Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Standard plemene a bonitace

Standard plemene a bonitace Jak by měl vypadat typický vlčák, poměřování a komentáře ke standardu plemene, informace o bonitacích a svodech...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 21-04-2010, 12:25   #61
Janiz
Junior Member
 
Janiz's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 237
Default

No já si spíš vždycky snažím říkat že je to tím jak je toho při tom svodu hodně a je stres. Snažím se nebrat to nijak osobně, ale nejsem tak suverenní typ abych to dokázala uplně hodit za hlavu.

Zajímavý ale je, že na výstavách se mi to neděje. Nevím jestli jde o to jak je to řečeno nebo jestli výstavám nepřikládám takovou důležitost.. Může být.
I tak mě ale docela překvapuje když pes, který je zvyklý se předvádět a chodit po výstavách a je tam naprosto v pohodě(teď nemluvím o žádném z mých psů), má na bonitaci problém. V tom případě bych skoro netvrdila že je to chyba přípravy. I když nebyla jsem na místě komise.
Janiz jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 12:37   #62
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Spousta lidí se psy bonitaci nacvičuje, jenže to jsou v klidu, protože při nácviku "o nic nejde". Pak přijdou na "ostrou" bonitaci a jsou na sesypání, třepou se jak ratlík. Jak se má potom chovat pes?

Někdo bonitaci nenacvičuje a v pohodě ji dá. Ale někdo na to kašle, a pak přijde se psem který si "není jistý v kramflecích", sám je nervózní a to je pak teprve legrace. Snahou bonitační komise není psa vyhodit, ale zbonitovat ho. Snaží se kolikrát i všemožně pomoct, ale někdy to prostě nejde. Není možné zkoušet bonitovat psa celý den, jsou tam i další. A když tam přijde takových psů (a někdy i majitelů co psa nezvládají) nedej Bože pět šest po sobě, tak je to celkem náročný. První rána košem je v pohodě, ale ta třicátá už "tak trošku" bolí.

Moje rada je nacvičovat a až půjdete na bonitaci - keep smiling. Pes velmi dobře vnímá Vaše rozpoložení, takže buďte klidní, ale rázní. Nejdete na zkoušku nebo na pohovor k šéfovi. Všichni kteří s Vámi budou v kruhu včetně Vás mají v tu chvíli stejný cíl - zbonitovat psa.

Další samostatnou kapitolou jsou testy povahy. Vždy jde na ukázku napřed "nástřelák", ale mě to přijde, že lidi se na to asi nedívají. Jinak si nedokážu vysvětlit, že spousta jich dělá všechno úplně jinak, než bylo ukázáno. O tom že málokoho napadne svého psa povzbuzovat nemluvě, a když už, tak povzbuzují jak na pohřbu. Není potřeba se stydět, československým vlčákům je potřeba trošku "přehrávat" - radost musí být jasně radostná, zákazy důrazné, povzbuzení nesmí uspávat. A když někomu není něco jasné, stačí se předem zeptat. Nikdo nikoho "neukousne".

Karel S.

Last edited by alexa; 21-04-2010 at 12:50.
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 12:44   #63
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

my sa na bonitáciu pripravujeme a chcem sa spýtať, či niekto nemá nejaký návrh, ako si doma spraviť posuvné meradlo... krajčírsky meter je dostupný, prikladať konárik namiesto merania alebo niečo iné k psovi je OK, len predsa to meradlo je trošku iná vec. konce sa točia a celé je to pre psa také divné... chcela by som to skúšať už aj takto - reálnejšie, pretože na toto je pes už zvyknutý.
ďalšia vec je, že konkrétne môj pes je suverén, ničoho sa nebojí. z výstav a zo zvodu, ktorý absolvoval v 15 mesiacoch viem, že moju nervozitu neskutočne preberá na seba. skúsiť chcem to, že by som sa schovala a držal by ho niekto druhý. bonitáciu odkladám aj kvôli tomu, že som si nie istá, že to zvládne. povahu na kolíku a streľbu ľavou zadnou, ale držať pri meraní... to neviem.
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 12:45   #64
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Mě taky překvapil. Zkoušely jsme nejdřív pomalu, po dobrém, dokonce s ním šel páníček trochu běhat ven, aby se pejsek "uštval" a potom šel na řadu jako poslední, ale nezabralo to. Taky ho znám jako pohodáře, na výstavách naprosto v pohodě, kamarádskej...... Možná je to proto, že tam chyběla panička, která s ním většinou chodila. Třeba si z páníčka nic moc nedělal. Těžko soudit, do hlavy mu nevidíme....
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 12:56   #65
Janiz
Junior Member
 
