Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Chov

Chov Informace o chovu, výběru, odchovech....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 28-09-2011, 16:34   #21
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Tak u nás to bylo tak, že:

1)splněno
2)nesnáším dotazníky, pohovor mi přijde daleko lidštější
3)nebylo potřeba
4)bez problémů sepsáno (ikdyž beztak je prý skoro zbytečná)
5)normální

A o ceně jsem tenkrát diskutoval, respektive ne o výši, ale dostal jsem možnost to zaplatit nadvakrát, za což sem byl chovatelům hodně vděčný. Co vím, tak všech 5hafů z našeho vrhu se má dobře u svých majitelů, ale jinde stejnou metodou 3 skončí zpátky u chovatele. Myslím, že pokud člověk aspoň trochu přemejšlí, tak pokud nedostane štěně u jednoho chovatele, tak už ví, co bylo špatně a co zahrát na chovatele druhýho. Jednou určitě padne na hubu i výše zmíněný systém.Těch vrhů je tolik, že buď budeš muset někde slevit ze svých nároků nebo ti zůstanou štěnda doma dýl než je žádnoucí.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 28-09-2011, 17:03   #22
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Tak u nás to bylo tak, že:
2)nesnáším dotazníky, pohovor mi přijde daleko lidštější
Co je psáno, to je dáno.

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
3)nebylo potřeba
No, o potřebě zálohy by Ti mohli mnozí chovatelé vyprávět

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
4)bez problémů sepsáno (ikdyž beztak je prý skoro zbytečná)
To je chyba, že je sepsána tak, že je zbytečná. Nechápu, jak může být zbytečná ? Pes je stále podle zákona věc a když prodávám jakoukoliv věc, sepisuji kupní smlouvy s odmínkami, které jsou závazné. Samozřejmě jde o to, kdo a jak ji vytvoří. Myslím, že dobrá smlouva je úplným základem.

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Myslím, že pokud člověk aspoň trochu přemejšlí, tak pokud nedostane štěně u jednoho chovatele, tak už ví, co bylo špatně a co zahrát na chovatele druhýho. Jednou určitě padne na hubu i výše zmíněný systém.Těch vrhů je tolik, že buď budeš muset někde slevit ze svých nároků nebo ti zůstanou štěnda doma dýl než je žádnoucí.
Sice je více vrhů, ale je i větší počet zájemců, protože se povědomost o plemeni zvýšila. Mohu Tě upozornit, že i před těmi 8 lety, kdy jsem měl poslední vrh, bylo plno chovatelů, kterým zůstávalo plno štěňat na dvoře a nemohli je udat. Byli i tací, co dávali štěně zadarmo, jen aby se ho zbavili. A musím říci, že právě ten dotazník mi vždy spolehlivě lidi vyselektoval, protože na jeho obsah nebyli připraveni od žádného jiného chovatele.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 28-09-2011, 17:26   #23
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Jasně, proč chovatelé chtějí zálohu chápu a nevidím na tom nic špatnýho... u nás měli tehdy zájemců asi celkem dost, proto ji nechtěli.

Co se týká smlouvy, tak by asi bylo dobré zveřejnit někde takovou neprůstřelnou smlouvu, kde si každej pak jen doladí detaily. Bylo by to dobré pro chov, protože pokud existuje smlouva, na základě které by se dalo třeba dostat zpátky štěně několikrát prodané dál, tak každé štěně které nakonec skončí zpátky u chovatele, potažmo nového zájemce může rozšiřovat chovnou základnu.

No a co se týká dotazníku, tak myslim, že tam ti napíšu takový věci, že mi budeš štěně pomalu cpát, úplně stejně jako po osobním pohovoru mezi chovatelem a zájemcem o štěně. I tam určitě stačí selským rozumem vymyslet, co chce chovatel slyšet.

