Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 07-12-2007, 20:57   #1
Svorik
Junior Member
 
Join Date: Nov 2007
Location: Donovaly
Posts: 8
Send a message via Skype™ to Svorik
Default Korisť v miske

Chcem sa opýtať majiteľov CSV, či si myslia, že je dôležité na potláčanie dominancie, aby bol pes navyknutý na vyrušovanie pri prijímaní potravy. Tzn. účelové prerušenie alebo odobratie misky. Alebo psa nechať nech si vlastnícky chráni svoju misku? Stretol som sa s rôznymi názormi.
Vlado.
Svorik jest offline   Reply With Quote
Old 08-12-2007, 00:33   #2
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Jsem toho nazoru, ze pes by mel byt zvykly na to, ze kdyz zere, tak je kolem nej dal bezny provoz - tj. lidi chodi kolem, kocour projde kolem atd. a neni treba pred nimi svoje zradlo branit. Naopak ze se muze v klidu najist a i kdyby kolem slo dite a priblizilo se k jeho misce, tak ze to pro psa neznamena konkurenci.

To se ovsem pes nenauci tim, ze mu bude nekdo zradlo brat, kdyz zrovna zere. Jak by se libilo tobe, kdyby ti nekdo bral talir s veceri, kdyz jsi cely den nemel nic k jidlu. Jen proto, ze je to treba tvuj sef? No mozna, prvni den by jsi byl zticha. Druhy den by ses uz pravdepodobne nastval a zacal by ses snazit se pred sefem nekde schovat, nebo by ses s nim brzo pohadal, ze te porad rusi pri jidle a bere ti talir. Ze ti ho potom vrati? To je prece jedno, kazdy chce mit pri jidle klid.
Proc by to pes mel chapat jinak?

Je-li teda potreba dokazat psovi, kdo je doma sef, naveceri se nejdriv rodina, a az kdyz doji, tak dostane svoje zradlo pes. Vychovna lekce je naprosto stejna a neni treba chudakovi psovi jeste brat misku a rusit ho u jidla.

Kdyz uz mu to jednou dam, tak je to jeho a tim to hasne. A pokud k nemu pujdu, kdyz zere, tak jedine proto, ze mu chci do misky neco pridat. Pak je pes rad, kdyz k nemu nekdo jde, kdyz zere, protoze ceka ze neco dostane, misto aby se bal, ze o sve zradlo prijde.

Jina vec je, kdyz pes nekde venku najde a sebere neco, co nema - nejakou chciplotinu apod. To pustit musi. Ale neni to jeho vecere a neni to neco, co mu nejdriv dam a pak mu to zas nesmyslne beru.
__________________
:: :: :: Cira & Ali & Tulip :: :: ::
http://vlcisen.mirkawolf.com
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 08-12-2007, 14:44   #3
Svorik
Junior Member
 
Join Date: Nov 2007
Location: Donovaly
Posts: 8
Send a message via Skype™ to Svorik
Default

Quote:
Originally Posted by Mirkawolf View Post
Jina vec je, kdyz pes nekde venku najde a sebere neco, co nema - nejakou chciplotinu apod. To pustit musi. Ale neni to jeho vecere a neni to neco, co mu nejdriv dam a pak mu to zas nesmyslne beru.
Ale naučiť ho to nejako musím. Predpokladám, že v identickej situácii to bude najnázornejšie. Samozrejme, že vyrušovanie pri kŕmení nie je optimálne. Doteraz som to ani nepraktizoval. Ale v svorkách sa dá dominacia odpozorovať aj v prejavoch správania, keď jednoducho podriadené jedince ustúpia pri požieraní ulovenej potravy vodcovi svorky.
Inak ďakujem za odpoveď.
Svorik jest offline   Reply With Quote
Old 08-12-2007, 17:54   #4
Romana Hajasova
Junior Member
 
Romana Hajasova's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Vyskeř okr.Semily
Posts: 82
Send a message via ICQ to Romana Hajasova Send a message via AIM to Romana Hajasova
Default

