Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Mimo téma

Mimo téma O všem a o ničem - aneb jak příjemně strávit volný čas...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 13-08-2004, 15:59   #1
Fianna
Junior Member
 
Fianna's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Praha
Posts: 21
Send a message via ICQ to Fianna
Default Kolik vám je let?

Nazdar lidi, mám jeden takovej vlezlej dotázeček. Předem očekávám, že mi ne všichni odpoví, tak se prosím zdržte vtipných komentářů. Děkuji

a teď k otázce ... kolik vám je let?
zajímalo by mě, jaké věkovové kategorie si pořizují nejčastěji čsv.


těm kteří budou ochotni mi odpovědět děkuji
Fianna
Fianna jest offline   Reply With Quote
Old 13-08-2004, 17:19   #2
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default Re: Kolik vám je let?

Quote:
Originally Posted by Fianna
Nazdar lidi, mám jeden takovej vlezlej dotázeček. Předem očekávám, že mi ne všichni odpoví, tak se prosím zdržte vtipných komentářů. Děkuji
Neboj, vtipné komentáře jistě přijdou také .

Quote:
Originally Posted by Fianna
a teď k otázce ... kolik vám je let?
zajímalo by mě, jaké věkovové kategorie si pořizují nejčastěji čsv.
Mohu Ti odpovědět více obecně, jako spolutvůrce těchto stránek, který má kontakt s mnoha majiteli ČsV.
Věř tomu, že věkové spektrum majitelů ČsV je velice široké. Od nějakých 15 let (znám 2 takové majitelky) až po např. Ing. Hartla, kterému již táhne na osmý křížek. Obecně ale asi největší počet majitelů spadá do kategorie středního produktivního věku (30-50 let). Takže žádné velké překvapení.

Quote:
Originally Posted by Fianna
těm kteří budou ochotni mi odpovědět děkuji
Fianna
Také jsem zvědav, kdo odpoví. Ale i kdyby odpovědí přišlo 100 (o čemž pochybuji), tak nezapomeň, že Ti odpovídají pouze majitelé, vlastnící internetové připojení a i těch 100 majitelů je jen malým zlomkem celku. Ale Tvoje otázka je dobrým námětem pro další anketu na našich stránkách.

Pavel
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 14-08-2004, 10:43   #3
Gara Jaka
Junior Member
 
Gara Jaka's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Mlékosrby
Posts: 15
Default

Ahoj Fianno!
Lásku ke psům a obecně ke všem živočichům jako celku nezískáš věkem.Pořídit si psa (konkrétně ČsV) znamená věřit sama sobě,že se dokážeš vyrovnat s jeho vrtochy a náladami. A to,co zvládne se psem šestnáctiletý puberťák (to nemyslím jako invektivu ani urážku),nezvládne kolikrát člověk ve středním či produktivním věku. Takže pohled do občanky Ti neporadí,poradí pohled sama do sebe.Tomáš
Gara Jaka jest offline   Reply With Quote
Old 16-08-2004, 10:36   #4
Fianna
Junior Member
 
Fianna's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Praha
Posts: 21
Send a message via ICQ to Fianna
Default

Gara Jaka: No to je jasný. Já nikterak neodsuzuju mladší, ani starší, jen mě zajímala průměrná věková hranice.

Mám takový pocit, že ve svých 13 jsem byla na cvičáku suveréně nejmladší a to náš vlčák poslouchal na slovo.

Myslím, že o lásce ke zvířatům snad "tady" nemusím ani mluvit, ny a co se týče nálad psů, poslední 4 roky jsem měla smečku dvou leonbergrů a jednoho nalezenečka (šílená atletka a méďové, když se rozhodnou, tak taky dovedou svý

