Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výstavy psů

Výstavy psů Naše úspěchy na výstavách, jak ČSV připravit na výstavu, jak ho vystavovat...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 31-01-2005, 13:23   #1
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default Změny pro pracovní třídu na výstavách a pro šampionáty

POZOR !!!
Od 1.1.2005 platí Závazné pokyny ČMKU k zařazování psů neloveckých plemen do pracovních tříd na výstavách v ČR. Protože bohužel nikdo z vedení KCHČSV zatím členy neinformoval, dovolím si shrnout poměrně dlouhý text Pokynu do několika řádek tak, jak jsem dostal oficiální výklad z ČMKU :
1. Do třídy pracovní na VŠECH výstavách v ČR (tedy i speciálních, klubových oblastních atd.) se mohou přihlásit pouze psi, kteříá jsou držiteli tzv. "Velkého certifikátu" o vykonané zkoušce.

2. "Velký certifikát" se vystavuje pouze na následující zkoušky a zkoušky vyšší
- ZVV1
- SchH (FH)
- IPO 1 (FH)
- ZPU2
- RH-F A, RH-FL A, RH-T A, RH-L A, RH-W A
- ZPOP1
Zkoušky musí být splněny na minimální počet bodů, určený "Závaznými pokyny".

3. Zkoušky, složené v zahraničí se uznávají ale pouze pokud je na ně vystaven "Velký certifikát". Českým psům, se složenou zkouškou v zahraničí, se uznává pouze IPO1 (FH), RH-F A, RH-FL A, RH-T A, RH-L A, RH-W A a zkoušky vyšší.

4. K získání titulu "Mezinárodní šampion krásy" (tzv. Interšampion) je nutné získání 2x CACIB ve 2 zemích, od 2 rozhodčích a ve 2 sezónách. Dále je požadováno složení výše uvedených zkoušek (mimo ZPOP1) opět s přesně určeným minimálním hodnocením. Zkouška musí být ovšem složena na akci, kde je zadáváno čekatelství národního šampionátu práce (CACT).

Co z toho plyne ? Do pracovní třídy již nemohou, jak tomu bylo v minulosti, psi se zkouškou ZOP nebo ZPU1. Dokonce ani ZM není dostačující a vytrvalostní zkoušky už vůbec ne. Pro intešampiona už nestačí jen prosté složení zkoušky, ale její složení na akci vyšší třídy.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 01-02-2005, 17:19   #2
Sona_Bognarova
Junior Member
 
Join Date: Apr 2004
Location: Adelaide
Posts: 26
Default

Ahoj, Pavle

Precitala som si text na stranke CMKU a myslim, ze tvoje vysvetlenie v bode 3 nie je celkom presne. Povodne:

5. Velké certifikáty vystavené jinými zemskými organizacemi FCI mimo území ČR se rovněž uznávají, pouze však pro majitele psů ze zahraničí. Ze zkoušek provedených členy ČMKU mimo území ČR se pro vystavení velkého certifikátu v ČR uznávají pouze zkoušky uvedené v bodech 3c) a 3d).

Z toho mi vychadza, ze ak sa napriklad prihlasim ja so svojim psom na vystavu v CR do triedy pracovnej, mal by mi byt uznany velky certifikat ziskany v SR aj za ine skusky ako IPO a SchH. Navyse, v SR sa uznava aj vytrvalostna skuska vykonana podla schvaleneho skusobneho poriadku a mala by byt uznana aj pre intersampiona krasy. Je ale dobre, ze si tuto temu otvoril, mnoho ludi sa na to pyta.

Prajem pekny den
Sona
Sona_Bognarova jest offline   Reply With Quote
Old 01-02-2005, 19:39   #3
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Čau Soni ,

Quote:
Originally Posted by Sona_Bognarova
Z toho mi vychadza, ze ak sa napriklad prihlasim ja so svojim psom na vystavu v CR do triedy pracovnej, mal by mi byt uznany velky certifikat ziskany v SR aj za ine skusky ako IPO a SchH.
Omlouvám se za špatnou formulaci, hned jsem ji opravil aby byla srozumitelnější (jako skoro vždy máš pravdu ).
Ale co se týká zahraničních psů, tak mi bylo řečeno, že prakticky velký certifikát by se, podle regulí FCI, měl vystavovat pouze za složené zkoušky všestranné, popř. záchranářské (výjimku tvoří zkouška FH).

