE na DKK jedince, ale i jeho rodičů, sourozenců, tetiček a strýčků, zkrátka rodiny. Z toho můžeš odhadnout dispozice. Čím více máš výsledků, tím lépe. A dědičnost je i přes několik generací.
Taky může být nulové zvíře, které má skoro všechny potomky positivní, a naopak zvíře s projevem DKK, které má potomky negativní. A nebo zvíře, co má s jedním partnerem positivní potomky, má s jiným potomky negativní.

To se dostaneme i k vlivu prostředí a odborníci se hádají, jak moc velký je a procentuelní rozptyl je udáván tak obrovský, že si vyber.
Tlusté zvíře, zvíře nesprávně krmené, s nedostatkem pohybu nebo přetěžované, to vše pravděpodobně hraje velkou roli.
Je prokázáno, že na výsledek má vliv i to, jak bylo zvíře v době vyhotovení RTG staré.

Přidám malou populaci, kterou ČSV ještě stále je a bude - takže si nemůžeš dovolit vyhodit "polovinu" genofondu za lehký nález, nemohla bys dál chovat.

A abych to zamotala ještě více, tak se u jiných plemen zkoušelo chovat generace a generace na DKK A zvířatech a stejně se dysplazie stále a stále objevovala a to i v těžké formě. Proto se obecně chov na pouze DKK A zvířatech nepraktikuje - nevedl k vymýcení DKK.

Proto u ČSV v ČR (i jiných plemen obecně) platí pravidlo, že jeden rodič je DKK A a druhý může být DKK B nebo C. Pes totiž nejsou jen kyčle, ale to není můj výrok.
__________________
In wildness is the preservation of the world...
So seek the wolf in thyself
www.wolfdog.name

Last edited by Dayen; 13-04-2010 at 00:39.
Dayen jest offline   Reply With Quote
Old 13-04-2010, 01:03   #8
Bára
Junior Member
 
Bára's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Prague
Posts: 137
Default

Děkuji za odpověď, prozkoumala jsem rodokmeny a je mi to maličko jasnější :-)
Bára jest offline   Reply With Quote
Old 13-04-2010, 09:34   #9
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

Jak pise Dayen,arwenka je presne ten pripad,kdy vsichni sourozenci vysli bez nalezu a ona ma 4/4.proste genetika a mozna trochu jeji nemoc ve stenecim veku a buhvicojeste.ale ja uz jsem s tim smirena....
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 13-04-2010, 11:16   #10
Stela
Junior Member
 
Join Date: Sep 2006
Location: Smrček
Posts: 255
Send a message via ICQ to Stela
Default

P3 - může mít i kvůli poznámkám, které jsou uvedené v bonitační kartě, ovšem které se neudávají do bonitačního kódu.
Stela jest offline   Reply With Quote
Old 13-04-2010, 12:03   #11
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Quote:
Originally Posted by Dayen View Post
... odbornou chovatelskou literaturu někde ve větší knihovně ... ... i něco o chovu v málopočetné populaci...
Můžeš doporučit nějaký konkrétní titul?

Díky.
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 13-04-2010, 12:54   #12
Bára
Junior Member
 
Bára's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Prague
Posts: 137
Default

Mellorn, o Arwen jsem četla v jiném tématu a moc vám držím palce, aby byla fenka co nejdéle v pořádku a aktivní
Bára jest offline   Reply With Quote
Old 13-04-2010, 16:01   #13
nanno
ChS Tichý stín
 
nanno's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Kopřivnice - Mniši
Posts: 65
Send a message via ICQ to nanno Send a message via Skype™ to nanno
Smile bux

ohledně buxe,nema žadne poznamky v bonitačni kartě.a index vyšky a delky byl take podle standartu.
nanno jest offline   Reply With Quote
Old 14-04-2010, 21:56   #14
Monika
Junior Member
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 346
Default

Quote:
Originally Posted by skvost12345 View Post
Chcel by som sa touto formou opytat na jeden postreh, ktory som si vsimol. Ked si porovnam bonitacne kody napr. Cézara od Pavlisina As, Oh, P1/69 a Buxa z Krotkovského dvora As, Oh, R1, P3/69. Preco pri v podstate identickych bonitacnych kodoch je jeden pes P1 výborný, a druhý P3 len velmi dobrý? Vedel by mi niekto odpovedať?
Zde, na těchto stránkách, nemůžete dostat korektní odpověď.

