Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Sport & trénink

Sport & trénink Českoslovenští vlčáci jako pracovní psi - jak cvičit, jak učit nové prvky, informace o soutěžích a zkouškách a výcvikových seminářích...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 28-04-2006, 14:43   #1
Jenik
Junior Member
 
Jenik's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Location: Praha
Posts: 97
Send a message via ICQ to Jenik Send a message via AIM to Jenik Send a message via MSN to Jenik Send a message via Yahoo to Jenik
Default Nejlepší pracovní jedinec roku 2005

Chtěl jsem zeptat, kdo sestavuje ten žebříček nejlepších pracovních jedinců? Já jen, že mi tam chybí třeba Ohnivák z Molu Es, který loni získal IPO 1(byla to ta nejnižší IPO zkouška,doufám, že jsem to napsal dobře)....Myslím, že by to byla opravdu škoda, kdyby o tom někdo nevěděl.....
Jenik jest offline   Reply With Quote
Old 28-04-2006, 23:06   #2
Horák
Junior Member
 
Join Date: Jan 2005
Location: Libochovice
Posts: 1
Send a message via ICQ to Horák
Default

Milý Jeníku, za loňský rok jsem výsledky soutěže 'Nejlepší pracovní jedinec' sestavoval já. Je velká škoda, že se o úspěchu Ohniváka z Molu ES dozvídám až v tuto chvíli-po vyhlášení výsledků. Všichni majitelé ČSV jsou vždy ke konci roku vyzváni, aby se této soutěže zúčastnili.
Ve většině případů mi podklady pošle průměrně osm lidí a pak hledám, pátrám, kde se dá. Nejsem děd Vševěd, proto mi i něco unikne. Přesto Ti děkuji za dotaz, připoměl jsi mi, že jsem zapoměl poděkovat Margo, která mi v této práci velice pomohla!

K.Horák
Horák jest offline   Reply With Quote
Old 30-04-2006, 11:02   #3
Jenik
Junior Member
 
Jenik's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Location: Praha
Posts: 97
Send a message via ICQ to Jenik Send a message via AIM to Jenik Send a message via MSN to Jenik Send a message via Yahoo to Jenik
Default

Quote:
Originally Posted by Horák
Milý Jeníku, za loňský rok jsem výsledky soutěže 'Nejlepší pracovní jedinec' sestavoval já. Je velká škoda, že se o úspěchu Ohniváka z Molu ES dozvídám až v tuto chvíli-po vyhlášení výsledků. Všichni majitelé ČSV jsou vždy ke konci roku vyzváni, aby se této soutěže zúčastnili.
Ve většině případů mi podklady pošle průměrně osm lidí a pak hledám, pátrám, kde se dá. Nejsem děd Vševěd, proto mi i něco unikne. Přesto Ti děkuji za dotaz, připoměl jsi mi, že jsem zapoměl poděkovat Margo, která mi v této práci velice pomohla!

K.Horák

Mily Kamile,

myslim, ze je to opravdu velika skoda, protoze zrovna s Ohnivakem Kamila Novakova opravdu hodne pracuje. Ale to je tedko jedno, hlavni je, ze jsem to sem napsal a ze lidi vedi, ze tu mate dalsiho psa, ktery ma IPO ktery dela cvckum dobre jmeno a o tom to je, ne? Nemyslim si, ze jsi ded Vseved, to, ze Ti neco unikne je normalni, spise mne prekvapuje, proc to Kamila neoznamila sama......
Jenik jest offline   Reply With Quote
Old 01-05-2006, 13:18   #4
rocco
REJPAL
 
rocco's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 226
Default

Jeníku - Kamila to sama neoznámila, protože není z těch, kteří vykřikují, co vše dělají. Mimo IPO se účastnila i MR ve skijoringu a x závodů v tomtéž - s Ohnivákem a Orkou. Děd vševěd není nikdo, i když si to mnozí myslí.
rocco jest offline   Reply With Quote
Old 02-05-2006, 07:09   #5
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Tady přece nejde o žádné vykřikování ale o propagaci plemene, to snad je každému rozumnému čévéčkáři jasné.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 02-05-2006, 07:38   #6
Tyna
Junior Member
 
Tyna's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Jihlava
Posts: 88
Send a message via Skype™ to Tyna
Default

Ahojte,

my jsme to taky prošvihli. Pořád jsem čekala, kdy se nějaká výzva objeví, ale nikde nic. Ve zpravodaji jsme to asi přehlídli, i když jsem to ani zpětně nenašla. Sice nemáme takovou zkoušku jako je IPO, ale patnáct bodíků by taky bylo dobrých...