Já to praktikuji tak ,že dělám jako že jim z jejich misky jako první ,teda ne pořád a pak jim nechám co jako zbyde a když se jeden z nich pokusí strčit čumák do misky ,tak jednoduše vycenim zuby ,zavrčim popř.jemně vyjedu jako vlk a oni potom ví kde je jejich místo, no a pak si jich už nevšímám,jen občas vezmu kousek jídla z misky a dám jim to sníst z ruky ,aby věděli že jim nic uš nehrozí. Nevím zda je to tak dobré dělat ,ale u mích psů to funguje. Řekla jsem si ,kdyš to tak dělají vlci,tak by to měli pochopit snáz.
Romana Hajasova jest offline   Reply With Quote
Old 08-12-2007, 18:05   #5
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Quote:
Originally Posted by tulák View Post
Ale naučiť ho to nejako musím. Predpokladám, že v identickej situácii to bude najnázornejšie. Samozrejme, že vyrušovanie pri kŕmení nie je optimálne. Doteraz som to ani nepraktizoval. Ale v svorkách sa dá dominacia odpozorovať aj v prejavoch správania, keď jednoducho podriadené jedince ustúpia pri požieraní ulovenej potravy vodcovi svorky.
Inak ďakujem za odpoveď.
Kazdy pes je jiny. Na jednoho muzes udelat bububu, on tu zdechlinu pusti a ty si muzes pripadat jako velky dominantni sef No a na druheho psa muzes delat bububu jak chces, muzes se s nim prat, rvat mu to z tlamy a nenaucis ho nic, leda to, ze priste az neco najde, pred tebou bude utikat o to rychleji
My mame doma tu druhou verzi, takze se osvedcil vycvik nesilovy, zato chytrejsi - vymenny obchod. Pes ma chciplotinu, ja mam neco lepsiho (salam, sunku..) no a vymenime to. Musis ovsem stihnout, kdyz mu davas ten salam, tu vec od psa vcas vzit. Lze to trenovat predem na mene zajimavych (pro psa) vecech, ktere nekde sebere nebo ktere na nej predem nastrazis.
Sikovne taky je, mit psa na dlouhe snure, pak ti nemuze s tou veci utect..
Ja jsem jednou nahanela (a to ja vim, ze se nema) nasi Alinu po plazi v Holandsku, dobre patnact minut. Ona nasla na plazi mrtveho rozkladajiciho se ptaka, capla ho a hura pryc.. Privolani nefungovalo, vymenny obchod taky ne.. a kdyz jsem se zastavila ja, zastavila se i ona a zacala tu chciplotinu zrat .. Tak jsem se za ni rozbehla, ona se taky rozbehla, cestou z toho ptaka odpadavaly kousky, tuhle kridlo, tamhle noha.. No kdo nas videl, ten se dobre bavil. A ja si akorat nadavala, ze jsem ten den zapomnela snuru doma...
__________________
:: :: :: Cira & Ali & Tulip :: :: ::
http://vlcisen.mirkawolf.com
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 08-12-2007, 18:37   #6
borislav
Junior Member
 
borislav's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Nitra
Posts: 84
Default

Quote:
Originally Posted by Mirkawolf View Post
My mame doma tu druhou verzi, takze se osvedcil vycvik nesilovy, zato chytrejsi - vymenny obchod.
Sikovne taky je, mit psa na dlouhe snure, pak ti nemuze s tou veci utect..
Ja jsem jednou nahanela (a to ja vim, ze se nema) nasi Alinu po plazi v Holandsku, dobre patnact minut. Ona nasla na plazi mrtveho rozkladajiciho se ptaka, capla ho a hura pryc.. Privolani nefungovalo, vymenny obchod taky ne.. a kdyz jsem se zastavila ja, zastavila se i ona a zacala tu chciplotinu zrat .. Tak jsem se za ni rozbehla, ona se taky rozbehla, cestou z toho ptaka odpadavaly kousky, tuhle kridlo, tamhle noha.. No kdo nas videl, ten se dobre bavil.
detto, len ten náš je pes - Argo, nie fena a bola to pekná voňavá labuď, straka, kačica (dúfam, že nie H5N1).
Ale poteší, že nie som sám.
Inak od malička som sa s kamarátom občas delil napr. s kašou z môjho taniera, raz ja, raz on. Pokiaľ sme kŕmili granulami, tak som občas naozaj "zobol" ale pri surovej strave už nemám odvahu.
Michal
__________________
borislav jest offline   Reply With Quote
Old 09-12-2007, 12:48   #7
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Metoda Mirki je velma dobra pro mlade psy.

