Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Sport & trénink

Sport & trénink Českoslovenští vlčáci jako pracovní psi - jak cvičit, jak učit nové prvky, informace o soutěžích a zkouškách a výcvikových seminářích...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 12-12-2003, 08:21   #1
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default o zkouske ZVP

Ahoj dla Czech,
ja chtela by zdat egzamin zkousky ZV 40 km.No w terminaze niet informacii o tej zkouske.Moze ktosz we kedy bede ta zkouska w Czech?
Pavel-ty wiesz?
Ahoj Daiva i Harka z Litwa
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 12-12-2003, 09:15   #2
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default Re: o zkouske ZV

Quote:
Originally Posted by wolfin
Pavel-ty wiesz?
Bohužel nevím a, mezi námi, mne to ani nezajímá. Osobně si myslím, že ZVP není žádnou zkouškou, protože nic nepřezkušuje, ani vytrvalost psovoda (protože se mohou střídat 2), ani psa (pro něj je 40 km běžnou zátěží). Skutečnou vytrvalostní zkouškou jsou zkoušky VZ, které skládají záchranářští psi (tam je to o skutečné spolupráci psa a psovoda, protože se psem může zkoušku absolvovat pouze jeden psovod, navíc pro záchranáře má zkouška platnost pouze 12 měsíců, takže ji musí skládat každý rok znovu).
Ale ZVP je , myslím, jen takovou náhražkou, jejímž složením chtějí majitelé psů, kteří nic neumí, dosáhnout účasti v pracovní třídě na výstavách popř. dokonce na titul šampióna, kde je zkouška předepsána, což je docala tragédie pro pracovní plemeno
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 12-12-2003, 11:27   #3
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Pavel, dovolim si s tebou nesuhlasit. Je pravda, ze 40 km nie je ziadnou extra skuskou vytrvalosti, ale uz to skuska je (a umoznuje postup do narocnejsich skusok). Na rozdiel od u nas povinnych zabehnutych 40 km pre pripusatenie do chovu je totiz limitovana casom. To ze sa psovodi mozu striedat je podla mna logicke - skusa sa vytrvalost psa a nie psovoda, a pretoze je trasa urcena pre pohodlny beh psa, automaticky to znamena znacne nepohodlie pre cyklistu.

Je pravda, ze skuska vytrvalosti SVP1 je nieco diametralne odlisne od IPO1, ale na druhej strane podobne je to aj so skuskou agility A1. Niekto by mohol povedat ved to nie je praca, napriek tomu plati pre pracovne plemena podobne ako zachranarska ci "poslusnostna".

Ja si myslim, ze mozeme byt radi, ze nam tu skusku uznali. Tak ako je dobre stretavat sa a umoznovat ludom co nechu robit seriozny vycvik zapajat sa do aktivit klubov (a pisat o tom clanky do Psa), je dobre tym istym ludom umoznit ziskat so svojim psom sampiona krasy. Cim viac typov skusok je k dispozicii tym lepsie, tym vacsia sanca, ze pes ktory ma predpoklady ako fyzicke tak i dusevne, ziska zasluzeny titul krasy. Ani od ludskych missiek sa predsa nechce aby vedeli perfektne varit (co je podla mna dolezitym aspektom zenskosti) - staci ked preukazu ze proste nieco vedia. A povedz ze nase plemeno je horsie od nejakych Missiek!

A este jedna vec - nase plemeno ma ako svoju velmi vyraznu vlastnost uvadzanu prave vytrvalost. Tak preco ju neskusat?
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 12-12-2003, 11:28   #4
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Ok.No to dlaczego ta zkouska jest jak egzamyn pracowny dal Int CH.A jesly muj pes niekousa pozoranta i niemoge met egzamin IPO-to co mamy niemat i Int Ch?
A s tym faine bylo ze F.C.I oficalne zrobily jak egzamin pracowny-IPO FH-dla psow ktere niekousa.
Jak to pro tebe Pavel?
Ahoj
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 12-12-2003, 13:28   #5
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default Re: o zkouske ZV

Quote:
Originally Posted by Pavel
Osobně si myslím, že ZVP není žádnou zkouškou, protože nic nepřezkušuje
Také nesuhlasim... Myslím, že ZVP potřebujeme. A každý mel by ji udělat. 40 km není moc, ale jsem již viděla CSV, ktere jsou za těžké a by ti zkoušku neudělaly...

