Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Różne

Różne O wszystkim co jest związane z CzW

View Poll Results: Wilczak czy Wilczur ???
Wolisz nazwe Wilczak 35 100.00%
Wolisz nazwe Wilczur 0 0%
Voters: 35. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 21-01-2009, 23:00   #1
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Post Wilczak czy Wilczur ???

Witam, na różnych portalach pojawiają się różne nazwy Wilczur czasem Wilczak. Mam taką propozycje poprzez ankietę zobaczmy którą nazwę bardziej wolą właściciele , hodowcy , miłośnicy ...
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 21-01-2009, 23:21   #2
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Ankietke kliknęłam tylko, co ma do rzeczy co wolę? Nazwa jest oficjalna i nie podlega pod ew. referendum
Słowo 'wilczur" u nas kojarzone jest z psem w typie owczarka niemieckiego (samego Ona i jego wariacji mniej rasowych), no ew. z doktorem Wilczurem (ale tu, dla odmiany mamy Pawła Wilczaka:P)
Tak jak zapozyczylismy "setera", shi-tzu, lhasa apso i wiele innych nazw ras, tak mamy wilczaka i ...koniec kropka
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 21-01-2009, 23:33   #3
Khan
Junior Member
 
Khan's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Location: Łódź
Posts: 149
Default

W potocznym obiegu, pojęcie wilczur często używane było w odniesieniu do owczarków niemieckich, kiedyś jak pamiętam występujacych częściej w wersji wilczastej.
Wilczak mimo, że trochę dziwnie brzmi w języku polskim jest pojęciem, na które nie nakładają się inne znaczenia.
W przypadku wilczura obciążenie znaczeniowe byłoby duże.
Khan jest offline   Reply With Quote
Old 21-01-2009, 23:43   #4
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Poznań ma dzielnice Wilczak, mamy sporo nazwisk "Wilczak" i mimo iz skojarzenia dla nas, teraz, są raczej wtórne to niewątpliwie słowo istnieje dłużej niż nasza rasa
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 21-01-2009, 23:48   #5
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Ankietke kliknęłam tylko, co ma do rzeczy co wolę? Nazwa jest oficjalna i nie podlega pod ew. referendum
Słowo 'wilczur" u nas kojarzone jest z psem w typie owczarka niemieckiego (samego Ona i jego wariacji mniej rasowych), no ew. z doktorem Wilczurem (ale tu, dla odmiany mamy Pawła Wilczaka:P)
Tak jak zapozyczylismy "setera", shi-tzu, lhasa apso i wiele innych nazw ras, tak mamy wilczaka i ...koniec kropka

Gaga i tu nie masz racji "Systematyka ras wg FCI z uwzględnieniem polskiego nazewnictwa ras" http://www.zkwp.pl/zg/regulaminy/Sys...ka_ras_FCI.pdf
Niema tam nazwy Czechosłowacki Wilczak.
Ankieta powstała między innymi z powodu artykułu który ma się ukazać CZechosłowacki Wilczur. Mnie osobiście się ta nazwa nie podoba z przyczyn które zostały wyżej wymienione .
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 21-01-2009, 23:48   #6
Khan
Junior Member
 
Khan's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Location: Łódź
Posts: 149
Default

Ciekawe jakie jest jego pochodzenie?
Khan jest offline   Reply With Quote
Old 21-01-2009, 23:50   #7
Khan
Junior Member
 
Khan's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Location: Łódź
Posts: 149
Default

Oczywiście słowa wilczak
Khan jest offline   Reply With Quote
Old 21-01-2009, 23:55   #8
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by DanielZ View Post
Gaga i tu nie masz racji
coż, bywa.. Godzę się z tym bez bólu


Quote:
"Systematyka ras wg FCI z uwzględnieniem polskiego nazewnictwa ras" http://www.zkwp.pl/zg/regulaminy/Sys...ka_ras_FCI.pdf
Niema tam nazwy Czechosłowacki Wilczak.
Ankieta powstała między innymi z powodu artykułu który ma się ukazać CZechosłowacki Wilczur. Mnie osobiście się ta nazwa nie podoba z przyczyn które zostały wyżej wymienione .
Zatem mamy do czynienia z czymś na kształt nazwy zwyczajowej, używanej zresztą swobodnie przez nasze zkwp Niewątpliwie nazwa ta weszła do języka i nie sadze aby udało sią ja wyrugować. Mnie sie zresztą podoba, 'wilczur" jest określeniem mocno zdewaluowanym.