No rikat ze pes nie da majitelu krmiva a bude branit-to je pro mne ne dobre.
ja mam 2 psy -fena a pes, oni velmi dominantne pro inne psy, no pro mne a krmivo-pes me krmivi-sam prinese nejlepse kouski masa (oni ne zre granule len maso) a otda mi-ako sefu.
Nigdy nemela problemu z otdanem krmiva-bola a to metoda Mirki a komanda "pust", lebo chvyt psa za hlavu, reku do tlamy a odebrat mechanicne.
Nigdy mne ani jeden ne uhryzl a nigdy ne chtel tego udelat.

pro mne pes musi vsehno otdat, ked je mlady-moze mit "variatstvo a zabavu" a behat ako fenka Mirki, no ked pes ma sve roki musi to udelat bez malejsevo problemu.

treba len trenovat, bo kto je sef ten a je prvsy a inne jemu musi otdat jadlo taka regula vlkov
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 09-12-2007, 15:24   #8
Zahir
Junior Member
 
Zahir's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Suchá nad Parnou 655
Posts: 89
Send a message via ICQ to Zahir Send a message via Skype™ to Zahir
Default

Psom do plných misiek nechodím, veď aj načo, ak sa Ti stane, že mu chceš ešte niečo do misky pridať a zavrčí, pokúš ho. Časom ale aj tak zistia, že Ti nechutí ich strava... Ak aj prídem a misku by som bral, čudujú sa, čo s ňou akože chcem ja robiť...
A o tom váľaní a požieraní... Neriešim to, poviem iba fuuuuuuuuuuuuj Ty smraďoch alebo smraďoška, záleží s kým som vonku.. )) Ani oni nechápu prečo sa každý deň sprchujem. Keď potom prídu ku mne a vrtia sa okolo mňa, aby som ich pohľadkal, nejavím záujem o citové výlevy... Výsledok: Vyváľajú sa tak maximálne dva krát do roka..

Pekný deň a prajem Ti veľa príjemných zážitkov s havinom..

Ondrej
Zahir jest offline   Reply With Quote
Old 10-12-2007, 17:51   #9
borislav
Junior Member
 
borislav's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Nitra
Posts: 84
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
krmivo-pes me krmivi-sam prinese nejlepse kouski masa (oni ne zre granule len maso) a otda mi-ako sefu.
taka regula vlkov
Dava tak dobrovolne kusky masa aj sefovi svorky - alfa samcovi, alebo len alfa samici aj ked sefke celej svorky?
Osobne cítim rozdiely v chovaní medzi "samcami" a "samcami a samicami".
Mam na mysli teraz mna a manzelku a nasho csv. Je to velmi presibany kvietok a dokaze sa "samici" pekne podlizovat.
Michal.
__________________
borislav jest offline   Reply With Quote
Old 11-12-2007, 02:13   #10
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by borislav View Post
Dava tak dobrovolne kusky masa aj sefovi svorky - alfa samcovi, alebo len alfa samici aj ked sefke celej svorky?
Osobne cítim rozdiely v chovaní medzi "samcami" a "samcami a samicami".
Mam na mysli teraz mna a manzelku a nasho csv. Je to velmi presibany kvietok a dokaze sa "samici" pekne podlizovat.
Michal.
ja mam 2 psov v domu, ne v kotercu, to je suka a pes, pes je mladsy ma 1,5 roku a suka 6 rokov, to ne je jej stene.
suka je alfa, ona dominuje nad psem, a ja estem alfa pro suku a psa.
pes zre posle suki, ona zre prvsa.
maso oni oddast mne bez problemu mohe je vytahnut z tlamy bez problemu