A ještě abych se vrátil k tématu. Včera mi volal pan Prášil, že mu majitelka fenky nebere telefon... proč asi? Sepsanou smlouvu má, ale nevím, jak je reálná šance získat štěně zpátky od pravděpodobně už třetího majitele.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 28-09-2011, 17:34   #24
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
A ještě abych se vrátil k tématu. Včera mi volal pan Prášil, že mu majitelka fenky nebere telefon... proč asi? Sepsanou smlouvu má, ale nevím, jak je reálná šance získat štěně zpátky od pravděpodobně už třetího majitele.
No když má smlouvu, tak by měl její plnění normálně vymáhat, jako u čehokoliv jiného. Nevidím v tom žádný problém navíc v situaci kdy je štěně na území ČR. Pokud by bylo v zahraničí, je vymáhání smluvních podmínek trochu komplikovanější. Stačí vzít smlouvu a zajít si za advokátem. Pokud je smlouva dobře a správně sepsána, pak bude její vymožení snadné.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 28-09-2011, 17:41   #25
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Uvidíme jak to dopadne... právní cestu jsem rozhodně doporučil a pan Prášil ji hodlá využít, pokud paní nezačne komunikovat
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 28-09-2011, 20:03   #26
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Co je psáno, to je dáno.
To určitě ano, ale také je fakt, že praxe pak bývá bohužel často jiná. Ve smlouvě můžeš mít lecos, ale vymáhat pak zvíře zpět, bývá dost těžké. Mnozí by mohli dozajista vyprávět. To bohužel platí nejen v oblasti psů..

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
A musím říci, že právě ten dotazník mi vždy spolehlivě lidi vyselektoval, protože na jeho obsah nebyli připraveni od žádného jiného chovatele.
...tady čtu něco jiného...od Jiřinky:
"No i Vaši psi nemají všichni původního majitele.... "
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 28-09-2011, 20:15   #27
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by yzengrin View Post
...tady čtu něco jiného...od Jiřinky:
"No i Vaši psi nemají všichni původního majitele.... "
Nevím, proč rýpání za každou cenu. Za tím, co jsem napsal, si stojím. Ano, někteří mí psi nemají své původní majitele, nicméně nikdy jsem to nemusel řešit ani přes inzerci ani přes náš server. Psy jsem jednoduše ve spolupráci s původním majitelem nově umístil a nikdy s tím nebyly problémy. To znamená, že jsem původního majitele vybral dobře, protože mí psi nikdy nebyli v útulcích ani nebyli nabízeni v zoufalých nabídkách.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 28-09-2011, 21:53   #28
Jazzinka
Junior Member
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 74
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Uvidíme jak to dopadne... právní cestu jsem rozhodně doporučil a pan Prášil ji hodlá využít, pokud paní nezačne komunikovat
Výše jste napsal, že majitelka chovatele kontaktovala, ale ten si fenku zpět vzít nemůže. Tím se ovšem jeho předkupní právo k fence velmi pravděpodobně vyčerpalo, takže pochybuji, že něco chovatel právně vymůže. Stejně tak bych řekla, že není oprávněn zasahovat do toho, komu bude fenka dál prodána (záleží na formulaci ve smlouvě).
A ještě - podle čeho soudíte, že se fenka nedostane do normálních rukou, tedy že nový majitel jí neuchovní a ona někam zmizí? Fenka se přece prodává jako papírová. Proč by nový zájemce měl být nutně horší než zájemce vybraný chovatelem?
Jazzinka jest offline   Reply With Quote
Old 28-09-2011, 22:48   #29
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Jenže dohoda chovatele s majitelkou zněla trošku jinak Chovatel chtěl vidět nové zájemce než jim majitelka fenku prodá. Ovšem ona ji prodala bez jeho vědomí a přestala komunikovat. Kdyby chovatel věděl, že ho takhle podrazí, jistě by si k sobě fenku vzal a inzeroval ji sám. Domnívám se, že od toho by měla smlouva být, aby si majitel nemohl dovolit bez souhlasu chovatele psa kamkoliv prodat. Nebo to tak není?
Tak soudím podle toho, že fenka je inzerovaná za cenu snad ještě nižší než u štěněte bez PP a už teď chovatel neví, kde je Pochybuju, že se s ní nový majitel někde ukáže, aby riskoval, že ji bude chtít chovatel zpátky.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 29-09-2011, 08:43   #30
Jazzinka
Junior Member
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 74
Default