He he, přidám jednu historku - když nám umřel NO, doma se hlasovalo co si pořídíme dál, já jsem byla suveréně pro huskyho, nebo něco jinak vlkoidního, ale přehlasovali me 4:1 ve prospěch leonbergra. No co se dalo dělat. Časem jsem vyrazila s Airin na cvičák (tak se bude jmenovat i moje fenka poslouchala na slovo, nerada trhala, ale taky si kousla.
I jednou se mamka rozhodla, že si jako ten cvičák taky vyzkouší. Naprosté veselí nastalo, když na začátku běhali do kruhu a opakovali jednoduché povely. Airin to moc nebavilo, protože už to znala a přišlo jí pitomý si pořád sedat a lehat, když už mámě sakra ukázala, že to zvládá na poprvý. A tak mamka zavelela "sedni", "lehni" a bylo. K všeobecnému pobavení se jal pomáhat i instruktor, přičemž na pohled "no tak, mě už to nebaví, tak mě nechte na pokoji, jo?" snad nadosmrti nezapomenu. A když si potvora všimla, že na ní všichni koukaj, rozplácla se tam ještě víc a instruktor s mámou s ní nemohli hnout (takhle okázalou ignoraci jsem neviděla pškně dlouho a pak se jakoby nic sebrala, doběhla ke mě a s kukučem "tak jako budem cvičit, nebo co?" se přede mnou posadila
Po úvodní estrádě k pobavení všech jsem zbytek docvičila já a mámu už tam nikdy nikdo neviděl )) (p.s. ona totiž neznala tajnou fintu fň "já mám dobrotu a pejsek to pro mě rád udělá" - co jinýho by taky mělo platit na vysavač typu leonbergr

No dost žvanění, pro ty koho to zajímá - aby to bylo fér - je mi 22 a táhne mi na třiadvacet (koncem roku
Fianna jest offline   Reply With Quote
Old 16-08-2004, 13:39   #5
BrunhoferovaV
Junior Member
 
BrunhoferovaV's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Praha 10
Posts: 52
Send a message via ICQ to BrunhoferovaV
Default

Fianno tak to jsme stejný ročník )) Moje fena je dvouletá, takže jsem si jí pořizovala v jednadvaceti. A dobře jsem udělala !
BrunhoferovaV jest offline   Reply With Quote
Old 17-08-2004, 14:55   #6
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Ahoj,

ja som si prve CVcko zaobstarala v 16 rokoch (no uz som mala skoro 17), teraz nemam nic ale nie je to vekom, skor nevhodnou konstelaciou podmienok. Ale stale dufam, ak mi to tuto jesen vyjde, mozno budem mat darcek k tridsiatke (ach jo, tie roky mi nie a nie ubudat).

Ale mam taky dojem, ze ak clovek prepadne CVckam, nezavisi to od veku, ale od toho, ze sa 1) dozvie o existencii plemena, 2) zisti ze ma aj ine super vlastnosti okrem krasneho exterieru, 3) ma vhodne podmienky pre chov (sucin casu a priestoru by mal presahovat nejkau tu nie celkom malu kriticku hranicu) a aspon zakladne financie a 4) nie je zavisly na suhlase okolia.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 17-08-2004, 18:28   #7
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by saschia
1) dozvie o existencii plemena, 2) zisti ze ma aj ine super vlastnosti okrem krasneho exterieru, 3) ma vhodne podmienky pre chov (sucin casu a priestoru by mal presahovat nejkau tu nie celkom malu kriticku hranicu) a aspon zakladne financie a 4) nie je zavisly na suhlase okolia.
Saschia zapoměla na jednu velice důležitou podmínku - chuť a čas se psem cvičit. Protože pořizovat si ČsV jako společenského psa je skutečně ničením genofondu plemene. Bohužel tomu tak v současnosti v mnoha případech je. ČsV je pracovn pes a tak by měl být buďto využíván k práci nebo alespoň v náhradní činnosti, kterou je některá disciplína kynologického sportu. Jen tak totiž jsme schopni při chovu využívat jedince, kteř mají pracovní vlohy a tyto dále rozvíjet nebo alespoň udržet.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 18-08-2004, 09:53   #8
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Nemozem s tebou Pavel celkom suhlasit, nie kazdy totiz CVcko chce naozaj kvoli cviceniu. To ze psa vychovavas a pracujes s nim podla mna spada do bodu 3, ale nemyslim si, ze jedinym vhodnym vyuzitim CVcka je sportovy a pracovny vycvik. Ja som sice s Keinou robila agility, ale to asi uz s dalsim psom robit nebudem (urcite nie sutazne). Pre mna je CVcko aj idealny spolocnik do prirody, nemusis sa s nim bat, ze nezvladne dlhsiu turu, ze sa ti prehreje alebo naopak prechladne ked v zime spadne do potoka. Samozrejme, ciste gaucova okrasa je nieco ine, tym by sa CVcko nikdy stat nemalo (a myslim ze pri jeho povahe sa ani nestane).
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 19-08-2004, 07:30   #9
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Saschio,
tohle téma už je trochu mimo téma tohohle fóra. Takže jen velmi krátce. ČsV vzniklo jako ryze pracovní plemeno a takové by mělo i zůstat. Využíváním v chovu jedinců, kteří neprokázali pracovní schopnosti původní záměr zcela ničí. Pokud někdo chce psa jen jako společníka, existuje množství společenských plemen - tj. plemen, které byly šlechtěny právě jen a jen pro tento účel. Pes není výtvorem přírody ale výtvorem člověka, který každé plemeno, které vytvořil, vytvořil k určitému účelu. A stejně tak, jako nenosíme boty na rukou a rukavice na nohou, tak i psí plemena by mela být využívána k tomu, k čemu byla vyšlechtěna.
Pokud bys chtěla dále na toto téma diskutovat, není problém otevřít nové fórum.

