Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Chov

Chov Informace o chovu, výběru, odchovech....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 29-03-2010, 12:17   #21
sdivokoukrvi
Member
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 674
Default

Sorry Jeníku, ale myslím si že za 2 roky budu mít stejnej názor jako teď. Pokud ne lepší. Nemyslím si, že bych je začla považovat za nepovedené. Já mám Aryu povahově taky skvělou a snad by se mnou i pár lidí souhlasilo, protože ji mezi čsv beru často a na spousty akcích byla k vidění. Rozhodně se za ní nestydím a vychovávám podle nejlepšího svědomí a vědomí. A budu ji ukazovat a chlubit se sní i nadále.

Lenko sem zvědavá k čemu dojdeš. Taky se na srovnání těším, zatím sem bohužel mohla obludu srovnávat jen s Vitou a Aeron. A holky si sou dost podobné, jak vzhledem tak povahou, všechny sou úžasný osobnosti a holky kypící zdravím. Ale hlavně mají páníčky, kteří sou s nimi 100% spokojení a lepší by nemohli mít. Ani jeden z nás by jinou nechtěl a za nic na světě nevyměnil.
sdivokoukrvi jest offline   Reply With Quote
Old 29-03-2010, 12:58   #22
RadeKKK
http://www.arqeva.cz/
 
RadeKKK's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Zakšín - Doksy
Posts: 389
Default

Quote:
Originally Posted by Alissea View Post
Sorry Jeníku, ale myslím si že za 2 roky budu mít stejnej názor jako teď. Pokud ne lepší. Nemyslím si, že bych je začla považovat za nepovedené. Já mám Aryu povahově taky skvělou a snad by se mnou i pár lidí souhlasilo, protože ji mezi čsv beru často a na spousty akcích byla k vidění. Rozhodně se za ní nestydím a vychovávám podle nejlepšího svědomí a vědomí. A budu ji ukazovat a chlubit se sní i nadále.

Lenko sem zvědavá k čemu dojdeš. Taky se na srovnání těším, zatím sem bohužel mohla obludu srovnávat jen s Vitou a Aeron. A holky si sou dost podobné, jak vzhledem tak povahou, všechny sou úžasný osobnosti a holky kypící zdravím. Ale hlavně mají páníčky, kteří sou s nimi 100% spokojení a lepší by nemohli mít. Ani jeden z nás by jinou nechtěl a za nic na světě nevyměnil.
Zdravím kypí i kluci :-). A nikdo na nich chyby nehledá a rozhodně je za nepovedené nepovažují. Vzhledem k jejich bydlišti je srovnávání docela obtížné. Ale i oni se zůčastńují různých akcí, výcviku nebo výstav. A Aibell je "profesionální" záchranářka

Last edited by RadeKKK; 29-03-2010 at 13:04.
RadeKKK jest offline   Reply With Quote
Old 29-03-2010, 16:06   #23
sdivokoukrvi
Member
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 674
Default

Quote:
Originally Posted by RadeKKK View Post
Zdravím kypí i kluci :-). A nikdo na nich chyby nehledá a rozhodně je za nepovedené nepovažují. Vzhledem k jejich bydlišti je srovnávání docela obtížné. Ale i oni se zůčastńují různých akcí, výcviku nebo výstav. A Aibell je "profesionální" záchranářka
No já se chystám za bráškou do ostravy jak jen to půjde, hádám že s holkama už taková kamarádka nebude.Ale brácha by mohl bejt perfektní kámoš...
sdivokoukrvi jest offline   Reply With Quote
Old 30-03-2010, 07:17   #24
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Jeniku, tyhle nemoci se v populaci objevují, ale většina z nich v tak malém %, že to skoro nestojí za řeč, obzvlášť, když se člověk podívá na kterékoliv jiné plemeno. Opravdu si i nadále troufám tvrdit, že čsv je ZDRAVÉ PLEMENO!!!!
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 30-03-2010, 07:59   #25
orka
Junior Member
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 27
Default

