Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wzorzec & bonitacje

Wzorzec & bonitacje Jak powinien wyglądać typowy wilczak, ile waży CzW, ile ma w kłębie, informacje o przeglądach hodowlanych ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 21-03-2010, 21:23   #1
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default Idealna bonitacja

Quote:
Originally Posted by GRABA View Post
- i wolna wola tego, kto będzie chciał psa wystawiać z kartą bonitacji
czy naprawde zawsze P1 to naprawde P1?
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 21-03-2010, 21:34   #2
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
czy naprawde zawsze P1 to naprawde P1?
Nie. Dlatego coś z tymi bonitacjami trzeba zrobić, jeśli mają mieć w ogóle sens.
__________________

Rona jest offline   Reply With Quote
Old 21-03-2010, 21:38   #3
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

dopoki bedzie w bonitacii dopis P nic z tym nie zrobis. trzeba zostawic tylko sam kod wad i niedostatkow bez P. to bedzie info dla hodowcy bo bonitacii dla tego i sa robione.
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 21-03-2010, 21:39   #4
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by GRABA View Post
skoro poddajesz psa bonitacji,
to zazwyczaj jest on oceniony przez znawcę rasy, a wtedy (po ocenie) pozostanie tylko schować język za zęby i zgodzić się z oceną
- i wolna wola tego, kto będzie chciał psa wystawiać z kartą bonitacji
Zgadzam się, dlatego rozwala mnie jak ktoś PRZED oficjalnym pomiarem nalicza psu 72, 73, 74.. cm wzrostu Jak mo że zauważyłaś, nigdzie nie podaje tych centymetrów Cheitana- bo nie ma za sobą dorosłej bonitacji, więc nie podaję niczego z "nieba".
Ale! Do HODOWLI oficjalna, rzetelna (bo sorry, ale patrząc na historię wyników to chyba straciła na obiektywizmie) bonitacja może być podstawą. Zakładając, że ocena na wystawie również jest wg wzorca, to nie powinno być wielkich różnic. Wielkich, bo jednak wystawa to jakiś rodzaj show i tu prezencja czy tzw. wrażenie ogólne może mieć wpływ na ustawienie stawki. Trudno natomiast akceptowac fakt, ze pies z bonitacyjnym kodem P3 może wziąć BOBa przed psem z P1. Bo to już znak, że ktoś jest na bakier ze wzorcem.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 21-03-2010, 21:45   #5
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by Rona View Post
Co na przykład sądzić o znawcy rasy który na bonitacji dodaje kilka cm psu kumpla? Nadal uważać go za znawcę rasy?
Widziałam taką sytuację, sędzia pomierzył psa, kazał wpisać wyniki i na końcu, po przeliczeniu, wyszło, że pies jest krótkonogi...w rzeczywistości było dokładnei odwrotnie. Tylko dzięki temu, że właściciel poprosił o powtórne zmierzenie, została naniesiona poprawka.
NIby nic się nie stało, błąd został naprawiony, ale.. skoro to bonitacja, znawca rasy, sędzia, to taki rzeczy nie powinny się zdarzać.
Dawno już mówiłam, że zdecydowanie za dużo mamy w rasie "pejedynek"
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 21-03-2010, 21:47   #6
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
dopoki bedzie w bonitacii dopis P nic z tym nie zrobis. trzeba zostawic tylko sam kod wad i niedostatkow bez P. to bedzie info dla hodowcy bo bonitacii dla tego i sa robione.
Tak zgadza się, że byłoby to rozsądne wyjście, ale czy wtedy (gdy nie będzie takiego P) taka polska bonitacja będzie uznawana przez inne kraje?
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 21-03-2010, 21:49   #7
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Trudno natomiast akceptowac fakt, ze pies z bonitacyjnym kodem P3 może wziąć BOBa przed psem z P1. Bo to już znak, że ktoś jest na bakier ze wzorcem.
calkiem nie bywa ze w realu pies i z P3-5, nawet P14 jest lepszy od P1 i odwrotnie
jedna z ostatnich wystaw - wygral pies, ktory ma mniej prawidlowy ruch oraz linie gorna i jescze troche, no ale on jakos wygral
mowie - nie sa potrzebne te P w karcie bonitacii, oraz bonitacia jest dla informowania hodowcow o wade i niedostatki psow do hodowli,
wystawa psow to nie hodowla, i jej wyniki nie musza byc zabardzo powazne brane jako info do wybierania psow do hodowli. Bo wystawa to tylko show
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 21-03-2010, 21:52   #8
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by GRABA View Post
Nie zawsze, ale skoro będzie po polsku i wg określonych przez klub zasad, to myślę, że wtedy by to było właśnie tak. A jak u Was w kraju czy P1 zawsze równe jest P1? - czyli, że bonitacja zawsze jest prawdziwa?
u nas bonitacja jest dobrowolna, wyniki sa oficialne, wpysiwane do rodowodow, a bonitacja jest realna a nie zabawa z kumplami.
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 21-03-2010, 21:57   #9
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