Janiz's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 237
Default

Jo, v podstatě souhlas s Karlem, Leilou i Hankou.
Jen k testu povah mám možná trochu jiný názor, myslím si, že ten by se nacvičovat v podstatě neměl, aby to mělo vypovídající hodnotu. A s tím povzbuzováním u testu povahy si taky nejsem jistá. Na obraně je to něco jiného, ale tohle by měl být test povahy a ne obrana.. I když možná namítnete že proto je tam pak i ta část bez pána.
Janiz jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 14:12   #66
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Já osobně jsem toho názoru, že nacvičovat vůbec není na škodu. Ale chce to nacvičovat ne konkrétní situaci na konkrétním místě (nebo třeba psa u kolíku týden mlátit za každé couvnutí a tím ho donutit, aby na bonitaci neuhnul, ačkoliv má strach, že by se pos...), ale modelovat situaci s různými lidmi, na různých místech a za různého počasí. Podle mě je dobrý trénink třeba to, že uvážete psa u krámu. Kolem chodí hafo lidí, dělají na něj posuňky, mlaskají a kdovíco ještě, někdo ho třeba zkusí pohladit... Čím častěji se v podobné situaci octne, tím lépe ji pokaždé zvládne a stane se pro něj běžnější. A hlavně se mu tím ta povaha vylepšuje, takže pak není mistr světa jen na cvičáku u kolíku, ale i na václaváku, v metru nebo na nádraží, kde kvílí brzdy. Je to pořád o tom samém. Socializace a zvykání na nejrůznější prostředí a podněty. (Pravda, některým ani to bohužel nepomůže.)
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 14:46   #67
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

o tom jsme se myslim bavili loni po bonitaci. ja jsem teda taky proto,aby reakce u koliku byla nenacvicena. socializace od stenete na vsechno mozne mi prijde jako neco trochu jineho,tam je to dulezite hodne.ale to nacvicovani u koliku mi prijde,jakoze se lidi snazi dostat co nejlepsi hodnoceni a o povaze to nic nevypovida.ale to je muj nazor. ja na bonitaci trenovat mereni nebudu,spis se budu snazit,abych byla v klidu ja a pak bude v klidu i arwen.taky bude o rok starsi,mozna i po vice haranich,no necham se prekvapit.
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 15:08   #68
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Mluvil jsem o nacvičování měření, ne kolíku. Povzbuzování při kolíku ale na místě je. Když Tě na ulici někdo napadne, tak asi taky psa povzbudíš aby Tě bránil a nenecháš to čistě na něm. Páneček by měl navíc být pro psa oporou, a jak bylo výše správně napsáno, rozdíl mezi chováním s pánečkem a bez něj se na bonitaci posuzuje taky.

Dobře socializovaný pes, který aspoň trošku ví do čeho s měřením jde a je zvyklý na různé "ochmatávání" od různých lidí by neměl mít nějaký zásadnější problém, pokud nebude mít psychický problém při bonitaci jeho páník . Vím že se to lehce řekne, ale nějaké té nervozity se člověk těžko zbavuje.

Nácvik měření samotného pomůže nejen psovi, ale taky majiteli - půjde na bonitaci trošku klidnější, zjistí předem jak psa při tom a onom chytit, jak ho narovnat atd. Psa který dobře drží, jeho jedinou starostí je případně olíznout posuzovateli nos a jeho majitel ví jak se k měření postavit je pak radost měřit, nehledě na to že je za dvě tři minuty hotovo. I teď v Roudnici jich pár takových bylo.