Martina
Tyna jest offline   Reply With Quote
Old 02-05-2006, 08:59   #7
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

Bylo to ve Zpravodaji 4/05 na straně 10 (i Obsah na titulní stránce obsahoval samostatný titulek Soutěž o pracovního jedince roku ....str. 10).

Je mi líto, že to někteří přehlédli, protože je to opravdu škoda .
Helenasotis jest offline   Reply With Quote
Old 02-05-2006, 11:15   #8
Monika
Junior Member
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 346
Default Propagace

Myslím, že tady někdo velmi špatně chápe slovo „propagace“ ……ale když už, propagace není posvátná kráva, jak si někdo mylně myslí a ještě hůře prezentuje.

Každý chovatel a majitel dělá lepší službu plemeni, faktem samotným, že psa, lépe řečeno vychovaného psa, vlastní. Někdy pouze fakt, že si sousedovi děti chodí hrát s naším československým vlčákem je lepší pro vnímání plemene veřejností, než seznam psů se složenými zkouškami. A i každodenní návštěva „pohostinství :0)“ s dobře vychovaným vlčákem může být službou nade vše….
Jakákoliv zkouška na papíře, bez toho, že psa osobně znám, vím jakým způsobem cvičí, jakým způsobem ho majitel např. učil aport, obrany…….je pro mě jen zkouškou na papíře… Pro plemeno jako takové nemusí znamenat vůbec nic… pro chov – bez špatných či žádných vloh – nic svým potomkům nepředám…… a ti kteří psa osobně znají, figuranti, výcvikáři….lidé ze cvičáku, by si ČSV nikdy nepořídili, jelikož dobře vědí, jakými hroznými peripetiemi a úsilím majitel prošel, než zkoušku složil…..
Osobně jsem se svými vlčáky vždy cvičila, cvičím a zkoušky skládala….pro mě je však vlastní „projev“ psa a vlastní úsudek mnohem důležitější, než cokoliv jiného…a myslím si, že pro hodně lidí.
A jen ke Kamile. Kamila je skvělá a se psy to úžasně umí. Zkoušku IPO složila velmi úspěšně a sklidila obdiv rozhodčího a všech co ji znají…Svůj účel „propagace“ jak chce Pavel, tedy splnila a stále s Ohnivákem plní vrchovatě!

Vůbec nechci vyvolat tímto mým příspěvkem nějakou dlouhosáhlou diskusi a tím méně mám zájem nesmyslně diskutovat. Jen jsem měla pocit, že „zrcadlo je trochu pokřivené“ …….
Monika jest offline   Reply With Quote
Old 03-05-2006, 11:56   #9
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Myslím, že tohle téma Monika omylem nebo záměrně nechce pochopit. Samozřejmě, že propagace plemene je jakákoliv jeho prezentace. A klubová soutěž o nejúspěšnějšího pracovního jedince je jednou z jeho částí.
Je jasné, že Monika bude brojit proti všemu a všem, kteří něco udělají pro Klub. Bude hledat všechny možné i nemožné mouchy na činnosti Klubu a bude se snažit (a už se zdatně snaží) vše v lepším případě zlehčovat v tom horším kritizovat a pomlouvat.
Moniko, jde Ti o naše psy nebo o to, abys za každou cenu opět měla nějakou funkci v Klubu ?
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 03-05-2006, 19:43   #10
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Tato debata mi začíná opět připadat jako trošku zbytečná. Soutěž o nejlepšího pracovního jedince roku tu byla, je a snad i bude. Kdo chce výsledky poslat, pošle je - kdo ne, nepošle. Je to ale škoda, nejde totiž o žádné vykřikování nebo chlubení se. Dobře vychovaný pes v hospodě a na ulici udělá jistě reklamu plemeni ve svém okolí. Psi se zkouškou zase zavřou ústa těm, kteří tvrdí že je ČSV necvičitelný pes. Kamil Horák dává dohromady výsledky, které mu lidé zašlou, nad rámec toho shání i ty, co mu nezašlou. Za tuto práci se patří mu poděkovat. Že nemůže všechny obvolávat a ptát se, jestli složili nějakou zkoušku nebo byli na nějakém závodě, je snad jasné.