NOooo, ale jeżeli będziemy mieli Klub i bonitacja będzie odbywała się wg określonych zasad, to też nikt nie będzie mógł chyba powiedzieć o kolesiostwie w ocenie czyli będzie jak na Litwie *w sensie na legalu, a skoro tak, to byłby to jednak ważny wyznacznik przy wystawkach
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 21-03-2010, 21:57   #10
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
calkiem nie bywa ze w realu pies i z P3-5, nawet P14 jest lepszy od P1 i odwrotnie
Że odwrotnie to rozumiem, jakby oczywiste. Ale wyjaśnij mi jakim cudem P5 czy P14 moze być lepszy od P1?
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 21-03-2010, 21:59   #11
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Że odwrotnie to rozumiem, jakby oczywiste. Ale wyjaśnij mi jakim cudem P5 czy P14 moze być lepszy od P1?
kochana jak by za malo w zyciu widzialas moze
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 21-03-2010, 22:00   #12
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by GRABA View Post
NOooo, ale jeżeli będziemy mieli Klub i bonitacja będzie odbywała się wg określonych zasad, to też nikt nie będzie mógł chyba powiedzieć o kolesiostwie w ocenie czyli będzie jak na Litwie *w sensie na legalu, a skoro tak, to byłby to jednak ważny wyznacznik przy wystawkach
kedy przy wystawie nie wpadnie perelki takie ze pies na bonitacii ma 65 a na wystawe 61 to bedzie juz bardzo dobrze
a tak to najpierw zrob cie ten klub ile mozna czekac
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 21-03-2010, 22:04   #13
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
kedy przy wystawie nie wpadnie perelki takie ze pies na bonitacii ma 65 a na wystawe 61 to bedzie juz bardzo dobrze
a tak to najpierw zrob cie ten klub ile mozna czekac
to wtedy wreszcie przyda się wcześniej wspomniana miarka

Klub, to wola hodowców, oni muszą wiedzieć w jakim celu ma on powstać - bo chyba nie chodzi tylko o wystawę, bo taką mamy bodaj we wrześniu
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 21-03-2010, 22:18   #14
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Widziałam taką sytuację, sędzia pomierzył psa, kazał wpisać wyniki i na końcu, po przeliczeniu, wyszło, że pies jest krótkonogi...w rzeczywistości było dokładnei odwrotnie. Tylko dzięki temu, że właściciel poprosił o powtórne zmierzenie, została naniesiona poprawka.
NIby nic się nie stało, błąd został naprawiony, ale.. skoro to bonitacja, znawca rasy, sędzia, to taki rzeczy nie powinny się zdarzać.
Dawno już mówiłam, że zdecydowanie za dużo mamy w rasie "pejedynek"
Ciekawe ile takich pomyłek nie zostało naprawionych, bo właściciel psa zaufał znawcy...

Z kolei ja mam wątpliwości co do metody oceny charakteru psa na bonitacji, o czym kiedyś dyskutowano na forum angielskim. Każdy z naszych burych żyje w innych warunkach i innych cech i umiejętności od niego się oczekuje. Pies, który stróżuje powinien od szczeniaka mieć rozwijane inne cechy charakteru niż pies "miejski" który codziennie porusza się wśród obcych ludzi, jeździ tramwajami, itp. Pies, który ma własny teren do biegania będzie pewnie inaczej reagował na inne psy/ludzi niż ten, który regularnie biega po terenach publicznych... Od psa trenowanego do pracy w dogoterapii nie można chyba oczekiwać, że będzie miał charakter podobny do psa trenowanego do obrony. Pies startujący w zawodach OB będzie miał rozwinięte inne cechy niż pies szkolony do tropienia poszukiwawczego czy ... kanapowiec. itd. itp.
Rozumiem badanie reakcji na strzał, wiadomo, że pies nie powinien być strachliwy czy agresywny, ale jak rozpoznać, czy np. stróżujący pies jest agresywny, czy po prostu dobrze pracuje?