a pes mysli ze aj ja estem vlca a prinese mne maso i daje do reki nebo na kolena

no estesme jedna vlca rodina
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 11-12-2007, 17:32   #11
borislav
Junior Member
 
borislav's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Nitra
Posts: 84
Default vlcia rodina

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
ja estem alfa pro suku a psa.
a pes mysli ze aj ja estem vlca a prinese mne maso i daje do reki nebo na kolena
no estesme jedna vlca rodina
niet čo dodať, závidím
náš pes má tri roky, pokiaľ sme doma, väčšinou je s nami vnútri alebo sa túlame, keď musíme ísť "loviť" -do zamestnania zostáva vonku a zavýjaaaaaaaaaa.
Ja to mám ťažšie, pravidelne musím obhajovať svoju pozíciu aj v dvojnohej časti svorky a v samičej vetve (u psa) a nedarí sa mi to ani tam, ani tam.
Psovi vyberiem síce z papule doma hocičo bez problémov, aj s miskou sa so mnou podelí, aj na gauč ma pustí, ale keď zacíti u našej alfy "príležitosť" pozíciu si musím obhájiť.
Michal
__________________
borislav jest offline   Reply With Quote
Old 11-12-2007, 17:53   #12
borislav
Junior Member
 
borislav's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Nitra
Posts: 84
Default

Quote:
Originally Posted by Zahir View Post
A o tom váľaní a požieraní... Neriešim to, poviem iba fuuuuuuuuuuuuj Ty smraďoch alebo smraďoška, záleží s kým som vonku..
Ondrej
Aj keď to nebolo určené priamo mne, ale:
Osobne mám veľké obavy z toho čo ten náš vysávač vonku nasaje. Teóriu o prírodnom plemene, jeho imunite a železnom trávení beriem s veľkou rezervou.
Podľa mojich vedomostí je podľa našich zákonov ( Slovensko) povolené a legálne tráviť napr. straky, líšky STRYCHNÍNOM!!! Aj keď to lovci neradi priznávajú, je to fakt.
Osobne som v tomto roku našiel v remíze pri hrádzi rieky viacero vajíčok s voskovou bodkou a neďaleko aj tvrdého, poskrúcaného dravca s "vyfarbeným" jazykom.
Pokiaľ by pes zhltol takýto darček, ( jedno vajce, alebo kúsok mäsa je otázkou zlomku sekundy ), mám po kamarátovi. Nepomôže ani veterinár na telefóne. Zažil som to už a neprajem ten pohľad a skúsenosť nikomu.
Michal
__________________
borislav jest offline   Reply With Quote
Old 11-12-2007, 17:57   #13
borislav
Junior Member
 
borislav's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Nitra
Posts: 84
Default

Quote:
Originally Posted by borislav View Post
samičej vetve (u psa)
Aj tu mám problém s pohlavím, tak čo v skutočnosti?
__________________
borislav jest offline   Reply With Quote
Old 30-12-2007, 15:34   #14
Mackie
Junior Member
 
Mackie's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Slovakia/Presov
Posts: 112
Default

Priklanam sa k nazoru, ze psovi netreba brat jedlo, ak uz sme mu ho raz dali. A aby vonku nechrumal co nema, tak mu treba doma pri podavani zradla dat povolenie, ze ho moze jest.. nefunguje to na 100% a ked je rozlietana, tak neexistuje lepsia zabavka ako krtko ci zhnity zemiak, ale casto sa najprv pozrie na mna, ci jej to dovolim zjest.
Mackie jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:17.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org