Podobny kłopot istnieje w j. ang, często uzywana jest sama nazwa 'wolfdog' a teoretycznie wolfdogi to hybrydy nie?
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 21-01-2009, 23:56   #9
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by Khan View Post
Ciekawe jakie jest jego pochodzenie?
pytanie do prof. Miodka?
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 00:25   #10
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Ja uważam, ze to ty Daniel nie masz racji. W mowie potocznej nie jestem zainteresowany systematyką FCI. Używam jej w oficjalnych pismach, na wystawach i ewentualnie czasem w wymowie. Mówiąc do ludzi nie dociera, więc lepsza jest nazwa potoczna.
Tak samo jest z wieloma innymi nazwami, które nie występują w systematyce FCI, a zostały spolszczone i występują w mowie potocznej, choć już właściwie ogólnie przyjętej.
Wilczur kojarzy się każdemu z Onkiem. Nie jest i nigdy nie będzie inaczej. Ceskoslovensky Vlcak nie jest Onkiem, choć ma domieszkę jego krwi. Drugie skojarzenie jak już padło z filmowym doktorem.
Nie jest to nazwa stworzona przez właścicieli i funkcjonuje dużo dłużej w języku polskim niż Wilczaki i my wszyscy.
Taka dyskusja jest zbędna.
niemieckie słowo - wolfsberg to to samo co nasze wilczak

Wilczak - góra o wysokosci 637 m n.p.m. w Sudetach Środkowych w Górach Bardzkich.
Wilczak - to szczyt 707 m n.p.m. w Karkonoszach w obrebie Pogórza karkonoskiego.
Wilczak - przysiółek połozony w województwie małopolskim .
Wilczak - bazaltowy szczyt o wysokości 367 m n.p.m. na Pogórzu Kaczawskim.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 00:31   #11
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Tak tak Grzesiek już wcześniej pokazałeś że mało cię interesuje pod każdym aspektem FCI ...
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 00:34   #12
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

WIkipedia (cokolwiek by nie mówić o tym źródle wiadomości, ale pierwsze pod ręką) wrzuca słowo "wilczak" w grupę słów pochodzących od słowa "wilk", i będących nazwami miejscowymi (regionalizmy?). Nie sądze aby istniało jakies powiązanie pomiędzy tym własnie wilczakiem a psami, prędzej to przypadek, kalka z czeskiego, która brzmi tak samo jak słowo w j.polskim i przypadkeim swoje żródło ma w wilku
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 00:36   #13
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Nie Daniel nie pod każdym ale jak tak ripostujesz zasadnosć nazwy czechosłowacki wilczak to zmień nazwe hodowli. Bo raczej powinna się nazywać inaczej.
Nie jest to złośliwość z mojej strony, choć tak mozesz ją odczytać ale uważam, ze dyskusja w tym temacie jest bezpodstawna .
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 00:50   #14
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Quote:
Originally Posted by wilczakrew View Post
Nie Daniel nie pod każdym ale jak tak ripostujesz zasadnosć nazwy czechosłowacki wilczak to zmień nazwe hodowli.
Przeczytaj sobie dokładnie moją drugą wypowiedź albo wejdź na moją stronę, którą nazwę preferuje.
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 00:55   #15
Kamoszka
Ardal Conall
 
Kamoszka's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Września
Posts: 309
Send a message via Skype™ to Kamoszka
Default

i znów tradycji stało się zadość...
z normalnego tematu na forum dla właścicieli wilczaków, na ktorym to mogą byc poruszane każde tematy zrobił się problem (choć myślę że sam się nie zrobil, tylko ktoś). Tylko patrzeć jak jeden drugiego zacznie obrażać i wyzywać że temat jest niepotrzebny i dyskusja jest bezpodstawna.
Kurde ludzie na miłość boską-po to jest to forum żeby pisać na nim m.in. o takich rzeczach. A jak komuś się nie podoba temat to niech zwyczajnie nic nie pisze i nie zabiera głosu. Czy prowadzony jest jakiś ranking kto wiecej postów naisze czy co? Bo nie wiem jak inaczej to wyjaśnić.

