Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 19-09-2007, 00:47   #1
Mackie
Junior Member
 
Mackie's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Slovakia/Presov
Posts: 112
Default submisivna fena - dobre ci zle?

moja psica je opakom agresivneho psa.. na ine psy zavrci raz za mesiac, doma spravi naznak vrcania, ked niekto zazvoni a ja nereagujem, a to je asi tak vsetko.. k cudzim je placha, takze neviem ako by zareagovala v "nebezpecenstve" (zrejme utiekla), ale inac si mozme vsetko dovolit.. zobrat hracku, misku s jedlom, kost, tahat ju za vsetky casti tela.. zatvari sa ze "uz si sa pobavila? na nic ti to nie je, tak mi to vrat".. ked je s inymi psami, aj cudzimi, chvost jak husky a podme sa hrat.. to vsetko beriem ako pozitivum..

ale na druhej strane mam problem so stekanim.. ci skor nestekanim.. kedze na vyprovokovanie nezabera ani to zradlo, ani tahanie fuzov ci podobne somariny, ani zvonenie, ani retaz (to len zavija).. "figuranta" nechcem pouzit, kedze sa ludi boji a nechcem aby sa ten strach prehlbil.. ved kto vie..

mam sa tesit z toho, ze s nou nemam problem, alebo mam na to stekanie dalej hladat nieco ucinne?

dik.
Mackie jest offline   Reply With Quote
Old 20-09-2007, 10:49   #2
Ghost
Junior Member
 
Join Date: Jan 2004
Location: Praha-Východ
Posts: 74
Default

Ahoj,

ptáš se na dost odlišné věci, zkusím ti napsat svůj názor na obě. Nemyslím si, že štěkání nějak výrazně souvisí s podřízeností nebo nadřazeností psa. To se pozná spíš podle vrčení, polohy uší, pysků, postoje, ocasu, apod.

Nevím, jak je tvoje fenka stará, ale podle mě je na agresivitu psa/feny vždycky času dost a neprobouzel bych ji úmyslně a předčasně (pokud nemáš služebního psa). Agresivní reakci na figurantova bych trénoval postupně a na plno až ve chvíli, kdy fenka psychicky dospěje. Ale neznamená to, že není důležité povzbuzovat psa, aby získal sebevědomí v rámci tolikrát na fóru omílané správné socializace. Pokud tohle podceníš, dohánět to budeš s o hodně větším vypětím, nervy a úsilím.
To, že si fenka od tebe nechá všechno líbit, je dobře, protože ty jsi alfa ve smečce. To, že nevrčí na jiné psy, není podle mě známkou submisivity. Můj pes ostatní plemena taky s přehledem ignoruje (dokud na něj nevyjedou), prostě pro něj nic neznamenají a kouká na ně z vrchu. Něco jiného je, když se potká se svým bráškou, to by se samou láskou sežrali. Pokud zvíře stahuje ocas mezi nohy mezi lidmi nebo se plaší, když projede kolem tramvaj, je to podle mě socializací.

U štěkání zastávám názor, že se to dá naučit každý pes, pokud se zvolí správná metoda. Čévéčka obecně radši vyjou než štěkají a chce to dost cviku. Ale jde to a metod je víc. Pokud vážně chceš (nebo potřebuješ), aby fenka štěkala, zkus to pomocí jiného psa, který jí bude vzorem. Pokud takovou možnost nemáš, čeká tě trochu delší cesta přes odměny (míček, pamlsky,...). Musí pochopit, co po ní chceš, takže odměny budou z počátku i za to, že kníkne nebo vydá nějaký pazvuk. Postupně se "probudí" a pochopí, za co ty odměny jsou.

Zdeněk
Ghost jest offline   Reply With Quote
Old 25-09-2007, 10:01   #3
artus
Junior Member
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 91
Thumbs down

Quote:
Originally Posted by Ghost View Post
Ahoj,

ptáš se na dost odlišné věci, zkusím ti napsat svůj názor na obě. Nemyslím si, že štěkání nějak výrazně souvisí s podřízeností nebo nadřazeností psa. To se pozná spíš podle vrčení, polohy uší, pysků, postoje, ocasu, apod.

Nevím, jak je tvoje fenka stará, ale podle mě je na agresivitu psa/feny vždycky času dost a neprobouzel bych ji úmyslně a předčasně (pokud nemáš služebního psa). Agresivní reakci na figurantova bych trénoval postupně a na plno až ve chvíli, kdy fenka psychicky dospěje. Ale neznamená to, že není důležité povzbuzovat psa, aby získal sebevědomí v rámci tolikrát na fóru omílané správné socializace. Pokud tohle podceníš, dohánět to budeš s o hodně větším vypětím, nervy a úsilím.
To, že si fenka od tebe nechá všechno líbit, je dobře, protože ty jsi alfa ve smečce. To, že nevrčí na jiné psy, není podle mě známkou submisivity. Můj pes ostatní plemena taky s přehledem ignoruje (dokud na něj nevyjedou), prostě pro něj nic neznamenají a kouká na ně z vrchu. Něco jiného je, když se potká se svým bráškou, to by se samou láskou sežrali. Pokud zvíře stahuje ocas mezi nohy mezi lidmi nebo se plaší, když projede kolem tramvaj, je to podle mě socializací.

U štěkání zastávám názor, že se to dá naučit každý pes, pokud se zvolí správná metoda. Čévéčka obecně radši vyjou než štěkají a chce to dost cviku. Ale jde to a metod je víc. Pokud vážně chceš (nebo potřebuješ), aby fenka štěkala, zkus to pomocí jiného psa, který jí bude vzorem. Pokud takovou možnost nemáš, čeká tě trochu delší cesta přes odměny (míček, pamlsky,...). Musí pochopit, co po ní chceš, takže odměny budou z počátku i za to, že kníkne nebo vydá nějaký pazvuk. Postupně se "probudí" a pochopí, za co ty odměny jsou.

Zdeněk
Pravada, je to tak. Štěkání se dá naučit, ale ta bázlivost, pokud ji neodstraníš s úspěchy v dalším výcviku nepočítej a štěkání ani nebudeš potřebovat.
Dan
artus jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:35.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org