Karel Skoupý
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 04-05-2006, 07:18   #11
Tyna
Junior Member
 
Tyna's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Jihlava
Posts: 88
Send a message via Skype™ to Tyna
Default

Quote:
Originally Posted by Helena
Bylo to ve Zpravodaji 4/05 na straně 10 (i Obsah na titulní stránce obsahoval samostatný titulek Soutěž o pracovního jedince roku ....str. 10).

Je mi líto, že to někteří přehlédli, protože je to opravdu škoda .

Taky je mi líto, že jsme se nepodívali pořádně, protože víckrát se nám to už asi nepodaří.
Tyna jest offline   Reply With Quote
Old 05-05-2006, 11:00   #12
Bellinka
Junior Member
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 16
Default Pavle, Pavle

Quote:
Originally Posted by Pavel
Myslím, že tohle téma Monika omylem nebo záměrně nechce pochopit. Samozřejmě, že propagace plemene je jakákoliv jeho prezentace. A klubová soutěž o nejúspěšnějšího pracovního jedince je jednou z jeho částí.
Je jasné, že Monika bude brojit proti všemu a všem, kteří něco udělají pro Klub. Bude hledat všechny možné i nemožné mouchy na činnosti Klubu a bude se snažit (a už se zdatně snaží) vše v lepším případě zlehčovat v tom horším kritizovat a pomlouvat.
Moniko, jde Ti o naše psy nebo o to, abys za každou cenu opět měla nějakou funkci v Klubu ?
Já si myslím, že Monika tady nebrojí, pouze kritizuje a nutno poznamenat, že dost oprávněně, některé jedince , u nichž platí jedno známé přísloví - mluviti stříbro, mlčeti zlato! a nebo také prázdné sudy nejvíc duní! Pokud chceš člověka, který tady brojí a rejpe, tak máš tady jiné experty, ale zrovna Monika to není....A co se týče funknce? Rozhodně lepší, když Monika dostane funkci, než aby ji měl nějaký amatér, který si bude zahrávat s celou populací!Nezapomínej, že v současném klubu není nikdo, kdo má encyklopedické znalosti o populaci čsv!
Bellinka jest offline   Reply With Quote
Old 05-05-2006, 17:03   #13
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default Pavle, Pavle

Quote:
Originally Posted by Bellinka
Já si myslím, že Monika tady nebrojí, pouze kritizuje a nutno poznamenat, že dost oprávněně,
Hmmm. Je zajímavé, že kritizuje od té doby, co nemá žádnou funkci. Že nekritizovala např. krytí "černých duší", když byla členkou výboru ?

Quote:
Originally Posted by Bellinka
některé jedince , u nichž platí jedno známé přísloví - mluviti stříbro, mlčeti zlato! a nebo také prázdné sudy nejvíc duní!
Trochu Tvé přirovnání kulhá. Mluvíme o propagaci plemene a soutěži o nejúspěsnějšího pracovního jedince a nikoliv o tom, že by někdo měl vykřikovat do světa své úspěchy.