Przyznaję, że jestem świeżynka jeśli chodzi o CzW i cennych informacji o rasie szukałem właśnie tutaj (no bo gdzie indziej). Ale od pewnego czasu przestałem, bo z forum wilczakowego zrobił się internetowy ring na którym można bezkarnie obrazić i wyzwać kogo się chce. A to strasznie głupie jest i już.

I jaką opinię o hodowcach budują sobie ludzie czytając te posty?

Nie ma głupich tematów-są tylko głupie odpowiedzi!
POwtarzam-jeśli ktoś nie chce brać udziału w dyskusji to niech sie nie zmusza. Niech nazywa swojego psa jak chce, byleby im z tym było dobrze.

Aaaaaaa-i jeszcze jedno-CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM!!! To chyba 2 klasa szkoly podstawowej...

A teraz coś w temacie
Uważam za pomysł totalnie patologiczny zeby wilczaki okreslac mianem wilczurów. Z tego wychodzi ze jestesmy hodowcami "rasy" ktora posiada polowa mieszkanców Polski. Bo wilczuru mozna spotkac wszedzie, w schroniskach, uwiazane pod sklepem i czekajace az ich pan skonczy piwo z kolegami, uwiazane na lancuchu przy domowej budzie...

Ja mam WILCZAKA, nie wilczura!!!
i wszystkim bede to powtarzał, bo mi sie chce i jestem z tego dumny!!!

Last edited by Kamoszka; 22-01-2009 at 20:14.
Kamoszka jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 01:05   #16
Kamoszka
Ardal Conall
 
Kamoszka's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Września
Posts: 309
Send a message via Skype™ to Kamoszka
Default

Quote:
Originally Posted by wilczakrew View Post
Nie Daniel nie pod każdym ale jak tak ripostujesz zasadnosć nazwy czechosłowacki wilczak to zmień nazwe hodowli. Bo raczej powinna się nazywać inaczej.
No tego jeszcze brakowało. Może trzeba stworzyć katalog nazw które można wykorzystać w hodowli?
...masakra

raz jeszcze apel : czytanie ze zrozumieniem!!!

Uważam, że Daniel ropoczął dobry temat, choć niektorym może się wydawać głupi. Ale jestem przekonany że taki nie jest. Bo po tym widać choćby to, że Danielowi i innym ludziom zależy na tym żeby nasze wilczaki nazywane były wilczakami a nie wilczurami. I ja do grona takich osób również się przyłączam.

Ale są rownież osoby, które temat uważają za bezsensowny i obojętne im chyba jest czy ich pies będzie nazywany wilczakiem czy mianem określającym wszystkie podwórzowce świata. (czy ktoś poczuł się urażony?)

Od razu przyszla mi do glowy zabawna historia. Moja 4 letnia siostrzenica jak byla mneijsza to mowila mi ze chce pieska z piana na glowie. Okazalo sie ze chodzilo o pudla
piesek z piana na glowie = pudel
Czw=wilczur...

NIE NIE NIE!!!

Ja mam wilczaka i chce żeby był on nazywany wilczakiem

oj sie narobiło...

z niecierplwością czekam aż mi sie jeszcze oberwie

WILCZAK-nie wilczur

Last edited by Kamoszka; 22-01-2009 at 01:16.
Kamoszka jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 01:14   #17
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Nie oberwie tylko systematyka FCI ma się nijak do tego tematu.
Więc tu nie ma znaczenia kto ma racje czy jej nie ma.
Bo jeśli ktoś woli nazwe wilczur to jego sprawa.
Jesli woli nazwe wilczek to tak samo.
Jeśli odpowiada mu Vlcak to ma do tego prawo.
W czasopismach fachowych powinno się używac nazw właściwych z ewentualnym podaniem nazwy spolszczonej ale poprawnej i takiej jaka funkcjonuje w ogólnym obiegu.
Jeśli chodzi o Daniela to dobrze wie o co mi chodzi bo już raz się doczepił o nazwe czechoslowacki wilczak zasłaniając sie systematyką FCI.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 01:26   #18
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Quote:
Originally Posted by wilczakrew View Post
Nie oberwie tylko systematyka FCI ma się nijak do tego tematu.
Więc tu nie ma znaczenia kto ma racje czy jej nie ma.
Bo jeśli ktoś woli nazwe wilczur to jego sprawa.
Jesli woli nazwe wilczek to tak samo.
Jeśli odpowiada mu Vlcak to ma do tego prawo.
W czasopismach fachowych powinno się używac nazw właściwych z ewentualnym podaniem nazwy spolszczonej ale poprawnej i takiej jaka funkcjonuje w ogólnym obiegu.
Jeśli chodzi o Daniela to dobrze wie o co mi chodzi bo już raz się doczepił o nazwe czechoslowacki wilczak zasłaniając sie systematyką FCI.
Grzesiek przeczytaj poco jest ta ankieta . Może kiedyś się dowiesz do czego będzie I niczym się nie zasłaniam tylko znam przepisy o których jak widać nie masz zielonego pojęcia.
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 02:11   #19
marchencki
Junior Member
 