Přijde mi, že tu děláš afétu z něčeho, co nechtěl řešit ani pan Prášil. Pokud by mu tolik šlo o dobro štěněte, nic mu nebránilo inzerovat fenku současně s majitelkou třeba tady nebo alespoň na svých stránkách. Pokud si někdo odmítne vzít své štěně zpět, podle mě si pak těžko může nárokovat schvalování nových zájemců. Majitelka svoje psy nezvládá a potřebuje situaci nějak řešit a ne čekat, jestli se chovateli nový zájemce zalíbí nebo ne.
Jazzinka jest offline   Reply With Quote
Old 29-09-2011, 10:00   #31
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Tak si zkus panu Prášilovi zavolat Nemám pocit, že by to řešit nechtěl Spíš je problém v tom, že o tom do poslední chvíle nevěděl a když si brala štěně, tak zrovna týhle ženský nejvíc věřil Proč ji neinzeroval sám? Asi měl pocit, že jsou s ní nějak domluveni, ona to nezvládá, tak ona to zařídí Pokud se tak domluvili, tak kde je chyba? Prostě do lidí nevidíš
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 29-09-2011, 19:12   #32
Wolf.Love
Junior Member
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 21
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Jenže dohoda chovatele s majitelkou zněla trošku jinak Chovatel chtěl vidět nové zájemce než jim majitelka fenku prodá. Ovšem ona ji prodala bez jeho vědomí a přestala komunikovat. Kdyby chovatel věděl, že ho takhle podrazí, jistě by si k sobě fenku vzal a inzeroval ji sám. Domnívám se, že od toho by měla smlouva být, aby si majitel nemohl dovolit bez souhlasu chovatele psa kamkoliv prodat. Nebo to tak není?
Tak soudím podle toho, že fenka je inzerovaná za cenu snad ještě nižší než u štěněte bez PP a už teď chovatel neví, kde je Pochybuju, že se s ní nový majitel někde ukáže, aby riskoval, že ji bude chtít chovatel zpátky.
Myslím si, že pak už by chovatel měl smůlu, pokud s ním paní sepsala novou smlouvu...Protože podle mě ani sám nový majitel neví, že paní třeba údajně jednala za chovatelovo zády...
Wolf.Love jest offline   Reply With Quote
Old 01-10-2011, 15:35   #33
Marinette
Junior Member
 
Join Date: Jun 2004
Location: Plzeň
Posts: 41
Send a message via ICQ to Marinette
Default

Muj nazor je, ze pokud majitel psa nezvlada je opravdu mnohdy lepsi i pro psa, aby se mu nasel nekdo jiny. A cim driv, tim lip (pokud je zvire jeste mlade). Kdyz se tak deje ve spolupraci s chovatelem je to samozrejme lepsi, protoze chovatel ma vice zkusenosti a mel by lepe profilovat noveho budouciho majitele.

Jenomze souhlasim, ze poznat kdo je vhodny a kdo ne, je spis hadani. Pokud jiz budouci majitel CSV nevlastnil, malokdo vi, do ceho vlastne jde. (A ted mluvim z vlastni zkusenosti.

Jinak co se tyka jednani o cene. Napadla me docela zajimava myslenka. Uvazujte, ze by byli dva zajemci o stene. Jeden by prijel v BMW, v saku a bez vahani by zaplatil rekneme 10tis. Druhy by prijel ve starym Fordu kombiku, v zelene bunde (mlady kluk), co rad jezdi do lesa a treba jezdi na kole. Zeptal by se jestli by nebyla mozna nejaka sleva, nebo se snazil domluvit splaceni psa. Komu by jste stene dali?

Smlouvat o cene psa mi taky neprijde uplne ok. A ani me to pri koupi nenapadlo. Ale vzhledem k povaze, profilu psa a jeho potrebam, bych mela vetsi duveru v mladem klukovi v zelene bunde.
Jen takova uvaha.
Marinette jest offline   Reply With Quote
Old 01-10-2011, 16:20   #34
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default

Marinette,
většina chovatelů taky nejezdí v BMV. Část z lidí prosících o splátky by sbalila štěně a už bys je nikdy neviděla, je jedno jak seriózně by vypadali a jak dobrou smlouvu bys měla.

Není to o tom, že by nešla udělat výjimka, ale 90% z těch, co to takto zkusí, nejsou zase v takové krizi a opravdu to jen zkoušejí, případně pak neváhájí jet na rodinnou dovolenou za mnohem vyšší cifru.
Pokud člověk chce a nemá peníze, štěně ČSV není tak drahé, aby to nešlo zalepit kontokorentem u nově otevřeného účtu v bance. Nevidím důvod do toho tahat chovatele.
__________________
In wildness is the preservation of the world...
So seek the wolf in thyself
www.wolfdog.name
Dayen jest offline   Reply With Quote
Old 01-10-2011, 18:24   #35
Tyger
Junior Member
 
Tyger's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Praha
Posts: 185
Default

Mně se líbí, jak tady věčšina ochraňuje chovatele, jak mají více zkušenosti, jak kdo ako vyberá správne majitele pro svá štěňata a bla bla. Někdy si ale říkám, že by se mělo taky vybírat, kdo může a kdo by raději neměl být chovatelem
Tyger jest offline   Reply With Quote
Old 03-10-2011, 09:31   #36
Dušan
Junior Member
 
