Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Zdraví a výživa

Zdraví a výživa Jak krmit vlčáka, informace o psích krmivech, jak vakcinovat a co dělat, když pes onemocní...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 20-04-2010, 18:12   #1
Stela
Junior Member
 
Join Date: Sep 2006
Location: Smrček
Posts: 255
Send a message via ICQ to Stela
Default Hárání ???

Zdravím,
otázka především na chovatele.
Moje 4-letá fena je 5 a půl měsíce po porodu (tzn. 7 a půl měsíců od hárání), které normálně mívala 1x ročně (resp. 1x za 11 měsíců co jsem periodu pozorovala) a už tři týdny "hárá" prvně jsem tomu moc nevěnovala pozornost, protože to bylo pár kapek a jelikož se hárá fena na druhém konci dědiny myslela jsem, že jenom falšuje, na pár (4-5) dní přestala a nyní už tak cca 3 týdny "hárá" a tak min.14 dní už docela hodně, žádné špinění. Předchozí hárání se nechala nakrýt až 23 den od prvního dne hárání. Jelikož už to bude něco málo přes 3 týdny pro jistotu jsem jí nechala udělat test progesteronu, abych zjistila v jaké fázi je, abych pak nebyla na zahradě nemile překvapená. Ovšem výsledek mě docela udivil. Její hodnota je 0. Tudíš mi bylo řečeno od veterináře, že se fena podle testu nehárá ?? Zánět dělohy jsme vyloučili ten nemá, to jsem ji nechávala všetřit cca před 14-ti dny a ještě před týdnem se na ni doktorka znova dívala a krev ani nijak nesmrdí, barva je taková mezi ani tmavá ani světlá.
Prosím tedy chovatele o radu jestli se s tím někdy setkali?
Je divné, že nemá ani nízkou hodnotu, při loňském krytí jsme po 14-ti dnech kdy se nechtěla nechat nakrýt (přitom předtím hárala úplně normálně, jak by měli cca 3-4týdny) a měla hodnotu okolo 2 a pak se nechala za cca týden nakrýt (tady už měla 3 dny před krytím hodnotu 4). Tudíš mě zaráží, že je její hodnota po minimálně 3 týdnech úplně nulová.
Vím, že čévéčka mají hárání prapodivné, ale nevím co si mám o tom myslet. Je pravda, že až tolik se za námi místí voříšci netáhnou. Měla by hárat zase kolem srpna/září (max.července/srpna), ale teĎ je na ni brzy.
Chovatelé máte s tím někdo zkušenosti, je možné, že se jí to takto změní? Abych se připravila co mě čeká. Nevím jestli bude tedy hárat na podzim znova, tak jak má a nebo jestli si to protáhne až do podzimu atd ???? Nikdy žádné problémy neměla s háráním, zabřeznutím, krytím či porodem vše na jedničku.
Díky předem za každou odpověď.
Stela jest offline   Reply With Quote
Old 20-04-2010, 18:32   #2
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Stela View Post
Zdravím,
otázka především na chovatele.
Moje 4-letá fena je 5 a půl měsíce po porodu (tzn. 7 a půl měsíců od hárání), které normálně mívala 1x ročně (resp. 1x za 11 měsíců co jsem periodu pozorovala) a už tři týdny "hárá" prvně jsem tomu moc nevěnovala pozornost, protože to bylo pár kapek a jelikož se hárá fena na druhém konci dědiny myslela jsem, že jenom falšuje, na pár (4-5) dní přestala a nyní už tak cca 3 týdny "hárá" a tak min.14 dní už docela hodně, žádné špinění. Předchozí hárání se nechala nakrýt až 23 den od prvního dne hárání. Jelikož už to bude něco málo přes 3 týdny pro jistotu jsem jí nechala udělat test progesteronu, abych zjistila v jaké fázi je, abych pak nebyla na zahradě nemile překvapená. Ovšem výsledek mě docela udivil. Její hodnota je 0. Tudíš mi bylo řečeno od veterináře, že se fena podle testu nehárá ?? Zánět dělohy jsme vyloučili ten nemá, to jsem ji nechávala všetřit cca před 14-ti dny a ještě před týdnem se na ni doktorka znova dívala a krev ani nijak nesmrdí, barva je taková mezi ani tmavá ani světlá.
Prosím tedy chovatele o radu jestli se s tím někdy setkali?
Je divné, že nemá ani nízkou hodnotu, při loňském krytí jsme po 14-ti dnech kdy se nechtěla nechat nakrýt (přitom předtím hárala úplně normálně, jak by měli cca 3-4týdny) a měla hodnotu okolo 2 a pak se nechala za cca týden nakrýt (tady už měla 3 dny před krytím hodnotu 4). Tudíš mě zaráží, že je její hodnota po minimálně 3 týdnech úplně nulová.
Vím, že čévéčka mají hárání prapodivné, ale nevím co si mám o tom myslet. Je pravda, že až tolik se za námi místí voříšci netáhnou. Měla by hárat zase kolem srpna/září (max.července/srpna), ale teĎ je na ni brzy.
Chovatelé máte s tím někdo zkušenosti, je možné, že se jí to takto změní? Abych se připravila co mě čeká. Nevím jestli bude tedy hárat na podzim znova, tak jak má a nebo jestli si to protáhne až do podzimu atd ???? Nikdy žádné problémy neměla s háráním, zabřeznutím, krytím či porodem vše na jedničku.
Díky předem za každou odpověď.
Naše Tajga před prvním krytím také hárala pouze 1x za rok. Po prvním porodu hárá pravidelně 2 ročně. Jarní hárání měla i bez ovulace, tzn. krev ano, svolnost ke krytí a atraktivita pro psy ne. Progesteron nevím, ten nedělám, mám dva psy, kteří ohlásí ovulaci fen na 100%.
5 měsíců je reálná doba, než příjde do ovulace přecejen nejaký ten čas uplyne. Veterináři, kteří němají s čsv zkušenosti mají často při dlouhém hárání tendence léčit neexisujíci zánět. Jestli je fena Ok, žere, normálně pije, je veselá, buď v klidu - hárá a jestli bude či nebude ovulovat se nedá předem odhadnout. Krvácet může s menšími i většími přestávkami několik týdnů.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 20-04-2010, 18:51   #3
Stela
Junior Member
 