Quote:
Originally Posted by Sona_Bognarova
Navyse, v SR sa uznava aj vytrvalostna skuska vykonana podla schvaleneho skusobneho poriadku a mala by byt uznana aj pre intersampiona krasy.
To je právě to, na co jsem se na ČMKU ptal. Tento pokyn přišel z FCI a jeho smyslem je zjevně právě sjednotit požadované zkoušky. Takže, jak jsem se dozvěděl ani v žádném jiném státě FCI by na interšampiona neměla stačit jiná zkouška, než jsou uvedeny v "Závazných pokynech...". Interšampiona totiž nevystavuje a ani nestanovuje jeho podmínky národní kynologická organizace ale FCI.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 12-02-2005, 15:33   #4
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default Re: Změny pro pracovní třídu na výstavách a pro šampionáty

Quote:
4. K získání titulu "Mezinárodní šampion krásy" (tzv. Interšampion) je nutné získání 2x CACIB ve 2 zemích, od 2 rozhodčích a ve 2 sezónách. Dále je požadováno složení výše uvedených zkoušek (mimo ZPOP1) opět s přesně určeným minimálním hodnocením. Zkouška musí být ovšem složena na akci, kde je zadáváno čekatelství národního šampionátu práce (CACT).
dobry den, ja to mam pytanko a jak z ZVP-to NIE jest zkouska do INT CH?
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 12-02-2005, 19:59   #5
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default Re: Změny pro pracovní třídu na výstavách a pro šampionáty

Quote:
Originally Posted by wolfin
a jak z ZVP-to NIE jest zkouska do INT CH?
Podle sdělení ČMKU k získání titulu interšampióna zkouška ZVP nestačí, platí pouze zkoušky vyjmenované v závazných pokynech.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 21-03-2005, 20:16   #6
Pirx
Junior Member
 
Join Date: Sep 2003
Location: Černošice
Posts: 4
Default

Jaké jsou podmínky pro udělení titulu Šampion ČR? Také došlo k nějakým změnám? Komunikace s ČMKU dost vázne... V podstatě nám nechtějí uznat zkoušku ZOP jako dostatečnou právě pro tento šampionát.
Dostala jsem odpověď , že podmínky udělení tohoto titulu určuje ČMKU a nikoli Klub. Jsem z toho jelen Díky za informace, potřebovala bych přesný návod, prosím.

Bára
Pirx jest offline   Reply With Quote
Old 21-03-2005, 20:49   #7
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Báro,
bohužel nikdo z nás není schopen mluvit za ČMKU, která rozhoduje o udělování titulů. Titul "Šampion ČR" není titulem klubovým ale republikovým a tedy o podmínkách jeho udělování nerozhoduje Klub ale skutečně ČMKU. Stejně jako o podmínkách udělování titulu "Interšampion" nerozhoduje ani Klub ani ČMKU ale FCI.
Z posledních vydaných směrnic ČMKU je jasné, že zkoušky jako ZZO, ZOP, ZVP a podobné pro udělení titulu nestačí.
A pokud chceš slyšet můj osobní názor - naprosto souhlasím. Titul šampiona by měl u pracovních plemen mít možnost získat pouze jedinec, který skutečně prokázal pracovní vlohy. A tyto vlohy ani ZOP ani ZZO a už vůbec ZVP neprokazuje.

Cituji zde platné řády ČMKU (celé jejich znění je na stránkách http://www.cmku.cz) :

Řád pro udělování titulu " ČESKÝ ŠAMPION "
...1) a) u plemen, která mají získání titulu Interšampion podmíněno zkouškou z výkonu: Úspěšným absolvováním takové zkoušky z výkonu, která opravňuje pro zařazení do třídy pracovní ...

Závazné pokyny ČMKU k zařazování psů neloveckých plemen do pracovních tříd na výstavách v ČR
... 2. Účast plemen psů uvedených v bodě 1. na všech druzích výstav v ČR ve třídě pracovní ... je podmíněna vystavením dokladu o splnění předepsané zkoušky - tzv. VELKÉHO CERTIFIKÁTU.

3. Velký certifikát se vystavuje po prokázaném složení jedné z následujících zkoušek v ČR:
ZVV 1
SchH
ZPU 2
IPO 1
IPO FH
RH-F A, RH-FL A, RH-T A, RH-L A, RH-W A
ZPOP 1
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 21-03-2005, 21:17   #8
Pirx
Junior Member
 
Join Date: Sep 2003
Location: Černošice
Posts: 4
Default

Pavle, díky. Osobně proti těmhle novým pravidlům nic nemám, tak si ještě počkáme, ZVV1 určitě výhledově složíme Ale štve mě to, loni to určitě ještě neplatilo?! Kromě Hera, Kelta a Iry asi moc psů tato nová kritéria nesplňuje... Byly potřeba 4 čekatelství CAC a minimálně ZOP. A někde jsem četla, že si Klub v případě potřeby může podmínky zpřísnit (ze dvou čekatelství na čtyři).
Pirx jest offline   Reply With Quote
Old 21-03-2005, 23:44   #9
SARKA
Arimminum Kennel
 