Dušan's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Veselí nad Moravou
Posts: 65
Default

Ono je opravdu složitější, kterému zájemci dát přednost. V případě čsv už teď, když se mě lidi ptají na štěňata, dopředu říkám, co je to za plemeno, jaká úskalí můžou nastat a ať si to velmi dobře rozmyslí. Zájemce musí mít od chovatele informace o případném nepříjemném ječení, pištění, agresivitě vůči cizím psům, nesnášení odloučení, obtěžování hlukem v celé ulici, baráku apod. A taky tvrdohlavosti. Musím bohužel říct, že přestože mám čsv už od 4. chovatele, (a před koupí jsme jich navštívil asi 7), pouze jeden mě jako budoucího majitele jejich štěněte na toto předem upozornil. Jestli to s informovaností zájemců v tomto směru funguje i teď, nelze se divit častému vracení či přeprodeji štěňat novými majiteli.
Dušan jest offline   Reply With Quote
Old 03-10-2011, 09:54   #37
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Dušan View Post
V případě čsv už teď, když se mě lidi ptají na štěňata, dopředu říkám, co je to za plemeno, jaká úskalí můžou nastat a ať si to velmi dobře rozmyslí.
Naprostý souhlas. To je i moje filosofie. Lépe odradit 2 seriózní zájemce, než prodat jednomu neserióznímu. O odrazování od plemene mohou mluvit majitelé psů z mého chovu
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 03-10-2011, 20:11   #38
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

no myslim, ze vetsina majitelu cevecek jsou odrazovatele pripadnych zajemcu, aspon ja je nadsenym obdivovatelum jakozevlka dost rozmlouvam. Kdo se nenecha, zjisti si dalsi info,co je to vlastne zac. A s vetsinou majitelu se stejne shodneme, ze jinyho psa bychom uz nechteli i pres to vsechno,co nam sedivci zpusobuji
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 03-10-2011, 21:34   #39
Kometa
Junior Member
 
Kometa's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Jablonec nad Nisou
Posts: 153
Default

Mě by zajímalo, jestli už někdo někdy právně díky kupní smlouvě vymáhal své štěně zpět a jak to probíhalo?
Mimo jiné chovám totiž taky laboratorní potkany a tam je u prodeje zvířat s PP z chovatelských stanic dost běžným postupem sepisování kupní smlouvy s novým majitelem. Nic méně, pokud vím od jedné potkánařky právničky, jsou tyto smlouvy prakticky z právního hlediska zcela bezcenné. Nevím sice z jakého přesně důvodu, to mi nebylo vysvětleno a sama nejsem právník, ale prý je to tak. Předpokládám, že kupní smlouva ke psu bude v podstatě totéž, takže by mě zajímalo, jestli to skutečně nějak právně vymáhat jde, nebo ne. Jestli s tím někdo má zkušenosti?
__________________
www.jezek.vyjimecny.cz
Kometa jest offline   Reply With Quote
Old 03-10-2011, 21:52   #40
Jazzinka
Junior Member
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 74
Default

Quote:
Originally Posted by Kometa View Post
Mě by zajímalo, jestli už někdo někdy právně díky kupní smlouvě vymáhal své štěně zpět a jak to probíhalo?
Mimo jiné chovám totiž taky laboratorní potkany a tam je u prodeje zvířat s PP z chovatelských stanic dost běžným postupem sepisování kupní smlouvy s novým majitelem. Nic méně, pokud vím od jedné potkánařky právničky, jsou tyto smlouvy prakticky z právního hlediska zcela bezcenné. Nevím sice z jakého přesně důvodu, to mi nebylo vysvětleno a sama nejsem právník, ale prý je to tak. Předpokládám, že kupní smlouva ke psu bude v podstatě totéž, takže by mě zajímalo, jestli to skutečně nějak právně vymáhat jde, nebo ne. Jestli s tím někdo má zkušenosti?
Právně vymahatelné jsou teoreticky všechny smlouvy, prakticky ale pokud by protistranu nedonutilo ke smíru samo podání žaloby a čekala bys na pravomocný rozsudek, bude pravděpodobně potkan dřív mrtvý. O bezcennosti se právnička asi vyjádřila spíš ve vztahu k některému konkrétnímu ustanovení.
Jazzinka jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org