Join Date: Sep 2006
Location: Smrček
Posts: 255
Send a message via ICQ to Stela
Default

Aha, tak nás asi čeká toto "hárání" bez ovulace (doufám, že ji to brzy přejde), jelikož jak píšete nějaké krytí či atraktivita pro psy se nekonná. Já nechala test radši udělat jelikož naposledy na sebe nechala borderáka skoro i "naskočit" víc jsem radši neriskovala, ale Enora ne, tak už u ní nevím. V dědině je spousta nápadníků, ale žádný spolehlivý natož krycí pes . Takže vesele krvácíme a "háráme" doufám, že to nebude na dlouho, chtěla jsem ji ještě jednou nechat na podzim nakrýt, ale nevím jak na tom bude.
Ach jo tohle opravdu umí jen čévéčka...
Stela jest offline   Reply With Quote
Old 20-04-2010, 20:00   #4
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Stela View Post
Aha, tak nás asi čeká toto "hárání" bez ovulace (doufám, že ji to brzy přejde),
Většina hárání je s ovulací, to, že se atraktivnost zatím nekoná neznamená, že nebude ovulovat.
__________________
Daniela


Last edited by CDaniela; 20-04-2010 at 20:03.
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 20-04-2010, 20:26   #5
Stela
Junior Member
 
Join Date: Sep 2006
Location: Smrček
Posts: 255
Send a message via ICQ to Stela
Default

Zatím podle veterinářů a testu na PRG ani "nehárá", tak uvidíme co nás čeká - moc díky za odpověď....
Stela jest offline   Reply With Quote
Old 20-04-2010, 20:56   #6
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

Stela: Hárání fen ČSV je opravdu natolik specifické, že pro ně bohužel téměř nexistují žádná pravidla... A hlavně není žádnou výjimkou, že pohlavní cyklus se u jedné a té samé feny během života může měnit.

Felon se hárala do prvních štěňat naopak 2x a po štěňatech začala hárat 1x ročně. Ovšem s cyklem kratším, než 12 měsíců. A typické u ní bylo dlouhé hárání s krytím až ve 4. týdnu. Ale.... Jakmile se rozhárá jako první její dcera Arina, Felon se do cca 10 dnů přidá a je schopná hárání zkrátit natolik, že ke krytí je téměř ve stejnou dobu, jako Arina. Felon mi navíc hned u první říje předvedla ukázkové přerušení hárání, jakmile byla oddělena od psa. V domnění, že je po všem jsem ji vzala zpět domů a do 2 dnů Felča pokračovala a říji tentokrát dovedla do úplného konce.