No já bych byla asi opatrnější v tvrzení, že čsv je tak zdravé plemeno. Konkrétně mě se několikrát stalo, že mě zastavil někdo na ulici a ptal se mě, jestli mám zdravého psa a jestli náhodou nemá epilipsii. A bohužel musím konstatovat, že má!! Také vím od své veterinářky, že se již setkala s pár čsv, kteří měli problémy se slinivkou. Ono když se vezme kolik je např. labradorů a kolik čsv a procentuálně by se zhodnotily zdravotní problémy obou plemen, možná bysme se divili (a neřekla bych, že by se jednalo o malé číslo).... Možná ne, čistě jenom můj názor. Jen mi připadá, že poslední dobou se u tohoto plemene řeší spíše otázka vzhledu (pominu kyčle), nikoliv otázka zdravotní.
orka jest offline   Reply With Quote
Old 30-03-2010, 08:53   #26
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Quote:
Originally Posted by Hanka View Post
Jeniku, tyhle nemoci se v populaci objevují, ale většina z nich v tak malém %, že to skoro nestojí za řeč, obzvlášť, když se člověk podívá na kterékoliv jiné plemeno. Opravdu si i nadále troufám tvrdit, že čsv je ZDRAVÉ PLEMENO!!!!
Hanko nezlob se, ale uz to tak idylicke neni. Napr. v cizine se zacinaji u CSV objevovat nemoci, ktere bych u nich opravdu nehledala. Zajdi na anglicke forum, resi se to tam taky. V Belgii a NL se ted budeme snazit prosadit plosne testovani CSV na dwarfismus (pituitary dwarfism - zakrslost), bohuzel se objevuje stale vice vrhu, kde se nejaky ten zakrslik vyskytne nebo kdy jeden z rodicu je nositelem. Ted byl testovan pes na degenerativni myelopatii, bohuzel pozitivne - je nositelem. Objevuje se tedy otazka, zda by se psi meli na toto testovat taky.
Epilepsie se u nasich cevecek tez vyskytuje, ja ji u svych psu nemam, ale vim o nekolika psech, u kterych se epilepsie prokazala nebo je tam podezreni na epilepsii. Nelzeme si prosim do kapsy, mozna CSV jsou zdravejsi, ale problemy tu jsou a nemuzeme se pred nimi schovavat. Je treba o nich mluvit a je treba se snazit vyhnout pouzivat potencionalne problematicka zvirata v chovu.

Jenika a jeho psy neznam, tak to nebudu komentovat, ale body si u me svymi vyroky tedy neziskal.
__________________
:: :: :: Cira & Ali & Tulip :: :: ::
http://vlcisen.mirkawolf.com
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 30-03-2010, 10:41   #27
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Já si i nadále trvám na svém. Vím o všech nemocech o kterých tady píšeš. Vím že byly, jsou a budou. Taky vím, že před 10,15 lety bylo mnohem méně čsv u nás i ve světě a % nemocných bylo samozřejmě menší. Taky vím, že dříve se nikdo nad některými nemocemi ani nepozastavil. Dwarfíci tu byli vždycky, ale nikdy se o ně nokdo nezajímal. Před x lety nikdo nic nevěděl o internetu a informovanost mezi majiteli a chovateli byla skoro nulová. Teď se všechno dozvíme pomalu online, což je dobře a můžeme vše lépe sledovat. Ale nemyslím si, že by se situace zhoršovala. Jen je toho víc, protože je mnohem víc psů. A samozřejmě- pokud jsou země, kde je jediným kritériem pro tvorbu rodičovského páru krása rodičů, tak tam se samozřejmě může situace zhoršovat. což ale může vidět a odvodit si každý, kdo vlčáky sleduje.
Na jednu stranu se Jenikovi nedivím. Pokud si někdo pořídí třeba první čsv a hned má "Černého Petra" a třeba pejska s více nemocemi, pak může mít tento názor a nikdo mu jej nevyvrátí. A vyprávění od lidí, kteří měli několik čsv a neví, co to je chodit k veterináři mu může připadat jako sci-fi.....
Přesto si i nadále myslím, že v porovnání s jinými plemeny máme zdravé plemeno. Všechno bylo: epilepsie, slepota, problémy s vápníkem, alergie, slinivka, dwarfíci, dysplazie,myelopatie, prostě všechno. Jen jich bylo míň, protože bylo míň čsv.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 30-03-2010, 10:47   #28
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Mirko, s Mijke na dwarfismu spolupracuji. Máme už hodně informací a víme o mnoha štěňatech. Všechny cestičky se sbíhají- světe div se - u nás a na Slovensku. Odkud jinud by to taky mělo jít.....I tohle tu bylo dřív a pochází to od nás. Anglická fóra čtu, vím co se probírá. Někdy mi to připadá, že cizinci "objevili Ameriku", když tam probírají nějakou "novou" nemoc.
Prostě je to tak. v 80. letech bylo pár krycích psů a populace čsv byla pidipopulace oproti té dnešní. Tenkrát se měly sledovat nemoci , bylo by to 100x snazší než teď. Ale je dobře, že je internet a ví se o všem.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 30-03-2010, 10:59   #29
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Ještě něco: nabízela jsem českým majitelům zorganizování hromadného odběru krve na testování dwarfismu na bonitaci, při 30 a více psech by se cena snížila na 80Euro. Míň se bohužel nepodaří. Ozvali se mi dva zájemci + moji psi. Takže testy nebudou. Vím, že je to dost peněz, ale nižší cena v dohledné době nebude.
Potom je otázka, proč se někdo rozčiluje, že máme v populaci tu a tu nemoc, když není ochoten nechat testovat aspoň svoje psy. A nemluvím jen o dwarfismu, který je pořád "nic" oproti jiným problémům.
Já bych byla pro, aby se testovalo na víc nemocí. Ale nic se nikomu nemůže nařizovat. Pokud by byla vůle majitelů vlčáků a sami si navrhli pro chovnost testovat na nemoc x, y a z....Proč ne....Ale vím, že u nás je pořád problém v penězích za všechny testy a vyšetření.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 30-03-2010, 11:19   #30
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Já osobně nemám pocit, že by čsv dali ozačit jako nemocné plemeno, spíše se přikláním k tvrzení Hanky. Vycházím z vlastní zkušenosti, ze zkušenosti s mými psy a s mými, zatím ještě mladými odchovy. Vím, že jmenované nemoci existují ale bohužel málokdy se věřejně mluví o konkrétních jedincích - o jejich konkrétním postižení. Chovatelé se v drtivé většině nechlubí problémy, které jejich psy zužují, což samozřejmě z jistého úhlu pohledu chápu. Pokud ale o těchto problémech ví chovatelská komise, měla by minimálně nás chovatele informovat. Mám na mysli konkrétní informace o konkrétních zvířatech.
Co se dwarfismu týče, považuju tuto poruchu za velice závažnou a testování na ní za velice potřebné. Plánuju testovat všechna svá chovná zvířata.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 30-03-2010, 11:23   #31
RadeKKK
http://www.arqeva.cz/
 