Pavel
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 07-09-2004, 13:34   #10
lenkmack
Junior Member
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 11
Default

Ahoj,
mne je 25 a tesim se na nove stenatko CSV. Myslim, ze na veku asi urcite nezalezi, mozna jde hlavne o to, kolik casu mas, abys ho mohla s pesnem travit.. a to je individualni...
lenkmack jest offline   Reply With Quote
Old 26-03-2008, 20:37   #11
Aris
Junior Member
 
Aris's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 16
Default

No svoje CSV nemám, ale poznám ho cca 5 rokov odkedy chodím na tábory a mám 12.......heh trochu málo
Aris jest offline   Reply With Quote
Old 26-03-2008, 20:51   #12
Zahir
Junior Member
 
Zahir's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Suchá nad Parnou 655
Posts: 89
Send a message via ICQ to Zahir Send a message via Skype™ to Zahir
Default

Prvé čevečko som mal ako 14 ročný.

Ondrej
Zahir jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2008, 07:00   #13
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

První čsv jsem si koupila z první výplaty, bylo mi 18. Teď je mi 35. Vlčáků mám........slušnou smečku, akorát tak aby udělali slušné spřežení do saní.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2008, 08:10   #14
darley
Junior Member
 
darley's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Galanta
Posts: 69
Default

Ja budem mať v máji 21. Aris, ja som nevedela, že máš 12! A Pavel, ktým plemenám... Prepáč, ale koľko ľudí chová nemeckých ovčiakov alebo rotvajlerov iba ako bytových miláčikov? Dobre, čsv bolo vyšľachtené na pracovné účely, ale to neznamená, že si ho teraz majú kupovať len ľudia, čo s ním plánujú pracovať. Pred tým ako predáš šteniatko, tak si zistíš čo s ním chce budúci majiteľ robiť? A keď ti povie, že ho chce len ako miláčika, tak mu ho nepredáš???
darley jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2008, 09:19   #15
RadeKKK
http://www.arqeva.cz/
 
RadeKKK's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Zakšín - Doksy
Posts: 389
Default

Quote:
Originally Posted by darley View Post
Ja budem mať v máji 21. Aris, ja som nevedela, že máš 12! A Pavel, ktým plemenám... Prepáč, ale koľko ľudí chová nemeckých ovčiakov alebo rotvajlerov iba ako bytových miláčikov? Dobre, čsv bolo vyšľachtené na pracovné účely, ale to neznamená, že si ho teraz majú kupovať len ľudia, čo s ním plánujú pracovať. Pred tým ako predáš šteniatko, tak si zistíš čo s ním chce budúci majiteľ robiť? A keď ti povie, že ho chce len ako miláčika, tak mu ho nepredáš???
Všichni vidíme ze složených zkoušek psů pana Pavla, jak se psi pracuje on sám.(o způsobu jeho cvičení nemluvě.)
RadeKKK jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2008, 09:23   #16
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by darley View Post
A Pavel, ktým plemenám... Prepáč, ale koľko ľudí chová nemeckých ovčiakov alebo rotvajlerov iba ako bytových miláčikov?
To je pravda. A taky se podívej, kam tenhle chov vede. V zemi původu (Německu) už německé ovčáky k práci používají jen minimálně, protože prostě nejsou jedinci, kteří mají dostatečné pracovní vlohy. U nás, kdyby Policie neměla vlastní chov ovčáků, by už také byl nedostatek skutečně dobrých pracovních psů. Zeptej se armády, která nakupuje psy, jaký mají problém, najít vhodné jedince a kolik psů se po základních testech ukazuje jako povahově nevhodná. Chov pracovních plemen, jako pouze domácích mazlíčků je pošlapáním dlouhých roků práce.