SARKA's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Rimini
Posts: 1,230
Send a message via Skype™ to SARKA
Default

Zajimalo by me jak je to vlastne s vyrvalostni zkouskou?
Slovensko ,ktere ma patronat na plemeno dalo navrh na FCI k splneni titulu intersampion vyrvalostni zkousku min.40 km.Tato zkouska byla prijata,tim padem by mel byt vystaven certifikat.
Minuly tyden jsem telefonovala na ENCI a takto mi to bylo potvrzeno.
Sarka
SARKA jest offline   Reply With Quote
Old 22-03-2005, 07:46   #10
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Bohužel (nebo spíše bohudík ) tomu tak není. Výše uvedené "Závazné pokyny ..." vycházejí z rozhodnutí FCI. Proto lze vystavit certifikát pouze na zkoušky v něm uvedené a vyšší (viz můj příspěvek z 1.2.2005).
ENCI nebo jiná národní organizace si může vykládat tyto pokyny, jak chce, ale titul "Interšampióna" uděluje FCI a nikoliv národní organizace.
Trochu nechápu neustále se opakující dotazy na zkoušku ZVP. Pracovní třída je otevřena PRACOVNÍM jedincům. Pracovní jedinec není jen fyzicky zdatný ale především ten, který prokáže jednoznačně své pracovní vlohy. Nevím, kde se k práci pes využívá tak, že se s ním běhá u kola ... ?
Už na minulých konferencích KCHČSV v ČR byly předkládány částí delegátů návrhy aby k titulu šampióna a k zařazení do pracovní třídy byly uznávány jen skutečně pracovní zkoušky. Bohužel delegáti byli vždy přesvědčováni jinou skupinou (mezi kterou, bohužel, patřili i někteří poradci chovu a rozhodčí), že je třeba, aby na tituly mohlo dosáhnout co nejvíce jedinců a proto je třeba podmínky udělování titulů změkčit uznáváním všech zkoušek. Došlo tak k inflaci titulů a účasti v pracovní třídě a tím i jejich degradaci. A tak dnes vidíme ve třídě pracovní a šampiónů psy a feny, kteří evidentně nemají ani nejzákladnější poslušnost (mají pouze zkoušku ZVP). Z takového stavu si skuteční kynologové jen dělají legraci a myslím, že to propagaci plemene nijak nepomáhá. Bohudíky FCI dalo nakonec svými pokyny za pravdu té první skupině.
Výstava není jen o kráse exteriéru. Přečtěte si někdy výstavní řád. Neposuzuje se pouze to, jak má pes pěknou srst nebo jak stojí. Posuzuje se komplexně podle standardu. A hned první článek standardu popisuje povahu. Je tam jasně řečeno "všestranně upotřebitelný". Jakékoliv jiné výklady, které jsou občas slyšet (např. že se jedná o tituly krásy a nikoliv povahy), jsou zcestné a v rozporu s výstavním řádem.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 24-03-2005, 11:45   #11
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default Neuspěšná zkouška

Dobrý den všem,
snad nejsem moc od tématu.

Pokud přihlásím psa na zkoušku a on ji neudělá, tento neúspěšný pokus se mu zapíše do pracovní knížky nebo rodokmenu. Má tento neúspěšný pokus na něco vliv - například zařazení psa do pracovní třídy nebo podobně? Nebo to slouží jen ke statistice? Zajímalo by mne, zda to může psa v chovu poškodit. (Obecně, nejen u ČSV)
Dayen jest offline   Reply With Quote
Old 24-03-2005, 22:58   #12
Monika
Junior Member
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 346
Default

To co zde Pavel prezentuje je směs lží, polopravd a jeho fantazie.

Prosím Pavla, aby uvedl příklady konkrétních zvířat, která jsou vystavována v ČR! Ve třídě pracovní se zkoušku ZVP !
A jen malá poznámka. Zvířat vystavovaných ve třídě pracovní je skutečně poskrovnu, pokud ale už jsou vystavováná v této třídě, nikdo z přihlížejících neví, jakou konkrétní zkoušku toto zvíře složenou má. Nikam se to neuvádí. (pokud ovšem vně kruhu nerotuje Pavel Hanuška :0) pak se dozvědí přihlížející i takové věci, které neví ani sám majitel vystavovaného psa.)