Arina se běžně hárá 1x do roka (s cyklem kratším, než 12 měsíců). Ovšem... Jakmile se v dosahu 50m nachází jakákoli potenciální samičí konkurence, Arina spustí špinění a trvá-li interakce s cizí hárající se fenou delší dobu, Arina se naplno rozhárá (v tu chvíli se přidává se skluzem máma Felon a výsledkem je to, že hárání u nás poslední cca 4 roky nemá skoro žádná pravidla a někdy se stane, že háráme 2x ročně).

Co se týká progesteronu, ten jsem nikdy nedělala, tedy nemohu spolehlivě zodpovědět, zda všechna hárání byla s ovulací či ne (podle zájmu psů ale byla).

Takže hlavně klid a pro jistotu ostříží dohled
__________________


Last edited by Helenasotis; 20-04-2010 at 21:00.
Helenasotis jest offline   Reply With Quote
Old 20-04-2010, 21:04   #7
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default

Dayen zatím hárala 2x ročně, zhruba po šesti měsících. Spolehlivě ji rozhárají špiclinky. Holky se totiž snaží jedna druhou trumfnout...
Čekej, číhej a jestli je kromě toho hárání vše OK, tak se v podstatě nic neděje.
__________________
In wildness is the preservation of the world...
So seek the wolf in thyself
www.wolfdog.name
Dayen jest offline   Reply With Quote
Old 20-04-2010, 21:15   #8
Monika
Junior Member
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 346
Default

Quote:
Originally Posted by Stela View Post
Zatím podle veterinářů a testu na PRG ani "nehárá", tak uvidíme co nás čeká - moc díky za odpověď....
Některá " hárání " můžou skutečně bez ovulace proběhnout. Taková " hárání " jsou však zpravidla krátká a feny nejsou pro psy v zásadě atraktivní.
Pokud však fena krvácí v jakýchsi " vlnách " delší dobu, dost pravděpodobně se ochoty k páření dočkáte.
Faktem je, že na žádná pravidla se spolehnout nemůžete, jen čekat a hlídat
Krátký článek o hárání ČSV je i tady: http://zmolu.vlcak.cz/cs/csv/chov.aspx

Monika
__________________
http://zmolu.vlcak.cz/
Monika jest offline   Reply With Quote
Old 20-04-2010, 22:14   #9
Stela
Junior Member
 
Join Date: Sep 2006
Location: Smrček
Posts: 255
Send a message via ICQ to Stela
Default

Quote:
Originally Posted by Monika View Post
Některá " hárání " můžou skutečně bez ovulace proběhnout. Taková " hárání " jsou však zpravidla krátká a feny nejsou pro psy v zásadě atraktivní.
Pokud však fena krvácí v jakýchsi " vlnách " delší dobu, dost pravděpodobně se ochoty k páření dočkáte.
Faktem je, že na žádná pravidla se spolehnout nemůžete, jen čekat a hlídat
Krátký článek o hárání ČSV je i tady: http://zmolu.vlcak.cz/cs/csv/chov.aspx