Quote:
Originally Posted by darley View Post
Pred tým ako predáš šteniatko, tak si zistíš čo s ním chce budúci majiteľ robiť?
Budeš se divit, ale ano. A majitelé mých štěňat podepisují ve smlouvě, že pes projde nejen svodem mladých, bonitací a vyšetřením DKK ale i základním výcvikem.

Quote:
Originally Posted by darley View Post
A keď ti povie, že ho chce len ako miláčika, tak mu ho nepredáš???
Přesně tak, neprodám. Já nikdy neprodával štěňata každému, kdo přišel. Majitele jsem vždy pečlivě vybíral. Navíc výcvik není jen o tom, zjistit zda pes má pracovní vlohy nebo ne. Výcvik upevní vztah mezi majitelem a psem a v neposlední řadě takový pes je ovladatelný a omezuje se tak pravděpodobnost nějakých problémů.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2008, 09:38   #17
darley
Junior Member
 
darley's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Galanta
Posts: 69
Default

Mňa výcvik baví. A preto sa tomu venujem. Aj pri mojich 2 rtw a aj pri čsv. Ale nie každý sa chce tomu venovať. čo myslíš pod pojmom základný výcvik?
darley jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2008, 09:53   #18
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by darley View Post
Ale nie každý sa chce tomu venovať.
Tak si nemá pořizovat pracovní plemeno. Asi si taky nekoupíš náklaďák jen proto, že se Ti líbí, ale přitom na něj nemáš řidičák a ani pro něj nemáš jiné použití.

Quote:
Originally Posted by darley View Post
čo myslíš pod pojmom základný výcvik?
Tady asi někteří budou polemizovat, co je a co není základní výcvik. Já po majitelích mých štěňat požaduji výcvik na úrovni BH, ZOP nebo ZZO s tím, že samozřejmě nemusí mít tyhle zkoušky složené, ale pes by měl umět přibližně vše, co jej jejich obsahem. Prostě základní ovladatelost.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2008, 10:09   #19
darley
Junior Member
 
darley's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Galanta
Posts: 69
Default

Ten náklaďák asi nie je najlepšie prirovnanie. Predsa len pri psoch je to iné. Keď požaduješ základnú ovládateľnosť, tak to je super. Ale to zvládne skoro každý pes, ktorému sa venujú. Na to nemusí byť pracovné plemeno... Nie?
darley jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2008, 11:24   #20
Tyna
Junior Member
 
Tyna's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Jihlava
Posts: 88
Send a message via Skype™ to Tyna
Default

Zdravím všechny,

tak nejdřív teda k tématu... na podzim mi bude třicet a doma máme čtyřletého psa a roční fenku čsv, k tomu teda ještě pětiletý ovčoun, abych na něj nezapomněla...

A k tomu pracovnímu plemeni... Pavle, musím nesouhlasit. Poslušnost na úrovni zop, zzo a bh by měl podle mně zvládat každý pes bez ohledu na to, jestli je to pracovní plemeno nebo ne. Pracovní plemeno by mělo mít cíle kapku vyšší, např. ZVV1, IPO1 nebo nějakou speciálku, např. ZPS1. Ale upřímně, kolik majitelů čsv je dneska schopno se svými miláčky tyto zkoušky udělat? Myslím, že by šli skoro sečíst i na prstech A já se tu klidně přiznám, že všestrannou zkoušku se svým psem nikdy neudělám, protože mi do dneška nikdo nebyl schopen poradit, jak ho mám naučit kousat, když o to absolutně nemá zájem. A než si někdo rýpne, ptala jsem se i figurantů zkušených, kteří s čsv umí pracovat.
__________________
Martina
Tyna jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:49.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org