V každým případě ne na "výbornou"....
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 12-12-2003, 19:04   #6
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default Re: o zkouske ZV

Quote:
Originally Posted by Margo
Myslím, že ZVP potřebujeme. A každý mel by ji udělat.
Sašo a Margo,
asi jsem se špatně vyjádřil (teď když to čtu, tak ne ASI ale URČITĚ ). Nemám nic proti jakékoliv aktivitě s ČsV. Ať jsou to vytrvalostní závody, agility, mobility IPO nebo TART. Jde o jinou věc. Nebránil bych se, jak naznačuje Margo, zavést ZVP jako povinnost pro chovnoat. Potud je vše OK a každé prověření schopností psa je dobré. Na ZVP mi vadí, že je v současnosti uznána jako řádná zkouška pracovního plemene (bohudíky naši psi jsou mezi tato plemena stále počítáni, i když to některým moc nevoní). ZVP nemá s pracovními schopnostmi našich psů prakticky vůbec nic společného. Pokud by ZVP byla vyžadována např. u plemen "saňových" (malamut, hasky atd.), bylo by vše OK. Ale naši psi by měli mít větší schopnosti, než jen uběhnout 40 km.
V té souvislosti Saša zmínila výstavy. Já mám, Sašo, na tohle trochu jiný a možná extrémní názor. Ale zkus se nad mým názorem trochu zamyslet.
ČsV je pracovní plemeno. Hned v úvodu standardu stojí "všestranně použitelný". Výstavní hodnocení není jen o tom, jak pes lahodí oku rozhodčho, ale především o tom, v jakém je souladu se standardem. V krajnm případě, pokud tuto myšlenku dovedeme ad absurdum, by na výstavu měli mít v přístup jen ČsV (týká se to všech pracovních plemen), kteří jednoznačně prokázali svou "všestrannou použitelnost". Potom by vlastně v pracovních plemenech byla pracovní třída nadbytečná. A jen na okraj, některá plemena, právě proto, že nejsou pracovní ani pracovní třídu nemají povolenu a to i přesto, že se najdou jedinci tohoto plemene, kteří mají zkoušky (např. donedávna Akita Inu).
Pokud už jsme tak benevolentní a vytsavujeme psy, kteří neprokázali splnění standardu v tomto bodu, měli bychom být alespoň dostatečně přísní pro třídu pracovní. Do ní by měli jít jen skutečně PRACOVNÍ psi. Neříkej mi, že pes se zkouškou ZVP, ZOP, ZZO nebo podobnou je pes pracovní ??? Za vším je jen a jen honba za tituly a kšeft se štěňaty po takových jedincích. Vím, že je to nepříjemné, něco takového číst, ale přiznejme si to.
A jako důkaz nesmyslnosti těchto podmínek neuvedu cizího psa, ale právě svého, protože s ním jsem titul získal právě jen kvůli tomu, abych nesmyslnost celého systému dokázal. Bohužel náhle odešel letos v září do psího nebe a tak jsme to celé nedotáhli do extrémních konců.
Hoky, který na bonitaci byl hodnocen známkou P14 získával běžně na výstavách v zahraničí i u nás "výbornou" nebo "velmi dobrou". Jeden jediný rozhodčí se za celou jeho kariéru odvážil mu dát "dobrý" (i když váhal a takřka se mně ptal, zda mi to nebude vadit) - a tím byl Ing. Štefík a já před ním právě kvůli tomu hluboce smekám. A tenhle můj Hoky (P14) se stal šampionem Polska, složil zkoušku ZOP a byl tak vystavován v pracovní třídě. A to i přesto, že všichni věděli, že před figurantem na cvičáku utíká. Pravdou je, že Hokýsek byl výborný stopař a jen mou vinou se nedostal ve svých schopnostech výše. Ale na to neměl žádný "papír" a tak na toto splnění znění standardu nemohl být brán zřetel.
A podívej se někdy na výstavy opravdu kritickýma očima. Kolik psů nastupuje do kruhu se staženým ocasem, kolik jich nesplňuje standard a přesto jsou hodnoceni "výbornou". A kolik jich nastoupí v pracovní třídě a nic neumí.
Trochu jsem se rozepsal, ale jen jsem chtěl vysvětlit své stanovisko. Nejsem tedy proti ZVP jako takové. Rádi si podle ZVP zazávodíme na jednom z našich setkání. Ale jako zkoušku, která prověřuje u našich psů jejich "všestranné schopnosti" ji skutečně necítím.