Monika
No já právě nevěřila tomu, že bude hárat (jelikož se na druhém konci dědiny hárala labradorka, kterou nesnáší), myslela jsem, že bude jen "špinit", udělal to tak loni na táboře týden a pak nic. Tady taky začala, pak nic moc (3-4 dny moc jsem tomu nevěnovala pozornost) a teď se fakt fest "rozhárala" ty tři týdny určitě a vzhledem k tomu, že bydlíme na dědině a každý druhý tu má svého voříška puštěného chtěla jsem vědět jak na tom jsme a v které fázi se přibližně nachází, aby se nestala nějaká nehoda, fenku hlídám, ale náhoda je blbec. Ovšem mě docela dostala hodnota 0. To jsem nečekala. Pro psy právě ani nijak atraktivní není až pro ty hloupé, kteří by byli schopni krýt hned.A nemá ani tendenci se za nimi dobývat není tak "otřesná" jak bývá - vyje, neposlouchá atd. Tak uvidíme je to necelého půl roku po štěňatech, tak se to asi nějak vyvine. Možná je to opravdu tou změnou po porodu. Jinak děkuji za odkaz.
Díky všem za rady, jsem ráda, že tohle není nic nenormálního i když veterinářka krotí hlavou Je skvělá, ale moc ČSV nezná. Je zcela normální, žere, poslouchá (v mezích a je v pohodě, jen ji beru s koňmi a téměř pořád běhá na volno, tak jsem chtěla vědět co mám čekat a jestli ji mám držet na vodítku.
Ještě jednou díky holky, fakt jste mě uklidnily. No jsem zvědavá až malá dspěje to budou taky dvě .
Pořád doufám, že toto je "jen" nějaké to "falešné" a to pravé nás čeká na podzim.
Stela jest offline   Reply With Quote
Old 20-04-2010, 22:19   #10
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Stela View Post
Pořád doufám, že toto je "jen" nějaké to "falešné" a to pravé nás čeká na podzim.
Vzhledem k tomu že máš nyní dvě feny, tak tě jedno letošní "falešné" stejně nevytrhne ))
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 06:24   #11
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Já tahle planá hárání taky znám. Většinou se u nás konají na jaře, ale měla jsem i listopadová. Čuby byly ke krytí cca po dvou týdnech hárání, na jedno jarní jsem se nechala i nahlodat a psa jsem si přivezla, dokonce ji vehementně kryl, ale nic z toho nebylo. Dve ségry hárající v listopadu jsem taky nechala nakrýt, jeden pes byl zkušenej, ale stejně kryl jak o život, druhej kryl poprvé a taky "chtěl" . Žádná štěňata nebyla ani v jednom případě.
No co, hlavně, že si holky užily a udělaly si výlety
Po těch jarních- planých potom následují ta letní-normální. Tedy aspoň u nás.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 08:48   #12
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Lexina hárala asi první tři hárání po půl roce, pak si délku mezi háráními protáhla na 9 měsíců. Takto pak hárala až do osmi a půl roku, pak si to opět protáhla na pravidelných 12 měsíců.
Darča se rozhárala poprvé v roce (celkem brzo na ČSV, Lexina v roce a půl), pak hned za čtyři měsíce znovu s mámou Lexinou, znovu po devíti měsících a pak pravidelně po roce. V r. 2008 měla první štěňata, po nichž hárala opět po roce - toto hárání jsme nechali bez krytí s úmyslem krýt až za další rok, ale Darča ty štěňata asi fakt chtěla , tak se rozhárala za čtyři měsíce znovu - sama, Lexina se nepřidala. Žádné plané hárání, nakryli jsme a zabřezla. Nějaký "systém" nebo logiku asi těžko hledat. Nespolíhej na to, že to bude bez ovulace, aby ses nedočkala nějakého překvápka

Karel S.
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 13:16   #13
Stela
Junior Member
 
Join Date: Sep 2006
Location: Smrček
Posts: 255
Send a message via ICQ to Stela
Default

Daniela: Dvě sice jsou ale pro letošek malá pravděpodobně hárat (snad) ještě nebude (je jí teď 5,5 mšsíce). U starší jsem se hárání dočkala až v 21 měsících.

Hanka: právě ona by taky měla plně hárat na přelomu léta/podzim. Tak doufám, že to tak bude.

Karel: neboj zatím 3 týdny sice "nehárá", ale hlídat ji stejně radši budu aspoň vím, že zatím o nic nejde pro psy atraktivní není a nakrýt se nenechá. Vše je zatím, tak jsem zvědavá co přichystá.

Jsem ráda, že vím, že je to "normální".
Stela jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 13:36   #14
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

taky se zeptam. arwenka zacala pred tydnem poprve harat ve dvou a ctvrt letech.docela se to rozjelo,obcas z ni teda kapou velke kapky,ale psi ji jen ocichavaji a olizuji,teda jen ten se kterym si hraje,vic nedovoli.
ale protoze nemuze mit stenata,zajimalo by me,jak je to u vlcek s faleskou,ev.rizikem pyometry.je nejaka studie? ja ji budu porizovat prirodni kapky gynex,ktere jsou i jako prevence zanetu,mam na to dobre reference od lidi,co to cubinam davali,dost se tim treba upravili falesky,delka harani apod...kastrovat ji teda nehodlam.
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 15:36   #15
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Já jsem se u své feny setkala s falešnou březostí jen 1x. Nic jsem jí nedávala. A vůbec se snažím u všech mých psů vše dělat přírodně. Žádné léky, pokud to není vysloveně nutné, žádné hormony, podpůrné prostředky a podobné moderní vychytávky.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 16:21   #16
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Já si taky myslím, že by se s tím zdravá fena měla srovnat sama. Řešila bych teprve až by nastal konkrétní problém. (Nepřivolávej na tu chuděru Arwen samé pohromy.) Spousta fen v životě neměla štěňata, nejsou vykastrované a nemají žádný problém. Já falešnou taky nikdy nezaznamenala u žádné z fen co jsem kdy měla. Ani u koček či jiných zvířat.
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 16:29   #17
Stela
Junior Member
 