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 16:20   #69
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Alissea View Post
No právě na to narážím, jak někdo může říct o někom, že to netrénovali. Copak ti naši společníci nemaj vlastní hlavu. Proto se mi zdá ftipný, když někdo napíše, že pes dělal bordel= nebyl připravenej.
Možná jsi tak úplně nepochopila, v čem nácvik spočívá. Ten není o tom, že Ty změříš psa. Trénovat se musí s úplně cizím člověkem, který psa měří. A určitě to nejde natrénovat za jedno odpoledne.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 16:25   #70
sdivokoukrvi
Member
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 674
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Možná jsi tak úplně nepochopila, v čem nácvik spočívá. Ten není o tom, že Ty změříš psa. Trénovat se musí s úplně cizím člověkem, který psa měří. A určitě to nejde natrénovat za jedno odpoledne.
Já to i s cizejma lidma trénuju od malička(poprvé měřidlo viděla ve 4 měsících) a stejně je schopná vyšilovat, co je nácvik chápu moc dobře.
Dneska je jí nějakejch 13měsíců. Takže o nácviku za jedno odpoledne se nedá mluvit

Last edited by sdivokoukrvi; 21-04-2010 at 16:33.
sdivokoukrvi jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 16:28   #71
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Monika View Post
Za žalobu na Klub jen těžko mohu, pokud jsem ji nepodepsala.
Za " zápis Mutar " jen těžko mohu, pokud můj podpis nestačil k jejich zapsání!
" Registry " nechovám, nejsem majitelem F1 a nikdo v ČR do registru nezapisuje, pokud ti není známo.
Ano, to už řekl jeden československý "klasik" - "nič som nepodpísal"

Quote:
Originally Posted by Monika View Post
Za trestní oznámení mohu, neb Ty jsi mi e - schránku po léta vykrádal!
Moniko, uklidni se, tohle nařčení se tu už 1000x řešilo a řešila ho na Tvůj popud i kriminálka a dospěla k opaku, než tvrdíš. Tak už s tím přestaň otravovat vzduch.


Faktem je, že můj návrh na hodnocení barvy očí podle vzorníku barev jsi tehdy na schůzi první odmítla Ty.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 16:40   #72
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Alissea View Post
Já to i s cizejma lidma trénuju od malička(poprvé měřidlo viděla ve 4 měsících) a stejně je schopná vyšilovat, co je nácvik chápu moc dobře.
Dneska je jí nějakejch 13měsíců. Takže o nácviku za jedno odpoledne se nedá mluvit
Pak je tam problém o kterém píše Karel. Pes prostě cítí z Tebe problém a tak se taky tak chová. Je to i o důvěře psa k majiteli. Já jsem s mými psy nikdy ani měření, ani kolík netrénoval. Ale protože mi věří (Dany až trochu slepě ), tak prostě stačilo v kruhu klidnáým hlasem říct "klid" a psi viděli, že přestože se kolem nich děje něco, co neznají, o nic se zřejmě nejedná, když já jsem klidný a uklidňuju je. Nebuď nervák a uvidíš, že se to zlepší
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 16:48   #73
sdivokoukrvi
Member
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 674
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Nebuď nervák a uvidíš, že se to zlepší
u nás je to trochu naopak, sem-li nervní, čuba sklidní až mě často svým jednáním překvapí
sdivokoukrvi jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 16:54   #74
Stela
Junior Member
 
Join Date: Sep 2006
Location: Smrček
Posts: 255
Send a message via ICQ to Stela
Default

Terko a ostatní nic si z toho nedělejte.... Moje první fena párkrát měřidlo v Jevišovicích viděla a nic, střelbu taky zná a nic, lidi co byli u bonitace jí nevadili. Celý den na měření a střelbu koukala. Sotva jsme vešly na plac (a to jsem kupodivu ani nervózní nebyla), nechtěla se nechat změřit až po nějakém cukání a přidržení si i normálně stoupla - proto má i OH i když by možná dnes jelikož je rozumější měla OF. Také S2 reakce na střelbu se nám objevila v kódu, přitom se střelby nikdy nijak nebála až v tuto dobu a pak zase nic. Nic jiného jí nevytkly, ale nějak je mi to fuk, zapsaná je, chovná taky a štěňata jsem prodala bez ohledu na bonitační kód )) Takže to zas nemusíte tak hrotit nějak se to vyvine.
Ale je pravda, že má fena je dost vyrovnaná a sebevědomá i bez nácviku. Kolikrát jsem viděla zvířata co se u kolíku málem uškrtila, nebo utekla to je opravdu děs a hrůza. S takovými by se mělo pracovat a né s těmi co to v sobě mají Určitě bych se bonitace nebála.
Stela jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 16:54   #75
Monika
Junior Member
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 346
Default

Pro Hanušku, ostatním se omlouvám.
Jen ty otravuješ vzduch, alespoň mně svým " uvědomělým politikařením, " které nemá s pejskařinou nic společného!