Obraťte se prosím na rozhodčí, kteří jmenované psy bonitovali. Jedině oni Vám podají korektní vysvětlení.

Monika
__________________
http://zmolu.vlcak.cz/
Monika jest offline   Reply With Quote
Old 16-04-2010, 07:07   #15
skvost12345
Junior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 13
Default

A vedel by mi niekto napísať, aké sú napríklad najčastejšie chyby, resp. vady psa, ktoré vedú najčastejšie k jeho vyradeniu z chovu? Dakujem
skvost12345 jest offline   Reply With Quote
Old 16-04-2010, 07:31   #16
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Monika View Post
Zde, na těchto stránkách, nemůžete dostat korektní odpověď.

Obraťte se prosím na rozhodčí, kteří jmenované psy bonitovali. Jedině oni Vám podají korektní vysvětlení.
Jen na okraj - v ČR (ani v SR) nebonituje psy jeden rozhodčí, ale bonitační komise. Rozhodčí exteriéru je pouze jedním ze členů této komise. Pokud členové komise jsou zde registrovaní nevidím důvod, proč by nemohli odpovědět veřejně ? Ale asi by bylo lepší napsat kdy a kde byli dotyční psi bonitováni.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 16-04-2010, 09:37   #17
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by skvost12345 View Post
A vedel by mi niekto napísať, aké sú napríklad najčastejšie chyby, resp. vady psa, ktoré vedú najčastejšie k jeho vyradeniu z chovu? Dakujem
Psi "zralí" na vyřazení se k bonitaci ve většině případů vůbec nedostaví. Mezi nejběžnější důvody k vyřazení z chovu patří DKK a u psů kryptorchismus. Další v pořadí je asi povaha. Vzhledem k tomu, že bonitaci povahy je možné opakovat, drtivá většina psů na podruhé projde. Problém může nastat i s výškou psa.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 16-04-2010, 09:43   #18
Janiz
Junior Member
 
Janiz's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 237
Default

Také neplnochrupí psi nejdou do chovu, ale nevím jak je to častý nedostatek.
Janiz jest offline   Reply With Quote
Old 16-04-2010, 10:01   #19
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Janiz View Post
Také neplnochrupí psi nejdou do chovu, ale nevím jak je to častý nedostatek.
Jj zuby také. Nejsem si ale úplně jistá kolik zubů může chybět (tuším jeden u feny)
__________________
Daniela


Last edited by CDaniela; 16-04-2010 at 11:05.
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 16-04-2010, 11:10   #20
Monika
Junior Member
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 346
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Jen na okraj - v ČR (ani v SR) nebonituje psy jeden rozhodčí, ale bonitační komise. Rozhodčí exteriéru je pouze jedním ze členů této komise. Pokud členové komise jsou zde registrovaní nevidím důvod, proč by nemohli odpovědět veřejně ? Ale asi by bylo lepší napsat kdy a kde byli dotyční psi bonitováni.

Za výsledek bonitace ručí a zápis do průkazu původu provádí jen rozhodčí.
Nikdo jiný nemá právo do průkazu původu zapisovat. Člen bonitační komise může být prakticky kdokoliv a jeho hlas je pouze poradní, na svou funkci neskládá zkoušky, nedokládá vzdělání a nemůže provádět zápis do p.p

Monika
__________________
http://zmolu.vlcak.cz/
Monika jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org