Pavel
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 12-12-2003, 19:19   #7
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default Pavel

Ano mas pravsu, ze na vystavach najma zahranicnych su posudzovane ako vyborne psy ktore by nemali byt ani velmi dobre. To je chyba organizatorov (podla mna), ze deleguju rozhodcov, co nemaju prax v danom plemene. Tiez existuju opacne extremy - moja sucka, (tiez uz blahej pamati) dostala na medzinarodnej vystave v Brne posudok "prilis svetle oko".

Tiez mas pravdu, ze ZVP 1 je skuska velmi jednoducha. Ja by som ako jednotku dala 70 km ale mna sa nikto nepytal, ze ano. Na druhej strane SVP 2 a 3 uz naozaj vytrvalost psa overuju dokladne. Nedaju sa spravit ak netrenujes, nemas psa nauceneho spravne behat pri bicykli a robis caste alebo dlhe prestavky. Je pravda ze ani tie neoveruju vseobecnu vyuzitelnost psa, ale to neoveri ziadna existujuca skuska (podla mojich vedomosti - pripustam ze sa mozem mylit). Vzdy sa skusa niektore z moznych vyuziti. Ked ale pozries na plemeno ako celok, a povies - aha, taketo skusky su s nimi bezne robene, mozes naozaj povedat ze plemeno je velmi siroko vyuzitelne.

Ano, brat psa s SVP 1 ako pracovneho psa je trosku silne, ale aj brat psa s A1 ako pracovneho je takisto neprimerane. S Kei sme spravili A2 takze viem o com hovorim. Mozno by mohli byt ako pracovne brane psy s vyssimi stupnami skusok. Mozno by nebolo od veci to navrhnut niekomu kompetentnemu, mozno je to len moj sibnuty napad.

Este jedna vec - SVP1 ma jednu vyhodu. Ak ma majitel ineho plemena nadejneho sampiona krasy a sam nie je schopny/ochotny so psom absolvovat skusky z vykonu, moze ho dat vycvicit. S CVckom tu mas problem - je zname ze tazko nesu takzeto zmeny a navyse asi stale nie je dost beznych vycvikarov, ktori by boli ochotni CVcko vycvicit specialne za ucelom ziskania pracovnej skusky kvoli sampionatu.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 12-12-2003, 21:38   #8
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default Re: Pavel

Quote:
Originally Posted by saschia
Ano mas pravsu, ze na vystavach najma zahranicnych su posudzovane ako vyborne psy ktore by nemali byt ani velmi dobre.
Sašo, nejen v zahraničí. Podívej se na výsledky speciálních a klubových výstav v ČR a SR, kde by měly být měřítka nejpřísnější. V a VD se tam jen hemží. A když si přečteš výstavní řád, kdo má dostat tyto známky tak zjistíš, že většina našich psů, vystavovaných se velimi blíží ideálu plemene a v nejhorším má malé nedostatky, nikoliv však vady. A nemusíš ani to. Stač srovnat bonitační kód psa a jeho hodnocení na výstavě. Měly by být stejné a pes s P3 by nikdy neměl dostat V, vždyť obojí je hodnocení psa vzhledem k jeho souladu se standardem. A CAC, CACIB, to by měly být tituly udělované opravdu jen velice výjimečným jedincům. Přitom se to jimi ve výsledcích jen hemží.

