Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Chov

Chov Informace o chovu, výběru, odchovech....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 26-09-2011, 17:10   #1
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default Prodej odrostlejších štěňat (legální?)

Doufám, že nebudou vadit linky... ale dneska jsem procházel inzerci a hned dvě fenky ještě mladé mě trkly do očí.

Inzerát č. 1:

http://www.inzerce-psu.com/ceskoslov...ovensky-vlcak/

Paní jsem volal, fenku už prodala dál, ale odmítla mi sdělit i její jméno a jakékoliv další informace. Prostě peníze má doma a je spokojená, ale jestli se nemýlím, tak podle většiny smluv by měl mít přednostní právo chovatel.

Inzerát č. 2:

http://www.inzerce-psu.com/ceskoslov...ovensky-vlcak/

Na něm by nebylo nic moc divného, jenomže mail uvedený v popisu fenky se shoduje s mailem dva měsíce starého inzerátu :

http://www.inzerce-psu.com/ceskoslov...pim-stene-csv/

Vím, že se jedná o Annie smečka Baron. P. Prášil ví o tom, že ji chtějí prodat, ale už neví o tom, že už na ní mají zájemce. Nehledě na to, že ten kdo sháněl tu bezpapíračku chtěl štěně až v zimě a v inzerátu je uveden mail na něj jako prodávajícího (deathwolf43zavinacgmail.com). Tam bude asi někde něco špatně. Vím, že kupa chovatelů to dělá, ale bylo by dobré i pro ostatní, aby věděli, že je lepší vzít si na majitele štěňat třeba i číslo OP a vysvětlit jim dost důrazně, že oni mají přednostní právo vzít si štěně zpět a podle toho s ním dál nakládat a že je to zakotveno ve smlouvě. Varoval bych dost důrazně před prodejem třetí osobě, protože je to ve prospěch nejen psa, ale i dalšího chovu. Zkrátka si myslím, že by se měl na toto klást větší důraz, protože to, že štěně prodané do zahraničí už nikdo neuvidí je celkem riziko, ale přijde mi skoro ostuda, aby se nám tímhle způsobem ztrácela i štěňata tady.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 26-09-2011, 21:39   #2
Jazzinka
Junior Member
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 74
Default

Nepřijde mi to zas až tak podezřelé: předkupní právo chovatele ve smlouvě vůbec nemuselo být zakotvené nebo chovatel psa třeba zpátky nechce. Minimálně v druhém případě byl chovatel zjevně kontaktován, tak nevím, co je na tom tak špatně..
Jazzinka jest offline   Reply With Quote
Old 26-09-2011, 21:42   #3
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Je to jižní Morava. Kdoví jestli to je vůbec papírák ?
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 26-09-2011, 22:10   #4
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Quote:
Originally Posted by Jazzinka View Post
Nepřijde mi to zas až tak podezřelé: předkupní právo chovatele ve smlouvě vůbec nemuselo být zakotvené nebo chovatel psa třeba zpátky nechce. Minimálně v druhém případě byl chovatel zjevně kontaktován, tak nevím, co je na tom tak špatně..
Předkupní právo p. Prášil ve smlouvě zakotvené má. Psa si vzít nemůže, ale s majitelkou se dohodl, že ji může dát dál (prodej nedoporučil, ale ani výslovně nezakázal), ale chce vědět komu a ty lidi vidět. Co je na tom špatně? Pan Prášil říkal, že se mi ozve jak to s fenkou vypadá a nebyl zrovna rád, že podle všeho ji koupil někdo, kdo ji doma nezvládá a není schopen zvládnout ani svého prvního psa a tudíž se ji snaží prodat zase dál (dokonce už je zamluvená). Z toho by asi nebyl nadšenej nikdo a je to škoda i pro chov, protože takováhle fenka prostě "zmizí" ze světa.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 26-09-2011, 22:13   #5
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Je to jižní Morava. Kdoví jestli to je vůbec papírák ?
Tak ono je to zamotaný trošku víc. Jestli se to potvrdí, tak je dost možný, že první inzerát patří stejný fence, která po pár dnech či týdnech putovala k pisateli druhého inzerátu a od něj možná neznámo kam. Jestli je to jinak, tak sem si to asi špatně spojil, ale podle všeho jde nakonec v obou inzerátech o tu samou fenku.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 27-09-2011, 08:31   #6
RadeKKK
http://www.arqeva.cz/
 
RadeKKK's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Zakšín - Doksy
Posts: 389
Default

[quote=Undertaker;405965].......a vysvětlit jim dost důrazně, že oni mají přednostní právo vzít si štěně zpět a podle toho s ním dál nakládat a že je to zakotveno ve smlouvě. .......

To je docela těžké, mám ve smlouvě zákaz prodeje třetí osobě, přesto byla moje Aibell prodána týden po koupi a za dvojnásobnou cenu. Celou dobu byla paní Richter se mnou v kontaktu, o štěně moc stála. Ještě mi psala z domova jak se Aibell má a pak přestala komunikovat . Ozval se mi po dlouhé době až nový majitel. Mě to dopadlo nakonec dobře, Aibell se má výborně .
__________________
Jiřina

http://www.arqeva.cz
RadeKKK jest offline   Reply With Quote
Old 27-09-2011, 09:11   #7
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by RadeKKK View Post
To je docela těžké, mám ve smlouvě zákaz prodeje třetí osobě, přesto byla moje Aibell prodána týden po koupi a za dvojnásobnou cenu. Celou dobu byla paní Richter se mnou v kontaktu, o štěně moc stála. Ještě mi psala z domova jak se Aibell má a pak přestala komunikovat . Ozval se mi po dlouhé době až nový majitel. Mě to dopadlo nakonec dobře, Aibell se má výborně .
Vše je jen a jen v co nejlepším výběru majitele. To je alfa a omega a 99% problémů, které se tu řeší, jsou dány právě prodejem štěněte nevhodným lidem.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 27-09-2011, 09:48   #8
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Vše je jen a jen v co nejlepším výběru majitele. To je alfa a omega a 99% problémů, které se tu řeší, jsou dány právě prodejem štěněte nevhodným lidem.
Lidi neodhadneš. Nikdy nevíš, co se ze solidního zájemce nakonec vyklube. Jsme chovatelé, ne psychologové ...
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 27-09-2011, 09:51   #9
RadeKKK
http://www.arqeva.cz/
 