Quote:
Originally Posted by Bellinka
A co se týče funknce? Rozhodně lepší, když Monika dostane funkci, než aby ji měl nějaký amatér, který si bude zahrávat s celou populací!Nezapomínej, že v současném klubu není nikdo, kdo má encyklopedické znalosti o populaci čsv!
Tvá kritika je jistě závažná. A teď jen by bylo třeba vysvětlit, koho dalšího z Klubu znáš, že dovedeš posuzovat kdo má jaké znalosti a zkušenosti. Nebo by třeba stálo zato se představit aby Tvá slova měla alespoň nějakou váhu. Takhle jsou to jen anonymní výkřiky.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 09-05-2006, 08:35   #14
Bellinka
Junior Member
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 16
Default Pavle, Pavle

Quote:
Originally Posted by Pavel
Quote:
Originally Posted by Bellinka
Já si myslím, že Monika tady nebrojí, pouze kritizuje a nutno poznamenat, že dost oprávněně,
Hmmm. Je zajímavé, že kritizuje od té doby, co nemá žádnou funkci. Že nekritizovala např. krytí "černých duší", když byla členkou výboru ?

Quote:
Originally Posted by Bellinka
některé jedince , u nichž platí jedno známé přísloví - mluviti stříbro, mlčeti zlato! a nebo také prázdné sudy nejvíc duní!
Trochu Tvé přirovnání kulhá. Mluvíme o propagaci plemene a soutěži o nejúspěsnějšího pracovního jedince a nikoliv o tom, že by někdo měl vykřikovat do světa své úspěchy.

Quote:
Originally Posted by Bellinka
A co se týče funknce? Rozhodně lepší, když Monika dostane funkci, než aby ji měl nějaký amatér, který si bude zahrávat s celou populací!Nezapomínej, že v současném klubu není nikdo, kdo má encyklopedické znalosti o populaci čsv!
Tvá kritika je jistě závažná. A teď jen by bylo třeba vysvětlit, koho dalšího z Klubu znáš, že dovedeš posuzovat kdo má jaké znalosti a zkušenosti. Nebo by třeba stálo zato se představit aby Tvá slova měla alespoň nějakou váhu. Takhle jsou to jen anonymní výkřiky.


Milý Pavle, encyklopedické znalosti má Monika, nebo Jindra Jedlička, když je o nich řeč, nejsou to nějaká plemenářka z JZD nebo bývalý(či současný, to už nevím)koňák, který z veliké dálky viděl genetiku a s určitým člověkem se nemá rád jen díky zhrzené osobnosti... Ani jeden z nich nemá o genetice jako takové dostatečné znalosti, a hlavně s chovem zkušenosti jako Jindra s Monikou, aby mohli být ve vedení chovatelské komisi. Tobě vlastně Pavle můžu závidět....Lidi Tě žerou(ne ale všichni), ty jim motáš krásně hlavy, oni Ti věří, ty si děláš, co potřebuješ a manipuluješ tak s nimi, a vlastně oni dělají, co ty jim kážeš, když to přeženu, ale máš tu výhodu, že až se něco přihodí se zvířaty tady, a ono se to fakt přihodí brzy, tak ty řekneš, já za nic nemůžu, to oni. Trošku mi to připomíná nedávnou dobu... Ani bych se pak nedivil, kdybys pak rychle převlíknul kabát a začal lézt do zadku pak novým lidem...Taková typická lidská česká vlastnost....
Bellinka jest offline   Reply With Quote
Old 09-05-2006, 09:53   #15
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default Pavle, Pavle

Quote:
Originally Posted by Bellinka
encyklopedické znalosti má Monika, nebo Jindra Jedlička,
Je to hezké, že to zde píšeš. Znalosti výše dvou uvedených nikdo nikdy nezpochybňoval. Ale zajímavé je, že zřejmě velice dobře znáš zřejmě znalosti a zkušenosti všech ostatních, když si přisuzuješ právo, soudit kdo je jak odborně na výši.