Join Date: Sep 2006
Location: Smrček
Posts: 255
Send a message via ICQ to Stela
Default

poslední dobou mi stejnak připadá, že dnešní medicína je na naše obludy krátká
Stela jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 20:58   #18
Monika
Junior Member
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 346
Default

Quote:
Originally Posted by mellorn View Post
taky se zeptam. arwenka zacala pred tydnem poprve harat ve dvou a ctvrt letech.docela se to rozjelo,obcas z ni teda kapou velke kapky,ale psi ji jen ocichavaji a olizuji,teda jen ten se kterym si hraje,vic nedovoli.
ale protoze nemuze mit stenata,zajimalo by me,jak je to u vlcek s faleskou,ev.rizikem pyometry.je nejaka studie? ja ji budu porizovat prirodni kapky gynex,ktere jsou i jako prevence zanetu,mam na to dobre reference od lidi,co to cubinam davali,dost se tim treba upravili falesky,delka harani apod...kastrovat ji teda nehodlam.
U mladé feny i v případě, že nebude kryta, velké riziko zánětu dělohy - pyometry nehrozí.
Bohužel, s narůstajícím věkem se rizika zvětšují a u starých fen ČSV nejsou záněty dělohy nijak vzácné a řekla bych, že i poměrně velké procento starých fen tj. věk vyšší, než 8 let, na záněty dělohy - funkční problémy či novotvary hynou.
Kastrace, více jak 9 let staré feny, může život výrazně prodloužit.
Lépe problémům předejít a pokud fena hárá např. do 11 - 12 let, není výjimkou, že poslední hárání pyometrou končí. Pokud je pyometra uzavřená(bez výtoku), nemusí být zpočátku problémy viditelné, pouze fena hodně a často pije. Zato následky mohou být fatální a bez rychlého chirurgického zákroku končí úhynem feny.

Monika
__________________
http://zmolu.vlcak.cz/
Monika jest offline   Reply With Quote
Old 22-04-2010, 09:02   #19
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

Quote:
Originally Posted by Marianka.W View Post
Já si taky myslím, že by se s tím zdravá fena měla srovnat sama. Řešila bych teprve až by nastal konkrétní problém. (Nepřivolávej na tu chuděru Arwen samé pohromy.) Spousta fen v životě neměla štěňata, nejsou vykastrované a nemají žádný problém. Já falešnou taky nikdy nezaznamenala u žádné z fen co jsem kdy měla. Ani u koček či jiných zvířat.
ja bych si nic neprala vic,nez aby uz byla zdrava.
ja treba verim na prevenci + prirodni preparaty. ja taky chodim preventivne na gynekologii a k zubari a necekam,az bude problem. spouste fen treba opravdu nic neni cely zivot, ale ja nevim,jestli se chci na to spolehnout,ze to tak dopadne.
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 22-04-2010, 11:23   #20
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Quote:
Originally Posted by mellorn View Post
...ja treba verim na prevenci + prirodni preparaty. ja taky chodim preventivne na gynekologii a k zubari a necekam,az bude problem....
Tak to byla snad první věta, kterou nám na střední škole řekli, že prevence je nejlepší způsob jak se vyhnout problémům. S tím samozřejmě nemůžu nesouhlasit. Ale zase na druhou stranu nic se nemá přehánět. Myslím, že stejně jako u člověka stačí, když se na psa jednou za rok koukne veterinář při očkování. Mám trochu pocit, že zbytečně strašíš sama sebe a kazíš si tím radost z toho, že Arwen v podstatě zdravá je. Sice nechovná, ale až na ty kyčle zdravá. Nebo ji trápí ještě něco dalšího?
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org