Join Date: May 2008
Location: Złotoryja/Wrocław
Posts: 149
Default

Quote:
niemieckie słowo - wolfsberg to to samo co nasze wilczak

Wilczak - góra o wysokosci 637 m n.p.m. w Sudetach Środkowych w Górach Bardzkich.
Wilczak - to szczyt 707 m n.p.m. w Karkonoszach w obrebie Pogórza karkonoskiego.
Wilczak - przysiółek połozony w województwie małopolskim .
Wilczak - bazaltowy szczyt o wysokości 367 m n.p.m. na Pogórzu Kaczawskim.
Szukając etymologi słowa "wilczak" w języku polskim miałbym odnośnie niemieckiego "wolfsberg" pewną wątpliwość. Otóż mam przyjemność oglądać ostatnią z przytoczonych gór z okna w rodzinnej Złotoryi i w cieniu tej góry się wychowywałem. W Złotoryi i okolicach, jak i w opracowaniach dotyczących geografii Pogórza Kaczawskiego oficjalnie funkcjonuje ten szczyt jako Wilcza Góra, która to nazwa jest bezpośrednim tłumaczeniem niemieckiego Wolfs Berg. Nazwa "Wilczak" funkcjonuje potocznie wśród mieszkańców okolic. Od pewnego czasu nosze się z zamiarem wypytania dwóch znajomych historyków specjalizujących się w dziejach Złotoryi, od kiedy i skąd napłynęło na ten teren to określenie. Jak znajdę czas, żeby z nimi się spotkać, to na pewno poruszę ten temat. Jako ciekawostkę powiem, że w Złotoryi jest również Kozia Góra, którą potocznie nazywamy... Koziakiem. Postaram się również dotrzeć do wrocławskich akademików polonistów, może uda mi się skontaktować z prof. Miodkiem. Myślę, że jakby było to rozjaśnione to spór, o to czy CSV to "wilczak", czy "wilczur" byłby rozwiany. I choć dla psiaków większego znaczenia to nie ma, to pozwoliłoby uniknąć nieścisłości i niesmaków z nich wynikających. Jeżeli o mnie chodzi... zdecydowanie WILCZAK.
Pozdrawiam!
marchencki jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 07:02   #20
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default

Jak można napisać że oficjalne nazewnictwo FCI nie jest ważne? Równie dobrze można powiedzieć że oficjalny, zatwierdzony przez FCI wzorzec rasy nie jest ważny.
Wbijcie sobie do głowy raz a porządnie - jeśli masz psa rasowego, to FCI a potem ZK jest alfą i omegą.

I niezłe jest to:
Quote:
Ja mam WILCZKA, nie wilczura!!!
Tzn masz małego wilka a nie wilczaka?

Jak dla mnie wilczak może być. Wilczur to każdy jełop mówi na każdego onkowego psa ale jestem świadomy tego że 'wilczak' powstało takim lekkim picem, dla mnie poprzez spolszczenie oficjalnego 'vlcak' dla łatwiejszej wymowy.

aha, Grzegorz, jeśli dla Ciebie to jest takie obojętne, to dlaczego na wystawie w Świerklańcu jeśli dobrze pamiętam chodziłeś z wywieszoną na szyi taką wielką kartką jakiej rasy psem jest Czambor? Bo widzę tu wielką sprzeczność pomiędzy tym co robiłeś a tym co teraz piszesz.
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']

Last edited by btd; 22-01-2009 at 07:06.
btd jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:03.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org