Quote:
Originally Posted by Bellinka
Lidi Tě žerou(ne ale všichni), ty jim motáš krásně hlavy, oni Ti věří, ty si děláš, co potřebuješ a manipuluješ tak s nimi, a vlastně oni dělají, co ty jim kážeš,
Žeby další přírůstek do partičky Moniky Soukupové ? Vidím, že teorie spiknutí a "Velkého bratra" v pozadí, který jen lidi vodí jako loutky, velice dobře funguje a je velice nakažlivá.
K Tvým ostatním výplodům se asi nemá smysl vyjadřovat. Napadáš mne a ani nemáš tolik slušnosti aby ses představil, kdo jsi. Ať si opět udělá každý, kdo tohle čte, obrázek sám.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 09-05-2006, 11:34   #16
artus
Junior Member
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 91
Default

Ne že by bylo čtení osobních útoků nezajímavé a nezábavné, promiňte, ale toto téma mi připadá důležitější než možná někomu jinému. Zúčastnil jsem se několika posledních akcí, hlavně výstav a upřimně řečeno nevěřím svým očím kolik z předváděných jedinců čsv vykazuje tak evidentní bázlivost a jiné povahové nedostatky. Je to skutečně na pováženou a toto téma je pro tuto diskuzi jak stvořené, protože si nedokážu představit tyto jedince při výcviku natož při skládání zkoušek z výkonu. Jako předvádění pracovního plemene to tedy často v kruzích skutečně nepůsobí, když uvážím napádání rozhodčích, plížení se psů v kruhu se staženým ocasem a panický strach z rozhodčího při běžné prohlídce psa. Nejsem odborník, jenom se ptám: daří se stabilizovat povahu populace? Jsou jedinci se zkouškami z výkonu přednostně zařazováni do chovu? Není povaha důležitější než striktně vlčí exteriér? Čsv jsou krásní, přírodní a vlkům se podobající psi, ale plazící se strachy nevím jak jsou použitelní. Omlouvám se, nechci zobecňovat, ale není těchto jedinců příliš? Fandím těm kteří to dotáhnou s čsv ke zkouškám a smekám.
Ahoj Dan
artus jest offline   Reply With Quote
Old 09-05-2006, 12:30   #17
Bellinka
Junior Member
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 16
Default

Vidíš Pavle, to je to, co ty nikdy nepochopíš, nebo pochopit nechceš! Já nejsem žádný přírůstek do žádné partičky, mám svůj názor a neříkám, že vše, co se teďko děje je špatné. To mne staví do jakési mezipartičky...Možná si nakonec založím svoji vlastní partičku, aby toho nebylo v klubu málo! Podotýkám, že s tím, jak krásně jsou chovné páry sestavovány a hlavně, co z nich vyrůstá, by se měl každý přesvědčit osobně. Ano, nejzedím na tábory, ano, nechodím na bonitace, ale stýkám se s majiteli čsv, a to jak majiteli z "Tvé"partičky, tak "Moničiny" partičky, ale s bázlivostí a s tím spojenou agresivitou je to bohužel pravda. Bezproblémových čsv neznám mnoho, zato problémových čsv znám opravdu hodně. Agresivní na psy, nevypočitelné jednání...Co je to platné, že exteriér je lepší, když ten zbytek se zhoršuje. Ono je při šlechtění vždycky jednodušší šlechtit na exteriér než na povahu....
Bellinka jest offline   Reply With Quote
Old 09-05-2006, 14:24   #18
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Bellinka
Vidíš Pavle, to je to, co ty nikdy nepochopíš, nebo pochopit nechceš!
Ne, já skutečně nepochopím člověka, který se prezentuje svými znalostmi lidí v Klubu, znalostmi psů, kritizuje jiné a poměrně ostře je napadá ale přitom není ochoten odhalit svou identitu. Pokud nepatříš k žádné "partičce", a jsi tak objektivní, jak píšeš, proč se za svou identitu stydíš a skrýváš se jen za přezdívkou ?
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 10-05-2006, 09:50   #19
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default

Je smutné vidět, jak dokážou někteří jedinci otrávit takřka kohokoliv, kdo by chtěl s ČSV něco dokázat.