E - schránku si vykrádal, o tom není pochyb. Ve své mysli o tom nepochybuješ ty sám, Margo, Skoupý, Hubáčková a pan Hospodka se mi za to omluvil do telefonu a přiznal, že to věděl. Bohužel, jen do telefonu, na policii s tím nepůjde :0(
Nepochybuje o tom Valášek, Malášek a jiní, kteří můj počítač a e - poštu viděli, přeinstalovávali, maily zachytili.....
Je to dlouhá doba a těžko se podobný typ trestné činnosti dokazuje, bohužel.
Vymahatelnost práva v našem státě je kapitala sama o sobě a můj případ je zrnko v moři a já toto " bezpráví unesu. "

To, že případ policie odložila, není důkaz, že se tak nedělo!

Ty jsi schopen naprosto všeho, bez skrupulí, beze studu, morálky a ještě s úsměvěm

Tímto se omlouvám všem, kteří na podobné téma příspěvky číst nechtějí. Je to naposledy, co se vracím k této trapné " klubové epizodě."

Monika
__________________
http://zmolu.vlcak.cz/

Last edited by Monika; 21-04-2010 at 17:00.
Monika jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 18:56   #76
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Moniko, dej už s touhle starou historií pokoj. Je to už trochu vyčichlé a Tvé neustálé osočování a tvrzení o jakýchsi omluvách jsou stejně nesmyslné.
Co se týká pletichaření, tak si sáhni do svědomí a vzpomeň na poslední schůzi v Roudnici. Nebudu to tady rozebírat, ale jistě víš, o čem mluvím ...
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 19:24   #77
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Pevel, Monika
možná by jste si mohli založit své vlastní téma, kde se budete dohadovat.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 20:42   #78
Janiz
Junior Member
 
Janiz's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 237
Default

Jo, jo Pavle, ve vedlejším linku jsme probírali jestli na bonitaci bylo pěstí mezi oči nebo nebylo a víš jak to dopadlo, že?
Janiz jest offline   Reply With Quote
Old 22-04-2010, 02:50   #79
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

njn holt někdo si může dovolit jednat zcela mimo téma a druhej napíše něco o dvě slova vedle a už je to úplně špatně. Myslím, že moderátor je na forech od toho, aby lidem ukazoval cestu

Co se týká bonitace, tak už se o tom mluvilo tak nějak v zákulisí, ale osobně bych byl rád, kdyby těch bonitací bylo za rok víc už jen kvůli těm zvířatům. Takhle se na všechno spěchá a vede to kam? Právě tam, kam s tímhle zmiňovaným psem. Jsou ve stresu všichni a přijde mi pak ubohý když musí majitel řvát na svýho psa, protože ho držej 4lidi, aby ho za každou cenu zbonitovali. Pokud se má tudy ubírat náš chov, tak asi budu muset přehodnotit svoje stanovisko. Mně jde přecijen víc o ty zvířata než chovatelský a výcvikářský úspěchy.

Ještě k tomu co se dělo na schůzi... člověk, kterej psy a konkrétně ČVčka, který někdo zpackal, přirovnává ke sra*kám, je pro mě to samé jako člověk. Ikdyž pochybuju, že si z toho ona osoba bude něco dělat.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 22-04-2010, 07:05   #80
Janiz
Junior Member
 
Janiz's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 237
Default

No jasně, je dobře že chodí relativně dost psů, ale kdyby to bylo častěji, psů by bylo míň a byl by možná i čas na to promluvit na psa a ukázat měřenému psu předem tu věc co mu chci strčit za krk, případně jinam, než na něj hned hupnout měřidlem..
Janiz jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org