Quote:
Originally Posted by saschia
Je pravda ze ani tie neoveruju vseobecnu vyuzitelnost psa, ale to neoveri ziadna existujuca skuska (podla mojich vedomosti - pripustam ze sa mozem mylit). Vzdy sa skusa niektore z moznych vyuziti. Ked ale pozries na plemeno ako celok, a povies - aha, taketo skusky su s nimi bezne robene, mozes naozaj povedat ze plemeno je velmi siroko vyuzitelne.
Opět zdůrazňuji, že nemám vůbec nic proti tomu, pokud se bude s ČsV běhat. Jistě je dobré, pokud se s našimi psy dělá co nejvíce. Ale uběhnutí 40 km není ověření jeho pracovních schopností. Chápu a schvaluji, že v SR je ZVP nutná k uchovnění, protože ověřuje alespoň v základu jednu (pouze JEDNU) důležitou požadovanou vlastnost našich psů - vytrvalost. Ale všestranné zkoušky existují (ZVV, IPO SchH, TART). A není jistě účelem, aby každý pes byl špičkový všestranný jedinec. Ale nemohu si pomoci, do pracovní třídy by měli nastupovat psi, kteří mají prověřeny pracovní schopnosti. Tzn. např. obranářské, stopařské, záchranářské atd. Ale ani agility ani vytrvalost není ověření pracovních schopností psa. To už mohu potom uvažovat o coursingu, jako o ověření pracovní schopnosti. A schopnosti psa, využívané v coursingu (na rozdíl od agility nebo ZVP) mohu teoreticky v praxi skutečně využít (lov zvěře).

Quote:
Originally Posted by saschia
Ano, brat psa s SVP 1 ako pracovneho psa je trosku silne, ale aj brat psa s A1 ako pracovneho je takisto neprimerane. S Kei sme spravili A2 takze viem o com hovorim. Mozno by mohli byt ako pracovne brane psy s vyssimi stupnami skusok. Mozno by nebolo od veci to navrhnut niekomu kompetentnemu, mozno je to len moj sibnuty napad.
V tomto se naprosto shodujeme. Ale zkus to navrhnout. U nás se jedna delegátka se zlou potázala, když na konferenci navrhla aby k uchovnění (v počátku jen u psů) byla nutná alespoň zkouška ZOP. Prostě ti, co chtějí jen sbírat tituly, množit psy a prodávat je draho budou vždy tvrdě proti.

Quote:
Originally Posted by saschia
Este jedna vec - SVP1 ma jednu vyhodu. Ak ma majitel ineho plemena nadejneho sampiona krasy a sam nie je schopny/ochotny so psom absolvovat skusky z vykonu, moze ho dat vycvicit. S CVckom tu mas problem - je zname ze tazko nesu takzeto zmeny a navyse asi stale nie je dost beznych vycvikarov, ktori by boli ochotni CVcko vycvicit specialne za ucelom ziskania pracovnej skusky kvoli sampionatu.
Tak v tomto bodě mám, musím říci, naprosto jasný názor. Psa si kupuji s tím, že je to můj společník a nikoliv jako "výrobní prostředek" nebo "sportovní náčiní". Nemám rád lidi, kteří si nechávají psa vycvičit. Stejně tak nemám rád, když si někdo nechává psa předvádět na výstavě. Já mám ke svým psům úplně jiný vztah. Já a pes jsme partneři a "tým". Takže stejně tak, jako pes může pokazit mou práci, tak mohu já pokazit práci jemu. Ale to je v každém týmu tak. Mnohem více ocením psa a jeho majitele, kteří složí ZM, než psa, který má IPO3, ale vše s ním cvičí a skládá jeho trenér, bez přítomnosti pána. A stejně tak i na výstavách.
Jsem na své psy hrdý na takové jací jsou a nikdy bych je nenechával někomu na výcvik nebo na předvádění na výstavách. Lidé, kteří to dělají, to evidentně dělají jen pro ty tituly a nikoliv pro radost ze života se psem.

Pavel
Pavel jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org