Soutěž Nejlepší pracovní jedinec roku by měla sloužit především pro důkaz, že ČSV zůstává plemenem pracovním a také motivovat další majitele, aby se pokusili následovat a cvičit také - alespoň tak jsem tuto soutěž pochopila já. Chápu, že plemeno není v takové populační situaci, aby bylo možné dát zkoušky jako podmínku pro chovnost. O to víc by mělo být důležité, že zkoušky někdo skládá. Snad se někdy dostaneme do pozice, že nějaká zkouška - a teď nemám na mysli vytrvalostní běhy - bude podmínkou pro chovnost alespoň u psů.

A s Monikou tedy v tomto nesouhlasím - jakákoli zkouška pomáhá v propagaci plemene! ČSV, které složí byť úplný základ, třeba ZZO, je v dnešní době hodné obdivu. Na cvičištích je momentálně taková situace, že když se někde objevím s ČSV, lidé se mi skoro smějí. Až začneme cvičit, smích je přechází, ale i tak je to otřesné. Ze začátku mne to skoro odradilo, měla jsem strach někam dojít, protože si na můj účet výcvikáři dělali vtípky.

Před dvěma týdny jsem se psem skládala ZPU1. Reakce přihlížejích byly zajímavé. Asi tři lidi mi řekli, že v životě neviděli ČSV takto cvičit. Na jednu stranu jsem byla ráda za poklonu, ale na druhou mi bylo velice smutno - protože ZPU1 nepovažuji za nějak obtížnou zkoušku a rozhodně ne za svoji finální metu.

Proč si ČSV tuhle pověst na cvičácích udělali? Odpověď je jednoduchá. Dnes jsou důležité výstavy a exteriér. Pracovní upotřebitelnost šla stranou, je smutné vidět, že spousta mladých psů už ani nemá vlohy a chuť obranařit. Dokud se s tímto nezačne něco dělat, budeme klouzat po šikmé ploše níž a níž. Stačí se podívat na inzeráty - všude samý "žampion", ale zkouška žádná. A zájemci o štěňata si myslí, jak je exteriér důležitý. Sami si asi přiznáte, že dost titulů se dá "vyjezdit". Neděláme z výstav mnohem víc, než by měly být? Na úkor upotřebitelnosti, povah, zdraví... Na úkor pověsti celého plemene.

A v takovéto situaci přijde někdo, kdo bude rýpat i do těch, kteří se snažili. Hádky které se dějí v klubu mne nezajímají, ani jim nerozumím. Mě zajímá plemeno a vím, že mu ty hádky ubližují. Soutěž Nejlepší pracovní jedinec roku považuji za úžasnou a doufám, že bude i po této nechutné peripetii zachována. Nechcete si léčit svoje mindráky jinde?

Skládám holt kažému, kdo se s ČSV pokouší cvičit.
Dayen jest offline   Reply With Quote
Old 10-05-2006, 10:20   #20
Bellinka
Junior Member
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 16
Default

ČSVlku, já také skládám holt každému, kdo s čvčkem něčeho dokázal, vím sám, jak je obtížné s takovým psem cvičit. NIKDY JSEM NEŘEKL, ŽE NE!Co si ale budeme namlouvat, každé čvčko má na to, aby v pohodě udělalo ZZO nebo ZOPku. A to, že s čvčkem lidi málo cvičí není chyba plemene, ale lidi, co si jej pořizují. ČSV sice bylo bráno jako plemeno, který se hodilo na výcvik, ale některé povahové rysy jsou silné a těžko se odbourávají. ČVČKO nebude cvičit jako BO nebo NO, nebude štěkat na povel tak, jako NO (až na světlé vyjímky), v obranách se také patrně narazí na problém, ale hlavní by pro majitele neměly být zkoušky, ale především pohodový vyrovnaný pes, a to jej na cvičáku nenaučíš!Aspoň mám takové zkušenosti...Znám desítky, možná stovky psů(nejen ČSV, ale i různé),kteří sice fungují na cvičáku, ale mimo něj jsou absolutně nepoužitelní - bez vodítka a náhubku nefungují. Proto vždycky raději upřednostním vychovaného psa, před psem ze cvičáku se zkouškama. Samozřejmě, nejlepší je varianta obojího, ale ruku na srdce, opravdu se tomu tak děje?
Bellinka jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org