RadeKKK's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Zakšín - Doksy
Posts: 389
Default

Takže Daniela 3, já 2 + tvoje smečka. Možná by se těch 30 dohromady dalo.
Rozhodně já o možném hromadném odběru čtu poprvé.
RadeKKK jest offline   Reply With Quote
Old 30-03-2010, 11:29   #32
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default

Zdraví u ČSV je věc která mne velmi zajímá a byl to jeden z dodatečných důvodů, proč jsem si je kdysi vybrala. Protože v porovnání s ostatními plemeny prostě vždy vyjdou lépe, i když Černí Petři jsou (což pak nemrzí nikoho víc než zodpovědného chovatele).

Nemoci jsou v každé populaci. Je třeba je sledovat, vyvozovat chovatelské důsledky a zároveň z nich nedělat přehnaný humbuk.
Uvědomte si počátek plemene, který není tak daleko, který nutně stál na pár jedincích a tímpádem úzké příbuzenské plemenitbě. Ta má kromě upevnění vlastností dobrých vliv i na vlastnosti špatné. Tedy i na geneticky přenášené nemoci.

Je v tom trochu začarovaný kruh. Protože každý bysme rádi měli naprosto zdravé zvíře a odchovy, je určitý a pochopitelný tlak na chovatele, aby chovali jen na negativních zvířatech. Pokud ale vyloučíte všechny positivní zvířata bez ohledu na proces dědičnosti nebo typ nemoci, dostanete se k nadměrnému zúžení už tak maličké populace a příbuzenská plemenitba podporuje i geneticky přenášené nemoci... a jste tam. Třeba aktuálně se strášákem dwarfismu.

Je potřeba co nejvíce vyšetřovat A ZÁROVEŇ se nebát VHODNĚ použít positivní jedince. Obávám se, že druhá část té věty bude v praxi velmi problematická.
__________________
In wildness is the preservation of the world...
So seek the wolf in thyself
www.wolfdog.name
Dayen jest offline   Reply With Quote
Old 30-03-2010, 11:48   #33
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Hmmm, a dělej ozdravná opatření, když máme tak malou populaci............Jak z toho ven.
Jiřko, aktualizovala jsem nabídku testu, v tématu o dwarfismu. Ale teď neslibuji, že se to podaří tak rychle zajistit, musela bych mít 30 zvířat rychle, abych stačila vše zařídit. Nabídky týden před bonitací mi budou k ničemu.....Tak počkám, jestli se mi teď ozve víc lidí....
Já nemůžu testovat celou smečku, taky nemám tiskárnu na peníze. Předběžně to plánuji každý rok něco
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 30-03-2010, 11:49   #34
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by RadeKKK View Post
Takže Daniela 3, já 2 + tvoje smečka. Možná by se těch 30 dohromady dalo.
Rozhodně já o možném hromadném odběru čtu poprvé.
O hromadném odběru čtu také prvně. Klidně se přidám..jen to vědět co nejdříve dopředu, kvůli těm financím. Těch 80Euro je za jednoho psa, předpokládám.
Čím je způsobený ten Dwarfismus? Je to i u jiných plemen?