Nie wiem czy moje wątpliwości mają sens....ale może ktoś już ten temat przemyślał?
__________________

Rona jest offline   Reply With Quote
Old 21-03-2010, 22:24   #15
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by Rona View Post
Nie wiem czy moje wątpliwości mają sens....ale może ktoś już ten temat przemyślał?
Nie wiem, czy odpowiednio przemyślałam, ale obecna forma bonitacji, właśnie ze względu na ten test charakteru zupełnie mi nie odpowiada. Doskonale znam swojego psa i wiem na co go stać, ale uczyłam go takich a nie innych reakcji na ludzi i test "obrony" stoi w opozycji do całej tej nauki. Dla mnie nie wnosi NIC do wiedzy o charakterze psa, a jedynie o przygotowaniu psa do tego egzaminu. Daleko więcej mówi nam zachowanie psa podczas przeglądu.
Rozumiem oczywiście skąd ów test nadal funkcjonuje w Czechach czy na Słowacji, ale życzyłabym sobie aby polska bonitacja (o ile taka powstanie) miała bardziej życiowe testy
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 21-03-2010, 22:35   #16
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Rona, jasne, że mają sens, każdy ma przecież swoje rozważania na temat takich testów.

Np. biorąc pod lupę taką Unkę, która jest psem "przy-ulicznym" (celowo tak pisane), to np. nie chciałabym żeby dziecko idące do szkoły, a które wkłada rączkę przez ogrodzenie, bez tej rączki zostało *tu tak wybiegam myślami*
Jednak, gdy zbliża się ktoś typowo do furtki, to sucz zawiadamia innym głosem, gdy obcy, a innym gdy znajomy - więc tu bym nie wiedziała jaki by do niej test pasował. Jedno jest pewne, gdyby był test na zasadzie sprawdzenia reakcji suczy na uciekającego pieseczka, to tu mamy oblane, bo chęć pogoni jest wielka
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 21-03-2010, 22:39   #17
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by GRABA View Post
gdyby był test na zasadzie sprawdzenia reakcji suczy na uciekającego pieseczka, to tu mamy oblane, bo chęć pogoni jest wielka
A to już zależy co dany test miałby oceniać: wyszkolenie-posłuszeństwo czy naturalne instynkty, reakcje itp W drugim przypadku chyba byłoby wszystko w jak najlepszym porządku. Wilczak przecież nie ma być psem, który położy sie i powie "aaa poleciało... nieee chceeee miii się wstawać. Zieeeew"
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 21-03-2010, 22:43   #18
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

normalne robiony test charakteru nie robi krzywdy ani psu ani rezultacie.
Najlepej jego zdaje pies, ktory nie jest szkolony na rekaw czy na agresje, i on pokazuje jaki pies jest w realu calkiem dobrze. Nie wiem z kat mysli cie ze test, ktory jest robiony na Sk jest zly. to i jest test na naturalne zachowanie oraz socializacje psa.
test mozna opisac jak" reakcja na czlowieka, kontakt z nim, reakcja na zagrozenie dla biespieszestwa psa, reakcja na czlowieka posle zagrozenia, albo jak szybko pies umie rozluzowa cie." i koniec. Latwo i bez treningow
jasne jesli to robie liudzie, ktore wiedza co robia i figurant jest tez z rozumiem. Ja chyba dlugo bede jak przyklad o figurancie dawac czlowieka z Francii, on byl cudem.
no ale nowe testy zawsze sa milo widziane- im ich wieciej tym fajnej mozna wybierac moze jakis macie na przyklad? czy wymislilis cie?
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 21-03-2010, 22:53   #19
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Właśnie o to mi chodzi.. Taki "sztywny" test miał sens w hodowli wojskowej, być może ma sens wobec psów żyjących w kojcach. Żeby móc obiektywnie i w ten sam sposób oceniać charakter każdego wilczaka, trzeba byłoby je wszystkie podobnie wychowywać, szkolić, musiałyby żyć w podobnych warunkach a ich właściciele powinni mieć zbliżone priorytety co do ich zachowań. W przeciwnym razie niektóre będą uprzywilejowane, a inne - wręcz przeciwnie.

Więc przede wszystkim trzeba byłoby się zastanowić co testować - tj. czy, a jeśli tak, to co wszystkie wilczaki mają na tyle wspólnego, aby móc to w ogóle porównywać, jakimi technikami to testować i jeszcze według jakich kryteriów oceniać...
__________________

Rona jest offline   Reply With Quote
Old 21-03-2010, 22:57   #20
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

testowac charakter i socializacje,
nie warto uzywac testow gdzie sa jakies komendy, bo nie kazdy wilczak ma jakis egzamin.
a jakie to testy, hmmm sa duzo ale prawie kazdy jest... podobny do tego co jest i teras uzywany na bonitacjach.
my na LT kedys mielismi test ( zdawala Harka) to bylo bardzo podobny, tylko byla grupka liudzi, ogladanie zebow, chodzenie miedzy liudzi. Ale to tez jest i przy mierzeniu.
No ale razem cos wymislic mozna dodatkowego do tego co jest.
przy wybiore testow - test z treningem =test bez treningu, ja za test bez treningu tylko socializacja i sam pies
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:12.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org