Pro Shadouwrunnera: Pokusy o zkoušku, zaznamenané ve výkonnostní knížce, nemohou vašeho psa nijak fakticky poškodit.
Monika jest offline   Reply With Quote
Old 12-10-2009, 13:13   #13
Feli
Junior Member
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 6
Default pracovní třída na Světové výstavě

Ahoj,
koukala jsem na výsledky světovky a docela mě překvapilo, jací psi se vystavovali v pracovní třídě. Nic proti nim, neznám je, takže nemám informace o složených zkouškách, ale podle údajů na wolfdogu velká část z nich má jen vytrvalostní zkoušku. Ta stačí pro zařazení do pracovní třídy
Už bylo napsáno, že běh u kola o pracovních vlohách psa neříká celkem nic a navíc mám pocit, že pracovní třída nebývá tak obsazená, jako třeba otevřená, což je výhoda...
Feli jest offline   Reply With Quote
Old 12-10-2009, 13:47   #14
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Ano, na Slovensku (i v jiných zemích) stačí do pracovní třídy vytrvalostní zkouška.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 12-10-2009, 13:52   #15
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

doteraz to bol len beh na 40km, nejaký čas je to už ale normálne uznaná pracovná skúška SVP1 - 3 (teda má všetky jej pravidlá a aj časové hodnotenia), je to pracovná skúška, teda pes môže ísť do pracovnej triedy.
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 12-10-2009, 14:34   #16
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

Quote:
Originally Posted by Hanka View Post
Ano, na Slovensku (i v jiných zemích) stačí do pracovní třídy vytrvalostní zkouška.
Bohužel, ale toto není pravda... Viz Výstavní řád FCI http://www.cmku.cz/soubory/dokumenty...ni_rad_fci.doc
Tentýž řád (samozřejmě ale slovensky) najdete na stránkách SKJ http://www.skj.sk/tlaciva/vystavny%20poriadok%20FCI.pdf

Přečtěte si, prosím, článek 5, Pracovní třída - z něj jasně vyplývá, že do pracovní třídy na sekčních (všechny výstavy, kde se zadává CACIB) a světových výstavách je třeba mít certifikát FCI opravňující k zařazení do pracovní třídy vystavený členskou zemí, kde má majitel/držitel psa trvalé bydliště.
Tedy polopatě řečeno - Němec z Německa, Čech z ČR atd. Takže na základě SVP měli být správně na WDS do pracovní třídy zařazeni pouze psi v majetku nebo držení Slováků...
Pokud ale významu tohoto čl. VŘ FCI rozumím špatně, ze správný výklad předem děkuji.

Mimochodem - na stránkách SKJ jsem nikde v řádech nenašla zkoušky SVP uvedené mezi zkouškami opravňujícími na Slovensku k vystavení tzv. Velkého certifikátu (že ho ale SKJ vystavuje, to vím - viděla jsem jeho kopii). Za odkaz na předpis, kde tato zkouška uvedená je, nebo na zápis, kde tyto zkoušky byly schváleny jako regulérní pracovní, opět předem děkuji.
__________________

Helenasotis jest offline   Reply With Quote
Old 12-10-2009, 14:51   #17
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Já jako členka SKJ a držitelka velkého certifikátu vystaveného SKJ jsem se před výstavou ptala, co chtějí do pracovní třídy. Toto jim stačilo.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 12-10-2009, 15:46   #18
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Bohužel kolem zkoušky SVP je od počátku plno dohadů a nejasností. Proč se stále prosazuje jako zkouška "pracovní" jsem nepochopil a asi nikdy nepochopím. Protože co je "pracovního" na psu, který prokáže, že uběhne x kilometrů u kola ?
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 12-10-2009, 16:12   #19
Feli
Junior Member
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 6
Default

No právě...To lze pak jako pracovního chápat skoro každého...Já jsem si na výstavě vždycky říkala, jo, to jsou psi v pracovní třídě, ti něco umí, obdivovala jsem je i majitele, že něco dokázali...ale když tak koukám, kdo je v pracovní třídě, je to trochu jinak
Feli jest offline   Reply With Quote
Old 12-10-2009, 17:20   #20
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

Quote:
Originally Posted by Hanka View Post
Já jako členka SKJ a držitelka velkého certifikátu vystaveného SKJ jsem se před výstavou ptala, co chtějí do pracovní třídy. Toto jim stačilo.
Přiznám se, že pro mě to ale stále nevysvětluje rozpor s VŘ FCI (možná jsem natvrdlá... ) - nebo Ty máš, Hani, trvalé bydliště na Slovensku?
__________________

Helenasotis jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:05.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org