Last edited by yzengrin; 30-03-2010 at 11:54.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 30-03-2010, 11:52   #35
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Dayen View Post
Pokud ale vyloučíte všechny positivní zvířata bez ohledu na proces dědičnosti nebo typ nemoci, dostanete se k nadměrnému zúžení už tak maličké populace a příbuzenská plemenitba podporuje i geneticky přenášené nemoci... a jste tam. Třeba aktuálně se strášákem dwarfismu.
V tomto konkrétním případě - dwarf - není možné vylučovat všechna zvířata která ponesou ve svém genotypu zmutovaný gen, je ale dobré o nich vědět a pokud možno použít je pouze v kombinaci se zdravým (v tomto ohledu) zvířetem. K tomu je ale třeba testovat co nejvíce zvířat, protože potom se můžem dostat do situace, kdy budou testovaná zvířata nesoucí mutaci vlastně v nevýhodě, pokud nebude testovaný i dostatečný počet partnerů pro ně krevně vhodných ( pochopitelně nejen krevně ale i v ostatních parametrech).
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 30-03-2010, 11:59   #36
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Pridam svoju kvapku - suhlasim s tym, ze aj napriek vyskytu chorob mozeme CSV pokladat za relativne zdrave plemeno. Dwarfi tu boli vzdy, len sa o nich nevedelo - vedelo sa ze nie vzdy vsetky stence preziju, ze niektore pomalsie rastu - jejda ale ved to je normalne. A ked ponechavas vo vrhu vsetky stence tak tym skor. Ked ale neexistovali testy, tak bolo tazko zistit co je pricinou uhynu. Uz to, ze na CSV funguju tie iste testy ako na NO naznacuje, odkial sa do plemena tato sarapata dostala.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 30-03-2010, 12:02   #37
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Quote:
Originally Posted by CDaniela View Post
K tomu je ale třeba testovat co nejvíce zvířat, protože potom se můžem dostat do situace, kdy budou testovaná zvířata nesoucí mutaci vlastně v nevýhodě, pokud nebude testovaný i dostatečný počet partnerů pro ně krevně vhodných ( pochopitelně nejen krevně ale i v ostatních parametrech).
Presne - zodpovedne by bolo, dat svoje zviera testovat. Ale este nezodpovednejsie ako netestovat svoje zviera, je svojho nosica parit s netestovanym zvieratom. A kto zaplati testy partnerovi? Nie kazdy si to moze dovolit z financneho hladiska, a pokial sa dwarfizmom operuje ako so strasiakom tak vela ludi radsej schova hlavu do piesku...
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 30-03-2010, 12:14   #38
RadeKKK
http://www.arqeva.cz/
 
RadeKKK's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Zakšín - Doksy
Posts: 389
Default

Quote:
Originally Posted by Hanka View Post
Hmmm, a dělej ozdravná opatření, když máme tak malou populaci............Jak z toho ven.
Jiřko, aktualizovala jsem nabídku testu, v tématu o dwarfismu. Ale teď neslibuji, že se to podaří tak rychle zajistit, musela bych mít 30 zvířat rychle, abych stačila vše zařídit. Nabídky týden před bonitací mi budou k ničemu.....Tak počkám, jestli se mi teď ozve víc lidí....
Já nemůžu testovat celou smečku, taky nemám tiskárnu na peníze. Předběžně to plánuji každý rok něco
Fakt jsme to nečetla - moje chyba. Ale klidně se mnou počítej.Ušetřených 2x20 euro - to je pytel granulí nebo poplatek na výstavu.:-)
RadeKKK jest offline   Reply With Quote
Old 30-03-2010, 12:16   #39
Elsia&Benjamin
Junior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Písty - Budyně nad Ohří
Posts: 124
Default

Na druhou stranu čím víc bude testovaných zvířat, tím častěji se vyskytne testovaný rodičovský pár - oba negativní zakládající dwarfismu prostou linii, jejich potomci budou 100% negativní...
Elsia&Benjamin jest offline   Reply With Quote
Old 30-03-2010, 12:23   #40
Stela
Junior Member
 
Join Date: Sep 2006
Location: Smrček
Posts: 255
Send a message via ICQ to Stela
Default

O tom testování "u nás", nebo spíše o tom hromadném odběru, to co nabízí Hanka jsem taky ještě neslyšela cena 80 € není nejmenší,ale i já bych své holky nechala klidně otestovat. Takže + 2 čsv, teda malé je 5 měsíců, ale myslím, že to nijak nevadí.
Stela jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org