RadeKKK's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Zakšín - Doksy
Posts: 389
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Vše je jen a jen v co nejlepším výběru majitele. To je alfa a omega a 99% problémů, které se tu řeší, jsou dány právě prodejem štěněte nevhodným lidem.
A jak je poznáte? Zajímá se o březí fenu, 5 týdnů se o štěně, proběhnou návštěvy, před odběrem komunikuje.....
__________________
Jiřina

http://www.arqeva.cz
RadeKKK jest offline   Reply With Quote
Old 27-09-2011, 09:59   #10
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by RadeKKK View Post
A jak je poznáte? Zajímá se o březí fenu, 5 týdnů se o štěně, proběhnou návštěvy, před odběrem komunikuje.....
Každý chovatel by měl mít nějaký systém, jak odfiltrovat ty nespolehlivé. I já mám takový. Není stoprocentní, ale vyplatil se mi. S mými štěňaty jsem problémů měl minimum. Je to vždy otázka přístupu k chovu, jako takovému. Majitelé mých štěňat mohou dosvědčit, jakým sítem procházeli
A pak jsou "chovatelé", kteří se o propagaci svého chovu nestarají a když jim zůstane na dvoře 5 tříměsíčních neprodaných štěňat, tak jsou rádi za úplně každého, kdo si jedno vezme třeba zadarmo. A věřte, že takových je i u našeho plemene ještě stále dost
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 27-09-2011, 10:11   #11
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Pavle teď sice nemáš na čem, ale až budeš zase chovat, tak mám pocit, že je otázkou času kdy i tvůj systém padne na hubu.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 27-09-2011, 10:33   #12
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Doba se velice změnila od dob Nencyiných vrhů ...
5 tříměsíčních neprodaných štěňat může zůstat i těm co moc "filtrují".
__________________
Daniela


Last edited by CDaniela; 27-09-2011 at 10:38.
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 27-09-2011, 10:35   #13
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by CDaniela View Post
Doba se velice změnila od dob Nencyiných vrhů ...
Lidé jsou pořád stejní, takže myslím, že obavy nejsou na místě.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 27-09-2011, 11:08   #14
RadeKKK
http://www.arqeva.cz/
 
RadeKKK's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Zakšín - Doksy
Posts: 389
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Každý chovatel by měl mít nějaký systém, jak odfiltrovat ty nespolehlivé. I já mám takový. Není stoprocentní, ale vyplatil se mi. S mými štěňaty jsem problémů měl minimum. Je to vždy otázka přístupu k chovu, jako takovému. Majitelé mých štěňat mohou dosvědčit, jakým sítem procházeli
No i Vaši psi nemají všichni původního majitele....
__________________
Jiřina

http://www.arqeva.cz
RadeKKK jest offline   Reply With Quote
Old 27-09-2011, 11:11   #15
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by RadeKKK View Post
No i Vaši psi nemají všichni původního majitele....
Já jsem nikdy netvrdil, že můj systém je stoprocentní. Nicméně nikdy jsem nebyl v situaci kritické. A vždy jsme vše vyřešili rychle a pro psa co nejlépe. Jen jednou jsem musel řešit špatný výběr majitele (to bylo u prvího vru a vše se vyřešilo, po 14 dnech, kdy majitel měl štěně).
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 27-09-2011, 11:17   #16
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Lidé jsou pořád stejní, takže myslím, že obavy nejsou na místě.
Ano ale je daleko větší výběr (vrhů).
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 27-09-2011, 11:41   #17
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default

Výběr nových majitelů je velmi složitý. Bohužel, bez zálohy ani ranu, bez kvalitní smlouvy ani chlup.
__________________
In wildness is the preservation of the world...
So seek the wolf in thyself
www.wolfdog.name

Last edited by Dayen; 27-09-2011 at 11:50.
Dayen jest offline   Reply With Quote
Old 27-09-2011, 14:02   #18
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Dayen View Post
Výběr nových majitelů je velmi složitý. Bohužel, bez zálohy ani ranu, bez kvalitní smlouvy ani chlup.
Správně, to mohu jen podepsat. Zkuste se někdy na výstavě nebo bonitaci zeptat majitelů, kolik z nich má s chovatelem smlouvu ? Budete možná překvapeni.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 28-09-2011, 10:15   #19
Jana Zítková
z Podřipské samoty
 
Jana Zítková's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Roudnice nad Labem
Posts: 85
Default

A jak teda vybíráte majitele?
Jana Zítková jest offline   Reply With Quote
Old 28-09-2011, 10:34   #20
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Jana Zítková View Post
A jak teda vybíráte majitele?
Je toho více, ale určitě minimálně následující :
1. Minimálně 1x návštěva před odběrem štěněte u nás
2. Vyplnění podrobného dotazníku
3. Záloha
4. Smlouva
5. Osobní odběr

A úplně na začátku, pokud začne smlouvat o ceně, tak tím skončil.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org